STADSNIEUWS Medaille voor 36-jarigen trouwen dienst WOENSDAG 12 APRIL <939 No. 24246 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING SOsie Jaargang Oostersch Genootschap in Nederland De voorzorgmaatregelen der regeering Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Zilveren jubileum verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.7"... (.3.35 per week ^777.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Voor het front van den troep is gister middag aan den adjudant W. M. v. Keulen van 6 R.V.A. de medaille wegens 36-jarige trouwe dienstvervulling uitgereikt. Onze foto brengt het oogenblik in beeld, waah- op de regimentscommandant, overste A. H. Drijfhout van Hooff den jubilaris de on derscheiding op de borst speldt. De over ste wees er'daarbij op, dat deze huldiging tevens een afscheid beteekent, daar adju dant van Keulen na 6 jaar bij 6 R.V.A. te hebben gediend. Is overgeplaatst bij de Luchtdoelartillerie. Nadat het regiment voor den jubilaris had gedefileerd, had nog een huldiging plaats in den intiemen kring der onder officieren, waarbij achtereenvolgens het woord is gevoerd door den adjudant van Maarle, die uit aller naam een geschenk en bloemen aanbood, door den adjudant Hermans van 2 R.V.A. uit den Haag, waar bij de jubilaris vroeger gediend heeft, door adjudant Wolvers van 4 R.I. en door den voorzitter der Ned. Reisvereeniging afdee- ling Leiden, den heer v. d. Horst, bij welke vereeniging de heer van Keulen vele malen als leider is opgetreden. HET NEGENDE CONGRES VANDAAG TE LEIDEN GEOPEND. Vandaag is in de benedenzaal van het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier het 9de congres van het Oostersch Genoot schap in Nederland geopend. Na een openingswoord door den voorzitter van het Genootschap prof. dr. Ph. S. van Ronkel heeft de heer A. A. Kampman al hier een voordracht met lichtbeelden ge houden over: ..Vestingwerken der Hethie- tische hoofdstad." Het volgende is eraan ontleend: Vestingwerken der Hethietische hoofdstad. De vestingbouwkunde van Hattusas, de oude Hethietische hoofdstad, het tegen- woord.ge Turksche dorp Bogazköy. circa 175 K.M. ten Oosten van Ankara gelegen, hangt ten nauwste samen met de histori sche ontwikkeling van het stadsgebied. De gunst ge ligging in verkeerstechnisch en militair opzicht is ongetwijfeld oorzaak ge weest. dat hier de Hethieten hun hoofd stad vestigden. De koningsburcht werd kort na 2000 voor Chr. voor het eerst van een omwalling voorzien, doch pas omstreeks 1750 voor Chr dus na de komst der Indo- Europeesche Hethieten werd de Noordelijke benedenstad ommuurd Deze oorspronke lijke ommuring is blijkbaar in het begin van de 16e eeuw verwoest, zooals brand- sporen aangeven. Hun herbouw vond plaats tijdens de regeering van den grooten veld heer onder de Hethietische koningen Sup- P luliumas (139513551: deze echter ging gepaard met een geweldige uitbreiding van het stadsgebied naar het Zuiden Na de gedeeltelijke verwoesting der vestingwerken door de invallen der uit het Noordelijk bergland komende Gasgas-stammen (1320) werden de fortificaties hernieuwd door ko ning Hattusilis III (1290—12651 en het zijn deze versterkingen, die tot het einde van het Hethietische Imper'um intact bleven en voor een groot deel door de opgravingen weer zijn teruggevonden. Bij een bezoek aan Hattusas zal men terstond onder den indruk komen van het uitgestrekte terrein, dat de stad in haar bloeitijd besloeg en van de overblijfselen der vestingwerken. De omtrek der stad bedroeg met de buiten- fortif caties circa 12 K.M en het stads gebied binnen de muren had een opper vlakte van 167 H.A., waardoor Hattusas een der grootste steden van haar tijd geweest JJ?e' rijn. Het verdedigingsstelsel der He thieten is geniaal te noemen. Voor de ver- «ta was het stadsgebied bijzonder ge- sch si, steile wanden, diepe dalen en hooge rotsen leenden zich uitstekend voor defen sieve werken. Deze terreinvoordeelen waren zoo belangrijk, dat men zelfs later, toen de nooldstad ver uit het centrum van het rijk lag niet tot verplaatsing overging. De hoofdstad was verdeeld in een aantal his torische samengegroeide wijken, die ieder hun oorspronkelijke ommuring behouden hadden en zoodoende afzonderlijk te ver dedigen waren. De koningsburcht vormde in dit verdedigingsstelsel het centrale punt; pas na de verovering der afzonderlijke stadsgedeelten kon dit als laatste bolwerk vallen. Door een vernuftig stelsel van onder- aardsche gangen en poorten was de stads muur tot een voortreffelijke fortificatie herschapen. Dit was vooral in het Zuiden bij de Sfinxpoort het geval. Van de vijf stadspoorten, die vrij goed geconserveerd zijn teruggevonden was de koningspoort de belangrijkste: daarlangs trokken de groote Hethietische koningen met hun legerscha ren hun hoofdstad binnen. Volgens spr. zijn de Hethieten in zekeren z n de leermeesters der vestingbouwkunde voor alle volken in het Nabije Oosten geweest. Dit bliikt uit de fortificaties der Assyrische en Noord- Syrische steden.Zij wisten hun vestingstelsel tot een voor dien tijd vrijwel volmaakte zekerheid verschaffende meesterschap op te voeren. De door de archaeologie terug gevonden vestingwerken van Alisar Huyuk en de hoofdstad Hattusas Bogazköy zijn voor ons daarvan de gesprekende getuigen Bedevaart naar Mekka. Vervolgens werd door dr. P H. van der Hoog, geneesheer te 's-Gravenhage, die ge- ruimen tijd in dienst van de Hedjasische regeering in Anabië is werksaam geweest, een film vertoond over de jaarlijksche bede vaart naar Mekka. In zijn inleiding wees dr. van der Hoog er op. van hoe groot belang deze bedevaartstocht zoowel voor Nederland als voor Europa is. Voor Nederland, omdat van de meer dan 60 mtllioen onderdanen in Nederlandsch-Indië er 83 procent, dus ongeveer 50 millioen Mohammedanen zijn Er zijn jaren geweest, b.v. direct na den wereldoorlog, dat het aantal Indonesische pelgrims bijna 50.000 bedroeg. Tegenwoor dig is het jaarlijks ongeveer 1500Ö. Het is de taak van de regeering de belangen van d&ze hadjis wat betreft hun bezit, hun ge zondheid en hun vrijheid te beschermen. De Nederlandrdhe zaakgelastigde te Djed dah en het consulaat aldaar verrichten op dit gebied ieder jaar buitengewoon ver dienstelijk werk. Voor Europa is de bede vaart van zoo groot belang, omdat zij ver bonden is aan een vraagstuk van interna tionale beteekenls, de quarantaine. Sedert lang kent men in Europa het gevaar, dat aan uit het Oosten geïmporteerde ziekten verbonden is. Tot 1851 was ieder land ge woon op eigen manier daartegen maatrege len te nemen en Internationale samenwer king bestond er nog niet. Om daartoe te komen opperde Frankrijk in 1850 het plan. dat alle staten, die groote belangen in d' Middellcdsche Zee en Zwarte Zee h-dder op een conferentie zouden sam'nkonter Zoo had de eerste ImteTnatloni'lp S°nltalrf Conventie plaats. Door diverse omstandig heden van politieker, aard werd hier nog niet veel bereikt. Een paniek was noodig om tot de internationale samenwerking te komen, welke eerst onmogelijk was. Zulks geschiedde in 1865 toen de cholera haar in trede in Europa deed. Deze ziekte is altijd in Indië inheemsch geweest maar bleef tot aan het begin van de 19de eeuw tot dit land beperkt. In 1831 werd Mekka besmet. Het verkeer van de stoomlbooten. die vanaf 1853 begonnen de pelgrims van Egypte en Indië naar Djeddah te vervoeren, werkte de ver spreiding van de ziekte nog meer in de hand. De epidemie van 1865 geeft ons het typische beeld te zien van de wijze waarop de cholera zich bliksemsnel kan verspreiden als de quarantaine maatregelen onvol doende zijn. De kapiteins van de eerste twee booten, welke 15000 pelgrims naar Egypte terug brachten, deden een valsche aangifte, dat zich onderweg slechts enkele sterfgeval len van niet infectieusen aard hadden voor gedaan. en verzwegen, dat meer dan 100 cadavers overhoord gegooid waren. Benige weken later was geheel Egypte en eenige maanden later Europa besmet. Tot slot vertelde dr. van der Hoog nog eenige interessante bijzonderheden over zijn werk in Djeddah en Mekka, waar hij den bacteriotogischen dienst organiseerde. STAATKUNDIG-GEREFORMEERDE PARTIJ. Propaganda-avond in „Reboboth". In het gebouw ..Rehoboth" had de Staat kundig-Gereformeerde Partij gisteravond een propaganda-vergadering belegd met het oog op de verkiezing van leden der Prov. Staten. De voorzitter van de af deeling Leiden, de heer C. H. Overduin, las aan het begin van den avond Amos 3, waarna hij voorging in gebed. Spr. heette hierna allen welkom om dan een oogenblik stil te staan bij de ge nomen regeeringsmaatregelen in verband met de grensbeveiliging. Vervolgens sprak spr. een opwekkend woord om op 19 April zijn stem te geven aan de candidaten der SGP. waardoor, naar hij hoopte, in Zuid-Holland de vier zetels der S.G.P. in de Prov. Staten behouden blijven. Met een enkel woord leidde de voorzitter tenslotte den spreker van dezen avond, den heer B. J. van Putten, lid van den raad të Kampen in. De heer Van Putten begon met er op te wijzen, dat de S.G.P. in al l^aar zwakheid, wil trachten het volk van Nederland terug te leiden tot de oude paden en te brengen tot God. Scherp nam spr. stelling tegen do bewering, vooral van A.R.-zijde geuit, dat de S.G.P. een re-volutionmuire partij is. De beginselen van de S.G.P. aldus spr.. worden juist door Gods Woord volkomen gedekt. Spr. achtte het weinig logisch om de S.G.P. gelijk te stellen met de N.S.B.. Het is vooral ook de S.G.P. die deze beweging welke vcligens spr. heidenEoh van oorsprong is, beslist wenscht te bestrijden. Daarom zal spr. ook op al het ongeloofwaardig geschrijf en gepraat van: „de S.G.P. is revolution- nair" niet ingaan. Inplaats daarvan wil hij wijzen op de beginselen der S.G.P.. Het volk. dat voor een groot deel God den rug toe gekeerd heeft, zal tot Hem moeten terug- keeren. Wij willen ons volk mobiliseeren en oproepen tot strijd voor de beginselen en een terugkeer tot de oude paden. De refor matorische beginselen moeten beleden wor den en dit gebeurt veel te weinig. Inplaats daarvan leeft ons volk voort in godsverza king en in wereldgelijkvormigheid. De sport, dans. bioscoop, onteering van den Zondag zijn in strijd met elk Christelijk beginsel. Vervolgens besprak spr. het drijven van sommige protestantsche partijen naar een coalitie-regeering. In verband hiermede waarschuwde spr. tegen het samengaan met de E K. Ons volk verkeert in nood. En dit is, aldus spr. te begrijpen, want wij hebben als volk van Nederland God op het hoogst misdaan. Wij zijn van Gods weg afgeweken. Meer en rneer wordt ons volk overgeleverd aan de machten van on- en bijgeloof. Met nadruk verklaarde spr. dat Rome een groot gevaar voor ons land en volk is en blijft. Spr. betreurde het. dat de groote christelijke partijen dat niet willen Inzien en het geregeld broederlijk met Rome eens zijn. Zijn deze partijen, aldus spr. Roomsch geworden? AANTAL GROOT VERLOF GANGERS MOET ZICH GEREED HOUDEN. De Regeeringspersdienst meldt: Zooals minister Colijn Dinsdagochtend in zijn radiorede heeft opgemerkt, is het een eisch van voorzichtig beleid om bijtijds de voorwaarden te scheppen, die het ongestoord verloop van een mo bilisatie, indien deze te eeniger tijd onverhoopt noodzakelijk mocht blijken, waarborgen. Tot deze voorwaarden be hoorde de oproeping van de grensba- taljons. Een andere voorwaarde is het bij voorbaat doen waarschuwen, zich voor opkomst gereed te houden van eenig met groot verlof zijnd personeel, dat is aangewezen om voorbereidingen te treffen in verband met te vormen oorlogsonderdeelen. Dit is thans geschied. BINNENLAND. Minister Steenberghe over de landbouw- crisispolitiek. (3e Blad). Jaarvergadering te Amsterdam van de Chr. Historische Unie. (3e Blad). Een eerste oefentijd van (Binnenland, 3e Blad). 18 maanden Dreigend „rand"-gevaar bij slateelt (Land en Tuinbouw, 3e Blad). aldus spr. door onze regeering, die zich po- sitief-christelijk noemt gewezen op God, bij Wien alleen uitkomst is. Zij heeft tot taak ons volk terug te roepen tot de wet en de getuigenis. Dr. Colijn. die zich in 1929 als Kamerlid tegen de regeering keerde, omdat zij goedkoope treinen op Zondag liet rijden, neemt, aldus spr., in 1939 aan het hoofd staande van een prot.-chr. regeering, geen maatregelen tegen deze ontheiliging van den Zondag. Integendeel voor voetbalwed strijden worden extra-treinen ingelegd. Ook t.o.v. de aanwezigheid van enkele ministers, die voorgeven te leven uit het chr. beginsel, bij een mis voor de gestorven Paus had spr. scherpe critiek. Spr eindigde zijn toespraak met een aan beveling voor de candidaten der S.G.P., die wenschen te buigen voor de majesteit van Gods Woord. De heer Overduin, die den spreker dankte voor zijn principiëele uiteenzetting, zeide nog, dat niet genoeg gewaarschuwd kan worden tegen het samengaan met Rome. Nog onlangs, aldus sprwerd op een ver gadering te Haarlem door een vooraan staande R.K. gezegd, dat er met de refor matie een geest van heidendom onder het christendom is gekomen. Na gemeenschappelijk gezang sloot de heer Van Putten met dankgebed. AMSTERDAMSCHE BEURS. Weifelende markt - Onzekere stemming - Onregelmatige koersbeweging - Ame rika in herstel - Nederlandsche beleg- gingsmarkt lichtelijk gedrukt. BUITENLAND. I In afwachting van Chamberlain's verkla ring in het Britsche parlement. (Ie BI.) Actie op den Balkan (le Blad). Heeft Duitschland Polen mededeeling ge daan van zijn wenschen? (le Blad). Hongarije en Peru verlaten den Volkenbond (le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN De heer F. J. v. d. Pluvm. Heden herdenkt onze stadgenoot F. J v. d. Pluym den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij het concern van de Het komt spr. niet vreemd voor. dat velen Standard Amerikaansche Petroleum Com- öie geen steun bij één der groote partijen meer vonden, heil zochten bij de N S B. Het is echter te begrijpen, dat zij ook bij deze beweging teleurgesteld zullen uitkomen. Zeer uitvoerig weidde de heer Van Putten voorts uit over de vele ongeloofstheorieën, die in Nederland en de geheele wereld in gang vinden om hiertegenover de beteeke- nis van Gods woord, als richtsnoer voor het geheele leven, uiteen te zetten. Met beslist heid wees spr. er op, dat God de teugels van het wereldbewind in handen heeft. Sprekende over het falen van den Volken bond, zeide spr. dat de geschiedenis thans wel aangetoond heeft, dat de S.G.P. gelijk gehad heeft, toen zij inderted waarschuwde voor dezen bond die aangemerkt kan wor den als een product van menschelijke zelf overschatting Het economisch beleid rnzer regeering dwingt geen bewondering af. De staats schuld is enorm gestegen en verder zien wij", dat de economische ontreddering zich ook in het staatkundig leven voltrekt. Tenslotte zette de heer Van Putten uit een, dat ons volk en land alleen gered kun- r.en worden door een terugkeer tot dr in zettingen en de ordonnantiën des Heeren. Met God kunnen wij het "ernst wagen. Ook on het staatkundig leven dient Gods woord als richtsnoer te gelden. Te weinig wordt,! pagnie N V. depot Leiden Aanvankelijk diende hij als koetsier, doch later, toen de distributie der Standard A P.C.-producten op meer modere wijze moest plaatsvinden als chauffeur, welke functie P. thans nog bekleed. Hedenmorgen werd de jubilaris op waardeerende wijze toegesproken door den depotchef, den heer P. N. Wareman. die hem een couvert met inhoud aanbood. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". De jaarlijksche Huisvlijttentoonstelling. Vandaag en morgen wordt in het gym nastieklokaal van de Chr. scholen van de Ooster- en Munnikenstraat de jaarlijksche huisvlijttentoonstelling gehouden van de Buurtvereeniging „Eensgezindheid". Er valt weer een uitgebreide collectie hand werken. houtsnijwerk. figuurzaagwerk, teekeningen. bouwplaten enz. te bewonde ren. Bijzondere vermelding verdienen de voorwerpen, welke uit eenvoudige bakstee- nen zijn vervaardigd. De volgende bekro ningen werden toegekend: Jongens. Groep I: diploma: J. Neute boom en C. Horsman; Groep II, dioloma: T. Pet; GroepIII. diploma: Henk Neute boom en Huibert van Vliet; Groep IV; 2e Voor het geheele land: Iets min der warm overdag. Gedeeltelijk bewolkt Droog, behoudens kans op onweer vooral in het Oosten. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. VORDERING VAN MOTORRIJTUIGEN. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat als ver zamelplaats voor motorrijtuigen, welke be stemd zijn voor een eventueele algemeene vordering, is aangewezen de Kanaalweg, nabij den Hoogen Rijndijk, zulks ter ver vanging van het eerder aangewezen ter rein aan den Hoogen Rijndijk en den Ka naalweg, hetwelk thans wordt bebouwd. De Burgemeester van Leidqn, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. LEIDEN, 12 April 1939. 2851 prijs: Jacob Bey, diploma: Joh. v. d. Bosch en W. Stafleu. Heeren: le prijs: A. Pauw; 2e prijs: A. J. v. d. Kwakel; diploma, de heeren Ver- plancken, J. Regeer en H. Bey. Meisjes. Groep I: le prijs: Trientje Ver- plancke; 2e pr.. Dikky Bey: Groep II: le pr„ Maartje Verplancke. 2e pr„ Annie Ver- plancke, eerv. verm. Lenie van Meurs; Groep III: le pr.. Bep van Dissel, 2e pr., Rie Verplancke. eerv. verm.: Elsje Kukler en Jannie van Hove: Groep IV: le pr., Nita Serlie, 2e pr.. M. Verder, eerv. verm., Greta Meyer en Jo van Vliet. Dames: le pr„ Mej. K. J. Crama, 2e pr., mej. Linschoten. eerv. verm.: Mej. Hoog kamer, mej. Klein en mej Beekman, eere- prijs voor grootste haakwerk: mej. v. d. Schaft. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is de 22-jarige B. S„ onderwijzer te Oegstgeest, die komende van de Kaiser- straat per fiets het Rapenburg wilde op rijden. aangereden door een uit de tegen overgestelde richting komende militaire vrachtauto. De wielrijder kwam ten val en liep een gecomplice"::'." breuk aan het linkeronderbeen op. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem naar het Academisch Zie» kenhuis.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1