LEiOSCH DAGBLAD Tweede Blad Maandag 17 April 1939 Gemeenteraad van Leiden NAGEKOMEN BERICHTEN SUNLIGHT ZEEP Zendings- Tentoonstelling Ir. J. J. HARDENBERG FAILLISSEMENTEN WEERBERICHT. Binnenland Lr OwjTd Stadsnieuws Uit de Omstreken KATWIJK AAN ZEE Protestanten Stemt Hervormd AGENDA (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter de burgemeester, mr. A. vah de Sande Bakhuyzen. De notulen der vorige zitting worden goedgekeurd. Afwezig met kennisgeving de heer Knibbe Onder de ingekomen stukken bevindt zich een aantal missles van Ged. Staten oa. houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Volgens desbetreffend bericht van Ged. Staten is goedkeuring onthouden aan het raads'oeslu.t tot uitb'.eiding van den Schoei- seldienst. waarvan de kosten f. 1000 zouden bedragen. Aan de orde is DE AGENDA. Ie. Benoeming van een lid van het be stuur der Vereen'.ging tot Bevordering van den Bcuw van Werkmanswoningen. (55) Benoemd wordt mr. P. A. van Toorenburg met alg. stemmen. 2e Benoeming van een lid van de Zui dercommissie tot wering van schoolver zuim. (56) Benoemd wordt de heer L. Timmers met 24 st.; de heer Oudshoorn verwierf 1 stem. 3e. Benoeming van een onderwijzer, hoofd van de o. 1. school aan de Duivenbode- straat. (71) Benoemd wordt de heer I. van Weerlee met 23 stemmen; de heer R. de Groot ver wierf 2 stemmen. 4e. Praeadvies op het verzoek van mevr. M. A. Kok geb. van Bladeren om ontslag ais regentes van het College van Vrouwen- Kraaihmoeders. (97) Conform besloten. 5e. Voorstel inzake het overnemen in eigendom bij de gemeente van verechillen- fle voor straat bestemde strodken grond. (56) munt, goedgekeurd. 6e. Voorstel tot het verhoogen van ver schalende posten der begrooting, dienst 1936. waarvan de raming te laag is geble ken en tot het toevoegen van eenige nieuwe posten aan die begrooting. (54) Zh-st. goedgekeurd. 7e Voorstel tot het kosteloos ten ge- brujke afstaan van de groote zaal der Stadsgehoorzaal aan de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereenigirig voor Luchtbescherming ten behoeve van het houden van een tentoonstelling op lucht- 'oescheïmingsgebied. (59) Zhst. goedgekeurd. Inde week, y an U Urn 15 April werden ln N^freflarfti Jl fSillSseménuitgesproken. Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 764. BUITENXANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Sinds Zaterdag is de luchtdruk op den Oceaan belangrijk gestegen. De kern van het Azoren-hoogedrukgebied verplaatste zich Noord waarts en ook thans ontwikkelt zich nog een ferme rug van hoogen druk ten Westen van Ierland en over IJsland. Een kerntje van lagen druk bevindt zich ten Noord-Oosten van Schotland. Het beweegt zich vermoedelijk naar het Zuid-Oosten. De boven beschreven veranderingen in de drukverdeellng veroorzaken een versterkten aanvoer van lucht- massa's uit het Poolgebied, tengevolge waarvan de temperatuur over het geheele Noordzee bekken dalende is. Over het Noorden van de Britsche eilanden brengt de invallende koude lucht reeds plaatselijk zware buien. Over Cen- traal-Europa is sinds Zaterdag weinig verande ring Ingetreden. Een secundair koudefront trok gisteren over ons land en Noord-Duitschland. Het bevindt zich thans nog over Noord-Frank rijk, Midden-Duitschland en Zuid-Polen. Het veroorzaakte vrij zwaren regen over de Duitsche Oostzeekust. De temperatuur is over het geheele waarnemingsgebied vrijwel normaal. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: half bewolkt, matige W.Z.W. wind. temp. 8 gr. C.. min. 8 gr. C neerslag 1 mM. Vlisalngen: llchte'regen. krachtige W.Z.W. wind. temp. 8 gr. C., min. 8 gr. C.. neerslag 1 mM. De Bilt: betrokken, matige W. wind, temp. 9 gr. C„ min. 8 gr. C., neerslag 1 mM. Groningen: lichte regen, matige Z.W. wind. temp. 8 gr. C., min. 7 gr. C.. neerslag 7 mM. Maastricht: betrokken, matige W.Z.W. wind, tesnp. 10 gr. C.. min. 9 gr. c., neerslag 3 mM. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C. 46 gr. F.). 18 uur 's middags: 10 gr. C. '50 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Dinsdag Voorm. te 1.55 uur; nam. te 2.12 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag van 7.29 uur nam. tot 4.30 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 17 April; op 3.55 uur; onder 16.48 uur. 8e. Voorstel tot het verlengen van de met A. Backer, te Leiden, aangegane overeen komst betreffende de verpachting van het hotel ..Den Burcht", met aanhoorigheden. (60) Ziust. goedgekeurd. 9e. Voorstel tot het verleenen van mede werking aan het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereenlging alhier, tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onder wijs aan de Stadhouderslaan en tot het vaststellen van den desbetreffenden be- groot'ngsstaat. (61) Z.h.st. goedgekeurd. 10e. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van extra-onder houd aan eenige openbare scholen. (621 De heer DE REEDE verwondert zich over dit voorstel, waarvan de kosten werden be streden uit een post, onvoorzien van f. 3000.- Z.i. betreft het hier heel gewone onderhouds werken, die op de normale begrooting uit getrokken hadden moeten worden, temeer waar hij bij de behandeling der begrooting er al op gewezen heeft, dat de post onder houdswerken, te laag geraamd was. De heer TOBÉ dringt er op aan dat de werken niet in eigen beheer zullen worden uitgevoerd en vraagt inschakeling der schilderspatroons. Wethouder TEPE betoogt, dat de nood zakelijkheid dezer uitgaven bij de behan deling der begrooting niet vaststond. Van eenige camouflage ls dan ook geen sprake. Sindsdien is de noodzakelijkheid echter ge bleken Wethouder WILBRINK deelt den heer Tobé mede, dat de raad destijds zelf den wensch Heeft uitgesproken om het schil derwerk in eigen beheer te doen uitvoeren teneinde op die manier werklooze schilders aan den arbeid te zetten, die anders niet aan den slag komen. In de toekomst hoopt spr. het zoo ver te brengen, dat het ge meentelijk schilderwerk zoodanig wordt uitbesteed, dat ook de werkgevers- en werknemersorganisaties daarmede accoord kunnen gaan. De heer DE REEDE is niet bevredigd door het antwoord van wethouder Tepe. Zj. is niet behoorlijk nagegaan, welke onder houdswerken noodzakelijk waren; anders hadden deze voorzieningen toch moeten blijken. Spr. krijgt den indruk, dat aan deze begrooting niet de noodige zorg is besteed en dat de raming oppervlakkig ls geschied. Al is de beroepstermijn verstreken, toch zal spr. dezen gang van zaken ter kennis bréngen van de daarvoor ln aanmerking komende autoriteiten. WETHOUDER TEPE zegt, dat het col lege uit bezuinigingsoogpunt eenige posten Heeft geschrapt, waarvan de noodzakelijk heid nog niet vaststond. De ramingen zijn gebaseerd op de voorschotten van het af- geloopen jaar. Spr. kan niet inzien, dat het hieruit voortvloeiend financieel nadeel voor het bijzonder onderwijs belangrijk zou zijn, Hoogstens betreft het hier eenig rentever lies. 1,1e. Voorstel tot het verstrekken van een geldelijke bijdrage aan de Commissie Reclame Stad Leiden en .tot het vaststellen van den desbetreffenden begroottngsstaat.' (63) De heer COSTER vraagt welke werk zaamheden de Commissie heeft verricht en welke de resultaten zijn geweest. De heer VAN ECK verdedigt warm het bestaansrecht der Commissie Het ls ver standig om te streven naar uitbreiding der bevolking. In vergelijking tot het doel waarvoor de gelden worden gevraagd, lijkt de somma van f, 500 hem wei zeer laag. WETHOUDER VERWEY geeft een op somming van de werkzaamheden der Com missie: er zijn reclameborden geplaatst, er is een drietal folders uitgegeven, waarop propaganda wordt gemaakt voor Leiden als woon- en vacantiestad en die o.a. wordt ge zonden aan alle repatrteerende Nederlan ders uit Indië. Ook met de reisvereenigin- gen wordt overleg gepleegd over excursies naar Leiden. Getracht wordt verder con gressen naar hier te trekken, terwijl het ook in de bedoeling ligt om bij de opening van het Raadhuis een attractie te organi- seeren, waardoor vele vreemdelingen naar hier komen. In Augustus zal, dank zij de commissie, in de Lakenhal een belang rijke postzegeltentoonstelling worden ge houden. Wat de resultaten betreft, deze zijn moeilijk aanwijsbaar. Een mogelijk toe vallig feit is, dat sedert de Instelling der commissie het aantal Inkomende personen dat edr vertrekkende overtreft in tegen stelling met de jaren voor 1935. Het voortsel wordt z. h. st. goedgekeurd. 12e. Voorstel tot het wijzigen van de begrooting vah de Elëctriolteitsfabriek en van de gemeentebegrooting, beide dienst 1939. in verband met het raadsbesluit van 20 Maart j 1. inzake restitutie aan R. Uges van door hem betaalde bedragen wegens stroomverbruik in zijn bioscooptheater Stationsweg no. 19. (64) Z. h. st. goedgekeurd. De heer GROENE VELD begrijpt de be zwaren van den heer de Reede niet. waar de kosten voor het bijzonder onderwijs ge baseerd zijn op de uitgaven voor het open baar onderwijs, waarvan het bijzonder on derwijs stellig profiteert, doordat'het meé- rencteels in nieuwere scholen huist. Het voorstel wordt z. h, st. goedgekeurd. (De zitting duurt voort). WERKLOOZEN KRIJGEN REDUCTIE BIJ HET REIZEN PER SPOOR. Naar wij vernemen, hebben de Neder landsche Spoorwegen besloten de werkloo- zen, indien zij moeten reizen, door een be langrijke korting tegemoet te komen. Daarbij is vooral gedacht aan het maken van reizen bij het zoeken van werk en voor dringende familiebezoeken en dergelijke. Gereisd zal kunnen worden tegen den hal ven enkele reis prijs. De werkloozen moe ten daartoe een legitimatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door de steunver- leeningsorganisaties zal worden verstrekt. De vakcentralen hebben reeds hun Instem ming met dezen maatregel betuigd en me dewerking der verschillende gemeentebe sturen is door de spoorwegen ingeroepen. ifw\ y Aa.oL<fCL- KOOP EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST 3130 (Ingez, Med.) Bij K. B. is de benoeming van dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Nederland sche Handelshoogeschool te Rotterdam, tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel vanviege de stichting ..Leidsch Univcrsi- teits-fonds", gevestigd alhier, bij de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuni versiteit alhier, om onderwijs te geven in de economische geschiedenis, bekrachtigd. Bij K. B. is aan den reserve-eerste- luitenant der militaire administratie dr. A. de Graaft, van het 4e Reg. Inf., vergun ning verleend tot het dragen op de uni form van de versierselen van de oorlogs- herinnerings-medaille „Pro Deo et Patria", hem geschonken door den regent van het koninkrijk Hongarije. HAARLEMMERMEER. Op Donderdag 20 April zal door den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst een verduisteringsproef worden gehouden in het Zuidelijk deel van de gemeente, van af den Bennebroekerweg of benevens het vak Cruqulus. Voor de vrijwilligers ln de controledien sten hield de heer Jelsma een uiteenzetting over de taak van de hulppolitie Het hoofd van den verduisterings-controledienst be sprak de te nemen maatregelen betreffende lichtdooving en -tempering, HILLEGOM. Jaarfeest Voetbalver. K.R.V. Gisteren hield de voetbalver. K.R.V. haar jaarfeest, 's Morgens kerkelijk ingezet, had den er 's middags voetbalwedstrijden plaats op het eigen terrein aan de Sandtlaan, n.l. te half 1 voor de juniores van K.R.V. tegen V.VL. b, welke wedstrijd eindigde in een overwinning van 52 voor V.V.L. b. Te half drie volgde de groote wedstrijd van K.R.V. tegen T.YB.B. Deze geanimeerde wedstrijd had tot uitslag dat T Y-B.B. de overwinning behaalde met 63. Het avondfeest in het Parochiehuis zette ln met een openingsrede van den voorzit ter den heer A. de Jong, waarna het op treden volgde van den heer Harry Nijhuts als humorist-conferencier, de heer Charry als caricaturist en snelteekenaar en ver volgens van mr. John als imitateur. Na een pauze en nogmaals optreden van genoemde personen werd besloten met gezellig samen zijn onder leiding van een balletmeester. Het middernachtelijk uur had al geslagen, toen het einde van degen gezeSigen avond was gekomen. Jaarfeest van het Meisjespatronaat. Het Meisjespatronaat gaf haar Jaarfeest in het Patronaatsgebouw. Pastoor Ram mers opende en dankte de organisatoren van dezen avond, waarop hij den dames Meijer en Knijnenburg bloemen aanbood. De adspiranten van de R.K. gymnastiek- vereenlglng Sportlust demonstreerden eenige nummers waarna werd overgegaan tot de opvoering van Onze Lieve Vrouwke ln het Bosch", gevolgd door „De Witte Vrouw". De muziek werd verzorgd door het Jeugd- korps de Kolping Boys, Jaarvergadering R.K. E.H.B.O. Onder leiding van dr. van Zeeland hield de R.K. vereenlglng E.H.B.O. haar jaarver gadering. Entree 10 cent. Voor militairen 5 cent Kinderen komen tot 3.30 UW. Ouders (moeders) komt tusschen 9—12 uur of 2—5 uur. RECLAME. HERVORMDE (Geref.) STAATSPARTIJ en dus 3164 No. 1 van lijst 13 KATWIJK AAN ZEE. Een schoorsteenbrand bij v. d. O. in de Varkevlsserstraat is met behulp van de bewoners en de politie gebluscht. De jaarlijksche Emmabloem-collecte zal Zaterdag a.s. alhier gehouden worden. De collecte voor „stichting 4de predi kantsplaats" heeft in de Herv. Kerken op gebracht f. 218 22'/i en die voor de half- weezen en ziekenzorg ln twee beurten f. 182.90. Visscherij-examens. In verband met de nieuwe visscherij-di- plomawet wordt van één der opvarenden van een vlsschersvaartuig het diploma „kaartpassen" vereischt. De eerste examens daarvoor zijn in de Vlsscherijschool alhier gehouden. Geslaagd zijn: P. v. d Oever Gzn,. Jan van Duyvenbcde Gzn.. Willem v. d. Plas Azn., Jan Kloos, Dirk Kuyt en Piet den Haas. Rijksgedelegeerde bij deze examens was de heer J. C. Kruyt, lid der examencom missie voor stuurlieden te Den Haag. KATWIJK. Schietwedstrijd Burgerwacht. Zaterdagmiddag werd in het Parochie huis de schietwedstrijd gehouden met de buks door de Katwljksche Burgerwacht. Geschoten werden twee series van scho ten in knielende houding. Maximum te be halen aantal punten 100. De wedstrijd had een geanimeerd en spannend verloop, mede doordat de sch et- vaardigheid der leden onderling niet veel verschil toonde. De uitslag was als volgt: 1. C. van Leeu wen. 98 p.; 2. J. Slingerland, 96 p.; 3. J. de Kreek. 95 p.; 4 H. Scheele. 93 p.; 5. F. v. d. Valk. 89 p 6. P. Slingerland, 88 p.; 7. H. Hageman. 87 p.; 8. M Schoneveld. 86 p.; 9, A. v. Zuylen, 84 p.; 10. Nic. Schuitemaker. 83 p.; 11. H. de Boer. 82 p.; 12. L. Lange, 78 p.; 13. H. Slingerland 77 p.; 14. E. van Wensveen, 76 p.; 15 C. Hoek. 73 p. Zaterdag a.s. wordt de wedstrijd voort gezet. LEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad vergaderde. De heer Ten Hoo- pen bepleitte den aanleg van een trottoir ln een deel van de Leidschekade, dat na de reconstructie levensgevaarlijk is voor de bewoners, daar het rijverkeer vlak langs de woningen gaat. B. en W. zullen dit over wegen. Het voorstel tot uitkeering van waar borgsommen aan het Hoogheemraadschap van Delfland voor naleving van voorwaar den, verbonden aan den 'aanleg van een aschstaal aan den Middenweg alhier, werd na dliscussie en toelichting aangenomen. Z. h. st. werden aangenomen: Voorstel tot overdracht om niet aan de Provincie van 124 vlerk. M. grond aan den Veursche- straatweg, noodig voor wegverbetering, en die tot het verleenen van de volgende voor schotten aan het BIJz. Lager Onderwijs over 1939, volgens art. 101 L.O.-wet 1920; R.-K. Jongensschool Damlaan f. 5172,44. R.-K. Meisjesschool Damstraat f. 3367,77. R.-K. Meisjesschool St. Jozefstraat f. 1786,50. School met den Bijbel f. 2444,12, R.-K. Jon gensschool buurtsohap f. 1752.57. R.K. Meis jesschool buurtschap f2126,75; idem tot aanvaarding van twee perceelen grond, resp. groot 101 en 81 M., gelegen in het park Leeuwenberg, ten dienste van weg verbetering; Idem tot wijziging van de ge meentebegrooting 1938 en 1939. Over het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan en een schadevergoedings verordening. ontspon zich een uitvoerige discussie. Het resultaat was. dat de heer Vink zag aangenomen een voorstel tot wij ziging van een weg ln het Park Leeuwen berg en de heer Van den Bosch te toezeg ging kreeg, dat bij een volgende herziening rekening zal gehouden worden met de be langen van de heeren Ph. J. Schrader en J. Welboren, wier gronden in de buurtschap liggen. Het plan werd hierna z.h.st. aange nomen, evenals de sohadevergoedingsveror dening. Z.h.st. werden nog aangenomen het voor stel tot vaststelling van de gemeenschappe lijke regeling van den schoolartsendienst, wegens toetreding van de gemeente Valken burg en dat tot aanvaarding van 78 vierk. M. grond aan den Veurschestraatweg, waar bij de eigenaar f.465 heeft gestort in de gemeentekas voor rioleering en bestrating. Na behandeling van nog eenige minder belangrijke zaken, waarbij de heer Vink er voor waarschuwde niet teveel in geheime zitting te behandelen, volgde sluiting. Maandag. Katwijk &- Zee (Zaal Prol, Belangen, Voorstraat)Groote Zendingstentoonstelling, 810 uur nam. Rehoboth: H.G.S. Spr. ds. K. H. E. Gravc- meyer, 8.15 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Bach-concert. 8.15 u. n.m. Katwijk a. Zee (Zaal Prot. Belangen, Voorstraat) Groote Zendlngatentoon6telling' 9—12 u„ 2—5 u., 7.30—10 u. Katwijk a. Zee (Casa Cara): C.D.U. Spr. J. Janze. 8 uur nam. Woensdag. Katwijk a. Zee (Zaal Prot. Belangen, Voorstraat) Groote Zendlngstentoonstelline 912 u.. 25 U., 7.3010 u. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem. Gods, 8 uur nam Donderdag. Chr. H.B.S.: Jaarvergadering 8 uur nam, Stadszaal:, Utr, Sted. Orkest, 8.16 uur nam. Katwijk a. Zee (Zaal Prot. Belangen. Voorstraat) Groote Zendlngstentoonstelllng 9—12 u.. 2—5 u„ 7.30—10 u. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9)411 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen, 7—6 uur nam. 's Woensdags: Inst. v. EbraevenMeve Genees kunde. Consultatiebur. v. Aldöhollsten 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeveotleve Ge neeskunde (1ste Btnnenvestgr.. 23). Inenting tegen diphterie. 3)4 uur 's r s Vrijdags: lust. v. Praeveotleve Genees kunde. Consultatiebureau v. - uur nam. NOORDWIJK. over de Coloradokever. De Kon. Ned. Mij. voor Plant- en Tuin bouwkunde Vergaderde in „Royaal". De heer H. dé Boer hield een causerie over de Colorado Kever. Deze kever ls in Amerika een inheemsch insect, dat 60 jaar geleden zich te goed deed aan planten verwant met aardappelen. Doch toen in Co lorado meer en meer aardappelen werden geteeld, ging de kever over op de aardappel planten en bedreigde den oogst. In 1917 en vooral in 1919 werden deze kevers in Bor deaux geconstateerd. Deze waren in de schepen meegekomen. Door niet tijdig vol doende maatregelen zijn blijvende haar den ontstaan, met een zeer groot gevaar voor omliggende landen. Spr. besprak hierop uitvoerig de kever, haar leefwijze en verspreiding. De nood klok voor deze kever en haar gevaar werd reeds in 1930 geluid door den planten- zlektenkundgen dienst te Wageningen. In 1937 werden de eerste kevers hier te lande geconstateerd en wel op 3 plaatsen, 2 in Limburg en een in Brabant, Te Kastenraai op 16 Juli 1937 waar 70 larven werden ge-1 vonden. Te Baarlo op 11 Augustus 1937 waar 70 kevers werden aangetroffen en te Bakel werden 24 kevers in den grond aan getroffen. Directe maatregelen hebben deze I drie plaatsen in 1937 van de Colorado ke ver bevrijd. Doch ln 1938 kreeg men een nieuwe Invasie en wel een van zeer groote BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nee „De verduivelde waarheid". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u„ Zon dag 2-7 en 8-11 u. Trianon-Theater, Breestraqt 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag 2 uur nam. „Morgen gaat 't beter". Zondag van 2-7 uur doorl. voor stelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.16 uur nam.: „Vrouwengevangenissen". Woensdag- en Zaterdagnam. 230 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.16 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Hudi". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Maandag en Woensdag ook 2.30 uur nam. Casino-Theater: Instituut voor OnMureels Films Zaterdag nam. 2)4 uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De laatste der Mohikanen". Zondag 2-7 u. doorl. voorstelling en 8 u. n.m. Nova-theater (Katw(jk-aan-Zee)„Onder twee vlaggen". De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 15 t/m Vrijdag 21 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; Ap. Reyst, Steenstraat 35. Tel. 138. afmetingen voor ons land. Zij werden als de vorige maal, aangevoerd door een ster ken zuiden wind. De kevers zijn toen ver spreid over 607 plaatsen, verdeeld in 297 haarden, en verspreid over 121 gemeenten. De grens van het besmette gebied in ons land kan men vrijwel trekken tot aan de Lek, Oude en Nieuwe Maas, alles wat ten noorden daarvan ligt is er tot dusverre nog vrij van geweest, althans zijn er geen ke vers of larven geconstateerd. Gelukkig voor ons land heeft deze nieuwe invasie van Co lorado kevers maar één generate kunnen verwekken in ons land. De bestrijding is direct met behulp van Rijk en Plantenziektenkundtgen dienst en door een 200 tal jonge R.K. boeren uit het zuiden des lands grondig ter hand geno men. Zij bestond hoofdzakelijk uit het ver nietigen der haarden door benzine of pe troleum, en het afzoeken der planten tot 7 maal toe, bespuiten met lood- of kalk arsenaat. Dit is verplicht geworden door de Coloradokever-wet. Door de regeering werd voor de bestrijding niet minder dan 45890 liter petroleum en benzine gebruikt en 150 000 kg loodarsenaat werd aan de verschillende gemeenten gezonden ter distribueering onder de landbouwers. Be handeld werden 13340 H.A. en 55000 kleine perceeltjes tot 3 H A. In 1939 zal blijken of deze maatregelen afdoende zijn ge weest; inmiddels gaat men daarmee door. Het grootste en meeste bezwaar ls, dat sommige landen onzen export uit gedeelten van ons land reeds hebben verboden, in verband met het constateeren van de co- lorado-kever. Spr. wees een ieder op zijn taak. voor het algemeen belang oim met alle mogelijke middelen deze colorado-kever te bestrijden. Wij vermelden nog, dat de Kon. Ned. Mij. v. Plant- en Tuinbouwkunde heeft beslo ten met de a.s. bloemenfeesten in Noord- wijk mede te zullen doen, door het leggen van een mozaïek en met een versierden wagen ln het bloemencorso. NOORDWIJKERHOUT. Bijeenkomst R.K. Bonwvakarbeidersbond. In café „De Zwaan", vergaderde de afd. Noordwijkerhout van den R.K. Bouwvak arbeidersbond „St. Jozef". Dertig nieuwe leden werden geirwballeerd door rector H. J. Drost. Verder werd de avond genoeglijk door gebracht met zang, muziek en declamatie Ook werden plannen besproken voor de a.s. feestviering van den Bond bij zijn 20- jarig bestaan op 1 Mei a.s. OEGSTGEEST. R.-K. Staatspartij. Bij de git teren gehouden stemming voor de a.s, raadsverkiezingen ls als no. 2 op de candldatenlijst der R.-K. taatspartij geko zen de heer J. van der Post, met 168 stem men; als no. 3 ls gekozen de heer Van Zoe- len met 123 stemmen. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat de gekozenen naar voren zijn gebracht door een R.-K. kiescomité, dat zich had gevormd In de R.-K. Staatspartij- Van de oorspronkelijk geadviseerde candi- daten van het bestuur der R.-K. Klesver- eeniging is niet een gekozen. a—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6