STADSNIEUWS BUITENLAND 31 Fokker-water vliegtuigen voor de Marine 80ste Jaargang MAANDAG 3 APRIL 1939 No. 24240 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt r t. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Vijf toestellen reeds in aanbouw AIgemeene Toestand Engeland zet door - Hitler's rede beroert niet of nauwelijks de actueele vraagstukken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN 'OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer S ets. Bureau Noordeindiplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fijn: per 3 maanden f. 2.35 per week 1^.111'':(.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mn(L> NED. VER. TOT BEV. VAN DEN ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGE ARBEIDS KRACHTEN. L.D.-MEDEWERKER LEGT ARBEID NEER Jaarverslag der afdeeling Leiden. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Met het feitelijke A.V.O. werk kon hier ter stede pas begonnen worden na Dins dag 1 April 1938, toen op Initiatief van den wethouder van Sociale Zaken een bijeen komst plaats had met vertegenwoordigers van werkgevers-, werknemers- en midden- standsvereenlgingen, alsmede van organi saties en instellingen op sociaal terrein werkzaam, bij welke gelegenheid in begin sel besloten werd tot de oprichting van de afd. Leiden en omstreken van A-V.O. De vacanties waren oorzaak, dat eerst op 30 September de eerste afdeelingsvergade- rms kon worden gehouden. Naast een bestuur, werd hierin samen gesteld het afdeelingsreglement waarin o.m. bepaald is dat de werlmaamheden zich zullen uitstekken over de gemeenten: Lel den, Katwijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg. Voorschoten. Warmond en Zoe- terwoude. Tevens werd in deze vergadering beslo ten tot de oprichting van een consultatie bureau waarin, naast den ambtenaar van den buitendienst van A.V.O., zitting namen de heeren C. R. L. Oostveen, L. H. Janssen en D. Haverkorn. Dit bureau hield zijn eerste zitting op 18 October. Het afdeellngsbestuur is thans als volgt samengesteld: Wethouder J. J. van Stra len, voorzitter; Th. W. Zouteriks, secretaris penningmeester; mr. F. J. J. Trapman, ver tegenwoordigend de werkgevers; H. W. Wit- tenaar, vertegenwoordigend de wernemers; dr. C. P. van Nes; C. R. L, Oostveen; mr. P. A. van Toorenburg. Het aantal leden bedraagt 24. De Inkomsten bedroegen f. 121.78. de uit gaven f.112 53: batig saldo f.9.25 T.a.v. Consultatiebureau wordt opge merkt. Een vijftal werkgevers werd be zocht. Gebleken is dat ten aanzien van het recht van en den plicht tot opneming van onvolwaardigen in het bedrijfsleven de be langstelling van de zijde der werkgevers meer en meer voor den dag komt. Het is een verblijdend teeken. dat diverse bedril fs- direct'es haar sympathie betuigden voor de door A.V.O. nagestreefde doeleinden. Het werk van het adviesbureau bestaat uit hulp in den zin van: biistand en ad vies bij het zoeken naar: verpleging, op leiding arbeid en materieelen- of moreelen bitstand. Gedurende bovengenoemden tijd werden 2 personen ingeschreven en aan 12 perso nen voorlichting gegeven op het gebied van opleiding, medischen bijstand en andere hulp. Op 1 Januari 1939 stonden nog inge schreven: 17 personen, t.w 2 blinden of slechtzienden, 7 doofstommen. 1 slecht- hoorende. 1 R.V.B geval 4 lichamelijk ge- brekkigen l geestelijk invalide en l met interne ziekten. Er zijn plannen ln voorbereiding om te Leiden een werkinrichting voor onvolwaar- d'ge arbeidskrachten op te richten. De Landelijke Jltereeniglng A VO. zezde reeds belangrijke medewerking toe doch veler f'nantieele steun is noodlg om deze plan nen met spoed te kunnen uitvoeren. Mogen daarom vele ingezeteren van Lel den en omstreken zich als I'd der afdeeling opgegeven. Biidragen kunnen gestort wor den op postrekening 350570 ten name van den secretaris-penningmeester. die weinig eischen aan het leven stelt, maakte het ons overigens niet gemakkelijk om voor u bij deze gelegenheid een passend geschenk uit te zoeken, dat blijvend van ons aller waardeering zal getuigen. In over leg met uw vrouw en kinderen viel de keuze tenslotte op een keurige tafel met dressoir, kleedje en een tinnen vaas Mogen deze geschenken u nog tal van goede jaren ver blijden en u herinneren aan de prettige samenwerking met het personeel van het L.D., aldus besloot spr De heer Van Venetië dankte voor de waardeerende woorden en geschenken, waarna allen met een fermen handdruk persoonlijk afscheid namen. VEREENIGING VOOR VOLKSCULTUUR. De heer A. van Venetië. Met ingang van heden heeft een onzer trouwe medewerkers, de nestor der machi- nezetters, de heer A. van Venetië na een bijna 48-jarige dienstvervulling den arbeid aan ons Blad neergelegd. Hedenmorgen werd hij met zijn echtge- noote aan wie bloemen werden aange boden in bijzijn van commissarissen in het privékantoor der directie ontvangen en toegesproken door den directeur, den heer J. W. Henny, die erop wees, dat Van Venetië in de gelukkige omstandigheid verkeert, dat hij gebruik kan maken van de hem geboden gelegenheid tot vervroegde pen- sioenneering. Spr. sprak verder woorden van hartelijke waardeering voor de wijze, waarop v. Venetië steeds z'n werkzaamheden heeft verricht en bracht hem hulde, dat hij inderdaad van de hierboven gememo reerde gelegenheid gebruik heeft willen maken. Tenslotte overhandigde de heer Henny den scheidende een enveloppe met inhoud, zoomede de gouden medaille der Mij. voor Nijverheid en Handel met bijbehoorend vereerend getuigschrift. Nadat v. vftetië voor een en ander had dank gezegd, had in de zetterij, waar de werkzaamheden even werden onderbroken, nog een huldiging plaats door het geza menlijke personeel. Uit aller naam gewaagde de machine- zetter, de heer P. Schouten van de sympa thie, welke allen jegens den vertrekkende koesteren. Wij beschouwen uw vrijwillig aanvaard vervroegd pensioen als een zeer sympathieke daad. mede omdat wij weten, dat dit besluit allerminst voortspruit uit arbeidssohuwheldintegendeel wij allen kennen u als een hard werker, die ook bui ten zijn maatschappelijken werkkring nog vele ambities heeft. Het feit, dat ge een gelukkig mensch zijt, Uitvoering ten bate van Spaansche vluchtelingen. De Vereeniglng voor Volkscultuur, gaf Zaterdagavond een Klein-Kunst-avond ten bate van de Spaansche vluchtelingen en de Spaansche kinderen. De voorzitter, de heer A. van Egmond heette de velen, die de groote zaal van „Den Burcht" geheel vulden, hartelijk wel kom, in het bijzonder de commissie „Zorg voor het Spaansche Kind" en de afgevaar digden van den Arbeiders-Sportbond. De heer Van Egmond, wees er voorts op. dat het republikeinsche Spanje recht heeft op onze belangstelling, omdat het vocht voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid Daar naast streed het ook voor de vrijheid van alle beschaafde volken van de wereld. Wij zullen ons, aldus spr. niet laten ont moedigen, omdat het fascisme tenslotte in Spanje overwon. Thans hebben de Spaansche vluchtelingen die met tienduizenden de vlucht naar an dere landen hebben genomen, recht op on zen daadwerkelijken steun. Daarom moeten wij alle pogingen, welke ondernomen wor den om het lot van deze vluchtelingen dra gelijk te maken, krachtig ondersteunen. In dit verband maakte spr. met waardeering melding van den arbeid van de commissie „Hulp aan het Spaansche Kind". Ware menschenliefde lag aan dit werk ten grond slag. Tenslotte wees de heer Van Egmond erop, dat ook V.V.V.C. door het organiseeren van dezen avond een steentje heeft willen bijdragen ter lenigihg van den nood der vluchtelingen. Een zeer gevarieerd programma, waarin muziek, zang, dans en declamatie elkaar in groote verscheidenheid afwisselden, werd vervolgens afgewerkt en oogstte veel bijval Een bal met vele attracties, waarvan de opbrengst den Spaanschen vluchtelingen eveneens ten goede kwam, vormde het slot van dezen avond. SCHUTTERSVELDSCHOOL. Ouderavond. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzingingen: J. J. Elsgeest, Kerkstraat 45. Noordwljk- Binnen. Brood-, beschuit-, koek- en ban ketbakkerij. Wijziging uitoefend bedrijf: de beschuit-, koek- en banketbakkerij is over gedaan. F. H. van Eyg, Wijk A 183, Ter Aar. Han del in manufacturen, enz. De zaak is om gezet in een vennootschap onder firma on der den naam: Firma F. H. van Eyg en Zoon (Beperkende Bepalingen) met ingang van 27 Maart 1939 Vennooten: F. H. van Eyg Nieuwkoop en N. J. van Eyg, Ter Aar, De politiebrandweer is Zaterdagmid dag uitgerukt voor een vermeenden brand bij den winkelier F. aan de Haarlemmer straat 79, waar van onder den vloer rook te voorschijn kwam. De oorzaak bleek echter slechts een lek in de rookafvoer, zoodat er geen water behoefde te worden gegeven. LEIDSCH REVUE- EN CABARET GEZELSCHAP. Opvoering van een revue. In de fraai gerestaureerde tooneelzaal van café-restaurant ,.'t Schuttershof" voer de Zaterdagavond bovengenoemd gezel schap een revue op, getiteld „Daar knap je van op", geschreven door den voorzitter- regisseur Nard Boer. De zaal was reeds bij den aanvang ge heel bezet, waarover de heer Boer in zijn openingsrede zijn vreugde te kennen gaf, daaruit tevens concludeerende, dat hetgeen zijn vereeniglng in de laatste vier jaar heeft geboden, bij het publiek blijkbaar in den smaak valt. Hij verbond hieraan de op wekking om het gezelschap in nog meer dere mate te steunen door als lid of dona teur toe te treden, terwijl hij tenslotte de tombola in aller belangstelling aanbeval. Na een vroolijke muzikale inleiding door Hofenk's Melody Makers, werd keurig op tijd een aanvang gemaakt met de vertoo ning der revue, bestaande uit een proloog en niet minder dan 24 tafereelen, waaron der een viertal „finales". Zooals de meeste revues vertoonde ook deze weinig samenhang: het waren meest op zich zelf staande tafreelen, waarvan het ecne uit den aard der zaak beter geslaagd was dan het andere. Over het algemeen leek ons de revue te langgerekt, waarbij nog kwam. dat verschillende medespelen den zich achterin de zaal niet verstaan baar konden maken, hetgeen wederkeerig de rust in dat zaaldeel niet ten goede kwam De zangnummers behoorden tot het beste deel van het uitgebreide revue-menu. waarvan het dessert eerst een flink eind na het middernachtelijk uur werd geser veerd. Een bal onder leiding van Gé Mie- remet besloot deze uitvoering, die zich in veler waardeering. blijkende uit hartelijk applaus, mocht verheugen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Gistermorgen belegde de afdeeling Lei den van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling in het Trianon-Theater de voor laatste filmbijeenkomst van haar winter- programma. Na een vermakelijk teekenfilmpje in kleuren werd de hoofdfilm: „De goede aarde" vertoond, waarvan het scenario ont leend is aan den bekenden roman van Pearl Buck. In deze film, waarin de strijd om het bestaan van den Chineeschen boer op aangrijpende wijze in beeld wordt gebracht, vertolkt Paul Muni op weergalooze wijze de hoofdfiguur van Wang, een Chineeschen boer. Daarnaast dient direct genoemd te worden Luise Rainer als OLan, de oot moedige gehoorzame en onderworpen vrouw. Wondermooie opnamen van het Ohinee- sche landschap, zorgvuldig weergegeven momenten over zeden en gewoonten van de bewoners van het Hemelsche Rijk, authentieke opnamen van een monsterach tige sprinkhanenvlucht en het bewonde renswaardige spel der beide hoofdpersonen maken deze film tot een zeer bijzondere met hooge cultureele waarde, die den blik der toeschouwers verruimt en hen even in aanraking brengt met de ondoorgrondelijke ziel van het Oosten. Een film, zooals er maar een enkele in tal van jaren ver schijnt) BINNENLAND. AJgemeene vergadering te Haarlem der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur (3de Blad). Werkgeversorganisaties tegen het ontwerp- kinderbijslagverzekering. (3de Blad). Huldiging te Den Haag van generaal b. d. W. Boet je (Binnenland, 3de Blad). Treinontsporing te Delft doordat een wissel te vroeg werd omgezet (Gemengd, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer vaste markt - Matige omzetten - Krachtig herstel - Amerika belangrijk hooger - Brieggingsmarkt beter. BUITENLAND. Hitler's rede brengt geen verrassingen (3de Blad en Buitenland, 1ste Blad). Polen's minister Beek op weg naar Londen (Buitenland, 1ste Blad). Londen zet zijn actie zonder aarzelen voort (Buitenland, 1ste Blad). Overleden is de vroegere Poolsche politicus kolonel Sla wek (Buitenland, 1ste Blad) Visscherij-overeenkomst tusschen Japan en de sovjets bereikt (Buitenland, 1ste Blad). Washington erkent Franco de jure (Bui- tenland, 1ste Blad). De verkiezingsuitslag in België. De Rexis- ten als weggevaagd, winst voor katho lieken en liberalen (Buitenland, 1ste Blad). Dr. Martens neemt ontslag als lid der Bel gische Academie (Buitenland, le BI.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Toene mende bewolking met eenigen re gen. Later gedeeltelijk opklarend. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. De Schuttersveldschool heeft een ouder avond gehouden, welke goed geslaagd mag heeten. Het hoofd der school, de heer En- troo. opende den avond met een hartelijk woord van welkom aan alle aanwezigen Snr wees vervolgens on het nut van het instituut der schnolbaden en van de melk- voorziening on school. Voor de geringe kos ten, welke ran dit laatste verhonder. ziin, mag men dit den kinderen niet onthnu- den Momenteel wordt aan 140 van de 180 I leerlingen melk verstrekt. Hierna hield de heer van der Neut een lezing over luchtbescherming welke door lichtbeelden werd verduidelijkt. De heer Fntrop dankte namens de aanwezigen den heer v. d Neut voor zlin helderp uiteen zetting Nadat drie nieuwe leden der ouder commissie waren gekomen bracht de kas- commissie verslag uit. Zij deelde mede. dat de boeken en bescheiden van den pen ningmeester in orde waren bevonden, waar na de heer Entrop mede namens de ouders dezen functionnaris dankte voor zijn goede werk. In de oauze werd door eenlge dames een kooie thee en sigaren genresenteerd, waarna de hoer Ent,roe Hp srhe'dende com missieleden bedankte voor het vele en goede werk, dat door hen is verricht. Ook dankte spr. de ouders voor hun opkomst. Tenslotte werd overgegaan tot het bezich tigen van het werk der leerlingen. De Koninklijke marine heeft dezer dagen aan de NV. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker opdracht gegeven voor de levering van 31 torpedowater vliegtuigen van het type Fokker T 8 W.t bestemd voor den dienst der marine. De Fokkerfabrieken hadden in op dracht van de marine reeds een serie van vijf toestellen van dit type in aan bouw. Het eerste van deze serie bevindt zich te Schellingwoude, waar de proef vluchten een gunstig verloop hebben. Van deze nieuwe serie zullen 19 vlieg tuigen met houten vleugels worden af- leverd en de 12 resteerende toestellen in geheel metalen constructie worden uitgevoerd Hiermede doet de bouw in serie van geheel metalen vliegtuigen van Nederlandsch ontwerp hier te lande zijn intrede. Zooals bekend is, bevindt zich bij Fokker bovendien een geheel metalen tweemotorig bombardements vliegtuig in bouw, het prototype Fokker T 9, in opdracht van en be stemd voor de luchtvaartafdeelmg van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger. Dit vliegtuig nadert zijn vol tooiing. Tet type T. 8 W. is een tweemotorige vrij- dragende middendekker op drijvers, een torpedovliegtuig, dat in plaats van torne- do's ook bommen kan meevoeren en dat tevens dienst kan doen als lange afstands verkenner. Het bijzondere van deze ma chine is, dat de torpedo's geheel in den romp kunnen worden opgeborgen en dat de bergruimte kan worden gesloten met twee luiken, die hydraulisch kunnen wor den bediend. Het toestel is uitgerust met een krachtige afweerbewapening. die in alle richtingen bruikbaar is en kar. be mand worden met drie of vier pers-men. Het kan worden gebruikt met twee lucht - gekoelde stermotoren met een capaciteit van 400 tot 700 P.K. elk, van welke sterkte de prestaties afhankelijk zijn. Hitler's rede de merkwaardige hou ding over het eerst wel en toen weer niet uitzenden per radio zullen we maar laten voor wat ze is, men zie het 3e Blad heeft geen verrassingen gebracht. Het was een rede. die grootendeels tegen Engeland was gericht, dat zwaar werd gehoond, maar ovei de actueele vraagstukken is feitelijk geen woord vernomen. Met name Polen is geen enkelen keer genoemd. Slechts is in algemeene termen gezegd, dat een omsin geling niet zou worden geduld De Britsche pers is dan ook algemeen van oordeel, dat de toestand door de rede van den Fuehrer noch is verbeterd, noch slech ter is geworden en waarschuwt zich niet te laten misleiden door de schijnbare kalm te van de rede. De „Daily Telegraph" merkt op, dat zelfs wanneer verband bestaat tusschen de woorden van Hitier en zijn daden, dan nog zou men uit de rede weinig kunnen opmaken, aangezien voor de honderdste keer de vervelende geschiedenis van het dat Duitschland is aangedaan, is meest bezig houden, tot het oogenblik van het uitvoeren. En de labour-leider Greenwood verklaar de te Bradford, dat de uitlatingen van Hitier geen aanwijzing vertoonen voor een afwijken van zijn vastgestelde politiek. Hij heeft geen constructieve voorstellen gedaan voor een regeling in Europa, zyn strategie fnuikt de geestkracht der kleinere Euro- peesche landen en schept een onbesten digheid in Europa. Zoo lang die strategie zal voortbestaan, zal het gevaar voor een oorlog, welken Hitler heeft gezegd te wil ier. voorkomen, blijven bestaan. Engeland blijft waakzaam, dat is de conclusie, waartoe men moet komen trots Hitler's aankondigine. dat de partijdag van Neurenberg in het teeken van den vrede zal staan Engeland's aarzeling is verdwenen. In officieele kringen te Londen spreekt men er zelfs verbazing over uit dat er in Londen stemmen zijn opgegaan die de be- teekenis van de door Chamberlain in het Lagerhuis afgelegde verklaring wilden ver kwaad, U»i o herhaald. Met seen woord is gesoroken Kleinen meeninc van ST*» S« 'SS» Zaterdag npg door J genade De diplomatieke medewerker van Reu-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1