Buitenland J aar ver gader ing Chr. Historische Unie LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Weensdag 12 April 1939 Luchtaanvallen! KERK- EN SCHOOLNIEUWS SPORT Tournooi om den Horthybeker Dreigend „rand-gevaar' voor de sla-teelt Rede van jhr. De Geer DUITSCHLAND. Hitler's verjaardag Men maakt zich gereed, om met onge- hoorden praal den 50sten verjaardag van Hitier op 20 April te vieren. Er zal aan worden deelgenomen door afvaardigingen van de onderteekenaars van het anti-ko minternpact en van de Scandinavische, de Balkan- en de Oostzee-landen. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, Ciano, zal aanwezig zyn en de minister van buitenlandsche zaken van Roemenië G-afencu, die op 18 en 19 April officieel te Berlijn vertoeft, zal zijn verblijf, maar dan als particulier, verlen gen om de plechtigheden bij te wonen. De delegatie, die Lithauen zal zenden, zal onder leiding staan van generaal Ras- tikis. DE EVANGELISCHE KERK EN HET NATIONAAL-SOCIALISME. Het officieele orgaan van de Duitsche Evangelische Kerk publiceert een commu niqué betreffende een ..gemeenschapsar- beid van leiders der landskerken". Daarin wordt kennis genomen van een verklaring, waarin Evangelische predikanten en lee- ken voor gemeenschappelijken arbeid zich aaneengesloten hebben. In deze verklaring worden de volgende beginselen opgesteld: 1. Iedere boven den staat uitgaande ker kelijke organisatie van roomsch katholieke of wereldprotestantsche bestempeling is een politieke ontaarding van het christen dom. Waarachtig Christelijk geloof ont plooit zich slechts vruchtbaar binnen de gegeven ordeningen der schepping. 2. Het Christelijk geloof vormt de on overbrugbare religieuze tegenstelling tot het Jodendom. 3. De strijd van het nationaal-socialisme tegen iedere politieke aanspraak op de macht der kerken, zijn strijd om een we- reldopvating, die in overeenstemming is met den aard van het Duitsche volk. zijn ten opzichte van de wereldopvattingspoli- tiek een voortzetting en voltooiing van het werk, dat de Duitsche reformator Mar tin Luther is begonnen. Met het in dezen strijd nieuw gewonnen, echte onderscheid van politiek, wereldopvatting en religie, wordt echter van zelf ook het ware begrip van het Christelijke geloof weer levend. 4. Voorwaarde voor een eerlijken reli gieuzen strijd om groei en uitbreiding van een waar Christelijk geloof in het Duitsche volk, is orde en verdraagzaamheid binnen de bestaande kerken. De leiders der landskerken, die dit do cument hebben onderteekend, geven uit drukking aan hun vastbeslotenheid om met volledige handhaving van de religieuze verdraagzaamheid hun geheelen kerkelij- ken arbeid te verrichten in overeenstem ming met deze beginselen. Het communiqué is onderteekend door den president van den Evangelischen Op- perkerkeraad. dr. Werner, en door de lei ders der landskerken van de Evangelisch- Luthersche kerken in Saksen. Nassau-Hes- sen, Sleeswijk-Holstein, Thuringen, Olden burg, Luebeck, Mecklenburg, de vereenigde Protestantsch-Evangelisch-Christelijke kerk van de Pfalz. de Evangelische landskerk van Anhalt en de Evangelische kerk in Oostenrijk. BULGARIJE. Ontbinding van de nationaal-socialistische partij. De minister van binnenlandsche zaken heeft de nationaal-socialistische partij, welke snel in omvang toenam en welke door Duitschland werd gesteund, ontbon den, omdat gebleken is, dat de partij aan stuurde op een wijziging van den bestuurs vorm des lands. Het bericht van de ontbinding werd overal in het land met voldoening begroet. WKIGIEÏ'S P.K. stelt 17 in stnat Uw krachtsinspanning te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U frisch. Kauw «Ip i erkw ikkcodc P.K. na elktn maal tijd. het sterkt l'w zenuwen eu be\ordert d.- spijsvertering. Bovendien helpt P.K. Vw tanden schoon, gaat en sterk te honden. Doktoren en tandartsen bevelen het aan. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. m Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AAA AAA AAA AA Atk A 2825 (Ingez Med.) WATERPOLO. LOTING TE BRUSSEL. De loting voor het waterpolotournooi om den Horthy-beker. dat naar men weet van 29 Juli tot en met 4 Augustus te Amsterdam is vast gesteld. vond te Brussel plaats onder leiding van den P.I.N.A.-secretaris, den heer Donath. Nederland werd daarbij vertegenwoordigd door mevr. SuttorpVan den Berg. De loting had het volgende resultaat: Zaterdag 29 Juli: HongarijeNederland. Frankrijk—Belg ie en Duitschland—Italië. Zondag 30 Juli' Hongarije—Italië. Nederland België en FrankrijkDuitschland. Maandag 31 Juli: Rustdag. Dinsdag 1 Augustus: NederlandFrankrijk, BelgiëItalië en HongarijeDuitschland. Woensdag 2 Augustus: FrankrijkItalië. Hongarije—België en Nederland—Duitschland. Donderdag 3 Augustus: Rustdag. Vrijdag 4 Augustus: Nederland—Italië. Bel gië—Duitschland en Hongarije—Frankrijk. Hef ligt in de bedoelinr de Nederlandsche nxtn Tnux rpTTTitvn/NTTtit zwemkampiocnschappen op 29 en 30 Juli te or- LAND- h.N IUINdOUW ganiseeren. On beide dag^n zuilen de zwem- nummers gevolgd worden door de drie water polo wedstrijd en. ENGELAND. Nieuwe bomaanslag:. Te Liverpool is een telefooncel door een ontploffing van een bom geheel vernield. Personen werden evenwel niet getroffen. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld In alle kelders en souterrains in de omgeving. PALESTINA. Nieuwe besprekingen. De ambassadeur van Egypte te Londen. Hassan Nashaat Pasja, is te Cairo aange komen. Hij brengt voorstellen van de Brit- sche regeering tot wijziging van sommige punten van de politiek inzake Palestina mede, om deze voor te leggen aan Mah- moed Pasja. Sedert de ronde tafel-conferentie te Lon den zijn deze punten het onderwerp van besprekingen geweest tusschen de leiders van de verschillende Arabische landen en den Egyptischen minister-president te Cairo. Vrijdag zullen de vertegenwoordigers van Saudia Arabië en Irak met den Egyptischen minister-president de voorstellen bespre ken en men hoopt, dat dit zal leiden tot het aanvaarden van de Britsche politiek door de Arabieren. Weizmann is weer per vliegtuig uit Je rusalem aangekomen op uitnoodiging van de Egyptische regeering. Men ziet hierin een bevestiging van de geruchten, dat een nieuwe ronde-tafel-conferentie binnenkort zal worden gehouden. Kort na zijn aankomst had Weizmann een onderhoud met den Egyptischen premier. BELANGRIJKE PROEVEN TE NAALDWIJK Ons land is beroemd om zijn sla-cultuur; nagenoeg geheel West-Europa wordt van Nederlandsche sla voorzien. Gemiddeld worden 200 millioen kroppen sla in ons land geteeld, waarvan 125 millioen uit het Zuid-Hollandsche glasdistrict afkomstig zijn. Voor het overgroot© deel bestaat onze sla-teelt uit glassla hetgeen het Westland een soort monopolie geeft. Engeland en Duitschland blijven onze groote afnemers van dit product daar deze landen zelf geen uitgebreide glascultuuri bezitten. De econo mische beteekenis van deze glascultuur is voor Nederland zeer groot. De sla-telers in ons land worden echter gehandicapt door het feit, dat de sla slechts op nieuwe gronden geteeld kan wor den. Na twee jaar kan de tuinder de sla niet meer in dezelfde kas telen, daar het product dan begint te ..randen''. Dit ..ran den" kenmerkt zich docr een bruin rand in het hart van de kroo en gaat langzamer hand over in geheele verrotting. Hierdoor worden jaarlijks duizenden en nog eens duizenden kroppen sla geheel waardeloos. Langen tijd heeft men de oorzaak van dit ..randen" niet geweten. Na langdurige proefnemingen op den proeftuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk is de rijkstuinbouwconsulent ir. J. M. R'e- mens erin geslaagd de oorzaken van deze ziekte od te sporen. Gisteren deelde eenoemde rijkstuinbouw- consulent ons den uitslag der genomen proeven mede. die voor tuinbouwend Ne derland van groot belang is. Uit deze proeven is gebleken, dat het randen bij sla veroorzaakt wordt door een te lage vochtopneming in betrek king tot de verdamping. Overtreft de verdamping dus de vochtopneming dan treedt er rand op. De proeven hebben uitgewezen, dat het heel goed mogelijk is om behoorlijke sla te telen op oude gronden, mits de bemesting, de zout- concentratie in den grond, juist is. Op den proeftuin is gebleken, dat de gel dende methode onder de kweekers, om het randgevaar tegen te gaan, niet de juiste is. Dit jaar zal het rand-gevaar voor de sla-telers in ons land bijzonder groot zijn. daar de oogsttijd een paar weken later zal vallen dan in andere jaren. Deze verlating is een gevolg der vorstperiode. Juist deze twee weken zijn kritiek, daar het onder het glas dan steeds warmer wordt, waardoor de verdamping van het gewas toeneemt en de gTond droger wordt. De kans od „rand" is dit jaar bii zonnig weer dus zéér groot, hetgeen duizenden en nog eens dui zenden kroppen sla waardeloos zou kun nen maken. Het behoeft geen betoog, dat de tuinders na de catastrofale gevolgen der vorstperiode geen nieuwe ramp kunnen dragen. Ir. Riemens deelde ons mede. hoe dit ge vaar voor een groot deel voorkomen kan worden, door de verdamping te verkleinen of te beperken. De tuinders dienen er voor te zorgen, dat de grond in een goede conditie is. Verder moet gemest worden met hoog geconcen treerde meststoffen. In tegenstelling met de oude methode d'-enen de kweekers bij zonnig weer niet ruimer te gaan luchten, doch het glas met krijtwit af te schermen en zoo noodig wat over de sla te broezen. De heer Riemens toonde ons vervolgens verschillende kassen met sla. die du'delijk de juistheid van zijn conclusie demon streerden. VOETBAL. QUICK—B.E.C. OP HOUTRUST. De besturen van Quick en B.E.C. hebben be sloten den beslissingswedstrijd a.s. Zondag te twee uur op het H.B.S.-terrein (Houtrust) te houden. Bij de prijsuitreiking verwierf Fiks tevens den schoonheidsprijs, welke onder daverend gejuich in ontvangst werd genomen. Deze prijs wordt toegekend aan die club. welke gedurende al de wedstrijden het fraaiste spel levert. SCHERMEN. WEDSTRIJDEN KON. ONDEROFFICIERS- SCHERMBOND UITGESTELD. De schermwedstrijden van den Kon. Onder- of ficiers-Schermbond. welke van 11 tot 15 dezer in de K.M.A. te Breda zouden worden gehouden zijn tot nader te bepalen datum uitgesteld. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. Persoonlijke kampioenschappen. Morgen zullen de wedstrijden aanvangen voor het persoonlijk kampioenschap 6de klasse van den LJB.B. Deze wedstrijden, welke in het club lokaal van de B.V. „T.O.P." Langegracht ver speeld worden, vangen om 8 uur aan. Het programma luidt: A. Keijzer—W. Dool; J. v. K—F. Dubbelde- man; P. Uljee—J. V.; F. DubbeldemanA. Keijzer. Evenals vorig jaar worden ook dit jaar dooi den L.B.B. wederom wedstrijden uitgeschreven voor het persoonlijk kampioenschap van Leiden en Omstreken. Hieraan kunnen ook spelers deelnemen, welke niet bij bovengenoemden bond zijn aangesloten. Inschrijvingen kunnen tot 20 April worden gericht tot het Secretariaat 3 Octobqrstraat 51b. TRANKRIJK—DUITSCHLAND OP 23 APRIL. Het Duitsche elftal, dat op Zondag 23 April tc Parijs tegen Frankrijk speelt, is als volgt samengesteld Doel: Jacob (Jahn Regensburg). Achter: Janes «Fortuna. Dusseldorf) en Streitle (Bayern. München). Midden: Kiipfer (Schweinfurt '05) Heermann S.V. Waldhofi en Kitzinger (Schweinfurt '05). Voor: Biallas (Duisburg '99). Hahnemann (Admiral. Stroh (Austria). Gellesch en Urban (beiden F.C. Schalte). KORFBAL. SUCCESSEN VAN FIKS (OEGSTGEEST). Tweeden Paaschdag nam de Chr. Korfbal club Fiks uit Oegstgeest. deel aan den Bonds dag. welke te Rotterdam werd gehouden. Met twee twaalftallen, vergezeld van de noodige supporters vertrok Fiks met den bonds- trein uit Leiden. Het was een belangrijke dag. want door het eerste twaalftal moest de wis selbeker worden verdedigd. De inzet der wed strijden begon met een 10 overwinning op Excelsior uit Delft. Daarna werden O.D.I. en GroenwitHolland achter den zegekar gebonden, waardoor Fiks in de demi-finale belandde. Met een 30 over winning op de Ijsvogels (Den Haag) plaatste de Oegstgeester Club zich in den eindstrijd. Als tegenstander om den prijs verscheen V.E.S. (Den Haag) in de finale, waarmede de strijd werd aangebonden. Alhoewel Fiks in het begin iets sterker was, wist V.E.S. van een verwarring in de verde diging gebruik te maken, waardoor zij de lei ding nam. Na een hevig offensief van Fiks ylst deze echter gelijk te maken. 1—1. Hierna kreeg de Fiks-verdediging gelegen heid haar aanvalskwaliteiten aan den dag te stellen. Door keurig samenspel werd de win nende goal gescoord, waarmede tevens het einde kwam. 21. LISSER BILJART KRING. Eerste nederlaag van C. Faas. Een mooie prestatie leverde J. Wassenaar door C. Faas. den kampioen van Lisse, de eerste ne derlaag toe te brengen op de wedstrijden om het kampioenschap van den L.B.KL De uitslagen waren: pnt. brt. h.s. gem. J. Wassenaar. Conc150 27 20 5.55 C. Faas. Luto 144 27 32 5.33 J. Wassenaar. Conc150 37 14 4.05 J. v. Kampen. Luto 129 37 19 3.48 J. Diedericks, V.I.O.S150 18 43 8.33 S. v. Rijn, Conc82 18 15 4.55 J. Wassenaar, Conc150 36 19 4.16 M. Krommendijk. Conc. 99 36 12 2.75 C. Faas. Luto 150 16 38 9.37 A. v. Diemen. V.I.O.S. 135 16 34 8.43 S. v. Rijn. Conc150 28 27 5.35 J. v. Kampen. V.I.O.S. 135 28 29 4.02 DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDERDORP. Voor het kampioenschap van Leiderdorp is thans een herkamp noodig tusschen 4 spelers, te weten: H. v. d. Vecht. C. Meinema, B. Sleg- tenhorst en T. D. v. d. Bosch, die zich ln de finale plaatsten. Deze wedstrijden beloven bijzonder interes sant te worden. De eerste wedstrijden hadden het volgende resultaat: H. v. d. VechtC. Meinema 20; T. D. v. d. Bosch—B. Slegtenhorst afgeb. (verm. remise). De stand in de 2de klasse is als volgt: Groep a: J. v. d. Zwan 4 gesp.. 8 pnt.; A. Krui denier 7 gesp., 12 pnt.; M. de Koning 6 gesp.. 8 pnt.; J. Colijn 8 gesp.. 9 pnt.; A. de Haas 7 gesp.. 8 pnt.; K. Spek 5 gesp.. 4 pnt.; W. v. d. Zwan 6 gesp.. 3 pnt.; J. Goedhart 7 gesp., 3 pnt.; S. Zwanenburg 6 gesp.. 1 pnt. Groep b: C. Zwanenburg 6 gesp.. 8 pnt.; G. v. d. Zwan 7 gesp., 8 pnt.; C. Teunissen 7 gesp., 7 pnt.; R. v. d. Zwan 6 gesp.. 7 pnt.; B. Hoo- gervorst 7 gesp., 7 pnt.; A. Spies 6 gesp.. 6 pnt.; P. Vervark 2 gesp., 2 pnt.; J. v. Tongeren 6 gesp.. 6 pnt.: W. Wolff 5 gesp., 5 pnt.; G. P. Dille 7 gesp0 pnt. ZUID-AMERIKA. De nationaal-socialistische actie. Het hoofd der politie van Tucuman (Ar gentinië», heeft een commissaris ontsla gen, omdat deze te weinig ijver toonde bij het onderzoek naar de actie der nationaal- socialisten. De politie zoekt verder naar een Duit- schen vlieger, die te Anatuya was ge arresteerd, verdacht over verboden terrein te hebben gevlogen, doch die later wist te ontvluchten. De man heeft bekend, dat hij een aan tal fotografen aan boord van zijn vlieg tuig heeft vervoerd, die, naar hij zeide. opnamen voor een studio hebben gemaakt. Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zoo veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok. Rapenburg 9, Leiden. DE POST VLUCHTEN. De Valk'1 is gisteren van zijn reis naar Indlé ,0m 4 uur op Schiphol geland. De Christelijk-Historische Unie heeft heden in ..Bellevue" te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, jhr. mr. D. J. de Geer. heeft deze bijeenkomst geopend met een rede, waaraan het volgende is ontleend: De omstandigheden, waaronder wij van daag bijeenkomen, zijn verre van gunstig. Het is nog slechts vier weken geleden, dat een nieuwe slag aan het internationaal vertrouwen werd toegebracht door de ver nietiging ran den Tsjecho-Slowaakschen staat, en terwijl de gevolgen zich daarvan nog pijnlijk doen gevoelen in een verhoogde spanning in onze Europeesche samenleving, heeft zich alweer een volgend onrecht vol trokken in de gewelddadige overrompeling van Albanië. Ditmaal was de bedreiging met geweld niet voldoende, maar moest het moderne moordtuig actief worden ingezet om het doel te bereiken. Met deernis en sympathie denken wij aar het moedige volk, dat het niet over zich kon verkrijgen, zonder verweer zijn vrij heid prijs te geven. Het ideaal van de totalitaire staten, zoo heeft men ons verkondigd, is „gevaarlijk leven". Dit schijnt wel voornamelijk be doeld te zijn als: gevaarlijk voor anderen. Spreker oefende vervolgens critiek op de N.S.B.. die de daden van geweld goed praat en hoopte dat het onrustzaaien der N.S.B geen weerklank vindt in ons volk. Wij willen het aldus spreker moe dig uitspreken, alle schuwe probleemstel ling ten spijt, dat ons land bestuurd moet worden, niet als een neutrale, maar als een Christelijken staat ln protestantsohen zin Na deze uitspraak te hebben toegelicht. constateerde spr. verder, dat over de drie punten van staatsbeleid, die de nood van onzen tlid met bijzonderen klem aan de orde stelt, geen beheerschend geschil tus schen de voornaamste politieke partijen be staat. Die punten zijn onze internationale po litiek. de defensie en de werkloosheidsbe strijding. Het eenige punt eruit, dat een oogenbllk scheen meer stof te zullen opjagen en dit rnj^eViien fie naaste toQkprnst ook noe wel '•'oen za' is de stlmuleerlne van den afzet op de binnenlandsche markt, en wel speciaal één der middelen, die de regeering daartoe wil aanwenden, nl. een herziening van het tarief van Invoerrechten. Maar het is een dogmatisch vooroordeel, contingentoeringen als een nu eenmaal in dezen tijd noodzakelijk kwaad te aanvaar den en tegelijkertijd invoerrechten als een onder alle omstandigheden verwerpelijk middel af te wijzen. Beide liggen in een zelfde lijn en hebben een zelfde doel. Welk van beide in een bepaald geval de voorkeur verdient, is een vraag van beleid, niet van beginsel. Voorts wijdde spr. eenige woorden aan het door de regeering Ingediende wetsont werp tot verbetering van ons huwelijks recht. Het beoogt te voorzien in een sinds lang bes taanden wantoestand: „de valsche bekentenis", waardoor massa's huwelijken, tegen het uitdrukkelijk verbod van de wet ln. door onderlinge toestemming werden ontbonden. Het ingediende ontwerp wil aan deze schande een eind maken. Op de techniek van het ontwerp, die eenige moeilijkheden op te lossen had, zal spr. nu niet Ingaan, maar de strekking ervan verdient onver deelde toejuiching. Het is duidelijk, dat op dit oogenblik nu zooveel is stukgeslagen en de cultuur wag gelt, voor geestelijke waarden de oogen opengaan ook ln kringen, waar die tot dusver daarvoor gesloten bleven. Reeds dit wijst op een vernieuwing, waar wij zelf niet vreemd tegenover mogen blijven staan. Misschien moeten wij ons ln sommige op zichten omschakelen en platgetreden pa den verlaten en onze jeugd vernieuwen als eens arends. Ook voor de samenleving geldt de bede van Paul Gerhard: En vernieuw mij telken dage: Dat ik Jezus' beelt'nls drage." Wat die bede vraagt, is hetze]ide als wat thans uitgedrukt wordt in de geeste lijke herbewapening, waartoe H. M. de Koningin ons kortgeleden ln zoo ontroe rende woorden heeft opgeroepen. Laat ons elk voor onze persoon, maar ook voor den engeren of breederen kring waarin wij staan, en ook voor ons volksleven, die roep stem volcen en pogen daaraan een leven den en dearlkrachtieen Inhoud t? geven Als de Chrlst»liJk-Histor'eche Unie zoo eindigde spreker in dat teeken dit nieuwe Jaar Intreedt en daarbij volhardt, dan zal zij, wat de toekomst ook brengen moge, een zegen zijn voor ons volk. 2819 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 13 APRIL. Bodegraven Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. E. Kok van Veenendaal. Zoetcrmeer Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Hofman te Moercapelle. Leiden Geref. Gem. (Nieuwe Rijn): Nam. 8 uur. ds. J. Verhagen van Middelburg. Nieuw-Vennep Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. Du Marchie van Voorthulzen van Urk. Zevenhoven Chr. Geref.. Kerk (Polder)} Nam. halftwee, ds. D. Drlessen van R'dam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Blokker en Schellinghout, G. v. Duyl te Amsterdam. GEREF. KERKEN. Tweetal te IdskenhuizenJ. Kleine, cand. te Groningen en J. P. Prins. cand. te Meeden (Gron.); te Nieuw-Leusen: B. Geuchies te Daarlerveen en E. J. Wassink te Bruchterveld. Aangenomen: Naar Krallngscheveer. J. Groen Jr. te Venlo. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Harlingen. L. Holtrigter te Woer den en I. v. d. Knijff te De Krlm. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Borssele, J. D. Barth te Dor drecht. VEREENIGING VAN PREDIKANTEN VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Vandaag en morgen wordt ln het Jaar beursgebouw te Utecht de jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden van do Vereeniging van predikanten van de Ger. Kerken ln Nederland onder presidium van Prof. Dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. De voorzitter opende hedenmiddag om 1 uur de eerste zitting met het doen zin gen van Ps. 119: 17, het leven van 1 Petr, 1: 116 en gebed. Hierna sprak hij een kort openings woord waarin hij de opgekomenen een hartelijk welkom toeriep en met een enkel woord wees op de beteekenis van het pre dikambt ook in dezen tijd. De voorzitter verleende hierna het woord aan den eersten referent op deze jaarver gadering, dr. S. P. Dee. Geref. predikant te Rotterdam, om te spreken over: „De beteekenis van de ervaring voor het ver staan der H. Schrift en voor de prediking". SCHOOLRAAD VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. De 50e algemeene vergadering. Onder presidium van ds. J. Barbas, Ned. Herv. predikant te Hengeo (O.) kwam de Schoolraad voor de Scholen met den Bij bel heden in het gebouw voor K. en W. te Utrecht in 50e algemeene vergadering bij een. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze waarna hij de openings rede hield. Daarin deelde hij mede dat de Schoolraad een commissie heeft benoemd inzake de oprichting van een eigen school- artsendienst voor dc Chr. scholen, opdat deze zaak principieel worde onderzocht en den Schoolraad nader van advies kan wor den gediend. Ook werd besloten dat de Schoolraad zich tot alle schoolbesturen richten zal met de mededeeling dat en waarom de Schoolraad de oprichting over weegt van een controledienst op de finan ciën der schoolvereenigingen met de vraag of de schoolbesturen tot aansluiting hier bij tegen een jaarlij ksche vergoeding gene gen zijn. Aan de hand van de ingekomen atwoorden zullen t.z.t. nadere voorstellen aan den Schoolraad worden gedaan. Hierna werd het 48e jaarverslag met dank aan den seer., mr. J. J. Hangelbroek, van Den Haag. goedgekeurd. Het is uitge dijd tot een boekwerk van 181 pagina's. Vervolgens kwamen de rapporten der verschillende commisies aan de orde. Namens de commissie ad art. 10 der Staten (bloei der scholen op paedagoglsch terrein) raporteerde dr. H. Ebling van Amsterdam, namens de commissie ad art. 11 (gewone geschillen) bracht Jhr. Mr H- A. v. Asch v. Wiick van Doorn, lid der Eerste Kamer, rapport uit en namens de commisie ad art. 12 (kerkelijke geschillen) deed ds. J. Barbas zulks. Het rapport namens de examencommis sie van den Schoolraad werd uitgebracht door den heer C. F. Verschoor van Scheve- ningen. Daaraan ontleenen we dat de com missie dit iaar arbeidde onder leiding van den heer H. J. v. Willen van Rotterdam. Het aant al candid aten daalde van 268 op 202. waarvan er 185 aan het examen deel namen n.l. 148 mannelijke en 37 vrouwe lijke candidates Van deze 148 candidaten verwierven 137 het diploma, dat is 74 n o. Aan de commissie ontviel den heer A Tjep- kema van Den Haag, vele jaren examina tor Vad. Gesch.. door den dood. Omtrent het hulpfonds voor geweigerde Rijks- en gemeentelijke bijdragen rappor teerde mr. J. J. Hangelbroek. Al deze rap porten werden onder dank aan de rappor teurs goedgekeurd Na afdoening van een voorstel van het schoolbestuur van Oosterlittens inzake het voeren van een actie tot verlaging van de leerlincschaal, werd de morgenvergadering gesloten. In de middagvergadering zou als referent optreden prof. dr. V. H. Rutgers, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit om spreken over: „De grenzen van de over- heidsbevoegdheid t.a.v. de oaedagoglsche didactische vrijheid van het bijzonder on derwijs". Aangezien d^ '*>onrTloer9a'" d^of ^en lichte ongesteldheid d»ar in veran derd was, werd zijn taak overgenomen door zijn collega, prof. dr. J. Waterink eveneens hoogleeraar aan de V. U., die over hetzelfde onderwerp sprak. i> 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10