Italië verovert Albanië Geen reden tot ongerustheid ZATERDAG 8 APRIL 1939 No. 24244 Na ver geef schen tegenstand moet Albanië bukken Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt TWEEDEN PAASCHDAG 80ste Jaargang Steun wordt niet geboden Albanië in verzet Beroep van koning Zogoe op zijn volk Koningin Geraldine naar Griekenland Italiaansche verklaring Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht Oordeel onzer regeering: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD!VOOR LEIDEN EN'ÓMSTREKENÊl PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z(jn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd aljn: per 3 maanden f.2.39 per week f.0.18 Franco'per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd>. Hetgeen gevreesd werd is geschied: Italië heeft den aanval op Albanië ingezet. Gisterochtend werd te Rome het volgende communiqué uit gegeven: „Terwijl de laatste dagen onderhandelingen gaande waren tusschen de Italiaansche regeering en koning Zogoe voor het 'sluiten van een nieuwe en hechtere overeenkomst, hebben groepen gewapende lieden te Tirana en andere Albaneesche plaatsen dreigende betoogingen gehouden, welke de persoon lijke veiligheid der Italianen in Albanië in ernstig gevaar brachten. Donderdagochtend hebben zes Italiaansche oorlogsschepen in de Albaneesche havens Durazzo en Valona eenige honderden Italianen, onder wie vrouwen en kinderen, aan boord genomen, om hen naar het vaderland terug te brengen. Donderdagavond zijn contingenten Italiaansche troepen uit Brindisi en Bari naar Albanië vertrokken. Tezelider tijd ver trok het eerste eskader van de vloot, dat kruiste langs de kust van Albanië, van Santi Quaranta tot St. Jean de Medua. Tevens is het Oostelijke Italiaansche luchteskader gemobiliseerd." De Italiaansche troepen zijn gistermorgen ontscheept in de havens Santi Quaranta, Valona, Durazzo en St. Jean de Medua. Een merkbare reactie bracht dit niet teweeg, behalve te Durazzo waar een poging tot verweer terstond werd onderdrukt. Van Durazzo uit zijn de Italiaansche troepen den opmarsch naar het binnenland begonnen. De bevolking blijft kalm. Vier honderd Italiaansche vliegtuigen kruisen boven het Albanee sche land. Zij hebben opdracht geen dichtbewoonde centra aan te vallen en de bevolking te sparen. Voordat de troepen ontscheept werden, hebben Italiaansche vliegtuigen over het geheele land biljetten uitgeworpen van den volgenden inhoud: „Albaneezen, de Italiaansche troepen, welke vandaag op uw gebied ontscheept zijn, zijn de troepen van een volk, dat eeuwenlang uw vriend geweest is, en u zulks bewezen heeft. Pleegt geen ijdel verzet, want dat zou terstond onderdrukt worden. Luistert niet naar uw overheid, die u verarmt en u thans er toe zou willen brengen nutteloos bloed te vergieten. De troepen van zijne maje steit den koning en keizer van Italië komen en zullen blijven zoolang het noodig is om de orde, gerechtigheid en vrede te her stellen." Het schijnt, dat de Italiaansche lan ding voorafgegaan is door een ultima tum. Havas meldde n.l. gisteren uit Tirana, op gezag van het Albaneesche persbureau, dat de Albaneesche Kamer het Italiaansche ultimatum eenstem mig verworpen had. Maar Albanië heeft zich niet gelaten in zijn lot geschikt, integendeel. Het zich vrij voelende volk heeft zich verzet voor zoover dit mogelijk was. Enkele landingspogingen werden af geslagen, doch tenslotte moesten de Al baneezen bezwijken voor de veertigvou- dige overmacht en Tirana heeft moe ten erkennen, dat de genoemde haven plaatsen bezet zijn. Na hevige bombardementen uit de lucht €n vanuit zee heeten Durazzo en St. Jean de Medua totaal verwoest. De opmarsch naar het binnenland wordt echter nog duim voor duim betwist. De Italiaansche macht wordt op 100.000 man geschat. Koning Zogoe heeft het volgende beroep gedaan op het Albaneesche volk: Albanië was bereid met Italië een accoord aan te gaan, maar de Italiaan sche eischen vormen een bedreiging voor de vrijheid des lands. De koning dringt er bij het volk op aan tot den laatsten druppel bloed tegestand te bie den. Deze oproep, welke per radio is uitge geven, heeft een diepen indruk gemaakt. Later is deze oproep herhaald in, het Fransch, Duitsch en Italiaansch. Verder is een oproep tot het Italiaansche volk uitge zonden. waarin een felle aanval wordt ge daan op het regime van Mussolini, die, al dus wordt gezegd, de Italiaansche jeugd op offert aan de imperialistische doeleinden van zijn buitenlandsche politiek. Albanië schijnt tegenvoorstellen te heb ben gedaan, die door een delegatie naar Du razzo zijn gebracht, maar later is daarvan niet meer gehoord, zoodat men deze als af gedaan kan beschouwen. Ben later Italiaansch bericht bevestigt dit vermoeden. Gezegd wordt, dat de koning slechts tijd wilde winnen! Volgens een bericht uit Durazzo van Ste- fani zou de regeering van Albanië de hoofd stad hebben verlaten en zich teruggetrok ken naar El Bassanl. Ook de koning heeft de stad met on bekende bestemming verlaten. Het Italiaansche persagentschap Stefani voegt hieraan toe. dat de toestand in de hoofdstad chaotisch is. Alle misdadigers zijn uit de gevangenissen bevrijd en tot ge wapende benden gevormd, welke de Ita- laansche troepen pogen tegen te houden. Ook bedreigen zij leven en eigendom van de bewoners. Koningin Geraldine is ter wille van haar veiligheid over de Grieksche grens gekomen bij Fiorina. De zusters van den koning ver gezellen haar. In haar eerste commentaren op de actie in Albanië schrijft de Romeinsche pers, dat de door Mussolini besloten militair maar regelen dienen om de geweldige economi sche belangen te beschermen en de nood zakelijkheid te waarborgen der beveiliging van Italië's onbetwistbare voorrangs posi tie in de Adriatische Zee. De „Popoio di Roma" zegt, dat bij de bestaande internationale spanning, waarbij het er naar uitziet, alsof alle volkeren reeds in staat van oorlog ver- keeren, het optreden van Italië een noodzakelijke maatregel van zelfverde diging is. Voor Italië is ingeval van oorlog het veiligste bezit van het nauwelijks 75 k.m. van de Italiaansche kust gelegen Albaneesche gebied een levenskwestie. De jongste anti-Iitali- aansche betoogingen van gewapende benden, aldus het blad, rechtvaardigen ton volle het Italiaansche optreden. De „Giornale dTtalia" schrijft, dat Al banië zich thans op den weg zijner weder geboorte bevindt, en met de hulp en onder aansporing van Italië een nieuw tijdperk van zijn geschiedenis zal ingaan. Gayda zegt zelfs, dat de bezetting van Albanië volkomen naturlijk is. Ter recht vaardiging van de Italiaansche maatrege len beweert deze journalist ondermeer, dat het optreden ten doel had een aanslag van Koning Zog tegen de Zuid Slavische gren zen te voorkomen. Zog had daardoor, al dus Gayda, de ItaliaanschZuid Slavische betrekkingen willen vertroebelen. (Sic!) In een artikel onder den kop „Papieren bombardement" merkt de Giornale dTta lia op. dat. zooals overigens te verwachten was, de agentschappen Havas en Reuter zich gehaast hebben, dramatische berich ten de wereld in te sturen over de Itali aansche actie in Albanië, waarom door de Albaneesche bevolking zelf is gevraagd en welke zich ontwikkelt, zonder op verzet te stuiten behoudens den tegenstand, die door kleine groepjes janitsaren van den koning wordt geboden. Volgens Reuter en Havas zou door de Albaneezen hardnekkig tegenstand zijn ge- GEZICHT OP TIRANA. VEILIG VERKEER ons aller ideaal. De werkelijkheid toont ons echter dagelijks nog tal van auto-ongevallen. Een goede auto-verzekering is daarom onont beerlijk. U vindt die bij de BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 2675 (Ingez. Med.) boden bij de ontscheping van Italiaansche troepen. Er zou daarbij veel bloed vergoten zijn en van beide zijden zou er hevig ge bombardeerd zijn. Het betreft hier echter een papieren bombardement, uitgevoerd voor rekening van het antl-fascisme in naam van de Albaneezen. die er zelf niets van af weten. Deze geruchten, welke door de feiten zelf zijn gelogenstraft, moeten gebrandmerkt worden als een bewijs van de vijandigheid van de organen en bewe gingen, die werkzaam zijn om een Euro- BINNENLAND. Bijzonderheden over het Nederlandsch-Bel gische havenbestand (5e Blad). Crediet van 30 millioen voor werkverrui ming. (4e Blad). Het Paaschcongres der S.D.A.P. geopend. (2e Blad). f. 45.000 uit safe gestolen: de daderes aan gehouden, doch het geld is zoek. (Ge mengd, 5e Blad). Kind te Breda meegelokt en mishandeld. (Gemengd. 5e Blad). BUITENLAND. De Australische premier Lyons overleden (Buitenland. 3e Blad). Spanje toegetreden tot het anti-komintern pact. (Buitenland, 3e Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. peesche wanorde te ontketenen. In tusschen brengen deze geruchten Italië niet van zijn stuk. dat vastbesloten is. deze nieuwe onderneming van rechtvaardigheid en op heldering teil einde te brengen. De ontevredenheid van de Albaneesche patriotten en van de arme bevolking over het koninklijke huis van Tirana groeide. Eenige dagen geleden vroeg Zogoe de Ita liaansche regeering nieuwe hulp en be scherming en troepen voor de bezetting van eenige punten in Albanië. Op het laat ste oogenblik echter kon de Italiaansche reg:eering vaststellen, dat deze militaire strijdkrachten slechts hadden moeten die nen voor een dwazen aanslag van den ko ning in de richting van de Joego-Slavi- ■sche grenzen, tegen Kossowo, met het dui delijke doel de hartelijke betrekkingen tusschen Italië en Joego-Slavië te versto ren. De ondubbelzinnige Italiaansche weige ring, zich voor deze onderneming te lee- nen. ontketende de vijandigheid van den koning en van zijn camarilla, die zich uit te in daden van geweld tegen Italiaansche burgers in Albanië en Albaneesche leiders, die oprechte vrienden van Italië zijn De Italiaansche regeering heeft alle po gingen in het werk gesteld, om den stand van zaken definitief op te helderen, doch de koning onttrok zich aan de pacificatie pogingen door nieuwe slinksche intriges. Voor het geheele land: Meest zwakke wind uit Oostelijke later wellicht uit Zuidelijke richtingen. Helder tot licht of half bewolkt. Later toenemende bewolking, droog weer, koude nacht, iets war mer overdag. Maandag, Tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den gehee- len dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Door zijn tusschenkomst geeft Italië aan Albanië den vrede, de orde en de arbeids- vrijheia terug, welke ernstig in gevaar wer den gebracht. Zijn besluit kan de nabuur- staten, waarmede het slechts vriendschap pelijke samenwerking wënscht, niet ver ontrusten. Het besluit van Italië immers verzekert den vrede op den Balkan tegen Gistermiddag zijn van officieele zijde de volgende mededeelingen verstrekt: De gebeurtenissen in Albanië geven naar het oordeel der Nederlandsche regeering op het oogenblik geen reden tot ongerustheid. De regeering heeft aanstonds maat regelen genomen tot verhooging van de paraatheid aan de grenzen, o.a. hieraan bestaande, dat het verkeer over de wegen aan dc grenzen gedeeltelijk is afgesloten. Zooals bekend, werd in de afgeloo- pen week de bewegingsvrijheid van de militairen, betrokken bij de grens- en kustbeveiliging, uit oefenings-overwe- gingen eenigszins beperkt. In verband met de gebleken nood zakelijkheid om de gekomen maat regelen meer effectief te doen zijn. is het Paaschverlof van een aantal mili tairen, behoorende tot bovenbedoelde categorie, bekort. VERLOVEN INGETROKKEN. De regeeringspersdienst meldde gis teravond De regeering heeft als voorzorgs maatregel de militaire verloven doen intrekken en de groot-verlofgangers, die zijn ingedeeld bij de kust- en grensbeveiliging, doen weten, dat de mogelijkheid bestaat, dat zij kunnen worden opgeroepen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze evcntueele oproeping dus uit sluitend het personeel betreft, dat be trokken is bij de kust- en grensbevei liging. MINISTERS TERUGGEKEERD. Naar wij vernemen, zijn de ministers Colijn en Van Dijk, die gezamenlijk een Paasch-uitstapje per auto ?n de Ardennen hoepten t? maken en zich reeds onderweg bevonden, op het ver nemen van de berichten uit Albanië naar Den Haag teruggekeerd, waar zij Donderdagavond zijn aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1