Prins Bemhard in den Nieuwelingen cross der K.M.S. V. op Duinrell Op eenzamen post... 8(ke Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON FILMSTERREN BIJ RACES. V.l.n.r. Douglas Fairbanks, Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks jr., en Paulette Goddard bij den Santa Anita Handicap-race in Santa Anita Park Californië. 1 1 OUDHEIDKUNDIGE. VONDST TE HEERLEN. Bij graafwerk ten behoeve van de fundamenten voor het nieuwe stadhuis te Heerlen, heeft men de fundamenten bloot gelegd van een groot Romeinsch bouwwerk. DE VERONGELUKTE „BOEING STRATOLINER". Het wrak van het on langs in Amerika verongelukte vliegtuig. Zooals men weet kwamen alle tien inzittenden, o.w. de heeren Guilonard, onderdir. v. d. K.L.M. en ir. v. Baum- hauerv. d. Rijksstudienst v. d. Luchtvaart, bij dit ongeluk om het leven. PRINS BERNHARD ALS DEELNEMER AAN DEN NIEUWELINGEN CROSS-COUNTRY DER K.M.S.V. welke gisteren op het landgoed Duinrell te Wassenaar werd gehouden. De Prins op zijn schimmel Bunny bij het nemen van een der hindernissen. LORD GORT de chef van den Engelschen generalen staf. vertrok naar Frankrijk, om op uitnoodiging van generaal Gamelin de Maginot- linie te bezichtigen. Lord Gort (in burger) op het vliegveld Hendon. DE MINISTER VAN DEFENSIE. Z.Exc. dr. J. J. C. van Dijk, bracht, verge zeld van eenige officieren der Genie een bezoek aan de in aanbouw zijnde ka- zernementen te Apeldoorn. Vi.n.r. kapt. P. M. H. Tielens, minister van Dijk, kapt. A. Janssen en le luit H. CooL PRINSES JULIANA bij den Nieuwelingen cross-country op Duinrell. De Prinses begeeft zich naar een der hindernissen, welke Prins Bernhard moest nemen. DE VOORJAARSTENTOONSTELLING, in de Royal Academy te Londen. Miss Julian Harris met een door haar ver vaardigden kop van Thomas Payne. door KURT SIODMAK. 5) Langzaam verwijderde overste de Bott- berg zich. Hij beheerschte zich volkomen. Er "was een glimlach om zijn mond, toen hij de kamer verliet. „Cultuui' van het oude Europa, geïmpor teerd!" zei hij zachtjes en met onuitspre kelijke minachting. Toen sloot de deur zich achter hem. Bogdanoff keek hem na. Zijn mond opende zich langzaam voor een onhoor- baren kreet. Met bevende vingers rukte hij de schuiflade van zijn bureau open en keek angstig naar het witte poeder, dat verdween met de regelmatigheid van het zand in een zandlooper. En zooals deze cocaïne opraakte, liep met gelijken tred zijn leven langzaam ten einde. IV. Schaduwen. Midden in den nacht stond de wacht voor O'Murphy en schudde hem. ,,De tweede ronde!" Verbaasd richtte O'Murphy zich van zijn brits op. Had hij geslapen? Daarnet had hij toch nog met Hauser zitten praten. Hij keek naar de slaapplaats van Hauser die was leeg. O'Murphy stond op. Hauser was nog niet terug. Hij keek op de lichtende wijzerplaat van het armbandhorloge van Achilles Das- kalopoulos. die als een poes opgerold op zijn bank lag, zijn mond open, zoodat zijn schit terende witte tanden zichtbaar waren. Langzaam trok O'Murphy zijn laarzen aan. Hij greep naar de Colt, die hij steeds onder zijn hoofdkussen had, en deed hem in de revolvertasch. Een oogenblik keek hij naar den slapenden Achilles, die het te kwaad had met de een of andere droom gestalte. „Zwijn", mompelde Achilles, en wreef zich met zijn donker behaarde vuist over zijn neus. „Of ik zwijn tegen je zeg of com mandant..." fluisterdle hij en draalde zich op zijn zijde. O'Murphy lachte. Het schijnsel van de maan viel recht op het gezicht van den Griek. O'Murphy herinnerde zich, dat zijn kameraad het licht van de volle maan niet goed verdragen kon. Voorzichtig schoof hij de brits wat naar achteren, zoodat het hoofd van Achilles in het donker lag. Di rect hield het gefluister op. O'Murphy voelde zich als geradbraakt. Hij moest aan een razzia in Dublin denken, toen hij lederen nacht minstens driemaal van slaapplaats verwisselde, om de politie uit handen te blijven, drie weken lang. foen had hij ook ieder been in zijn lichaam gevoeld en het opstaan was hein net zoo moeilijk gevallen als nu. Voorzichtig bewoog hij zich in het don ker vooruit en stapte de gang is. Een muffe benauwde lucht, die hem eensk'aps klaar wakker maakte, sloeg hem tegemoet. Voor de deur van de ordonnanskamer stond All Akbar Ben Chaman, zijn „rechterhand". Hoewel hij erg moe was, boog All Akbar heel diep en opende de deur. „De storm moge U verslinden", mom pelde hij. „Hetzelfde mijn jongen!" antwoordde O'Murphy, „wat is er voor nieuws?" „Wij vonden een colonne van tien doode Franscho Spahis, die in den zandstorm zijn omgekomen. De wapens hebben wij mee gebracht, tien Lebellgeweren, model 15, bo vendien vijf pistolen, negen komma vijf, zelfladend, vijfentwintig eivormige hand granaten en O'Murphy maakte een ongeduldig ge baar. „Ja goed, je hebt Je flink gehouden. Ik zal er melding van maken bij den com mandant." „Was de vijand al zoo dicht in de buurt van het fort?En dan nog een zand storm. Waar bleef Hauser?" Als hij niet binnen een uur terugkeerde moest men hem gaan zoeken „In het Zuiden hebben wij vuurpijlen ge zien", zei Ali Akbar. „Eerst dachten wij, dat het vallende sterren waren, maar toen zagen we een groen licht „Waarom heb je me niet dadelijk ge wekt, toen je terugkwam?" „De groote heer heeft ze ook gezien." De groote heer? Bogdanoff de comman dant? Waarom had hij hem daar niet di rect van in kennis gesteld? Groene vuur pijlen waren hoogstens op een afstand van twintig kilometer zichtbaar.... „Laat de vierde groep aantreden", com mandeerde O'Murpy. „zij heeft het langste gerust. Ik heb snelle kameelen noodig, twaalf schiet op Ali Akbar!" „Verdwijn in het zand!" mompelde All Akbar hoffelijk en verdween. O'Murphy ging naar de binnenplaats en zocht met zijn oogen het raam van Bog- danoff's kamer. Er brandde licht. Een schaduw gleed voorbijdaar, nog eens. Bogdanoff liep heen en weer. Waarom sliep die man niet? O'Murphy haatte hem uit het diepst van zijn hart. Hij was niet geschikt om het be vel te voeren goed, zij hadden allemaal last van den tropenkolder maar hij be gon onbetrouwbaar te worden. Waarom had hij Hauser uitgezonden? Om hem te laten omkomen? Iedereen kon toch zien, dat er storm op komst was Peinzend ging O'Murphy verder. Bogdanoff had de voorposten terugge trokken. Juist op dit oogenblik! En twintig kilometer van het fort stonden de Fran- schen! In het helle maanlicht onderscheidde hij een deur en hij trad op de cel van den ge vangene toe. Hij schoof den schildwacht opzij en staarde in het donkere gewelf. De Overste lag op een kapotte stroomat: in het licht van de maan leek zijn gezicht op dat van een doode. De lippen waren op elkaar geperst, de oogen brandden koorts achtig in hun zwarte kassen. O'Murphy zag niet eens, dat hij ademhaalde Zachtjes naderde hij den slapende en langen tijd staarde hij in het gezicht, dat daar als een opengeslagen boek voor hem lag. Toen zocht hij in zijn zak, haalde een paar siga retten te voorschijn, brak een stuk van het strijkvlak van zijn lucifersdoosje af, legde er een paar lucifers bij en schoof alles tot vlak naast het hoofd van den slaper. Hij voelde zich plotseling geroerd. Ook hij had eens in zoo'n cel gelegen, terwijl er menschen met uniformen de wacht bij hem hielden. Ook hij was in uni form. Maar met een geschoren hoofd Toen had zijn bewaker hem een sigaret gegeven met een lucifer en een stukje strijkvlak O'Murphy voelde zich plotseling erg ge lukkig. Tevreden slenterde hij voorbij de schildwachten, die, vaag zichtbaar, in de schaduw van de muren stonden, Zijn si garet gloeide vroolijk. Het was een nacht zonder geluiden. De soldaten lagen in hun burnoes gewikkeld op den grond, opgerold als egels, steeds vier of vijf bij elkaarHet was een zachte nacht. De kameelen hadden hun koppen op den grond gelegd, in het maanlicht ge leken zij steenen beelden. Als onbeweeg lijke spookverschijningen stonden de ka nonnen onder hun witte dekkleeden. Het fort was dood. het leven leek uitgewlscht. O'Murphy moest glimlachen, toen hij er aan dacht, dat één enkel schot, dit rustige kamp in een opgeschrikten mierenhoop kon veranderen, in minder tijd, dan men noo dig heeft om een lucifer af te strijken Plotseling klok een halfluide kreet van den schildwacht. O'Murphy schrikte op. Nu sloeg er iets tegen de poort. Weer riep do schildwacht, gestalten bewogen zich een deur knarste Met een paar sprongen was O'Murphy bij den schildwacht. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 5