De bezetting van Madrid SCHUDT UW LEVER WAKKER Nog eens de Fransche Presidentsverkiezing LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Maart 1939 Derde Blad No. 24236 SANOSTOL 80sfe Jaargang Groot enthousiasme GEMENGD NIEUWS 20 mille schade bij brand Dolle koe zet De Lier op stelten De macht van den president Ontploffing in munitiefabriek /CUEEP/ TJIINCINj De rechtsche propaganda-zcnder aan het front van Madrid heeft medege deeld, dat de troepen van Franco gis termiddag om halféén over de Toledo- brug de stad begonnen binnen te trek ken. De rcchtsche autoriteiten namen om twee uur de stadsdiensten over. De speciale correspondent van Reuter seint na een rondgang door de stad, dat hij al den tijd, dat hij te Madrid heeft ver toefd, nog nooit zulke tooneelen van uit bundig volksenthousiasme heeft gezien. De straten zijn vol menschen, die juichen, dansen en zingen. Velen hadden vreugde tranen in de oogen en vreemdelingen om helsden elkaar. Unino Radio zendt voortdurend bijzon derheden over de laatste phasen" van den Spaanschen burgeroorlog, de capitulatie van Madrid, en de dingen die komen zul len. Naar de zender meldde is kolonel Lozas, de commandant van de zestiende divisie, benoemd tot militair gouverneur van Ma drid. Ook werd medegedeeld, dat de moorde naar van generaal Lopez Ochoa in een hotel te Madrid gearresteerd is door een groep requetes. In de Calle Fuencarral hee.ft zich een priester, die zich sedert Juli 1936 in een huis schuil had gehouden, weer naar buiten gewaagd. Hij werd met gejuich door de menigte begroet. Te 16 uur deelde „Union Radio" het vol gende mede: „Sedert gistermiddag had men den indruk, dat Madrid geen weer stand meer kon bieden. De roode strijd krachten verlieten de loopgraven en alle stellingen. De anarchisten trachtten nog een zeker verzet te organiseeren, doch het was te laat. De bevolking had besloten zich over te geven. Groepen anarchisten namen de vlucht Te negen uur in den ochtend verscheen in de Calle Arcale een rechtsche vrachtauto, bezet met menschen, die „leve Franco, leve Spanje! riepen. Niet lang daarna rukte de 18de divisie de stad binnen. Tegen den middag was de stad reeds ge heel bezet en in den namiddag werd de universlteitswijk in bezit genomen. Het leven gaat thans weer zijn gewonen gang". Te halféén kwam een overste van de Phalanx bij het ministerie van financiën, het voormalige kwartier van het luchtleger. aan. Hij onderhield zich twintig minuten met Besteiro, Pradas en anderen. Zoodra de troepen van Franco de hoofd stad waren binnengetrokken werden de po litieke gevangenen, die nog ln de gevange nissen zaten, op vrije voeten gesteld. Het zijn voor het meerendeel jongelieden, die lid zijn van de Phalanx. Een lid van de oppositie in den vorigen gemeenteraad. Melchlor Radriguez, heeft zich aan het hoofd van den raad gesteld en de vlag van Franco op het stadhuis laten htjschen. Hij heeft een radio-toespraak tot de Madrileensche bevolking gericht, waarin hij verklaarde, dat het in de stad volkomen rustig is. Hij voegde daaraan toe: „De eerste maatregel, dien wij nemen, is de be vestiging van alle gemeente-ambtenaren en -beambten in hun tegenwoordige betrek kingen. Ik verzoek dezen menschen, zich onmiddellijk op hun post te begeven. De voedselvoorziening is verzekerd en alles zal in orde geschieden. Weldra zullen te Madrid de voorraden levensmiddelen uitgedeeld worden, die het nationalistische leger bijeengebracht heeft om in de behoef ten van het Madrileensche volk te voor zien". Verder meldt „Union Radio", dat de vluchtelingen in de buitenlandsche ambas sades geëvacueerd zijn. Vooral voor de Chi- leensche ambassade en voor het gezant schapsgebouw van Panama organiseerden Phalangisten betoogingen. Kort na den middag heeft een speciale correspondent van Reuter in Madrid een onderhoud gehad met de nationalistische soldaten op het front in de universiteits- wijk. Terwijl zij nog wachtten op het bevel de stad binnen te rukken, verbroederden zij zioh met de republikeinsche soldaten en burgers, die hun loopgraven binnenkwa men. De vluchtelingen, die sinds het uitbreken van den burgerkrijg een toevlucht hadden gezocht in de verschillende ambassades, zongen het lied van de Phalanx, terwijl tranen van ontroering over hun wangen stroomden. De auto's die in dienst stonden van de republikeinsche stormtroepen, waren alle getooid met de nationalistische vlag. Toen het nieuws van de overgave van Madrid bekend werd, vulden de straten der stad zich snel met vluchtelingen, die vrees den, dat zij op de zwarte lijst der natio nalisten zouden staan. Wanhopig zochten zij naar middelen, om de stad te verlaten, doch het aantal auto's was schaarsch ten gevolge van gebrek aan benzine. De nationale verdedigingsraad Is te Va lencia in vergadering bijeen, waar wordt beraadslaagd over een spoedig overgeven van Valencia. Alle leden van den raad bevinden zich te Valencia, met uitzondering van Besteiro. die in Madrid is gebleven, om de bevolking door het moeilijke oogenblik heen te hel pen. Tevens verzocht hij den Madrilenen hun waardigheid te behouden en de orde te handhaven. Volgende boodschap ls nog tot de link- sohen gericht: „Tegenstand is thans nutteloos. Wij doen opnieuw een beroep op allen, opdat er geen bloed vloeit. Gil kunt rekenen op de recht vaardigheid van dsn Caudilln Wanneer Franco pardon belooft, houdt hij woord. Het Ls nutteloos zich te verzetten en wij noo- digen de republikeinen uit, zich onverwijld over te geven." Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco bericht, dat bij de bezetting van Madrid 40.000 man van het leger van den verdedigingsraad krijgsgevangen zijn gemaakt. Ook zijn talrijke dorpen in de omgeving van Madrid bezet. Aan het Zuidelijk front wordt de op- marsch eveneens voortgezet en talrijke dor pen zijn ingenomen, evenals aan het Oos telijk front. Hier werden 7500 krijgsgevan genen gemaakt. Te Madrid is een raad van de Phalanx gevormd, welke zetelt in het presidents gebouw. De Phalanx-politie heeft reeds den dienst in de straten aanvaard. Zonder een schot te lossen zijn de troepen van Franco langs alle zijden de stad binnengerukt. De soldaten werden omhelsd door mannen, vrouwen en kinderen. Reeds zijn de eerste van de 6500 vrachtauto's met levensmiddelen, welke voor Madrid gereed stonden, de stad binnengereden. Hitier heeft het volgende telegram doen toekomen aan generaal Franco: „Bij het binnenrukken van uw troepen in Madrid en de daarmede bevochten eind overwinning van het nationale Spanje over het volkenvernietigende bolsjewisme, wensch ik u hartelijk geluk. Duitschland gedenkt thans met mij in oprechte bewondering de voortreffelijke verrichtingen uwer dappere troepen en is er van overtuigd, dat nu voor Spanje een tijd van opbouw aanbreekt, die de groote inspanning en offers van de jaren van strijd zal rechtvaardigen/". In verband met het binnenrukken van de troepen van Franco in Madrid was een groote menigte samengestroomd voor het Palazzo Venezia te Rome. Mussolini verscheen op het balkon en zeide: „De infanterie van Franco en de Italiaansche legionarissen zijn Madrid binnengetrokken De Spaansche oorlog kan van nu af als geëindigd beschouwd worden en geëindigd met een nederlaag van het bolsjewisme. Zoo zal het allen vijanden van Italië en het fascisme vergaan". DE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. Vijftienhonderd leden eener speciale di visie van anarchisten van de republikein sche troepen zijn ondergebracht in de Fransche oude vesting te St. Louis in de Pyreneeën. Een drievoudige cirkel van ruim 19 meter hooge muren in het gebergte sluit hen volkomen van de buitenwereld af en biedt hun weinig kans om te ontsnappen, temeer daar de waarschuwing is gegeven, dat bij eenige poging tot ontsnapping di rect geschoten zal worden. In Frankrijk worden voorts concentratie kampen ingericht voor „vluchtelingen zon der vaderland" waarin alle uitgewekenen zullen worden ondergebracht, die niet in het bezit zijn van geldige papieren. CELLULOID BALLONNETJES VORMDEN EEN VUURZEE. Omstreeks kwart voor vier is gistermid dag brand ontstaan in een loods van 1000 M2. oppervlakte op het Calandplein te Den Haag. waarin gevestigd is de firma Jac. van der Veen. die electrische artikelen maakt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een vonk, die op een ballonnetje van cel luloid is gevallen. Het vuur breidde zich snel uit. De brandweer werd gealarmeerd en verscheen met twee spuiten spoedig ter plaatse. In een half uur was het voornaam- blusschingswerk gesch'ed. Korten tijd later was ook de na-blussching achter den rug. Deze loods heeft geruimen tijd leeg ge staan. Zij was vroeger de fabriek van Koolhoven, die zooals men weet thans op Waalhaven is gevestigd. De firma Jac. van der Veen was er sinds eenige weken in getrokken. Een groot aantal ballonnetjes d;e op oranje feestdagen voor de illumina tie dienen, waren er opgeslagen. Ook lagen er onderdeelen van marktkramen. Men was gistermidag bezig met het in elkaar zetten van een installatie, waaraan zeilen, die voor deze marktkramen dienst doen. bevest'gd zouden kunnen worden Tijdens dit werk zou de vonk ontstaan zijn. waar door één van de ballonnen vlam vatte met het catastrofale gevolg. De eigenaar schatte de schade op het eerste gezicht op minstens 20.000 gulden. De markt zal van dezen brand naar de heer Van der Veen verzekerde geen schade ondervinden. WERKPUT INGESTORT TE GOUDERAK. Arbeider om het leven gekomen. Gisteravond omstreeks zes uur is te Gou derak tengevolge van een grondstorting in een nut. welke was gegraven in verband met werkzaamheden voor de normaiisee- ring van den Hollandschen IJssel, de ge huwde grondwerker K. Anker om het leven gekomen. In den put waren drie arbeiders, onder wie A. aan het graven, toen een der zij wanden instortte, waardoor de drie man- men werden bedolven. Twee van hen kon den gered worden. A. echter werd levenloos opgehaald. Hij laat een vrouw en vier kin deren achter. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal !n Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrU te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten. 0.75. 2412 angez. Med.) EENIGE GEWONDEN. Een dol geworden koe heeft gisteren het Zuidhollandsche dorp De Lier gedu rende eenigen tijd danig in rep en roer gebracht. Het beest was met een vee wagen van de markt te Rotterdam over gebracht naar De Lier en bestemd voor den slager de Bruin aldaar. Zoodra de koe uit den wagen was ge haald, bevrijdde zij zich van haar be geleider en rende de buurtschap „De Nieuwe Tuinen" in. Eenige omstanders, die van de vlucht getuige waren, zetten het op een loopep om het beest te vat ten, doch zij mochten hierin niet slagen. Bij de woning van den heer van Harme ien wilde een 20-jarige jongeman de koe grijpen, doch de vluchtelinge bleek hier in 'het geheel niet o<p gesteld te zijn en be loonde haar belager met een stevigen stoot van de horens tegen het been. Met hevige pijn ging de jongen het huis van den heer van Harmeien binnen. De koe vervolgde haar weg in de richting van het z.g. achter laantje. Hier bezocht 'het* beest de woning van den heer Voskamp, waar het groote 6ohade aanrichtte. In de groote broeikas achter het huis waren twee zestienjarige jongens aan het werk, die, zoodra zij de koe zagen aanko men, het verstandigst meenden te doen, zich zoodanig te verher gen, dat het beest hen niet in de gaten kreeg. Zij gingen daartoe achter in het z.g. warenhuis languit op den grond liggen. Een van hen, H. de Bruin, wist echter niet aan het waakzaam oog van de koe te ontsnappen. De woestelinge rende pardoes op den jongen af. nam hem op de horens en wierp haar prooi hoog tegen het dak van de broeikas. Gelukkig kwam de jongen tegen het houtwerk en niet tegen het glazen deel van het dak terecht. Doch nauwelijks was het slachtoffer op den grond terecht gekomen, of de koe stormde wederom op den jongen af en duwde hem tegen den zijkant van de kas. Op dat oogen blik evenwel werd het beest doodelijk ge troffen door een schot van een der inwo ners van De Lier, die het dier had gevolgd en de Bruin, die ir* doodsangst verkeerde, op deze wijze wist te verlossen. De jongen is er vrij goed afgekomen. BRAND TE AMMERZODEN. Gisteravond omstreeks half tien is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in het pakhuis van den mandenfabrikant J. van Doormalen te Ammerzoden (Geld.) Het vuur werd eerst ontdekt toen de vlammen uit het gebouw sloegen en in een minimum van tijd stond het pakhuis in lichter laaie. De brandweer kon niet ver hinderen, dat het pakhuis met den grond gelijk werd gemaakt. Een vonkenregen daalde neer op een drietal huizen aan de Hoog es te eg, dat slechts met moeite behou den kon worden. In het pakhu;s bevond zich een partij van achtduizend groote manden, alsmede een voorraad steenhout. Dit alles is even eens een prooi der vlammen geworden. De eigenaar was laag verzekerd. Onze Parijsche correspondent schrijft: Al hebben de internationale gebeurtenis sen de presidentsverkiezing van de volgen de week op den achtergrond geschoven, dit neemt toch niet weg, dat die datum van 5 April een zeer gewichtige voor Frankrijk ls, gewichtiger dan velen denken. Over het algemeen immers is men geneigd den pre sident der Republiek te beschouwen als een soort ledepop, een representatieve per soonlijkheid, wiens taak het ls talrijke tentoonstellingen met vriendelijke speeches te openen, aan te zitten aan banketten, waar hij enkele nietszeggende woorden uit spreekt, hooge buitenlandsche gasten te ontvangen en nu en dan zelf een bezoek aan een vreemd staatshoofd te brengen. Die opvatting is allesbehalve juist: een president der Fransche republiek bezit een macht, die menig gekroond staatshoofd niet heeft en het ligt geheel aan zijn eigen persoonlijkheid, of hij invloed op de staats zaken uitoefent ofwel enkel en alleen een mijnheer in rok-en-witte-das ls, die zeven jaren lang vriendelijk glimlachend op het paleis van het Elysée huist. Die macht is over het algemeen aan het groote publiek onbekend en nog veel minder het feit, dat die macht eigenlijk bedoeld was als een een koninklijke macht. Hoe die dan ontstaan is? Op een wonder lijke manier. Het was na de catastrophe van Sedan en daar het keizerlijk regime was afgeschaft, nam een „regeering van nationale verdediging" het bewind op zioh. De titel zegt reeds, dat niets nieuws ln plaats van het oude regime werd ingesteld. Verkiezingen werden uitgeschreven en had den tot gevolg, dat de meerderheid van de toen te Bordeaux vergaderende volksverte genwoordigers bestond uit conservatieve monarchisten, die het echter niet eens waren over de keuze van den pretendent. De legitimisten stemden voor den graaf De Chambord, de Orleanlsten steunden daar entegen den graaf van Parijs, terwijl de Bonapartisten ijverden voor prins Euge- ïvus, zoon van Napoleon III. Overeenstem- - ting bleek niet mogelijk en „in afwach ting, dat omtrent de bedoelingen van Frankrijk beslist zou worden", besloot de vergadering den 16den Februari 1871 den titel van „hoofd der uitvoerende macht" aan „mijnheer" Thiers toe te kennen. Thiers kwam al heel spoedig tot de over tuiging, dat „de Republiek het eenig mo gelijke regime was, daar dit de Franschen het minst verdeelde", doch de moeilijkheid was, die overtuiging door de vergadering te doen deelen. Thiers slaagde hierin niet en werd den 24sten Mei 1873 tot aftreden ge dwongen. In zijn plaats werd door de ver gadering gekozen een overtuigd monar chist, maarschalk Mac-Mahon, hertog van Magenta. Achttien maanden lang beraad slaagde de Wetgevende Vergadering, die van Bordeaux naar Versailles was ver huisd, over de grondwet en de monarchis tische meerderheid zorgde er wel voor, dat geen enkele maal het woord „republiek" in den tekst voorkwam. Op enkele artikelen na, juist die welke betreking hadden op het toekomstig staatshoofd en zijn bevoegd heden, was de geheele tekst afgehandeld en de belangstelling was door de langdra dige beraadslagingen bijna tot het nulpunt gedaald, toen den 30sten Januari 1875 een onbeteekenend afgevaardigde, Wallon, pro fessor in de rechten, een amendement in diende, dat luidde: „De president der Re publiek wordt bij absolute meerderheid door Kamer en Senaat, in Nationale Ver gadering bijeengekomen, gekozen". Men mag zich afvragen, of Wallon, die niet bij de republikeinsche fractie was aangesloten, niettegenstaande zijn professoraat in de rechten, wel de diepe beteekenis van zijn amendement begrepen heeft, doch hoe het ook zij, toen hij dit deed, was het reeds te laat. Tevergeefs trachtten de monarchisti sche leiders hun vrienden op te roepen, tevergeefs trachtten zij de stemming uit te stellen en het centrum tot tegenstemmen te bewegen, de republikeinen eischten stem ming en het amendement werd met 353 tegen 352 stemmen aangenomen. Eén stem meerderheid slechts, één stem, die over den toekomstigen regeeringsvorm besliste Frankrijk werd een republiek. Het verhaal gaat, dat die ééne stem af komstig was van den heer Sénart, een eer zaam notaris in de Oise, die volgens de ceremonleele gewoonten van dien tijd steeds in zwarte rok en witte dns gekleed was en ook in deze kleeding de bijeenkomst van de Nationale Vergadering bijwoonde. Op zekeren dag had zijn fractieleider, de hertog De Broglie, hoofd van de rechter zijde, hem diep beleedigd. De hertog im mers, die den slechts zelden de vergade ringen bij wonenden notaris niet eens uiter lijk kende, had hem eens zijn parapluie toegereikt met de woorden: „Hier, vriend, breng dat eens naar de vestiaire", en de heer Sénart, diep beleedigd, dat hij voor een kamerbewaarder gehouden was, uitte zijn wrok bij de eerste de beste gelegenheid door tegen De Broglie en.... voor de Re publiek te stemmen. Geslagen op dit eene punt, wilden de monarchisten echter niet toegeven en bij de volgende artikels, die de bevoegdheid van den president regelden, haalden zij hun schade in door den president der Re publiek alle bevoegdheden toe te kennen, die de macht van een constitutioneel vorst uitmaken. Op die wijze zou. wannneer ooit eens een koning den troon beklimmen zou, slechts één woord, één titel, in de grondwet veranderd behoeven te worden. Welke zijn nu die bevoegdheden van den president? Hij kan wetsvoorstellen indie nen, prcmulgeert de wetten en waakt over de uitvoering ervan. Hij heeft het recht van gratie, beschikt over de gewapende macht, kan de Kamer op advies van den Senaat ontbinden, zit de nationale plech tigheden voor, onderhandelt over en rati ficeert de verdragen. Het spreekt vanzelf, dat, zooals in eiken constitutioneelen staat, die macht beperkt wordt door de be paling, dat elk besluit van den president door een zijner ministers gecontrasigneerd moet worden, doch dit neemt niet weg, dat zijn bevoegdheden zeer uitgebreid zijn en dat hij een zeer grooten invloed op de staatszaken kan uitoefenen. Temeer kan hij dit. daar hij de vergaderingen van den ministerraad bijwoont en deze zelfs ambts halve presideert, zoodat hij dus volkomen op de hoogte is van al hetgeen gedurende zijn septennaat geschiedt en door zijn per soonlijken invloed achter de schermen heel wat in kan brengen. En tenslotte kan hij een bijna rechtstreekschen invloed op de staatszaken uitoefenen door de keuze van een kabinetsformateur bij ministercrisis, iets, wat geheel van hem persoonlijk af hangt. Een zeer sprekend bewijs hiervan uit den iaatsten tijd is wel, dat Frankrijk nu bestuurd wordt door een kabinet, steu rend op een reohtsohe meerderheid, niet tegenstaande de Kamer een zeer groote linksche meerderheid heeft, iets wat zeer zeker uit den nood der tijden is voortge komen, maar ook voor een deel te danken is aan de persoonlijke bemoeiingen van den heer Lebrun. Zooals men ziet, beschikt de president der Republiek dus over heel wat meer be voegdheden dan men oppervlakkig meenen zou en daarom is de 5de April zoo'n be langrijke datum voor Frankrijk, daar de persoon die dan eekozen zal worden, zeven jaren lang een stillen, maar aanhou denden invloed op Frankrijks politiek zal kunnen uitoefenen. (Nadruk verboden). Maar Dokter heeft gezegd, dat 3 theelepeltjes per dag voldoende voor hem zijn Dus hoe heerlijk Sanostol ook smaakt, de kurk gaat erop! Sanostol is een volwaardig levertraan-product, smakelijk ge maakt met het sap van zonrijpe sinaasappelen en nóg waardevoller gemaakt door toevoeging van mout, dat veel diastase bevat. Een schat van vitaminen A. D, C en B is ln Sanostol vereenigd Per flacon f 1 40 In de extra-voordeellge „fa milieverpakking" I2y, X zooveel) slechts f 2.75. Sanostol is óók voor volwassenen het aangenaamste, natuurlijke tonicum. „Het lékkere levertraan-product!" BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA 1892 IngezMed.) VERKEERSONGELUK MET DOODE- LLIKEN AFLOOP. Gisteravond is nabij het paleis Soest- dijk de wielrijder Berveling uit Baarn, die den weg wilde oversteken, door een per sonenauto uit Zeist aangereden. Hij liep een hersenschudding en verwondingen aan gelaat en lichaam op. Per Soester ziekenauto werd het slacht offer naar het ziekenhuis te Baarn over gebracht, waar hij vanochtend is over leden. BUITENLANDSCH GEMENGD. ACHT DOODEN. In een munitiefabriek te Herstal (Bel gië i heeft zich door onbekende oorzaak een ontploffing voorgedaan, waarblt acht per sonen gedood en twaalf zwaar gewond zijn. Voorts zijn er een 20 lichtgewonden. Een begin van brand kon spoedig door de fabrieksbrandweer gebluscht worden. TWEE BOMMEN ONTPLOFT. Zware vonnissen. Te een uur vannacht zijn op dé Ham- mersmithbrug over de Theems te Londen twee bommen ontploft, waardoor de brug licht is beschadigd, zoodat zij tijdelijk voor het verkeer moest worden gesloten. De ontploffing werd tot op grooten af stand gehoord en de ruiten in de omgeving zijn gesprongen. Personen werden niet ge troffen. Men heeft reden om aan te nemen, dat deze ontploffingen zijn veroorzaakt door tijdbommen, welke werden geplaatst door aanhangers van het Iersche republikein sche leger, met het doel de minachting te toonen voor de vonnissen, welke gisteren tegen leden van dit leger in Old Bailey werden geveld. De rechtbank heeft n.l. acht mannen schuldig gevonden aan samenzwering met het doel. ontploffingen te veroorzaken en brandstichting te plegen. Zeven hunner werden veroordeeld tot straffen, varieerende van zeven tot zeven tien jaar dwangarbeid, de achtste tot slechts achttien maanden. De politie heeft twee personen gearre steerd en in twee huizen huiszoeking ge daan. Silver-Java-Pacific Lijn MADOERA, 27 Mrt. van Beira naar Calcutta. Kon. Ned. Stoomb. Mg. HEBE, Middl. Zee n. R'dam, was 28 Maart 12 uur des middags 35 mijlen W. van Bevezier COTTICA. 28 Mrt. van A dam naar W. Indië IRIS. 28 Maart van A'dam te Bordeaux. BENNEKOM. 28 Maart van Chili te A'dam BOURO. 25 Mrt. van Belize naar Puerto Barrios PLUTO. 28 Maart van A'dam te Kopenhagen SIMON BOLIVAR, thuisreis. 28 Maart van Havre; wordt 29 Maart nam. 5 uur te A'dam verwacht VESTA, 28 Maart van Oran te Genua. Mij. Oceaan LAERTES. 27 Maart van A'dam te Batavia. Java-New York Lijn KOTA AGOENG. 27 Maart van Batavia naar New York. Mg. Nederland JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT, uitreis. 28 Maart van Algiers. Rott. Lloyd INDRAPOERA. thuisreis. 23 Maart van Marseille TOSARI, thuisreis, pass. 28 Maart Kaap del Armi. Holland-O. Azië LUn TJIKEMBANG. thuis reis, 27 Maart van Colombo. Holland-Australië Lijn MEERKERK, uitreis, 27 Maart van Aleppey ALMKERK. uitreis, pass. 27 Maart Ouessant. Diverse Stoomvaartberichten BOEKELO. n. San Juan, pass. 27 Maart Finisterre ARUNDO. 27 Maart van Pepel naar R'dam EIEERGEN 28 Maart van Vlaardingen te Pepel POLLEKRACHT, zandzuiger, 27 Maart 9 uur nam. van Torbaai naar Balik Papan WALENBURGH, 26 Maart van R'dam to Middlesbro JEANNETTE, 26 Maart van Cardiff te Brest

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9