Rook CHIEF WHIP PRACHTIGE PAASCHTOCHT STADSNIEUWS LEfDSCH DACjBÜD - Eersie Blad Zaterdag 8 April 1939 Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! Weer een klein land opgeslokt Isten en 2en Paaschdag Officieele Kennisgevingen Een Italiaansch gezinde regeering Duitschland achter Italië De houding van Zuid-Slavië Ook Tirana reeds bezet MET LUXE TOURINGCAR Vergadering van het Pan-Arabisch comité De indruk in Amerika De houding van Engeland Uit de Fransche bladen gevaarlijke intriges en beantwoordt ook aan den wensch van de massa van het Al- baneesche volk en van zijn meest repre sentatieve leiders, die van een meer recht- streeksche Ilaliaansche activiteit een ware bescherming van het leven en de eigen dommen Ier Albaneezen en den noodzake lijken spoedigen bijstand voor de civiele ontwikeling verwachten. Rome meldt nog Naar verluidt zal een nieuwe regeering gevormd worden, bestaande uit verant woordelijke personen die Albanië een be wind zullen geven dat de heilige beginse len van gerechtigheid onder Italiaansch toezicht eerbiedigt. De ongeregelde ben den. die de laatste dagen onlusten ver wekt en de Italianen bedreigd hebben, het geen de regeering te Rome tot haar op treden deed bestuiten, zijn in de hoofd stad aan het plunderen geslagen. De Ita- liaansche gezant en andere Italiaansche burgers bevinden zich ln de legatie, gereed om zich te verdedigen. Naar vernomen wordt, heeft Hitier een langdurig telefoongesprek gevoerd met Mussolini, voor de Italiaansche troepen naar Albanië oprukten. Hitier heeft toen de actie van Italië goedgekeurd. Men is van meening, dat de actie tegen Albanië het voor Zuid-Slavië on mogelijk maakt zich op eenigerlei wijze te verzetten tegen de as, aangezien het door de beide as-mogendheden is in gesloten en Italië de Adriatische Zee kan afsluiten. In officieele kringen wordt verklaard: Duitschland kan niet toestaan, dat de mocratische westelijke mogendheden, welke geen belangen hebben in Albanië zouden willen intervenieeren tegen het juridisch niet te laken optreden van Italië. Gezegd wordt dat de Italiaansche actie ln overeenstemming is zoowel met den let ter als met den geest van het Italiaansch- Albaneesche vriendschapsverdrag van 1927 en met de diepgewortelde sympathie van Italië voor het Albaneesche volk. Duitsch land begrijpt, dat Italië niet kan toelaten, dat in een land, gelegen aan de voor de Italiaansche vitale belangen zoo zeer ge wichtige kust der Adriatische Zee. een blijvende haard van onrust bestaat, die de algemeene orde verstoort en tevens de vei ligheid der daar gevestigde Italianen be dreigt. Duitschland heeft begrip voor de behartiging der Italiaansche belangen in dit gebied. I 2621 (Ingez. Mod.) Weer is een kleine staat ten offer geval len aan de as Home-Berlijn. Het kleine Albanië is door Mussolini genomen. Er is verzet gepleegd maar wat kon dat arme en slecht bewapende landje uitrichten tegen over den machfigen buurman van over zee? Nadat aanvankelijk de Italiaansche actie eenigszins belemmerd was, schijnt het verzet daarna spoedig te zijn gebroken. Zelfs Tirana is al bezet. Hedenmor- geen acht uur zijn de Italianen bin nengerukt. De buitenwereld ziet toe. Met afschuw, die des te grooter is. omdat juist Goede Vrijdag voor deze wandaad werd uitgeko zen, overigens ziet het er nog niet naar uit. dat iets gedaan zal worden. Chamberlain keert zelfs niet terug van zijn vischpartij in Schotland, laat aan lord Halifax over om „inlichtingen" in te win nen. Men is het er echter over eens, dat het Britsch-Italiaansche accoord op fla grante wijze is geschonden. Zal dit nu ook worden opgeborgen bij al de andere, die door trouw- en woordbreuk zijn achter haald? Het woord van een dictator heeft geen waarde meer De Russische „Prawda" heeft het niet ver mis, als het blad schrijft: ..Het doel der militaire bezetting van Albanië door Italië is de consolidatie van de Italiaansche positie op den Balkan. Dit is een nieuwe Duitsch-Italiaansche agres sie in Europa, welke thansgekeerd is te-* gen Joego-Slavië. Deze agressie, welke een rechtstreeksch gevolg is van de overgave van Muenchen. vormt een nog grootere bedreiging voor de belangen van Engeland en Frankrijk op den Balkan en in de Mid- dellandsche Zee." Italië stelt het natuurlijk wepr voor. alsof Albanië ..wordt bevrijd". In een radio-op roep te Bari wordt zelfs gezegd: ..Albaneesche broeders. Mussolini heeft bewezen de ware vriend te zijn van het Albaneesche volk, en ge zult zien dat hij woord zal- höuden en van Albanië een eensgezind onafhankelijk land zal maken. De in Albanië ontscheepte troepen voeren vrede en gerechtigheid mee. welke door Zogoe vertreden waren. Hebt vertrouwen. Leve Albanië, leve Italië en zijn Duce". Met zeldzame brutaliteit ziet men de leer van het geweld opnieuw optreden Is dit tevens een antwoord op de pogin gen van Engeland een anti-agressiefront te vormen? Zoo Engeland iets wil bereiken zal het nu spoedig moeten kunnen getuigen van verder succes dan alleen het accoord met Polen. Doch zullen de Balkan-landen, ernstig bedreigd als zij zijn, nog willen meedoen? De Röemeensche minister Ga- fencu is naar Turkije Misschien zaL men uit die richting spoedig meer vernemen De Rpemeensche gezant te Londen zeide bij zijn terugkeer: „Ik kan niet beter doen dan de woorden van onzen premier en onzen minister van buitenlandsche zaken herhalen, volgens welke Roemenië streeft naar een politiek van vrede en tegelijker tijd vastbesloten is zijn onafhankelijkheid en zijii grenzen desnoods ook met de wa penen te verdedigen. Dit besluit der regee ring is door het volk van ganscher harte bekrachtigd, zoowel door het getoonde en^ thousiasme, als door het antwoord van de natie op de gedeeltelijke concentratie van het leger." Minister Beck is intusschen uit Londen vertrokken en heeft te Brussel den nacht doorgebracht. Franco's toetreden tot het anti-komin tern-verdrag is een succes te meer voor de totalitaire staten! Vertrek 9 uur Beestenmarkt; aankranst SCHIPHOL 10 uur; bezoek Vliegveld en Hangars - 12 uur; Vertrek naar Amsterdam - 12 30 uur; R.r.dtocht langs de Grachten - 130 uur; Vertrek voor tocht langs de mooie Vecht; vervolgens naar Loosdrechtsche Plassen, Hilversum (met bezoek aan Stadhuis), Gooi, Soestdijk (Kon. Paleis), Soesterberg, De Bilt, Utrecht, Leiden. Aankomst circa 8 uur. Prijs f 2.50 Per persoon (entree Schiphol inbegrepen). nooit gegaan. Hij toonde zich bekwamer in het hanteeren van de terreur dan zijn asgenoot. In de „Ordre" schrijft Pertinax, dat thans de Britseh-Russische besprekingen en de Britsoh-Turkache zoo spoedig mogelijk tot resultaat dienen te komen. De „République" vraagt zich af, wat de Paus hiervan alle maal zal denken, de Paus en de 34 Italiaan sche kardinalen en het geheele christelijke Italiaansche volk. Het was gisteren immers Goede Vrijdag! Het uitvoerend comité van den Pan- Arab'schen bond te Londen heeft den aanval van Italië od Albanië besproken en de gevolgen hiervan voor de Mohamme- daansche wereld. Het comité heeft een resolutie aan genomen, waarin wordt verklaard, dat wanneer Albanië zich zal verzetten, de Mohammedaansche wereld te hulp zal komen. In een Interview met den vertegenwoor diger van Havas heeft de voorzitter van de Syrische Kamer. Fares Khpery gezegd, dat de aanspraken tot bescherming van de Mohamedaansche Arabieren gelijkt op de geschiedenis van den leeuw, die zijn prooi verslindt, opdat hij ze niet met een ander zal behoeven te deelen. Overal in Syrië, Palestina en Irak wordt het optreden van Italië veroordeeld en men beschouwt het als een waarschuwing, dat men zich moet houden aan de as Parijs Londen. Men merkt op. dat Itall.ë de laat ste maanden ziin bases aan de Middelland- sche Zee aanzienlijk heeft versterkt. In fanterie werd gelegerd op Rhodos, reser visten werden geconcentreerd op de eilan den der Dodecanesos, de vloot werd ver sterkt. alsook de luchtvloot, de toegang tot verscheidene steden, o.a. Leros, werd ver boden. Men verwacht, dat de regeering der Ver- eenigde Staten zal weigeren de bezetting van Albanië te erkennen en den Albanee- schen gezant zal toestaan, te Washington te blijven, zoolang dat ook met den gezant van Tsjecho-Slowakije het geval is. In welingelichte kringen verklaart men, dat deze niet te rechtvaardigen aanval" door Italië voor goed een einde maakt aan de illusie van zekere democratische kringen, die zeggen te gelooven. dat een der deelën an de spil zou kunnen woden afgekocht door concessies, Men ziet thans, aldus wordt hier gezegd.- dat de beide einden van spil cvën agTessief en trouweloos zijn. De Britsch-Italiaansche overeenkomst, volgens welke de status quo ln de Mlddtellandsche Zee niet gewijzigd zou worden, wordt, thans even waardeloos geacht ,-als het stukje papier, dat Hitler Chamberlain in Septem ber heeft gegeven". Het is duidelijk, zoo zegt men ln deze welingelichte kringen, dat-, hoewel Enge land vorderingen heeft gemaakt in de vor ming van een anti-agressieblok. emoe veel gedaan moet worden, want de spil schijnt nog minachting voor de kracht van het blok te hebben en blijft het volkenrecht ongesteraft schenden. Op een persconferentie deelde Huil mede, dat hij niet geloofde, dat voldoende Ame rikanen in de gevaarlijke zone vertoefden om het zenden van een Amerikaansch oor logsschip te rechtvaardigen. Hij voerde hieraan toe. dat de regeering alle feiten verzamelt, alvorens een beslissing te nemen inzake het Italiaansch-Albaneesch geschil. van zaken met groote nauwkeurigheid ge- PLAATSBESPREKEN ELTAX, TELEF. 666, STATIONSWEG 47A volgd. Italië schijnt Belgrado geregeld op de hoogte houden. Gisteren is een belang rijke ministerraad gehouden, doch daar over is niets naders gemeld. Wij zijn in contact met de Italiaan sche regeering naar aanleiding van de laatste gebeurtenissen, verklaarde men. De Italiaansche regeering is bereid de veiligheid van de Joego-Slavische be langen te verzekeren. Zij heeft ons doen weten, dat die belangen geëer biedigd zullen worden, dat de Italiaan sche maatregelen een tijdelijk karakter hebben en dat alles tot den normalen toestand terug zal keeren, zoodra Italië de bescherming van zijn eigen belangen zal hebben verzekerd en vol doening zal hebben ontvangen. Natuurlijk handhaaft Joego-Slavië zijn gewone vredespolitiek en wenscht het, dat het conflict zoo spoedig mogelijk tot het verleden zal behoorên. opdat de Italiaan sche noch de Albaneesche belangen ge schaad zullen worden en die van Joego- Slavië gerespecteerd zullen worden. Die belangen van Joego-Slavië zijn bovendien erkend en gewaarborgd door de overeen komsten. met Italië gesloten. Italië heeft verklaard deze overeenkomsten, waaraan ■wil ons zoo zeide men. in het geheel niet zullen onttrekken, te eerbiedigen. In den geest van het vriendschapsverdrag, dat het aan Italië bindt, beschouwt Joego-Slavië de gebeurtenissen, die de laatste phase van de Italiaans?hAlbaneesche betrekkingen kernneten. Reuter verneemt, dat men het in offi cieele kringen te Londen van belang acht te wachten tot de toestand is gekristalli seerd en officieele rapporten zijn ontvan gen en bestudeerd, om een gemotiveerd oordeel over den toestand in Albanië te vormen. Men wijst er op. dat vele dei- ontvangen berichten tegenstrijdig zijn en dat andere regeeringen met dezelfde moei lijkheden te kampen hebben bij het trach ten verkrijgen van inlichtingen uit gezag hebbende bron. In dit verband Wordt de Zuid-Slavische regeering genoemd. Reuter zegt verder, dat het de moeite waard is op te merken, dat de Italiaansche regeering nog op 4 April en opnieuw op 5 April de Britsche regeering heeft mede gedeeld, dat zij geenszins wenschte ver andering te brengen in den status quo in Albanië. In het plan voor het verstevigen der Albaneesch-Italiaaasche betrekkingen, dat de Italiaansche regeering voordien de Albaneesche regeering langs diplomatieken weg had toegezonden, was geen verminde ring van 1? onafhankelijkheid of de sou- vereiniteit van Albanië voorzien. Lord Ha'ifax, die zieh naar Yorkshire hai -('len begeven, heeft zijn vertrek uit gesteld. Gisteren hebben o.a. de ambassadeurs van Frankrijk en Turkije, de gezanten van Roemenië, Griekenland en Albanië en de 2289 (Ingez. Med.) Italiaansche zaakgelastigde een bezoek aan het departement van buitenlandsche za ken gebracht, evenals de zaakgelastigde van Zuid-Slavië en de Bulgaarsche ge zant. Attlee, de leider van de arbeiderspartij die voor herstel van gezondheid te Weston super Mare vertoefde, heeft besloten on middellijk naar Londen terug te keeren in verband met den toestand, welke .gescha pen is door de Albaneesche kwestie. Lord Perth, de Britsche ambassadeur te'Rome. begaf zich gisterochtend naar graaf Ciano om namens de Britsche regeering opheldering te vragen over het Italiaansche optreden in Albanië. Volgens Stefani heeft Perth den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken een nota ter hand gesteld. Ciano zou den ambassadeur de gewenschte verklaringen en verzekeringen hebben gegeven. Chamberlain is telefonisch van de ge beurtenissen op de hoogte gesteld. Groot Brittannië heeft geen overeen komst of verdrag met Albanië, maar. zooals Chamberlain verklaarde, het heeft natuurlijk belang bij het behoud vaji den vrede. Het Britsch-Italiaansche verdrag werd het vorige jaar in werking gesteld, maar Italië schijnt, door zijn aanval op Albanië, hiervan thans ten minste één be- langrijkes bepaling te hebben geschonken. Een ding schijnt zeker, dat de Italiaan sche daad van agressie een nieuwe ver scherping der betrekkingen tussohen Rome en Londen ten gevolge zal hebben. De .Dally Telegraph" schrijft, dat zelfs de Italiaansche lezing, welke natuurlijk poogt het optreden van Italië in een zoo gunstig mogelijk licht te plaatsen, geen twijfel laat of een nieuwe aanval is gedaan op een klein en niet verdedigd land. Deze beweging van de as, want zonder twijfel was Duitschland op de hoogte, is een zonderlinge bijdrage tot den langdurigen vrede, welke Hitier op 30 Januari heeft voorspeld en welke Mus solini noodzakelijk verklaarde voor de ont wikkeling van de Europeesche beschaving. Bovendien is het optreden van Italië in strijd met het Britsch-Italiaansche verdrag, en worden Zuid-Slavië, Griekenland, Roe menië en Turkije bedreigd. Indien Musso lini verwachtte dezen mogendheden ontzag in te boezemen, dan is dit een misrekening, want thans komen nieuwe recruten voor het anti-aanvals-verdrag. Ook worden de j gevolgen niet alleen in Europa gevoeld, want Albanië is een overwegend Mohamedaansch land en reeds zijn de bewijzen ontvangen, dat de Mohamedaansche wereld is ge- i schokt. De ..Manchester Guardian" schrijft, dat deze aanval de betrekkingen tusschen En geland en Italië moet benadeelen; hier door moet het vertrouwen van Chamber lain in het woord van Mussolini even vol komen worden vernietigd als de aanval van Hitler op Tsjecho-Slowakije zijn vertrouwen in diens woord heeft teniet gedaan. Mus solini heeft niet alleen alle verdragen met Albanië verbroken, dooh ook de Britsch- Italiaansche overeenkomst. De „News Chronicle" verklaart, dat Mus solini voor een van de gemeenste misdaden van zijn slechten loopbaan den verjaardag heeft gekozen van de zwartste daad der ge schiedenis. Het moet het geweten, niet al leen van de buitenwereld, doch van velen van zijn landgenooten. hebben geschokt, dat hij op Goeden Vrijdag de open kust steden van een bevrienden en vrijwel niet verdedigden buurstaat heeft gebombar deerd. In enkele weken tijds zijn Tsjecho- Slowakije, Memel en Albanië in de macht van de as gevallen, terwijl het eenige rer sultaat van het Britsch initiatief de over eenkomst met Polen i6, een schakel van vitaal belang in een volledig collectief systeem, doch van twijfelachtige waarde, wanneer de keten niet is gesloten De ijdelheid van den Duce eischt diplo matieke en militaire successen en wat is een gemakkelijk slachtoffer dan een zwakke en vertrouwende vriend' Waarheen dit alles zal leiden is nog niet te zien. De in val in Albanië bedreigt den geheelen Bal kan en daarmede geheel Europa met een algemeenen oorlog. Eén ding is zeker, het fascistische Italië heeft bewezen, dat geen vertrouwen meer kan worden gesteld in zijn woord. Cham berlain heeft gezien, dat de overeenkomst tusschen Engeland en -Italië een verscheurd en onteerd vodje papier is; hieruit moet hij zijn conclusies trékken. In de meeste Europeesche hoofdsteden, zegt de „Times", wordt het optreden van Mussolini beschouwd als het antwoord op de poging om een anti-agressiefront te vor men. Groot-Brittannië, dat bijzondere be wijzen gegeven heeft van zijn wensch om harmonie en stabiliteit te bevorderen in de M;ddellandsche Zee, heeft het recht de volledige beteekenis te eischen van deze be weging, welke beide verstoort. Voor zich zelf en anderen heeft het aldaar vitale be langen te verdedigen en is zij voornemens, indien het noodig is, deze verdediging uit te voeren. Een groote christelijke natie, schrijft „De Jour", heeft den Goeden Vrijdag uitgeko zen, om zich te werpen op een klein, bijna weerloos volk. Voor het eerst sedert jaren weigert een land zieh op andere wijze over te geven dan met de wapens in de hand. Het valt niet aan te nemen, dat de na buren van Albanië zich niet rechtstreeks bedreigd zouden voelen. Deze verovering, schrijft de „Figaro", is en rechtstreksche schending van het Britsch-Italiaansche verdrag. Wanneer Ita lië in Albanië militaire steunpunten bezit, diging ln de Middellandsche Zee en het zou het evenwicht in de Engeische verde- nabije Oosten sterk verstoord zijn. Na zijn v/eg ter zee tracht het fascisme z:eh een weg te banen rondom de Bslkanstaten. Zelfs aangenomen, schrijft de „Excel sior". dat de beweerde grieven tegen kon'ng Zog gefundeerd zijn, valt een bombarde ment zonder voorafgaande waarschuwing niet goed te praten. Zelfs Hitler is zoover ANDERE MODELLEN WM* CL VANAF I.I50 (Inger. Med.) 2291 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen; H. B van Dijk, Apothekersdijk 21, Lei den Handel in oudheden. Overleden eige naar: H B van Dijk, Leiden, dd. 31 Mrt. 1939. Wijz. handelsnaam in: Firma H. B. van Dijk Nieuwe eigenaresse: Mej. B. C. A. van Dijk, Leiden. P. Lepelaar. Breestraat 153, Leiden. Tech nisch bureau en handel in ornamenten en aanverwante artikelen. Wijziging handels naam in: P. Lepelaar, 't Electrohuls. Het filiaal Haven 34, is thans ondergebracht bij de zaak Breestraat 153. W. H. A. Beugelsdijk, Roodenburgerstraat 4, Leiden. Bouwbedrijf. Wijziging uitge oefend bedrijf: bouwbedrijf vervalt; thans; timmerman en aannemer. J. Spruyt, Lage Rijndijk 85. Leiden. Brood- en banketbakkerij. Overleden eigenaar: J. Spruyt. d.d 29 Maart .1939. Wijz. handels naam in: Wed. J. Spruyt. Nieuwe eigena resse: Wed. N. Spruyt—Van Varlek, Lei den. The General Intermediary Officie, Burg Treubstraat 27, Voorschoten. Makelaardij in assuranties en vaste goedren. De zaak is verplaatst naar: Roelofstraat 47. Den Haag. Fii-ma J. Koeleman Czn„ Langeraar, Ter Aar, Smidskade C. 59. Exjort, grossier en comm. in versche en verduurzaamde groente en fruit; zouterij en inleggerij. Volmacht verleend aan: C. J. J. Koeleman, Ter Aar. GELDKISTJE ONTVREEMD. Een insluiper heeft Donderdagmidag kans gezien ongemerkt den winkel van den pianotoandel der fa. B. aan de Breestraat binnen te komen, alwaar hij zich wist meester te maiken van een geldkistje, in houdende 25 gulden. De politie stelt een on derzoek in. DISTRIBUTIE VLEESCH IN BLIK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met Ingang van heden, tegen afgifte van de daarvoor uitgereikte bons, varkens- vleesch, gemengd rund- en varkensvleesch en gemengd run der- en varkensgehakt voor de daarvoor in aanmerking komende ondersteunden, beschikbaar wordt gesteld tegen den prijs van 36 ct. per blik. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 2739 Burgemeester. VAN STRIJEN, secretaris. OPHALEN HUISVUIL. In verband met de Paaschdagen zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Maandag worden be diend, nu plaats hebben op Woensdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Dinsdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. 2738 DIRECTEUR GEM.-REINIGING. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Behangers 4. baggerlieden 1, betonvlechters 26^ betonwerkers 54. glazen makers 1. glazenwasschers 10. granietwerkers 12, grondwerkers 112, metselaars 90, opperlie den 81. schilders 125. sloopers 10. steenhouwers 1, straatmakers 6. hulp-straatmakers 12. stuca- doors, witters 22. timmerlieden 165. uitvoerders 8. voegers 21, ongesch. bouwvakarb. 14. Totaal 775. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 17, bleekers 14, vellenbloters 2. vuurwerkmakers 1, steenfabr.arb. 113, zeeplabr.arbeiders 4, ongesch. fabr.arb. 59, Totaal 210. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 70, reizi gers, colp. 37> winkelbedienden 31. etaleurs 3, incasseerders 12, musici 4, onderwijzers 1. ver plegers 1, overheidspersoneel 10. Totaal 169. Hotel-café-personeel: Huispersoneel 10, kell- ners 50, koks 5. Totaal 65. Houtbewerkers^ Beddertmakers 4. houtbewer kers 58. kistenmakers 7, kuipers 2. lijstenmakers 3. mandenmakers 2, meubelstoffeerders-10. meu belmakers 20. politoerders ,2, ongesch. fabr.arb. 35. Totaal 149. Kleermakers; Kleermakers ,53, kappers 4, schoenmakers 13 Totaal 70. Land- en tuinarb.: Bloemisten 37. landarbei ders 43. tuinlieden 29, warmoezlers 11, ongesch. landarb. 5. Totaal 125. Totaal 125. Metaalbewerkers: bankwerkers 78. blikbewer- kers 27, burgersmeden 34. electriciens 35. gasfit ters 16, gasmetermakers 1, gereedschapmakers 1 instrumentmakers 1. isoleerders 5, kettingsme den 14. klinkers 7, koperslagers 3, lab.bedienden 3. lasschers 11. loodgieters 44. machinisten 10, metaalboorders 3, metaaldraaiers 3, metaalslij- pers 1. metaalzagers 1, modelmakers 2. mon teurs 17, pianostemmers 2, polijsters 3, ponsers 3. rijwielherstellers 14, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 3. stokers 20. tegenhou- ders 10. hulp-verw.monteurs 10, voorslaanders 7, voorwarmers 4, vuurwerkers 9, wagenmakers 2. ijzerwerkers 39. zandspuiters 1. zandvormers 3. zilversmeden 2. ongesch. arbeiders 44. Totaal 495 Sigarenmakers: sigarenmakers 15, sig.strip- pers 2. Totaal 17. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 4, inge nieurs 1, teekenaars 10. werkmeesters 9. Tot. 24. Textielarbeiders: Hekelaars 6, katoendrukkers 17. kluwers e.a. 8, luikers e.a. 9. plaatsnijders e.a. 10. spoelers 2. spinners 42, sterkers 3, staal draaddraaiers 2. strijkers 9. wevers 47. wolbe werkers 33. ongesch. textielarb. 72. Totaal 260. Transportarbeiders: Emballeurs 4, chauffeurs 140, exp. knechten 25. koetsiers 12. loopknechten 43. magazijnknechten 59. schippers 90. spoor- en trampers. 17. wakers 6, transportarbeiders 64. losse arbeiders 435. Totaal 895 Typografen: Boekdrukkers 14, boekbinders21, fotografen 4. hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 25. steendrukkers 1. Totaal 70. Voedingsmiddelenarbeiders: bakkers 86. ove- nisten 3, slagers 64, suikerwerkers 17, wijnkoo- persknechten 8, zuivelbereiders 6, ongesch. fabr. arb. 48. Totaal 232. Vrouwen: Apothekersass. 1. kapsters 1, naai sters 7. winkeljuffrouwen 11, serveersters 1. ass. bij tandarts 1, kantoorbedienden 23, verpleeg sters 5. biologen. 1. bedrijfsleidsters 2. teekena- ressen 1. onderwijzeressen 3. ass en huishoud sters 8, dienstboden 2. dagmeisjes p kinderjuf frouwen 2. werksters 47. fabr. arbeidsters 3. A.V.O. 3 Totaal 131. Alg. totaal (w.o. 50 werkverschaffing) 3687 7 April 1938 4109 7 April 1937 4607 Benevens 28 ged. werkloozen. Het spreekuur vans den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, voor het aanvragen van versterkende middelen e.d., zal, in plaats van op Maandag 10 April a.s. worden ge houden op Dinsaag 11 April d.a.v. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2