Ons Kort Verhaal De presidentsverkiezing in Frankrijk Conflict in de metaalindustrie opgelost Luchtaanvallen! De zilvervossen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 28 Maarf 1939 Wie zal uit de bus komen V Met een kustvaarder in een storm Ingrijpen rijksbemiddelaar had resultaai Een ontwaken met een hik: Dat is zeeziekte KERK- EN SCHOOLNIEUWS Hier is liet antwoord (Van onzen Parijschen correspondent) In het koninklijk slot van Versailles we melt het sinds korten tijd van timmerlie den en electrieiens. van ververs en deco rateurs. die koortsachtig arbeiden aan de inrichting van de groote congreszaal, waar Woensdag 5 April a s Kamerleden en Se natoren den opvolger van den heer Lebrun op Frankriik's presidentieelen zetel zullen verkiezen. Zware gobelins worden er opge hangen langs de muren der appartemen ten. die tot tijdelijke verblijfplaats dei- voorzitters van Senaat en Kamer zullen dienen, terwijl de salon, waar de uitverko rene na zijn verkiezing tot president enkele oogenblikken zal uitrusten, voordat hij, be geleid door ruiters der Republikeinsche Garde in groot uniform vergezeld door zijn voorganger naar Parijs zal terugrijden, eveneens met kostbare wandtapijten ver sierd wordt. In de groote zaal worden de kroonluchters degelijk nagezien, opdat geen storing in het electrische net de vergade ring in het duister zal hullen, terwijl in de groote hal een 50-tal telefooncellen wordt gebouwd om den naam van den nieuwen president oogenblikkelijk de wereld over te kunnen verspreiden Wiens naam dat zal zijn? Op het oogen- blik. een tiental dagen voor den grooten dag. verkeert men hierover nog absoluut in het onzekere. Er worden zeer zeker na men genoemd, maar het is mogelijk, dat de ernstige tijdsomstandigheden tenge volge zullen hebben, datde heer Le brun den heer Lebrun zal opvolgen. Tot nu toe heeft de tegenwoordige president ener giek weerstand geboden aan den drang, die van verschillende zijden op hem uitge oefend werd en die ten doel had hem te bewegen zich opnieuw beschikbaar te stel len. Het lijdt echter geen twijfel, dat op nieuw pressie op hem zal worden uitge oefend daar velen meenen, dat in de hui dige omstandigheden een verkiezingsstrijd de politieke tegenstellingen meer dan nood zakelijk zou toespitsen, terwijl juist een heid zoo absoluut noodzakelijk is. Mocht de heer Lebrun echter weigeren en herhaalde malen heeft hij verklaard om persoonlijke redenen geen verlenging van zijn mandaat te verlangen, ofschoon hij dikwijls blijk heeft gegeven zich op het Elysée nogal thuis te gevoelen wie zal dan zijn opvolger worden? Theore1 lsch kan elke Franscliman zijn candidatuur stellen en practisch is dit ook het geval, doordat eenige fantasie-candldalen. zooals dat dwaze type van een Lhope. die bij elke Kamer- en gemeenteraadsverkiezing der laatste jaren in de studentenwijk van Pa rijs candidaat wordt gesteld en dan met veel studentenjolijt van de eene kroeg naar de andere wordt gesleept, op het voorge schreven gezegelde papier gedaan heeft. Doch vriend Lhope heeft hierbij één ding kans hebben, nletteganstaande hij allesbe halve persona grata is bij vele leden der huidige rechtsche regeeringsmeerderheid, zoodat in dat geval het omgekeerde plaats zou hebben van hetgeen in 1924 geschied is. En de voorzitter van den ministerraad? Het valt niet te ontkennen, dat ook op Daladier druk wordt uitgeoefend op zich candidaat te stellen, doch men krijgt zeer sterk het vermoeden, dat deze druk op Da ladier geïnteresseerd is en uitgeoefend wordt door hen. die Daladier als minister president liever kwijt dan rijk zijn. Tot nu toe is er geen enkel teeken, dat er op wijst, dat Daladier zich een candidatuur zal laten welgevallen en het is maar te hopen ook. dat de minister-president zich niet zal laten verleiden. Ofschoon de president der Republiek grooten invloed op den loop der staatszaken kan uitoefenen, meer zelfs dan de meeste gekroonde staatshoofden, zal zijn energieke activiteit in de actieve politiek veel beter tot haar recht komen en zeer zeker zegenrijker voor Frankrijk zijn. Tot nu toe blijken dus de hoogste func tionarissen der republiek weinig uiterlijke ambitie te bezitten om naar den post van president mee te dingen. Zijn er buiten hen nog andere mogelijke candidaten? De heer Queuille, senator en minister van landbouw in het huidige kabinet, heeft indertijd verklaard zich ter beschikking zijner vrienden te zullen stellen, wanneer geen der drie voornoemde voorzitters van Senaat. Kamer of ministerraad het pre- sidentieele ambt zouden ambieeren, doch in den laatsten tijd hoort men zeer weinig over hem spreken, evenmin als over Henri Roy, senator, die eveneens vrij vroeg liet donrschemeren. dat hij zich een candida tuur zou laten welgevallen. Verder wor den de namen genoemd van oud-mlnlster Piétri, wiens verkiezing hij is Corslcaan in deze dagen welhaast symbolische be- teekenis zou hebben en van den oud-voor-' zltter der Kamer. Bouisson. in naam so cialist. doch in feite onafhankelijke, die eenigen tijd geleden wel niet officieel, maar toch vrij duidelijk zijn candidatuur in de Kamer gesteld heeft. Andere namen? Och, er worden er nog heel wat genoemd, die van Bérard, die door zijn geslaagde missie te Burgos den laatsten tijd zoo op den voorgrond is ge treden. van Caillaux, van Sarraut. van Bé- renger. van anderen nog. Slechts één naam willen wij nog noemen, juist omdat hij zoo weinig gehoord wordt en de presidenlleele verkiezingen zoo dikwijls een verrassend resultaat, hebben opgeleverd: die van Pierre Laval, die sinds zijn aftreden als premier in 1936 zeer weinig op den voorgrond is ge treden. maar over wien gefluisterd wordt, dat hij een triomphalen terugkeer voorbe reidt. En daar sinds eenigen tijd duide lijker en duidelijker blijkt, dat zijn toena deringspolitiek tot Italië heel wat Juister was dan die welke zijn opvolgers gediend hebben, daardoor zijn aanzien versterkt is en zijn invloed achter de schermen nog steeds groot schijnt te zijn, zou hij wel eens de groote outsider in dien wedloop om den presidentieelen titel kunnen zijn. (Nadruk verboden) Scheidsrechterlijke uitspraak wordt uitgelokt. In de gisteren onder leiding van den rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, voortgezette vergadering van par tijen. betrokken bij het dreigend conflict op de vier werven te Rotterdam en Schie dam, is overeenstemming tusschen partijen bereikt. Vastgesteld zijn bepalingen voor de ploegenregeling, de vacantle, de betaling van overuren en algemeene loonregelingen voor de jongere arbeiders. Besloten is tot een bespreking omtrent de werkwijze van het register. Besloten werd een scheidsrechterlijke uitspraak uit te lokken omtrent de volgen de geschilpunten: a. Was de weigering van de werkgevers tot verhooging van het loonpeil van de werknemers behoorende tot de leeftijds groep a redelijk? b. Was een algemeene loonsverhooging voor deze groep, als door de metaalbewer- over het hoofd gezien en wel. dat de laat- t kersbonden gevraagd, redelijk? ste malen bijna steeds hij. die al te vroeg c. Indien het onder bij genoemde beves- zijn candidatuur stelde en door de publieke tigend wordt beantwoord in hoeverre dient opinie als het toekomstig staatshoofd werd dan aan het voorstel van de metaalbewer- beschouwd, door een op het laatste oogen- bllk gestelden candidaat werd geslagen Het sterkste voorbeeld hiervan is wel de verkiezing van den heer Deschlanel ln 1920. niettegenstaande Clémenceau. de „Tijger", die gedurende den oorlog zijn klauwen zoo scherp had uitgeslagen en na de overwin ning door zfjn dankbare landgenooten tot „Père la Victoire" werd uitgeroepen en als zoodanig meende een greep naar het pre sidentschap te mogen doen. zich candidaat had gesteld en algemeen als bij voorbaat gekozen werd beschouwd En werd vier jaar later Doumergue niet tot het hoogste Fran- sche staatsambt gekozen, niettegenstaan de de verkiezingen een linksche meerder heid hadden opgeleverd en zijn teger.can- didaat en favoriet Painlevé tot die meer derheid behoorde? En Briand dan? In 1931 werd niet eens gesproken over de tegen- candidaten van den „vredespelgrim". maar alleen gewed over de meerderheid, die hij zou behalen Toch werd reeds bij de eerste stemming de zoo ongelukkig vermoorde Paul Doumer tot president gekozen. Voorspellingen omtrent presidentsverkie zingen zijn dan ook uiterst gevaarlijk, doch niet alleen de profeten zijn voorzichtig, maar ook de candidaten, door de ondeivin- ding wijs gemaakt, zoodat tot nu toe nog geen enkele ernstige candidatuur gesteld is. Natuurlijk wordt er wel over gesproken kersbonden te worden voldaan? Indien het scheidsgerecht een verhoo ging van de loonen voor leeftijdsgroep a als redelijk zou erkennen zal een daaruit voort vloeiende verhooging voor leeftijdsgroep a evenredig doorwerking vinden op de reeds vastgestelde loonregelingen voor leeftijds groep b. Van de zijde van den metaalbond was de voorwaarde gesteld, dat de scheidsrech terlijke uitspraak zou worden gegeven door de regeering. Van werknemerszijde zou men er de voorkeur aan geven, dat de uitspraak zal worden gegeven door één of meer arbiters, door den ministerraad aan te wijzen. De ministerraad, die over dit punt door den rijksbemiddelaar is geraadpleegd, heeft zich niet bereid verklaard zelf die scheidsrechterlijke uitspraak te doen, om dat hij dit een gevaarlijk precedent achtte. De Metaalbond. kennis genomen heb bende van de mededeelingen van de re geering, dat zij niet bereid was zelve als arbiter op te treden, heeft zich, gezien de zeer bijzondere omstandigheden, be reid verklaard arbitrage te aanvaarden door één of meer arbiters, door de regee-- rlng aan te wijzen. De metaalbond en de werknemers-orga nisaties zijn overeengekomen zoo spoedig mogelijk te onderhandelen over een col lectief contract. Beschermt U tegen de gevolgen vcm Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. Maanlicht op zee beteekent zwijgen, omdat de romantiek dan spreekt. Slingeren op zee beteekent over de verschansing hangen en „naar de visachcn te kijken". Een hik. onmiddellijk gevolgd door nog een hik: de passagier aan boord van den Groningschen kustvaarder „Grietje", uit Delfzijl, ontwaakt op zijn geïmproviseerde legerstede, bestaande uit een met leer be- kleede bank. een tweetal dekens en een kussen, dat de kapitein den avond te vo ren eigenhandig van een schoon sloop heeft voorzien. De avond te vorenToen had de landrot alleen maar oog voor de romantiek van het zeemansleven Zie hem daar wijd beens op de brug staan op het oogen- biik, dat ..zijn" schip Rotterdam vaarwel zegt. Hij kijkt met een tevreden gezicht naar de lichten van Vlaardingen en Maas sluis. die uit het donker opdoemen en weer verdwijnen. Met spanning slaat hij bij Hoek van Holland de nadering van een dansend lichtje gade: het loodsbootje, dat recht op de even stoppende „Qrietje" af stevent en dat ons komt berooven van het laatste contact met Nederland. „Goeje reis'* is de laconieke wensch. waarmede de loods van de brug verdwijnt. Nog geen tien minuten later, na goed drie uur varen liggen de pieren van Hoek van Holland achter ons. We zijn buitengaats. In rustigen cadans rollen de golven on vermoeid aan. Zij helfen de „Grietje" op, laten haar in een speelsche bui een weinig vallen. Zoo nu en dan toovert de maan een zilverig licht op het wateroppervlak. „Ons" schip t rekt zich niets aan van de vrij matige deining, ploegt met een vaartje van ruim 12 K M. per uur naar de Bollen van Goeree zoo staat het op de zee kaart om daarna koers te zetten naar het Engelsche Kanaal. De passagier, licht meedeinend, laat zloh ln slaap wiegen. Hij denkt de slakker dat het zóó de geheele reis zal blijven, on derstelt, dat hij lederen avond zal kunnen genieten van het schouwspel, dat de gol ven, vreemd opglanzend ln het terugkaat sende maanlicht en dan scherp afstekend bij de zwarte contouren van het schip, opleveren. Stil wordt het op den donkeren kust vaarder. Het eentonige gestamp van de machine is het eenige, dat de rust ver breekt. Zij die geen wacht hebben, zijn gaan slapen. Straks is het hun beurt om te waken, worden zij uit hun kooi gepord. Rust heerscht ook op de brug. De drie, die daar staan, zijn de kapitein, de roer ganger en de man, die niets met de wacht- ir.deeling te maken heeft. Schaars ver licht door de petroleumlamp, die met een zinken mantel op het kompas is geschroefd rooken zij een sigaret, drinken een bakje koffie. Maanlicht op zee! Dat beteekent: zwijgen. Soms manoeuvreert de kapitein met een electrische zaklantaarn boven een zee kaart; hij controleert den koers, dien de roerganger, door middel van het reusach tige stuurrad, aan het schip geeft. De pas sagier neuriet brokstukken uit een half vergeten zeemansliedje, dat hij eens, met veel „Hojo's" door de radio hoorde Zoo verstrijkt de tijd. En het loopt al tegen half elf, wanneer de passagier, al neuriënd, als een krab het trapje van de brug naar de roef afklautert om te gaan slapen. Hem kan niets meer gebeuren, zoo denkt hij te vreden. wanneer de petroleumlamp op de „laagste versnelling" is gedraald. Het laat ste wat hij dankbaar memoreert Is. dat de „Grietje" veel weg heeft van een oud, mak paard, nu ze in een kalm drafje de Noord zee „neemt". Het ontwaken? Een bittere ontgooche ling. Een maag, waarin nog niet zoo heel lang geleden zes sneedjes Engelsch witte brood, gemeubileerd met kaas. worst, rook- vleesch en jam. benevens diverse koppen koffie zijn verdwenen, is in opstand. De door J. P. BALJÉ. „Steek eens op!" noodigde Jef van Loon zijn vriend Munnlkhoven uit en hij hield 4iï. - hem zijn gevulden sigarenkoker voor. Toen en geschreven en op de eerste Piaa^; yor~ ze de eerste trekjes gedaan hadden, snoof den de mogelijkheden op een candidatuui MUnnikhoven waardeerend den geur op. van hen. die de hoogste posten in he ar. rookt ze fijn!" prees hij. Innemen, onder het oog gezien. Naden pre jg{ ,under£ sident bekleeden de hoogste P^n Jn ieegi kerelr drong hy aan. Frankrijk de voorzitter van en ri meteen den kellner. „Ober. nog zeer dikwijls tot dit hoogste amm ge twee'" roepen wordt, de voorzitter van de Kamer en de voorzitter van den ministerraad. Wat weet men in dit opzicht van hun bedoelingen af De heer Jeanneney. voor zftter van den Senaat, staat bekend als een overtuigd tegenstander van de inmiddels ter ziele gegane politiek van Munchen en zou als zoodanig ook op vele stemmen van uiterst links kunnen rekenen, doch her haalde malen heeft hij verklaard met he- oog op zijn gezondheidstoestand de heer Jeanneney is reeds hoogbejaard geen candidatuur te zullen aanvaarden De neer Herriot. voorzitter van de Kamer, heeft eveneens verzekerd geen candidatuur te zullen aanvaarden, doch .wanneer men be denkt. dat hij jarenlang wel niet de uitge sproken maar in ieder geval zr-r duide lijke ambitie had tot staatshoofd te wor den gekozen, dan is het zeer goed mogelijk, dat hij om de reeds bovengenoemde tede- nen zich nu op den achtergrond houdt om op het laatste oogenblik toe te geven aan den „druk zijner vrienden". Mocht hij Nol Munnikhoven keek een beetje ver baasd. „Zeg eens. jij moet een buiten kansje gehad hebben. Je ziet er zoo in je nopjes uit!" Glunder kloof Jef op zijn sigaar. „Jö, ik heb toch zoo'n lol! En dan te denken, dat Ik gisteren zoo gruwelijk het land ln had op die juffrouw. „Oooooh. ja", kwam Munnikhoven, „ja, ik moet je zeggen, het is me wel duide lijk." Jef schaterde. „Ja, jij snapt er natuur lijk geen laars van. Nou. luister, ik zal het je vertellen." Hij nam een flinke teug uit zijn glaasje, klakte genietend met zijn tong en begon toen met pretoogjes te vertellen. „Je moet dan weten, dat ik, lederen keer als we tantième trekken, mijn vrouw daar ren, dat lk er al kippevel van kreeg, als ik er alleen maar aan dacht. Toen het dan ook zoo ver was, neusde ik hier en daar eens rond, en lk zag, dat er tusschen een zilvervos en een zilvervos nog belangrijk verschil was. De prijzen varieer den geweldig. Ik aan het denken!" Hij bestelde een nieuw rondje, liet nog eens opsteken, en grinnikend ging hij verder „Ik kén mijn vrouw. Ik heb haar name lijk wel eens eerder een cadeautje gege ven. Ze zoekt altijd het mooiste en het beste uit. En dan zegt ze: „Hè nee, man- nie, dat is toch eigenlijk te duur. Het is anders wel erg prachtig, maar ik mag het niet van je vergen. Ik zal dat goedkoope dingetje maar nemen, als is het dan ook wat poovertjes in vergelijking met dat an dere." Voor je fatsoen moet Je dan zeg gen: „Neem nou dat andere maar, als je het liever wil." Het is gek, maar ik hoefde nooit aan te dringen! Het andere, het duurderde, werd onmiddellijk genomen! Met die ervaring voor oogen schoot me dat oude trucje te binnen Ik stapte zoo'n bontwinkel binnen en ik smoesde even met de jufrouw. Ze moest me twee zilvervossen sturen, een dure en een goedkoope Maar de prijzen moesten verwisseld worden. Je kent dat trucje wel! Na een beetje praten was de Juffrouw be reid het te doen. Wel, de zilvervossen kwamen thuis en mijn vrouw was in extase. Een half uur stond ze voor den spiegel. Ze paste die din gen met allerlei mantels en ik moest met een cadeautje van geef. Dat ls zoo ge woonte geworden. Dit Jaar was haar oog allerlei handspiegeltjes achter haar staan gevallen op een zilvervos. Weken van te om het ..achtereffect" te laten zien. Nou, voren had ik het al gehoord, dat een zil- Ie snaot. dat ik ln soannin» ze'. Ze vond hiertoe besluiten dan zou Harriot groot vervos letterlijk de vervulling van haai het allebei „dotjes". En ze kon maar geen voorstander zijn van een nauwe .samen- zoetste droomen trteekende. en ik wist du '-mze maken. Als van' "Js nam ze natuur werking met de Sovjet-Unie en van een aj precies hoe laat het was. Ik weet niet lijk de goedkoopste! D d ze Immers altijd, energiek optreden tegen de totalitaire sta- of je op de hoogte van de prijzen van die Nou, ik zei natuu li.ik d „Als je die ten, in de huidige omstandigeden wel een „beestjes" bent, maar ik kan je verzeke- andere nu heusch mooier vind, vrouwtje, neem hem dan maar. Op den prijs hoef je niet te kijken. Het tantième ls nogal mee gevallen, dus je mag het ding hebben." En ik verwachtte een enthousiasten bijval, maar dat zat me niet glad. „Och nee", zei ze liefjes, „ik vind dit heusch een heel aardige vos, en lk wil je het geld niet on- noodig uit je zak kloppen. Bovendien staat- ie het beste bij mijn wintermantel." Ik kan Je verzekeren, dat lk bloed zweet te! Ik heb geredeneerd als Brugman, maai als een vrouw eenmaal iets ln haar hoofd heeft, praat je het er niet gemakkelijk uit. Ze wilde edelmoedig zijn, en ditmaal eens het goedkoopste nemen. En daar was ze niet van af te brengen. Of ik even het land had! Ik sjouwde met de versmade bont naar den winkel ik had een smoesje moeten verzinnen, om dat te doen, anders was ze natuurlijk achter het trucje gekomen en toen ik den win kel binnenstapte, en de Juffrouw mijn ge zicht zag, schrok ze zichtbaar. Ze werd zoo rood als een kreeft, en ze begon direct ex cuses te stamelen In het begin lette Ik er niet zoo erg op, want ik was heelemaal niet in een stem ming, om naar de praatjes van de juffrouw te luisteren. Ik dacht alleen maar aan het bedragje, dat ik er bij inschoot en waar voor ik een prachtige hengeluitrustlng had willen koopen. Maar plotseling ving Ik een klank op. „Wat zegt U?" brulde ik letterlijk. De juffrouw verschoot van kleur. Van rood werd ze wit en ze deed een stapje achteruit. „Jammeneerrr.stotterde ze, „ik.ik.mmmmaaak U wel mijn ex cuus... het is ook zooo druk en het is vergeten. We hadden.de prijzen niet verwisseld Het was een erg leelijk kind. maar ik had haar wel willen omhelzen! Nog nooit heb ik met zooveel vreugde een cadeautje be taald." In één slok dronk Jef Pereboom zijn glaasje weer leeg. „Nol, jongen, we nemen er nog één! Op de gezondheid van de zilvervosjes!" (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden). „Grietje" vaart niet langer in draf: zy ia overgegaan tot een galop en alles ln mijn verblijf, dat los en vast zit. galoppeert mede. Heftig slingert thans de petroleum lamp, van links naar rechts, van voor naar achter. Het schip voert een dans uit, die met geen pen te beschrijven valt: zee lieden zeggen dan dat het schip slingert van links naar rechts en stampt: een duik voorover, gevolgd door een duik ach terover, Twee schuifdeuren klapperen open en dicht. Mijn sohoenen, gisteravond totaal vergeten op te bergen, glijden van den eenen wand naar den anderen. Een twee tal pantoffels volgt denzelfden weg. En de passagier hikt: het ls compleet een gek kenhuis. Het is tijd voor een ruiterlijke bekente nis: ik ben zeeziek. Mijn maag eischt haar rechten op De bezitter van de maag heeft maar te gehoorzamen. In een ongekend tempo kleed ik me aan. Dra sta ik op de bovenste tree van het wenteltrapje, dat naar de frlssche lucht voert. Bruischend brengt het zeewater, een voet hoog door het dwarsboord spoelend, een morgengroet. Als ik op de brug arriveer behoef lk den stuurman en den roerganger, die met zee- beenen eiken danspas van het schip op vangen en meedansen, nietc meer te zeg- f;en. Gelukkig kunnen ze met troosten. De ichtmatroos heeft het evenmin kunnen bolwerken, toen om 4 uur 's nachts het Engelsche Kanaal de „Grietje" met een storm begroette. Daar is het beginnen te spoken. Nu, 5 uur later, is het dragelijk. Jawel, zóó dragelijk, dat de passagier, die het rijzen en dalen van de zee niet meer zien kan, in een rare kronkeling over de verschansing gaat hangen. Met permissie: „hij kijkt naar de visschen". Wankelend kom ik terug op de brug, omklem een ijzeren paaltje naast het kompas. De roerganger, begaan met mijn lot, biedt aan een kommetje koffie te ha len. Ik knik, drink even later Iets dat wal gelijk zoet is: koffie, met heel veel suiker en melk uit het blikje. De straf volgt direct op de zonde. Weer ga ik. met permissie, „naar de vissohen kijken." „En dan is het uit met de branie. Ec moet liggen. Slingerend klauter ik naar beneden, naar mijn verblijf, waar de pe troleumlamp nog even hevig ln beweging is als bij mijn ontwaken. En de schuifdeu ren beoefenen het open en dicht klapperen ook nog met dezelfde volharding. Heel stilletje kruip lk onder de dekens. Hoog rijzen mijn voeten boven mijn hoofd. Dan dalen ze weer, slaan door het hori zontale ligpunt heen, zoodat het moede hoofd ver boven peil komt. De „Grietje" slingert, en met de „Grietje" een zeezieke, wiens maag volkomen leeg, doch wiens hoofd vol is van gedachten aan den vei- ligen wal, waar een storm nu ja een storm ls. De zieke sluit de oogen. Rijzen, dalen, links omhoog, rechts omlaag, rechts om hoog, links omlaag: de eerste storm op zee, beleefd aan boord van een toch vry klein schip, heeft het pleit afdoende beslist. Vijf uur in den middag. Entree van den kok, die belangstellend naar den toestand Informeert. Enneof ik nu iets eten wil? Reeds licht ik mijn hand op om hem weg te wulven, alsInderdaad, mijn maag knort. Zou lk het wagen? Even later zit ik in bed, in elke hand een belegde boterham. Argwanend blik lk er naar. Dan hap ik, traag kauwend en slikkend, elk oogenblik gereed voor een run naar het dek. Dit laatste behoeft niet. Het middagslaapje, dat verkwikte en het feit, dat de „Grietje" ln kalmer vaarwa ter is gekomen, zijn oorzaak van een won derlijk snelle genezing. Dan steekt de branie het hoofd al weer op. Zal ik opstaan en mij vertoonen? „Hup", zegt de „Grietje" en ze slingert. Van links naar rechts en terug. „Hulp", zegt de landrot en hij schiet meteen onder de dekens, waar hij zich meer op zijn plaats voelt. Trouwens: wie weet wat de dag van morgen nog voor verrassingen in petto heeft? (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Leiden Geref. Gem. Nieuwe Rijn): Nam. 8 uur ds. J. v. d. Berg van Krabbendtfke. VOOR WOENSDAG 29 MAART. Alphen a. d. Rijn Chr. Geref. Kerk: Nam. 7.15 uur ds. Visser van Bunschoten. Boskoop Geref. Gem. Nam. half acht, ds. Verhagen van Middelburg. Katw\jk-aan-Zee Geref. Gem. (Remise- straat) Nam. halfacht, ds. Weijting van Amers foort. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur de heer Zagt van Den Haag. NED. HERV. KERK. Beroepen: te IJzendoorn C. Mulder, cand. te Amsterdam; te Vorchten <als hulppred.) Th. C. Frederikse. cand. en hulppred. te Nieuwleusen ^Overysel). Aangenomen: naar Serooskerke (W.) (toez.) N. Visser, cand. en hulppred. te Utrecht; n. Wapenveld H. A. Labrie te Goedereede. GEREF. KERKEN. Viertal te Rotterdam 'vac. dr. A. Kuyper): C. B. Bavlnck te O. en W. Souburg; dr. A. de Bondt te 's Gravenhage-West; C. Veenhof te Haarlem en M. B. van 't Veer te Groningen. Drietal te Slootdorp: H. Hazenberg te Ure terp; H. de Moor te Nes (W.D.) en H. Numan te Hijlaard. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Middelburg (nadere beslis sing) G. Wisse te Amsterdam-O.; voor Ooster beek W. F. Laman te Middelharnis. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: te Beverwijk A. Vis te Den Burg op Texel. Een commissie ad-hoc is een commissie voor één bepaald doel benoemd. Maria Stuart leefde ongeveer 1560 (1542—1587) Jeanne d'Arc plm. 1425 (1412—1431). Marie Antoinette plm. 1775 (1756—1793). Een fac-totum is iemand die allerlei ambten in zich vereenigt m.a.w. een Manusje van alles Het beteekent let terlijk .,doe alles". 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10