Winter in Japan Uit de Rijnstreek 80ste Jaargang LESDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 Maart 1939 Vierde Blad Ko. 24235 SPREEKCEL Een land met groote temperatuurverschillen. Kachels in huur van brandstofienhandelaren. Moeilijkheden met de kleeding. Wanneer wl] hier ln Japan ln de maan den Juli en Augustus onder de gloeiende vochtige tropische hitte loopen te transpi- reeren en te zuchten, dan is er wel nie mand onder ons. die er zich ten volle rekenschap van geelt, dat in enkele maan den en wel zoo tegen hall October be gin November reeds weer de tijd aange broken is om zich gereed te maken voor den winter. Deze tijd is voor ons Europea nen vreemdelingen, die hier in Japan wonen niet zoo erg als voor de Japan ners, doch het leit, dat we in een Jaar tijds met korte tusschenpoozen alle tem peraturen doormaken van vrieskou tot tro pische hitte, maakt, dat na verloop van enkele jaren wij Hollanders, die toch in eigen land ln herfst en winter niet ver wend zijn. het al spoedig koud vinden, sneller dan in het vaderland. Daarbij komt dan nog, dat de hulzen er niet op gebouwd zijn om de koude zooveel mogelijk bulten te houden. Voor het grootste gedeelte zijn ze van hout, over het algemeen vrij oud, terwijl ramen noch deuren voldoende sluiten, zoodat wanneei het winderig weer is, wat hier nogal eens voorkomt, een overvloedige hoeveelheid koude luoht naar binnen kan komen en zorgt voor meer dan voldoende ventilatie. Dit openbaart zich speciaal door een voortdurenden tocht langs den grond, waardoor ledereen koude voeten krijgt. Vele huizen, waaronder voornamelijk de nieuwere, hebben geen speciale stookplaat sen in de kamers, in welk geval de be woner gedwongen is ergens een gat in den buitenmuur van de kamers, die men verwarmen wil, te laten aanbrengen, waardoor men de kachelpijpen naar bui ten kan laten komen. In andere woningen heelt men open haarden, doch over het algemeen zijn deze óf zeer slecht gemaakt, zoodat men bij het aanmaken een paar uren in den rook kan zitten, dan wel zijn zij zóó klein, dat men er zoo goed als geen warmte van krijgt, zoodat men gedwongen ls rondom en vlak op den haard te zitten, aangezien het op enkele meters afstand precies is alsof er geen verwarming ln de kamer is. Het gevolg is dan ook, dat in zeer vele gevallen de bewoners geen gebruik maken van dien open haard, doch dezen vervan gen door een kolenkachel. Bij uitzonde ring heeft men dan nog enkele, meestal ten behoeve van groote buitenlandsche maatschappijen gebouwde hulzen, die al hoewel eveneens opgetrokken van hout, centrale verwarming hebben. (De hulzen van de Eising Sun en Standard OU. de beide petroleummaatschappljen resp. van Engelsche en Amerikaansche origine, die deze centrale verwarming over het alge meen bezitten, zijn speciaal voor de em ployees bestemd en gebouwd naar Ameri kaansche ontwerpen, aangepast aan de groote temperatuurswisselingen in Japan). Aangezien de aanleg van centrale verwar ming nogal kostbaar is (enkele jaren ge leden bedroeg die ongeveer Yen 1500 voor een huls van 5 kamers; thans ls het niet meer mogelijk in verband met de restricties, die het gouvernement voor het gebruik van diverse voor den aanleg van een dergelitke verwarming benoodigde ar tikelen heeft afgekondigd' spreekt het wel vanzelf, dat Japansche hulseigenaren daartoe slechts overgingen, wanneer zij er zeker van waren, dat deze onkosten door hoogere huren gedurende een langere pe riode goed gemaakt konden worden. IJzeren gevaarten. Het grootste gedeelte der vreemdelingen moet het hier dan ook in den winter doen met kolenkachels, van die geweldige ijzeren gevaarten, die ook onze grootmoeders wel ln huls hadden. Als sieraad behoeft men ze nu niet Juist in de kamers te plaatsen en zoodra het met de koude ls afgeloopen, laat men ze zoo spoedig mogelijk verdwij nen, doch ze geven tenminste, mits men een behoorlijke kwaliteit anthraciet, of wat daar hier voor doorgaat, kan krijgen, vol doende warmte. Meestal trachtte men dergelijke kachels te huren, zoodat men er dan in den zomer geen omkijken meer naar had en het risico van reparatie werd gedragen door den verhuurder Als zoodanig traden op de handelaars in kolen (gedurende den zomer leveren deze het ijs) die zich langzamer hand op verkoopingen tweedehandsoh kachels aanschaften en deze voor een sei zoen aan geïnteresseerden verhuurden. Tot voor enkele jaren vroeg men hiervoor tus- schen P. 5 en Y. 15 per stuk per seizoen, doch sinds er geen nieuwe kachels meer gemaakt mogen worden en men dus slechts de beschikking heeft over een beperkte hoeveelheid, die niet meer aangevuld kan •worden, zijn deze prijzen in het laatste sei zoen meer dan verdubbeld. Stilzwijgend wordt bij een dergelijke huur aangenomen, dat men ook de gedu rende het seizoen benoodigde brandstof van den verhuurder zal betrekken, ofschoon het nogal eens voorkomt, dat de huurder die zich wat de kwaliteit der geleverde brandstoffen betreft in den nek gezien acht. zich daaraan niet houdt: veel last ondervindt men ook dan nog niet, al zal men voor een volgend seizoen voor zijn kachel wel bij een ander te biecht moeten ol een speciale premie op de huur moeten betalen. De brandstoffen. De groote moeilijkheid is wel het verkrij gen van een behoorlijke kwaliteit brand stoffen. Men vraagt natuurlijk naar anthra ciet, doch men ontvangt iets, dat daar mis schien vroeger wel eens naast gelegen heeft, doch dat men thans beter met „zooge naamd" zou kunnen betitelen Over het algemeen zijn het meer steenen dan kool, die de kachel in een of twee dagen volko men verstoppen. De prijzen voor die brandstof zijn ook al tengevolge van den oorlog, aanmerkelijk ge stegen Het Gouvernement heeft echter in gegrepen en maximumprijzen vastgesteld, met het gevolg, dat we thans onze „anthra ciet" kunnen koopen tot ongeveer Y. 90/65 per ton. I De kolenhandclaar levert U dit goed in 1 mandjes, waarvan er ongeveer 2 in een ton gaan, d w z. U krijgt 20 mandjes: met een zekere handigheid en bovendien, doordat men de gewoonte heeft U die brandstof i thuis te bezorgen speciaal bij avond, wan- neer het dus donker is en niemand er aan denkt om er bij te gaan staan om te con troleeren of men wel precies ontvangt, waarvoor men betaalt, zal men er over het algemeen nog heel wat extra's uit weten te halen. Nog onlangs lazen wij een berichtje in de bladen als herinnering aan de ge woonten van enkele tientallen jaren gele den, waarin ook sprake was van een kolen handelaar, die toen men hem er op attent maakte, dat hij meer berekende dan afge sproken was, antwoordde, dat hij tegen den aanvankelijk door hem genoemden prijs niet kon leveren, omdat mevrouw bij het afleveren al te nauwkeurig had toegezien en er op gestaan had, dat het juiste aantal mandjes met het juiste gewicht zouden worden gegeven en daarop was zijn oor spronkelijke prijs niet berekend. Het spreekt vanzelf, dat tengevolge van den verhoogden prijs voor de kolen, alsmede het feit, dat men in 99 van de 100 geval len een minderwaardige kwaliteit geleverd krijgt, terwijl verder Japan een land is, waar de electrielteit zeer goedkoop geleverd kan worden, velen er toe zouden willen overgaan tot het aanschaffen of eventueel huren van electrische kachels of haarden. Alhoewel de eenheidsprijs per kilowatt vrij gering is, wordt de maandrekening door het aantal kachels dat men noodig heeft, toch nog zeer hoog en komt men al gemakkelijk tot 125 tot 150 yen per maand voor een niet al te groot huis. Een dergelijke groote uit gave alleen voor huisbrand hakt er dan ook nogal in en ofschoon het voor velen erg aanlokkelijk zou zijn, ook al omdat de mei den er geen flauw idee hebben om met een kachel om te gaan. moet men er van af zien wegens pecuniaire overwegingen en zich tevreden stellen met de kolenkachels, die aan brandstof in een seizoen, dat loopt van begin November tot eind April/begin Mei, gemiddeld Y. 60.per maand versto ken. In de kantoren heeft men over het alge meen centrale verwarming, doch de ge woonte ls, dat men die zoo tegen drie uur 's middags afsluit, zoodat het dan na een uur1 al vrij koud begint te worden. In diverse kantoren, waar Europeanen werken is het dan ook al de gewoonte ge worden. dat men voor eigen rekening naast de centrale verwarming die door den eige naar van het kantoor wordt geleverd, een kolenkachel laat branden: een gat ln den buitenmuur is gauw gemaakt en het schaadt het Interieur in het geheel niet. De kleeding. Buitenshuis moet men de warmte zoeken in de kleeding. doch zoo langzamerhand wordt het hoe langer hoe moeilijker om geschikte kleeren aan te schaffen. Het ge bruik van katoen voor het binnenland is geheel verboden, ook zuiver wollen kle dingsstukken zijn niet meer verkrijgbaar: het eenige, wat men nog in dit genre ver koopt is een mixture van wol en staple fiber of wol en zijde. Vooral voor het eerstge noemde artikel heeft men op alle mogelijke wijzen propaganda gemaakt, doch men ls er niet ln geslaagd het populair te maken, noch onder de Europeanen, noch onder de Japanners. Terwijl men tot voor het begin van de China-campagne zuiver wollen klee- dlngstukken en wij bedoelen hiermede spe ciaal ondergoed, tc kust en te keur kon krijgen voor betrekkelijk lage prijzen (voor een combine voor een kind van een jaar ol twee betaalde men toen niet meer dan Y. 1.5 tot Y. 2.— per stuki heeft men thans in het geheel geen keus terwijl men aan merkelijk hoogere prijzen moet betalen voor een kwaliteit, die verre inferieur is aan het geen men vroeger kon koopen. Naast deze half wollen goederen heeft men dan nog de geheel uit staple fiber gemaakte kleeding- stukken, die weliswaar wolachtig aanvoelen (zacht en dik), doch na het wasschen sterk krimpen en dunner worden. Momenteel zijn er natuurlijk velen, die nog de beschikking hebben over ln vorige jaren aangelegden voorraad, speciaal wat de volwassenen betreft, doch wanneer men daar eenmaal doorheen ls, dan zal men toch wel moeten overgaan op datgene, wat hier gemaakt wordt, aangezien, zooals wel vanzelf spreekt, de aanvoer uit het buiten land voor importeurs en winkeliers, dus in het groot, totaal verboden ls.' Een reisje naar Sjanghai. De Europeanen kunnen zich over het al gemeen nog wel de weelde veroorloven in hét begin van den winter naar Sjanghai te gaan, waar alles nog te kust en te keur te krijgen is en tegen niet al te hooge prijzen, omdat er practisch geen invoerrechten op betaald worden en talloos velen hebben hiervan in het begin van dit winterseizoen gebruik gemaakt. Dit werd nog gestimu leerd door het feit, dat men de reis vice- versa practisch gratis had door het koers verschil tusschen de Yen ln Sjanghai en in Japan. Al kwam men met volle koffers aan lijfgoederen uit Sjanghai terug, de douane ln Japan heeft er nimmer aanmerking ge maakt en het is ons niet bekend, dat iemand er ooit invoerrechten voor heeft moeten betalen. De moeilijkheid wordt echter de boven- kleeding, die hier uit den aard der zaak voor de mannelijke sexe ook niet meer te krijgen is: voor velen mag het financieel mogelijk zijn naar Sjanghai te gaan. doch de tijd ontbreekt, aangezien men toch min stens tien dagen moet wegblijven, om en kele pakken te laten maken. (De reis duurt twee dagen heen en twee dagen terug, zoo dat men dan 6 dagen ln Sjanghai kan ver blijven). Over de vrouwelijke sexe behoeven wij hier in dit verband niet te spreken, om dat deze, wellicht met uitzondering van de wintermantels (en bovendien dragen de meesten bontmantels die men bij het passee- ren van Sjanghai daar heeft aangeschaft) zich wat de bovenkleeding betreft, voldoen de kan voorzien in Japan, daar men toch grootendeels zijden kleeding draagt, welk genre in Japan wordt gemaakt: Wil men ALPHEN. Jaarvergadering Chr. Bouwvakarbeiders. In het gebouw .Concordia" vergaderde onder zeer groote belangstelling de afdee- ling Alphen van den Ned. Chr. Bouwvakar beidersbond. De avond werd geopend door den voorzitter den heer C. Koren. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental belang rijk was gestegen en de werkloosheid geluk kig minder was. dan jaren het geval is ge weest. Ook het financieele gedeelte der afd. is goed en het batig saldo is weer toegeno men. Het bondsbestuurslid de heer Bot sprak een krachtige opwekking, waarbij hij er op wees. hoe de organisatiegedachte onder de bouwvakken nog veel sterker moet worden. Hier is nog veel te doen en elk lid moet zijrl verantwoordelijkheid gevoelen. Daarom wek te spr. dringend op zich aan het werk der afd. te geven door trouw de vergaderingen te bezoeken en daar kennis te nemen van hetgeen er leeft. Na een tombola en eenige mooie muzieknummers van de hcerer. P. Koren en A. Snel resp. viool en piano, wer den door verschillende leden eenige mooie voordrachten en samenspraken ten beste gegeven. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, z. van Gerrit Jongeneel en Jannigje Maria Bos; Johanna Bernardina Petronella. d. van Joannes Maria Josephus Scheerder en Johanna Maria Frederica Stum- pel; Jaeoba Cornelia, d. van Cornells Burggraaf en Jannetje Snel; Andrles Theodorus. 2. van Jan de Jong en Tonla Johanna Grul. Overleden: Leendert van den Hoek. 70 jaar. gehuwd met Jacoba Stoof. Loop der Bevolking. Gevestigd: Johannes Koopmans en gezin. Borneostraat 13: Johannes Bosman, Willem- straat 13: Jacobus Eikerbout. Zaalbergstraat 33; Cornells Heenk. Oudsh. weg 120: Cornells N. Uithol. Vinkebuurt 60. Vertrokken: n. Nieuwkoop, A 56. Antonia van Leeuwen: n. Rotterdam, v. d. Sluisstraat 44. Cornelia Koorn; n. Nieuwkoop. Noorden B 66. Katharina Helena Koek; n. Haarlemmermeer. Nieuw-Vennep. Venneperewg 497; Herman G. J. Lammerink; n. Renkum. Oosterbeek. Mole- weg 14. Wilhelmus Möller. Des nachts hebben baldadlgen de volière in den tuin bij den heer S. in den Hoorn opengebroken Geluk- k:ng bleek gistermorgen geen der vogels vermist te zijn. De politie stelt een onder zoek in. drachten zullen in drie talen worden uit gesproken. Dit is een groote eer voor den Neder- land.schen Bond en ln het bijzonder wel voor de Boskoopcche Reddingsbrgade. waarvan de heer Struve eere-voorz'tter is. Gevonden. Aan het politiebureau, zijn inlichtingen te bekomen, omtrent onder staande gevonden voorwerpen; paar blauwe babysokjes, zak brandstof, zak aardappelen, 4 bloemenmandjes, paar kaphandschoenen, een plank en een vulpen. TER AAR. Raadsagenda. De raad komt Donderdag 30 Maart a.s. v.m. 10 uur ten gemeentehuize bijeen. 1. Ingekomen stukken; 2, Vaststelling voorschotten voor het jaar 1939 op de exploitatie-vergoeding ten behoeve van de bijzondere scholen; 3. Voorstel tot het ne men van een nieuw besluit ingevolge arti kel 36, 4e lid der Woningwet, waarbij ver klaard wordt dat een regeling der bebou wing in voorbereiding ls; 4. Aanvrage van gelden voct den bouw van woningen voor groote gezinnen; 5. Vaststelling van dè toe lage voor den gemeente-opzichter in ver band met de uitvoering van werkverschaf fingsobjecten; 6. Aanvulling ambtenaren reglement; 7. Comptabele besluiten. BOSKOOP. Raadsagenda. De Raad komt Donderdag a.s., des n.m. te 7 uur uur bijeen. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag; 2. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 17 en 22 Februarie 1939 en Maart 1939; 3. Ingekomen stukken: 4. Mededeelingen; 5. Voorstel tot vaststelling van de bedragen, welke inge volge artikel 104 der L. O.-wet 1920 verschul digd zijn aan andere gemeenten; 6. Voor stel tot het verleenen van medewerking aan het Bestuur der Vereeniging voor Chr. - Schoolonderwijs voor het aanschaffen van leermiddelen voor de school in de Nieuw- straat; 7. Voorstel tot het verleenen van een vergoeding aan den concierge der O.L. school van door hem te maken kosten; 8. Voorstel tot het bij wijze van werkverschaffing doen uitvoeren van verschillende werken; 9. Voor stel tot het verleenen van een jaarlijksclie bijdrage aan de commissie voor de voor- en nazorg voor krankzinnigen in het district „Zuidholland's Noordoosthoek"; 10 Aanbie ding van een ontwerp van een reglement van orde voor de vergaderingen van den Ge meenteraad; 1L Voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1939; 12. Voor stel tot wijziging der begrooting van het gas bedrijf, dienst 1939; 13. Rondvraag. Jaarvergadering R.K. „De Hanze". De R.K. Middenstandsver. ,,De Hanze" afd. Boskoop, hield in het R.K. verenigingsge bouw haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H A. Boekraad opende en constateerde, dat de Middenstand er nog steeds niet rooskleurig voorstaat. Wat betreft de ..Handelscursus" is het geschil nog niet opgelost, doch er bestaan volgens spr. gegronde redenen, dat dit nog dit jaar zal geschieden. Dank zij de vele bemoeiingen van het bestuur hoopt men nu spoedig tot overeenstemming te geraken. Na voorlezing der notulen, door den secre taris, den heer J. G. Mens, welke werden goedgekeurd, volgde het verslag van den penningmeester. Er is een batig saldo van f. 29.82. Gezien de groote uitgaven in het afgeloopen jaar van f. 498.85 valt dit saldo nog mee. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek dat het ledental 44 bedraagt. Tot geestelijk adviseur werd benoemd pastoor van Meeuwen. Aan den voorzitter de heer H. A. Boekraad, werd voor zijn 25 jaar be- stuurs-en voorzitterschap de verguld zilve ren medaille van verdienste uitgereikt. De Handelscursus telde het vorig jaar 80 leerlingen, terwijl 20 leerlingen met goed gevolg de school verlieten. In de vacature van directeur, door het vertrek van den heer Van Koppen werd voorzien door de be noeming van den heer J. Rozenmeijer. De heer B. Houtman werd als bestuurslid her kozen. De heer H. G. van Leeuwen, gaf een kort overzicht over het Santos-comité, waar uit bleek, dat de bloempjcsdag f. 40.16 had opgebracht. Onze plaatsgenoote mevr. Jonge jan De Jong, slaagde voor het diploma „Dro- giste" aan de Vakschool voor Drogisten. Voor het congres, uitgeschreven door de „Association Interhationaile de Sauve- tage et de Premiers Secours en cas d'Acci- dents", dat van 23—28 Juli a.s te Zurich en St. Moritz wordt gehouden, is onze plaatsgenoot dr. H. W. E. Struve, voorzitter van het district Zuid-Holland van den Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen u t genood'2d tot het houden van een 2-tal voordrachten over het Redd ng- wezen in Nederland en wel in het bijzonder over auto-ongevallen te water. Deze voor- HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Overleden: C. van Schooten, 70 jaar. wed. v. N. ten Brink; G. M. Perreijn. 67 jaar. gehuwd met G. Vesseur. Ondertrouwd. P. M. A. Ocsterveen, 25 jaar en M. A. Vreeburg 23 jaar. Bij de administratie voor arbs dsbe- mld deling se taan thans 135 p-ersonen als werkloos ingeschreven, waarvan 47 steun trekkend. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Muziekavond door blinden. In de Geref. Kcik alhier werd een mu ziekavond gehouden door blinden, ten bate van de hulpver. „Blindenpenning" te Am sterdam. Ds. Haspers opende met het laten zingen van ps. 146, waarna gebed en een inleidend woord volgde Hierop werd het muzikale ge deelte afgewerkt. Vooral mej. A. W. v. Pelt ontroerde allen met haar vioolspel Ook de sopraan, de alt en de pianist bewezen on danks blindheid, op muzikaal gebied heel wat te kunnen presteeren. Hierop werd een film vertoond, over hetgeen in de Hulpver. „Blinden-Penning" alzoo geleerd wordt. De mooie avond werd gesloten door ds. v. Binsbergen met het laten zingen van ps. 751 en dankgebed. Cp de vergadering van de K'esver- eenig'ng Gemeentebelang" werden de vol gende cand aten gesteld: 1. C. M Oppe- laar; 2. R. A. Meyer; 3. D. P v. Leeuwen; 4. A. Kuiper; 5. W. Dorrepaal Rz 6. G. Dorreeaal Gz.; 7. K. Sehellingerhoud; 8. W. Lekx Wz. De zendingscollecte. gehouden in de Ned. Herv. Kerk bracht op met Inbegrip busje Zondagsschool, catechisatie en busje N.N. de somma van f. 148.50. Het busje kerkblad bevatte f. 75.80, terwijl aan ad vertenties f. 12.10 werd ontvangen. NIEUWVEEN. De heeren v. d. Breggen en Boeré. waven de laagste inschrijvers bij de aan besteding voor de u tbreiding van een schoo'gebouw te Amstelveen, gelegen aan de Ouderkerkerlaan. Voor de R.K. Staatspartij heeft de stemming plaats gehad voor de groslijst voor de a s. gemeenteraadsverkiezing. De uitstag luidde: H. S. Ran 65 St.. P. Spring in Veld 50 st.. Th. Hoogervorst 29 St., J Fransen 20 St., D. P. Akerboom 20 st. WADDINXVEEN Vergadering Operatiefonds „Waddinxveen". Het Operatiefonds „Waddinxveen" ver gaderde ten huize van den heer Versloot. Uit het financieele verslag bleek, dat er een batig saldo was van f. 286.49 (v. jaar f 383 601. Aan operatiekosten was uitbe taald f.794 41; 15 personen werden voor rekening van het fonds geopereerd. Deze zijn allen vol lof over de wijze waarop het fonds hun belangen heeft behartigd. Het ledental bedraagt ruim 800. Het bestuur bleef onveranderd. Arbeidsongeval. Gisteren had de machinale houtbewerker M. Alblas het ongeluk met de linkerhand in de cirkelzaag te geraken, met het nood lottig gevolg, dat zijn pink geheel en twee vingers halverwege werden afgezaagd. In de Ned. Herv. Kerk werd in den avonddienst twee giften van f. 10.ont vangen voor de Diaconie. NOORDEN. Bijeenkomst der B.V.L. In het café van A. Kuijf werd een bij eenkomst van den B.V.L. afd. Noorden ge houden. De voorzitter, de heer F. Pieterse opende en heette een ieder van harte wel kom, speciaal den burgemeester der ge meente Alphen aan de Rijn, pastoor W. G. Buren en den voorzitter van de afd. Nieuw koop en Zevenhoven. Na opening werd staande het eerste couplet van het Wilhel mus gezonden, waarna een tweetal films werd vertoond en wel die ovot de Jubi leumfeesten in September 1938 te Amster dam en een film van het bezoek van Ko ning Leopold van België aan ons land in December 1938. Nadat pastoor Buren geïnstalleerd was als lid van de pl. commissie door den heer L. G. Roy aards voerzitfcer der Gew. Com missie sprak hij den wensch uit, dat pastoor Buren veel mag doen. Hierna deelde pastoor Buren mede, dat hij altijd veel had gevoeld voor de B.V.L Verder deelde hij mede dat hij als pastoor te den Hoorn bij Delft een parochie had, waarvan hon derd personen lid waren van de B.VL,. en beschouwde de B.VL. als een wacht die te allen tijde klaar staat het wettig gezag te steunen Spr. zegde toe. te zullen trachten de afd. Noorden indien mogelijk, nog sterker te maken. Daarna dankte reserve luitenant-kolonel J P. Boots in warme woorden rastoor Buren voor zijn woorden. Het ls mij bekend aldus spr.. dat de Noor- denaars goede leden zijn van de B.V.L. Gij beseft wellicht zelf niet wat voor goed de B.V.L. al heeft gedaan van 1918 af. Ook besprak hij de waarde van de B.V.L. Daar na had plaats de u'tdeeling van brevetten en prijzen. Ie pr. S. van Capel; 2e pr. A. van Diemen; 3e pr A. Leliveld; 4e pr. C. Vervoorn; 5e pr. A Vianen; 6e pr de Geus. Daarna zeide kapitein Karree heel goed te weten dat pastoor Buren in den Hoorn zulk een mooie afdeeling had. Bij pastoor Buren was alleen het hoofdmotief: be scherming van het wettig gezag en van H.M. de Koningin. Ook de burgemeester van Alphen aan den Rijn sprak nog enkele woorden waarna eenige films vertoond werden en shilt'ng volgde. ZOETERMEER. Vergadering der S.D.A.P. De S.D.A.P. afd. Zoetermeer vergaderde in het Spaarbankgebouw. Als spreker trad op den heer Spronkers over de a.s. verkie zingen. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer K. Dekkers gaf de heer Spronkers een uiteenzetting over de taak van Prov. Staten en Gedep. Staten. Spr. wees op de onrechtvaardige zetelver- deelingen in Ged. Staten en belichtte de mo- reele taak die zij heeft voor volksgezond heid. Men dient de oplossing van het werk loosheidsprobleem te vinden door middel van werkverschaffing. Spr. wees er cp, dat het moreele gevaar de werkloosheid is. Spr. bepleitte een ouderdomspensioen voor ouden van dagen boven 65 jaar. die een onbezorg- den ouden dag moeten hebben. Om dit alles te verwezenlijken deed spr. een beroep op de kiezers om te stemmen op hen. die deze poli tiek behartigen. De heer Goetland besprak o.a. de woning toestanden ter plaatse, evenals de heer Spronkers, die opmerkte, dat deze hier niet goed zijn. Ieder jaar moet controle gehou den worden, hoewel een gemeentebestuur wel eens in gebreke blijft. Spr. zeide dat een zeer goede woning beschikbaar gesteld kan worden voor f. 3.a f. 3.25 per week. Op verzoek van den heer Goetland zette spr. de beteekenis van de geestelijke en moretle herbewapening uiteen, waarmede alle aan wezigen zich konden vereenigen. Hierna sluiting. DE BRIEF VAN PRINS MAURITS. De heer H. K. van der Meulen vraagt, naar aanleiding van de beschouwing van den heer Bijleveld in ons Blad van gisteren over den brlfff van Prins Maurits of het niet beter is discussie daarover te vermijden en het mooie voorbeeld van den heer Lu alleen ter navolging te doen dienen. /CHEEP/ aa TJEINCENj echter wollen bovenkleeding, dan is ook weer voor haar de eenige uitkomst een reisje naar Sjanghai en gezien het feit, dat men deze plaats met recht het „Parijs van het Oosten" noemt, is dit in het geheel geen straf of opoffering. FAR EAST. (Nadruk verboden). RIJNZATERWOUDE. Ernstige aanrijding. Het ongeveer 7-jarig dochtertje van den winkelier N v. d. Z. werd, doordat het den weg overstak, aangereden' door den vracht- i wagen van de fa. Windhorst uit Woubrugge. De toevallig hier aanwezige geneesheer de Loth uit Woubrugge, constateerde een i zware hersenschudding. Het kind werd di rect naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Volgens ooggetuigen treft de chauf feur van de auto geen schuld. De toestand van het kind was hedenmorgen naar om- i standigheden redelijk. Halcyon Lijn STAD ZWOLLE. 25 Mrt. van Fedhala n. R'dam STAD MAASSLUIS. 27 Mrt. v. Kirkenaes te R'dam. Kon. Ned. Stoomb. My. IRENE, 27 Mrt. van Spezia te Livorno SATURNUS. 27 Mrt. v. Kimassi te Thessaloniki AURORA. 26 Mrt. van Malta n. R'dam ATLTAS. 23 Mrt. van Curacao n. Haiti BODEGRAVEN 25 Mrt. van Cristobal n. Curacao BARNEVELD, 24 Mrt. v. Cristobal n. Curacao BAR ALT, 25 Mrt. v. Curacao n. de Bovenwindsche Eil. CALYPSO. 22 Mrt. van Curacao n. Mara- caibo EL LIBERTADOR. 24 Mrt. v. Cura cao n. Maracaibo DIDO. 25 Mrt. v. Cura cao n. de Dominicaansche Havens MIDAS, 20 Mrt. v. Curacao n. Maracaibo OBERON, 22 Mrt. van St. TThomas n. Amst. PLATO, 20 Mrt. v. Curacao n. Maracaibo STRABO, arr. 25 Mrt. te Curacao HEBE. n. R'dam, pass. 27 Mrt. n.m. 1 u. Ouessant HERCU LES, 27 Mrt. v. Amst. n. Hamburg. Mij. Nederland POELAU LAUT. 27 Mrt. van Amst. te Batavia TAWALI, 26 Mrt. v. Bata via n. Amst. JOHAN DE WITT heeft ver traging door slecht weer en wordt volgens na der bericht 30 Mrt. 4 u. v.m. te IJmuiden en 8 u. v.m. te Amst. verw. TABIAN. New Or leans n. Java, pass. 27 Mrt. Kaap de Goede Hoop. My. Oceaan MELAMPUS, 25 Mrt. v. Batavia n. Amst. Holland—Australië Lijn GAASTERKERK. thuisr., 27 Mrt. van Newcastle (.NS.W.). Holland—Afrika Lijn MELISKERK, thuisr., 27 Mrt. te Zanzibar. Holland—Britsch Indië LUn STREEFKERK. thuisr., 26 Mrt. v. Algiers. Rott. Llovd KEDOE. uitr.. pass. 27 Mrt. Gi braltar SITOEBONDO. uitr.. pass. 27 Mrt. n.m. 5 u. Point de Galle. Diverse Stoomvaartbtrichten BOEKELO. n. San Juan. pass. 25 Mrt. Ouessant HAULER- WIJK. 25 Mrt v. Kingston te Calbariën NAALDWIJK. 27 Mrt. v Payas n. Karagatch BEVERWIJK, n. Malta. pass. 26 Mrt. Al giers PRINS FREDERIK HENDRIK, naar .ilasgow. pass. 26 Mrt. Malta LINGE, naar Libreville, pass. 27 Mrt. Gibraltar VECHT, .1. Aarhuus, pass. 25 Mrt. Las Palmas MIJ DRECHT. n. R'dam. pass. 24 Mrt Gibraltar AMSTERDAM 25 Mrt. v. Londen te Hous ton ROODE ZEE. sleepboot 26 Mrt. te Brest, met de Timgad op sleeptouw THAMES, sleepboot, 25 Mrt. v. Fayal. ter as sistentie van het s.s. Gro.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13