Na Roosevelt's boodschap LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 April 1939 Mr. P. J. OUD Stadsnieuws Buitenland Nog eenige pers-stemmen Tegenvoorstel van Hitier aan Roosevelt? het bindend element RECHTZAKEN Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT MARKT Generaal von Kauptz naar Spanje Nieuwe regeering in België gevormd TWEEDE KAMER KOMT 25 APRIL WEDER BIJEEN. De Tweede Kamer zal op Dinsdag 25 April weder bijeenkomen. De voorzitter zal voorstellen een aanvang te makèn met de beraadslaging o.m. over de volgende wets ontwerpen Deelneming met f. 700.000 in het prefe rent kapitaal van de Koninklijke Neder- landsche hoogovens en staalfabrieken te IJmuiden, vervoer van personen met mo torrijtuigen, aanvulling van de electrici- teitswet, aanvulling der hooger onderwijs wet, wijziging van de lager onderwijswet en, indien het eindverslag zal zijn uitge bracht, van de wetsontwerpen medewer king verdedigingsvoorbereiding, algemeene vorderingswet, bodemproductiewet, distri- butiewet, prijsopdrljvlngs- en hamsterwet. zceschepenvorderlngswet, wet behoud scheepsruimte en de zee- en luchtvaartver zekeringswet. UIT TREIN GEVALLEN EN OVERLEDEN. Vanmorgen is in den electrischen trein uit Haarlem, welke te ongeveer half negen het viaduct Haarlemmer Houttuinen vlak bil het Teerplein te Amsterdam passeerde, een ernstig ongeval gebeurd, dat den 28- jarigen A. v. G. uit Haarlem het leven heeft gekost. G. bevond zich op het voorbalcon. Plot seling zag een heer, die met hem praatte, dat G. uit de zich openende deur viel. Hij trok aan de noodrem en nadat de trein tot stilstand was gekomen, stelde men een on derzoek langs de spoorlijn in. Men vond het ernstig verminkte lijk van het slachtoffer langs de rails. De Oorzaak van het openen der deuren is nog niet vastgesteld. Vermoedelijk sloot de deur niet gced of wel heeft G. zelf de kruk aangeraakt. AANBESTEDING. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is aanbesteed het verven van: 1. twee hef bruggen over de Gouwe te Boskoop en Waddinxveen; twee ophaal bruggen over de Julianasluis te Gouda; 2 de Rijnbrug over het Aarkanaal te Alphen, een en ander met bijbehoorende werken. De laagste lnschrijfster voor perceelen I en 2 was de fa. v. d. Bos en zonen te Haar lem, resp. voor f. 3.115 en f. 588. CHR. HISTORISCHE CANDIDATENLIJST TE HILLEGOM. Door de Chr. Historische Kiesvereeniging te Hillegom is de volgende candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld 1. W. Kijne. 2. A. Haster, 3. P. van de Boer, 4. L. P. Karens, 5. G van Ast, 6. W. Imthorn, 7. P. van der Laan, 8. H. van ES, 8. A. Verschoor. AANBESTEDING. Namens den directeur van publieke wer ken te Amsterdam werd vanmorgen ten stadhuize aanbesteed: het leveren en werk- vaardig opstellen van twee stoomketels met toebehoorende werken, in het ketellokaal van de in aanbouw zijnde keuken voor de kindervoeding aan den Haarlemmerweg aldaar. Ingekomen waren elf biljetten. Laagste inschrijfster was de N V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij alhier met f.9580. ANTI-ÏTALIAANSCH INCIDENT IN TUNIS kola Bat55'kader in Tunis hebben onbe- h.V dementen geweerschoten gelost op Plaatselijke tehuis voor arbeiders, waarbij twee Italianen gewond werden. De „Herald Tribune" bericht, dat het geen toeval is, dat de boodschap van Roo sevelt in zulke bewoordingen is gesteld, dat indien Hitler en Mussolini ze niet aanvaar den op haar waarde, het toch een krach tige diplomatieke daad tot steun aan de Fran.sch-Britsche coalitie is, ondersteund door het terugroepen van de Amerikaan - sc.he vloot naar den Stillen Oceaan, als waarschuwing aan de as. Hierdoor is het een krachtige biidrage tot verlenging van den vrede door het eenige middel, dat de as-mogendheden als geldig erkennen. In politieke kringen te Berlijn heeft men den indruk, dat Hitler in een bij eenkomst van den Rijksdag een soort tegenvoorstel aan Roosevelt zal doen. RECLAME. De Vrijzinnig Democratische gedachte is in ons volksleven. Stemt daarom Woensdag no. 1 van lijst In eon radiorede heeft de Ame-ikvansche Senator Pittman verklaard, dat de Ver. Staten gerechtigd zouden zijn den handel met Japan aan beperkingen te onderwer pen. aangezien Japan het negenmogend- heden verdrag heeft geschonden. worden van tevoren afgewezen. Geen volk in Europa kan beweren, dat het door Dultschland of Italië met een dirccten aanval bedreigd wordt. Wel echter worden Dultschland en Italië door den aanval der democratieën en door het bolsjewisme be dreigd. Hitler in Oostenrijk. Hitler is vanmorgen te St. Poelten aan gekomen, en werd ontvangen door gene raal von Brauchltsch en generaal LLst. Zijn bezoek geldt de verschillende militaire eenheden. (Vanuit Oostenrijk keert hij naar Ber lijn terug.) OUD-WETHOUWR LIET ZICH OMKOOPEN. Door de rechtbank te Rotterdam was de oud-wethouder van Hellevoet-sluis, de 71- jarlge D de B. veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf omdat hij zich zou hebben laten omkoopen om in strijd met zijn plicht iemand aan te bevelen voor directeur van de waterleiding. Op 3 April stond hij in hooger beroep vcot het Haagsche Ge rechtshof terecht. Met het oog op den leef tijd van verdachte, eischte de advocaat-ge neraal mr. J. H. Polman een voorwaardelij ke gevangenisstraf van zes weken. Bij de uitspraak van het hof is verd. heden ver oordeeld tot zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en een geldboete van dertig gulden of 20 dagen hechtenis. BELEEDIGING VAN HITLER. Voor het Haagsche Gerechtshof stonden op 3 April in hooger beroep terecht elf werkloozen, waarvan acht door den Rot te rd a mschen politierechter waren veroor deeld wegens het verspreiden van een pamflet, welks inhoud beleedigend werd geacht voor rijkskanselier Hitier. De hoofd persoon, J. H.. die de verantwoordelijkheid voor den inhoud op zich nam, was veroor deeld tot een geldboete van f 25.en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Zeven anderen waren veroordeeld tot een geldboete van f. 10.— en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Drie wa ren vrijgesproken. Hiertegen was de officier in beroep gekomen. Zoowel tegen J. H.. als tegen de zeven andere veroordeelden eischte de advocaat-generaal mr. J. H. Pol man bevestiging van het vonnis van den Rotterdamschen politierechter. Tegen de drie vrij gesproken en eischte de advocaat- generaal eveneens veroordeeling. Heden heeft het hof uitspraak gedaan. Het von nis van den politierechter ten aanzien van J. H. en 7 anderen werd hierbij bevestigd. De overige drie werden eveneens veroor deeld tot een geldboete van 10 gulden en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Lood van de huizen gestolen. De timmerman F. H. H. S. thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring zou van enkele huizen te Oegst-geest lood gestolen hebben. Die huizen stonden onder toezicht van den architect H W. C. F. B. te Oegst- geest, die thans als getuige mededeelde dat hét lood plotseling verdwenen was. De officier was niet erg over S. te spre ken, want hij is reeds eerder veroordeeld en heeft zes maanden verblijf in Veenhui- zen en daarna nog drie maanden gevan genisstraf te goed. De officier vorderde nu een maand gevangenisstraf. De politierechter wilde over verdachte eerst wat meer weten alvorens vonnis te wijzen en hield daartoe zijn beslissing aan. Dure klap. Een chauffeur uit Voorschoten gaf den 13-jarigen L. M. den H. uit die gemeente een draai om z'n hoofd. Dat deed hij. daar hij meende dat de knaap een paal uit den grond had getrokken, die op een terrein stond van zijn ouders. De verdachte gaf den klap toe, hij vond het geval echter onbeteekenend. De knaap zei. dat hij niet aan den paal had getrokken. De officier vond den klap niet Juist geplaatst en vorderde f. 5 boete subs 5 dagen hechtenis. De politierechter vond dat wel wat veel en legde f. 2 boete subs. 2 dagen hechtenis op. „Goeden morgen". Een arbeider uit Leidschendam zei tegen een mede-arbeider „Goeden morgen". Maar die vriendelijkheid werd niet naar waarde geschat, want die arbeider dealde een klap uit, zoodat hij nu terzake mishandeling terecht moest staan. Hij verscheen echter niet, maar de mis handelde arbeider vertelde zijn onprettige ervaringen. De verdachte had verondersteld dat het slachtoffer had gezegd dat hij geen goede stoker was, maar de getuige ontkende dat beslist. De officier vorderde f. 5 boete subs, vijf dagen hechtenis; het vonnis werd conform dezen elsch. Hij zou „de waarheid" zeggen. Op een Zondagochtend kwam een arbei der uit Noord wij kerhout bij de woning van den gemeente-veldwachter M. v. d. Berg, wien hij ..de waarheid" wilde zeggen, zoodat de arbeider nu wegens huisvredebreuk moest terecht staan. De veldwachter had bevolen, dat de man het erf moest verlaten doch hij deed dat niet. De Officier wees er op. dat verdachte al voorwaardelijk door den Haarlemschen Po litierechter is veroordeeld en wilde daarom nu volstaan met twee weken gevangenis straf voorwaardelijk. De veldwachter vertelde, dat de drank bij verdachte een beteekenende rol speelt, en de Politierechter vond daarin aanleiding een verbod tot gebruik van alcoholisehen drank en bezoek van cafe's op te leggen, en daarbij vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De dienst opgezegd. Omdat de schoonzuster van mej. P. geb. V. te Bodegraven haar dienstbetrekking had opgezegd, ontstonden in de woonschuit moeilijkheden, bij welke gebeurtenis zelfs een brandende petroleumlamp' in bed te recht was gekomen. Maar de lamp was ge lukkig gedoofd, doch de vechtpartij was wel doorgegaan. De dienstbode stond nu terecht, omdat zij mishandeld zou hebben. Ze ontkende evenwel de eerste klap te hebben gege ven; die kreeg ze van een dochter van mej. P. Dat werd bestreden door bedoeld twee tal. waarbij de Politierechter evenwel aan meineed begon te denken. De Officier vond geen bewijs voor de mis handeling en vorderde vrijspraak. De Politierechter besloot hiertoe. Het „Modeblad". De ruzie over een „Modeblad" was aan leiding geweest, dat een juffrouw uit Sas- senheim haar buurvrouw met een biefstuk- rol bewerkte. Het modeblad was uitgeleend, maar niet teruggegeven, en toen was het mis gegaan, en de juffrouw stond terecht. De geslagen buurvrouw gaf een beschou wing over de onvriendelijke relaties, maar ook de verdachte meende zich te moeten beklagen. De Politierechter vond daarin aanleiding ook het slachtoffer stevig onderhanden te nemen, en zei, dat" de Officier ook over de buurvrouw een wakend oog zou laten gaan E>e Officier vorderde f. 5 boete suts, 5 dagen hechtenis; de Politierechter legde die boete voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar op. blijft men omtrent de bedoelingen van Duitsa^ land volkomen In het duister tasten. De toe» stand is nog niet opgeklaard en mea blijft in het onzekere omtrent hetgeen de naaste toekomst zal brengen. Het is dan ook te begrijpen, dat men zich van de effectenbeurs afzljaig noudt. Omdat er van alles kan gebeu ren wat men van tevoren niet had kunnen voorzien. Aan het Damrak was de affaire van daag van geringen omvang. De stemming was onzeker en de koersbeweging was onregelma tig. Enkele fondsensoorten werden iets hooger afgedaan en andere daarentegen weer iets lager, terwijl de koersbeweging onder beurstijd zoodanig was. dat er feitelijk geen touw aan vast viel te knoopen. Op de Amerikaansche af- deeling waren de koersen in weerwil van het krachtige herstel in Wallstreet niet veel ver anderd. Enkele specialiteiten konden zich een kleinig heid boven de vonge prijzen verheffen. Maar over het algemeen werd niet onbelangrijk be neden de New-Yorksche pariteiten gehandeld. In Staalaandeelen was iets te doen en ook Aanaconda's en de bekende op den voorgrond tredende spoorwegshares gaven eenige afffaire te aanschouwen, maar de ware animo om iets te ondernemen ontbrak toch geheel. Het gevoel van weifeling kwam goed tot uiting op de ontwikkeling van de locale markt. Ko ninklijken werden ingezet op ongeveer het peil van de vorige slotnoteering. zakten daarna een paar procenten in, om zich later op den middag weer grootendeeis te herstellen. Van de Suiker fondsen gaven H.V.A.'s een overeenkomstig beeld te zien. Aanvankelijk werd gehandeld op onge veer het vorige slotniveau. Dit kon echter niet gehandhaafd blijven, daar zich eenig aanbod openbaarde, dat slechts kon worden opgenomen ten koste van een kleine verzwakking. Het duurde echter niet lang of de koers liep weer naar boven. Vorstenlanden waren weinig ver anderd. terwijl ook in de noteeringen van eenige andere minder courante soorten geen wijziging van beteekenis kwam. De Philipsaandeelen lagen gedrukt in de markt. Reeds dadelijk werd beneden de koersen van Zaterdag gehandeld en van een noemens waardige verbetering was geen sprake. Aku's wa ren vrijwel onveranderd, terwijl Unilevers zich konden handhaven. Van een uniforme koersbe weging kon dus zeker geen gewag worden ge maakt. In Tabakken ging zoo goed als niet om. De Sumatra aandeelen werden iets lager ge noteerd. De Rubbermarkt had een stil verloop. Amsterdam Rubber, die iets lager werden inge zet gaven aanvankelijk teekenen van verbetering maar dit bleek slechts schijn te zijn. want ten slotte kreeg het aanbod de overhand en moesten verliezen van eenige procenten worden opge- teekend. De incourante soorten werden over het algemeen lager afgedaan. De Scheepvaartmarkt was stil en weinig veranderd. Ook voor de beleggingsmarkt viel geen uitge sproken tendens op te geven. De obligatiën uit de jongste emissies alsmede Nederlandsch Indië waren ongeveer prijshoudend. De Oude Schuld had een gedrukt voorkomen, maar was overigens niet veel veranderd. Duitsche waarden betoonden zich na aarze lende opening prijshoudend. In Fransche fond sen was weinig te doen: over het algemeen werd tegen omstreeks de vorige prijzen ge handeld. In de situatie op de geldmarkt was geen wijziging gekomen. De prolongatiekoers zakte een fractie in en gold heden 2 1/4^. BELGISCH DISCONTO VERHOOGD. Het Belgische disconto is verhoogd van 2V4 tot 4 WISSELKOERSEN. Londen 8.819/16; Berlijn 75.37'/:; Parijs 4.99; Brussel 31.66; Zwitserland 42.25; Ko penhagen 39.37Stockholm 45.45; Oslo 44.32,/i; New York 1.88 7/16; Lire Bank papier 5.75. Prolongatie 21/4%; Part. disc. 1 5/8; Daggeld V«; RegisteTmarken 27 1/4: Han dels Sperrmarken 7 5/8; Reismarken 45l/«; Bankpapier 23 1/4. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Leonardus, z. van Th. L. van der Laan en J. van Leeuwen Jan. z. van S. Raaphorst en N. Laros Willembntje. d. v. W. Bröker en M. S. Polet Corenella Johanna Maria. d. van G. Moerings en M. van Breukelen. Getrouwd: H. G. Werkman. 27 j. en M. C. Koster. 24 j. W. A. Kleijn. 26 j. en A. J. Fase. 30 jaar Overleden: P. Sterrenburg, wed. van M. van der Heijden. 87 jaar. WADDINXVEEN Vergadering der C.-H. Unie. In het gebouw „Centrum" vergaderde de Chr.-Hist. Unie. Spreker was de heer Tila- nus. Na opening door den voorzitter, den heer-Krabbendam, gaf de heer Tilanus een uitvoerige beschrijving van de belangrijk heid der a.s. verkiezingen. De werkzaam heden der C.-H. afgevaardigden werden on der de loupe genomen. Uiteengezet werd. wat de C.-H. voor het Ned. volk is en ver mag te doen. Na gedachtenwissellng volgde sluiting met dankgebed WOUBRUGGE. De R.K. Candidatenlijst. De lijst van de R.K Partij voor de Ge meenteraadsverkiezing luidt als volgt: 1. J. Zwetsloot, aftr.; 2. C. W. Lieverse. aftr.; 3. P. van Ruiten, aftr,: 4. C. P. Borst; 5. C. J. van der Meer; 6. A. Broekhof; 7. A. van der Ploeg. ZOETERMEER. De Winkelsluiting. Naar wii vernemen is door de pi. Midden- standsvereenigingen een verzoek gericht aan den raad tot wijziging winkelsluitings- ver ordening. Verzocht 3 om de winkels ook gedurende den zomertijd des avonds 8 uur te mogen sluiten in plaats van 9 uur. AMSTERDAM. 17 April. De effectenbeurs stond heden onder den in vloed van krachten van tegengestelden aard. De willige stemming die zich t'e New York na het bekend worden van de door Roosevelt geno men stap baanbrak werd te Amsterdam niet overgenomen. Hier te lande was men minder enthousiast gestemd omtrent de resultaten van de door het Amerikaansche staatshoofd ver zonden telegram. Naar bij geruchten verluidt, zal Hitler in den Rijksdag antwoord geven op het door Roosevelt gerichte verzoek om alsnog aan een conferentie deel te nemen. Met dat al AMSTERDAM, 17 April 1939 Aangevoerd 533 vette koeien. Ie kwal. 7078; 2e kwal. 60 66; 3e kwal. 5056 per kg. slachtgewicht. 80 melk- en kalfkoeien 180—260 per stuk; 53 vette kalveren 2e kwal. 5460; 3e kwal. 4452 per kg. levendgewicht. 205 nuchtere kalveren 4.50 7.50; 31 schapen 17—22 per stuk. 507 varkens, wegende van 90110 kg. 5859; Zware varkens 57—58; Vette varkens 5556 per kg. slacht gewicht. Aangevoerd 4 wagons. BOSKOOP. 15 April 1939 Rozen. Pechtold 57—61. Wendland 5272; Hadley 5070; Duis burg 52—60; Biarclif 3548; Butterfly 4057; Steward 3040; Rosalandia 3050; Florex 60 75; Edith Helen 60—75; Aug. Noack 30—46; Ellen Poulsen 1.10—1.46; Rosa Mundi 80100; Ingar Ohlson 801,24; Queen Mary 3558: Rhododen- dronbloemen 5058; idem Pink-Pearl 901.10; Dahlia's etudromen 10—15; Lathyrus Seringen- bloemen 6075; Roode Lelies 18—26; Cerasus Hisakura 2.002.50; Prlnus triloba 15—20; Cle matis Prins Hendrik .1.501.80. LEIDSCHENDAM. 15 April Engelsche kom kommers le soort 1415. idem 2e soort 1012; Kropsla, le soort 4.607.90; idem 2e soort 1620; Bloemkool le soort 710; Andijven per kg. 105 112; Spinazie 4 kg. 9—20; Postelein2427; Raao- stelen 11.30; Rabarber per 100 bos 4.605.90; Bloemkool, le soort 710; Andijvie per 100 idem Snijboonen 1.101.15; Radijs 1.101.40; Prei 14 —19; Seldery 2.10—3.30. ROTTERDAM. 17 April 1939 Aanvoer totaal 2118; 788 vette runderen; 238 vette kalveren; 24 nuchtere kalveren; 22 schapen en 27 lammeren; 717 varkens; 2 bokken en geiten. Vette koeien p. kg., le kwal. 72. 2e kwal. 58. 3e kwal. 3646; vette ossen 66. 56. 3848; vette kalveren 115. 95. 65—75: Varkens (levend ge wicht) 48. 47. 45: schapen 45. 40. 30; lammeren 52. 45. 40. Schapen per stuk. le kwal 22. 2e kwal. 17. 3e kwal 15: lammeren 20. 15. 10. ROTTERDAM, 17 April. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs. bij minstens 5 last gezond, boordvrij). Etemming: prijshoudend. Rogge (per 100 K.G.) Bahia Blanca 74/75 KG. aangekomen f. 8.70. stoomend f. 8.70. Pool sche gedenatureerd 72/73 K.G. aangeko men f. 6.75. Gerst (per 2000 K.G.» La Plata 64/65 K.G. stoom n. aank. f. 164 162. La Plata 68/69 KG. id. f. 165—164. Poolsche 64/65 K.G. geladen gest. f 165.50, id. 66 '67 f 167. Zuid-Russische 70/71 K.G. disp. f. 173. Havers (per 100 K.G. La Plata clipped 55/56 K.G. stoomend n. aank. f. 7.006.90. Idem 51/52 K.G. stoomend f. G.90. Mais (p. 2000 K.G.) Bele La Plata aangekomen f. 161.50, stoom. n. aank. f 161 —158, idem nieuwe oogst f. 161.-158. La Plata cinquantino disp. f. 178. Amerik. gele No 2 disp. f. 162, stoom. n. aank. f. 161.50 158. Mixed Benguela stoomend f.157. Z- Afrik. No. 2 witte platte stoomend f. 158. Idem No. 3 witte platte stoomend f. 157. Donau Galfox Bessaraab stoomend f. 157. Java gele aangekomen f. 160. Gele Z.-Afri- kaansche No 6 stoomend n. aank. f. 161. Oost-Afrik. No. 3 f,162. Oost-Afrik. No. 3 f.162. Boekweit »per 100 K G.) Poolsche Herrschafts disp. f. 8.80 —8 65. Amerik Canad. April aflading f.9 10 Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f7—7.40. Gerst Chevalier f. 8—8.30. Gerst. Winter f. 7.50—8.10. Rogge f. 8—8.25. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kl. groete f. 911. Schokkers f. 11J13.75. De Britsche pers is algemeen van oor deel, dat zelfs wanneer de boodschao van Roosevelt geen gunstig anlwogrd uit Ber lijn en Rome krijgt, de boodschap groote waarde heeft. Toch is het nog geenszins zeker, dat te Berlijn een weigerend ant woord zal worden gegeven. Het meest od- merkolijk acht men de eenheid van de Amerikaansche openbare meening. ook van de isolationisten. De diplomatieke corres pondenten berichten verder dat de onder handelingen tot het winnen van nieuwe aanhangers vpor het verdedigingssysteem goeden voortgang maken. In verband met de Europeesche crisis wordt op het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken dag en nacht ge werkt. Cordell Huil zelf heeft gister bijna den geheelen dag on zijn bureau doorge bracht om den president het binnenkomen de nieuws door te geven. In zijn commentaar op de boodschap van president Roosevelt tot Hitler cn Mussolini schrijft de „Voelklscher Beobachter" o.a. nog: Doordat Roosevelt Duitschland en Italië aanspreekt als verstoorders van den vrede en een lange lijst van staten tegenover hen plaatst, welke door de as-mogendhe den bedreigd zouden worden, speelt hij slechts het oude spelletje, dat de omsinge lingspolitici in Londen en Parijs nastreven, ïi.l. de vorming van een gesloten front te gen Rome en Berlijn onder voorwendsel, dat slechts zoo de onafhankelijkheid en veiligheid der kleine staten tegen de „aan vallers" gewaarborgd wordt. De „Montag" constateert: het betreft hier geen actie voor den vrede, doch om een deel der om singelingsactie der democratieën en van het bolsjewisme tegen Dultschland en Ita lië. Roosevelt wil commandeeren: de toe stand van heden blijft, de natuurlijke eischen van Duitschland en Italië naar le vensruimte en volledige rechtsgelijkheid Omtrent een bezoek van den Duitschen generaal von Kauptz aan Spanje wordt door een specialen correspondent van de ..Daily Telegraph" uit Bordeaux gemeld, dat het doel van de door den generaal te ma ken rondreis volgens de Spaansche bladen is, „zich op de hoogte te stellen van de door de rcoden aangerichte verwoestingen'- doch dat het e genlijke doel zou zijn, de Spaansche autoriteiten te „adviseeren" in zake bepaalde strategische overwegingen bij een mogelijke campagne met Catalonie als basis. Opgemerkt moet worden, aldus het En- gel.sche blad, dat slechts zeer zelden over de bewegingen der Duitsohers in Spanje gesproken wordt. Zij doen hun werk meest al op niet opvallende wijze. Hun depots en bases liggen op groote afstanden van de hoofdwegen en zijn zelden te zien. Dit be- teekent een scherpe tegenstelling met de Italianen, wier kampen en depots steeds voor iedereen zichtbaar zijn, de Italiaan- sche soldaten, die geen dienst doen, zijn steeds in uniform, doch de Duitschers dra gen. waar zij kunnen, burgerkleren. De „Daily Telegraph" weet verder te mel den, dat sedert de bezetting van Barcelona dne maanden geleden, in deze stad alleen reeds ongeveer 35.000 arrestaties zijn ver richt. Voortdurend worden nog personen gear resteerd. Tenslotte meldt het blad nog, dat volgens de laatste berichten, waarover de Fransche autoriteiten beschikken, kort geleden te Cadiz 15.000 Italianen aan land gezet zijn, welke zich rog steeds in de buurt van deze stad bevinden. Dit beteekent. dat zij het op 100 K.M. afstand gelegen Gibraltar zou den kunnen bedreigen. HITLER'S VERJAARDAG. Het laatste nummer van Das Schwarze Korps is geheel gewijd aan Adolf Hitler den leider van het Duitsche Rijk. in verband met diens 50sten verjaardag op 20 April a.s. Het bevat tal van artikelen en foto's, die Rewijd zijn aan het leven van den Führer, waarbij hem hulde en dank gebracht wordt voor hetgeen hii voor Duitschland heeft gedaan. Wij treffen artikelen aan van Himmler, dr. Seisz Inquart, Konrad Hen- Jein, dr. Neumann. Max Amann. den Ita- liaanschen min'ster voor Volkscultuur Dino Alfirie en vele anderen. Interessant zijn o.a de kaartjes betref fende den groei van het Duitsche Rijk on der den titel Ein stolzer Weg", alsmede de versch'llende buitenlandsche caricaturen van Hitler die in dit nummer zijn onge- nomen. Behalve aan den staatsman H'tler. is ook aan den architect Hitier aandacht gewijd. Het geheele nummer draagt het kenmerk van een schier afgodische vereering voor den leider. De minister van binnenlandsche zaken neeft den 20sten April van dit jaar naar aanleiding van den 50sten verjaardag van den Führer tot nationale feestdag ver gaard Dit besluit geldt ook voor het pro- ^toraat Bohemen en Morav'ë. Mobilisatie van grieken in egypte. De Grieksche consulaten in Egypte heb- p1} opdracht gekregen een mobilisatie voor bereiden van de Grieken tusschen 18 en 40 jaar oud. die in Egypte wonen. Men schat het aantal van deze Grieken op tien di twaalfduizend. Naar verluidt, zullen zij h tijd van oorlog tot speciale bataljons worden gevormd, welke naar de Westelijke woestijn zullen worden gezonden. KOLONISATIE IN LIBYE. Maarschalk Balbo heeft in een confe rentie over de Itallaansche kolonisatie ge legd, dat dit jaar 25.000 nieuwe kolonisten naar Libye gezonden zullen worden. 3139 Pierlot is erin geslaagd een nieuwe re geering samen te stelen. De nieuwe mi nisters hebben te twaalf uur den eed af gelegd in handen van den koning. De nieuwe regeering is als volgt samen gesteld: Minister-president zonder portefeuille: Pierlot, minister van landbouw: graaf 'dAs- premont Lynden; minister van economische zaken en middenstand: Sap; verkeersmidde len en P.T.T.: Marck; minister van koloniën de Vleeschauwer; minister van buiten landsche zaken: voorloopig Soudan; minis ter van justitie: Soudan; minister van ar beid en sociale voorzorg: Wauters; minister van openbare gezondheid: Eekeiers; minis ter van binnenlandsche zaken: Devèze; mi nister van openbare werken: Van der Por ten; minister van landsverdediging: luite nant-generaal Denis; menister van onder wijs; Duesberg; minister van financiën: Gutt; Minister zonder portefeuille: Janson. Voor het ministerie voor werkloosheid zal in den loop van den dag iemand worden aangewezen. Hij zal de socialistische denk beelden aanhangen. Het nieuwe ministerie telt vijf katholieken, vijf socialisten, drie liberalen en drie partij- loozen. Blijkbaar is buitenlandsche zaken voor Spaak bestemd, die echter zijn handen vrij wil houden voor het soc. congres. TREINBOTSING IN BRITSCH-INDIË. Zevenentwintig dooden. Gisteravond is te Majdia, op 100 k.M. afstand van Calcutta, een personentrein op een anderen trein gereden tengevolge waarvan 27 personen gedood en 31 gewond werden. Onder de slachtoffers schijnen zich geen Europeanen te bevinden. pittman over japan.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3