BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 April 1939 Derde Blad No. 24251 80ste laargang Eersten oefentijd van 23 of 24 maanden en Telegrafisch telefonisch verkeer Dr. Posthuma verlaat de Centrale Landbouw-Onderlinge Moeilijkheden in de textiel-industrie Loontoeslagen in de kleedingindustrie GEMENGD NIEUWS Nederlandsche regeering overweegt: Naar aanleiding van de mededeeling van den minister-president dr. H. Colijn, in zijn jongste radiorede, dat de regeering maat regelen in voorbereiding heeft ter verkrij ging van een sterkere permanente grens- beveiliging. hebben wij reeds gemeld, dat deze bereikt zal worden door een verlen ging van den eersten oefentijd. Werd in bevoegde kringen aanvankelijk een verlenging van elf tot 17 of 18 maan den verwacht, thans is er, naar wij ver nemen, aanleiding om er rekening mede te houden, dat de regeering den eersten oefentijd wil brengen op 23 of 24 maanden. Dit zou dan beteekenen een eerste op leiding van vijf, onderscheidenlijk zes maanden voor de infanterie e. d„ gevolgd door een verblijf van achttien maanden in de grensgebieden. Hiervan zou de dienst plichtige dan waarschijnlijk, evenals krach tens de bestaande regeling, zes maanden behooren tot de tweede bataljons in de grensgarnizoenen, waar de opleiding vol tooid wordt, en vervolgens een jaar dienst doen als bezetting van de grensstellingen. Indiening van het desbetreffende wets ontwerp, dat verleden week door den Raad van State is onderzocht, kan thans spoedig worden verwacht. „Telegraaf". AFSCHEID TE AMSTERDAM. Ten kantore van de Coöperatieve Veree- niging „Centraal Beheer" G.A. te Amster dam, werd gisteren onder voorzitterschap van den heer M. Anemate, Wolvega, de jaar- lijksche algemeene ledenvergadering gehou den van de Zuivel Onderlinge, afdeeling van de Centrale Landbouw Onderlinge, Be- drijfsvereeniging ingevolge de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922. Het aantal leden bedroeg aan het einde van het verslagjaar 202,, vertegenwoordi gende een verzekerd loonbedrag van f.4 834.118 (vorig jaar f.4 689.441 Tot lid resp. plaatsvervangend lid van het bestuur, werden herkozen de heeren T. G. Elkink te Ruurlo en B. Schreuder te Arkel. Vervolgens memoreerde de voorzitter de geschiedenis van de veteeniging van de in werkingtreding der Industrieele Ongevallen wet af en sedert den overgang naar de wet telijke Land- en Tuinbouwongevallen Ver zekering. Spreker wees op de bijzondere plaats, die dr. Posthuma, die op 1 Mei a.s. als president-directeur van de Centrale Landbouw-Onderlinge zal aftreden, in het leven der organisatie heeft ingenomen. Spreker prees den scheidenden president directeur als een sociaal voelend mensch, uiterst deskundig en strikt rechtvaardig, wiens persoonlijkheid voor de vereeniging een waarborg was, dat de wettelijke rege ling in haren naam sociaal, economisch en correct zou worden uitgevoerd. Namens de organisatie nam de voorzitter afscheid van dr Posthuma. Hij bracht hem dank voor alles, dat hij voor de leden en voor de vereeniging had gedaan. Spr. deed dezen dank vergezeld gaan van de aanbieding van een stoffelijk blijk van waardeering onder het uitspreken van de hoop, dat het geschenk dr. Posthuma nog vele jaren aan zijn werkzaamheden voor de Zuivel Onderlinge zou mogen herinneren. De onder-voorzitter, de heer R. Siemons te Utrecht, stelde er prijs op. aan de waar- deerende woorden van den voorzitter, ook namens de arbeidersorganisaties, woorden van dank toe te voegen voor de medewer king, welke de vertegenwoordigers van deze organisaties mochten ondervinden bij hun arbeid in het bestuur der Zulvel-Onder- linge. Hij wenschte dr. Posthuma nog lange jaren van welverdiende rust toe. Nadat nog de directeur, de heer mr. B. A. van Schaik het woord had gevoerd, nam dr. F. E. Posthuma, met een persoonlijk woord afscheid van de velen, met wie hij jaren lang ook voor de Zuivel Onderlinge samen werkte. Spreker herinnerde er aan, hoe de Zuivel Onderlinge een geschiedenis heeft, die tot 1903 teruggaat Deze afdeeling van de Centrale Landbouw Onderlinge immers zet het werk voort van één der oudste risico vereenigingen der Centrale Werkgevers Risico Bank, n.l. die voor de Coöperatieve Zuivelfabrieken, ver- eenigd in den F.N.Z. Nu. bij zijn afscheid, wilde de heer Post huma zonder verder in herhalingen te ver vallen. niet nalaten, nog eens in erkentelijk heid de namen te noemen van hen, die in ae eerste moeilijke jaren en daarna hun BEVOEGDHEDEN AAN DEN CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. In de Staatsbladen 584 en 585 van giste ren zijn opgenomen de Koninklijke Beslui ten, waarbij aan den chef van den gene- ralen staf bevoegdheden zijn verleend be treffende het telegrafisch en telefonisch verkeer. Deze bevoegheden betreffen het afbreken van telefoongesprekken, het uit sluiten van abonné's en het voorrang ver- leenen aan diensttelegrammeneen en an der in verband met de huidige bijzondere omstandigheden Intusschen blijft voorloopig de bestaan de normale verkeersafwikkeling ten aan zien van telegraaf- en telefoongesprekken gehandhaafd. Nogmaals wordt dus met na druk in herinnering gebracht, dat men zich bij het voeren van telefoongesprekken, zoo wel wat aantal als wat duur betreft, zoo veel mogelijk dient te beperken. SCHRIJVEN VAN ARBEIDERS ORGANISATIES AAN FABRIKANTEN - VEREENIGINGEN OVER ARBEIDSVOORWAARDEN. De besturen der drie samenwerkende textielarbeidersorganisatles „St. Lambertus" „Unitas" en „De Eendracht" hebben zich In een schrijven tot besturen van de fabri- kan ten vereeniging te Enschedé. de Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereeni- ging, den Bond van Textielondernemingen in en buiteai Twente en tot de Almelosche Fabrikantenvereniging gewend. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat de hoofdbesturen van de arbeidersorgani saties de resultaten van de met het bestuur der fabrikantenvereniging op 31 Januari j.l. gehouden conferentie in een gecombi neerde vergadering uitvoerig hebben be sproken. Hierbij moest geconstateerd worden, dat de door de arbeidersorganisaties in het be lang der industrie en der arbeiders, nood zakelijk geachte uniformiteit in de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de Twent se he katoenindustrie, door de fabrikanten- vereeniging werd afgewezen. Ook ter zake van de positie van een be langrijk deel der wevers, wier loonen ook docr toepassing van partieele verlagingen in vele gevallen beneden het bestaans minimum liggen, werd geen enkele con cessie gedaan. Ondanks het feit, dat ook thans de ka toenindustrie nog met moeilijkheden te kampen heeft, zijn de arbeidersorganisaties van meening. dat een regeling en verbete ring der arbeidsvoorwaarden dringend noodzakelijk en ook mogelijk is. „De onderlinge concurrentie, zoo gaat het schrijven voort welke voor een be langrijk deel gevoerd wordt ten koste van de loonen en arbeidsvoorwaarden, is mede oorzaak, dat elke verbetering wordt afge wezen. Onze besturen verklaren met na druk dat met deze afwijzing geen genoegen kan worden genomen. Is in andere industrieën en bedrijven aan de arbeiders een zeker minimum loon in alle omstandigheden gewaarborgd, in de Twentsche katoenindustrie kan, ook buiten de schuld van de arbeiders, het loon dalen zonder eenige grens. Reeds daarom alleen is het afsluiten van een regeling der loonen en arbeidsvoor waarden een absolute noodzakelijkheid. Wanneer uw bestuur blijft weigeren in de door ons gewenschte richting te gaan, zal dit tot conflicten moeten lelden, waar voor dan de werkgevers de volle verant woordelijkheid dragen". ■Daarom zullen wij zoo besluit het adres de act'e voor verkrijging van een behoorlijke regeling der arbeidsvoorwaarden zoo krachtig mogelijk voortzetten, terwijl onze besturen zich als steeds bereid ver klaren met uw bestuur te onderhandelen om tot een beteren toestand in de Twent sche textielindustrie te komen". DIENSTPLICHTIGEN MOGEN NIET DE DUPE WORDEN. Het Eerste Kamerlid de heer Van Vessem heeft aan den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, en aan den minister van Defensie de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Hebben de ministers zich volledig re kenschap gegeven van de zware maat- 5Ü"™- --schappelijke en geldelijke offers, die ge- rnrv t? u- nlsa.Ie gavfn ?s~ vergd worden van de dienstplichtigen, die Ti' Kuperus en Aement.zu zijn onder in den tegenwoordigen moeilijken tijo ten ons nog niet vergeten. Van den voorzitter, den heer M. Anema, te Wolvega, nam de heer Posthuma met een {^rsoonlijk woord, dat van groote erkente lijkheid getuigde, afscheid, om zich ten slotte te richten tot alle anderen, die hetzij ais werkgever of werknemer-lid van het be stuur, hetzij in andere kwaliteit, de samen werking tot een genoegen maakten. Gelooft van mij. aldus eindigde spreker, oat alle diensten, hoe groot of hoe gering ook, maar bovenal de vriendelijke wijze ze zÜn verleend, bij mij in ankbare herinnering blijven voortleven. f>E VERVROEGDE PENSIONNEERING IN HET GRAFISCH BEDRIJF. fi 1 APr'l jl- was het in het typogra fie t rÜf mogelijk, dat werknemers van zri u 65 ^aar met vervroegd pensioen Tjbden gaan, indien zij werden vervangen door een werklooze. ---- Die vorm van werkloosheidsbestrijding, ulichtigen niet het slachtoffer mogen wor behoeve van de buitengewone militaire maatregelen onder de wapenen worden ge roepen? 2. Zijn de ministers niet van meening, dat aangezien blijkens de door den voor zitter van den Raad van Ministers op Dins dag 11 April jl. gehouden radiorede deze buitengewone militaire maatregelen geen enkele aanleiding vinden in beduchtheid voor een directe bedreiging van ons land, daar onze betrekkingen met het buiten land niets te wenschen over laten en onze verhouding met alle mogendheden goed is en door de regeering van niemand eenige vijandelijke handeling tegen Nederland ge ducht wordt, doch deze maatregelen slechts strekken als overgangsmaatregel ter voor ziening in de „normale" onvoldoende sterk te van ons leger op vredesvoet, deze bui tengewone maatregelen een gevolg zijn van onvoldoende zorg voor een weermacht in het verleden? 3. Zoo ja, zijn de ministers dan ook niet van meening, dat de opgeroepen dienst- »cwi wei AiUUbHClUOUCailIJUlllg, p..vi.v.Bvu O weixe met medewerking van de regeering den van deze onvoldoende zorg voor de kom bedrijfsleven zelf ls tot stand ge- weermacht en dat onverwijld maatregelen re«!en' een succes Tot dusver zijn moeten worden getroffen om dezen dlcnst- Einv meer dan 200 trevaUen van vervan- plichtigen na de vervulling van hun mili- van oudere door jongere werknemers tairen plicht terugkeeren op hun recht- hlI.,lrL,en noB dagelijks melden zich matige plaats ln de maatschappij en ver belanghebbenden aan. goeding van geleden schade te verzekeren? Zeer onlangs is door den minister van sociale zaken zijn goedkeuring gehecht aan een regeling, volgens welke van overheids wege een tijdelijke toeslag kan worden ver strekt op het loon van mannelijke arbeids krachten. welke in de kleeding-industrie worden aangesteld ter vervanging van een gelijk aantal vrouwelijke arbeidskrachten, of wel boven het op het tijdstip der aan vrage in het betrokken bedrijf werkende aantal mannelijke arbeidskrachten De overheidstoeslag zal met een afloo- pende schaal worden verstrekt, terwijl het voor rekening van den werkgever komende loonbedrag dienovereenkomstig stijgt. Deze toeslag zal gegeven worden over het tijdvak, hetwelk loopt van den dag af, waarop voor de betrokken onderneming de regeling ls ingegaan tot en met 14 Octo ber 1939 met dien verstande, dat na 1 Au gustus 1939 geen nieuwe toezegging zal worden gedaan De fabrikant, die tot de regeling wenscht toe te treden, dient zich tot het betrokken districtshoofd van de arbeidsinspectie te wenden, die de aan vrage, nadat inzake het aan den betrokken arbeider uit te keeren weekinkomen over- eerfstemming is bereikt, met zijn advies doorzendt aan den directeur-generaal van den arbeid. Van rijkswege zal. indien de betrokken gemeente tot de regeling wenscht toe te treden, subsidie worden ver strekt in de voor de overheid uit deze re geling voortvloeiende kosten. Er is een ambtelijke instantie in het leven geroepen onder voorzitterschap van den heer Meyer de Vries, hoofdambtenaar bij het departe ment van sociale zaken, welke aangelegen heden, deze regeling betreffende, beoor deelt. RIJKSMIDDELEN IN MAART. Inkomstenbelasting ten opzichte van het vorig jaar gestegen. Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Maart hebben de directe belastingen voor den dienst 1939 tot en met genoemde maand f. 46.191.814 opge leverd, tegenover f 46.080.187 tot en met de zelfde maand van het vorige jaar. De grondbelasting bracht f. 5.182 309 op fvorig jaar f 9 543.2401, de inkomstenbelas ting f. 29 449.950 (v. j f. 24.694.439)de ver mogensbelasting f. 6,867.396 (v.j. f 6.902.918? de verdedigingsbelasting I f 3.563.954 (v.j. f. 3 819.359) en de belasting van de doode hand f.1.128.202 (v. j f.1 120 229). Wat de „overige middelen" aangaat, deze brachten over Maart j.l f. 36.325 998 op. tegen f. 37.315.087 over Maart 1938, derhal ve bijna een millioen minder dan in de zelfde maand van het vorige jaar. doch ruim een half millioen meer dan 1/12 van de raming, welke op f. 36.810.000 wsa ge steld. De motorrijtuigenbelasting bracht op over de afgeloopen maand f. 1.369.124, de rijwielbelasting slechts f. 17.990. COMMISSIE TOT VOORLICHTING INZAKE HANDELS- EN VAKONDERWIJS VOOR DEN MIDDENSTAND. De ministers van economische zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen hebben onlangs besloten tot de instelling van een commissie, welke tot taak zal heb ben hun van voorlichting te dienen inzake het handels- en vakonderwijs voor den middenstand in verband met de vestigings wet kleinbedrijf 1937 en daarmede recht streeks verband houdende kwesties Voor het jaar 1939 zijn thans in deze commissie benoemd: tot lid en voorzitter: de heer dr W. L. Groeneveld Meijer, administrateur bij het departement van economische zaken; tot lid en onder-voorzit ter: de heer W. de Boer. administrateur bij het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schapen tot leden de heeren. ir. G. Hofstede, in specteur-generaal van het nijverheidson derwijs te 's-Gravenhage; K de Boer, ver tegenwoordigende den nationalen coöpe ratieven raad te 's-Gravenhage; A. Boers- ma, tertegenwoordigende het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen, het r.k. werkliedenverbond in Nederland en het Chr. nationaal vakverbond in Nederland te Amsterdam: drs. H Jansen, vertegen woordigende de onderwiiscentrale van den Nederiandschen r.k. middenstandsbond te 's-Gravenhage: F. C. van der Leeuw, ver tegenwoordigende het instituut voor mid denstandsontwikkeling te 's-Gravenhage; mr. G. A. J M Mutsaerts. vertegenwoor digende den raad voor het grootwinkelbe drijf in Nederland te Amsterdam; dr. C. Visser, vertegenwoordigende de kamers van koophandel en fabrieken te Delft; H. Wle- ringa, vertegenwoordigende de onderwijs- centrale van den Christelijken midden standsbond in Nederland te Assen; tot plaatsvervangende leden, respectie velijk de heeren: J. A. Kolkman te Utrecht; Z. Bras Jr te Rotterdam: A. C. van Braam Houckgeest te 's-Gravenhage; mr F J H. Bach te 's-Gravenhage; prof R. Casimir te 's-Gravenhage; mr. W. F. Schokking te Amsterdam ;"dr. J. H. Scheurer te Amers foort,; dr. F. L. van Muiswinkel te 's-Gra venhage; H, L. Smallegange, plaatsvervan- gend vertegenwoordiger van den minister van ondeiwijs, kunsten en wetenschappen: en tot lid en secretaris, de heer H. de Vos, ambtenaar bij het departement van eco nomische zaken. WERKLOOZEN KRIJGEN REDUCTIE BIJ HET REIZEN PER SPOOR. Naar wij vernemen, hebben de Neder- landsche Spoorwegen besloten de werkloo- zen, indien zij moeten reizen, door een be langrijke korting tegemoet te komen. Daarbij is vooral gedacht aan het maken van reizen bij het zoeken van werk en voor dringende familiebezoeken en dergelijke. Gereisd zal kunnen worden tegen den hal ven enkele reis prijs. De werkloozen moe ten daartoe een legitimatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door de steunver- leenlngsorganisaties zal worden verstrekt. De vakcenrialen hebben reeds hun instem ming met dezen maatregel betuigd en me dewerking der verschillende gemeentebe sturen is door de spoorwegen ingeroepen. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag geplaatst) HET OPTREDEN DER OVERHEID JEGENS PROF. KARL BARTH. Op Initiatief van het comité van waak zaamheid van Nederlandsche intellectuee- len hebben ongeveer honderdveertig pre dikanten en theologen in verband met het feit, dat van overheidswege aan prof. Karl Barth de toestemming onthouden werd om in een besloten vergadering van theologi sche studenten twee vragen te beantwoor den, op grond van het verbod voor buiten landers om hier te lande politieke redevoe ringen te houden, een verklaring onder teekend. waarin zij uiting geven aan hun overtuiging, dat aan de bepalingen der wet ten dezen een onnoodig vérstrekkende in terpretatie ts gegeven, daar de bedoelde vragen van algemeen-theologischen aard waren, en aan hun bezorgdheid dat een zoodanige toepassing der wet. bij voortdu ring aangewend, ernstige schade zou drei gen toe te brengen aan het Nederlandsche geestesleven, waarvoor uitwisseling van ge dachten over de landsgrenzen een onmis bare voorwaarde vormt Deze verklaring zal ter kennis van de regeering worden gebracht. HET LEDENTAL VAN HET NEDER LANDSCH VERBOND VAN VAKVEREEN. Uit een dezer dagen verschenen statis tiek van het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen over 1938 blijkt, dat het ledental in genoemd jaar steeg met 4.5 pro cent, tegen 3.6 procent in 1937. Het leden tal bedroeg op 1 Januari 1939 309.232, van wie 15.173 vrouwen. Wat de andere vak centrales betreft, bedroeg het ledental van het r k. werkliedenverbond op 1 Januari 181.786, van het chr. nationaal vakverbond 115.120 en van de Ned vakcentrale 46 370. In vorenstaande cijfers van het N.V.V. zijn begrepen 3040 adspirant-leden. Van de 30 aangesloten organisaties tel den op 1 Januari 10 meer dan 10 000 le den. waaronder de metaalbewerkersbond met 50.8000, de transportarbeidersbond met 37 540, en de bouwarbeiderbond met 30.097 leden. Alleen de diamantbewerkersbond heeft zijn leden in hoofdzaak te Amsterdam ge concentreerd. Verder heeft elke organisatie afdeelingen in verschillende plaatsen van het land. Het totaal aantal dezer afdeelin gen bedraagt 3133 en ze zijn gevestigd in 1071 plaatsen. DE DUITSCHE VLAG UITGESTOKEN. Op vragen van den heer Drees betreffen de het uitsteken van de Duitsche vlag door een school te 's-Gravenhage, ter vie ring van de bezetting van Tsjecho-Slowa- kije door Duitsche troepen, heeft de heer Slotenmaker de Bruine, minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen als volgt geantwoord: Terstond nadat in een der avondbladen van het bedoelde feit werd melding ge maakt. heeft de minister den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie 's-Gravenhage opdracht gegeven een on derzoek ln te stellen. Diens rapport bereik te den minister den volgenden ochtend. Het is den minister daaruit gebleken, dat de school aan de Dreibholzstraat te 's-Gra venhage, in verband met de bezetting van Tsjecho-Slowakije door Duitsche troepen, de officieele Duitsche vlag, zijnde de ha- kenkrulsvlag, heeft uitgestoken. De minister heeft het bestuur van bo vengenoemde school gewezen op het onge- wenschte van den toestand, dat een school, vallende onder art. 207 der Lager-onder- wijswet 1920, bij een gebeurtenis als deze van haar vreugde doet blijken. Het bestuur heeft den minister geantwoord, dat het zich bereid verklaart af te zien van de krachtens de Lager-onderwijswet 1920 door het rijk en de gemeente te verieenen sub sidies, echter met de bijvoeging, dat het tot regeling der zaken eenigen tijd be hoeft. De minister ziet hiervan de rede lijkheid in. De minister heeft zich ter zake tot de besturen van de andere scholen van denzelfden aard gericht. DE VRIJSTELLING VAN PORT VOOR MILITAIREN. Alleen voor briefkaarten en nieuwsbladen. In verband met de groote moeilijkheden, welke de postdienst van deze regeling ten gevolge van de onjuiste toepassing door het publiek ondervindt, wordt er nog eens nadrukkelijk de aandacht op gevestigd.dat de vrijstelling van port voor corresponden tie voor en van militairen beneden den rang van officier, alleen van toepassing is op briefkaarten en op nieuwsbladen tot en met 100 gram en o.m. niet geldt voor brie ven en drukwerken Cdus ook niet voor prentbriefkaarten, tenzij deze als een brief kaart zijn beschreven) Bedoelde briefkaar ten en nieuwsbladen zijn voorts alleen dan van port vrijgesteld, wanneer zij in het binnenlandsch verkeer worden verzonden. MINISTER VAN DIJK OP INSPECTIE. Naar de kust- en grensbataljons. De minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, heeft zich gistermiddag na afloop van den ministerraad, vergezeld van zijn adjudanten luitenant ter zee eerste klasse J. E A. Post Uiterweer en kapitein mr. H. J. Kruis, alsmede van het hoofd van de af deeling generale staf van zijn departement luit.-kolonel A. Q H. Dijxhoorn, naar Hoek van Holland en vervolgens naar IJmuiden begeven om aldaar kennis te nemen van de maatregelen voor de kustverdediging. De minister begaf zich heden naar het Oosten en Zuiden van ons land teneinde bezoeken te brengen aan de troepen, belast met de grensverdediging en zich op de hoogte te stellen van de in het grensgebied genomen maatregelen. VFRG ADERING VAN DRUKKERS PATROONS. Naar aanleiding van de verbindendver klaring der collectieve arbeidsovereenkomst voor de drukkersbedrijven, is gisteren te Utrecht een buitengewone vergadering ge houden van den bond van patroons in de grafische vakken en den Nederlandsohen bond van R.-K patroons in de grafische vakken, vrije drukker-organisaties, welke niet zijn aangesloten bij de federatie. De bijeenkomst, die onder leiding stond van den voorzitter van den bond van patroons in de grafische vakken, den heer J J. Steg- man uit Rotterdam, was zeer druk bezocht. Als spreker trad op de bondssecretaris, de 3165 (Infez. Med.) KORDATE WINKELJUFFROUW VERHINDERDE ROOF. Hoewel xij zelf bij worsteling be wusteloos geraakte. Toen de vrouwelijke bediende van een Unie winkel te Zwijndrecht zich gistermor gen naar haar winkel wilde begeven volgde haar een haar onbekende heer die voorgaf iemand van het hoofdkantoor te zijn en de kas te komen nazien Hij kon zich echter niet legltimeeren, zoodat de winkeljuffrouw hem geen gelegenheid gaf zijn „werk" aan te vangen. De onbekende wilde zich daar op met geweld meester maken van den Inhoud van de kas. De winkeljuffrouw heeft zich daartegen verweerd en haar aanvaller met een winkelschep aan zijn wang licht verwond. Zij schijnt daarna bij de keel gegrepen te zijn, want later werd zij bewusteloos in het vertrek achter den winkel gevonden. Er moet een worsteling hebben plaats gehad, waardoor de lichte gabardine-regenjas van den aanvaller met vuil besmeurd kan zijn en vermoedelijk enkele inktvlekken zal vertoonen. Het signalement van den dader luidt: ongeveer 40 jaar, lang 1.801.85 flink van gestalte, langwerpig gladgeschoren gezicht. Hij draagt aan een van zijn handen een ze gelring en heeft blond haar met een korte scheiding op zij; hij had een grijzen gleuf- hoed op met den rand geheel naar bene den geslagen, droeg een donker colbert- costuum en schoenen met rubberzolen. Zijn overhemd was gekleurd en hij droeg een strikje als das. De burgemeester van Zwijndrecht ver zoekt ieder, die inlichtingen omtrent den dader kan verstrekken zich nader met hem in verbinding te stellen. „Vad." SPEEL NIET MET JONGE EENDJES. Gevaar voor besmetting met paratyphus. Het bestuur der Sophia-vereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam, vestigt de aandacht op het groote gevaar van besmetting met para-typhus door jonge eendjes. Te Amsterdam heeft zich deze ziekte geopenbaard bij een kind, dat bleek be smet te zijn door een jong eendje, waar mede het „speelde". Vooral omdat op ge zette tijden deze jonge diertjes die als woerdjes vrijwel geen waarde hebben voor enkele centen per stuk in massa aan het publiek plegen te worden verkocht, als „aardigheid" voor kinderen, zij men ten deze gewaarschuwd. EEN DER OPVARENDEN VERDRONKEN. Tijdens een plotseling opgestoken Noord Westerstorm is gisteravond omstreeks ze ven uur op de rivier de Waal de motorboot Broedertrouw, metende 147 ton en geladen met grint, nabij de kalkzandsteenfabriek te Vuren (Geld.) in moeilijkheden geraakt en gezonken. De 22-jarige schippersknecht J v. d. Ruit uit Papendrecht is hierbij ver dronken. Op het moment, dat het schip zonk, sprong de schipper, A. Mijnster uit Zwijn drecht, te water Hij zwom naar een in de nabijheid varend schip en werd opgepikt. Nadat hij te Vuren aan land was gebracht •heeft hij zich op weg naar zijn woonplaats begeven. De knecht verdween met het schip in de diepte. Het lichaam is nog niet opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. KELLNERS WEIGEREN BIJ SPAANSCH DINER TE BEDIENEN. Te Mendoza (Argentinië) hadden Span jaarden. aanhangers van Franco, een diner georganiseerd om de overwinning te vie ren, doch aangezien verscheidene kellners weigerden te bedienen, toen zij zagen, dat de zaal mede was versierd met Duitsche en Italiaansche vlaggen, moest het diner uitgesteld worden. DE TORNADO'S LN' AMERIKA. Reeds 41 dooden te betreuren. De tornado's welke de staten Texas, Louisiana. Arkansas en Oklahoma hebben geteisterd, hebben den dood van 41 perso nen tengevolge gehad, terwijl meer dan 170 andere werden gewond De materieele schade wordt op enkele honderdduizenden dollars geraamd. heer Welrens, die de bezwaren van de vrije drukkers tegen de getroffen regeling, uit eenzette. Telegrammen werden gezonden aan den minister-president en aan den mi nister van sociale zaken, waarin de wensoh wordt uitgesproken, dat de vrije drukkers patroons alsnog vertegenwoordigd zullen worden in den bedrijfsraad, de districts commissies en de centrale commissie. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van heden zijn de avond retours der spoorwegen voor de terugreis den dag na afgifte geldig in de treinen, die volgens de dienstregeling uiterlijk 8.15 uur op de plaats van bestemming aanko- De Rotterd. Lloyd rapide, in aanslui ting op het mailschip Baloeran wordt mor gen te 7 33 uur in Den Haag (Holl Spoor) verwacht. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal morgor. niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9