IB BUITENLAND IC SHAG IV IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 17 April 1)39 Italië minder fel afwijzend Crisis bijna opgelost? Fransche persstemmen Ontspanning met Hongarije Amerikaansche vloot terug naar den Stillen Oceaan LUCHTVAART De woordenkeus vac ae nieuwe bood- •chap van den president is niet nieuw voor ons, zij komt ons integendeel bekend voor. Daar is „de verantwoordelijkheid voor de menschheid", daar is de beroemde „inter nationale conferentietafeldie den volken rechtvaardigheid en vrede brengen zal." Roosevelt speelt de rol van den nieuwen Wilson consequent verder HIJ wil vrede op de wereld en haar gelukkig maken, nadat hij haar eerst in vrees heeft gebracht. Hij wil vrede op de wereld brengen, nadat hij een oorlogspsychose zonder weerga heeft opgeroepen. Met een domme afleidingsmanoeu vre probeert Roosevelt de ophitsing en omsingelingspolitiek van zich en de de mocratieën te camoufleeren en uit tc wisschen. Tegenover het zakelijke van deze nieuwe boodschap van Roosevelt het volgende: het Duitsche volk heeft moeten ondervinden dat het onderhandelen aan de internatio nale conferentietafel en het afwachten van gerechtigheid ten aanzien van levensaan spraken van groote naties tot tragische toe standen kan leiden. Het is gebleken, dat de in wezen zoo verschillende problemen niet alleen van juridisch standpunt uit kunnen, worden besproken en afgehandeld. De we reld bestaat thans niet uit spitsvondig ver zonnen systemen, welke bepaald worden I door ideologische regeeringen en geluk- brengers der menschheid, doch zij bestaat uit levenskrachtige en niet-levenskraehtige volken, die niet tot speelbal willen worden van buitenlandsche belangen doch hun lot zelve moeten bepalen. Vooral één ding heeft president Roose velt in zijn boodschap over het hoofd ge zien en dat is het meest belangrijke van alle huidige problemen: het groote conflict op het gebied der wereldbeschouwing met de internationale krachten der vernietiging die de krachten der orde in de wereld be dt eigen. Er kunnen geen blijvende gelukkige ver houdingen in het leven tusschen de staten geschapen worden, zoo lang zich onder de staatkundige bescherming de machten der j verwoesting en der onrust verbergen en consolideeren kunnen. Er kan geen nieuwe orde aan de con ferentietafel geschapen worden, zoo lang het bolsjewisme als gelijkberech tigde partner in het politieke spel der wereld beschouwd wordt. Wij moeten het als een geraffineerde manoeuvre beschouwen als men van ons verlangt, ln een niet door ons, doch door de anderen tot oorlog opgehitste wereld, den oer-vrede te zweren op een oogenblik, waarop de staatslieden der groote demo cratieën verklaren, dat zij geen ideologi sche tegenstellingen tusschen zichzelf en het de volkeren vernietigende bolsjewisme zien. Dat zou beteekenen het bolsjewisme voor zijn misdadige plannen en acties de deur openen. De heer Roosevelt heeft zijn boodschap aan het verkeerde adres gericht. Het Duit sche volk is verstandiger en sterker ge worden en daarom zal het succes van Wil son zich niet herhalen." De „Voelkischer Beobachter" schrijft in zijr. Zondag's editie, waarin tegelijkertijd de tekst wordt gepubliceerd van het tele gram van Roosevelt: wanneer nog een nieuw bewijs noodig zou zijn geweest voor de geestelijke hulpeloosheid der democra tische westelijke mogendheden, is er geen beter dan het feit, dat zij den Amerikaan- schen president Roosevelt tot hun woord voerder hebben uitverkoren. Wij kunnen ons levendig de reacties voorstellen van onze lezers, wanneer zij het hiernaast ge publiceerde document doorlezen! Dat een groote natie er zich toe ver laagt een schunnig propagandapamflet in den vorm van een „nota" te zenden aan andere staatshoofden, is toch een verbluffende prestatie. Den ouderen onder ons echter zal dit document uit de geschiedenis van dezen tijd verdacht bekend voorkomen. Zij zullen zich herinneren, dat reeds een Amerikaan- sche president met geheel overeenkomstige argumenten het gTootste bedrog der we reldgeschiedenis heeft ingeleid Dit lied kennen wij. Het was de heer Wilson, die met dergelijke tonen 't trouwhartige Duit sche volk in 1918 de wapens ontfutseld had om het later, aan de conferentietafel van Versailles, te bedriegen Woodrow Wilson was een fantast. Franuklln D. Roosevelt is geen fantast, doch een mateloos eerzuch tige partijpoliticus, die als regeeringsleider volkomen faalt en zijn volk vreeselijk te leurgesteld heeft, doch niettemin voor den derden keer president wil worden. Deze drijfveer heeft hem aanleiding gegeven een paniekstemming op het gebied der buiten landsche politiek te weeg te brengen, welke het Amerikaansche volk moet afleiden van zijn slechte regeering en zijn eigen ernstige nooden. Het doel van het pamflet van Roo sevelt aan den Fuehrer en den Duce is vol komen duidelijk: dezelfde Roosevelt, die meer dan eenige andere staatsman van den tegenwoordlgen tijd heeft bijgedragen tot de verdwaasde oorlogsstemming, welke groote deelen der wereld heeft aangegrepen probeert thans, juist zooals eens Wilson, als vredesengel ten tooneele te verschijnen. Wanneer Roosevelt met zijn nota ernstig een doeltreffende uitwerking wilde berei ken, zou hij op zijn minst een wat minder aanmatigende toon hebben kunnen kiezen. De opsomming der landen bijvoor beeld aan welke wij plechtig moeten beloven, dat wij hun niet den oorlog zullen aandoen, is een kwajongens streek, welke op zijn hoogst een Jood- sche „schmok" (gewetenloos journalist) voor geestig zou kunnen houden. Volkomen zouteloos is ook zijn sommatie dat de leiders der Jonge volken van Mid den-Europa Juist hem, den oorlogophitser Roosevelt, als neutraal scheidsrechter en blechvader moeten kiezen. Vruchteloos zou •het waarschijnlijk zijn het Roosevelt be grijpelijk te maken, dat de op gang zijnde afrekening tusschen de levende krachten der Europeesche vernieuwing en de stomp zinnig» pogingen tot behoud der egoïstische our'c ironten niet door verkalkte diploma ten en uitgedroogde kroon-juristen kan worden ten uitvoer gelegd. Zelfs wanneer kan de andere zijde de wil daartoe aanwe zig zou zijn. Dat dit niet het geval is, toont niets zoo ondubbelzinnig aan als deze door trapte en toch zoo plompe propagandanota. De „Deutsche Allgem. Zeitung" schrijft: misschien kan men een bij benadering juis- ten maatstaf krijgen voor het pharizeër- dom van deze boodschap, wanneer men zich voorstelt, dat Roosevelt tegenover de tallooze dooden der Arabische vrijheidsbe weging in Palestina weliswaar een verze kering wenscht, dat Duitschland en Italië de Arabische staten tot Iran aan toe niet zouden aanvallen, doch geen woord verliest over de Engelsche terreurmethoden, die toch niets anders zijn dan wanhopige po gingen tot behoud der vruchten van een woordbreuk, welke voor de Arabieren niet minder beteekent dan Versailles voor Duitschland. Voor den heer Roosevelt Is blijkbaar ook in Spanje niets gebeurd. Toen de oorlogswinsten der Vereenigde Staten in een nederlaag der entente dreigden verlo ren te gaan. wierp president Wilson zich op als bevrijdingszendeling en trad hij in den oorlog aan de zijde der in hun beta- lingscapaciteiten bedreigde schuldenaren. Wat offieieele en officieuze Amerikaan sche agitatie in woord en geschrift heeft gedaan om den wapenhandel der Veree nigde Staten met Europa te bevorderen is nog in frlssche herinnering, doch dat de piesident der Vereenigde Staten na de re devoeringen, die hijzelf en zijn aangestel de medewerkers ln den jongsten tijd heb ben gehouden, vandaag de leiders dei- autoritaire staten durft te naderen met het voorstel hem als „vriendschappelijk bemid- dellaar" aan een „ronde tafel" te aanvaar den Is een vermetelheid, welke na de on dervindingen, die Duitschland en Italië met conferenties aan de ronde tafel heb ben opgedaan, niet meer als politiek, doch als een maar al te onwaarschijnlijke naï veteit moet worden aangemerkt. Tenzij het een doorgestoken kaart is, waarvan wederom het feit spreekt, dat de Moskou- sche zender de boodschap van Roosevelt reeds Zaterdagmiddag kon bekend maken. In een bllj-kbaar geïnspireerd artikel stelt de „Berliner Morgenpost" president Roose velt de volgende vragen 1. Wilt gij door uw ophitsende redevoe ringen en openlijke inmengingen in Euro peesche aangelegenheden een oorlog tegen de volken van Duitschland en Italië met alle geweld ontketenen 2. Wilt gij het argeloaze Amerikaansche voik over den Oceaan ophitsen om de sterk ste pijlers der Europeesche ordening. Duitschland en Italië, te vernietigen- 3. Wilt gij door uw agitatie Europeesche staten ophitsen tot een oorlog tegen de volken der orde met de bedoeling, dat gij door leveringen van wapenen en gifgassen zaken kunt doen en daarmede uw birmen- landschjpolitieke mislukkingen verdoezelen? 4. Wanneer gij dat niet wilt. waarom hetzt gij dan sedert 1933 op de meest sohaamtelooze wijze tegen het Duitsche volk en vernietigt gij daardoor gewetenloos de vreedzame betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika? 5. Waarom hebt gij sinds 1933 door pas sieve en tenslotte actieve steunverieening aan den Joodsohen boycot den het ge meenschappelijk welzijn bevorderenden handel tusschen onze beide volken onder mijnd? 6. Waarom hebt gij door uw weigering van den heliumuitvoer voor Duitsche luchtsche pen een bestaande brug van overeenstem ming tot bevordering der vreedzame betrek kingen tussChen onze beide naties bewust vernietigd? 7. Waarom hebt gij door uw weigering van landingsterreinen ten behoeve van het Duitsche luchtverkeer onze bemoeiingen tot de vorming van een verdere brug tusschen onze beide volken moedwillig weerstreefd? 8. Wanneer gij, mijnheer Roosevelt, verwacht, dat uw grootsprakig beroep als ernstig wordt aangenomen en niet als plompe propagandazwendel moet gelden, dan moet U allereerst het be wijs van uw goeden wil leveren. Dit bewijs kunt gij leveren door in uw eigen land de geheele hysterische oorlogs- ophitsing tegen het Duitsche volk te sta ken en in pers, radio en film den weg van den vrede en eerlijke overeenstemming in te slaan. Pas wanneer gij ons dit bewijs van uw geloofwaardigheid hebt gebracht, kunnen wij verder met U spreken, Fascistische kringen noemen de bood schap van Roosevelt een manoeuvre om de totalitaire landen ln het nauw te drij ven. Zij toonen zich er over ontstemd, dat de boodschap te verstaan geeft, dat de as- mogendheden den vrede in gevaar bren gen, terwijl deze. naar zij zeggen, niemand bedreigen. Overigens gelooft men dat, on danks de koele ontvangst in fascistische kringen, Italië zal aarzelen zonder meer voorstellen af te wijzen, die belangwekken de perspectieven openen. Men denkt in buitenlandsche kringen te Rome, dat Italië, hoewel het zijn houding naar die van Berlijn zal regelen, er naar zal streven, dat het antwoord.der belde hoofdsteden, naar den inhoud, zoo niet naar den vorm negatief, er niet als een alwijzing zal uitzien. In journalistieke kringen verklaart men eensgezind, dat de boodschap te zeer het karakter draagt van een reclamestreven dan dat men haar zou kunnen beschouwen als een ernstigen factor in de toekomstige ontwikkelingen, in staat om een Interna tionale ontspanning teweeg te brengen. Men b.engt vooral de volgende punten naar voren: 1. Handelingen, die een grondslag van ernst hebben, moeten geheim zijn en niet gepubliceerd worden met het oog op de re clame en met binnenlandsche bedoelingen. 2. Niet de geheele openbare meening ln Amerika staat gunstig tegenover de these van Roosevelt. 3. De lijst van landen, die waarborgen moeten krijgen, is kinderachtig. 4. Deze lijst toont groote onwetendheid van aardrijkskunde en geschiedenis. 5. De boodschap ls professoraal en aan matigend. 6. De Fascistische regeering zal doen, wat zij doen moet, ln overleg met de regeering te Berlijn. 7. De vrede is een zeer schoone zaak maar deze recl-mev '.L'en t -p:i geen positieve gevolgen voortbrengen. BELGIË. In verband met de internationale ge beurtenissen ls een nieuwe poging gedaan tot het vormen van een drlepartljen-re- iSering. Na een vergadering van vertegen woordigers der drie partijen hebben de li berale gedelegeerden verklaard, dat een re geering zoo goed als gevormd is. Pierlot hoopte hedennamiddag gereed te zijn. ENGELAND. Redevoering van de Valera IERSCHE NEUTRALITEIT IN GEVAL VAN OORLOG. De Valera, Ierland's premier, heeft een redevoering uitgesproken, waarin hij de houding van Ierland besprak ln geval van het uitbreken van een oorlog. Hij wees op het dreigende gevaar van een uitbarsting en op het feit, dat de internationale be trekkingen nog slechts door geweld wor den beheerscht. Spr. vroeg of niet de con ferentie der mogendheden, die onvermijde lijk zou volgen op een oorlog, gehouden zou kunnen worden voordat een oorlog ls uit gebroken. Is het mogelijk, aldus de Valera, dat de voorstellen van Roosevelt worden verworpen? Ierland is gedwongen maat regelen te nemen om zich eventueel te verdedigen. Het Iersche volk en de Iersche regeering willen den oorlog van Ierland weghouden. Het doel der regeerlngspolitiek is in geval van een conflict de Iersche neu traliteit te handhaven. Het eenige en beste middel daartoe ls, dat niemand kan hopen Ierland aan te vallen of straffeloos het Iersche gebied aan te vallen. Derhalve zul len maatregelen genomen worden, om in staat te stellen tot recruteering van ver scheidene duizenden vrijwilligers. Tenslotte verklaarde de Valera, dat de regeering de taak der vereeniglng van Noord- en Zuid- Ierland zou blijven nastreven. FRANKRIJK. De Italiaansche immlgTanten. Op het congres der Italianen ln Noord- Frankrijk heeft de secretaris-generaal van den Italiaanschen volksbond, die ln Frank rijk 50.000 leden telt, uiting gegeven aan de verontwaardiging der Italiaansche im migranten over den aanval op Albanië. In geval van oorlog, aldus de spreker, zullen de Italiaansche immigranten strijden om den fascLstischen aanvallers een nederlaag toe te brengendaarom zijn zij bij duizen den bereid zich bij een oorlog bij het Fran- sche leger aan te sluiten. ITALIË. Aanbieding van Albanië's Kroon De Albaneesche missie onder leiding van Verlaci heeft in een symbolische j>lechtlg- heid in het Quirinaal koning Victor Em manuel de kroon van Albanië aangeboden. De prinsen en prinsessen van het ko ninklijke huis. Mussolini, de leden der re geering en het diplomatieke corps waren tegenwoordig. Verlaci las eerst ln het Ita- liaansch en daarna ln het Albaneesch de verklaring voor, waarin Victor Emmanuel de kroon werd aangeboden. De koning zelde de kroon te aanvaarden. Alle leden der missie defileerden vervolgens langs den koning, den Roemeinschen groet brengende. Een prins van het koninklijke huls zal worden aangewezen om op te treden als luitenant-generaal voor den koning te Ti rana. Twee namen worden genoemd, de hertog van Aosta, die op het oogenblik onderkoning in Ethiopië is en de hertog van Bergamo Verlaci en de andere leden der Albanee sche delegatie zijn door Mussolini in het Venetiaansche joaleis ontvangen. Op het adres van hulde dat de Albaneesche dele gatie tot hem richtte, antwoordde de Duce als volgt: De vlag van Skanderbeg (den Albaneeschen natlonalen held) welke in geheel Italië naast onze driekleur zal wap peren, vormt voor u een bewijs met welke gevoelens het Italiaansche volk jegens Al banië bezield ls. Ik beloof u. dat het fas cistische Italië aan Albanië gevechtig- heid, orde en welvaart zal geven. Weet wel, dat ik mijn beloften nakom. Fransche boeren moeten Isola verlaten De Italiaansche regeering had 15 April vastgesteld als den laatsten termijn voor de ontruiming van het aan Fransche boe ren toebehoorende land in Isola, dat ont eigend is. De Fransche eigenaars hebben het gebied verlaten: 62 gezinnen worden door den Italiaanschen maatregel ge troffen. VATICAANSTAD. Radioboodschap van den Paus aan Spanje. De Paus heeft een radioboodschap ge richt tot de katholieken in Spanje, waar in hij hen gelukwenscht met het tot stand komen van den vrede Om het ideaal van het geloof en de Christelijke beschaving tc verdedigen, aldus Pius XII ls het gezonde deel van het Spaansche volk moedig op gestaan en met Gods hulp heeft het met succes weerstand geboden aan de aan Christus vijandige ontbindende elementen De Paus wees op de „zeer nobele Christe lijke gevoelens, die het staatshoofd aan den dag heeft gelegd" en bracht hulde aan de nagedachtenis van de geestelijken en geloovigen, die in zoo grooten getale him geloof met bloed bezegeld hebben. *aarborg.kieeOING waarborg-kieeding alléén bi| 'kreymbobc 3114 (ingez Med.) Zij voegen eraan toe, dat voor de al mogendheden de vrede niet synoniem moet zijn met het prijsgeven van rechten, die zij wettig achten en dat de vrede slechts verzekerd kan worden door te voldoen aan de verlangens van Duitschland en Italië: teruggave van de Duitsche koloniën en re geling van de tusschen Frankrijk en Italië bestaande kwesties Bovendien verzekeren zij, dat de vraagstukken te talrijk en te In gewikkeld zijn en dat zij slechts een voor een in behandeling genomen kunnen wor den. De pers heeft tot dusver het stilzwijgen bewaard. De Fransche pers bespreekt uitvoerig de boodschap van president Roosevelt en de Italiaansche en Duitsche reactie hierop. De correspondenten te Berlijn van de „Jour" en de „Journal" voorspellen, dat het antwoord van Duitschland ontkennend zal luiden, terwijl de correspondent van de „Journal" te Rome bericht, dat de bood schap daar gunstig is ontvangen. Deze cor respondent acht het een goed teeken dat te Rome de boodschap zonder commentaar ls gepubliceerd, terwijl ze te Berlijn zoo slecht is ontvangen. Hij voegt hieraan toe, dat de Italianen eenstemmig erkennen dat de president der Vereenigde Staten een nieuw middel heeft geschapen om den vrede te redden. Deze tegenstelling tusschen Rome en Berlijn wordt in de meeste kranten naar voren gebracht. Pletri schrijft in ,JLe Jour" dat wanneer morgen het antwoord van beide totalitaire staten gelijkluidend zal zijn, toch de eerste reactie niet gelijk was. Bovendien bestaat nog dit verschil, dat wanneer de as zou breken, Duitschland al leen staat, hetgeen met Italië niet het ge val zou zijn. De Kerillis verwacht, dat nu misschien het oogenblik zal komen, waarop men goed met Mussolini en Franco zal kunnen spre ken. Het was gevaarlijk toen Frankrijk de zwakste was en iedere poging tot toena dering kon worden uitgelegd als vrees, doch thans is het anders. Brossolette in „Le Populaire" verklaart weinig hoop te hebben op een gunstig ant woord van Rome of Berlijn, doch wanneer dit edelmoedige initiatief van Roosevelt voor de dictatoren niet genoeg is deze kans voor het vestigen van een vrede voor 10 of 25 Jaar aan te grijpen, dan is het niet twijfelachtig of de Vereenigde Staten zul len steun verleenen aan de democratieën j 'nRcval de dictatoren een conflict zouden I ontketenen. ROEMENIË. Dc Roemeensche regeering he«ft be sloten, de oudste lichtingen reservis ten, die onlangs onder de wapenen zijn geroepen, naar huis terug te sturen. Dit besluit is een gevolg van de verklaring van den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, dat Hongarije voornemens is, de grenzen van Roeme nië te eerbiedigen. Volgens kringen, die nauw contact on derhouden met het hof. zal koning Carol "heden in een Roemeensch vaartuig op den Donau een ontmoeting hebben met den prins-regent Paul van Joego Slavië. tenein de den algemeenen internationalen toe stand te bespreken, en in het bijzonder de verhoudingen op den Balkan, na de Italiaansche bezetting van Albanië. DUITSCHLAND. Woensdagavond radiorede van Goebbels Aan den vooravond van Hitler's verjaar dag. Woensdagavond om half zeven, Duit- schen tijd, zal Goebbels een radiorede uit spreken. UH het Verre Oosten. Japansche druk? De Japansche Nitsji NlLsji bericht, dat de Japansche regeering voornemens is krachtlgen diplomatleken druk uit te oefe nen op de mogendheden, die Tsjang Kal- sjek steunen De regeering is van oordeel, dat de strijd ln China niet tot een goed einde kan worden gebracht, wanneer de hulp van bultep aan Tsjang Kai-sjek niet doeltreffend wordt vernietigd. Deze diplo matieke druk zal worden uitgeoefend door Duitschland, Italië en de andere ondertee- kenaars van het antl-Kominternve-drag. Chineesche berichten van het oorlogstooneel. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen over het geheele front vorderingen gemaakt. In Zuid-Chlna hebben zij de steden Tsjeng- sieng en Koenjin. niet al te ver van Kan ton, genomen. In Midden-Chlna zijn even eens stellingen veroverd, terwijl in Noord- China, in de streek van Foesjan iZuid- Sjansi) ook vorderingen gemaakt zijn. (ifrVy De match met België kan 't allerbeste doorgaan. Als ik en Ibis weer, als altijd, middenvoor staan. IV VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man 1 3110 (Inges. Med.) ZUID-SLA VIë. De besprekingen met de Kroaten De leider der Kroaten, Matsjek, heeft Zaterdagmorgen opnieuw een bespreking gehad met den Zuld-Slavischen minister president Tswetkowitsj en des middags met vertegenwoordigers van de oppositie van Zagreb, met wien hij de voorstellen be sprak, welke de minister-president hem had overgebracht. Er verluidt weinig over den inhoud van deze voorstellen. De pre mier blijft nog te Zagreb. Voor zoover men uit uitlatingen van de Kroatische tiers kan opmaken, ls reeds een principieele overeen stemming bereikt en wel op de volgende punten: 1, De Kroaten erkennen de eenheid van de grenzen van den Zuld-Slavischen staat, de monarchie en de dynastie. 2 De Kroaten zien af van hun consti tutie van 1931 en stemmen ln met de uit werking van de nieuwe constitutie, voor zien in het accoord van October 1937. Van haar kant geeft de regeering den Kroa ten politieke en administratieve autonomie in de Kroatische landen door een zekere herziening van de constitutie van '31. De regeering garandeert buitendien het be ginsel van projx>rtioneele gelijkheid ln het centrale bestuur en ln het leger, dat voor belde landen gelijk is. Vastgesteld moet nog worden wat de Kroatische landen precies zijn, waarover in de principieele overeenkomst gesproken wordt, op welke gebieden de beloofde auto nomie van toepassing is; dat beteekent dus de verdeeling van het land ln Servisch en Kroatisch gebied. Over dit punt loopen de huidige bespre kingen. Welke ook de oplossing zal zijn, zeker is, dat de Serven. die op Kroatisch gebied wonen en de Kroaten op Servisch gebied, daar zullen kunnen blijven. Het statuut voor deze minderheden kan dus worden gegarandeerd door deze wederzljd- sche overeenkomst. Men doet van Kroatische zijde lntus- schen opmerken, dat wanneer de huidige besprekingen plaats vinden zonder directe deelneming van de Servische oppositie, dit niet beteekent dat deze van de definitieve overeenkomst zal worden uitgesloten. Mat sjek heeft juist op de noodzakelijkheid van goedkeuring door alle partijen van het Ser vische volk aangedrongen. VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaansche departement van marine heeft zonder eenige verklaring be vel gegeven aan de vloot der Vereenigde Staten naar den Stillen Oceaan terug te keeren. Deze maatregel zal veimoedelijk ten gevolge hebben, dat de vlootschouw, welke op 24 April aan de Atlantische kust zou worden gehouden, niet zal doorgaan. De order kwam als een volledige verrassing Vlootkringen zeiden ln hun commentaar, dat deze stap beoogt het evenwicht te her stellen van de vlootstrijdkrachten. DE POSTVLUCHTEN. De „Uil" is gisteravond om 9 uur op Schiphol geland. MU. Nederland POELAU BRAS. uitreis, 15 April van Genua POELAU TELLO, 17Api" 12 u. 's middags van Java te IJmulden ver wacht. Holland-Afrika LU« BLOEMFONTEIN. 15 April van Hamburg te Amst. Kon. Ned. Stoob. By. ORPHEUS, 15 April van Gothenburg te Amst. Mg- Oceaan LAERTEA, 15 April van Batavia naar Amst. Halcyon Lijn FLENSBURG. 13 April van Amst. te Narvik STAD AMSTERDAM, 14 April van Morphoubaal n. R'dam BOS KOOP. 14 April van Cristobal n. Curacao. Diverse Siooinvaartbericliten INDUS, sleep boot, 15 April van A'dam n. Diego Suaresz POLLEKRACHT, zuiger. R'dam n. BaÜk Pap pan, 15 April te Port said JONGE ANTHO NY, naar Alexandrie, pass. 15 April Malta JONGE JOHANNA, 14 April van Port Soudan n. Liverpool ZAAN, 15 April van Gefle te Raumo KELBERGEN, naar R'dam, pass. 14 April Las Palmas EIBERGEN. 15 April van Pepel te Emden - BEVERWIJK. 15 April van Sfax te Ipswich NAALDWIJK, naar R'dam, pass. 15 April Finisterre BME- DRECHT. pass. 15 April Port Said, naar Aba- dan TROMPENBERG, 13 April van Char leston te Richmond ROSSUM, 14 April van Bordeaux n. Bilbao. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10