KARELI BINNENLAND Instantine Amlfvt/ 80$te Jaargang LESDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 April 1939 Vierde Blad No. 24242 Het wandelbosch en de Provinciale fruittuin te Hoofddorp Prins Bernhard bij de Padvinders Prinselijk gezin naar Soestdijk Distributie van vleesch in blik De kabel Rotterdam-DenHaag Lit Ned. Oost-Indië FINANCIEN 't is van GEMENGD NIEUWS Reeds een mooi en aantrekkelijk geheel BURGERLIIKE STAND VAN LEIDEN JAMBOREE-HERINNERINGEN UITGEREIKT. In het hoofdkwartier van „De Nederland- sohe Padvinders" te Den Haag ts een persconferentie gehouden in verband met het streven van de centrale leiding van de padvindersbeweging in ons land tot verdere verbreiding van „Het verkennen voor jon gens". Deze conferentie stond onder leiding van Z.K.H. Prins Bernhard in zijn kwaliteit van Koninklijk commissaris der padvinders in Nederland. In zijn openingswoord consta teerde de Prins, dat steeds is gebleken, dat ook de pers belang stelt in de padvinders- toeweging. welke ten doel heeft mede te werken aan de opvoeding der jeugd tot goede burgers van ons land. Doordat de zelfopvoeding en de paraatheid om anderen te helpen er zoo op den voorgrond treden, is. aldus zeide Prins Bernhard, de padvin- dersbeweging geheel in den geest van de moreele herbewapening, waarop door H. M. de Koningin zoozeer de aandacht is geves tigd. Nadat de Prins persoonlijk aan de aan wezigen een klein souvenir als herinnering aan de Jamboree had overhandigd, ver leende hij het woord aan den heer C. R. T. baron Kraijenhoff, hoofdkwartierscommis saris voor Pers en Propaganda, die een nadere uiteenzetting gaf van het streven der centrale leiding Tegenover het buitenland in het alge meen en tegenover het internationale bu reau in het bijzonder bestaat er slechts één padvindersbeweging in ons land, welke door een hoofdkwartierscommissaris wordt ver tegenwoordigd. Naar binnen kan men van een federatie spreken: er zijn twee hoofd commissarissen. waarvan één speciaal voor de katholieke verkenners. Het voornaamste middel, waarover de be weging de beschikking heeft om het ver kennen voor jongens 'het eigenlijke werk dus) zuiver te houden, is wel het buiten- centrum te Ommen, waar cursussen voor de leiders worden gehouden. Toen deze cursussen, waarmede in 1923 een aanvang is gemaakt, in de bewe ging begonnen door te werken, nam het aantal padvindersgroepen jaar lijks sprongsgewijs toe. ïn 1925 was het aantal padvinders in ons land nog slechts 4000. in 1930 6000, in 1935 16.000 en thans 26.000. Ongeveer 3000 leiders en leidsters geven zich alle moeiten om de wekelijksche bij eenkomsten met de jongens in het belang van de karaktervorming, de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de jeugd, zoo goed mogelijk te doen slagen. Zij ont vangen daarvoor geen belooning. integen deel. zij getroosten zich vele kosten en moeiten om zich zoo goed mogelijk voor de taak als leider te bekwamen en om ten bate van het werk met de jongens nieuwe ideeën op te doen. Na de persconferentie vereenigden de aanwezigen zich aan een eenvoudige kof fietafel. waaraan ook Prins Bernhard deel nam. Na een verblijf van ongeveer 11 dagen ten Paleize Noordeinde te 's-Gravenhage, zijn het Prinselijk Paar en het Prinsesje gisteravond per auto naar Soestdijk terug gekeerd. PROEF MET VARKENSVLEESCH EN GEMENGD RUND- EN VARKENS VLEESCH GESLAAGD. De minister van Sociale Zaken heeft het volgende rondschrijven aan de gemeente besturen gericht: „In verband met het uit geput raken van den voorraad rundvleesch in blik werd enkele weken geleden in een aantal gemeenten een proef genomen met de distributie van blikkena. varkens- vleesch; b. gemengd rund- en varkens- vleesch; c. gemengd runder- en varkensge hakt. De resultaten van deze proef hebben mij doen besluiten met de algemeene dis tributie dezer artikelen een aanvang te maken. Derhalve zullen met ingang van 9 April a.s. uitsluitend bovengenoemde vleesch producten beschikbaar worden gesteld. De vastgestelde prijs waartegen elk der pro ducten aan de betrokken consumenten moet worden verkocht, zal in alle gevallen 36 cents per blik bedragen. De inkoopsprijs voor de gemeenten is vastgesteld op: a. 32'/. cent voor Wikken, bestemd ter distributie aan werkloozen en daarmede gelljkgestel- den, indien deze distributie plaats vindt door bemiddeling van de slagers c.q. gros siers, of de beschikbare marge geheel of ten deele aan den handel wordt uitgekeerd; b 33'/i cent voor blikken welke onder ge lijke omstandigheden worden gedistribu eerd aan ondersteunden volgens de Armen wet en daarmede gelijkgestelden; c. 347. cent voor blikken, welke door de gemeente rechtstreeks worden gedistribueerd, althans zonder dat de beschikbare marge in een of anderen vorm aan den handel wordt uit gekeerd. Aan alleenwonenden en gezinnen t/r. 4 personen kunnen wederom 1 bus per week en aan grootere gezinnen 2 bussen per week worden verstrekt, doch laatstgenoem den mogen per week nimmer 2 blikken ge mengd runder- en varkensgehakt tegelijk ontvangen Voor het overige zijn de consu menten vrij in de keuze welkte) productlen) zij wenschen. RAPPORT VAN DE COMMISSIE. Verschenen is het rapport van de com missie, ingesteld door den Haagschen Ge meenteraad, welke een onderzoek heeft in gesteld inzake de overschrijding van het voor de kabelverbinding Den Haag-Rotter dam toegestane crediet. De overschrijding van het toegestane crediet bedroeg rond f. 950 000. De commissie komt tot de conclusie, dat de directeur van het G. E B zich bij het ontwerpen der plannen in alle opzichten deskundig heeft getoond. Hij is, zoo wordt in het rapport gezegd, het in hem gestelde vertrouwen volkomen waardig. Wat den dienst van Gemeentewerken betreft, komt dc commissie tot dezelfde conclusie In haar beschouwing omtrent de verant woordelijkheid van het college van B. en W. merkt de commissie op, dat toen zich begon af te teekenen, dat de aangevraagde som niet toereikend zou zijn, reeds voor een bedrag van bijna 3 millioen was ge contracteerd, zoodat van een terugkomen op het kabelplan zelf geen kwestie kon zijn. Het is duidelijk, aldus de commissie, dat het beleid van B en W. volkomen ver dedigbaar mag heeten. MINISTER COLIJN OVER DE PAUSKRONING. KATHOLIEK DEMOCRATISCH VERBOND OPGERICHT. Gisteravond is in een te Amsterdam ge houden vergadering van oud-K.D.P.'ers, be sloten tot de oprichting van een katholiek democratische politieke partij onder den naam „Katholiek Democratisch Verbond" (K.D.V.) Als bestuurslid werden gekozen: L. C. van Rijn, voorzitter; J. van Moorsel, pen ningmeester; mej. H. J. C, Grevelt, secre taresse. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat de ontvangsten over de maand Maart 1939 hebben bedragen f. 7.286 63, zijnde plm. f. 6 647.48 uit periodieke bijdragen en plm. f. 639.15 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen f. 24.261.97. De plaatselijke com missies van samenwerking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen plm. f. 39.814,19, zoodat in die maand aan aan vragers, verdeeld over 133 gemeenten, een bedrag van f. 64.076.16 kon worden uitge keerd. Het gironummer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden te 's-Gravenhage is: 272727. Waarom Nederland niet vertegen woordigd was. Op de vraag van den heer Deckers be treffende het niet vertegenwoordigd doen zijn van Nederland bij de kroning van Paus Pius XII heeft minister Colijn als volgt geantwoord Als regel is aangenomen, Nederland niet te doen vertegenwoordigen bij kronings plechtigheden aan hoven, waar het land geen diplomatieke vertegenwoordiging heeft. Zoolang Nederland geen gezant bij het Vaticaan heeft gehad, is ook bij de kroning van geen der Pausen een afvaar diging uit Nederland aanwezig geweest. Er was in dit geval te minder aanleiding van dezen regel af te wijken, nu in 1925 en in 1926 de Tweede Kamer aan de re geering de gelden voor een gezantschap bij den H. Stoel heeft onthouden en van een gewijzigd inzicht in dezen zin dat de Ka mer vertegenwoordiging bij het Vaticaan erkent als een zaak van nationaal belang, sindsdien niet is gebleken. In verband met de omstandigheden, waaronder het gezant schap destijds is moeten worden opgeheven zou alleen een in dezen zin gewijzigd in zicht grondslag kunnen zijn voor herstel der vertegenwoordiging. Door gemis van redelijke waarborgen, dat ook een inciden- teele vertegenwoordiging hier te lande in vorenbedoelden zin zou zijn opgevat, heeft de regeering vertegenwoordiging van Ne derland bij de kroning van Paus Pius XII niet in overweging kunnen nemen. DE HOFSTADBLOEM. Van officieele zijde meldt men ons, dat het in het voornemen ligt van H. M. de Koningin, morgenochtend een bezoek te brengen aan de bloemententoonstelling „De Hofstadbloem", te Den Haag. ONGELUK MET HET VLIEGTUIG VAN DE „FLORES". BATAVIA. 5 April, iAneta/A.N.P.) Het vliegtuig van de „Flores", de V-10, is nabij Manggar (nabij Billiton) neergestort. De twee inzittenden, officier-vlieger R. L. van Es en korporaal-vlieger J. van der Tol, zijn slechts lichtgewond. Het toestel verbrandde. ROTTERDAMSCHE DROOGDOK In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam zal worden voorgesteld het dividend vast te stellen op 12*4 2402 Het moderne pijnstillende middel (Ingez. Med.) OVERVAL OP EEN CHAUFFEUR. Scholier rooft auto. Eergisteravond omstreekt tien uur is op den Amersfoortschen chauffeur Van G. te De Bilt een overval gepleegd. De dader, een 17-jarige scholier uit Amers foort. is gisternacht te Maurik aangehou den en naar De Bilt overgebracht De jongeman had eergisteravond met een ongeveer dertigjarigen venter te Amers foort een auto met chauffeur gehuurd. Zij gaven den bestuurder opdracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te rijden. Bij het ziekenhuis gekomen, stapte de scholier uit. Na eenige minuten kwam hij terug en gaf last naar den Doornschen Weg te rij den, waar het tweetal zekeren P. zeide te willen bezoeken. Op den Doornschen Weg gaf de jongeman den chauffeur order via Zeist en De Bilt naar Utrecht te rijden. Dicht bij De Bilt riep hij plotseling uit: „Hier is het!" en toen de chauffeur uit den wagen wilde stappen gaf de jongen hem eensklaps met een hard voorwerp eenige slagen op het hoofd. Van G. riep luidkeels om hulp en onmiddellijk schoten omwonen den toe. Het slachtoffer begaf zich met den venter, die hem zoogenaamd te hulp wilde komen, naar het politiebureau, waar de venter in arrest werd gesteld. De chauffeur kon, na verbonden te zijn, naar zijn woning te Amersfoort terugkeeren. De dader, die inmiddels met den auto was doorgereden, werd op aanwijzing van de politie te De Bilt bij het veer te Maurik aangehouden. Hij was in het bezit van een revolver met twaalf scherpe patronen. ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Wagen door trein gegrepen. Gistermiddag is te Heino op den onbe- waakten overweg nabij café Kappers een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Omstreeks drie uur passeer den op den overweg twee wagens, beladen met hout, bestuurd door den sleepersknecht J. B H. uit Raalte. Op dat moment kwam er uit de richting Heino een losse locomo tief. De machinist trachtte nog te rem men. maar kon niet verhinderen, dat .de laatste wagen werd gegrepen en totaal ver nield. De bestuurder bleef ongedeerd. Het ongeluk is te wijten aan onoplettendheid van den knecht. BLIKSEM INGESLAGEN. Gistermiddag is gedurende een kort, maar hevig onweer de bliksem ingeslagen in de Ned. Hervormde kerk te Berkel en Roden rijs. Het haantje van den toren kwam met een hevigen slag op den grond tereoht, zonder verder schade aan te richten. In een nabijgelegen school werden alle lam pen vernield. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZUID-AMERIKAANSCHE EXPEDITIE TERUGGEKEERD. Belangwekkende ervaringen in de wildernis. Dr. Paul Zahl, van het Union College te New-York, die onlangs is teruggekeerd van een expeditie naar Britsch-Guyana en Ve- zuela, zegt in de Zuid-Amerikaansche wil dernis een „onbedorven utopia" te hebben aangetroffen, in tot dusver onbekende stre ken, grenzende aan het gebied, dat Conan Doyle beschreven heeft in zijn „Lost world" Het langs den Kruisweg nabij den Kagertocht en het gemeentelijk sport terrein te Hoofddorp aangelegde wan delbosch dat ,n oppervlakte beslaat van ongeveer 6 hektaren, een breedte heeft van plm. 150 meter en 'n diepte van 500 meter en het bewijs levert dat al het mogelijke is gedaan om een mooi effect van natuurlijk landschap te verkrijgen is reeds een aardig en aantrekkelijk geheel geworden, waar honderden bezoekers ruimschoots gelegenheid vinden om eens rustig te kunnen wandelen of uitrusten op de aangebrachte artistieke banken en te genieten van hetgeen door de natuur straks tot ontwikkeling zal zijn ge bracht. Er is een recht gezellige sfeer, die door de aanwezigheid van herten, pauwen, zwanen enz. aanmerkelijk verhoogd wordt. Heeft in het voorjaar van 1938 de lang durige droogte den uitgroei van het jonge geboomte wel eenigermate tegengehouden, thans heeft men over gebrek aan regen niet te klagen gehad en is deze zelfs zóó overvloedig gevallen, dat ook voor het bosch en den aangrenzenden provincialen fruit tuin evenals in den land- en tuinbouw naar droog en zonnig weder verlangd wordt. Een ware uitkomst zou dit ook zijn voor het eenjarige gras in het bosch, dat aan vankelijk wel goed aansloeg, doch van de strenge vorst in December ernstig heeft geleden. De meer dan 25000 onder de deskundige leiding van den heer J. Koel te Haarlem ingeplante jonge boomen, struiken en heesters zijn uit den aard der zaak betrek kelijk nog klein, doch binnen niet te lan gen tijd zal daarmede het gewenschte succes wel bereikt worden, wanneer dit houtgewas, dat in een bosch thuisbehoort, tot een meer volkomen ontwikkeling zal zijn gekomen en dan vanzelf het karakter van deze met zooveel zorg tot stand ge brachte aanplanting als „bosch" sterk gaat accentueeren. Ten zuiden van het terrein ligt een groote vijver, welke langs de breede trap pen gemakkelijk is te bereiken Het ligt in de bedoeling nabij dezen vijver een mu ziektent te plaatsen voor een bijdrage in de kosten waarvan de Federatie van muziek-, zang- en sportvereenigingen de door haar voor dit doel bijeen gebrachte som van ongeveer f. 50.ter beschikking van het gemeentebestuur heeft gesteld. Bij het geven van een openluchtconcert kunnen de bezoekers een plaatsje innemen bij het daar in te richten theehuis voor den bouw waarvan het ontwerp-plan ge reed ligt of luisteren op het flinke par keerterrein, dat ten zuidwesten van den vijver gelegen is voor het plaatsen van auto's, motorrijwielen en fietsen van per sonen. die het wandelbosch komen bezoe ken of deelnemen aan of belang stellen in de spelen, welke op het in de nabijheid gelegen tennisveld of voetbalterrein zullen worden gehouden. Het glooiende, vrijwel geheel als bosch be plante terrein wordt doorsneden met wan delpaden, aan het einde waarvan, in een rustig hoekje, bij wijze van verrassing een moeielijk doolhof is aangebracht, waarvan het gewenschte effect echter eerst zal kunnen worden verkregen wanneer het ge boomte hooger zal zijn opgegroeid. Verder wordt dit terrein doorsneden door vrij diepe en breede singels, waarvan met de zoo echt in dit stukje bosch passende artistieke bruggetjes, veel bekoring uitgaat. Bij de kruising van deze singels is een eilandje aangebracht, dat als broedplaats voor de vogels zal moeten dienen. Aan de zuidzijde van het bosch is een breede weg gemaakt, welke paral lel loopt met de Emmalaan en van den grooten Provincialen Kruisweg af de verbinding heeft tot stand gebracht met den provincialen fruittuin, die een oppervlakte heeft van ongeveer 7 hek taren, meer dan 360 meter lang en 300 meter breed is en door een breede sloot van de omliggende terreinen is afgescheiden, terwijl ook van den Hoofdweg af deze tuin en het bosch zullen kunnen worden bereikt. Het is nu duidelijk te zien, dat het een gelukige gedachte is geweest om het van gemeentewege aangelegde wandelbosch met het gemeentelijk sportterrein en den provincialen fruittuin te combineeren; niet alleen, omdat dit men elkaar zoowel uit een karakteristiek als uit een aesthetisch oogpunt beschouwd een keurig passend geheel vormt, dat elk onderdeel ten goede komt, maar ook omdat het provinciaal be stuur om den fruittuin heen een strook grond heeft gereserveerd, welke als wind- keering dienst doet. terwijl de beplanting met de ongeveer 4000 verschillende strui ken enz. zoodanig is geschied, dat een vrije uitkijk op den tuin verzekerd is. Van dezen tuin wordt de verwachting gekoesterd, dat hij in de naaste toekomst van invloed zal zijn op de ontwikkeling van de bodemcultuur in Haarlemmermeer en dienende als bedrijf om aan toekomstige kweekers van fruit te leeren wat met een goede keuze van soorten, met een doelma tige snoei, bemesting en ziektebestrijding wel te bereiken is voor velen een prak tische leerschool zal kunnen zijn. Al tezamen een prachtig geheel, een groote en mooie aanwinst voor Hoofd dorp en omgeving en een rijk bezit, waarop de gemeente Haarlemmermeer trotsch kan zijn. Toen eenige maanden geleden het drie tal geschonken herten en eenige siereen- den ter plaatse officieel werden aangebo den, in tegenwoordigheid van het dage lij ksch bestuur der gemeente Haarlemmer meer. leefden velen in de veronderstelling, dat daarmede tevens het wandelbosch als oficieel geopend kon worden beschouwd. Er zijn echter omstandigheden, die er op wijzen, dat het niet in dien zin moet wor den opgevat en dat het wel in de bedoe ling zal liggen om aan de opening van het bosch hoewel dit reeds door velen, naar gelang de stand van het werk zulks toeliet, in gebruik is genomen en aan de inge bruikneming van het geheel, alsnog 'n offi cieel karakter te geven in een speciaal daarvoor te beleggen bijeenkomst, met een bezoek aan het theehuis en een concert in de muziektent. 2399 (Insea. Med-, Toorn is daar onbekend, de lach over- heerscht. De expeditie vond daar twee majestueuze watervallen, tien maal hooger dan de Nia gara. Hun aandacht werd getrokken door wolken waterdamp, welke uit het oerwoud opstegen en uit een diep, niet op kaart ge bracht, ravijn bleken te komen, waarin ri vierwater neerstortte. Bij hun verdere on derzoekingen vonden zij de „verloren dor pen." De gidsen en de bewoners vertelden, dat de dorpen nog nooit door blanken bezocht waren. Het leven was er zoo idyllisch, dat de expeditie er een week bleef. „Practisch volmaakte" verhoudingen werden onder deze Indianen aangetroffen. De expeditie heeft merkwaardige dieren uit deze „verloren wereld" meegebracht. zooaLs de grootste mieren ter wereld, vijf centimeter lang. waarvan vier steken, naar de inlanders zeggen, voor een mensch den dood beteekenen. Dr. Zahl heeft tweedui zend van deze insecten gevangen. Eenmaal werd hij in het been gestoken, dat daar door twee uur lang gedeeltelijk verlamd was. VIER DOODEN BIJ VLIEGTUIG BOTSING. Terwijl een tienduizendkoppige menigte de tewaterlating bijwoonde van het Ame- rikaansehe vliegtuigmoederschip „Wasp", geraakten twee marinevliegtuigen, die een vliegoefening hielden, met de vleugels tegen elkaar, waardoor zij brandend omlaag stort ten. Alle vier inzittenden vonden den dood. Bewijs dat dagbladen óók om de advertenties worden gelezen. In het tweede deel van de „Geschie denis van de Times", het beroemde Engelsche dagblad, lezen wij hoe om streeks 1850 het aantal verkochte mummers belangrijk greater was dan bij alle andere bladen. 2383 Dit 'kwam vnl. doordat de Times veel meer advertenties bevatte dan zijn concurrenten. Ook in onzen tijd blijkt herhaaldelijk, dat het publiek een dagblad ook leest am de advertenties. Wamt ook de advertenties bevatten nieuws, waar vooral de vrouwen naar zoeken. Dit is uitsluitend bij dagbladadverten ties het geval. Vandaar, dat systema tisch toegepaste dagbladreclame zoo doeltreffend is. GEHUWD: J. C. v. Egmond jm. en A. H. Gommans jd. W. Eigeman jm. en J. J. Vermeulen jd. J. W. Snik jm. en M. Chaudron gesch. J. Haantjes, jm. en M. A. Mulder, jd. OVERLEDEN J. W. v. Wingen, wedn. 94 j. P. Boom, man 59 j. H. B. v. Dyk. wedn. 86 j. M. A. v. d. Poel. Dr. Ij. C. Groenewegen, huisvr. van B. H. v. d. Bosch 67 j. J. M. de Groot. Dr. Ij. N. D. Dee. Wedn. 71 j P. M. v. d. Klooster, huisvrouw van F. C. Wanner. 57 jaar; H. v. Schaik, man, 86 jaar; L. Guldemond. man. 69 jaar; A. Thyssen, wedn. van Th. J. Verhoeven, 88 jaar.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13