Vereen. v.Nat. Veiligheid Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 17 April 1939 if s??_ Jtecl&t£cuicl l/eiêcy! DE VUURSIA6 i RIJNSBURG. Voor beroep bedankt. Ds. J. C. Hoytema van Smilde heeft be dankt voor het beroep der Geref. Kerk, al hier- J De a.s. Raadsverkiezing. Naar wij vernemen is de Raadsverkie zing te dezer plaatse vastgesteld op 14 Juni De candidaatstelling is op 9 Mei. SASSENHEIM. Candidaten der R.-K. Party. Na gehouden stemming Is de candidaten- lijst van de R.-K. Staatspartij vastgesteld als volgt: 1. H. Bader, 2. J. C. Schrama, 3. J. Kortekaas, 4. A. J. Verkleij, 5. Jac. L. van Reisen, 6. A. Thijssen, 7. G. C. van Dijk, 8 F. J. M. Wiiking, 9. L. Verdegaal 10. G. Bemelman. 11. H. W. Braun, 12. A. W. Blom, De K.J.M.V. vergaderde. Wegens dienstplicht van den voorzitter, leidde de heer M v. Dorp. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van f. 61.54. De heer Th, N. v. Niekerk werd als be stuurslid herkozen; en in de plaats van den heer C. P. Rotteveel, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer B. Peeters. Na bespreking van het zomerprogramma volgde sluiting. VOORHOUT. De R.K. Candidatenlljst. Bij de gisteren gehouden stemming voor de definitieve R.K. candidatenlljst voor de a.s. Raadsverkiezing zijn de volgende stem men uitgebracht, voor de eerste tien plaat sen: 1. P. L v. d. Hulst 469 st. (lijstaanvoer den: 2. H. J. Vester, 436 st.; 3. P A. van Reisen, 432 st.; 4. J. L. Nijssen 430 st.; 5 P. v. d. Nouland. 419 st.; 6. C. L. Prins Lzn., 368 st.; 7 Andr. de Groot. 295 st.; 8. J. J Koomen. 293. st.; 9. F. M. Angevaare 286 st.: 10. N. J. v. d Laan. 263 st. Tot eerste mannelijke leerkracht is aan de R.-K. Lagere gemengde school te Oböam benoemd, den heer Theodoras Der riks, onderwijzer aan de R.-K. Jongens school alhier. Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name an 8882 rinijez MedJ VOORSCHOTEN. Stemming: R.K. Staatspartij. Gisteren werd de stemming gehouden ln de R.K. Kiesvereeniging. De stemming had in het R.K. vereenigingsgebouw plaats, na de H. Missen en voor de bewoners aan den Rijndijk in een lokaal bij den heer B. J. de Hosson en geschiedde volgens het pun- tenstelsel, ter vaststelling van de defini tieve lijst voor de a-s. gemeenteraadsver kiezing. Op de voorloopige groslijst waren een tiental candidaten geplaatst, waarvan acht moesten worden gekozen voor de in te dienen lijst bij de as. gemeenteraadsverkie zing. De uitslag was als volgt: Aantal uitgebrachte stemmen 333. Van onwaarde 34 en geldig 299 stemmen. 1. J. A. Mens 1938 p.; 2. C. van Wissen Hzn. 1662 p.; 3. C. L. M. Bancken 1696 p.; 4. A. Q. Doeswijk 1290 p.; 5. P. J. H. Pee ters 992 p.: 6. P. J. Stikvoort 983 p.; 7. Th. v. ti Berg 968 p.; 8. W. G. Duijnisveld 475 p., terwijl 9 en 10 P. J. Koot en A. J. Lindeman, beide 430 punten verwierven Er zal door de R.K. Staatspartij een lijst van acht candidaten worden ingediend, zoodat de eerste acht personen komen op de definitieve lijst en in de volgorde als hieboven vermeld. De a.s. Raadsvergadering. De burgemeester maakt bekend, dat hij den raad der gemeente tot een vergadering heeft bijeengeroepen op Vrijdag 28 Apnl 1939, des avonds om 8 uur. Bijeenkomst Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr. Hist. Jongerengroep vergaderde onder leiding van den heer A. Fortgens in de kleine zaal van het gebouw voor Chr. belangen. Nadat was gezongen ps. 97 vs. 1 opende de voorzitter met gebed, waarna hij een korte inleiding hield waarbij inzonderheid de nadruk gelegd werd op de houding van de NSB. ten opzichte van de gebeurte nissen in het buitenland. Voorts sprak hij uitvoerig over de dis cussie gehouden tusschen ds. Ekering en den Amsterdamschen kerkeraad. Bij het Vragenstellen kwam vooral de buitenland- sche politiek ter sprake, terwijl o.m. ook gesproken werd over de Bellamy gedachte; chr. staat - neutrale staat; neutraliteit en Volkenbond. De heer Joh. Dijkman gaf een buiteti- landsch politiek overzicht. Na het zingen van Gez, 3 vs. 1 sloot de heer A. Fortgens met dankgebed. Acht personen traden als lid tot de groep toe. Gevonden: Een koerduif; een gehaakt kleedje; een groen hoedje; een vulpenhouder. Inlichtingen bü de Politie op werkdagen tus- 6chen 910 uur v.m. Bij de te 's-Gravenhage door de Maat schappij tot bevordering van Woordkunst Behouden jeugdwedstrijd in welsprekend heid, behaalde onze vroegere plaatsgenoote Joke Maas een eervolle vermelding. WASSENAAR. W. P. s. s. De stand van den nationalen schietwed strijd van de Wassenaarsche Politie Schiet en Sportvereeniglng; Is tot nu toe als votet: K.S.O. Korps; Het Cronjé, Ermelo. 277; B.V.L., Nootdorp. 269: idem Voorburg I, 242; Idem Voorburg II. 205 Eere-korps: B.V.L., Nootdorp, 18B- Vrijt Baan: Th. Rikkers, Ermelo, 108; 20 X 36; F. C. van Rest, Loosduinen, 106; 14 x 36; P. J. v. d. Krogt, Wassenaar, 108; 8 x 36. Personeele Baan: Th C. van Rest, Loos duinen, 60. 58, 11, 11; H. J. Engels, Was senaar 60, 57 11 10; Th. Rikkers, Ermelo, 59, 60. Vaste Baan; P. Borghouts, Rotterdam, 180, 177; p. a Hitzert, Wassenaar, 179, 173; G. Veldhuis, Wassenaar, 175. Dagprijzen: 13 April. F. C. van Rest 17 X 37; 14 April. Th. Rikkers. 23 x 36; 15 April, p. j. V d. Krogt, 11 x 36. Buks; Korps afd. I: Piet Cronjé, Ermelo, 219; Willem Teil, Bodegraven. Korps afd. II; V.S.V., Voorschoten. Ecre Korps: Willem Teil, Bodegraven, 132 t Vrije Baan Gbbel, Bodegraven, 90 x 2 x 30 Bikkers, Ermelo, 90, 7 x 29; ValkeniJurg, Wassenaar 90, 4 x 29. Personeel Baan: Groote. Ermelo, 48, 49; Engels, Wassenaar, 48; Göbel, Bodegraven 47. 48 Vaste Baan: Hoogendoorn, Bodegraven, 144; Mondrix, Ermelo, 143; Valkenburg, Wassenaar, 138. Dagprijzen: 13 April, P J. v. d. Krogt, Wassenaar. 1 x 30; 14 April: Göbel. Bode graven, 5 x 30: 15 April: Valkenburg, Was senaar, 2 x 30. Het Revue- en tooneelgezelschap „De Optimisten'' gaf in gebouw Centraal Za terdagavond een uitvoering en bracht ten tooneele de klucht „De Ongeluksvogel" van Oscar Blumenthal en Gustav Kadclburg. De rollen werden door de spelers goed ver tolkt. Men heeft zich dan ook kostelijk ge amuseerd en gaf daarvan meermalen door een krachtig applaus uiting. Na afloop van het programma volgde een gezellig bal. Vergadering der Liberale Staatspartij. In het Gebouw Centraal vergaderde de afd. Wassenaar der Liberale Staatspartij De heer B. C. Slotemaker wees op de geeste lijke vervlakking, waaraan de liberalen niet mee willen doen, omdat zij groote eer bied hebben voor de persoonlijkheid van den mensch. De heer H. H. Dresselhuys sprak vervol gens over het onderwerpt ..Een". Na aan getipt te hebben de belangrijke rol van de Staten zette spr. uitvoerig uiteen wat de liberalen positief willen: versterking van 't vrije bedrijfsleven en daarom verzet te gen belemmering door overheidsbemoeiing; een positief einde aan de ellende in de kleine bedrijven, welke door de regeering worden vergeten; verbetering van het onderwijs, waarbij zij op de bres staan voor het openbaar onderwijs, dat vaak het on derspit moet delven voor het bizondere. handhaving van de rechten der vrouw, die thans niet meer bij het spinnewiel kan worden gehouden; versterking van de weer macht. Tenslotte wekte spr. op te stemmen op de Liberale lijst. De heer C. G. Roos merkte op. dat bij het groote gebeuren in de wereld de kleine za ken toch niet mogen worden vergeten en dus ook aandacht moet worden geschonken aan wat op 19 April staat te gebeuren. Uit voeriger dan de heer Dresselhuys ging spr. ln op de belangrijke rol van de Provinciale Staten, waarbij hij er op wees, dat de Sta ten van Zuid-Holland, in tegenstelling met die van Noord-Holland, ruimte laten aan het particulier initiatief. Vervolgens be sprak de heer Roos de richting waarin het Nederlandsch staatsbestel meer en meer gaat, die van de Staatsalmacht, waarbij het particulier Initiatief, zoo noodig om de welvaart op te voeren, wordt gefnuikt. Groepen vragen en krijgen protectie, waar mede de algemeene welvaart wordt be dreigd en de verantwoordelijkheid op den Staat wordt gelegd. Ordening is noodig, maar mag niet te ver worden doorgevoerd. De overheid mag zich zich niet laten span nen voor het karretje van één groep. De regeering ls thans ook gekomen van de breede basis op de smalle vam het posi tief christelijke, waarmee aan bepaalde partijen het etiket van negatief christelijk ls opgelegd, wat door de Liberalen niet kan worden getolereerd en wat voorts de tegen stellingen in ons volk gevaarlijk verscherpt, In de politiek mogen alleen de algemeen christelijke beginselen gelden. De thans door de regeering gevolgde weg ligt ln de zelfde lijn als die van de totalitaire staten, welke zich wel moeten mengen in het gees telijk leven. Spr. wenschte, dat ons volk de gevaren zal inzien en dit tot uiting zal brengen bij de stembus. Na beantwoording van »*n tweetal vea- gen volgde sluiting. Gemeenteraad. In de gehouden gemeenteraad wgs slechts één punt aan de orde n.l. d|e vöHtofck) ran een stukje bouwgrond. Nadat Mertoe was besloten, ging de raad gerulmen tijd ln ge sloten zitting. Paafd In Meijendell sloeg een paard bereden door den heer van H. uit Den Haag op hol Het geschrokken dier liep tot tweemaal toe door het prikkeldraad en liep daarbij zulke ernstige verwondingen op dat het moest worden afgemaakt. Van H. kwam er met den schrik af. ZEVENHOVEN. De werk verschaf fine voorloopig stopgezet. De centrale werkverschaffing in den pol der Zevenhoven is voorloopig stopgezet, 4(1 personen vonden hierin werk van half No vember af. Verloond werd f. 7500 De polder ontvangt daarin een Rijksbijdrage van 95 AARLANDERVEEN. HET 40-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN Ds. G. Th. VAN BEUSEKOM. De plechtige herdenking. Gistermiddag is plechtig het 40-jarig ambtsjubileum van ds. G Th van Beu- sekom gevierd. Het Ned. Herv. Kerkgebouw was geheel bezet Wij merkten o.a. op: burgemeester P. A. Colijn, de wethouders en den gemeentesecretaris, ds. Heemskerk van Ter Aar, ds. Meyer van Alphen a. d. Rijn. mr. Martens, van de Zeemans-Zen ding uit Amsterdam en ds. Jansen uit Utrecht. Namens den Ring Woerden, ds. van Harte en ds. van Wijngaarden uit Nieuwkoop. Als waardige en feestelijke In zet van deze indrukwekkende bijeenkomst liet ds. van Beusekom zingen van Psalm 89 vers 7, waarna gelezen werd uit 2 Cor. 4 Als tekstwoord had ds. van Beusekom ge kozen „Dragers van het Licht". Spr. wees er op dat het een groote gave van God voor spr. is, dat hij dezen gedenkwaardi- gen dag mag gedenken. Veel is over mij heengegaan. Daarom zijn wij hier om on zen dank uit te spreken en te zeggen „In Uw Licht zien wij het Licht." Na zijn preek sprak ds. van Beusekom tot den burgemees ter, de wethouders, den gemeentesecreta ris, tot de predikanten, lot mr. Marlens. Tot ds. Jansen en de familie Kameraad uit Ter Aar richtte hij woorden van herinne ring aan vroegere vriendschap. Hierop sprak ds. van Wijngaarden na mens den ring Woerden die de hartelijke gelukwenschen van den ring overbracht Hierop wenschte de heer P. Verdonk ds van Beusekom en zijn familie geluk met dezen heugelijken dag. Wij zijn overtuigd, aldus spr., dat u ln de eerste plaats aan uw gemeente gedacht heeft en niet aan u zelf. Hierna wenschte ds. Jansen den ju bilaris van harte geluk. Tenslotte dankte ds van Beusekom allen hartelijk voor hun opkomst en vriendelijke woorden. Hij sloot deze bijzonder indrukwekkende plechtig heid door te laten zingen van Ps. 97 vers 7 Na afloop hield de jubilaris in het Ver eenigingsgebouw een receptie. Zeer velen maakten van deze gelegenheid een dank baar gebruik om den jubilaris en zijn fa milie geluk te wenschen. Ds. van Beuse kom mocht talrijke brieven, zoowei uit binnenland als uit Indië ontvangen, als mede vele bloemstukken. Zaterdagmorgen had reeds in bescheiden kring ln de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk de aanbieding plaats gevonden van een huldeblijk, waarbij aanwezig wa ren kerkvoogden, de notabelen en de leden van den kerkeraad. Ds. van Beusekom en familie werden welkom geheeten door den i heer P. Verdonk. Na gewezen te hebben, op het voorrecht van een goede gezondheid en werkkracht, dankte spr. voor hetgeen ds Jubilaris in zijn ambtsperiode in de ge meente van Aarlanderveen heeft gedaan. Als blijk van waardeering ls het kerkge bouw thans voorzien van een cocostapijt, zulks op uitdrukkelljken wensch van den Jubilaris Nog werden een groote kleurenets en een prachtige bloemenmand den Jubi laris overhandigd. Ds. van Beusekom dank te voor deze blijken van belangstelling en hoopte dat men zcu medewerken tol den groei der gemeente. De heer P. Verdonk dankte de familie Beusekom en wenschte dat zij nog jaren gespaard moge blijven tot zegen der gemeente. Eindexamen Landbouwcursus. In het gebouw der Chr. Nat. School had het eindexamen plaats van den 3-j. land bouwcursus met boekhoudcursus. De leer- aar. mr. van der Loo van Ter Aar, opende, heette het bestuur van den L. T.B. wel kom, alsmede den landbouw-consulent, ir. de Groot. Alle 14 leerlingen slaagden met goed resultaat. Ir. de Groot wees op het groote nut van dezen cursus Nadat woorden van dank gesproken waren tot den leer- aar, volgde sluiting. De verkoop van 26 schapen ten bate der Ned. Herv Gemeente bracht de mooie som van f. 416.op. Wat alleen met dagblad reclame mogelijk is. Alleen wanneer de fabrikanten van merkartikelen in dagbladen adver- teeren. kunnen hun wederverkoopers, de winkeliers, aansluiten op deze reclame met hun eigen advertenties. Zoodoende wordt het effect der reclame én voor den fabrikant én voor den winkelier belangrijk ver hoogd. 3113 Het geval van een fabrikant van een bepaald merk heerenikleedlng, die in samenwerking met zijn wederverkoo pers ln dagbladen adverteerde en een omzetstijging van 50 verwierf, be wijst voor de zooveelste maal de juist heid van deze stelling. ALPHEN. Ontheffingen voor zuiveringsinstallatie. B. en W. stellen den Raad voor de onthef fingen van Rijnland in verband met het maken van een zuiveringsinstallatie en het loozen van gezuiverd rioolvocht op Rijn lands boezem onder de gestelde voorwaar den te aanvaarden. Dc Gemeentebegrooting 1939 goedgekeurd. De gemeentebegrooting zoomede de be- drijfsbegrootlngen onzer gemeente, dienst 1939, zijn door Ged. St. goedgekeurd. Beslissing uitbreidingsplan verdaagd. De beslissing en de goedkeuring van het uitbreidingsplan en daarbij behoorende be- bouwings-verordening zijn door Ged. St. voor den tijd van 6 maanden verdaagd. Jaarverg. Fabr. en Transportarbeiders. De afd. Aèphen van den Ned. Bond van Ohr. Fabrieks- en Transportarbeiders ver gaderde in „Concordia" onder zeer groote belangstelling. De voorzitter, de heer Jac. v. Noort cpende met het laten zingen van Ps. 68 10 en gebed, waarna gelezen werd Ps. 103. Na 'n openingswoord van den voor zitter werd door het koortje van W. Hes- seling op uitmuntende wijze een tweetal liederen ten gehoore gebracht, waarna het muziek-trio eveneens zijn bekwaamheid liet hooren. Uit de Jaarverslagen, op origi- neele wijze uitgebracht door een samenspre- klng van de bestuursleden met als titel „Door praten komt men aan de weet", bleek dat 80 huisbezoeken werden afgelegd, waar van 50 aan on- of verkeerd georganiseer- den. Het ledental der afd. bedraagt thans 180. De financiën zijn iets teruggeloopen. Door „Hulp in Nood" werd f 800 uitge keerd voor steun in die gezinnen, die door werkloosheid en ziekte getroffen zijn. De heeT Jac. v. Noort werd als afd. voorzitter herkozen, evenals de andere af-tredende be stuursleden. Daarna volgde nog een fees telijk samenzijn. Besmetting van den Rijn. Door het bestuur van den Hengelaars- bond Leiden en Omstreken is bij de be voegde instanties een klacht ingediend, in verband met het feit, dat door een melk fabriek nabij Zwammerdam afval en z.g. zure ondermelk in den Rijn wordt geloosd, waardoor het water wordt besmet, hetgeen zeer nadeelige gevolgen voor den vischstand heeft. BOSKOOP. Beroepen. In de gisteren alhier en te Waddinxveen gehouden stemming door lidmaten der Rem Gerei. Gem. ter voorziening in de vacature van een predikant dier gemeenten, is be roepen ds. W. Zuurdeeg te Hoorn. Copyright P. I, 8. Box 6 Coponhogo* Het volk, dat den snellen loop der gebeurtenissen met oogen, groot van verbazing, had gevolgd, riep: ,,Soièa*tje, ijj moet uu maar onzen konmg zijn en met de scbeone prinses trouwen!" Ba men zette den soldaat in de koets van den koning. De drie honden dansten van pietoier vóór den wagen uit en r-iepen: ,Hoam, hoera, hoera". De jongens floten op hun vinpers «ei ée. soldaten presenteerden het geweer. De prinses kvvi.m uit ,.t koperen kasteel en werd koningin, hetgeen z(j heel pre tug vond. De bruiloft duurde acht dagen. De bonden zaten mee aar» tafel enzetten groote oogca op. EINDE. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7