STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 April 1939 NAAR DE BOLLENVELDEN OFFICIEELE KENNISGEVING r VEREENIGING VAN MATHESIANEN. HUa w-oJuLt wee*. vMuiwefijke dev&n.st*it p&sid&ptf Binnenland Ned. Herv. Radio-Omroep Excursie naar Rotterdam en Schiedam. Onder leiding van den heer ir. A. v. Dijk, directeur van de school van het Kon. Gen. M.S.G vertrok Zaterdagmorgen 1.1. om streeks halt acht, een 70-tal leden van bovengenoemde vereeniging per touringcar naar Rotterdam voor een bezoek aan de Maastunnelwerken en de N V. Werf Gusto te Schiedam. Om half elf arriveerde het gezelschap aan de Werf Gusto waar het. na een welkomst woord van den heer ir. C. M. Heymans, ingenieur van den Raad van Beheer, door de verschillende afdeelingen werd rond geleid. Bezichtigd werd o.a. de groote platen- loods. de scheepswerf, de draaierij en gieterij. Groote belangstelling en bewondering werd getoond voor een lu st gereedgekomen Russischen baggermolen, vooral de moderne lnr chting van de verblijven der bemanning. Na een rondwandeling door de teeken- za.en dankte Ir. A van Dijk de, heeren. die zich met de rondleid.ng belast hadden. Nadat in Rotterdam de inwendige mensch was versterkt, werd de tocht naar de Maastunnelwerken aangevangen. Aan de Parkkade aangekomen, voegde zich bij het gezelschap nog een 50-tal deel nemers van de middazexcursie. waardoor het noodig bleek om in 2 groepen van 60 personen de voorafgaande toelichting der werken te volgen. Onder leiding van een 4-tal. aan de Maastunnelwerken verbonden technici wer den het in aanbouw zijnde ventilatiegebouw en de tunnelingang gezichtigd. Vervolgens werd per boot een tocht ge maakt door de Maashavens naar de plaat sen waar de tunnelstukken warden ver vaardigd en waar zij worden afgewerkt. Hierbij werd door de rondleiders een duidelijke verklaring gegeven van de werk zaamheden welke op deze plaatsen ver richt worden. Ook het electrisch lasschen, hetgeen automatisch geschiedt, werd gedemon streerd. Met groote interesse werd een en ander gevolgd. Na een prachtigen boottocht keerde het gezelschap terug op den vasten wal. waar de leider allen, die aan het welslagen van deze excursie hadden medegewerkt, namens deelnemers en bestuur, hartelijk dankte In het bijzonder gold dit den heeren ir. J. T. W. Burky en ir. C. M. Heymans resp. hoofdingenieur van den Gem. Techn. Dienst te Rotterdam en ingenieur van den Raad van Beheer der N.V. Werf Gusto, die zich voor deze excurs'e bijzonder veel moeite hebben getroost. Weer teruggekeerd voor de school van het Kon Gen. MS G. sprak de voorzitter der V.VM. de heer J Freeke woorden van dank tot ir. A. v. Dijk voor zijn voortreffelijke leiding. Zeer voldaan keerden de deelnemers huiswaarts. AFSCHEID DS. JOH. N. BIEGER. Ds Joh. N Bieger. beroepen predikant der Evang. Luth. gemeente te dezer stede, heeft gisteren afscheid genomen van zijn gemeente te Bergen op Zoom. Tot af- scheidstekst was voor deze gelegenheid ge kozen 2. Cor. 4 5—7. Zooals wij intertijd mededeelden, zal ds. Bieger a.s. Zondagochtend door ds J. J. Simon te Gouda 'n de Evang, Luth ge meente alhier worden bevestigd, waarna hij 's avonds zün intrede zal doen. EINDBAL H. J. VISSER. In de Stadsgehoorzaal heeft de dansschool Visser Zaterdagavond een druk bezocht en gezellig bal gehouden, tot besluit van de clubcursussen. Uit de leerlingen had zich een comité gevormd, dat- zioh ten doel stelde, den heer Visser als dank voor zijn toewijding en geduld op de lessen, een be scheiden huldiging te bereiden. Nadat een zware eiken boekenkast de zaal was bin nengedragen. werden de heer en mevrouw Visser voor het voetlicht geroepen en ver volgens door een der leerlingen toegespro ken Behalve genoemde fraaie boekenkast, bood deze den leeraar o.a. neg een zestal schemerlampjes aan voor de studio. Namens de assistenten overhandigde de heer Fon tein mevrouw Visser een mand fruit. Ter afwisseling en ter demonstratie toonde het danspaar Visser in den loop van den avond eenlge nouveautés. Dansschool Visser kan op een zeer ge slaagd eindbal terugzien, tot welks welsla gen de orkesten van John Lyons en Hofenk het hunne hebben bijgedragen. PROCESSIE NAAR DE BEDEVAART PLAATS VAN DE H. LIDWINA. Onder leidiflg van pastoor Th Beukers der St. Petrusparochie, vertrok hedenmor gen een groot aantal bedevaartgangers in een vijftal touringcar? ter jaarlijksche processie naar Schiedam, de bedevaart plaats van de H. Lidwina. De deelneming aan dezen één-daagschen pelgrimstocht blijkt elk jaar grooter te worden. MET „NATUURGENOT" OP EXCURSIE. Een groot aantal leden van de Aquarium- en Terrariumhouder&vereeniging .Natuur genot" alhier, bracht gisteren een bezoek aan de tropische viseh- en plantenkwee- kerij van den heer Albers op 't Rietveld te Delft. Deze kweekerij, welke in 2 afdeelin gen is gesplitst nJ. een voor plantenkweek en de andere voor vischkweek is een uni cum op dit gebied ln Nederland. Hoewel voor een volledige beschrijving van ai het moois hetgeen daar te zien is. dit niet de geschikte plaats is, meenen we toch enkele bijzonderheden te moeten noemen n.l. de nieuwe importen waaronder: Danichtys al- bonubes of de Chineesche danio, Sphae- richtys osphromenoides, een nieuwe labi- rynth, terwijl verder groote aantallen Thel- matherina ladigesi's aanwezig waren Een prachtige collectie cryptocorynen dient bo vendien vermeld. Dit alles en nog veel meer maakte den voorgenomen bezoektijd van twee uur te kort, zoodat er nog een uur bijgesmokkeld werd en de bezoekers slechts noode afscheid namen, hiermede een leerzame excursie besluitende. De ELTAX maakt een ZEER VER ZORGDEN TOCHT VAN 3 UUR langs de mooiste plekjes! - Vertrek per tou ringcar dagelijks 10 u. 's morgens en 2 u. 's middags - Terrein Beestenmarkt, t.o. Lido f. 0 65 P- P*rsoon. - Liefst plaatsbesnreken STATIONSWEG 47 A - TEL. 666 „ENTRE NOUS R. v. A." 2846 (Inges. Med.) St. FRANCISCUS LIEFDEWERK. „Rond een half Millioen." In de groote Stadsgehoorzaal is gister avond een opvoering gegeven van het too- neelspel ..Rond een half Millioen". ten bate van het St. Franciscus liefdewerk. Hoewel alles was gedaan om den avond zoo aan trekkelijk mogelijk te maken, kon pater Peerdeman. de directeur der instelling in zijn openingswoord slechts van een half bezette zaal gewagen. Spr. heette deze be langstellenden o.w. meerdere geestelijken uit stad en omgeving hartelijk welkom en dankte hen in het bijzonder namens de Jon gens van het liefdewerk, die zeer dankbaar alles wat voor hen gedaan wordt, aanvaar den. Het gebodene op dezen avond was in alle opzichten goed verzorgd Het tooneel- spel .Rond een half Millioen" werd voor de zooveelste maal in Leiden opnieuw een suc ces voor het gezelschap van Pierre Bal- ledux, dat aan het slot een daverend ap plaus in ontvangst had te nemen. The Ro tor Colour Players zorgden bij den aan vang en tusschen de pauzes voor goede mu ziek^ terwijl de avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van Evert Castelein. NED. NATUURHIST. VER. AFD. LEIDEN. Bezoek aan Artis. De Ned. Natuurhist. Verafd. Leiden bracht gisteren een bezoek aan- Natura Artis Magistra te Amsterdam. De heer Por- tielje. inspecteur van de levende have. leid de het gezelschap het allereerst door het vogelhuis, waar vooral de zonnereiger, edel- papegaai, neushoornvogel, glansspreeuw en andere prachtig gekleurde vogels bewon dering wekten. In het apenhuis werd ge- ruimen tijd bij den orang-oetang, gorilla en chimpansée vertoefd. De orang-oetang, welke eenige jaren geleden nog met kin deren op het grasveld speelde, is in korten tot een volwassen mannetje uitgegroeid en nu gevaarlijk geworden De gorilla is nog een jong exemplaar, nu 50 K G. wegende. In den tuin werden bezocht het vogelpoel tje, waar de ooievaars, zwanen, aalschol vers en lepelaars nestelen, de broedkolonie der zilvermeeuwen, waar zelfs wilde meeu wen broeden, de roofdiergalerij, de Malei- sche beertjes, de uilenruine, de roerdom pen, en het waterzwijn, het grootst levende knaagdier, dat als speelgenoot een gibbon of slingeraap bij zich heeft. Artis bezit vele zeldzaamheden zoo b.v. de Riang of wilde ezel uit Thibet, de bosch gems van Sumatra, en een aantal wisen ten; van deze boschrunderen, welke bijna uitgestorven zijn. leven nog een 80-tal exemplaren, waarvan Artis er nu 8 in zijn bezit heeft Nadat den heer Portiel|p dank v zegd voor al het belangwekkends, hetwelk hij verteld had nam men van dezen emi- nenten leider afscheid. Na de lunch be zocht men het aquarium, waar vooral haaieneieren. muilbroeder, neonvischie en jong viscbbroedrel de aandacht tro'-ken. Nogmaa'.s ging het door den tuin langs de vele dierenh-k'ren. om te 4 uur Artis weer te verlaten Moe. maar zeer voldaan kwam men weer in Leiden aan. LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING ZUIDERKARTIER. Propagandaf eestavond In de groote zaal van „Den Burcht" gaf de Leidsehe Speeltuinvereeniging ..Zuider kwartier" Zaterdag een feestavond die. zoo- als de voorzitter, de heer H. Metselaar, in zijn openingswoord mededeelde, bedoeld was ais propaganda-avond, opdat velen zouden kunnen ondervinden, dat „Zuider kwartier" de belangstelling verdient en waardoor dan meerdere aanwezigen (en niet-aanwezigen) zich zouden opgeven als lid van „Zuiderkwartier". Nu. belangstel ling was er genoeg, want de zaal was ge heel bezet en in zijn welkomstwoord sprak de voorzitter daarover zijn voldoening uit, waarbij hij tevens een bijzonder woord van welkom toeriep aan de afgevaardigden van de andere „kwartieren" zijnde het Ooster-, Wester- en Noorderkwartier, verder aan vertegenwoordigers van de Sportstichting „Ons Doel" „Tuinstadwijk" en „Onze Tuin" Vervolgens ging het doek voor de eerste maal open en stond de korfbalclub ln sportcostuum opgesteld tot het zeggen van een dialoog betreffende de sportafdeeiingen in „Zuiderkwartier". Na dit goed begin werd de avond gevuld door de tooneelclub van „Zuiderkwartier" met een tweetal stukjes getiteld ,,'t Hoog ste Geluk" en „De opptfcer van den luite nant", welke een groot succes opleverden en de beide Dresto Xrlophoonvirtuozen. die op verbluffende wijze hun instrumenten bespeelden. Een gezellig bal. waaraan de heer B. S van Leeuwen leiding gaf en waarvoor The Blue Rhythm Boys de vroolijke klanken le verden. besloot dezen goed geslaagden pro pagandaf eestavond Opvoering van ..De houten ham". De belangstelling voor de tooneeluitvoe- ring van „Entre Nous R. v. A" was ditmaal aanmerkelijk minder dan anders. Wel is het aantal bezoekers in den loop van den avond, tegen den aanvang van het bal. nog eenigszins opgeloopen, maar over het ge heel genomen bleef dit toch sterk beneden de verwachtingen. Oo het spel van Entre Nous", dat gewend is voor volle zalen te spelen, had deze opkomst gelukkig niet den minsten invloed, integendeel, ér werd met veel toewijding en ambitie gespeeld. Aan het begin van den avond, welke Zaterdag in ,,'t Schuttershof" werd gegeven, heette de heer C. M. Koet namens het bestuur allen welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van zustervereenigingen. Woorden van dank richtte spr. tot, de donateurs (trices) die het mogelijk maakten dat ook deze uitvoe ring gegeven kon worden. Spr. hoopte dat nog meerderen tot den kring van „Entre Nous" zullen toetreden. Het gezelschap, dat voor dezen avond het blijspel in drie bedrijven van Jan van Bes en Henk Bakker ,-De houten ham" gekozen had. heeft door een goede vertolking zich zelf weer overtroffen. Noemen wij enkele namen van hen. d!e in dit vroolijk spel uitmuntten, dan is dit allereerst de hoofdpersoon Abraham Santé (de heer Dusoswa). wiens dankbare rol het geheele spel droeg. Hij werd keurig bijge staan door zijn tegenspeelster mej. Klaar de Leeuw, die een gastrol vervulde en daarin veel succes oogstte. Verder willen wij hier nog melding maken van het luch tige spel van mej. Rie van Leeuwen, een uitstekende kracht in het Entre Nous-gezel- schap De regie was eveneens bij den heer Dusoswa in goede handen. Een hartelijk applaus na elk bedrijf en een bloemenhulde voor de speelster van de gastrol vertolkten den dank van een klein doch zeer dankbaar gestemd publiek Vermelden wij nog dat het kapwerk bij den heer L. van Velsen in vertrouwde handen was. „The Red Hot Peppers", die den avond met goede muziek afwisselden verzorgden ook het bal. dat allen nog enkele uren ge noeglijk te zamen hield. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Sluiting van het winterseizoen. Hét is een prettige gewoonte van de J^eldsche afdeeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling geworden om op den sluitingsochtend van het winterseizoen een voorstelling te geven, waaraan bijzon dere zorg wordt besteed, terwijl ook steeds wordt getracht aan deze laatste bijeen komst een kleine „attractie" te verbinden. Zoo ving dan ook de slotbijeenkomst aan met een keurig verzorgde uitvoering van een aantal dansen door enkele leden van een dansgroepje. Reeds de eerste, ee» parodistische Ga votte (oud-Fransc!he kansl van Gossec, oogstte veel succes. Een menuet uit den Rococco-tijd. uitgevoerd in de kleurige midden-achttiende eeuwsche costuumswas sierlijk en uitstekend beheerscht. Voortref- fieijke mimiek zagen "we in de wals van Brahms, Waarin de verschillende gevoelens van schroom, hartstocht en overgeve tot uiting dienen te worden gebracht. Een woord van lof voor de pianiste, die de moeilijke taak om dans en muziek in juiste hamonie te houden uitstekend volbracht. De laatste dans beoogde een indruk te ge ven van het z.g. plastische dansen. De groep was echter zooals reeds bij de inleidende woorden, welke aan ieder dans vooraf gin gen werd gezegd te klein om dit vol doende tot zijn recht te doen komen. Wat, echter met dit kleine aantal werd bereikt was verrassend goed en gaf wel een juisten indruk van wat onder dezen vorm van dansen moet worden verstan. De prélude van Rachmaninoff werd gedanst als uit beelding van een volk, dat zich vrij maakt uit overheensching. Na dit afwisselend voorprogramma werd vertoond de prachtige Fransche film: „De stervende Zwaan", welke onder regie van Jean Benoit-Levy werd vervaardigd. Evenals in „De Bewaarschool" van de zelfde regisseurs worden in dit filmwerk fijn-psychologische trekjes uit de kinder wereld aangetroffen en daarnaast een uit beelding gegeven van de wereld van den dans. Een ontroerende en opmerkelijke film. De voorzitter, de heer H. v. Woudenberg bracht in zijn slotwoord dank aan 't dans groepje en zijn pianiste en aan allen, die hun krachten hadden gegeven aan het In- stituubwerk en overhandigde aan mevr. Uges een bloemenmand voor de directie van het Luxor-Theater voor de prettige samen werking. Ook waren bloemen gestuurd naar het Trianon-Theater met welker dire- tie ook op aangename wijze wordt samen gewerkt. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. RIJWIF'D'EF AANGEHOUDEN. Hedenp-o -en 's a'.lver aangehouden de 24-jarrie kok M A. S dé zoowel te Den Haag als hier ter stede een rijwiel had ontvreemd en te gelde gemaakt. „Langs-de-sloot" excursie. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Lelden van de N. J. N. een „Langs-de-sloot" excur sie in de omgeving van Lelden. Verschillende dieren werden buitgemaakt en naar huis meegenomen ter nadere be studeering, o.a. schaatsenrijders, geelge- rande watertorren, bootsmannetjes, sehil- dersmossels, erwtenmosseltjes, poelslakken, moeras-boomslakkenposthoornslakken, ziwemwantsen, waterspinnen, enz. Langs den slootkant stonden al talrijke planten in bloei, zooals hondsdraf, paarse doove netel, aKkerhoorntfloem, kandelaar tjes, kleine veldkers, muur, groot en klein hoefblad, pinksterbloemen, herderstaschjes, heermoes, enz. In het gras werden verder een aantal rupsen van de rietvink cosmotriöhe pota- toria) gevonden. Door het slechte weer kwam aan deze excursie ontijdig een einde. Week-end in Soest. Oo 13 14 en 15 April hield een groep 'eden een tyeel:-end n de Jeugdherberg dp He debloem" te Soest. Het mag ondanks het fe t. dat het weer niet meewerkte, toch schitterend geslaagd genoemd worden In de prachtige omgeving van Soest werden C ANE ID AATSTELLIN G VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de candidaatstelling voor' de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dins dag 9 Mei a.s. On dien dag kunnen van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur bij de Voorzitters van het Hoofdstembureau van de kieskringen I, n en III ter Secre tarie der Gemeente Lelden i Rapenburg 12) lijsten van caiididaten worden ingeleverd. De inlevering der lijsten moet geschieden nersoonlijk door één der onderteekenaars. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaringen van de bewilli ging zUn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. De burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZBN. Leiden. 17 April 1939. 3156 verschillende excursies georganiseerd, zoo als naar de z.g. Stuifduinen. waar men uit stekend in staat was Ph.lanthus triangu- lum Fabr. (Bijenwolf) gade te slaan en verschillende soorten hommels b.v. Bombus agrorum (Akkerhommel), Bombus terrestris (Aardhommel). Bombus hortorum (Tuin- hommel). Bombus muscorum iMoshommel) en Psithyrus vestatis (Koekoekshommel). Deze Koekoekshommel is een hommelsoort, waaryan de wijfjes de nesten van andere hommels binnendringen en daar hun eieren deponeeren. zoodat de larven, die hier uitkomen kunnen profiteeren ten koste van hun g^istvrouwen. Op excursie naar de boorden van de Eem werden ver schillende vogelsoorten gezien Uitstekend zijn waargenomen baltsende Kemphaantjes, grutto's, tureluurs, kievit, witte kwikstaart, boerenzwaluw en huiszwaluw. Ook werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om de bekende zandafgraving te Maarn te bezoeken. Hier is duidelijk de plooiïng van den bodem te zien ontstaan door de opstuwing van het gletscherljs in den ijstijd, In de groeve werden verschil lende zwerfsteenen gevonden, terwijl tevéns enkele bergkristallen geklopt werden. Tege lijkertijd werden enkele z.g. klappersteenen gevonden, dit zijn ijzer afzettingen om een lompje leem. In sommige kan men dan ook het klompje leein hooren rammelen. Van de vogelwaarnemingen op deze ex cursie zijn de voornaamste die van kool-, pimpel-, zwarte- en zwartkopmees, rood- staartje, fitis en tjiftjaf, terwijl verder talrijke groene spechten en Vlaamsche gaaien werden gezien. Ook waren verschil lende planten op het appèl, waaronder Vaccinium myrtillus (Boschbes). Genista angllca (stekelbrem), en Corylus Avellana (hazelaar). Calluna vulgaris (struikheide) en Erica Tetralix (dopheide); deze beide laatste waren nog niet in bloei. Elfenbank ies iPolyporus) en franjezwam (Thele- phora) werden ook waargenomen, terwijl vele struiken begroeid waren met Lichenum (KorstmossenI en wel bijna voornamelijk de soort Parmelia physodes (Boomkorst mos). In de omgeving van Maarn werd een zeldzaam mosje gevonden n.l. Isothenium myosuroïdes ipalmpjesmos). Na een vermoeiende terugreis tegen den sterken wind in. keerden de deelne mers Zaterdagavond tevreden naar huis terug. En dan nog te weten dat thuis wasschen heelemaal niet zoo goedkoop is, als het HJkt. De wasdh buétensfhuis maar dan bij de V E W A bespaart op vrijen tijd. een goed humeur, gas, wasch- middeien, electra voor de strijkbout en het goed zelf. VEREENIGDE WASSCHERIJEN TELEFOON 1206 WITTE SINGEL 13 - LEIDEN 3098 (Inges. M'jcl GASVERSTIKKING MET DOODELIKEN AFLOOP. Toen gistermiddag omstreeks vijf uur de heer van den B. terugkeerde in zün woning in de Johan de Wittstraat, alhier, welke hij Zaterdagmiddag had verlaten om zijn doch tertje te halen, dat bij familie in Gelder land logeerde kwam hij tot de tragische ontdekking, dat zijn 47-jarige echtgenoote door gas bedwelmd was. Pogingen om met behulp van een zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken, bleven helaas vruch teloos. De vermoedelijke oorzaak is het losschie ten van de slang van een gascomfoor. VAN DE TRAP GEVALLEN. Zaterdagavond is de 54-jarige metselaar G. H. bil thuiskomst in zijn woning aan de Haarlemmerstraat van de trap gevallen en daarbij met zijn hoofd op een fiets terecht gekomen. Hij verloor het bewustzijn en is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Hedenmorgen was hij nog steeds buiten kennis en was zijn toe stand zorgwekkend. Onder de geslaagden van den Her- scholingscursus voor hotelpersoneel is abu sievelijk vérmeid J. J. J Mulder: dit moet rijn J. J. J. Meijer. A.s. Donderdag zal onze stadgenoot de heer D. M. Colpa zijn zilveren jubileum als conducteur bij de N.Z.H.T.M her denken. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Dinsdag 11 April 58. Woensdag 12 April 58, Donderdag 13 April 59. Vrijdag 14 April 58 en Zater dag 15 April 57; totaal 290 volwassen per sonen. VERGADERING TE UTRECHT. De jaarvergadering der N.H.R.O. werd Zaterdag gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht.. De vergadering werd door den voorzitter, ds. A. J. van Rennes, met het lezen van Jezua 3 18 en 2024 en gebed geopend, In zijn openingswoord wees hij er op, dat de tot nog toe behaalde resultaten hoopvol te noemen rijn, zoodat niet ge twijfeld behoeft te worden aan het wel slagen. al zullen nog verschillende moei lijkheden overwonnen moeten worden, eer het gestelde doel zal zijn bereikt. Wij kun nen het verder verloop, aldus de voorzit ter rustig afwachten en het resultaat over laten aan Hem die alles regeert. Daarna werden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris voorge lezen en goedgekeurd evenals het jaarver slag over het eerste vereenigingsjaar. Aan het Jaarverslag worden de navolgende bij zonderheden ontleend: Hef ledental steeg na de vorige jaar vergadering met tienduizend leden en deze stijging zet zich ln versneld tempo voort, zoodat verwacht kan worden, dat binnen betrekkelijk korten tijd een verdere stij ging van tienduizend leden tegemoet kan worden gezien. Alvorens zendtijd aan te vragen, heeft de N.HR.O contact gezocht met de N.C, R.V. teneinde te trachten tot een federa tieve samenwerking met de N.C.R.V. te komen. De N.H.R.O. heeft echter met zijn pogingen in die richting nog niets kunnen bereiken, omdat de N C R V. daar afwijzend tegenover stond Daarom kon de N.H.R.O niet anders doen dan in December 1938 zendtijd aanvragen: waarop veel reactie is gekomen cn waaruit duidelijk is geble ken, dat alles er zich tegen ver2et. wan neer de Hervormden eens een enkelen keer zich zelf willen zijn. Dit is te merkwaar diger omdat geen enkel bezwaar geuit wordt tegen een Roomschen. Humanlstl- schen of polltieken omroep, aldus het ver slag. Uit het rapport van de kascommissie bleek de gezonde financieele positie dei vereeniging. Het had de aandacht van de '.(ascommissie getrokken dat van een ver goeding aan de leden van het hoofdbestuur wegens de gedane vele werkzaamheden, geen spoor te vinden was geweest; waarom genoemde commissie meende, voor deze belangelooze medewerking haar groot» waardeering en erkentelijkheid tegenover het hoofdbestuur en redactieleden van het orgaan te moeten uitspreken Ds. P. v. d. Staay van Enter refereerde over het onderwerp „Onze Kerk en de N.H.R.O. in het licht der geschiedenis", waarin spr. deed uitkomen dat de zwakheid der Hervormden op alle gebied ligt in de omstandigheid, dat zij onbekend zijn met de geschiedenis der Kerk in de laatste honderd Jaar. Na behandeling der voor stellen van de afdeelingen en rondvraag werd de vergadering door ds. L. Lagerwey met dankzegging gesloten. FELLE BRAND TE OVERSCHIE. In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het perceel Gijsenstraat 13 te Overschie. In dit benedenhuis wonen de verzekerings agent P. van Klaveren met zijn gezin. De heer van K. en zijn echtgenoote werden omstreeks kwart over twee wakker door het hoesten van hun twee-jarig dochtertje, en toen zij opstonden werden zij gewaar, dat er ln de achterkamer bij den schoorsteen brand was ontstaan. In allerijl verlieten zU hun woning aan de achterzijde en waar schuwden de buren en de brandweer. De brandweer greep krachtig in en wist daar door te verhoeden, dat het geheele blok huizen, waarin het brandende huis lag en dat ernstig door de vlammen werd bedreigd, door het vuur werd aangetast. Wel sloegen de vlammen door naar het bovenhuis, be woond door de familie van H. Een gedeelte van haar Inboedel werd een prooi der vlammen en de waterschade was hier groot Het huis van de familie van K. brandde geheel uit. Na ruim drie kwartier had de brandweer het vuur bedwongen. De na- blusschlng duurde echter nog tot vanmor gen half elf. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP IN DE STAATSMIJN MAURITS. Vanochtend omstreeks half negen is de 19-jarige sleeper H. M. Belisse uit Stein ln de ondergrondsche werken van de staats mijn Maurits te Lutterade bekneld geraakt tu' -chen een steenwipper en een wagen, geladen met steenen. De man was onmid dellijk dood. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2