Hitler's antwoord in den Duitschen Rijksdag LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 18 April 1939 NAAR DE BOLLENVELDEN Duitsche en Italiaansche pers blijft fel De Italiaansche pers Amerika pessimistisch Vrees in Frankrijk Spanje Het non-agressie-front Binnenland Zware brand te Geldermalsen Het vliegveld te Katwijk CHR. J. V. JOZUA 24 15 B Herdenking van het zestig jarig bestaan De Chr. Jonge lieden-Vereenig mg Jozua 24 15 B. onderafdeeling van de C. J. V. Prediker 12 la, herdacht gisteren haar zes tig jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan was gisteroch tend in het gebouw Prediker een vergade ring belegd, waarin dit feit is herdacht Nadat Ps. 138 1 en 3 gezongen was. las de voorzitter van de jubileerende vereeni- glng de heer D. van 't Zelfde Jozua 24. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het zestig jarig bestaan der vereeniging. waarna hij nog een oogenblik stil stond bij de zinspreuk der vereeniging ..Kiest U heden wien gij dienen zult". Nadat ,;de feestgave" was rondgediend declameerde de heer Van 't Zelfde enkele voordrachten. Hierna vereerügde men zich aan een kof fietafel. waaraan over en weer nog enkele hartelijke woorden werden gesproken, In de middaguren werd een autotocht naar Bergen. Alkmaar en Heilo gemaakt. Op den terugweg werd in Amsterdam ge dineerd. De leden kwamen 's avonds in Prediker ln feestvergadering bijeen. De eere-voorzit- ter, de heer P. Mazurel woonde eveneens deze samenkomst bij. De voorzitter heeft den avond geopend met het lezen van Ps. 103. Vervolgens heette hij allen welkom om dan nog een inleidend woord te spreken, waarin hij opwekte om allen gezamenlijk in het belang der ver eeniging werkzaam te zijn. De heer Mazurel haalde enkele herinne ringen op uit den tijd, dat hij voorzitter der Jongelieden-vereeniging was. Spr. zette het doei van de oprichting uiteen om dan de beste wenschen voor den groei der vereeni ging uit te spreken. Ook de voorzitter van de Knapenvereeni- ging heeft nog het woord gevoerd en zijn beste wenschen voor het welzijn van Jozua 24 15 B uitgesproken. De avond, welke een gezellig verloop had. werd afgewisseld met zang. muziek en de clamatie. Aan het eind werden evenals aan het begin twee coupletten van het Vaan dellied gezongen. HERVORMDE STAATSPARTIJ. Ds. K. H. E. Gravemeyer spreekt. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden der Hervormde (Gereformeerde» Staats partij sprak gisteravond in „Rehoboth" voor een drukbezochte vergadering ds K H. E. Gravemeyer, Ned. Herv. Pred. te Den Haag. Na het zingen van Psalm 68 vers 16. voorlezing van Psalm 2 en een inlei dend woord, waarbij de spreker gelegenheid vond den candidaat der H.(G.)S voor de Provinciale Staten, ir. J. J. C. Hardenberg die medegekomen was om eveneens een kort woord te spreken aan de vergade ring voor te stellen, komt ds. Gravemeyer tot zijn eigenlijk onderwerp: „Wat Gods Woord en onze belijdenis ons leeren voor het staatkundig leven." De H.fG.lS. heeft het nooit zóó bedoeld, dat ze een leidende plaats zou krijgen, doch wil slechts het beginsel zuiver stellen. Het is de Chr. Hist. Unie, die in verkiezingsda gen steeds doet alsof ze enkel uit volgelin gen van Hoedemaker bestaat en die ook thans weer diens leus: „Heel de Kerk en heel het volk" op haar verkiezingsplaat aanheft. In de practijk echter is haar be ginsel dat van de Savornin Lohman: Een vrije Kerk in een vrijen staat, in wezen dus gelijk aan dat van de A. R. partij. De Unie bestaat uit elkaar tegenstrijdige beginselen, hetgeen spr. nader uiteenzet en waaruit z.i. duidelijk blijkt, dat de volge lingen van Hoedemaker in deze partij het essentieele van hun beginsel zijn kwijtge raakt. Slechts als de Unie uit elkaar gaat, zal het beginsel weer kunnen worden uit geleefd. De H.fG.lS. begrijpt volkomen, dat een Roomsche roomsch is en als zoodanig handelt, óók dat zg. Gereformeerden „gere formeerd" voelen, echter niet, dat een Her vormde niet hervormd is. dat is onbegrij pelijk. Hervormden, weest hervormd. De Unie verhindert dat de Hervormden juist hervormd zijn, immers óók zij zegt op po litiek terrein gelijk de A. R.: de Kerk er buiten. Het is geen Christelijke regeering, die den Bijbel niet als grondslag heeft voor haar regeeringsbeleid Met allen eerbied overigens voor de regeeringspersonen moet spr. constateeren, dat onze regeering als zoodanig daarom geen Christelijke regee ring is Het is door Rome, dat ons volk zijn Bijbel is kwijtgeraakt. Daarom kan de zaak van Christus niet bevorderd worden, wanneer met Rome wordt samengewerkt. Men zegge nu niet, er bestaat geen coa litie meer. Vroeger reikte men elkaar de hand over de tafel heen, thans doet men dit onder de tafel door. Als men met Rome een „Christelijke" regeering vormt heeft men. wat Hoedemaker zei: „zijn eerstge boorterecht verkocht voor een schotel lin- zenmoes". Om met Rome samen te werken moet men het eigenlijke van het Pro testantisme verloochenen. Onze belijdenis zegt, dat Rome de valsche Kerk is. waar van voor Christus niets is te verwachten. Na voorlezing van Art. 36 der Ned. Ge loofsbelijdenis zegt spr., dat wij gelooven, dat de belijdenis is overeenkomstig Gods Woord; daar zijn we gereformeerd voor. De overheid heeft volgens dit belijdenis- artikel óók een geestelijke roeping. De Ge reformeerde Kerken hebben deze geeste lijke roeping der Overheid tusschen haak jes gezet, beter nog, buiten de deur ge zet. Hoedemaker zei: „Zou de Overheid als Gods dienaresse Gods Zoon niet mogen eeren?" Ge kunt de roeping der Overheid niet verstaan, als ge niet verstaat de plaats, die de Kerk moet hebben in het staatkundig leven, aldus spr. H M. de Ko ningin sprak over geestelijke en moreele herbewapening. Een volk zonder den Bij bel is een ontwapend volk. Daarom: Geef ons volk den Bijbel weer. Ook met de S.G.P. kan de H.(G.)S. niet mede gaan. omdat óók zij in wezen de Hervormde Kerk afbreekt. Na een korte pauze, tijdens welke ge collecteerd werd, verkrijgt de heer Ir. J. J. C. Hardenberg het woord, die in het kort uiteenzet, waarom en hoe hij zijn can- didatuur aanvaard heeft. Hij deelt mede. herhaaldelijk uitnoodiglngen ontvangen te hebben zich bij de coalitie te scharen, doch dit steads te hebben geweigerd Zijn stand punt 'egenover Rome licht bu nader toe. alsook zijn werkzaamheden in de Her vormde Kerk. Met een kort slotwoord en gebed van ds. Gravemeyer werd de ver gadering besloten. De Amerikaansche president, Roose velt, heeft den Fiihrer in een telegram het verzoek gedaan,.in bepaalde kwes ties zijn standpunt te bepalen. De Fiihrer acht deze aangelegenheid zoo belangrijk dat hij besloten heeft het antwoord aan den Amerikaanschen President namens het Duitsche volk in den Rijksdag bekend te maken. Daarom heeft hij den Duitschen Rijks dag tegen 28 April bijeengeroepen om van deze verklaring kennis te nemen. Uit Berlijn wordt dit nog aldus gecom mentarieerd Algemeen gelooft men, dat het besluit ge nomen is in overleg met de Italiaansche regeering. Ook gelooft men, dat Mussolini ernaar gestreefd heeft, niet de ongerustheid te vergrooten,. die de openbare meening in het buitenland na de eerste reacties van Duitsche politieke kringen en de Duitsche pers aan den dag gelegd heeft. Het is. zegt men, niet onmogelijk, dat Hitler, in overeenstemming met de ge meenschappelijke politiek van de as Berlijn Rome, zich op 28 April op minder nega tieve wijze zal uitspreken dan de Duitsche pers heeft gedaan. Doch aan den anderen kant zou Hitier, hoewel zich baseerend op de krachtige re actie, die de verklaringen v.an Roosevelt in Duitsche politieke kringen hebben uitge lokt, niet de deur sluiten voor besprekingen in een min of meer verre toekomst, -die Duitschland in staat zouden stellen de re geling aan de orde te stellen van de vraag stukken. die het na aan het hart liggen: dat van de koloniën en dat van de grond- stoffenvoorziening, gezwegen nog van het vraagstuk der vergrooting van den Duit schen uitvoer. Hitier zou nogmaals herinneren aan de voorstellen, die hij gedaan heeft inzake de beperking der bewapening en de ontwikke ling van de internationale economische be trekkingen. Dit zijn echter slechts veronderstellingen, behoorende tot die., welke in buitenland- sche diplomatieke kringen te Berlijn het meest geloof vinden. Iedere zekerheid ontbreekt natuurlijk over hetgeen Hitier al dan niet zal zeggen. En men zal goed doen niet te veel waarde te hechten aan de voorspellingen. Te meer niet, waar de Duitsche pers voortgaat op niet minder scherpe wijze dan tot dusver stelling te nemen. Mocht Hitler met tegenvoorstellen ko men, dan verwacht men scherpe eischen over Oost-Europa en de koloniën. Maar het is allemaal nog vaag en in ne velen gehuld! Men verwacht, dat Hitler's rede, die door alle radiozenders zal worden uit gezonden, drie uur zal duren. Of Italië een gemeenschappelijk ant woord zal geven dan wel gelijktijdig een apart, is ook nog onzeker. Hitier heeft zich gisteren van St. Poelten naar Krems begeven, waar hij een uur bleef om vervolgens naar het stadje Stockerau, op 30 K.M. van Weenen, te gaan Hier woonde hij militaire oefeningen bij. Tegen den avond ging Hitier naar het station voor de terugreis. De Italiaansche pers komt nu ook los in negatieven zin. De „Giornale d'Italia" schrijft: Deze Amerikaansche boodschap be teekent een nieuw kapittel van de van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten uitgaan De ELTAX maakt een ZEER VER ZORGDEN TOCHT VAN 3 UUR langs de mooiste plekjes! - Vertrek per tou ringcar dagelijks 10 u. 's morgens en 2 u. 's middags - Terrein Beestenmarkt, t.o. Lido f. 0.65 P- persoon. - Liefst plaats bes n rek STATIONSWEG 47 A - TEL. 666 2846 (Ingez. Meel.) Het bestuur van Chr. Jeugdhulp. ge vestigd Zoeterw. Singel, deelt mede, dat de collecte j.l. Zaterdag gehouden, f. 379,32 heeft opgebracht en zegt allen hartelijk dank, die in welken vorm ook, daaraan hebben medegewerkt. De Wethouders van Onderwijs, van Sociale Zaken en van Financiën zijn, in verband met de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten, verhinderd mor gen spreekuur te houden. Gistermiddag omstreeks half twee is de 49-jarige A. J„ wonende in de Merel straat bij het oversteken van den Rijns- burgerweg aangereden door een melkauto, bestuurd door W. J. M. G. uit Voorschoten. J. kwam te vallen en brak het linkeron derbeen. De E. H D. vervoerde hem naar I het Academische Ziekenhuis. De politie on derzocht de schuldvraag. Gistermiddag is de 12-jarige J. W. uit de Meidoornstraat tijdens het spel van een hek op de Koornbeursbrug gevallen, waar door hij zijn linkerbovenarm brak. De E.H.D. brachi den knaap per auto naar hel: Aca demisch Ziekenhuis. Onze oud-stadgenoote mej. K. W. Broek huizen is, na bijna 3 jaar de Fröbelschool Zuid-Beyerland geleid te hebben, met in- I gang van heden benoemd tot hoofd der Nuts-Fiöbelschool te Boskoop. de aanvaispolitiek tot omsingeling van Duitschland en Italië Met het oog op dit feit moet het vol gende worden vastgesteld: Italië kan Roo sevelt geen enkel moreel of politiek recht toekennen voor een intervent c in de Euro- Deesche geschillen. Roosevelt probeert heel openlijk door een afleidingsmanoeuvre zijn natie in een don ker avontuur te storten om zijn mislukkin gen od binnenlandsch politiek gebied te be mantelen. Het is tot de oorlogscoalitie der groote mogendheden toegetreden. Wat. men in zijn boodtehap niet vindt, is eerliike wil den vrede en de orde op de wereld te dienen. Roosevelt vormt zeer zeker niet de ge- heele Vereenigde Staten Tusschen dezen man. dien de geschiedenis zal rekenen on der de ..meest verderfelijke persoonlijk heden" en de massa van het Amerikaan sche volk. dat hij met zijn ongecontro leerde initiatieven terroriseert, gaapt een dieoe kloof. Zonderling is ook de lijst, welke Roosevelt heeft opgesteld van de landen, aan welke Italië en Duitschland een garantie zouden moeten verstrekken. Deze lijst heeft slechts ten doel. den indruk te wekken van een geweldig gevaar, dat tegen al die landen gericht zou zijn. die on een of andere »"ize zouden deelnemen aan de omsingeling der totalitaire staten door de groote pluto cratieën. Inderdaad vindt men in de lijst de na men van landen, die Italië steeds als vrien den heeft beschouwd en nimmer als vijan den zal aanz'en. „Regime Fascisita" noemt de „propa- ganda-actie van Roosevelt" een „Encycliek van Wilson II". Het blad schrijft: „Dit document deva lueert zich zelf door de wijze van zijn ver spreiding en den boon. waarin het gesteld is. Niemand, doch Duitschland en Italië in de laatste plaats niet, wensoht een oor log. In de actie van Roosevelt schuilt de typische Angelsaksische huichelarij, want een oorlog dreigt de wereld slechts, omdat er staten zijn, die weigeren terug te geven, hetgeen zij ten onrechte inhouden, of dat gene uit te leveren, voaartoe zij zich ver plicht hadden. Gedurende den niet korten tijd van zes tien jaar van zijn ontwapening is niet een enfkele der gerechtvaardigde en verstandige eischen van Duitschland ingewilligd. Men heeft het veeleer, juist omdat het zonder wapens was, met verachting en hoogmoed geantwoord en daarom is midden in vre destijd de ongehoorde inval in het Roerge bied door het democratische" Frankrijk mogeliik gemaakt. Net zoo is het met Italië gesteld Het blad eischdt dan. dat Roosevelt liever voor de vervuiling der door Frankrijk tegenover Italië afgelegde, docih nimmer nagekomen koloniale beloften moet zorgen en bewerken, dat Duitschland de dit land wegens de nietnakomlng der „heilige pun ten van Wilson" ontnomen koloniën worden teruggegeven. Een eigenaardig geheugenverlies heeft zich meester gemaakt van den grooten democraat Roosevelt, wanneer hij spreekt over een bespreking der practisehe midde len ten gunste van den wereldhandel. Hij moet zich herinneren, dat het juist de Ver eenigde Staten zijn geweest, die ais eerste mogendheid de Hoogste belemmeringen hebben in den weg gelegd aan het interna tionale ruilverkeer. Italië en Duitschland zullen gemeenschappelijk een waardig ant woord geven op het zonderlinge document. Het Katholieke blad „Aiwenire d'Italia" spreekt daarentegen den wensc'h -uit dat men gebruik maakt van de „pauze", die het blad in den internationalen toestand meent te kunnen constateeren, om de tusschen Italië en Frankrijk hangende vraagstukken te bestudeer en. Op het oogeinblik, dat de demobilisatie in Roemenië, de Engelsöh-Ita 1 iaansehe ont spanning en de vrede in de Adriatische Zee tot een vrij belangrijke opheldering hebben geleid, zouden, aldiis het blad, de verant woordelijke krachten moeten trachten een nieuwe brug tusschen Italië en Frankrijk te I slaan. De Amerikaainsche minister Huil heeft eens verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de openbare meening' der wereld zich krachtig aaneensluit achter den oproep van Roosevelt tot Mussolini en Hitier. De Amerikaansche regeering is zeer dankbaar voor de reactie in Europa en het Westelijk half raid. Men gevoelt blijkbaar, aldus Hull, dat op het juiste oogenblik een practisehe bijdrage is geleverd tot de zaak van den vrede endatdepubliekeopinie.de sterkste der vredeskrachten, door de ge- heele wereld krachtiger georganiseerd wordt. Op de vraag of hij den oproep goed achtte, zelfs als die zou worden afgewezen, antwoordde Huil: „De oproep blijft be staan, tot iemand iets beters en iets. dat tastbaar is, aanbiedt". Hij zeide niet te ge looven, dat dat zou gebeuren. Huil verklaarde voorts, dat zijn departe ment den toestand in Albanië aandachtig gadeslaat, doch nog geen beslissing kan nemen ten aanzien van de Italiaansche actie. De reactie van de Duitsche en Italiaan sche peTs heeft in diplomatieke kringen te Washington een zeker pessimisme veroor zaakt. Men wijst er op, dat een der redenen van de boodschap de ernstige berichten uit Europa waren, welke een snel handelen noodig maakten om ernstige gebeurtenis sen te voorkomen. Ook schijnt de bood schap bedoeld als een waarschuwing aan de dictatoren, dat de Amerikaansche open bare meening besloten is, zich te voegen bij het eenheidsfront tegen den aanval. Men rekent er op dat de „as" zal pogen vóór 28 April propaganda tc maken tegen het initiatief van Roosevelt teneinde dit in (i.-crediet te lr>dgei,. Het besluit van Hitiec, den Rëksdag bij- „i-n te roeper; m. i'ju anëf <rd te hcoren wordt echter beschouwd als een aanwij zing, dat de boodschap het Duitsche volk zoodanig heeft getroffen, dat Roosevelt's redelijke voorstellen niet kunnen worden genegeerd zonder de nationaal-soclalis- tlsche leiders bloot te stellen aan critiek, zoowel in binnen- als buitenland. Ook de regeeringen van Guatemala, Para guay en Haïti hebben thans haar instem ming betuigd met Roosevelt's irottatief. „Le Jour" zegt dat het niet de gewoonte is van Hitier de zaak op de lange baan .te schuiven, wanneer hij een besluit heeft genomen. Hij heeft dus nog geen besluit genomen en het eindresultaat zal voor namelijk afhangen van de gebeurtenissen in de komende elf dagen. De meeste correspondenten der Fransche bladen te Berlijn zijn pessimistisch en ver klaren, dat het uitstel te wijten is aan het verlangen voordien nog het vraagstuk Danzig te regelen. Aguesse schrijft in „Le Jour" dat naar het oordeel van de Duitsche leiders de rede van 28 April moet worden uitgesproken n* 'en niunve overwinning op den status quo van Europa. In „Le. Journal" schrijft Blum, dat het onmiddellijke doel thans Danzig is, de vol gende week kan men zeer goed een nieuw voldongen feit zien ontstaan. Marcel Pays sluit in de „Excelsior" de mogelijkheid van onderhandelingen tus schen Polen en Duitschland inzake Danzig en een °utow?g door den coc rt— ur' uit. Hij voegt hieraan toe, dat de onrust ln Polen niet is geweken, men handhaaft de mili taire maatregelen. Dormesson schrijft in de „Figaro", dat Hitier heeft gezegd, dat hij in naam van het Duitsche volk zal antwoorden op de boodschap van Roosevelt Indien de Fiihrer werkelijk uit naam van dit volk zou spre ken, dan weet men zeer goed, wat hij zou zeggen, aangezien men zeer wel overtuigd is van de werkelijke geestesgesteldheid van de Duitsche massa evenals Indertijd van de Italiaansche. Doch 't tragische is juist, dat de dictatuur een muur opwerpt tus schen de massa en de internationale wer kelijkheid. Dormesson besluit met te zeg gen, dat Frankrijk bereid is zoowel de aan duidingen van Roosevelt te volgen als het hoofd te bieden aan de gebeurtenissen, indien de dwaasheid van enkelen in Euro pa deze kans ven de hand zou wijzen. Ongeveer 150.000 man zullen deelnemen aan het overwinningsdefilé, dat op 15 Mei den naamdag van St. Isidorus, den be schermheilige van Madrid, in tegenwoor digheid van Franco ln de Spaansche hoofd stad zal worden gehouden. De buitenlandsche troepen zullen in de daaropvolgende dagen Spanje verlaten, hetzij over Cadiz, hetzij over Almerla. De geleidelijke demobilisatie van het Spaan sche leger zal in de derde week van Mei be ginnen. Zij zal samenvallen met een alge- meene reorganisatie van de politiek. Ter gelegenheid van het défilé zal Fran co op 15 Mei te Madrid een belangrijke rede houden. De geheele divisie „Littorio" is te Alican te geconcentreerd en men verwacht, dat de manschappen binnenkort naar Italië scheep zullen gaan. De andere Italiaansche strijdkrachten in Spanje, de zwarte, groe ne en roode pijlen zijn geconcentreerd t» Almansa, Alicante, Almerla en Albacete. Het oppercommando bevindt zich nog te Lograno. Bailby schrijft in „le Jour" door bijzon dere omstandigheden ln staat te zijn de authentieke tekst van de overeenkomst tusschen Frankrijk en Spanje, welke is ge sloten door Jordana en Berard op 25 Febr. te Burgos, bekend te maken. De voornaam ste clausule is de volgende: „De Fransche regeering is overtuigd dat de Spaansche regeering alle voorwaarden in zich vereenigt tot garantie van de on aantastbaarheid en onafhankelijkheid van Spanje. Als gevolg van de besprekingen te Burgos neemt de Fransche regeering aan, dat de herhaalde malen door Franco en zijn regeering gegeven verzekering een ge trouwe weergave is van de beginselen, waarop de buitenlandsche politiek van Spanje is gegrondvest. Derhalve komen belde regeeringen overeen betrekkingen van vriendschap en goede nabuurschap te onderhouden en ten aanzien van Marokko een politiek van eerlijke samenwerking te voeren. Gemeld wordt, dat minister-president Chamberlain vanmiddag ln het Lagerhuis een korte verklaring zal afleggen over den internationalen toestand. Men verwacht, dat hij mededeeling zal doen over den stand der onderhandelingen tusschen Turk e en Engeland ten aanzien van daden van agressie op het Balkan schiereiland (toetreding van Turkije tot het ant'-aanvalsfront). De Russische ambassadeur. Maisky, is naar Moskou ontboden om verslag uit te brengen. Hij zal waarschijnlijk heden van Londen vertrekken. Intussehen verneemt Reuter, dat de Britsch-Russische onderhandelingen betref fende de positie der sovjet-unie ln het anti-aanvalsfront te Moskou zullen worden voortgezet. Gistermorgen omstreeks elf uur hebbén Beek en Gafencu. de Poolsche en Roemeen- sche minister van buitenlandsche zaken, in den trein tusschen Krakau en Kattowitz een onderhoud gehad. Men acht dit onderhoud van groot be lang in verband met het onderhoud van belden voor het vertrek van Beek naaf Londen en het sedert 1921 bestaande poli tieke en militaire verdrag tusschen Polen en Roemenië. Gafencu zal morgenochtend een onder houd met Hitier hebben. Daarmede is het officieele gedeelte van het bezoek aan Duitschland geëindigd, doch Gafencu zal ook Donderdag nog te Berlijn zijn en met von Ribbentrop een bespreking hebben over de garantie, die Engeland onlangs aan Roe menië heeft verleend. In Roemeensche kringen te Berlijn ver klaart men, dat het mogelijk is. dat men Gafencu de verzekerine zal vragen, dat de garantie eenzijdig zal blijven. In dat geval zal. zegt men. de Roemeensche minister eenvoudig antwoorden, dat Roemenië gaar ne lederen waarborg ter wille van zijn grenzen aanvaardt, die door welke mogend heid ook wordt gegeven. Gafencu zou bovendien doen weten, dat Roemenië weigert een grenswijziging te zijnen nadeele in overweging te nemen. In den afgeloopen nacht heeft een zware brand de kapitale boerderij benevens schu ren en hooibergen van den landbouwer en dorscher J. de Goei te GeMenmateen geheel in de asoh gelegd. Het vuur werd in de groote, gedeeltelijk met hooi en stroo gevulde landbouwsehuur ontdekt. De vlammen grepen, mede ten ge volge van den feilen wind, snel omzioh heen en in een oogenblik tijd stond de groote schuur in lichter laaie en sloegen de vlam men over naar de nabijgelegen boerderij met hooiberg. Alles brandde weldra als een fakkel. Het vee dat zich in de schuren bevond, kon gered worden. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon tegen deze vuurzee niets uitrichten. Van den inboedel kon sledhts weinig worden gered. Het pand is tot den grond toe af gebrand. De schade, die vele duizenden gul dens bedraagt, wordt slechts gedeeltelijk- door verzekering gedekt. In de landbouwsehuur stonden behalve vele landbouwwerktuigen, zaaimachines en boerenwagens en -karren ook twee groote dorsohtnaohines en twee tractors benevens twee groote hooipersen. Alles, ook veel koren en een groote partij hooi en stroo, is een prooi van het vuur geworden De belangstelling voor de vuurzee, die kilometers ver te zien was, was buitenge woon groot. BEËINDIGING DENATURATIE VAN AARDAPPELEN. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de minister van economische zaken besloten, de denaturatie van aard appelen van de z.g. rubriek a. dit zijn de consumptieaardappelen van den kleigrond, waartoe o.a. de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe, Bevelander, eigenheimer en roode star behooren, te beëindigen. Dit besluit is genomen omdat de beschik bare voorraad van deze aardappelen van dien aard gacht wordt, dat deze wel door de consumptiemarkt zal kunnen worden opgenomen. Partijen waarvoor de aanvragen tot de naturatie vóór 17 April bij de betreffende instanties zijn ingekomen zullen nog kun- neh worden gedenatureerd. Men meldt ons uit Katwijk: Met spoed is men thans overgegaan tot het maken van den toegangsweg naar het vliegveld. Deze toegangsweg komt uit even buiten Katwijk aan den Rijn op den Pro vincialen weg WassenaarKatwijk a. d. Rijn, naast de „Mientlaan". Men is thans bezig met het rooien der langs de Mient laan staande boomen omadt de nieuwe weg komt op het aangekochte land naast ge noemde laan. Vermoedelijk zal de be staande Mientlaan Intact blijven voor het ten Noorden van deze laan gelegen land. PRINSELIJK PAAR ONTVANGT HOOFDBESTUUR BIOSCOOPBOND. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bemlhard gister middag ten paleize Soestdijk het hoofdbe stuur en den directeur van den Nederland- sohen Bioscoopbond hebben ontvangen. Bij die gelegenheid is vertoond een film, geti teld „Nederland en Oranje", welke film door bovengenoemd hoofdbestuur aan het Prinselijk paar werd aangeboden. POLITIEKE VERGADERING ONTAARDDE IN VECHTPARTIJ. Politie ontruimde de zaal. Gisteravond had de N. S. N. AP. in de zaal „Arena" in de Nieuwstraat te Den Haag een vergadering belegd, waarin ojn. de lei der van deze partij, majoor Kruyt, als spreker optrad. Blijkbaar waren er onder de ongeveer honderd aanwezigen vele N. S. B.-ers en communisten, die de oorzaak waren van wanordelijkheden, zoodat het debat in tumult ontaardde. De vechtpartij nam een zoodanigen om vang aan, dat de in de zaal aanwezige poli tie. mede op verzoek van den eigenaar, die blijkbaar voor den inventaris van zijn loka liteit vreesde, het raadzaam oordeelde, aan de vergadering een eind te maken en de aanwezigen uit de zaal zette. Hierbij moes ten en-kele agenten van den sabel gebruik maken. Er zijn geen gewonden bij gevallen en geen processen-verbaal opgemaakt. DE PRINS IN DEN RAAD VAN STATE. Prins Bernhard heeft heden de gewone wekelijksche zitting van den Raad van State bijgewoond. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2