Algemeen© vergadering van „Bloembollencultuur" LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Haandag 3 April 1939 Gemeenteraad Koudekerk a. d. Rijn DE VUURS Zware druk op het bedrijfsleven Rede van dr. Verhage Aanleg tegelpad Brugverbreeding -« De arbeiderswoningen - De beheersverordening In de heden te Haarlem gehouden alge- meene vergadering van „Bloembollencul tuur" hield de voorzitter, dr. A. J. Verhage de volgende openingsrede: In den aanvang van dit jaar heeft onze vereenlging een gevoelig verlies geleden door het overlijden van haar eere-lid, Mr. J. C. A. Everwijn. op 65-jarlgen leeftijd. In het bijzonder in den tijd, dat de heer Ever- wijn het ambt van H. M.'s Gezant te Was hington bekleedde, heeft hij in verband met de aankondiging van het invoerverbod van narcissen tegen 1926 veel voor ons bedrijf gedaan, en tijd toch moeite gespaard om de belangen van den Nederlandschen tuin bouw, in het bijzonder ook van ons bedrijf, te dienen. Ook in andere functies was hij vooral in de oorlogsjaren, met het bloem- bollenbedrijf in aanraking geweest. In de latere jaren, toen hij zich in Noordwijk had gevestigd, heeft hij zich steeds een belang stellend vriend van ons vak en van onze vereenlging getoond, wiens overlijden in ons midden diep betreurd wordt, aldus spr. Eveneens te Noordwijk overleed op 79- Jarigen leeftijd de bekende Noordwijker Jan Braun. Vele jaren was hij afgevaardigde der afd. Noordwijk op onze algemeene ver gaderingen, waar zijn woorden steeds met groote belangstelling werden aangehoord. Hij was een gemoedelijk, maar scherpzin nig man, wien de belangen van ons vak en van onze vereeniglng zeer ter harte gin gen. Ook als publicist heeft hij het vak ge diend, en vooral de oudere soorten waren een onderwerp, waarover hij op deze wijze velen. Zijn heengaan is een groot verlies voor de afdeellng Noordwijk, voor onze ver eenlging en voor het geheele vak. Groote ontroering heeft verwekt het auto-ongeval in Amerika, waarbij Piet van Reisen Jr. op 23-jarigen leeftijd het leven verloor. Eenige weken na dit overlijden werd de firma P. van Relsen en Zonen ge troffen door het heengaan van haar stich ter, P. van Reisen Sr., op 86-jarigen leef tijd. Eveneens op 86-jarigen leeftijd over leed te Bloemendaal J Beumer, het gewe zen schoolhoofd te Sassenheim, dien bijna iedereen kende als een kenner van ons vak, als een kundig spreker en schrijver, die veler vakkennis verrijkte door cursussen en door zijn vriendschappelijk gegeven advie zen. Hij was een vraagbaak voor velen en een verdienstelijk winner van nieuwig heden. Spr. herdacht verder o m. het over lijden van den heer P. de Groot Jz. te Noordwijk. oud-lid van de vroeger groote bloembollenfirma J. de Groot en Zonen. Sedert onze vorige algemeene vergade ring, zoo ging de heer Verhage voort, zijn de politieke spanningen, op welker vermin dering wij toen nog konden hopen, eerder sterker dan geringer geworden. Dit heeft op het bedrijfsleven in het algemeen een druk gelegd, waaronder wel zeer in het bijzonder lijden bedrijven als het onze, die geheel op de uitvoermogelijkheden zijn aangewezen. De zorgen voor het behoud van die uitvoermogelijkheden zijn, ook af gezien van het gevaar van politieke con flicten. in de afgeloopen maanden niet ge ring geweest. Ih de eerste plaats heeft onze grootste afnemer, Engeland, ons veel zorgen ge baard door de opnieuw naar voren gekomen plannen tot beperking van den bloembol- leninvoer. Dergelijke plannen waren vroe ger wel verworpen, maar een wijziging in het Engelsche kabinet en het meer en meer bezien van de handelsverhoudingen alleen tusschen de twee landen, die in een bepaald geval bij den handel in het betreffende product betrokken zijn. deden, naast de machtige positie van den Britschen Boe renbond. van wien het initiatief tot invoer beperking zou uitgaan, het gevaar van ver wezenlijking der plannen grooter zijn dan ln het verleden het geval geweest was. Besprekingen van vertegenwoordigers van kweekerij en handel met de vertegenwoor digers van de Britsche afnemers deden voor dit probleem een onlossing vinden, die po gingen tot verhooglng van het invoerrecht kon voorkomen. Het bezwaar van de En gelsche afnemers was een te groote invoer van bloembollen in Engeland, omdat dit elk jaar tot een overvoering van de Engel sche bloemenmarkt leidt. De maatregel, die hiertegen gevonden werd. was een uitscha keling van den uitvoer van zift 10 var. late tulpen naar Engeland, tenzij in verband met het gewas later in het seizoen een andere maatregel zou worden overeenge komen. Onder deze omstandigheden is dit naar mijn overtuiging de beste maatregel, die getroffen kon worden. Invoerbeperking door verhoogizjg van invoerrechten, die voor alle artikelen gelden, of door contingent teering, zelfs als dit een vrijwillige van on zen kant was. zou een veel grooter bezwaar geweest rijn dan deze regeling, waarbij de kleine bollen in ons land blijven en meer groote bollen worden uitgevoerd, en die toch ruimte laat voor een natuurlijke expansie van onzen afzet, wanneer de omstandig heden daartoe gunstig zijn. Het bloembollenvak is ook opgeschrikt door berichten, dat langs den weg van een door enkele leden van de Amerikaansche volksvertegenwoordiging ingediend ^'ets- ontwerp opnieuw getracht zou worden de Nederlandsche narcissen slecht- na een warmwaterbehandeling: in de Vereenigde Staten binnen te laten. Terwijl als nl^u" Wisheid ook tulpen en hyacinthen, zij het na een nog jaren verwijderden datum, in dit wetsontwerp worden genoemd. Na de vreugde, die in onzen kring ge- heerscht heeft over de opheffing van het Amerikaansche embargo, is ook als is het nog zeer moeiliik te beoordeelen, wat er uit deze voorstellen zal voortkomen dit een teleurstellend bericht. De grond van de heerschende vreugde was juist, dat het Hoofd van het Amerikaansche Bureau voor Plantenquarantaine deze beslissing had genomen omdat hij, na een bezoek met enkele andere Amerikaansche deskun digen aan onze culturen, geconstateerd en in een verklaring vastgelegd had, dat onze cultures volkomen gezond waren. Da: en kele maanden na een dergelijke verklaring getracht wordt vla een nieuw wetsontwerp onze producten toch op phyto-sanitaire gronden te weren is teleurstellend Voor de Nederlandsche Regeering moge dit aanlei ding zijn om stappen te nemen, die aan neming dezer voorstellen voorkomen. Ame rika is het land, dat voor het Nederland sche bloembollenbedrijf nog veel perspec tief biedt, en Juist in dezen tijd van alom groeiende moeilükheden moge onze Regee ring In dit geval alle mogelijke activiteit ontwikkelen om deze onjuist uitsluiting te voorkomen. Dat niets wordt nagelaten om den ge zondheidstoestand onzer cultures In het algemeen te verbeteren bewijst ook de op richting van de groep „De Iris", waarvan het doel ls het instellen van een keurings dienst voor de Iristeelt. Hiermede is een vierde groep onzer vereeniging ln het le ven geroepen, welke uitsluitend de vaktech nische belangen van dit product zal behar tigen. In dat verband zij er op gewezen dat ln onze vereenlging, waarvan de oudste afdeelingen dit Jaar haar 60-jarig bestaan herdenken, de groep „De Narcis" kort ge leden het 25-Jarlg bestaan herdacht. Bü die gelegenheid ls het weer duidelijk ge worden. welk belangrijk werk de narcis- senkweekeis zelf hebben gedaan voor de gezondheid hunner cultures Het is aan het initiatief van het vak zelf te danken, dat wij met een gerust geweten van een volkomen gezonde narcissencultuur kunnen spreken. Ook de ontwikkeling van de handelsver houdingen met Duitschland baart zorgen. De gevolgen van de beschermende maat regelen, die zeer onlangs de Nederlandsche Regeering ten bate van onze industrie heeft genomen boven de maatregelen, die reeds getroffen waren, zijn vooral voor onzen tuinbouwexport. en in het bijzonder voor onzen bloembcllenuitvoer, zonder twijfel nadeelig De afsluiting van het nieuwe Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag vo rige week heeft dit al direct bevestigd: hierbij is het Duitsche invoerrecht op onze producten verhoogd van 20 on 25 Mark per 100 K G. De beschermende maatregelen voor onze Industrie, waarbij ik naast de invoerrechten ook aan de contingenteeringsmaatregelen deqk, zijn er ook niet vreemd aan dat onze invoer uit Duitschland geregeld vermindert. In het clearingsysteem moet dit tengevolge hebben dat de contingenten voor uitvoer naar Duitschland geregeld verkleind wor den. De Regeering moge bedenken dat deze Regeeringspolitlek in de allereerste plaats treft, een product als bloembollen, dat een specifiek Nederlandsch karakter draagt en waarvoor met moeite een markt is gescha pen, die steeds meer verloren dreigt te gaan. Financieele steun heeft de Regcering aan ons bedrijf slechts op enkele onder- ucelen gegeven; dit mag geen naam heb ben vergeleken met den steun, die aan andere bedrijfstakken ls verleend Het is nu te hopen, dat de Regeering er blijk van geeft de benadeeling van onze positie door' deze maatregelen in te zien door voor een volgend kwartaal het contingent voor den uitvoer van bloembollen zóó vast te stellen, dat onze uitvoer naar Duitschland niet' minder wordt dan vorig jaar. Van de zijde van Duitschland, waar de afnemers om ons product zitten te springen, zal dit wel geen bezwaar opleveren. Naast de moeilijkheden bij den export vragen ook andere problemen onze aan dacht. In de eerste plaats mag daarbij ge dacht worden aan het streven der Regee ring om de bedrijfsmaatregelen door het georganiseerde bedrijf zelf te doen over nemen, aldus spreker. De langdurige onderhandelingen hierover tusschen de organisaties op bloembollen- gebied onderling en met Regeeringsverte- genwoordigers hebben nog niet tot een de finitief resultaat geleid De onderhande lingen zijn echter wel gevorderd, al Is cr niet op alle punten een volledige overeen stemming. Wanneer het tot. overneming der bedrijfsmaatregelen komt. dan zullen wij dus de figuur hebben, dat het werk van Sierteeltcentrale en Surplusfonds zal wor den overgenomen door een instantie, waar van het bestuur is samengesteld uit door de daartoe door den Minister aangewezen organisaties benoemde leden. De bedoeling Van deze overneming van de bedrijfsmaatregelen is het toe te juichen beginsel, dat deze niet verambtelijkt mo gen worden, en dat deskundigen uit het vak zelf de leiding van en de verantwoor delijkheid voor de uitvoering moeten over nemen Zooals het onlangs uitgebrachte „rapport betreffende overneming der iandbouw-crisismaatregelen door de be- drijfsgenooten" zegt, is nu de indruk, dat de Overheid op den voorgrond staat, en het bedrijf op den achtergrond; deze ver houding moet gewijzigd worden. Het zal geheeJ en al van de uitwerking afhangen of verambtelijking en verstarring niet. zij h"t door andere personen, toch blijft voortbestaan Ieder bedrijf apart zjt de hiertoe bevoegde instantie ineen, dus ln elk anart geval zald it anders zijn. Maar wan neer wij het bovengenoemde rapport be- studeeren, ontkomen wij niet aan den in druk, dat bij een uitwerking als daarin geschetst, het gevaar, dat men wilde on- I dervangen, blijft bestaan, althans voor den tuinbouw. In het apport wordt namelijk gezegd, dat de drie Centrale Landbouw-organisaties na de oprichting van organen voor dc on derscheidene bedrijfstakken een eoördi- neerende taak zullen'hebben. Nu acht ik dit voor den landbouw ln engeren zin een mo gelijke noodzakelijkheid door de ingewik keldheid van den organisatorischen opbouw in verband met de uitgestrektheid van het daar betreden terrein. Maar voor den tuin bouw, en zeker voor den luxen-tuinbouw, acht ik een dergelijk coördlneerend li chaam in het geheel niet noodig. Het be staan ervan kan, als ik de strekking hier van goed begrijp, slechts opnieuw veramb telijking en verstarring tengevolge heb ben. Ieder orgaan behandelt de bedrijfs maatregelen voor het betreffende bedrijf, en de Regeering houdt er toezicht op. dat hierbij het algemeen belang niet geschaad wordt. Ik zie geen enkele reden om een or gaan te plaatsen tusschen b.v. het bloem bollenbedrijf en de Regeering. Maar ook wanneer een dergelijk orgaan om redenen, die ik uit dit ranport niet kan opmaken, noodzakelijk zou zijn. dan moeten toch voor den tuinbouw met in de eerste plaats de drie Centrale Landbouworgani saties worden ingeschakeld. Dan moet een lichaam worden gezocht, dat zich met tuinbouwvraagstukken bezig houdt. Dat het niet moeilijk is een zoodanige instan tie in te schakelen, bewijst het bestaan van den Ned. Tuinbouwraad. waarin de onder scheidene takken van tuinbouw reeds ja renlang op bepaalde gebieden samen werken. Er is nog een gevaar uit dit rapnort te lezen. Het komt mij voor, dat het den sa menstellers ervan niet steeds scherp voor oogen heeft gestaan, dat de bestaande, di rect uit het bedrijfsleven voortgekomen or ganisaties, op velerlei gebied een taak ver vullen, die niet dan zonder groote schade aan een nieuw te vormen lichaam zou kun nen worden opgedragen. Wanneer men bijv. leest over het zoeken van nieuwe af zetgebieden en bevordering van rationali satie, dan bedenke men. dat' juist in den tuinbouw bestaande organisaties op eco nomisch en technisch gebied steeds werk zaam geweest zijn. Een scherpe afbakening van de taken en behoud van het bestaan de is een eerste voorwaarde voor een goede werking van het systeem, dat ook de Re geering voor staat. Het heele vraagstuk biedt nog vele moei lijkheden. al is liet principe, dat wat voor het bedrijf noodig geoordeeld wordt ook door het bedrijf gedaan moetw orden, zon der twijfel juist. Laten we hooen, zoo ein digde spr., dat deze moeilijkheden zullen worden opgelost op een wijze die den va- derlandschen tuinbouw en in het bijzonder ook ons vak, ten goede zal komen. o De Raad van Koudekerk aan den Rijn vergaderde. De voorzitter deelde mede. dat binnenkort overgegaan zal worden buiten de bebouwde kom een tegelpad aan te leggen en verschil lende gedeelten van den weg te herbestra- ten, waarvan de kosten geraamd op plm. 1HMXhuitgezonderd de straatklinkers, welke reeds in 1938 zijn aangeschaft. De kosten komen ten laste van het wegen fonds. Het ligt in de bedoeling het herstra ten en betegelen op te dragen aan Gebr. Streefkerk, terwijl de levering van beton- banden en zand door ingezetenen zal ge schieden. Ook de werkkrachten voor opper- diensten zullen uit de gemeente genomen worden. Ook het voetpad in den Hoogenwaard binnen de bebouwde kom eischt dringend verbetering, doch hieraan zijn groote kos ten verbonden, waarvoor echter nog geen gelden beschikbaar zijn. De heer van Veg- ten informeerde of ook bij de fabriek van van Beers een voetpad zal worden gelegd. De voorzitter antwoordde, dat dit nog nader bezien zal worden. Verschillende besprekingen omtrent de uit te voeren werkzaamheden worden gevoerd. Hierna volgde het voorstel tot het in on derhoud nemen van de brug bij C. v. d. Bijl en tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van verbreeding. De voorzitter lichtte dit voorstel uitvoerig toe. Er zijn langdurige besprekingen met de onderhoudsplichtigen en het polderbe stuur gevoerd. De kosten van een nieuwe brug zijn geraamd op f. 3000.—. Het ligt de bedoeling een breedere brug te maken, waarmede dus ook een gemeentebelang be moeid is. Tusschen partijen is na langdu rige onderhandelingen overeenstemming bereikt inzake de kostenverdeeling, welke hierop neerkomt, dat de beide onderhouds plichtigen en het polderbestuur elk f. 800 - en het gemeentebestuur f. 600.zal betalen De heer Lieverse informeerde hoe breed de nieuwe brug zal worden en of de gemeen 2267 Ungez. Med.) I te hierdoor niet in conflict kan komen meC andere onderhoudsplichtigen van bruggen. De voorzitter antwoordde, dat het de be- I doeling is de brug ongeveer 5 a 6 M. breed i te maken, terwijl dit geval geheel op zich zelf staat, daar het polderbelang ook als een gemeentebelang moet worden bezien. Het voorstel werd na discussie z.h.st. aan genomen. De voorzitter zeide, dat nog een onder zoek is ingesteld naar den toestand van de Lagewaardsche brug en dat B. en W. er in principe voor gevoelen hieraan ook verbe tering te brengen b.v. door het maken van een betonnen bovendek. Voorstel om in beginsel te besluiten tot het verleenen van subsidie in de kosten van verbetering van eenige arbeiderswoningen. De voorzitter zeide. dat B. en W. den laatsten tijd verschillende aanschrijvingen hebben uitgezonden om tot verbetering van arbeiderswoningen te geraken. Het bleek echter, dat, indien hiermede wordt doorge gaan, er binnenkort gebrek aan woningen dreigt te komen, daar hier slechts heel wei nig nieuwbouw plaats vindt. Er zijn com plexen woningen bij. waarvan de kosten van verbetering meer dan f3000.zullen bedragen, hetgeen voor de eigenaren zware lasten beteekent. Daar deze verbeteringen ook een verruiming van werkgelegenheid beteekenen, stellen B. en W., op grond van een daaromtrent ingekomen circulaire van den Minister, voor medewerking te verlee nen tot het verleenen van een bijdrage in de te maken kosten. De bijdrage kan beloopen ten hoogste f. 240.per woning. Hiervan neemt het Rijk 2/3 voor zijn rekening, terwijl ten laste van de gemeente komt 1/3 deel, dus 1/9 van do totale kosten. Waar nog geen cijfers bekend zijn, ligt het in de bedoeling, dat B. en W. later met een definitief voorstel hopen te komen. Na toelichting werd z.h.st. besloten over eenkomstig het voorstel van B. en W. Voorts kwam aan de orde het punt „In trekking en opnieuw vaststelling Ambtena renreglement". Dit werd z.h.st. vastgesteld. De voorzitter lichtte toe een verzoek van het Bestuur der Ned. Herv. school, alhier, om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen, schoolbehoeften en school- meubelen. De kosten zullen plm. f.260.— bedragen. Aldus werd z.h.st. besloten. Na benoeming der leden van de stem- bureaux volgde sluiting. Copyright P. I, B. Boi 6 Coptnhooon De koning en de koningin waren den volgenden morgen al II om haar te vragen wat zij 's nachts gezien had. VW trots vertelde vroeg opgestaan en direct lieten zij de hofdame bij zich ontbieden, de laatste wat zij had gedaan om het huis, w*a*ft <Je prinses en de hond verdwenen waren, terug te kunnen vinden. -■ - Nauwelijks was de hofdame uitverteld, of de koning, de koningin, alle hofdames en alle officieren verlieten het slot, om het huis, waarvan de voordeur met ee te vinden. wit kruis gemerkt was, „Kijk, daar is het al!" riep de koning, toen hij de eerste deur met een wit kruis zag. „Neen, lieve man, ddir is het", zei de koningin, die een andere deur, ook gemerkt met een wit kruis, zag. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11