STADSNIEUWS Lebrun herkozen als president der Fransche republiek. Studentenwereld richt zich tot H.M. de Koningin. DONDERDAG 6 APRIL 1939 No. 24243 Goeden Vrijdag HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD'VOOR LEIDEN EN 'OMSTREKEN' Ingevolge Haar oproep tot geestelijke en moreele herbewapening. Misdrijf of ongeluk Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht Een Engelsch - Poolsche overeenkomst LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets? JXT regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Mn 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven lO.cts^iporto ie betalen, - Verplicht bewijsnummer ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. PostchëqueMsn Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijni per 3 maanden f. 2.39 per week f. 0.18 PrancoTper post* t. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mn&> Gisteren toonde Versailles het gewone drukke beeld van een presidentsverkiezing. Tegen 1 uur begaven de senatoren en afgevaardigden zich naar de voor hen gere serveerde zalen, terwijl de tribunes van de zittingszaal zich met publiek en de genoo- digden van de parlementsleden begonnen te vullen. Om vijf minuten over twee weerklonk het belletje, waarmede de voorzitter de opening van het congres der nationale vergadering aankondigde. Jeanneney las daarop de wetsartikelen voor, krachtens welke de na tionale vergadering is bijeengeroepen. Na eenlge formaliteiten begon daarop, om kwart over twee, de rij der kiezers langs de tribune te trekken. Labbé, senator der Ardennen, bracht als eerste zijn stem uit. De stemming verliep kalm; alleen de com munisten verwekten eenig rumoer. De oor spronkelijke candidaten. die hun Candida- tuur tegenover die van Lebrun hadden in getrokken, werden bij hun verschijnen toe gejuicht. De uitslag der stemming was: Aantal aanwezigen 910. Blanco 6. Aantal uitgebrachte stemmen 904. Absolute meerderheid 453. Lebrun 506 stemmen. Bedouce 151 stemmen. Cachin 72 stemmen. Herriot 53 stemmen. Godart 52 stemmen. Boulsson 15 stemmen. Piétri 10 stemmen. Pétain 2 stemmen. Lebrun was dus bij eerste stemming her kozen! Te 17.20 uur deelde Jeanneney den uitslag der verkiezing mede. De commu nistische afgevaardigden schreeuwden „af treden". De groote meerderheid der parle mentsleden echter verhief zich van de ze tels om geestdriftig te applaudisseeren. Te midden van het tumult zette Jeanneney de voorlezing van het resultaat voort. Men hoorde hem zeggen „daar Albert Lebrun de meerderheid der stemmen heeft verworven, verklaar ik hem tot president der Fran sche republiek gekozen". Een donderend applaus rechts, centrum en een gedeelte van links was het antwoord. De commu nisten bleven schreeuwen „aftreden", waarop de andere parlementsleden de Mar seillaise aanhieven. Jeanneney deed het proces verbaal goedkeuren en verklaarde de zitting der nationale vergadering geslo ten. Te 17.30 uur werd de bijeenkomst op geheven. Herriot werd bij zijn vertrek door de linkerzijde toegejuicht. Jeanneney en Daladier begaven zich na afloop naar het Elysée, waar zij om half zeven arriveerden. De voorzitter van den senaat las den president hetp roces-ver- baal van de vergadering voor en deed 't hem vervolgens teekenen. Om kwart voor zeven verliet Jeanneney het Elysée, terwijl Da ladier zich nog eenlge minuten met Le brun onderhield. Albert Lebrun, die thans voor een tweede periode van zeven jaar bewoner van het Elysée zal rijn, werd 29 Augustus 1871 in Mercy-le-Haut bij Metz geboren, waar zijn vader landbouwkundige was. Zijn familie bezit er nog uitgestrekte stukken grond en zijn broeder Gabriel beheert er thans nog een boerenhoeve. Albert liep de Polytech nische School en de Academie voor Mijn bouw af. en werd al spoedig in weten schappelijke kringen een bekende persoon lijkheid door zijn publicaties over mijnbouw en spooTwegwerken in Frankrijk. In 1898 begon Lebrun's politieke loop baan; hij werd gekozen tot lid van den al- gemeenen raad van het departement Meur- the en Moezel. Twee jaar later maakte hij zijn entrée in de Kamer, welke hij in 1920 voor den senaat verwisselde. Zijn politieke loopbaan heeft zich in rustig stijgende lijn bewogen. In 1913 werd hij ondervoorzitter van de Kamer, in 1917 voorzitter van de begrootingscommissie. Tevoren was hij reeds minister van koloniën geweest in de kabinetten Caillaux (19111 en Poincaré (19121. Ook in het kabinet-Doumergue (1913'14) stond het departement van ko loniën onder zijn leiding. Het bekende in cident van Agadir speelde zich af gedu rende rijn bewind. In de oorlogsjaren heeft Lebrun onder Clemenceau aan het hoofd gestaan van het departement voor de blok kade, dat hij na de oorlogsjaren voor het ministerschap voor de bevrijde gebieden verwisselde. In verband met een geschil met Clemenceau heeft Lebrun dezen post, waarop hij voor den herbouw van Oost- Frankrijk goed werk heeft verricht, ver laten. In 1920 verliet Lebrun de Kamer om over te gaan naar het Luxembourg. Ook daar trad hij op den voorgrond. Eenige malen heeft hij Frankrijk te Geneve vertegen woordigd. In 1926 wees Poincaré hem aan als voorzitter van de amortisatie-kas. In* 1931 werd Lebrun voorzitter van den Se naat. Het volgende jaar volgde zijn ver kiezing tot president van de republiek. Reeds het jaar daarvoor was hij, met steun van Poincaré. candidaat tegen Briand, doch de meerderheid gaf toen aan Doumer de voorkeur. Morgen, Goeden Vrijdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Gevolg gevend aan den oproep van H. M. de Koningin in het bijzonder tot de Neder- landsche jongeren betreffende de geeste lijke en moreele herbewapening heeft de Nederlandsche studentenwereld rich met het volgende manifest tot H. M. de Ko ningin gericht: Aan Hare Majesteit de Koningin geven eerbiedig te kennen: de Nederlandsche studenten aan de Nederlandsche universiteiten en hooge- scholen dat zij, gevolg gevend aan Uwer Ma- jesteits oproep, gericht, tot het Neder landsche volk, in het bijzonder tot de Nederlandsche jongeren, op 31 Augustus 1938 en laatstelijk op 27 Januari 1939, betreffende de geestelijke en moreele herbewapening, met terzijdestelling van alle, ook in de. studentenwereld be staande verschillen, in het belang van het Nederlandsche vaderland, op initia tief van de Koninklijke Utrcchtschc Studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, aan hunne eensgezindheid wenschen uiting te geven door Uwe Majesteit de verze kering aan te bieden van hunne offer vaardige aanhankelijkheid en trouw; - weshalve zij getuigen van hun stand- vastigen wil om in het belang van 's Rijks onafhankelijkheid te doen, het geen Uwe Majesteit van hen zal ver langen, en om mede te dragen aan de lasten, welke Uwe Majesteit zich ge noopt zal zien aan het Nederlandsche volk op te leggen, welke gezindheid zij zullen manifesteeren door hun beste krachten, naast het vele, dat reeds is verricht ingevolge Uwer Majesteits op roep, te wijden aan de verwezenlijking der nationale bezinning en samen werking. hetwerk doende, enz. UTRECHT, April 1939. Hierna volgt een lange lijst van studen- tenvereenigingen uit alle plaatsen, waar universiteiten of hoogescholen gevestigd rijn. Uit onze stad worden vermeld het Leidsch Studenten Corps; de Roomsch- Katholieke Studenten-vereeniging ..Sanctus Augustinus": de Vereeniging van Vrouwe lijke Studenten te Leiden: de Societas Stu- diosorum Reformatorum en de Unit-as Stu- diosorum Lugduno Batava. NADERE TOELICHTING. In een bijvoegsel wordt een nadere uit eenzetting gegeven van de bedoeling van dit manifest. Hierin schrijft men o.a.: In deze dagen van groote continentale machtsverschuivingen is het voor de kleine volken levenseisch om krachtig voorbereid te zijn op dreigende gevaren. Slechts een land. dat zoowel materieel als moreel sterk staat kan zich in deze worsteling van systemen handhaven. Dit geldt wel in het bijzonder ons land, besloten tusschen de machtigste staten van Europa en ons koloniaal rijk in de meest gevaarlijke en begeerde gebieden van Azië. Wil dit machtig imperium, erfenis van een daadkrachtig voorgeslacht en onmisbare bron van welvaart, gehandhaafd blijven, dan dient van ons volk geëischt te worden een groote krachtsinspanning om. bezield van een onbuigbaren •aal ter verdediging van onze onafhankelijkheid in zoo kort mogelijken tijd ons land weerbaar te ma ken. Ongetwijfeld zullen daarbij groote offers van het Nederlandsche volk gevraagd worden, offers, die ook op ons, studenten, drukken. Met vastberadenheid evenwel zul len wij die toekomstige lasten dragen, waar het hier onze hoogste plicht betreft. Thans is de tijd voorbij van wikken en. wegen, van moeizaam vorschen of bepaalde maat regelen wel strikt noodzakelijk of ge- wenscht zouden zijn. Nu geldt het alle energie aan te wenden om eensgezind de regeering steunend op haar volk. het volk vertrouwend op zijn regeeering het land zóó krachtig te doen worden, dat wie cok zich hoeden zal onze onafhankelijk heid aan te tasten. Wekt het dan verba zing. dat. onlangs nog, onze geëerbiedigde Koningin een oproep tot Haar volk richtte, waarin Zij niet slechts tot bezinning maande, maar tevens wees op alle onder linge twistpunten en geschillen, die nog zooveel onnutte kloven in der vaderen grond vormen? Zij wilde de ons allen bid dende elementen, de grondpijlers van onze Nederlandsche gemeenschap wederom tot een hecht uitgangspuj# nemen voor een hernieuwd, sterk en kfenskrachtig Neder land. Aan wie de daad? Aan ons. Hebben wij ons niet in alle kritieke tijden onzer ge schiedenis gewend'tot het Huis van Oranje, de opperste en eenlge bovenpartijdige macht in den staat? Zoo was het. zoo is het en zoo zal het zijn. Daarom ook geven wij, studenten, thans unaniem uiting aan onze gevoelens van trouw aan onze Vorstin en zullen in samenwerking met bevoegde autoriteiten de daad bij het woord voegen en doen wat in ons vermogen ligt om mede te bouwen aan het Nederland van de toe komst. Wanneer wij gezien onze opleiding de verantwoordelijke staatsburgers van mor gen onzen wil kenbaar maken bij monde van dit manifest, dat wij later, in een vrij, welvarend Nederland, bestierd door een telg uit het Huls van Oranje, wenschen te leven, dan stellen wij daartegenover den eisch, dat thans het gansche volk paraat worde en zonder dralen zijn goeden wil toont om mee te werken aan een standvastig on wrikbaar Nederland. Dan pas zal de kern achtige leus: ..Eendracht maakt macht", waarachtig nationaal zijn. Waar is P. E. Iseger uit Utrecht? BOEKHOUDER OP GEHEIMZINNIGE WIJZE VERDWENEN. Reeds eenige dagen tracht de Utrecht- sche politie de verblijfplaats te ontdekken van den 50-jarigen P. E. Iseger. Daar misdrijf niet uitgesloten wordt ge acht. verzoekt de commissaris van politie van de eerste afdeeling een leder, die na dere mededeelingen kan verstrekken of eenige aanwijzingen zou kunnen geven, die eventueel kunnen leiden tot het ontdek ken van de verblijfplaats van den ver miste, zich met hem in verbinding te stellen. De vermiste is boekhouder van be roep doch geruimen tijd werkloos. Mo menteel was hij wel werkzaam op het bureau van een kantoorbediendenbond, waarvan hij lid was. De man is onge huwd en was op kamers in een pension aan de Oudegracht Nr 50 bis te Utrecht Op 30 Maart j.l., des middags drie uur, werd hij telefonisch gewaarschuwd voor een spoedeischende vergadering, zooals hij aan zijn hospita mededeelde. Hij verliet ijlings zijn kosthuis en begaf zich per rijwiel naar onbekende be stemming. Sindsdien is de man niet meer in zijn kosthuis teruggekeerd. Men heeft hem nog tegen half zes op den Jutphaaschcnweg gezien, eerst rijdende in de richting Vreeswijk, doch later wederom op den terugweg naar Utrecht, doch verder ontbreekt ieder spoor. Wel werd des avonds zijn hospita wederom opgebeld en haar medegedeeld, dat Iseger niet thuis kwam om te eten. Ver dere uitleg bleef evenwel achterwege. De familieleden, o.a. een bejaarde moeder, verkeeren thans in de groot ste ongerustheid. Zij hebben zich dan ook ten einde raad met de politie in verbinding gesteld, die thans deze mysterieuze verdwijning tracht op te helderen. Het signalement luidt: lang 1.80 M don kere oogen, blond haar, blauw colbert-cos- tuum met een fijn streepje, beige gabar dine regenjas, beige hoed, zwarte schoe nen, wit overhemd met blauwe das en rij wiel met terry-zadel en bagagedrager, waaraan een tasch. BINNENLAND. Algemeene vergadering van de vereeniging „De Narcis". (5e Blad). De financiën der gemeenten; gegevens van het centraal bureau voor de statistiek* (Binnenland, 3e Blad). Man bij Voorschoten uit den trein geval len. (Gemengd, 4e Blad). Te Rijswijk is, 65 jaar oud, overleden jhr. dr. L. E. M. von Fisenne, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENLAND. Een EngelschPoolsche verdrag heet ver zekerd. (Buitenland, le Blad). Lebrun herkozen tot president van Frank rijk. (le Blad). De Roemeensche minister Gafencu zal een Europeesche rondreis maken. (Buiten land, le Blad). Chamberlain en het geval Stanhope. (Bui tenland, le Blad). Amerika's industrie voor een oorlog gereed. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Geen regen van be teekenis. Iets kouder. In het Britsche Lagerhuis heeft Cham berlain medegedeeld, dat Engeland en Polen bereid zijn, een overeenkomst van blijvenden en wederkeerigen aard aan te gaan, ter vervanging van de tegenwoordige tijdelijk en eenzijdige verzekering, welke de Britsche regee ring aan de Poolsche regeering heeft gegeven. In afwachting van de voltooiing van een permanente overeenkomst heeft Beek de verzekering gegeven, dat de Poolsche regeering zich verplicht zou achten tot het verleenen van bijstand aan de Britsche regeering onder de zelfde omstandigheden als die, welke in de tijdelijke overeenkomst zijn be doeld. Het doel van de permanente over eenkomst zou zijn, Engeland en Polen wederzijdschen bijstand te verzekeren, ingeval van eenige bedreiging, direct of indirect, van de onafhankelijkheid van een van beide landen. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het 2e gedeelte (praktijk) van het staatsexamen leerares Huishoudkunde en Wasphbehandeling (akte N VIIslaagden de dames: W. Lindeboom, J. J. M. Timmer man en H. L .Woldring. Voor het 2e gedeelte (praktijk) van het staatsexamen leerares Koken en Voedings leer (akte N VIII) slaagden de dames: J. C. M. Geelen. W. P. Hol, V. M. Maas, S. J. G. M. Nefkens en A. C. Vredebregt. Met ingang van heden heeft de heer A. de Wolf in het geheel verbouwde perceel Morschstraat 45 een groenten- en fruithal ingericht, waar men deze artikelen zoowel in verschen als geconserveerden vorm in groote verscheidenheid aantreft.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1