BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 April 1939 «SÉl&r PRACHTIGE PAASCHTOCHTmei luxe touringcar plaatsbespreken ELTAX, IELEF. 666, stationsweg 47a ANDERE /fSCf MODELLENWt^C V VANAF 1.150 Isten en 2en Paaschdag Algemeene Toestand Britsche consul te Mosoel vermoord Laatste Berichten Binnenland PASSIE-HERDENKINGS-AVOND R.-K. ALMA MATER-KOOR. Met medewerking; van Charlotte Kohier. Het R.-K. Alma Mater-koor, onder leiding van Willem Mizée, schonk ons, in samen werking met de bekende declamatrice Charlotte Kohier in de uitstekend gevulde Stadszaal een Passie-Herdenkings-avond, die bij alle aanwezigen sterke ontroering heeft verwekt. Het gezongen en gesproken woord volgde elkander harmonisch op en vloeide tot een treffend geheel tezamen, mede dank zij de stemmingsvolle tusschenspelen van Pierre Mafcla aan het Hammond orgel. De avond was gewijd aan het leven en sterven van den Heiland en drong tot ernstige over peinzing, niet in het minst door de vele levenswijze gedachten, die Charlotte Kohier op zeldzaam doorleefde wijze openbaarde tijdens haar voordracht van gedeelten uit het Hooglied, uit het boek Prediker van Koning Salomo of uit verschillende oude Psalmen. Geweldige levenswijsheid en -rijpheid wordt hierin uitgesproken, lessen en waarschuwingen zijn hierin neerge schreven van vele eeuwen vóór Christus' geboorte, doch die juist nü. treffend van toepassing zijn op het wereldgebeuren en het persoonlijke leven. Alles werkte mede. om de vereischte sfeer te doen ontstaan en het auditorium intens te doen mede leven met de geestelijke schatten, die Char lotte Kohier suggestief, gloedvol, dan weer innig-ingetogen wist over te brengen en duidelijk te maken. Dank zij mede een zeldzaam beheerschte techniek, die haar in staat stelt, alle re gisters van haar orgaan in rijke sohakee- ring te bespelen, hield zij de aandacht bij voortduring en steeds .beklemmender ge spannen. Mogen zekere effecten haar niet vreemd zijn, dit neemt niet weg, dat van deze groote en machtige kunst een onver getelijke impressie uitging. Wie zich o.a. herinnert het „Redt ons" uit Psalm 139, dat fluisterend, doch des ondanks zoo diep-doordringend door de zaal weerklonk, zal het huiverende en hartstochtelijk bewogene dezer heftige aanroep gevoeld hebben als een vurige smeeking om verlossing uit de gespannen onzekerheden en dreigingen van dezen tijd waarin de gevoelens der menschheid zulk een ontzaglijke gelijkenis vertoonen met die. welke hen eeuwen en eeuwen geleden beheerschten. De ruimte ontbreekt ons de schoonheid van haar kunst verder te analyseeren: de tallooze sublieme hoogtepunten bevestig den haar groote faam. Bewondering koesterden wij ook voor het Alma Mater-koor. welks zang onder de reeds herhaaldelijk door ons besproken voortreffelijke directie van Willem Mizée, 2291 (Inger. Med.) nergens eenige inzinking veroorzaakte na de op zulk een hoog niveau staande pres taties van Charlotte Kohier. In werken van Diepenbrock, Zoltan Ko- daly, Victoria, da Palestrina en Bruckner heeft dit koor overvloedig getuigenis kun nen afleggen van uitstekende zangtechni- sche-, zoowel als muzikale kwaliteiten. Het geschoolde en bekoorlijk klinkende mate riaal, dat zoo noodig ook een etherische ijlheid weet te benaderen men denke aan den verheven Inzet van Bruckner's Kyrie Elelson plaatst dit koor onmid dellijk op het plan, dat in hooge mate de aandacht verdient. Voor ons vormde Kodaly's 4 st. „Pange Lingua" een hoogtepunt. Deze in een zeer aparte toonzetting en prachtige kleuren- sfeer gehouden compositie, waarin van het Tantum ergo Sacramentum" af een steeds stijgende climax aan muzikale waarden bereikt wordt, is door het koor meesterlijk gezongen, terwijl ook in verschillende an dere, zware composities overtuigend bewe zen werd, dat dit koor tot groote dingen In staat is en ons in de toekomst nog veel kostbaars zal kunnen geven. Ook de Goede Vrijdag-hymne „Popule Meus" van Pale strina met de toevoeging der Gregoriaan- sche verzen, bekend uit de Goede Vrijdag diensten in de R.-K. Kerk, versterkten den verheffenden indruk, die van dezen gan- schen avond en van dit met groote liefde en toewijding samengestelde programma uitging. De heer Willem Mizée, wiens fijnbe snaard gevoel, cultuur en godsdienstzin, ondersteund door een benijdenswaardige koorkennis, het kunnen en het geestelijk begrip van zijn ensemble in hooge mate ten goede komen, mag dankbaar zijn over I het vele, dat hij heeft weten te bereiken. De serene, beschaafde en over het alge meen prachtig klinkende vertolkingen droegen niet weinig bij tot de wijdingsvolle sfeer van dezen unieken avond. De heer Pierre Matla heeft het fraaie Hammond-orgel kundig bespeeld, zoowel apart als in de verschillende accompagne- menten. volking der Britsche koloniën, protectora ten en dominions. Vervolgens zou Dultsch- land niet slechts terstond het vlootverdrag opzeggen, maar ook het rhythme van zijn bewapening, vooral wat den vliegtuigbouw betreft, zoodanig opvoeren, dat het zijn superioriteit kan consolideeren. Begrijpelijk dat daarom met te meer aan dacht het bezoek van Beek aan Londen wordt gevolgd. Beck was gistermiddag bij Chamberlain en bezocht ook Eden. met wien hij zeer be vriend is. Over het resultaat zal men of ficieel niets vernemen, voor het bezoek ten einde is, maar toch wordt verzekerd, dat een onderlinge defensieve garantie reeds is bereikt' De ..Matin" spreekt van een leening van 25 millloen p. st voor Polen tot verbetering van zijn militaire uitrus ting, doch dit is nog onzeker De Engelsche minister Hudson is op Croydon geland, terugkeerend van zijn be zoek aan Polen, sovjet-Rusland, Finland en Zweden. Hij zeide: „In alle landen, die ik bezocht heb wilde iedereen weten, of de Britsche herbewape ning snel genoeg vorderde Dat was het eenige. dat de menschen interesseerde. Zij hadden geen belangstelling voor handel of Iets anders. Ik heb hun gezegd, dat, voor zoover Ik wist, de Britsche herbewapening de laatste twee, drie maanden ongedachte vorderingen heeft gemaakt Ieder zeide daarop, dat dit hét beste nieuws was, dat hij vernam". Voorts trekt de aandacht het bezoek van den Franschen minister van luchtvaart Guy la Chambre aan Engeland. In een communiqué van het ministerie van luchtvaart wordt gezegd, dat de be sprekingen tusschen de ministers Kingsley Wood en Guy La Chambre de vergemak kelijking der productie van vliegtuigrom pen. motoren, onderdeelen en geheele ult- rustingen ten doel hadden, zoowel ten aanzien van de onmiddellijke behoefte als met het oog op de coördinatie van toekom stige regelingen. La Chambre heeft verder besprekingen gehad met Chamberlain. Halifax, Hore Be- lisha, Lord Chatfleld. Morrison en den mi nister van arbeid Hij keert vandaag naar Parijs terug. Er is een regeling getroffen voor verdere besprekingen tusschen de technische deskundigen der beide lucht vaartministeries. V-ertrc'k 9 uut Beesterjmiarkt; aankomst SCHIPHOL 10 uur; bezoek Vliegveld en Hangars - 12 uur: Vertrek, naar Amsterdam - 12.30 uur: Rondtocftit langs de Grachten - 1.30 uur: Vertrek voor todhit langs de mooie Vecht; vervolgens naar Loosdrechtsche Plassen, Hilversum (met bezoek aan Stadhuis), Gooi. Soestdijk (Kon. Paleis). Soesterberg. De Bilt, Utrecht. Leidton. AarJkomst circa 8 uur. Prijs f 2.50 Per Persoon (entrée Sóhtiipihol inbegrepen) FRANKRIJK. De presidentskeuze. Vanochtend heeft de socialistische par- lementsfractie onder voorefltterschap vian Leon Blum vergaderd. Eenstemmig is de afgevaardigde im het departement van de Haute Garonne, Bedouce, oud-minister van openbare wer ken. aangewezen tot socialistisch candidaat bli de presidentsverkiez'ngen. De herkiezing van Lebrun is verzekerd. Ock Bculsson heeft zich thans terug getrokken. 2289 (Ingee. Med.) Nieuwe bron van onrust voegt zich bij de bestaande. Heeft Italië plannen met Albanië? De aanhoudende berichten, hoe verward en tegenstrijdig ook, doen toch wel zeer ver moeden. dat er iets gaande is. Zooals men weet, is Albanië feitelijk sinds 1927 al een Italiaansche voorpost op den Balkan. In naam was het onder koning Zog geheel onafhankelijk, maar Italië gaf toch reeds de richting aan. Wil Italië nu er een volledig protectoraat van maken? Het is allemaal nog onzeker en we zullen moeten afwachten. Sommigen gelooven aan het instellen van een soort protectoraat, anderen zijn even wel van oordeel, dat een dergelijk protec toraat de goede betrekkingen t-ussohen Ilslië en Zuid-Slavië te zeer zou benadee- len Tenslotte hoort men ook de veronder stelling opperen, dat het een manoeuvre van Italië is. om Zuid-Slavië en Grieken land te waarschuwen, geen garantie van Engeland, gelijk aan Polen is gegeven, te aanvaarden. Duidelijk is de zaak evenwel geenszins. Men zegt dat de Britsche regeering moei lijk kan gelooven, dat Italië een actie zou ondernemen, welke de onafhankelijkheid of de vrijheid van beweging van Albanië zou aantasten. Bovendien wijst men er op, dat alles, wat de onafhankelijkheid van1 Albanië zou aan tasten een schending zou zijn van het En- gelsch-Italiaansche accoord, dat in hand having van den status quo in het gebied der Middellandsche Zee voorziet. De ..Dailv Telegraph" schrijft, dat gister avond in niet-officieele Britsche kringen het gerucht de ronde deed, dat Duitsch- land trceDen concentreerde aan de gren zen van Italië en Zuid-Slavië en dat ook Italië troepen concentreerde aan de grens van Duitschland en Zuid-Slavië. Ook ging het gerucht, dat Italië er sterk bil koning Zog op aan had gedrongen, dat hij een formeel protectoraat van Italië zou aanvaarden. De regeering van Rome zou stappen hebben gedaan te Belgnrto om zich te verzekeren, dat deze actie geen vijandelijkheden van Zuid-Slavië tenge volge zou hebben. De „Times" meent, dat koning Zog heeft voorgesteld sommige punten van het ver drag tusschen beide landen te wijzigen en dat er geen reden is om aan te nemen, dat Italië overweegt een protectoraat over Al banië af te kondigen. De „Daily Herald" schrijft echterweer, dat kening Zog op aandringen van Italië er in heeft toegestemd den bijstand van Italië te verzoeken en een protectoraat tegen denkbeeldige gevaren. Indien hij dit niet zou hebben gedaan, dan zou hij beschuldigd worden van het voeren van communistische Intrigues, waar door de onafhankelijkheid van zijn land in gevaar zdu worden gebracht en hij ont troond zou worden. Hoe het echter zij, de onrust in Europa is weer eens vergroot De vertegenwoordiger van het Albaan- sche persbureau te Genève heeft vanoch tend van zijn regeering telegrafisch mach tiging ontvangen te verklaren, dat het niet juist is, dat het gebied van Albanië op eenigerlei wijze bezet zou worden met toe stemming van den koning. Evenmin is juist, dat de regeering van Albanië zou kunnen toestemmen in maatregelen, welke schade zouden kunnen doen aan de onaf hankelijkheid en integriteit van Albanië. Bepaald wijs uit de berichten wordt men niet direct. In Duitschland ziet men de pers momen teel komen in de periode van 1914: „Gott strafe England" is weer het parool. Uiterst fel en verbitterd is de toon. „Londen staat voor de keuze", schrijft de „Angriff", óf het vindt in de komende dagen den weg naar ons terug, óf de laat ste banden zullen definitief worden door gesneden. En dan zal er geen hond meer In Duitschland zijn, die van Engeland ook maar een stuk brood aanneemt." En zoo gaat het verder in allerlei toon aard. De Italiaansche pers blijft rustiger, doch doet uitkomen, dat Duitschland tot een tegenaanval bereid is, teneinde de Brit sche omsingeling te verhinderen. Ingeval Groot-Brittannië. schrijft de Berlijnsche correspondent van de Messagero. er in zou slagen, de omsingeling van Duitschland te verwezenlijken, zou dit land terstond tot een tegenaanval overgaan door een inten sieve diplomatieke en economische actie en vooral door een propaganda onder de be ZUID-SLAVIË. De besprekingen met Matsjek Gisteren is een communiqué aan de pers verstrekt, waarin wordt gezegd, dat tijdens de besprekingen tusschen den minister president Tsvetkowitsj en Matsjek, welke op 3 en 4 April te Zagreb zijn gehouden, alle vraagstukken, welke betrekking heb ben op den toestand der Kroaten in den staat en hun rechtmatige verlangens zijn besproken. De besprekingen zijn in hartelijken toon verloopen en beiden zijn in groote trekken tot overeenstemming gekomen op welke wijze deze vraagstukken moeten worden opgelost. De besprekingen zullen onmiddellijk na Paschen worden voortgezet. ZUID-AMERIKA. Bomaanslag op Duitsche ambassade Op het gebouw van de Duitsche ambas sade te Santiago in Chili is gisterochtend een bomaanslag gepleegd, waardoor de tuinpoort en alle vensters vernield werden. De daders konden ontkomen zonder her kend te zijn. Volgens sommigen zou het hier gaan om een politieke manifestatie, welke tot doel had te protesteeren tegen de actie van I Duitschland in Midden-Europa. Anderen meenen dat men in den aanslag een reactie moet zien, veroorzaakt door de ont dekking in Argentinië van documenten, welke er op zouden wijzen dat Duitschland de annexatie van Patagonië op het oog heeft. De Argentijnsche politie, welke een on derzoek instelt naar het optreden der nationaal-socialisten, heeft huiszoeking verricht in het „Bruine Huis" en verschei dene andere gebouwen, welke spionnage- centra zouden zijn Een aantal geheime dossiers en documenten, opgesteld in de Duitsche taal, is in beslag genomen. Van Duitsche zijde wordt het heele geval een plompe falsificatie genoemd. MEXICO. Leiderj der Spaansche phalanx uitgewezen. Gisteravond heeft een aantal arbeiders leden van het Mexicaansche vakverbond, opgehitst door de artikelen van het blad van het verbond „El Popular" een aanval gedaan op het Spaansche casino. Alle ruiten werden Ingeworpen De po litie verstrooide de aanvallers en ver richtte 24 arrestaties. Ook werden aanval len gedaan op andere Spaansche clubs, waarvan de leden aanhangers zijn van de phalanx De minister van blnnenlandsche zaken heeft besloten 3 leiders van de phalanx uit te wijzen. Zij moeten vanavond Mexico verlaten. In officieele regeerimgskr'ngen wordt medegedeeld, dat de regeering heeft kun nen vaststellen dat de phalanx heeft ge poogd. een rol te spelen In de binnenland- sche oolitiek van Mexico. Het gerucht gaat. dat de politie verder nog zoekt naar een Oostenrijkschen nat'o- naal-soclalistischen agitator, Otto Rltter. ENGELAND. Mededeelingen in het Lagerhuis In het Lagerhuis heeft Stanley, de mi nister van handel, medegedeeld, dat Leith Ross, de eerste economische adviseur der Britsche regeering, aan het hoofd zal staan van de missie, die zich naar Roemenië zal begeven. Hij zal vergezeld worden door ambtenaren van de betrokken departemen ten cn scheepsbouwdeskundigen en de mis sie zal over ongeveer twee weken naar Roemenië vertrekken. Stanley voegde hier nog aan toe, dat het doel van de missie was, met de Roemeensche autoriteiten overleg te plegen over de handelskwesties, die de beide landen betreffen. Henderson stelde de vraag, of de missie niet de bevoegdheid zal hebben, een han delsverdrag te sluiten, doch slechts de grondslagen zal bespreken, waarop in de toekomst een overeenkomst zou kunnen wprden gesloten. Stanley antwoordde hier op, dat weliswaar niet over een nieuw han delsverdrag zal worden onderhandeld, doch dat men hoopt ln beginsel tot een accoord te komen ten aanzien van bepaalde stap pen tot bevordering van den handel tus schen de beide landen. Hore Belisha heeft op een vraag van den liberaal Mander, of hij een regeling wilde treffen voor een bezoek van den chef van den staf aan Warschau en Moskou, geant woord' Ik heb op het oogenblik geen ver klaring af te leggen omtrent eventueele nieuwe bezoeken aan andere landen, ln antwoord op een vraag van Man der, of het niet wenschelijk was, dat met de nieuwe bondgenooten bespre kingen werden gevoerd en of niet de verzekering kon worden gegeven, dat dit in overweging is, zeide de minister: Ja, alles is in overweging. Mander zal Chamiberlaln heden in het Lagerhuis de vraag stellen of de Britsche regeering, na de garantie aan Polen, ook besprekingen zal openen met Nederland, Zwitserland. Denemarken en België, ten einde aan deze landen soortgelijke toezeg gingen te doen. Een communiqué meldt, dat Hore Belisha zijn reis naar Gibraltar, die 11 April had zullen aanvangen, heeft uitgesteld. Oham- berlain heeft medegedeeld, dat de regee- rmg voorstelt, de zitting van het Huis op 18 April te hervatten. De motie inzake de verdaging, die mor gen zal worden ingediend, zal de bepaling bevatten, dat de Speaker het reclht heeft, het Huis eerder bijeen te roepen als de omstandigheden dit noodig maken. De bomaanslagen. Vanochtend vroeg zijn te Birmingham drie bommen ontploft, welke alleen mate- rieele schade aanrichten. Kort voor de eerste ontploffing heeft een straatveger een geïmproviseerde bom gevonden en naar het politiebureau gebracht, waar het pro jectiel onschadelijk werd gemaakt. Ook te Liverpool Is een bom ontploft" na bij een sportpark Een aantal boomen en struiken werd beschadigd Blijkbaar was de bom bevestigd aan de takken van eer. boom. Een vijfde bom is hedenochtend ontploft te Coventry bij Londen. Het projectiel was bevestigd aan een paal van het net der electrische tram, blijkbaar met het doel den tramdlenst te ontwrichten. Niemand werd gewond. Gisteren zijn de laatste vijf vonnissen geveld tegen de 21 beklaagden, die in ver band met de aanslagen van Januari door de politie waren opgespoord en gear resteerd. Twee broers kregen vijf en vier en een half jaar gevangenisstraf, een meisje van achttien jaar kreeg drie Jaar opzen ding naar een Borstallnrichtlng onder bij zondere voorwaarden en de belde laatste beklaagden kregen zeven en zes en een half jaar gevangenisstraf, allen wegens het ln voorraad hebben van ontplofbare stoffen, het bezitten van alarmklokken of het ver voer van die stoffen met de bedoeling er aanslagen op de openbare veiligheid te plegen. Aan het einde van zijn vonnis zei rechter Humphreys dat de voornaamste samenzweerders nu te Londen waren ont maskerd en de rechter bracht speciale hul de aan de politie, die haar taak met groote nauwgezetheid en lofwaardige voortvarend heid had verricht, zoodat niet meer dan ten hoogste twee verdachten nog hadden kunnen ontsnappen. Maar ook dezen was men op het spoor. ZWITSERLAND. Versterking der weermacht De federale raad heeft den leeftijd voor den dienstplicht verhoogd van 48 jaar tot 60 jaar. tot versterking van het leger ln tijd van oorlog. Zij, die lichamelijk niet geschikt zijn voor militairen dienst, zullen ln de reserve wor den geplaatst, welke geheel gereorganiseerd Val worden. BELGIË. Een Mijnstaking. In de steenkoolmijnen van Charleroi, Luik en de Borlnage zijn gedeeltelijke sta kingen uitgebroken ln verband met een loonsverlaging van twee en een half pro cent. Het aantal stakende mijnwerkers be draagt tienduizend. De nationale gemengde mijncommissie zal morgen bijeenkomen, om de kwestie der loonen te bestudeeren. Hedenmorgen heeft een klein deel der stakers het weric hervat. VEREENIGDE STATEN. De wijziging der neutraliteitswet. De Kamercommissie voor buitenlandsche zaken heeft besloten 11 April met het open bare onderzoek te beginnen inzake de wij ziging der neutraliteitswet. Veertien wets ontwerpen dienaangaande zijn thans bij het bureau der commissie gedeponeerd, Versterking der vloot. Het ministerie van marine heeft beslo ten 49 torpedojagers, welke tijdens of kort na den oorlog werden gebouwd en over eenkomstig het verdrag van Washington en Londen afgebroken moesten worden, te modernlseeren. De schepen, die elk 1200 ton meten, zullen worden voorzien van drievoudige torpedolanceerbulzen en geschut van 15 c.M. IRAK. Een talrijke menigte is langs het stoffe lijk overschot van den overleden koning getrokken, dat stond opgebaard ln het koninklijk paleis. Heden zal het worden bijgezet in het koninklijk mausoleum, waarheen het zal worden vervoerd op een affuit, terwijl het leger de eerbewijzen zal brengen. Morgen zal het parlement goed keuring hechten aan de aanwijzing van prins Abdoel Ilah tot regent. Bij regeerlngsdecreet is een nationale rouw van veertig dagen afgekondigd. De ministerraad heeft besloten de bevoegd heden, welke de grondwet den koning toe kent, uit te oefenen, tot de regent door de nationale vergadering bevestigd zal zijn. In alle Arabische landen heeft het omko men van koning Ghazi bewogenheid ge wekt. De dood van den koning heeft gisteren te Mosoel tot een betreurenswaardig inci dent geleid, dat den Britschen consul al daar, Monk Mason, het leven heeft gekost. Toen het bericht van het ongeluk van den koning in de morgenuren bekend werd ge maakt met een officieele mededeellng er bij dat te elf uur een openbare rouwdienst zou worden gehouden, heeft de bevolking het nieuws eerst niet willen gelooven. van welke omstandigheid anti-Britsche agita tors gebruik hebben gemaakt om het volk te vertellen dat de koning geen ongeluk had gehad maar door de Engelschen ver moord was. omdat hij krachtig geprotes teerd had tegen de vervolging van de Arabieren in Palestina. Monk Mason is op de trappen van het Britsché consulaat gesteenigd, toen hij de woedende menigte trachtte te bedaren; het gebouw werd in brand gestoken. De familie van den consul is niet in Irak, haar verblijfplaats is niet bekend. De eerste minister van Irak heeft 's mid dags te Bagdad een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den Engelschen zaakgelastigde te Bagdad en zijn deernis met de familie Mason uitgesproken. De politie te Mosoel heeft vier mannen gearresteerd die reeds vandaag voor een speciale rechtbank zullen verschijnen De regeering heeft gelast dat alle Engelsche onderdanen speciale bescherming moeten genieten tot de opwinding over de valsche meldingen geluwd zal zijn. nederlandsche arbeiders in duitschland. De regeerlngspersdlenst meldt: van 27 Maart tot 3 April hebben in het Duitsche ministerie van arbeid vertegenwoordigers van de Nederlandsohé en van de Duitsche regeering onderhandelingen gevoerd over het werken van Nederlondsche arbeiders in Duitschland, waarbij een nieuwe regeling is getroffen voor het overmaken van een deel van het loon door grensarbeiders en andere arbeiders. luchtbescherming in zuid-holland. Evenals in andere provinciën hebben ook in Zuid-Holland besprekingen plaats gehad betreffende de materieele uitrusting van de verschillende gemeenten met het oog op de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Nadat reeds op 13 Maart de gemeenten in het Westland en langs den Waterweg tot Rotterdam met dit doel waren bezocht, heeft gisteren overleg plaats gehad met de burgemeesters, de hoofden van luchtbescherming en de ge- meente-geneeSheeren op het eiland Voorne en Putten en op Rozenburg. Ook hier werden de grondslagen gelegd voor Intercommunale samenwerking. Binnen enkele weken mag worden ver wacht, dat ln de genoemde streken de ge meenten zullen zijn voorzien van een rede lijke materieel-uitrustlng. Het ligt in de bedoeling de volgende week verschillende Zeeuwsche eilanden ln be handeling te nemen in aansluiting aan de Walchersche organisatie. brand op zolder in haagsche meubelfabriek. Vanochtend vroeg is brand ontstaan op den expeditie-zolder van de N.V. J. A. Boes' Meubelindustrie aan de Waldorpstraat te Den Haag. Toen het personeel om halfacht de fabriek binnenkwam rook het een sterke brandlucht, welke gepaard ging met groote rook-ontwikkeling. Het bleek, dat er op den zolder brand was ontstaan. Men alarmeerde de brandweer, die met twee motorspuiten spoedig ter plaatse was. Doordat de zolder geheel van beton is en is afgesloten met branddeuren, was de brand binnen enkele oogenblikken ge- bluscht, met behulp van één straal. Naar de administrateur van de fabriek ons mededeelde, is de brand ontstaan door dat een stofafzulg-inrlehtlng niet geheel was uitgeschakeld den vorigen avond Hier door is de motor op den zolder warmge- loopen De sdhade is zeer gering en is door verzekering gedekt. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2