NATIONALE PRACHTIGE PAASCHTGCKÏ De verkiezingsuitslag in België LEID5CH DAGBLAD - Eerüe Blad Maandag 3 April 1939 lsten en 2en Paaschdag Luchtaanvallen! De strijd in het Verre Oosten Een monument voor president Loubet Rexisten als weggevaagd MET LUXE TOURINGCAR PLAATSBESPREKEN ELTAX, TELEF. 666, STATiGNSWEG 47A Martens vraagt ontslag Kolonel Slawek overleden De binnenlandsche leening VRAGENRUBRIEK Sovef-Russisch»-Japansch visscherijverdrag onderteekend LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM ter legt er den nadruk op. dat de verkla ring juist moet worden beschouwd als een uiting van de grootste betrekenis waar van de bedoeling volkomen duidelijk en categorisch is. In otficieele kringen twijfelt men er niet aan of de Poolsche regeering zal er in de tegenwoordige omstandigheden prijs op stellen, de Britsche regeering volledig op de hoogte te houden, hoewel de laatste er in geen enkel opzicht naar streeft de Pool sche regeering te beïnvloeden wat haar betrekkingen met Berlijn betreft. Wat Danzig en den corridor betreft, meent men in Londen, dat Polen moet be slissen, of het zijn onafhankelijkheid op zeker oogenblik bedreigd acht in zulke mate, dat het tot geweld moet overgaan. In dat geval zou Polen zoowel Engeland als Frankrijk aan zijn zijde vinden. De „Sunday Times" zegt nog: Het ls duidelijk geworden, dat wanneer wij Europa aan zijn lot overlaten, het on der de heerschappij van een uitsluitend agressief militair despotisme zal vallen. Indien Polen en Roemenië gaan, zullen Nederland. Denemarken en Zwitserland ook gaan en zouden Frankrijk noch Rus land onafhankelijk kunnen blijven.Wij staan eens te meer voor het gevaar van een vol komen verdwijning van het machtseven wicht. Ons nationale bewustzijn is vrij van ook maar de geringste wensch ons zelf te vergrooten. doch de dreiging is duidelijk voor ons en wfl zijn verplicht haar te weer staan. Dit prikkelt Hitler. In zijn redevoering heeft hij klagelijk ontkend, dat hij iemand bedreigt. Het eenige wat hij wenscht is al leen te worden gelaten. Wat dat aangaat, zijn wij allen bereid hem te verplichten, indien hij anderen alleen laat. Steeds op nieuw heeft hij zijn kans gehad op vrije onderhandeling en vrije regelingen. Steeds opnieuw heeft hij beraadslagingen onmo gelijk gemaakt door uitbarstingen, welke het wereldgeweten hebben geschoat. Steeds opnieuw heeft hij zijn plechtig gegeven woord zoo flagrant gebroken, dat zijn woord nergens langer wordt ver trouwd. Wij vinden geen aanmoediging, geen opluchting van eenigen aard in zijn jongste redevoering. Er blijft hoop den vrede te redden in samenwerking, niet in afzondering. Wanneer zij aaneengeschaard staan, zijn de vredelievende mogendheden nog steeds de sterkste. Het is noodig de juiste diplomatieke basis te vinden, waar op zij kunnen samenwerken, doch de taak vereischt tijd en haast te maken, zou alles kunnen bederven. Met groots aandaaht wordt Beck's bezoek aan Londen verwacht Hij is per trein gis teren afgereisd en via Berlijn, waar echter niet gestopt werd. ging het naar Ostende, waar hij heden scheep is gegaan Tegen haifvijf wordt hij te Lenden verwacht. De Engelsohe pers heet hean hartelijk welkeen. De president van den Senaat van Danzig, Greiser, ontkende categorisch in een ge sprek met den epecialen correspondent van de „Daily Telegraph", dat de Duitsotoers ln Danzig de bedoeling zouden hebben om een onverwacthe actie te organiseeren, ten einde de vrije stad bij Duitschland in te lijven. De positie van de vrije stad, zoo zeide hij. ls geheel verschillend van die van bijvoor beeld Memel, vóór zijn overdracht naar het Rijk. De Danzigers zijn in hun hart Duit- sohers, maar. zoo voegde hij er veelbeteeke- nend aan toe, hun dagelijksch brood komt utt Polen. Greiser zeide te meenen, dat de kwestie van Danzig te zijner tijd aal worden bijgelegd door directe onderhandelingen tussohen Berlijn en Warschau, maar hij had geen idee wanneer dit zou geschieden Dus toeh bakzeil halen voor de dreiging Polen's houding wordt, trots verzekering, dat het niet mee doet aan een „omstnge- kngepolitUk" toch krasser. Zoo zeide Ko- walski, de president der nationaal-demo- cratische partij, te Lodz: Europa beleeft thans oogerablïkken van historische beteekenis. Alles schijnt er op te wijzen, dat wij aan den vooravond staan van een nieuwen Europeeschen oorlog. Deze nieuwe oorlog zal, indien hij zou uitbreken, het resultaat zijn der Duitsche pogingen de hegemonie te verkrijgen. Duitschland is op nieuw begonnen met den Drang nach Osten Aan Polen valt een zeer belangrijke taak ten deel: een hindernis op te werpen voor de toeneming der Duitsche macht. Het is nog tijd, dat Duitschland den verkeerden weg verlaat, waarop het zich heeft begp- ven. Indien het voort zou gaan. zij het slechts één stap, dan zou, het door het zwaard moeten worden tegengehouden. Het ls tijd, dat Duitschland er zioh rekenschap van geeft, dat het in een oorlog, welke nadert. Polen tegen zich zou hebben. Er is geen sprake van omsingeling van Duitsch land, maar het gaat om het levensrecht der Poclsche natie. Over Roemenië verneemt men nog weinig positiefs, alleen geruchten. Zelfs verluidt, dat Roemenië's aansluiting spoedig te ver wachten is en Chamberlain dan een nieuwe verklaring zal afleggen. Ook heet het. dat Gafencu, de Roemeensche minister van bui- tenlandsche zaken, behalve naar Ankara en Athene ook naar Londen en Parijs zal komen. Doch, zooals gezegd, het is alles nog vaag. In ieder geval kan worden vastgelegd, dat Engeland zijn actie onverminderd voortzet en dat Duitschland toch niet ge heel ongevoelig is gebleven Ook met Italië is Engeland in drukke bespreking vla zijn gezant te Rome Men heeft den indruk, dat Rome niet on gunstig gereageerd heeft, doch van zijn kant van Engeland gedaan heeft trachten te verkrijgen, dat de Britsche diplomatieke actie niet het karakter zou hebben van een poging tot omsingeling van Duitsch land, waartegen Italië zich zou keeren. De indruk overheerscht, dat het resul taat van het Britsch-Italiaansche overleg zal afhangen van de houding van Duitsch land en zijn bedoelingen ten aanzien van Polen. Aan geruchten, volgens welke Italië het initiatief zou willen nemen voor dc organisatie der veiligheid in Midden- en Zuid-Oost-Europa, wordt in het geheel geen geloof geschonken, omdat Mussolini In zijn rede van verleden week Zondag ver klaard heeft, dat een dergelijk initiatief niet te verwachten is. zoolang de ..heilige rechten" van Italië niet erkend zouden zijn Deze verklaring wordt ook aangegrepen door de Italiaansche commentaren, die zich op het standpunt stellen, dat er geen ware Europeesohe vrede zal zijn. zoolang de Italiaansche eischen niet ingewilligd zitn Mussolini, die cp ziin rsi"s ln Calabrië meermalen de gelegenheid heeft gehad zijn Htasc&dag. it pK&tje. Menige vrouw ziet er zoo tegenop, dat het vooruitzicht haar al moe en lusteloos maakt. Zelf wasschen maakt het leven slechts zorge lijker - zeker niet goedkooper.. Gnn U zelf meer vrijen tijd en een goed humeur laat de VEWA dat ondankbare werk doen. VEREENIGDE WASSCHERIJEN TELEFOON 1206 WITTE SINGEL 13 - LEIDEN 2271 llngez. Mea.j standpunt ten aanzien van Daladier's rede in een rede kenbaar te maken, heeft dat niet gedaan. In zijn te Capua gehouden rede, waar de Duce den eersten steen heeft gelegd voor een nieuwe stad, welke uitsluitend gewijd zal zijn aan den vliegtuigbouw, .heeft hij echter o.a. nog gezegd: „Indien er geen voldoende ruimte voor ons is. moet iemand het ons geven. Niets zal ons hierin tegen houden, want onze wil en ons bloed staan vooraan." Het Fransche standpunt is na Daludier's rede echter bekend! Bonnet heeft in den ministerraad den zin en beteekenis uiteen gezet van de besprekingen in verband met de door Chamberlain afgelegde verklaring. Deze verklaring had in deze omstandig heden vooral ten doel, een verrassing te voorkomen De door Engeland ten aanzien van Polen aangegane verplichting ls bedoeld oim te worden vervat in een wedeizijdsch pact van bijstand tusscfaen de Westelijke mogend heden en de landen van Cost-Europa. Daarmede worden bedoeld, behalve Mos kou. ZuidSlavië,. Roemenië, Gnrkenland, Turkije en vf.e heg meer zou «uilen mee doen. FRANKRIJK. Te Montelimar is door president Lebrun een monument onthuld ter gedachtenis van president ^onbet Aan den maaltijd, door het gemeente bestuur aangeboden ter eere van Lebrun, heeft Daladler een toespraak gehouden Hij huldigde de nagedachtenis van president Loubet en zeide verder: ...Menschep, die altijd streng hun plicht gedaan hebben, herinneren ons aan den plicht, welken wij te vervullen hebben. Die plicht is thans duidelijk en gebiedend: wij moeten ome particu liere belangen ondergeschikt maken aan het bewustzijn van het algemeenc belang, wij moeten ons achter de re geering scharen". Dalagier zeide verder zich te richten tot alle Franschen en tot allen bulten Frank rijk, die zich tot Frankrijk wenden, omdat zii van welk ras of welke nationaliteit zU ook zijn. weten, dat Frankrijk den vrede wil. Ieder w 1 vrede ln vrijheid en waardig heid. AIs.de Franschen onderiing vereend zijn. zal er geen oorlog komen. Gameling hc-cft vertrouwen. Generaal Gamel n heeft gesproken tot de reserve-officieren. Hli zeide o.a.: ..Ik ben mij er van bewust te kunnen bevestigen dat nooit ons "leger schooner Is ge wees.. Het oppergevel is sol dair en heeft een lange ervaring ons kader is goed op- gele'd onze soldaten zijn vastberaden de laatste maatregelen hebben het poten tieel van ons actieve leger tot een hoogen graad opgevoerd, 'dat gesteund wordt door een versterkingssysteem dat voortdurend wo"daangevuld en dat beschikt over materiaal, hetwelk beantwoord aan de be hoeften van den modernen oorlog". IOp 31 December 1938 was bij de Nationale verzekerd 607 rrnHioen gulden de premie-reserve 207 millioen gulden 2242 (Ingez. Med.) Volgens de cijfers der gisteren plaats ge vonden verkiezingen zal de nieuwe Kamer bestaan uit: Katholieken Socialisten Liberalen VI. Nationalisten Rexisten Communisten 73 tegen (63) 64 tegen (70) 33 tegen (23) 17 tegen (16) 4 tegen (20) 9 tegen (9) DUITSCHLAND. Hitier bevordert Raeder tot groot-admiraal. Hi'tiler heeft den opperbevelhebber der oorlogsmarine, generaal-admiraal dr. Erich Raeder. als erkenning van zijn verdiensten voor den opbouw van de vloot, bevorderd tot groot-admiraal Een stap van Lithauen. De Lithausche gezant te Berlijn heeft een stap bij de Duitsche regeering ondernomen om te vragen cp te houden met de arresta tie en vervolging van Lithauers in Memel- land en de invrijheidstelling van reeds aan gehoudenen te bepleiten, cm de betrek kingen tusschen Duitschland en Lithauen normaler te maken en meer in overeenstem ming met den geest van de getroffen over eenkomst. V Duitschland zou erir. hebben toegestemd, fljn invlóea in" d€ie" F!Wl lllhg"*üilrte oefenen. L__ Benevens 2 partijloozen, w.o. de candl- daat der oud-strijders, die te Brussel is gekozen. De nieuwe Senaat zal als volgt zijn sa mengesteld: 38 katholieken (winst 4), 35 socialisten (verlies 4), 16 liberalen (winst 5) 8 Vlaamsch-natlonalen (winst 3), 3com- munisten (verlies 1), 1 rexlst (verlies 7.) Hierbij zij opgemerkt, dat het aantal recht streeks gekozen senatoren de helft bedraagt van het aantal der Kamerleden Op 12 April a s. zullen de provinciale staten 44 senatoren moeten kiezen waarop den vol genden dag de alsdan gekozen leden van den senaat de overigen, zijnde 22 leden, zullen kiezen. Men ziet, hoe de winst is voor de katholieken en liberalen, welke laatsten profiteerden van de zaak-Marter.s. het verlies van socialisten en vooral Rexis ten, die als weggevaagd zijn. Degrelle zelf ls gekozen te Brussel De bekende Vlaam- sche strijder Grammens ls te Antwerpen gekozen. Vermoedelijk zullen thans ernstige po- Vertrek 9 uur Beestenmarkt; aankomst SCHIPHOL 10 uur; bezoek Vliegveld en Hangars - 12 uur: Vertrek naar Amsterdam - 12.30 uur: Rwióoclht langs de Grachten - 1.30 uur: Vertrek voor tocht langs de mooie Vecht; vervolgens naar Loosdrechtsche Plassen, Hilversum (met bezoek aan Stadhuis), Gooi, Soestdijk (Kon. Paleis), Soesterberg. De Bilt, Utrecht, Leilbisn. Aarlkomst circa 8 uur. Prijs f 2.50 per persoon (entrée Sdhliplhol inbegrepen). I gingen worden gedaan om weer een kabl- j net uit de drie groote partijen te vormen. Slagen is waarschijnlijker 'geworden, want Dr. Martens heeft gistermiddag me degedeeld, dat hij dien morgen aan koning Leopold ontslag Heeft aange vraagd als lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie voor Genees kunde. Hij heeft deze aanvraag gestuurd al dus verklaarde dr. Martens voorts vóór- I dat de uitslag yan de verkiezingen bekend was, om te voorkomen dat aan deze daad een andere verklaring zou kunnen gege ven worden dan zijn wensch mede te wer ken om de atmospheer van kalmte te hel pen scheppen, die voor 's lands beleid in de huidige omstandigheden onontbeerlijk is. Zoolang zijne benoeming, waaraan hij alleen een wetenschappelijke beteekenis heeft toegekend, een onderwerp van par tij-twist was, kon hij geen verantwoorde lijkheid nemen. Met de verkiezing zijn deze redenen vervollen. Hij betreurt intusschen diep dat zijn benoeming een maatregel, die als een daad van bevrediging was be doeld in een zoo geheel anderen geest werd opgevat. Incidenten hebben zich bij de verkiezin gen niet voorgedaan. Ook niet ln Eupcn en Malmedy, al moesten daar hakenkruis- vlaggen en Duitsche opschriften, waarin tot ..terugkeer" werd aangespoord, worden verwijderd. 2289 (lngez Med.) POLEN. De gewezen minister-president en gewe- zen voorzitter van den Landdag, kolonel Walery Slawek, heeft een poging bot zelf moord gedaan. Hij maakte daarbij gebruik van een revolver. Hij is in zeer ernstigen toestand naar een ziekenhuis overgebracht en daar hedenochtend overleden. Wijlen kolonel Slawek. Met hem is een der meest typische figu ren van de soldaten-samenzweerders, die zich voor den oorlog rond Pilsudski hebben vereenigd om den opstand van Polen voor te bereiden tegen het Tsarenrijk, verdwe nen Hij werd geboren in 1879. Zijn levensgeschiedenis is nauw verbon den aan die van Pilsudski Sedert 1900 was hij de uitvoerder van de aanzlagen, welke Pilsudski organiseerde. In 1917 werd hij door de Duitsche militaire autoriteiten ge arresteerd. In de jaren 1930, 1931 en 1935 ls hij minister-president geweest en heeft hij volgens de richtlijnen van Pilsudski de grondwet uitgewerkt. Tot 1938 is hij" voor zitter van den Landdag geweest, in Novem ber JJ heeft hij zich uit het politieke leven teruggetrokken Men weet niet om welke redenen hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. Sommi gen zeggen, dat hij wanhopig was uit het politieke leven van Polen verdwenen te zijn, na zoolang een vooraanstaande rol te heb ben gespeeld, -anderen verklaren, dat hij leed aan een ongeneeslijke ziekte. In tegenwoordigheid van den president der republiek, van maarschalk Smigly Rydz en andere persoonlijkheden, heeft de vice- premier. Kwiatkowsky een redevoering uit gesproken over de binnenlandsche leening voor de nationale defensie. Men had reeds lang plannen voor een leening, doch de uitgifte werd verhaast, al dus Kwiatkowsky, door een uniek schouw spel in de geschiedenis, dat millioenen men- schen in de geheele wereld electriseerdeeen naburige natie verloor haar onafhankelijk heid. Hieruit vloeit de leering voort, dat alleen de levende kracht van een land, ge steund door den wil tot strijden en over winnen een natie in staat stelt, om haar on afhankelijkheid. haar onaantastbaarheid en haar eer te verdedigen. Na een beroep op de nationale solidari teit verklaarde Kwiatkowski vervolgens: wij willen goede betrekkingen met onze nabu ren. Een atmosfeer van eerlijken, duurza- men vrede en loyale samenwerking is on misbaar voor de verwerkelijking van ons nationale streven. Maar geen enkel ander land weet beter, dan het onze, dat de on afhankelijkheid een ondeelbare waarde is. Wie ook maar zou afzien van het kleinste deeltje onafhankelijkheid, die zal haar geheel verliezen en in de wereld eerder verachting dan medelij den wekken. De Poolsche natie is dan ook bezield door één zelfden wensch, om te strijden en te overwinnen, wanneer strijd noo dig is voor zelfs het geringste deel onzer onafhankelijkheid. In dit Oipzicht ge voelen wij geen enkele aarzeling. Besluitende wenschte Kwiatkowski het land geluk met het reeds verzekerde succes SPANJE. Amerika erkent Franco. De Vereenigde Staten hebben besloten de regeering Franco de jure te erkennen. Dit besluit is Vrijdagavond na een tele foongesprek tusschen Cordell Hull en Roo sevelt genomen. Men denkt, dat Cardenas, de agent van Franco, tot ambassadeur in Washington zal benoemd worden. Tegelijk met de erkenning de jure van de regeering-Franco, hebben de Ver. Staten het embargo op de verscheping van wapens naar Spanje, dat ruim twee jaar van kracht is geweest, opgeheven. Arrestaties. De militaire politie verrichtte te Madrid een 2000 arrestaties. Onaer hen zijn Besieiro en Sanchez Guerra. Tegen den eerste wordt een instructie geopend, die betrekking zal hebben op de verantwoordelijkheid van Besteiro bij de organisatie van de revolu- tionnaire beweging, op de handelwijze van Besteiro sedert 1931 tot Juli 1936, op den I aard en het doel der besprekingen, die Besteiro met Engelsche pontlci heeft ge had, toen hij de Spaansche republlkeinsche regeering bij de kroning van George VI vertegenwoordigde, en op de rol, die hij heeft gespeeld gedurende den burgeroorlog en in het bijzonder in de gebeurtenissen te Madrid van den laatsten tijd. Telegramwisseling. De Paus heeft Franco een telegram van gelukwensch gezonden waarvoor deze heeft bedankt Tevens dankte Franco Hitier. Mussolini en Carnova (den Portugeeschen president) W. C. v. d. M. te L. Probeert u eens met oud - bakkenbr ood J. M. V. Ons niet bekend Wendt u tot dergene. van wien u de loten kocht. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerxijdi in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. der leening, zeggende: „In deze ernstige uren hebben wij geen gevoel van angst, maar zijn trotsch te behooren tot 'de Pool sche natie". Nieuwe incidenten. De Duitsche pers meldt opnieuw eenige incidenten. In Silezlë zouden wederom eeni ge Dultschers mishandeld en ernstig ge wond zijn. De correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau te Warschau. Fenske ge naamd, een Poolsch staatsburger van de Duitsche minderheid, ls gearresteerd. Het motief der arrestatie zou gelegen zijn in tendentieuze en onjuiste berichten van den correspondent over beweerde vervolgingen tegen Dultschers ln Pommeren. Wang pleit opnieuw voor den vrede. Terwijl aan het front gesproken wordt van offensieven van beide partijen, heeft Wang-Tstr.g-Wel nogmaals ln een verkla ring aangedrongen op het openen van vre desonderhandelingen. HIJ zegt. dat hij niet alleen uiting geeft aan zijn persoonlijke meening, maar aan dc wenschen van het volk. Hij keert zich heftig tegen Tsjang-Kai-Sjek en zijn staf, die geweigerd hebben vredesonderhande lingen te openen en verklaart, dat China en Japan beide weldra aan het einde van hun krachten zullen zijn en geruïneerd zullen worden, als de vijandelijkheden worden voortgezet, terwijl de vrede hun welvaart zou verzekeren. Wang onthult tot in bijzonderheden, Koe Tsjang-Kai-Sjek en zijn medewerkers ln December 1937 hun instemming hebben betuigd met de door den Duitschen ambas sadeur in China, Trautmann, overge bracht vredesvoorwaarden van Japan. Er is een sovjet-Russische-Japansche visscherijovereen komst onderteekend, welke een jaar geldig zal zijn. De Japanneezen zullen deelnemen aan de inschrijving voor vlschconcessies op mor gen te Wladiwostok. BIJ de overeenkomst zijn aan de Japan- sche visschers 27 concessies ontnomen en zijn de kosten voor de overigen met 10 pet. verhoogd, een extra-uitgave van 300.000 yen voor de Japanneezen. De Japansche visschers behouden 359 concessies, waarvan 254 voor den tijd van vijf jaar waren verleend. In sovjet-Russi sche kringen ls men zeer tevreden over de overeenkomst, aangezien de Japanneezen hiermede hebben toegegeven, dat de sov jets het recht hebben concessies in te trek ken en omdat is teruggekeerd tot het sy steem van insohrjjvingen, waartegen men zich van Japansohe zijde heeft verzet. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2