LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 18 April 1939 Redactie 1507 Directie en Administratie2500 Mevrouw Theo Mann-Bouwmeester overleden NAGEKOMEN BERICHTEN (Ht Buitenland Het Duitsch escader uitgevaren Onze telefoonnummers Eens onze grootste actrice RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Bloemenhulde van de Noordwijksche jeugd Binnenland De verduisterde 45.000 in safè te Oude-Pekela teruggevonden Buitenland Pierlot vormt een nieuw kabinet BEURSOVERZICHT bloemenhulde aan prinses juliana De Baarnsche burgerij zal Prinses Ju liana ter gelegenheid van Haar verjaar dag een massale bloemenhulde brengen, waarbij langs het palels Soestdijk zal wor den gedefileerd. Deze grootsche bloemen hulde zal. In verband met het feit dat de verjaardag van de Prinses op Zondag valt, plaats vinden op Zaterdag 29 April, des ochtends om 11 uur. aan brandwonden overleden. Gisteravond laat ls te Deurne ln het St. jozef-ziekenhuis mej. G. overleden, die Zondag bij een brand verwondingen had opgeloopen. Het Duitsch escader. bestaande uit twee slagschepen, twee kruisers, twee divisies torpedobooten, en drie flottiles onderzeeërs Heeft heden de havens van Kiel en Wll- helmshafen verlaten voor de aangekon digde oefenreis van een maand naar de Spaansche wateren. De eenheden zullen in de Noordzee bij elkaar worden gevoegd en in formatie zal naar de Spaansche wateren worden gestoomd. het VOORZITTERSCHAP VAN DE BELGISCHE KAMER. De katholieke rechterzijde van de Belgi sche Kamer heeft met op één onthouding ns algemeene stemmen besloten, het voor zitter, hap van de Kamer voor zich op te elschen. Naar men weet, wordt het voorzitter schap van de Kamer sedert verscheidene jaren bekleed door den soclalistlschen bur gemeester van Antwerpen Kamiel Huys- mans. Van haar kant heeft de socialisti sche Kamerfractie besloten, Huysmans op nieuw candldaat te stellen. complot tegen egyptische minister. Zes studenten zün te Cairo gearresteerd, verdacht van een poging tot moord op een minister. ZIJ zijn allen leden van de Egyp tische jeugdpartlj, de vroegere groenhem- den Twee hunner waren in het bezit van geladen revolvers. HONGAARSCHE ministers te rome. Vanmorgen zijn de Hongaarsche minister president graaf Teleki en de minister van ha.tenlandsche zaken, graaf Csaky, in Rome aangekomen. De gasten werden op het met vlaggen van belde landen getooide -ration begroet door Mussolini, graaf Giano den gouverneur van Rome e.a. Troepen brachten de militaire eerbewijzen. De Hon- gaarsche ministers zullen tot Donderdag avond in Rome vertoeven. Teleki en Csaky zijn doop den koning ontvangen, bii wien zij het noenmaal ge- btuikten. Hieraan zaten o.a. ook aan de Honcaarsche gezant, Mussolini en Ciano. GEEN ontmoeting tusschen koning carol en prins paul. Van bevoegde zijde wordt nogmaals ver haard dat van een ontmoeting tusschen honing Carol en Roemenië en prins Paul van Joego-Slavlë niets bekend ls en dat •'alk een ontmoeting vooralsnog onwaar schijnlijk is. BERLIJN verboden gebied voor vliegtuigen. Van 19 April om 19 uur tot 20 April om -0 uur zal Groot-Berlijn voor alle lucht vaartuigen verboden terrein zijn. Hjnvlleg- 'ulgen zullen slechts olt Zuidelijke richting het vliegveld BerlijnTempelhof mogen naderen. bohemen, moravië en memel in den rijksdag. De Duitsche regeering heeft een twee tal wetten uitgevaardigd, waarbij de ver tegenwoordiging van Bohemen, Moravië en Memel in den Rijksdag wordt geregeld. De fuehrer en rijkskanselier zal naar verhou- al|ig van het aantal stemgerechtigde in woners de leden van den Rijksdag be noemen ..ZUIVERING" VAN HET ONDERWIJZEND PERSONEEL. Gisteren zijn alle scholen in Madrid ge- aioten op last van de regeering. Zij zullen na „zuivering" van het onderwijzend per soneel weer geopend worden. BENESJ en de boodschap van roosevelt. Oud-president BenesJ heeft president noosevelt een telegram gezonden, waarin n'J zegt ,.lk dank U voor uw boodschap »rfe leiders der regeeringen van Italië Undtschland. Sprekende uit naam van o!w Ts'ecllen en Slowaken. die vrij zijn nf.Ku .en en als oud-president van de re- ÏÏT o, verzeker ik U, dat het vrije Tsje- cno-siowakije met groote voldoening uw .P 2al volgen en met alle kracht zal ïen naar den vrede, welke het doel van boodschap is. Met mevrouw Theo Mann-Bouwmeester is een der laatste groote figuren van een groote Nederlandsche tooneelperiode heen gegaan, en van deze groote figuren moest zij, te zamen met haar broer Louis, wel als een van de grootsten worden beschouwd Zy beheerschten het Nederlandsche tooneel ln een periode, toen de tooneelkunst de voile belangstelling van breede lagen der bevol king had en ln vele opzichten ook breeder en grootscher van allure scheen dan het moderne tooneel, dat uiting is van den mo dernen geest van techniek en intellectua lisme. waartegenover het tooneel uit de gloriedagen der Bouwmeesters aandoet als romantischer, zwieriger, vervuld van fellere en minder gecompliceerde contrasten, waar door de jongere generatie dikwijls in de verleiding komt op de glansstukken van deze oude tooneelperiode neer te zien als „draken" en comedies van uitsluitend luch tig genre. Mevrouw Mann-Bouwmeester of Door Frenkel, zooals zy ln de eerste periode van haar loopbaan genoemd werd heeft zich in dit oude repertoire zoowel als ln de klassieke stukken, waarin zy groote rollen heeft gespeeld, ontwikkeld tot een. der grootste tragediennes van ons NecierlandSch tooneel. ZU werd op 18 April 1850 te Zutfen ge boren, Theodora Antonta Louise Cornelia Bouwmeester, dochter van een acteur, die midden in het harde en vermoeiende leven stond, dat toen al voor den tooneelspeler was weggelegd, ln een periode, toen het reizen en trekken nog zooveel minder com fortabel was dan tegenwoordig en toen het spelen op de kermissen een der belangryke onderdeelen van het vak was. Zooals zoo vele tooneelspelerskinderen speelde de klei ne Door Bouwmeester haar eerste rol op 6- Jarigen leeftyd in den Schouwburg te Rot terdam, waaraan haar vader toen verbon den was. Haar eerste debuut was ln „Ga- brlelle" onder regie van haar vader, zy bleef hier kinderrollen spelen met haar broers Louis en Frits. Van de eene ambu lante troep ging men naar de andere, men trok soms met kermiswagens, waarin dik- wyis overnacht werd, wat niet eens altyd slechter was dan de tweede of derde rangs logementen, waarin men vaak moest ver blijven. Nog voor haar vyftlende jaar kreeg Doortje te zamen met haar broer Frits een engage ment by Lemalre ln den Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen, waarna zy by haar broer Louis te Amsterdam kwam die te zamen met Bamberg en de Boer ln Tivoli ln de Nes een nieuw gezelschap had ge vormd. Dit gezelschap verhuisde later naar de Plantage en vervolgens naar de Kalver- straat, doch vestigde zich ln 1867 ln den nieuwen Schouwburg aan den Coolslngel te Rotterdam. In 1873 trok Louis zich uit de zaak terug en Doortje en Frits gingen te zamen met hunbroer over naar het ge zelschap van Judels in de Salon der Va riétés, te Amsterdam. De jeugdige actrice was toen al een vier tal jaren getrouwd met den kapelmeester Frenkei, die juist in die dagen ernstig ziek werd en ln de pauze van een der voorstel lingen, waarin zyn vrouw de hoofdrol speelde, voor het orkest in elkaar zakte Vier dagen later stierf hij, en bleef de 23- jarige actrice met de vier kinderen, die uit dit huwelyk waren geboren, achter. Krachtig heeft zy zich door de moeilijk heden heengeslagen en gedurende de zes jaren, waarin zij bij Judels in den Salon werkzaam was, ontwikkelde zy zich tot een actrice van beteekenis, die zelfs een zeer voorname plaats ging innemen toen zij later onder leiding van Abram van Lier de groote rollen vertolkte, die haar door kunstkenners en critici deden erkennen als een van de talentvolste actrices uit die periode. In 1882 ging zij over naar het Grand Theatre, waar zij naam maakte ln de Fransche salonstukken, die de hoofdschotel van het repertoire vormden en waarin hoogtepunten waren haar rollen In „Mar guerite Gautier" en „Frou-Frou", evenals „Catherine Howard" en „Fernande" van Sardou, waarin zij de rol van Clotilde speelde. Een succesrol was verder ..Fedora" en Lionette ln „Prinses van Bagdad" van Du mas fils. Een van haar successen in het klassieke repertoire was in die dagen haar vertol king van Greetje in „Faust". Na den dood van mevrouw KleineGart- man werd Door Frenkel In September 1885 geëngageerd by het Nederlandsch Tooneel en haar eerste rol op het Leidscheplein was ln „Gier Wally". Verder trad zy op in „Maria Tudor" van Victor Hugo en de vele salonstukken van Sardou, Augier, Dumas en anderen. In 1887 trad zy voor het eerst ln een treurspel van Shakespeare op, n.l. als Lady Macbeth. Het is ondoenlijk alle belangrijke rollen, die zy op het Nederlandsche tooneel heeft vertolkt op te sommen. Toen na den brand van 1890 de Stadsschouwburg in 1894 her opend werd speelde zy voor het eerst ln Sardou's „Madame Sans Gêne", een van haar glansrollen, die tot aan haar afscheid op haar repertoire zyn biyven staan. Haar veelzijdig talent kwam evenzeer tot uiting in dit genre als in de Vondel-rollen, die zij o.a. vervulde als Badeloch in de Gysbreght. klassieke figuren als Iocaste in Sophocles' „Oedipus", het nieuwe naturalistische too neel als „Voerman Henschel" van Haupt- mann. enz. zy huwde ten tweeden male met den musicus G. Mann, die in 1904 overleed, en ook onder den naam MannBouwmeester boekte zij nieuwe triomphen. Velen waren van meening, dat zij ln die periode slechts vergeleken kon worden met de groote tra gedienne van het Fransche tooneel, Sarah Bernhardt. Met de vitaliteit, welke ook haar broer Louis kenmerkte, bleef zy tot op hoogen leeftyd doorspelen, en pas in October 1926 nam zij officieel afscheid van het tooneel, waarbij zij van alle kanten gehuldigd wera en haar verdiensten o.a. erkend werden door de toekenning van de groote gouden medaille van Kunsten en Wetenschappen, terwijl de stad Amsterdam deze erkende door haar, als eerste en tot nog toe eenige kunstenares, wie Iets dergeUjks te beurt viel, een toelage toe te kennen, welke het haar mogelyk maakte onbezorgd van haar ouden dag te genieten. Haar belangstelling bleef onverzwakt voor alles wat het tooneel en de tooneel- spelers en de plankenwdteld betrof, en bij geen enkele belangrijkegebeurtenis, gala- première of jubileumvoorstelling, ontbrak zij in den Stadsschouwburg, waar het pu bliek altyd weer. Wanneer de kleine, grijze gestalte in de loge rechts van het tooneel werd ontdekt, door een ovatie te kennen gaf. dat het niet was vergeten wat het Nederlandsche tooneel aan Theo Mann Bouwmeester verschuldigd was. Nog in het najaar viel de 88-jarige actrice de eer te beurt, namens een verdwenen tooneelspe- lers-generatie het woord te voeren by het 300-iarig bestaan van den Amsterdamschen Stadsschouwburg. Ondanks haar hoogen leeftyd ls haar overiyden vrij plotseling gekomen, op den dag waarop zy haar 89ste levensjaar vol tooide, en waarop het haar zeker niet aan belangstelling zou hebben ontbroken. Zij is zacht en kalm overleden in haar woning aan de Roemer Visscherstraat, waar men haar dood in bed vond toen men haar kwam wekken. De vrouw, die zoolang in den gloed van het voetlicht het middel punt heeft gevormd van de belangstelling van het publiek, is stil en ongemerkt van het levenstooneel heengegaan. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Overtreding BloemboLlensanee- ringsplan 1937. Voor den Kantonrechter stond tereoht een 50-jarige bloemoollenkweeker en bloem trekker uit LLsse, wien ten laste was gelegd, dat hij in Januari j.l. in de ge meente Lisse op een stuk grond, behooren- de tot of gelegen bij perceel Roversbroek 16, bollen van tulpen tot een oppervlakte van ongeveer 26.86 are en bollen van nar cissen tot een oppervlakte van ongeveer 49.85 are heeft geteeld, terwijl door hem niet was voldaan aan de voorwaarden ge noemd in artikel 2 van het bloembollen- saneeringsplan 1937. Verdachte was doqr de Crisis-Tuchtrecht- spraak reeds beboet tot een geldboete van f. 250 en in December geschorst voor 2 maanden. Verdachte ontkende het feit en legde en kele brieven over waaruit men de conclusie moest trekken, dat hij wel terdege vergun ning had. De Ambtenaar van het O. M. en de Kan tonrechter vonden de zaak te ingewikkeld om direct vonnis te wijzen en stelden de zaak uit tot 15 Mei a.s. om als nog iemand van de Sierteelt-Centrale te hooren. haagsche rechtbank. Valsche aangifte. Een garage-houder te Noord wijk heeft terecht gestaan wegens verduistering en het doen van een valsche aanklacht van diefstal. Hij zou n.l. aan een in zijn dienst zijnden chauffeur een door hem in huur koop gekochte auto verkocht hebben en aangifte van diefstal hebben gedaan, toen deze chauffeur de auto uit zijn garage haalde. Hij beweerde evenwel, dat deze koop in het geheel niet heeft plaats ge had. Niettemin heeft de officier van jus titie een gevangenisstraf van acht maan den geëischt. De rechtbank veroordeelde hem wegens het doen van valsche aangifte tot een gevangenisstraf van acht maan den. Van de verduistering werd hij vrij gesproken. brand door schuld? Op 2 September J.l. brandden .schuur en woning van een 30-jarigen landbouwer te Haarlemmermeer af. 's Morgens vroeg had de man op een afstand van ruim 12 m. af val verbrand. De vraag rees. of de brand het gevolg was van het gestookte vuurtje. De officier van justitie te Haarlem ver volgde den landbouwer wegens veroorzakeii van brand door schuld en hij vorderde f. 100.boete tegen hem. De rechtbank had een ander oordeel over de schuldvraag en sprak den verdachte vrij. De officier van justitie ging van dit von nis in hooger beroep en vandaag diende de zaak voor het gerechtshof Verd. gaf toe, dat hij vuilnis en kaf had verbrand op betrekkelijk korten afstand van de schuur. De wind was echter van het gebouw af. Om half acht was het vuurtje uit en hij was weggegaan. De bewoonster van het huls naast de schuur had om 9 uur iets zien smeulen en een uur later had zij rook en vlammen ge zien. Zij had verd.'s vrouw gewaarschuwd en deze had haar man van het land ge haald. Intusschen was het vuur echter al overgeslagen op schuur en woning. De wind was omstreeks 10 uur gedtaaid. De procureur-generaal rnr, dr. D. Rei- lingh was van oordeel, dat verdachte hoogst onvoorzichtig heeft gehandeld. Spr. vorderde f. 100 boete, subs. 25 dagen hech tenis. De verdediger was van oordeel, dat het onderzoek naar de oorzaak van den brand onvoldoende is geweest. Het is best moge lijk, dat kwajongens het vuurtje latei- weer hebben opgerakeld. Geenszins staat z.i. vast, dat verdachte in de normale voor zichtigheid te kort is geschoten. A. C. F. te H. Wy geven U ln overwe ging ln verbinding te treden met het bureel van den garnizoenscommandant te Leiden. Morschweg L voor de koningin, prinses juliana en prinses beatrix. Van 2730 April worden, geiyjc gemeld, de jaarlyksche bloemenfeesten ln Noordwyk gehouden en zooals gebruike lijk worden voor den aan vang dier feesten aan de Ko ningin bloemen aangeboden door Noordwyksche kinderen Dit is vanochtend gebeurd. Tegen twaalf uur kwam er een autobus voor het Paleis ln het Noordelnde gereden, waarin vier meisjes en drie jongens zaten met de heeren S P. C. van Wely, voorzitter van het comité voor de bloe menfeesten ln Noordwijk, J. C. van der Meer. lid van dat Comité en G. Litjens. secre taris van het Comité. Een van de meisjes is een pa tiënte van de dr. W. van den Bergh-stlchting en de an dere kinderen zijn leerlingen uit de eerste klassen van de Noordwijksche lagere scholen Er waren drie bloemenman den in de autobus: één voor de Koningin, één voor Prin ses Juliana en één voor Prin ses Beatrix, gevuld met voor jaarsbloemen uit de bad plaats. Op het paleis werd het gezelschap ontvangen door C. S. Sixma baron van Heemstra, particulier secre taris van de Koningin en door mr. J. C. baron Baud, secretaris van Prinses Ju liana. Na aanbieding van de bloemen voor de Koningin hebben de kinderen choco lade gekregen en een portret van de Koningin, waarna zy om kwart over 12 naar het paleis Soestdyk vertrokken om de bloemen voor de beide prinsessen af te geven. Na onafgebroken intensief speuren van gemeente- en rijkspolitie zijn de f. 45.000.welke een vrouw uit Gro ningen in de hoofdstad een oude heer uit de provincie heeft weten afhandig te maken, teruggevonden. Het geld is tenslotte gevonden door de marechaussee te Oude Pekela in een safe van een bankinstelling in die plaats. Zooals men weet, zijn de vrouw en haar jonge vriend ingesloten in het huis van bewaring te Amsterdam, waar zij zich in een hardnekkig stilzwijgen omtrent de plaats waar het geld ge borgen was, hulden. Pierlot heeft in België een nieuwe regee- ring gevormd, die als volgt is samengsteld: Premier en buitenlandsche zaken Pierlot (katholiek) Justitie: Janson (liberaal). economische zaken en middenstand: Sap (katholiek) Verkeer: Marck (katholiek). Koloniën: de Vleeschauwer (katholiek). Landbouw: graaf d'Aspremont Lynden (katholiek). Arbeid en sociale voorziening: Delfosse (katholiek). Binnenlandsche zaken: Devèze (liberaal). Openbare werken: Vanderpoorten (libe raal). Gezondheid: Jaspar (liberaal). Onderwijs: Duesberg. Financiën: Gutt, Landsverdediging: luit.-generaal Denis. AMSTERDAM, 18 April. De Amsterdamsche effectenbeurs verkeerde heden in een staat van afwachting. De ge- heele wereld wacht met spanning op de ver klaring. welke Hitier op de bijeenkomst van den Rijksdag zal afleggen en hoewel de mee ningen omtrent zijn uitlatingen vrij ver uiteen loopen. durlt niemand hetgeen de Führer zal zeggen, te anticipeeren. Ten opzichte van de fondsenmarkt werd heden dan ook een zeer gereserveerde houding aangenomen Niemand durfde iets te ondernemen. Er waren geen koopers en geen verkoopers. De markt had den laatsten tijd meer dan eens een zeer stil ver loop gehad, doch vandaag was er al bijzon der weinig te aoen en meer dan eens scheen het. alsof de handel geheel tot stilstand was gekomen. Bovendien waren er geen specialitei ten. die wat leven in de brouwerij brachten. Ook waren de koersen niet of niet noemenswaardig veranderd. Enkele aandeelen konden zich een kleinigheid boven het vorige peil verheffen, terwijl andere daarentegen iets lager kwamen te liggen, doch over het geheel genomen ver schilden de koersen weinig bij die van giste ren. De beurs te New York had eveneens weinig indicaties gegeven. Over het algemeen had New York kleine koersverlagingen te voorschijn gebracht, maar verliezen van beteekenis waren niet geleden. Ten opzichte van de Amerikaan- sche shares betoonde men zich te Amsterdam uiterst voorzichtig, waarbij tevens in oogen- schouw werd genomen, dat New York tegen woordig ln hoofdzaak op het kompas van Europa zeilt zoodat de noteeringen in Amerika niet als baken dienst kunnen doen. In de koersen kwamen geen noemenswaar dige veranderingen. De omzetten waren klein; Anaconda's en de Staalaandeelen gaven kleine teekenen van aanwezigheid, evenals enkele spoorwegwaarden, maar op den keper be schouwd. was de affaire minimaal. De locale afdeelingen hadden een zeer stil voorkomen. Van de Scheepvaartpapieren werden de aan deelen Java-China-Japanlyn een kleine vijf tal punten hooger genoteerd, daar het aange kondigde dividend van de maatschappij een bijzonder goeden indruk had gemaakt en ter beurze bestond dan ook de opvatting, dat de geldende koers naar verhouding van dit divi dend zeker nog niet te hoog was. In de overige scheepvaartaandeelen ging weinig om; de koersen weken maar weinig af bij die van gisteren. De Industrie-af deeling was stil. De Philipsaandeelen waren prijshoudend en bewogen zich in hoofdzaak op ongeveer het peil van de vorige slotnoteering. Aku's konden zich gemakkelijk handhaven, terwijl Unilevers een kleinigheid lager kwamen te liggen. De Suikerrubriek gaf geen handel van beteekenis te zien. H.VA. s openden een tweetal punten beneden het vorige slot en ble ven daarna volkomen onbewogen. Van de in- couranten was niets te bemerken. Aan Tabaks- aandeelen scheen niemand te denken. De Rub- bermarkt was kalm. Amsterdam Rubbers wa ren aanvankelijk goed prijshoudend, doch zakten onder beurstyd eenige procenten in. De incourante soorten werden onregelmatig geno teerd, waarbij geen groote koersvariaties voor kwamen. In Petroleumaandeelen ging weinig om. Koninklijke kwamen éven lager te liggen, en bléven tijdens de middaguren vrijwel sta- tionnair. De beleggingsmarkt was stil en weinig ver anderd voor de Nederlandsche staatsobljgatiën. Duitsche fondsen waren prijshoudend. Fran sche obllgatiën trokken nauwelijks attentie. De prologatiekoers zakte wederom een frac tie in en kwam op 2 pCt. wisselkoersen. Londen 8.813/4 (8.810/16); Berlijn 75.42"» (75.37'/»); Parijs 4.99 (4.99)Brussel 31.65'/* (31.66); Zwitserland 42.26 42.25); Kopen hagen 39.37'/» (39.37'/»); StocMhoton 45.47'/* <45.45); Oslo 44.321/» 44.32'/*) New York 1.88 3/8 (1 86 7/16). lire Bankpapier 5.86 (5.75). Prolongatie 2; Part. disc. 1 5/81 3/4; Daggeld Registermarken 27 3/8; Hand-els Sperr- marken 7 9/16; Reismarken 45»/*; Bankpa pier 23 •Vé. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 17 April 1939. Coöp. groenten, fruit- en bloemenveiling-vereeniging „Leiden en Omstr." Roode Kool f.8.6010.60; Savoye Kool f. 7.10—8.40; Rapen f.4.90; Prei f. 7.10— 14.80; Kroten f0.902.30, idem gekookt f.3—7; Uien f. 1.40—4.20; Peen f. 3.20—16.50; Andijvie f.25—32; Sla f.9—27; Witloof f.8—25; Poste lein f.1924; Spinazie f.3—7 p. 100 K.G. Kom kommers f. 7.6011; Bloemkool f.1226; Sala de f2.507.70 per 100 stuks; Pieterselie f. 3.20— 5.10; Radijs f. 0.60—2.80; selderie f. 1.10—2.90; Uien f,2; Peen f.7; Rabarber f.3.105.80; Raapstelen f. 0.601.60 per 100 bos. LEIDEN. 18 April 1939. Vette varkensmarkt. Aangevoerd totaal 181. Prijs per K.G. levend gewicht. 167 zwaar 46—48. 14 Ucht 43—45 ct. Handel vrij goed. HAZERSWOUDE, 17 ApriL Aangevoerd wer den 10699 eieren. Kippeneieren f.33.45; Een deneieren f. 2.452.55. KATWIJK AAN RIJN. 17 April 1939. Uien f. 4.50—5.25; Prei f.18—20; Witlof f.23—25 per 100 kg.; Spinazie f.0,200.32 per kist van 4 kg. Radijs f.1.501.55 per 100 bos; Waspeen f. 1.75 2.65Kioten f0.450.65 per kist van 20 kg. NAALDWIJK, 17 April. Bond Westland Snijboonen 75; Postelein 1517; Peulen 1.05; Spinazie 36; Aardapeplen 21; Poters 24; Aardbeien 2.403; Frankenthalers 2; Dunsel 5—7; Sla 5—7.70. 2e srt, 3—3.70; Kelen 0.70—1; Peen 2934; Peterselie 0.700—1.30; Rabarber 47; Seldery 1.402.30; Komkommers 8; Eieren 3.303.80; Meloenen 1824, 2e srt. 1113; An dijvie 0.80—1.30 (4 Kg.); Stoofsla 65-80 <6 Kg.) PURMEREND. 18 April 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 60.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f. 17. Kleine boeren f.3—17.50. Boter 1636 K.G. f 1.26 1.33 per kilo. Runderen totaal 686 stuks. Vette koeien 225 f.0.600.68 per kilo. stug; gelde koeien 169 f. 110171; melk koeien 280 f. 180 280 per stuk, stug; 12 stieren f. 0.480.56 per kilo. stug; paarden 8 f.70180 per stuk, stug; vette kalveren 38 f.0.600.90 per kilo, matig; nuchtere kalveren voor de slacht 1508 f.4—10, stug; nuchtere kalveren voor de fok f. 12—15 per stuk, stug; vette varkens voor de slacht 255 f.44—48 per kilo, matig; magere varkens 56 f.23—28. goed; biggen 308 f. 13—18. goed; scha pen 1385 f.1628, stug; bokken 79 f.311 per stuk, matig; oude kippen en hanen 3300; een den 40. RIJNSBURG, 17 April. Groentenveiling Aardappelen 60—80; Kroten 50—70; Waschpeen 1.40—2.80; Uien 2.50—3.50; Radijs 1.50—1.80; Witlof 18—22. RIJNSBURG, 17 April. Bloemenveiling Copland 611; Bartigon 916; William Pilt 12—17; Rijzende Zon 1518: Parma 15—20: Grand Due 2428; Cansas 2431; Missisippi 1418; Carnaval 1820; Cramoisie Brillant 610; La Reine 68; Witte Zwaan 810; Gele Prins 1219; Mozart 1216; Couleur Cardinal 1718; Freesia geel 1424: Anemonen 5070; Convellaria 1.10—1.80; Lelies Rubia 5.40—7.20. ROELOFARENDSVEEN. 17 April 1939 Aard beien 4753 ct. per doosje, aanvoer: 695 doos jes. Spinazie 45 ct. per kg.; Sla f. 1.604.80 p. 100 krop; Sla vellen 36 ct. per kist. ROTTERDAM. 18 April. Veemarkt, Totaal aanvoer 5523. Paarden 179. veulens 9. magere runderen 1555. vette runderen 940, vette kalve ren 47, graskalveren 85. nuchtere kalveren 2249 236 schapen en lammeren 118, bokken en geiten 105. Prijzen per K.G,: vette koeien le kwal 72, 2e kwal. 58. 3e kwal. 3646; vette ossen 66. 56, 3848; stieren 60. 52. 48; vette kalveren 115, 95, 6575; schapen 45. 40, 30; graskalveren 52. 40; nuchtere kalveren 30, 25. 20; slachtpaarden 50, 48, 37. Prijzen per stuk: schapen le kwal. 22, 2e kwal. 17. 3e kwal. 15; zulglammeren 8, 6, 4; nuchtere slachtkalveren 6'A, 5¥2. 4; nuch tere fokkalveren 20. 15, 12; slachtpaarden 250, 210, 130; werkpaarden 360. 280, 140; hitten 260. 200, 130; stieren 260. 190. 140; kalf koeien 285, 220. 155; melkkoeien 280. 210. 155; varekoeien 195. 160, 140; vaarzen 170. 150, 110; pinken 130, 110, 90; graskalveren 55, 35, 25; bokken en gei ten 10. 7, 5. ROTTERDAM, 17 April. Binnenl. Granen Haver 7—7.50; Chev. Gerst 8—8.50; Wintergerst 7.75—8.10; Rogge niet aangeboden: Ged. Tarwe- overmaal 6 65; KI. gr. Erwten 9—11.50 iextra grove iets hoogenSchokkererwten 11.50—14 (Jum'ookas hoogen; Br. Boonen 3036; Voer- lijnzaad 8—9.25; Karwijzaad 30—32.50 üncl.>; BI. Maanzaad 2427.50 (incl.). TER AAR, 17 April 1939. Centrale veiling. Spinazie f. 0.14—0.30; Andijvie f. 0.72—0.84; Sla- vellen f. 0.37—0.51 per kist 4 kg.; Peulen f8.40 —10.40 per 10 kg.; Postelein f. 0.19—0.21 p. kg Radijs f. 0.60—1 per 100 bos; Sla f. 3—7.10 per 100 stuks; Bloemkool f. 7—22 per stuk; Aard beien 1.0.31 per doosje; Peterselie f.6: Raap stelen f. 0.80—1.50 per 25 kg. ZOETERWOUDE, 17 April. EierenveiUng 17 April. Aangevoerd 2900 eieren. Prijzen; kip peneieren 3.10—3.40; eendeneieren 2.90; kaaa 28; Leidsche kaas 16 p. pond; kippen 35- ha nen 75; konijnen 20—1.35; duiven 17.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3