Poging van Roosevelt den vrede te redden MAANDAG 17 APRIL 1939 No. 24250 Weinig hoop ten aanzien van de houding der as-mogendheden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het non-agressie-pact Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Spanje verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 6 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f.0,13 Franco per post t. 2-25 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland t.O.SO per 3 mndj President Roosevelt heeft de wereld verrast met een vredes boodschap. Na te hebben gewezen op de agressies, waaraan in Europa verschillende staten ten offer vielen, terwijl in het Verre Oosten een groot rijk door een machtigen buur werd bezet, stelt de Amerikaansche president den beiden dictators klaar en duide lijk de vraag, of zij bereid zijn, zich te verplichten, de onaf hankelijkheid en territoriale onschendbaarheid te eerbiedigen van 21 landen in Europa en daarbuiten. Die verplichting zou moeten worden aangegaan voor ten minste tien jaar. Na aanvaarding van dit voorstel zouden de Vereenigde Staten deelnemen aan een internationaal overleg tot beperking van bewapening en tot vergemakkelijking van economische samenwerking, opdat alle naties in staat zullen zijn, op de wereldmarkt, op voet van gelijkheid, te koopen en te verkoopen en Zich de grondstoffen te verschaffen, noodig voor een vreed zaam economisch leven. In September 1.1leek de wereld aan den vooravond van den oorlog te staan, de on verzachte wending van de conferentie van Miinchen, Idee van Franschen geest, wend de het oorlogsgevaar af. Opnieuw leek het thans, alsof de wereld hard afgleed naar den oorlog. Het was alsof de menschheid. hoewel het gevaar volledig Inziende, onmachtig was, daaraan een halt toe te roepen. Het was in deze omstandigheden, dat de zoo impulsieve Amerikaansche president de wereld verraste met het richten van een vredesboodschap aan de twee dictatoren, in wier handen momenteel in de eerste plaats de vraag van oorlog of vrede Is gelegen, waarin op zeer rechtstreeksche wijze wordt gevraagd, of zti gedurende een lange periode van minstens 10 jaar bereid zijn van alle agressie af te zien. waartegen over Amerika dan belooft mede te zullen werken om te geraken tot ontwapening en tot een algeheele economische regeling. Men zie het 3e Blad. Een schok ging over den aardbol! Was door president Roosevelt de weg gewezen, waarlangs ontkomen van een oorlog mo gelijk zou zijn? Instinctmatig voelde men. dat er, als men objectief zag, hinderpalen waren, doch de poging was niettemin te ernstig om er niet alle aandacht voor op te eischen. Reden, waarom wij zeer uitvoerig de boodschap bulletineerden met de eerste reacties daarop. Niemand zal kunnen betwisten, dat Europa door de ..vreedzame omsingeling" der as-mogendheden als afweer tegen iedere verdere daad van agressie van Italië of Duitschland opnieuw in zeer gevaarlijk vaarwater is beland. Ieder optreden dreigt thans noodlottige gevolgen te kunnen heb ben Iedere ernstige pog.ng om het gevaar te keeren, moet daarom van harte welkom worden geheeten en zoo dient Roosevelts' roepstem te worden beschouwd als een zeer te waardeeren stap om uit de impasse te geraken van twee kampen, die zich geheel eereed maken, om eikaar te gaan bestrijden. Het is daarom niet dan natuurlijk, dat de gansche wereld, beide as-landen uitgezon derd. Roosevelt's streven met warmte he lgroet. Maar evenzeer natuurlijk is. dat "pedaal in Duitschland de sympathie a "iori niet zoo groot kan zijn. eerlijkheids- zij dit direct erkend. Duitschland heeft slechte ervaringen met unerikaansche groote vredes-plannen. Men enke aan de 14 punten van president "zon, die tot den rampzaligen vrede van Versailles leidden en tot den Volkenbond, waaraan Amerika zelf tenslotte weigerde te nemen. Zie dat is zeker reden voor uitschland om niet al te hard van stapel te loopen. En bovendien, president Roose- Pi' ze'f heeft zich reeds eenige malen zeer cnerp uitgelaten tegen de as-politiek, zoo- at riin .kleur" bekend mag heeten. lT\,Zi j r °t>2'cht boet dit zelfs deze jong- btxjdschap van den president waar hij ifci? gevonden agressies memoreert en 'en rFuV ef de beide totalitaire lan- jeo richt Ln^rt?, er ar,c'er vormt voor Duitschland eers evenzeer zy het minder gepronon- met Jtalië derhalve beletselen om Rangen Roosevelt's boodschap te ont- Maar aan den anderen kant: moet in be nauwde oogenblikken niet ieder middel worden aangegrepen om te trachten tot een regeling te komen, onverschillig van welke zijde een voorstel daartoe komt? Het inzicht behoort te gaan boven het gevoel. Zelfs al zlin prestige kwesties er eveneens bij betrokken! Wat kan Duitschland beletten om onder alle voorbehoud aan de groene tafel plaats te nemen met alle andere landen, zoo het zelf van goeden wille Is? Het behoeft zich immers nog aan niets te binden. Het zou op zoo'n conferentie evenzeer als Italië al zijn eischen en wenschen, die het gerecht vaardigd oordeelt, naar voren kunnen brengen. Zoo zou practisch gesproken, een nieuw algemeen vredesverdrag kunnen wor den bewerkstelligd. Met reserve en uiterste voorzichtigheid zou de groene tafel der al- gemeene besprekingen kunnen worden ge naderd, het zij zoo, maar, zoo de as Inder daad geen agressie voorstaat, zou er toch „gepraat" kunnen worden. Het slot van Roosevelt's roep Inzake de economische aangelegenheden geeft impleciet bovendien toch reeds aan, dat in dit opzicht Amerika belangrijke concessies voorstaat, waarbij zelfs het vraagstuk der koloniën zou kun nen worden aangeroerd. President Roosevelt moge dan in de as- landen geen persona grata zijn, hij is toch de leider van een der machtigste landen ter wereld, wiens stem Invloed heelt bij de democratieën. Is hy bovendien feitelijk nog niet de eenige man, van wien zulk een po ging van verzoening kan uitgaan? Hoe is nu eohter de reactie? Zonder uit zondering gunstig, zondert men Berlijn en Rome uit. Frankrijk en Engeland hebben zelfs direct hun instemming betuigd. Hoe wel een eind-oordeel nog moet worden op geschort. tot officieel het Duitsch-Itallaan- sche antwoord, dat gemeenschappelijk zal worden opgesteld, bekend zal zijn, geven de eerste commentaren uit Duitschland, helaas, weinig hoop, dat er iets van komen zal. De Duitsche pers somt niet alleen de bedenkingen op. maar zij doet dat tevens op een dusdanige wijze, dat het weinig minder is dan een beleediging van den Amerikaanschen president. Er wordt een scheidtaai gebezigd van een omvang en een hoedanigheid, waarover men zich slechts pijnlijk kan verbazen. Moet het officieele antwoord van zoo'n strekking worden, vraagt men zich met groote ongerustheid af? Italië legt zich nog een geduchte reserve op en onthoudt zich van onnoodige aan vallen. al wordt het Duitsche standpunt in feite gedeeld wat de zakelijke argumen ten betreft. Laat ons hopen, dat het antwoord in ieder geval zoo zal uitvallen, dat de deur niet in het slot wordt geworpen, doch ge opend blijft voor verdere mogelijkheden om iets te trachten te bereiken. Zou de deur in het slot vallen, dan heeft Roosevelt's zoo goed bedoelde poging een averechtsche uitwerking. Dan zal de con clusie worden getrokken, dat de as-mo gendheden dus wel agressieve bedoelingen hebben, dat zij hun plannen op eigen „kracht" willen doorzetten! Is het nog noo dig vast te leggen, hoezeer dit de spannin gen in Europa zou verhoogen en het gevoel van onveiligheid zal doen groeien over de gansche linie? Bovendien, als Roosevelt's pogen door de as zonder meer wordt afgewezen, behoeft men zich geen Illusies meer te maken over de houding der Vereenigde Staten. Hun volledig staan achter de Westersche demo cratieën zal dan als een voldongen feit kunnen worden beschouwd In zeker opzicht mag men Roosevelt's schrijven dus ook als een waarschuwing be schouwen, waarvan ol. reeds getuigenis wordt afgelegd In het zenden der Ameri kaansche vloot naar den Stillen Oceaan, hetgeen tegen Japan gericht is Dat er gegronde reden voor vrees mag bestaan, kan men afleiden uit een artikel ln de „Angriff" van Zaterdag, Het blad zegt o.m.: Weet het Engelsche volk, dat zijn poli tici door hun turbulente en ongemotiveer de handelingen den weg naar ons werke lijk geheel en al hebben afgesneden? Is het het Engelsche volk duidelijk, wat het dezer dagen heeft verloren? Zoo willen wij in alle duidelijkheid uit spreken, dat wij met deze generatie die in Engeland het bewind voert, niet meer tot een overeenkomst wenschen te komen! Wij hebben geen belang bü een politiek van in ternationale conflicten, zooals Engeland die voert. Wij hebben geen vertrouwen in een diplomatie, welke voortdurend de zenuwen verliest. En wij hebben geen sympathie voor een heerschende klasse, welke alle bindingen der beschaving en geschiedenis en verstand vergeet. Wij hebben Engeland een half jaar ge leden eens de kans gegeven, uit een situa tie, welke zijn ijdelheid had doen ontstaan, zonder verlies aan prestige te geraken, wij zullen het niet- ee»-tweeden keer deze kans geven. Doch wij wachten de slot-blamage af met die absolute rust, waarmede de toe schouwer het knal-effect van een tragedie afwacht. Dit is taal, die te denken geeft Nog iets over hetgeen geschiedde en de ontvangst van Roosevelt's boodschap. Hitler heeft gistermiddag te München een bespreking van bijna twee uur met von Ribbentrop gehad. Hitier staat in nauw contact met Mussolini en heeft een uitvoe rig telefoongesprek met Goering gehad. Von Ribbentrop en een groot deel van zijn staf besprak te München de voorberei dingen voor Hitler's verjaardag toen het telegram van Roosevelt hen verraste. Goering had een uitvoerig onderhoud met den Duce, waarbij ook Ciano aanwezig was. Heden keert Goering naar Berlijn te rug, waarheen de Fuhrer gisteravond per specialen trein is vertrokken. Von Ribben trop benutte een vliegtuig. Kalinin heeft als voorzitter van het pre sidium van den hoogsten Sovjet der U.S.S. R. een telegram gericht aan president Roosevelt, luidende: „Ik acht het mijn aangenamen plicht U mijn hartelijke gelukwenschen te doen ge worden en de uitdrukking van diepe sym pathie met den nobelen oproep, dien gij hebt gericht tot de regeeringen van Duitschland en Italië. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat uw Initiatief het meest vurige antwoord zal vinden in de harten der volken van de U.SB.R., die oprecht vérlangen naar behoud van den algemee- rien vrede." Het departement van buitenlandsche za ken Washington heeft reeds uit Canada en alle andere Amerikaansche staten, be halve Haiti, Honduras, Guatemale en Pa raguay telegramen ontvangen, waarin deze staten zich vereenigen met de boodschap van Roosevelt en hun steun belooven bij het handhaven van den vrede. Naar aanleiding van den commentaar in de Duitsche pers en van Italiaansche zijde acht men het in Amerikaansche kringen waarschijnlijk, dat de voorstellen door Berlijn en Rome verworpen zullen worden. Het ministerie van buitenlandsche zaken weigert evenwel iets te zeggen. In diplomatieke kringen wijst men op de goedkeuring van de Zuid Amerikaansche Staten en men is van meening. dat indien de door Roosevelt voorgestelde economische conferentie bijeenkomt, de Vereenigde Sta ten als basis van onderhandelen de her haaldelijk door Huil uiteengezette econo mische beginselen, welke door handelsver dragen zijn bekrachtigd, zullen stellen, n.l. terugkeer tot een liberale economie en af schaffen van de autarkie. Sommigen zijn van meening, dat, zelfs wanneer de dictatoren zouden weigeren, zekere denkbeelden van de boodschap een groep van vredelievende staten zou kun nen vereenigen. Bovendien zijn het Witte Huis nastaande kringen van oordeel dat een der redenen van de boodschap is ge weest de vrees, dat de dictatoren door de langdurige debatten over de herziening van de neutraliteitswet- zouden meenen. dat de Vereenigde Staten werden lamge legd door de isolationisten. De New Yorksche bladen laten zich gun stig uit en wijzen erop. dat het .eerder een waarschuwing dan een beroep" is. Zoo schrijft de New York Times, dat Roosevelt den vrede tracht te redden door de dicta toren te waarschuwen, dat zij, als zij over gaan tot een daad van agressie, die den vrede in Europa en de gebeele wereld be dreigt, een overweldigende meerderheid tegenover zich zullen vinden. De Herald Tribune is ervan overtuigd, dat de geheele natie den stap van Roose velt zal goedkeuren, terwijl ook de repru- blikeinsche Washington Post verklaart, dat het Amerikaansche volk met het aanbod van Roosevelt bijzonder ingenomen zal zijn. Na dit te elfder ure gedane beroep kan het volgens het blad niet twijfelachtig zijn, wien de schuld treft, als een ramp zou gebeuren. Baldwin, de Britsche ex-premier ver klaarde, dat de boodschap van Roosevelt een daad van moed was, een staatsman waardig. Hij hoopt dat het pogen met suc- cse zal worden bekroond. Verder verklaarde hij er niet aan te twijfelen of alle deelen van het Britsche imperium zullen hun plicht doen. Roosevelt's actie zet de pogingen om het non-agressie-pact in Europa zoo krachtig mogelijk te maken, niet stil. Zoowel uit Moskou als uit Londen en Parijs komen berichten, welke er op wij zen dat de onderhandelingen tusschen de Britsche. Fransche en de Sovjet-Russische regeering over wederzijdschen bijstand te gen agressie in een vergevorderd stadium verkeeren. Na afloop van een onderhoud, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken Bonnet Zaterdagavond had met den Sovjet-ambassadeur, werd te Pa rijs vernomen, dat de onderhandelin gen op gunstige wijze voortgang vin den en op verschillende punten reeds overeenstemming is bereikt. De beraad slagingen zouden gericht zijn op het sluiten van een militair luchtpact, aan gezien landen als Polen en Roemenië tegen eventueelen steun door de Rus sische luchtmacht minder bezwaar zou den koesteren dan tegen het zenden van troepen. Naar Reuter meldt heeft de Britsche ambassadeur te Moskou Zaterdag op in structie van zijn regeering een onderhoud gehad met Litwinof. Officieele Britsche kringen te Londen bewaren vooralsnog het stilzwijgen over den aard der voorstellen, welke thans tusschen de drie mogendheden besproken worden en welke ten doel heb ben de Sovjet-Unie te brengen in het front der mogendheden, die besloten heb ben agressie te weerstaan. Volgens den diplomatieken correspondent van Reuter kan gezegd worden, dat de Sovjet-Unie, nu Engeland een garantie ge geven heelt aan Polen en Roemenië, iets ontvangen heeft wat neerkomt op een garan tie van haar eigen grens. Daarom wordt thans getracht uit te maken, in hoeverre van den steun der Sovjets gebruik gemaakt kan worden, wanneer een der beide ge noemde buurlanden wordt aangevallen. Inmiddels worden ook de besprekingen met Turkije over den algemeenen toestand op den Balkan voortgezet. De Britsche ambassadeur te Moskou had gisteren voor de tweede maal een onder houd met Litwinof. Het onderhoud duurde een half uur. De Turksche minister Djahid verklaarde, dat Turkije neutraal zal blijven tot het oogenblik. waarop het, overeenkomstig het Balkan-pact zonder aarzeling Griekenland en Roemenië zal ter hulp snellen, indien zij het slachtoffer worden van een agressie van de zijde der totalitaire mogendheden. De Hongaarsche minister-president Te- lcki en de minister van buitenlandsche za ken, Csaky, vertrokken heden naar Rome. Teleki verklaarde ten aanzien van zijn reis o.m.. „dat zij meer Is dan een beleefdheids bezoek". Hij is ervan overtuigd, dat deze ontmoeting met Mussolini een nog nauwere samenwerking tusschen Hongarije en Italië bevorderen zal en aldus een waardevolle bijdrage zal leveren tot de vreedzame ont wikkeling in het Donaubekken. BINNENLAND. Het gewijzigde wetsontwerp inzake regeling van de binnenvaart. (3e Blad). Een zichtbaar belastingplaatje voor auto's? (Binnenland, 3e Blad). Vergadering te Utrecht der vereeniging ter veredeling van het ambacht. (Binnen land, 3e Blad). Het Nederlandsch voetbalelftal samenge steld. (Sport, 4e Blad). Nederland verloor met 54 den tenniswed strijd tegen België. (Sport, 4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Ongeregelde stemming - Onregelmatige koersbeweging - Amerika weinig veranderd. Beleggingen ver deeld. BUITENLAND. Pierlot vormt een kabinet in België. (Bui tenland 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Roemenië demobiliseert. (Buitenland, 3e Blad). Albanië's kroon aan koning Victor Emma nuel aangeboden. (Buitenland, 3e BI.) Zuid-Slavië en de Kroaten. (Buitenland, 3e Blad). Geruststellende verklaring van graaf Ciano, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het is merkwaardig hoe rond Spanje mo menteel de grootste zorg hangt. Talrijk blijven de berichten alsof Italië en Duitsch land daar blijven wroeten. Zelfs verluidt immers, dat Roosevelt tot zijn stap zou zijn overgegaan wegens gevaren, die van het Iberische schiereiland zouden dreigen! De voorzorgsmaatregelen te Gibraltar worden voortgezet. Aan beide ingangen van de marinehaven zijn versperringen aange bracht. terwijl het werk aan de barricaden op de wegen wordt voortgezet. De berich ten over de troepenbewegingen op Spaansch gebied in qe buurt van Gibraltar worden in Londen nauwkeurig gadegesla gen. De Britsche voorzorgsmaatregelen in dit gebied worden normaal genoemd, ge zien de abnormale omstandigheden. Op of na 22 April a.s. zal zich een bataljon Brit sche infanterie naar Gibraltar begeven. Voorts zijn te Gibraltar twee Fransche gepantserde schepen en twee torpedojagers aangekomen. Zij hebben het anker uitge worpen bij den Zuidelijken pier. daar zij de marinehaven, die versperd is, niet konden binnenkomen. Men weet niet hoelang de Fransche bodems te Gibraltar zullen blij ven. De reis der Duitsche oorlogsschepen blijft veel verontrusting wekken evenals berich ten over troepenconcentraties in Spaansch Voor de kuststrook: Nog wat kouder. Regen of hagelbuien. Krachtige tot stormachtige, Wes telijke tot Noordelijke wind. Voor het binnenland: Nog wat kouder. Regen of hagelbuien en tijdelijke opklaringen. Matige t,ot krachtige, tijdelijk stormachtige. Westelijke tot Noordelijke wind. Storm waarschuwingsdienst Hedenmorgen te 9.45 werd ge seind aan alle posten: „Weest op uw hoede!" Marokko. Allerlei veronderstellingen wor den geuit, doch uit den aard der zaak blij ven het geruchten. Franco heeft een triomfalen intocht te Sevilla gehouden. Door een reusachtige me nigte werd hij toegejuicht. Een groote processie ter viering van het einde van den oorlog is in aanwezigheid van Franco gehouden. Behalve Franco wa ren aanwezig generaal Queipo de Llano, eenige ministers en verscheidene generaals. Aan het hoofd van den stoet werd de be roemde „maagd der koningen" de schuts patrones der stad Sevilla. gedragen. Heden defileeren 75.000 man! Na afloop van de processie heeft gene raal Franco van het balkon van zijn paleis een toespraak gehouden, voornamelijk ge richt tot de talrijke leden van de phalanx. Hij bracht hulde aan de phalanx welke zich te zamen met de requetes, soldaten en zeelieden heeft onderscheiden en vervol gens bracht hij hulde aan Spanje. „Spanje" zeide hij. „heeft zich voor de wereld ont huld. het heeft thans zijn plaats in Europa. Het wordt geëerbiedigd en er wordt naar geluisterd, dank zij ae pogingen van zijn jeugd". Vervolgens herinnerde Franco eraan, dat Spanje een millioen man onder de wape nen heeft en tenslotte zeide hij, dat than» gearbeid moet worden om Spanje weer op te bouwen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1