BUITENLAND t>e rrANDVArriGE tinnen foldaat LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag IS April 1939 Luchtaanvallen! Socialisten treden uit de regeering Het streven naar dienstplicht Handhaving van orde en rust in Zuid-Wesl-Afrika nationale raad Duitsch handelsverdrag met Tsjiang Kai-Sjek BELGIË. Het congres der Belgische Werklieden PsrtU heeft met 310.000 tegen 248.000 stemmen, 15.000 onthoudingen, de motie verworpen ten gunste van deel neming der socialisten aan de regee ring. De socialistische ministers hebben Pierlot daarop in kennis gesteld van de onmoge lijkheid, waarin zU zich bevinden hun medewerking aan de regeering voort te zetten. Pierlot zal thans zoo spoedig mogelijk het ministerie herzien op de basis van twee partijen de katholieken en de liberalen. Zooals men weet, bleef de deelneming der socialisten aan de door Pierlot gevormde regeering. onderworpen aan de goedkeuring van het buitengewoon congres der Belgische werlolieden-partij. Verscheidene federaties en vooral de Wa len, spraken zich tegen deelneming uit. Voort» had men bezwaar tegen den terug keer van den katholiek Sap en vooral tegen de aanwezigheid van de liberaal Devëze als minister van binnenlandsche zaken. Spaak heeft op het congres voor deelne ming der socialisten aan de regeering ge pleit. Wil mogen, zeide hit o a.. het buiten land niet het schouwspel bieden van een land, dat verdeeld Is. klasse tegen klasse. ENGELAND. De conservatieven Amery, Grigg en Lord Wolmer besloten heden in 't Lagerhuis een motie in te dienen ten gunste van onmid dellijke aanvaarding van het beginsel van verplichte mobilisatie van de mankracht, de munitie-productie en de financieele hulp bronnen des lands. Zij hebben een omzend brief gericht aan hun collega's met het verzoek de motie mede te onderteekenen, waarbij zij opmerken, dat vanwege de ge weldige verplichtingen, welke de regeering met algemeene toestemming op zich heeft genomen, alle hulpbronnen der natie thans gemobiliseerd moeten worden om het hoofd te kunnen bieden aan elke mogelijke ge beurtenis. DE VOEDSELVOORZIENING IN GEVAL VAN OORLOG. Uitgebreide plannen worden voorbereid door het departement voor de voedselvoor ziening met het doel. ieder persoon in het Vereenlgd Koninkrijk in geval van oorlog een geregeld, behoorlijk deel te verzekeren van de voornaamste levensmiddelen, tegen redelijke prijzen, welke bij verordening worden vastgesteld. Veertienduizend plaatselijke commissies worden direct ingesteld. 60 millioen distri butiekaarten liggen gereed. DE HERTOG VAN KENT NIET NAAR ULSTER. Het bezoek van den hertog en de herto gin van Kent aan Noord-Ierland is voor onbepaalden tijd uitgesteld De gouverneur heeft op verzoek van de regeering van Noord-Ierland den hertog medegedeeld, dat het wensohelijk zou zijn dat het voorgeno men bezoek dit jaar geen doorgang zou vinden. De hertog van Kent heeft zich daarmede acccord verklaard. Hij zal in October a.s. naar Australië vertrekken om de functie vam gouverneur op zich te nemen. ITALIË. De buitenlandsche politiek De Senaat heeft het adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. In dit adres wordt gezegd, dat de unie tusschen Italië en Albanië de veiligheid en vrijheid van beweging van Italië zal versterken. Verder wordt de nadruk gelegd op de voordeelen van de spil Rome—Berlijn. ..een constructie, die belangrijker en stabieler is dan een bondgenootschap". Het Britsch-Itahaansche accoord van April 1938 heeft de vraag stukken betreffende alle gebieden bulten Europa, waarbil beide landen belang heb ben. geregeld en heeft een duurzame pe riode van normale en vruchtbare betrek kingen tusschen Italië en Engeland moge lijk gemaakt". Ten aanzien van de Franscb-Itali- aanschc betrekkingen zegt het adres woordelijk: ,.wat Frankrijk betreft, blij ven er, nu de overeenkomsten van 1936 op 17 December door Italië zijn opge zegd wegens niet-nakoming van de zijde van Frankrijk, belangrijke kolo niale vraagstukken te regelen, die de Duce heeft gepreciseerd door hun de namen Tunis. Dzjiboeti en Suez te geven. Het eerste antwoord van Frank rijk was negatief. De Duce beeft reeds de gedragslijn aangegeven, die ons land zou volgen, indien deze houding niet zou worden gewijzigd. De kloof tus schen beide landen zal breeder worden en onherstelbaar kunnen worden. Wij zullen daarvoor niet verantwoordelijk zijn. In afwachting van de voldoening, waarop het recht heeft, weigert Italië elke internationale verplichting tot be perking der wapenen te onderteekenen" Het adres zegt verder, dat Italië „de vruchtbare samenwerking met Spanje, wel ke begonnen is ln den aanvang van den vrijheidsoorlog. zal voortzetten. Italië wenscht den vrede, maar ls ook vastbesloten sterk te zijn" om als vriend gezocht en als vijand gevreesd te worden". DUITSCHLAND. Engelsche correspondent uitgewezen. Harrison, den eersten correspondent van de News Chronicle te Berlijn, is door de Duitsche autoriteiten medegedeeld, dat hij Duitschland binnen twee weken moet ver laten. Ben dergelijk besluit is ten aanzien van Jan Colvin. den tweeden correspondent van de News Chronicle te Berlijn, niet genomen. Tot uitzetting van Harrison werd besloten na besprekingen tusschen de Engelsche ambassade, handelende op instructies van het Foreign Office en den Dultschen mi nister van buitenlandsche zaken. De Duit sche autoriteiten motiveeren hun besluit met een verwijzing naar verscheidene be richten van de News Chronicle uit Berlijn gedateerd. Het. blad heeft Colvin echter nu ook te ruggeroepen. POLEN. Een rzde van Witos. Witos. de leider van de Boerenpartij, d e onlangs uit ballingschap is teruggekee d, heeft zijn eerste rede gehouden in een af- deelingsvergadering van zijn party, welke door eenige duizenden leden werd bijge woond. Hij betoogde, dat het voorbeeld van Tsjecho-siowakije hem geleerd heeft dat de vrijheid een onschatbaar goed is voor de volkeren, d e voortaan hun recht om te leven tot het uiterste zullen verdedigen. Het ZUID-SLA VIË. De onderhandelingen met de Kroaten Waarschijnlijk zullen Zwetkowitsj en Matsjek tegen het einde van de week hun besprekingen hervatten. Beiden zijn thans in het bezit van elkanders concrete voor stellen. Deze voorstellen hebben uitslui tend betrekking, voor het oogenblik, op de territoriale kwestie, d.w.z. op de afbakening van de streken, waartoe de aan de Kroaten beloofde autonomie zich zal uitstrekken. Aan beide kanten blijft men zeer karig met aanduidingen omtrent den inhoud van de beide ontwerpen. Men meent echter te weten, dat het door de regeering te Bel grado voorgelegde ontwerp eenvoudig strekt tot het afbakenen van het Kroati sche gebied door vereeniging van het Sa- vegegebied en het kustgebied en door even tueel daaraan toe te voegen sommige doe len van het Wojwodeschap en Bosnië en het gebied van Dubrownlk. Het Kroatische ontwerp is gebaseerd op het beginsel der historische grenzen. Het zou strekken tot een uitgebreider reorganisatie van den Staat d.w.z. een herstel van de vijf terri toriale eenheden, die Zuid Slavië door een soort federatie de facto eind 1918 vorm den: 1. Slovenië: 2. Kroatië, Slavonië, Dal- matle: 3. Bosnië en Herzegovina; 4. het Wojwodeschap: 5. Servië, met Montenegro en Zuid Servië. De essen tieele verschillen der belde ont werpen zouden dus vooral betrekking heb ben op het wojwodeschap en op Bosnië, twee gebieden, waar de Servische en Kroa tische elementen naast elkander wonen en door elkaar heen loopen. zoodat een ethni- sche grensbepaling noodzakelijkerwijze be langrijke minderheden aan beide kanten zou laten. Daarom zou Zagreb voorstander zijn van handhaving der eenheid van deze beide streken in den vorm van een auto noom land, liever dan ze te verdeelen. Te Zagreb zoowel als te Belgrado blijft men een weloverwogen optimisme gevoelen en is men zich bewust van de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden en van de noodzakelijkheid tot een resultaat te ko men nu de kern der kwestie is aangesne den en een bijna openbare discussie ge opend is over de hangende problemen. ZUID-AFRIKA. Generaal Smuts heeft in wet gevende vergadering verklaard, dat hem inlichtingen geworden zijn, die het dringend noodig makzn, dat de politie in het gebied van Zuid-West-Afrika onmiddellijk wordt verstorkt. De actie, die de Unie zich voorstelt te ondernemen, zoo zeide Smuts is een ge wone politiemaatregel voor het behoud van orde en rust. Er is geen sprake van een militair optreden. Smuts weigerde nadere bijzonderheden te geven. VU-PEENIGDE STATEN. Een Tsjechische Drie groepen Tsjechen en Slowaken, ver blijvende in de Vereenigde Staten, tn to taal anderhalf millioen zielen, zullen afge vaardigden benoemen, die een Tsjecho Slowaakschen natlonalen raad zullen vor men, welke zal werken aan het herstel van de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowa- kijë. Pleidooi voor neutraliteit. Senator Walsh, de voorzitter van de Se naatcommissie voor vlootaangelegenheden heeft gepleit voor uitbreiding van de vloot en de luchtmacht der Vereenigde Staten, ten einde „ons land te beschermen tegen iedere gebeurlijkheid. Wij kunnen niet lan ger een door twee oceanen omspoeld land op doeltreffende wijze verdedigen met een vloot voot ëén oceaan", zoo zeide hij. Walsh eischte tegelijkertijd een herzie ning der neutraliteitswet en het verbieden van allen handel met oorlogvoerenden na het uitbreken van vijandelijkheden, terwijl hij verder voorstelde, dat de regeering der Vereenigde staten zich bii beschillen lti| het buitenland riiet ten gunste of ten ongunste ran eenige partij zou uitspreken. Walsh sprak vervolgens nog over de de fensieve behoeften der Vereenigde Staten. Wij kunnen ons niet veroorloven, zoo ver klaarde hij, te vertrouwen op de vriend schap van eenige natie ter wereld Een stelsel van nationale verdediging, dat af hangt van vriendschappelijke samenwer king met de vloten en de luchtmachten van een andere natie, om het even hoe wel gezind deze natie moge zijn. ls thans ver-' keerd en onvoldoende om op gepaste wijze onze behoeften te dienen. VOOR WOENSDAG 19 APRIL. Hilversum I. 1875 en 415,5 M. Ncrv-uitzending <6.307.00 n.m. Onderwijsfonds v. d. Scheep vaart) 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gram. muziek <9.309.45 Geluk- wenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. muziek —.11.15 Viool en piano 'In de pauze: Gram. muziek) 12.00 Berichten 12.15 Orgelspel 1.15 Apollo-ensemble en gram. muziek 3.00 Chr. Kinderkoor „Lenteleven" en gram. muziek 3.30 Gram. muziek 3 45 Zang en piano (In pauze Gram. muziek) 4.45 Gelukwenschen 5.00 Voor jongens en meisjes 5.45—5.55 Gram. muziek 6.00 Causerie „Waarom Christelijk georganiseerd" 6.15 Gram. muziek, berichten 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement 7.00 Berichten 7.15 Voor postzegelverzame laars 7.45 Gram. muziek 7.50 Causerie vanwege de Centrale voor Werkloozenzorg 8.00 Berichten A.N.P., herhaling S.O.S -berich ten (Het avondprogramma zal worden onder broken voor de bekendmaking van verkiezings uitslagen) 8.15 De „Eemlanders". het Sticht- sche Salonorkest en de „Vedelaars" 11.00 Gram. muziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 M. Vara-uitzending (10.00 10.20 v.m. en 7.308.00 n.m. Vpro) 8.00 Orgelspel <ca. 8 15 Berichten) 8.30 Gram. muziek 9.30 Causerie „Onze keuken" 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven 11.40 Voor de werkloozen 12.00 Gram. muziek ica. 12.15 Berichten) 12.30 Vara-orkest 1.15—1.45 Gram. muziek 2.00 Voor dc vrouwen 3.15 Voor de kin deren 5.30 Vara-orkest 6.28 Berichten 6.30 Gram. muziek 6 40 Causerie ..Het plan van den arbeid en welvaartspolitiek" 7.00 Vara-kalender 7.05 Felicitaties 7.10 Vo caalconcert 7.30 Lezing „Vier belangrijke problemen, maar dan niet alleen voor dominees" 8.00 Herhaling S.O.S.-berlchten 8 03 Be richten ANP, Vara-Varla 8.20—12.00 Ver kiezingsuitslagen en gram. muziek (Cn; 10.00 Berichten A.N.P.), Droitwich. 1500 M. 10.25 Gram. muziek 10.50 B.B.C-Northern Ireland-orkest en soliste 11.50 Orgelspel 12.20 Zang en plano 12.35 Declamatie 12.55 Het Alcor- Trio 1.20 Discussie „Plan production - or perisch" 2.10 Vocaal en instrumentaal con cert 2.25 Geiger en zijn orkest 2.50 Sectie van het B.B.C.-Northern Irelandorkest en so liste 3.204.10 Vesper 4.20 Gram. muziek 4.40 Henry Hall zjjn band 5.20 Be richten 5.40 Wetenschappelijk overzicht 6.00 Theaterpraatje 6 20 Orgelspel 6.50 Actueele uitzending 6.20 B.B C.-Symphonie- orkest en solisten 8.25 Berichten 8 45 Vervolg concert 9.30 Cabaretprogramma 10.20 Oscar Rabin en zijn band 10.50 Gram muziek 11.101120 Berichten. Radio Paris. 1648 M. 8.00 en 9.00 Gram muziek 10.20 Bailly-orkest 11.30 Zang 12.25 Richard Blareau's orkest 1.35 Zang 2.30 Gram. muziek 3.05 Cello-voordracht 4.05 Fluitvoordracht 4.25 Derveaux-orkest 5.35 Altviool-voordracht 6.20 Zang met toe lichting 6 50 Vioolvoordracht 7.50 Orgel concert 8.20 Variété-programma 9.20 11.20 Symphonieconcert m.m.v. solisten. Keulen. 456 M. 5.50 Het Rheinische Lan» desorkest 7.50 Gram. muziek 11.20 StecL orkest van Duisburg 12.35 Omroeporkest en soliste 1.30 Populair concert 2.40 Gram. muziek 3.20 Omoepkleinorkest. soliste en pianoduo 4.20 Toespraak <opn.) 5.05 Gram. muziek 5.35 Solistenconcert 6.3a Leo Eysoldt's orkest 7.20 Zie Deutschland- sender 8.1511.35 Zie Deutschl. s. om 7.50. BrusseL 322 en 484 M. 322 M.: 1.20 Gram. muziek 1150 Omroeporkest 12.50—120 Gram muziek 4.20 Pro Nova-kwartet 5.50, 6.20 en 730 Gram. muziek 7.35 Omroep- symphonleorkest, gemengd Omroepkoor en so listen 9.30—10.20 Gram. muziek. 484 M.: 11.20—1.20 Gram. muziek 4.20 Omroepdansorkest 5.35 Vioolvoordracht 6.05 Zangvoordracht 6.35 Gram. muziek 7 20 Music Hall Programma 8.20 Zie Brus sel 322 M. 9.30—10.20 Omroepdansorkest Deutschlandsender. 1571 M. 7.20 Rijks zending: Toespraak 7.40 Berichten 7.50 Rijkszending: SA.-orkest en Omroepklein- orkest In de pauzes: Reportages 9.20 Be richten 9.35 Rijkszending: Omroeporkest. Omroepkleinorke6t en reportages 10.50—11.35 Rijkszending: H.J.-ultzendlng ter gelegenheid van Hitler's verjaardag. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTR VT.E. Voor Woensdag 19 AprU. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.AJR-A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O.. NCJt.V. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 9.30 Radio Parijs 9 40 Radio P.T.T. Nord 11.20 Brussel (VI.) 130 Keulen 2.20 Ixjndon Reg. 3.20 Keulen 4.20 Brussel (Fr.) 4 40 Keulen 5.35 Brusesl <Fr.) 5.50 Brus sel (VI.) 6.05 Brussel <Fr.) 630 Brussel (VI.) 6.50 Motala of div. 730 Keulen 7.35 London Reg. 830 Brussel (VI.) of Parijs P T T 10.20 Weenen of div. 11.20 Berlijn. 4e Programma: 8.00 Brussel (VI.) 8.20 Parijs Radio 8.30 Diversen 9.35 Gram. muziek GH.D. of div. 11.50 Droitwich 12.35 London Reg. 2.10 Droitwich 5.45 London Reg. 6.20 Droitwich 11.20 Radio Danmark. Wijzigingen voorbehouden. Beichemit tegen de gevolgen van OU neemt voonorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zoo veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog I Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok. Rapenburg 9. Lelden. CflfJfigM P.l R 0ci 6 Coper hogen Br waren eens vijf en twintig tinnen soldaatjes. Zij waren alle maal broers, want zij waren gemaakt van één en denzelfden tinnen lepel, 't Geweer hadden zij in den arm en hun uniformen waren prachtig rood en blauw, 't Barste wat ae in deae wereld hoord* toen het deksel van de doos giag, waann se logen, waren de woorden: CHINA. Bevestigd wordt, dat de Duitsche in dustrieën een handelsovereenkomst hebben gesloten met de Chineesche re geering te Tsjoenking. Deze overeenkomst voorziet in een goede- renruil ter waarde van 10 millioen ioean per maand. Duitschland zal industrieele eindproducten leveren ln ruil voor uit China te betrekken ertsen. „Tinnen soldaten!" Dit werd geroepen door een jongetje, dat van louter blijdschap in zijn handen klapte. Het was zijn verjaardag en daarom had hjj se g«kregen. Motoen ataióe h$ de soldaatjes reeds op tafel \M: de één leek precies op don ander. IRAK. De moord te Mosoel. De rechtbank te Bagdad heeft gisteren w twee ioneens tot de doodstraf veroordeeld Poolsche volk zal elke duimbreed van zijn wegens hun aandeel in den overval op het bodem verded:gen Geen taak is er te zwaar Engelsche consulaat te Mosoel waarbij de voor. Als het. wordt aangevallen zal het Engelsche consul vermoord is. Aangezien zich tot. aan de overwinning verdedigen. Hij beide jongens onder de 18 jaar oud waren. beëindigde zfjn rede met een strofe van het anti-Du'tsche Rotalied waarmede de toe- hoorders terstond instemden. is hun straf veranderd in 16 iaar dwang arbeid. Vier meerderjarige beklaagden i kregen 5 tot 10 jaar gevangenisstraf j Eén zag er echter anders uit. Die had maar één been. Hij was het laatst gegoten en toen was'er geen tin genoeg meer. Maar hg stond op zijn ééne been net zoo stevig als de andere met twee. En hij is dan ook degene, waarvan wat bijzonders te vertellen is. Op de tafel, waarop de soldaatjes neergezet waren, bevond zich nog heel veel ander speelgoed, 't Mooiste was echter een prachtig kasteel van papier. Vóór het slot bevond zich een rond stuk Daarom dacht hg, dat zg ook maar spiegelglas, dat een vjjver moest verbeelden. Daarop bevonden zich zwanen, die van was waren gemaakt. Zij spiegelden zich allerliefst in het „meer". Maar het allerliefste was toch een dametje, dat in de open slotdeur stond. Het was een danse esje van papier, met een schortje van gaas en een klein blauw lir' haar schouders. Zij stak één van haar beentjes zóó hoog 1 lucht, dat de tinnen soldaat het heelemaal niet meer zien n. één been bad, net als hij zelf. 3—3 om 1e

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11