BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Ecrsfe Blad Zaterdag 25 Maart 1939 Uw gezond verstand zegt„Voor mij de beste sigaret voor mijn gezondheidCHIEF WHIP Wedstrijd Nederland—Duitsthland zal opnieuw vastgesteld worden Leidsche Schaakbond Het kampioenschap van Leiden en Omstreken. Algemeene Toestand Voorloopig rust teruggekeerd. w*- HaW* XfOA^ WJHHARDT Daar waar een enorme sorteering C. F. MEERPOEL's AlléénBreestraat 171 "•t Reorganisatie der regeering verwacht AANWINST VOOR HET GEMEENTE ARCHIEF. Een urict' van Prins Maurits. Men schrijft ons De heer M. Lu, taalleeraar alhier, heeft aan de gemeente een tot een beroemd Lei- denaar gerichten brief voor het Gemeente archief geschonken, n.l. een schrijven van Prins Maurits eigenhandig ondertee kend: Maurice de Nassau van 25 Juli 1597 aan jonker Pieter van der Does. ge neraal der artillerie in dienst der Verpe- nigde gewesten. Het stuk heeft betrekking op den tijd van onzen strijd tegen Spanje, waarin de Nederlanden aan de winnende hand waren. Van der Does had zich in tal- loore slagen, te land evengoed als ter zee. onderscheiden en hij was een van de raads lieden van den prins in de voorbereiding en uitvoering van de expedities. Voor een der gelijke bespreking had de prins van der Does voorlichting in de laatste dagen van Juli 1597 behoefte en schreef hij hem aan om zoo spoedig mogelijk naar hem toe te komen. Waar van der Does dit stuk ont ving. is niet bekend. Vrij zeker kruiste hij ergens rond den vijand afbreuk doende. De brief werd door den heer Lu in Wiesbaden bij een antiquair gekocht ten einde hem al dus voor ondergang te behoeden Het was een onderdeel van de krijgspoü- tiek van Maurits en de Staten-Generaal der Vereenigde Gewesten om den vijand ook buiten Europa te verontrusten om zoodoen de in de provinciën verlichting te krijgen. Uit handelsoogmerk vooranmelijk waren de expedities naar Indië uitgerust, maar toen men daar wat vastheid vond. werd die positie gaarne gebezigd om Spanje en Por tugal overlast in hun handel daarheen te bezorgen. Van der Does werd in Leiden in 1562 ge boren. Hij genoot een uitstekende opvoe ding. Als adelborst trad hij.in zeedienst: klom spoedig op, niet alleen om zijn her komst, maar omdat daarmede gepaaid ging een opvallende dapperheid en een hel der oordeel. Als weinig anderen wist hij het ruwe scheepsvolk onder gezag te hou den. hetgeen hij te danken had aan zijn autoriteit gepaard gaande met minzamen omgang, zelfs met den allerlaagst geplaat ste. In den slag tegen de Onoverwinlijke Vloot in 1588 was Van der Does comman dant van het eskader op de Vlaamsche kust dat Parma. den Spaanschen landvoogd belette zich bij de Armada (de naam van de vloot van Spanje) te voegen. Te land streed van der Does in het beleg van Gro ningen in 1594, waarbij hij in den Aduarder- ziil ernstig., werd gewond. In 1599 stond hij aan het hoofd van een eskader van niet minder dan 73 schepen, hetwelk op roof uit werd gerust. Een aanval op de Spaansche kust bleek onmogelijk: vandaar ging het via de Canarische Eilanden in de richting van Brazilië. Zoover te komen, hadden de goden niet beschikt. Vreeselijke scheurbuik teisterde de vloot. Op San Thomé wilde van der Does victualieeren. Reeds 1800 mannen waren omgekomen. Tegen het moordende klimaat was Van der Does niet bestand. Met hem stierf zijn neef. Jorus van der Does. te Leiden tijdens het Beleg geboren. Op San Thomé vonden zij hun graf. ver van land en vaderstad en in droevigen staat zag de vloot in 1600 den vaderlandschen haven weder. 1679 (Ingez, Med.) VOETBAL. Naar wij vernemen is door het bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond een schrijven gericht aan den Duitschen Voet balbond. waarin voorgesteld wordt opnieuw een wedstrijd tusschen Nederland en Duitschland vast te stellen op een nader te bepalen datum. Deze ontmoeting, welke zeer waarschijnlijk niet meer in dit seizoen zal kunnen worden ge speeld. omdat daarvoor in beide landen geen tiid meer beschikbaar is, zal in Nederland plaats vindén. TENTOONSTELLING „DE VLIEGENDE HOLLANDER". Dat is een goede naam. welke de Leidsche jeugd-luchtvaartclub gekozen heeft voorde tentoonstelling, welke zij tot en met 1 April houdt op de vierde etage van het pand van Vroom en Dreesmann alhier! De vliegende Hollander. Reeds gisteren, toen men nog nauwelijks klaar was, kwamen er tal van jongelui van hun belangstelling blijk geven en wij gelooven dat het vólgende dagen daarmede crescendo zal gaan. De jeugd heeft nu eenmaal en gelukkig in bree- aen kring interesse voor wat er op lucht vaartgebied wordt gepresteerd en zij zal op deze tentoonstelling, hoe beperkt dan ook genoeg vinden dat haar aandacht waard is. De K.L.M. geeft op haar stand, evenals Fok ker. Koolhoven en Aviolanda dat doen, vele foto's van bij haar in gebruik zijnde, respec tievelijk vervaardigde, vliegtuigen, maar zond tevens modellen van diverse buiten- landsche maatschappijen. Aviolanda toont modellen van de Domier Wal-toestellen. zooals die thans aan de markt worden ge bracht. (vooral het nieuwste, groote model is fraai! i eri bij Fokker en Koolhoven treft m- :i al evenzeer een reeks van modellen aan van de meest ulteenloopende typen Kool hoven bracht ook een constructie-deel van C-. groote vllegboot waaraan thans gewerkt v ordt, en een belangwekkend model van de Koolhoven 52 met zijn metalen romp, door stalen buizen versterkt, en zijn houten achterstel. Er zijn verder veel onder- deelen van motoren, terwijl de stand met Instrumenten o.m. als attractie het stan daard-kompas van 's Rijks zee-instrumen ten-verificatie bevat en een meetbuis van de Pelikaan, benevens een kompas van de Zilvermeeuw, welk toestel indertijd bij een Kerstvlucht op het laatste moment den dienst weigerde en toen door de Pelikaan vervangen moest worden. Bijdragen werden verder afgestaan door het Instituut voor Scheepvaart en Lucht vaart te Rotterdam en door de Leidsche Zweefvliegclub. die een model inzond van een deel van den vleugel van haar toestel: De Duinpiener. dat men in groot formaat elders in het gebouw aantreffen kan. Ten- s'o'te ls e- ruimte ODengelaten waar. zoo veel mo-eliik op de drukke uren, leden van de Jcugdluchtvaartclub en van de Zweef vliegclub het bouwen van modellen zullen demonstreeren, Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent is geslaagd: mej. H. M. Th. Maas te Rotterdam. Zaterdag 1 April a.s. herdenkt qc heer M. N. Kamerman, conducteur bij de Haag- sche Tramweg Maatschappij Den Haag WassenaarLeiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Naar wij vernemen is de geheele elec- trische licht- en kracht-installatie in de N. V. Sikkens' Lakfabrieken te Sassenheim opgedragen aan het Technisch Bureau Langezaal Inniger alhier. Bii Kon. besluit is de bronzen eere medaille. verbonden aan de Orde van Granje-Nassau verleend aan den heer W. de Graaf, die Woensdag j.l. zijn gouden Jubileum in dienst der firma Gebrs. Palm mocht vieren. ZEILEN. JAARVERGADERING WATERSPORTVER. „NOORD—ZUID". De watersportver. ..Noord-Zuid" te Nieuwven- nep kwam in hotel van den Bosch in jaarver gadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer C. de Graaf. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. A Ruiterman vermeldde een ba tig saldo van f. 45.01. Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. Boer. «vacature C. de Graaf). Met bijna algemeene stemmen werd de heer N. A. de Pater tot voorzitter gekozen.. Voor het seizoen 1939 staan niet minder dan 6 zeilwedstrijden op het programma n.l. op 30 April. 29 Mei, 25 Juni. 23 Juli. 20 Augustus en op 1 October Een van deze wedstrijden zal gehouden worden op de Zuldeinderplas. ter wijl de overige wedstrijden zullen worden ge houden op de Noordeinderplas. Hoogstwaarschijnlijk komt. evenals het vo rige jaar. op 25 Juni de watersportvereeniging ..Elf Hoeven" uit Gouda op bezoek. In dat ge val zal Noord-Zuid op een nader vast te stel len datum een tegenbezoek aan Elf Hoeven brengen. De wedstrijd-commissie zal bestaan uit de heeren C. dc Graaf. J. Th. Klein. A. M. vau Vuuren en Th. J. F. Teunissen. Bij protest in een wedstrijd moet f. 1 wor den gestort. Het voorstel van het bestuur om zoo moge lijk weer een feestavond te organiseeren vond veel bijval. De heer C. de Graaf sprak als aftredend voorzitter eenlge woorden van dank tot het bestuur en de leden voor de aangename en prettige samenwerking. Hij zegde eenige wed- Btrijdprijzen toe. De nieuw benoemde voorzitter, de heer N. A. de Pater, dankte den heer de Graaf op hartelijke wijze. Blécourt (L.S.G.) van Jacs Hoogeveen (D.N.) gewonnen. De beslissing over de 3 andere par tijen luidt als volgt: Dr. J. F. Slrks (L.S.)—P. Bedljn 1—0; H. v. CalcarA. Leenheer 4—4 en J. H. Passtoors J. Scheepmaker 01. Eindstand een gelijk spel 55. zoodat beide tientallen hierdoor 9 punten behaalden, doch L.S.G. II werd kampioen, doordat het 14 bordpunt meer maakte dan D. Noteboom I. j L.S.G. I kan dus nu weer promotiewedstrjj- den spelen naar de le klasse, waaruit het een Jaar geleden door Alphen I verdrongen was. Ook D. Noteboom I heeft een mooien wed strijd gespeeld, want dit tiental is ook pas het j vorige jaar gepromoveerd naar de 2e klasse A. Taveno I wint met 643*4 van Lisse I (2B_). Bord 6: J. Scharloo (T.)H. T. Lamers (L.) 4-4. De R.K. Sch.cl. ..Twee Kon. I" wint met 54 4'2 van Bodegraven I (I.). Bord I: L. Tummers (Tw. Kon,)—T. Scheer <B.) 01; bord 3: J. H. RaaphorstJ. G. Breekveldt 44; bord 7: H. B. Stipdonk- H. van Os 414 Door deze beslissing is Bodegraven I nog net den dans ontsprongen om degradatiewedstrijden te spelen, want het behaalde 2 punten met 23—37 bordpunten. doch Philidor I, dat ooit 2 pt. behaalde, verkreeg 224374, d'.is een half bordpuntje verschil. Nu moet Phiildor I degradatiewedstrijden spelen tegen L.S.G. II. De laatste wedstrijd in dit seizoen. Deze werd gisteravond voor de 2e klasse A gespeeld in de St. Pancratiuszaal te Roelof- arendsveen tusschen Utile Dulci I aldaar er. Caïssa I. Door met 64 te winnen wist UD. het degradatiegevaar te ontgaan, want nu is Oegstgeest I onderaan gekomen en zal zijn plaats in 2 A moeten verdedigen tegen de L. Arb. Sch.cl. I. den kampioen van 2 B. Hier onder volgt het overzicht: Tli. Olyerhoek (U.D.)H. E. Christiaanse (C.) 1—0; G. van Rijn—L. A. den Ouden 10; P. van DoorenF. J. B. v. Zuylen (n.o.) 10; L. TurkJ. J. Braggaar 01; A. v. PeltP. Vlugt 10; Johs. Oom enJ. Verduyn 10; P. SeipH. J. M. Sieverding 0—1; J. Hillebrand— J. v. Epskamp 4—té; J. v. Klink—G. Kuijpers 0—1; H. Bakker—A. J. v. Driesten 4—4. To taal 6—4. SCHAKEN. DE COMOPETITIE. De afgebroken partij van het 4e bord uit den wedstrijd L. Arb. Sch.cl. IPhilidor n tusschen J. R. Baart «L.A.) en Th. v. Wijk <Ph.) is door eerstgenoemde gewonnen, zoodat de eindstand de volgende is geworden: L. Arb. Sch.cl. I 614 p.. Philidor II 34 p. De uitslag Katwijk aan Zee III—Philidor III (1484». is door den competitieleider gewij zigd in 24—74. omdat voor Philidor III een speler is uitgekomen die reeds 3x als reserve was ingeschreven voor Philidor II. In dat geval verbiedt het wedstrijd reglement het verdere uitkomen voor het lagere tiental. Alphen I kampioen der le klasse. De afgebroken party van den wedstrijd Alphen IStud.fed. Sch.cl. I aan het 6e bord tusschen W v. d. Roest <A.)— E. G. Hoeffelman (Stud.) is thans voor Alphen gewonnen ver- klaard dat hiermede ook den wedstrijd met 5444 gewonnen heeft en daardoor kam pioen der le klasse is geworden. Was bedoelde partij remise verklaard, dan zou de Stud.fed. I kampioen geweest zijn door het minieme ver schil van een 4 bordpunt. Alphen I heeft dus een schitterend succes behaald, want het was pas het vorige jaar tot de le klasse gepromo veerd. Het heeft nu het recht gekregen promo tiewedstrijden te spelen naar de le klasse B. van den Kon. Ned. Schaakbond. Of het van dit recht gebruik zal maken, is nog niet bekend. Leidsch Schaakgenoodschap II kampioen der 2e klasse A. De wedstrijd D. Noteboom I—L.S.G. II was (324) met 3 afgebroken en 1 uit te spelen party. Deze laatste werd door mr. A. G. de Om den wisselprjjs van het „Leidsch Dagblad". DE EERSTE RONDE. Gisteravond om half acht waren de candi- daten voor het kampioenschap in ..In den Ver gulden Turk" bijeengekomen, om aan den eind strijd te beginnen. Daar de tiende speler nog niet was aangewezen en de heer Zitman onmo gelijk aanwezig kon zij op dezen avond, werd besloten, na de loting die ronde te spelen, waarin Zitman tegen den tienden speler moest uitkomen. Na een woord van welkom van den leider dezer wedstrijden, den heer G. Bosscha, vond de loting plaats. Het resultaat hiervan was: 1. G. Bosscha; 2. J. Hommes of C. Brunt; 3. I. Zitman; 4. C. B. v. d. Berg; 5. Ir. J. Westra; 6. W. Demmendal; 7. D. J. M. de Hondt; 8. E. V. A. Remouchamps; 9. A. Barkema en 10. F. Teleng. Op dezen avond werden gespeeld de partijen De HondtTeleng. RemouchampsDemmen dal. Barkema—Westra en Bosscha—v. d. Berg. De eerste party was een geweigerd Dame- gambiet. waarin De Hondt het vrijere spel kreeg, langzamerhand in het voordeel wist. te komen en vermoedelijk de partij, die afgebro ken is, wel zal winnen. De kampioen 1938. Re mouchamps. speelde e4 tegen Demmendal, die zich met c6 (Caro-Cann) verdedigde. Remou champs was nu beter op dreef dan in het afgeloopen seizoen. Hy wist steeds één of twee tempo's voor te blijven, won een pion en hield ten slotte twee paarden plus een gevaarlijken vrijpion tegen een toren over. Dit kon Dem mendal niet bolwerken, die de party verloor. Ook Barkema en Westra speelnen een gewei gerd Damegambiet, waaruit na ten reeks zetten voor beiden een byzonder gevaariyke stelling on'.-:.»nd Toch einvede ae partij eer.igen tyd later in een vredig remise. De party tusschen Ecrscha en v. d. Berg was een Spaansche, v.aarby v. d. Berg den zet "i ;5 aanwendde. Lan gen tyd bleef de stand ongeveer geiyk. alleen geraakte v. d. Be-g m geweldigen tijdnood. Hij wist er echter goed uit te komen en by den veeriigsten zet wcra de partij in ongeveer ge lijke stelling afgebroken. Misschien staat Bos scha iets vryer. Brunt en Hommes, die een beslissingsparty voor de tiende plaats hadden gespeeld, gaven deze party, die was afgebroken, remise, waarna j direct aan een tweede beslissingsparty werd be- 1 gonnen. Deze gaf aan beide kansen, doch aan het slot staat Brunt het beste. De volgende week zal, ook op Vrydag, de tweede ronde ge speeld worden, wederom in „In den Vergulden Turk". Momenteel is er eenige ontspanning inge treden in de Europeesche politiek. Daarvan getuigt ook, dat Chamberlain het weekeinde op Chequers aal doorbrengen. Van Duitsche zijde verwacht men alge meen een zekere pauze tot 20 April, den dag, waarop Hitler vijftig Jaar zal zijn. Deze ver jaardag zal dit jaar met buitengewonen luister worden gevierd. Tevoren zal Hitler op 1 April de tewater lating verrichten van het tweede pantser- schip van 35,000 ton. de „Von Tlrpitz". Bij die gelegenheid zal hij een redevoering houden, welke in het bijzonder gericht zal zijn tot het buitenland. Men denkt, dat hij daarna drie weken rust zal nemen te Berchtesgaden, Goering zal wel niet vóór 15 April te Berlijn terugkeeren. In een interview met den redacteur van de Popoio d'Italla heeft Goering verklaard: Duitschland zal ten koste van alles en te allen tijd aan de zijde van Italië staan. De as ls onbuigbaar. Hij bevestigde, dat hij naar Rome zal komen om Mussolini te ont moeten. Hij is eveneens van plan, zich naar Libyë te begeven om Balbo te spreken. Men meent te weten, dat Goebbels en Von Ribbentrop zich opmaken om voor twee of drie weken met vacantie te gaan, waarschijnlijk naar Italië. In politieke kringen te Berlijn heeft men den indruk, dat een „Paaschvrede" ook door Italië zal worden geëerbiedigd. Men schijnt in de Duitsche hoofdstad, geen sensationeele verklaringen te verwach ten in de redevoering, welke de duce mor gen zal uitspreken. Indien de schijn niet bedriegt, schijnt men ze in ieder geval niet te wenschen. Generaal von Epp. leider der Duitsche koloniale liga, heeft In een vergadering van nationaal-socialistische functionarissen een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide: „De slechte stemming, die de Duitsche successen in het Oosten en Zuid-Oosten van Europa hebben veroorzaakt in buiten- landsche kringen, die ons vijandig gezind zijn, kan ons in het geheel niet verhinde ren, onze koloniale eischen ten volle te doen gelden. Als het grootste beschaafde volk van Europa hebben wij ook het recht aan het bezit der wereld deel te hebben, zooals wij verdienen". Von Epp gaf een historisch overzicht van de koloniale politiek van Duitschland en andere staten en sprak over „den roof der Duitsche koloniën met behulp van de leu gen over de Duitsche verantwoordelijkheid voor den oorlog". Hij stelde daartegenover het absolute ju ridische en onbetwistbare recht van Duitschland op koloniën. „De roof der kolo niën. welke voor Duitschland een onuitput telijke reserve aan ruimte en grondstoffen beteekenden, hee'ft geleid tot een reuach tig tekort aan uitvoer en had de vernieti ging van het Duitsche economische en ln- dustrieele leven ten doel". P PIJN ZAKT van vermchillend fabrikaat U ten dienste staal, hebt U het meeste kans van volledig raar genoegen te slagen 1 DAAROM NAAR KWALITEITS-NAAIMACHINEHANDEL 1744 (Ingez. Med.) Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Bulten verantwoordeiykheld der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. 1666 (Ingez. Med.) MILITAIR OEFENTERREIN HAAGWEG. Het oefenterrein en het daaraan vex'Don- öen sportterrein aan den Haagweg, door de gemeente beschikbaar gesteld voor de troe pen in het garnizoen, ls thans gereed ge komen en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Het Schuttersveld is hierdoor weder, geheel ter beschikking van de gemeente gekomen. Op 11 April a s. worden gedetacheerd bij het Kader-Bataljon te Laren voor het vol gen van de vierde opleiding, de navolgende sergeanten capitulant van het 4de Regi ment Infanterie: N. Kruit, W. M. G. Vier- iveijzer, W. de Jong, G. v. Doorn, J. v. Unen en T. W. Biegstraaten van het Ie Bataljon, eu M. v. d. Linden, A. I. Huyser, P. F. Smit M. M. v. Dorp en W. Prins van het He Ba lts lj on. Op 6 April a.s. keeren bij dat regiment terug van de 3de opleiding bij het Kader- bataljon de sergeanten capitulant J. v. d. Hoeven, J. v. Gugten, L. G. Moraal. A. v. d. Kwaak, A. Deijn, A. J. Duk, T. W. M. de Grijs en W. P. Spigt. STICHTING „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS" ..Schoonmaaktyd is Brokkenhulstyd" hebben wy weer geadverteerd en wy hopen, dat dc huisvrouwen by het opruimen van kosten en koffers, héél. héél veel voor ons op zyde willen leggen, wy kunnen veel gebruiken en U kunt ons nooit genoeg geven, om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Wat beteekent het voor een moeder van een groot gezin of zy eens per jaar een nieuwe japon krygt, als sy niets anders heeft, om onder het werk te dragen? Begrijpt U dan, hoeveel er gevraagd wordt en hoeveel er noodig ls en ook hoe vaak wij ..neen" moeten zeggen, omdat wy niet hebben Jongensbroeken en kinderjurken, ondergoed, sokken en kousen, nachtgoed en heerencostuums alles ls welkom, ook beddegoed, meubels, kin derledikanten. dekens, gordijnen, kachels, ja, alles wat nog bruikbaar is! wy laten het gaarne by U afhalen; stuurt U ons dus even bericht, dat er iets klaar staat. Ons adrc is Middelweg 30. Telefoon No. 8. HET BESTUUR. ZWITSERLAND. Bescherming der grenzen Het Zwitsersche departement van oorlog heeft vanmiddag officieel medegedeeld, dat de bondsregeering, als voorzorgsmaatregel heeft gelast aan alle grenzen de mijnen te Iaden en ter bewaking van deze zijn de des betreffende eenheden onder de wape nen geroepen. Voor verdere maatregelen bestaat op het oogenblik geen aanleiding. Van het eenheidsfront onder Engelschc leiding hoort men weinig meer. Er verluidt nu. dat niet voor Beck's komst te Londen op 3 April, het Poolsche standpunt zal wor den bepaald. Veel hoop op Polen's toetre den is er echter niet, als men ziet, wat de Poolsche „Expery Poranny", Beck's orgaan, schrijft. De toekomst zal uitmaken of de middelen door de Westersche staten toegepast effect zullen hebben, maar op het oogenblik kan men zich slechts afvragen of de samen werking onder het schild van de Sovjets niet gegrond ls op illusies. Polen verwacht niets van een dergelijke samenwerking en zal zich in geen enkel blok laten meeslee- pen en er geen enkel vormen. Polen zal den weg blijven bewandelen welke het tot nog toe gevolgd heeft en zijn krachten verster ken tot consolidatie van het land en tot ontwikkeling van zijn gewapende macht en zijn economisch leven. Polen heeft geen enkele territoriale eisch te stellen op dit oogenblik van de geschie denis. Het zal niet trachten zijn Invloed uit te breiden door andere naties onder zijn bescherming te nemen Intussohen zal het waakzaam zijn om de onschendbaarheid van zijn grenzen te doen in acht nemen en het zal zijn belangen in het aangren zende gebied van Europa niet uit het oog verliezen Indien wij deze waarheden als een nationale leerstelling aanvaarden kun nen wij zeker zijn dat het stormachtige tijdvak hetwelk wij doormaken, ons niet alleen ln een defensieve maar ook ln een offensieve houding zal vinden. De groote krachten van de natie en een duidelijk kijk op den huidlgen toestand zullen het ons mogelijk maken een volmaakte kalmte te bewaren. De „Times" wijst er op, dat officieele kringen in Londen geen haastig oordeel over de handelsovereenkomst tusschen Duitschland en Roemenië willen geven, zoalang zij deze niet grondig hebben be studeerd. De „Financial News" en de „News Chro nicle" wijzen beide pp de noodzakelijkheid terstond een Britsche handelsmissie naar Roemenië te zenden. Volgens eerstge noemd blad heeft Duitschland niet alles verkregen, wat het wenschtc. De verleende concessies kunnen echter een eersten stap beteekenen naar het overwicht op Roe menië. De deur is echter open gehouden voor dergelijke concessies aan andere lan den, doch dan moet snel gehandeld wor den. Indien Engeland vlug en vastberaden optreedt, kan Roemenië nog van de Duit sche voogdij gered worden. De „News Chronicle" schrijft, dat de Britsche handelsmissie zulke voorwaarden moet aanbieden, dat de Roemeensche re geering niet de overeenkomst ratificieert. welke Roemenië tot een economische va zalstaat van Hitier maakt. Doch hierom alleen zal de Roemeensche regeering haar ratificatie niet weigeren. Zij heeft poli tieke en militaire waarborgen noodig, ten einde te waken tegen de gramschap der Nazis, welke stellig zou volgen. Inzake de Roemeensche petroleum wordt uiteengezet, dat de nieuwe Dultsch-Roe- meensche maatschappijen, opgericht om nieuwe olievelden aan te boren, niet de werking der bestaande Engelsche, Amerl- kaansohe en Fransche ondernemingen zullen hinderen. De nieuwe maatschap pijen immers zuilen slechts op hun eigen gebied kunnen werken, en zullen geen petroleum van de andere ondernemingen kunnen betrekken. De olie zal verkocht worden aan het Duitsche rijk. en betaald voor 25 procent met bewapening, en voor de rest via de clearing. Koninklijke gasten bij Chamberlain. De koning en koningin zullen Woens dag a.s. aanzitten aan een diner bij den heer en mevrouw Chamberlain in Dow- ningstreet No. 10. Dit is de eerste maal, dat Chamberlain het vorstelijk paar ln Downlngstreet als gasten ontvangen zal. POLEN. G. v. D. te A. Adressen van tafeltennis clubs zijn ons niet bekend. ENGELAND. Felle aanval van Attlee op de regeering. In een te Wednesday ln het graafschap Stafford gehouden rede heeft de labour- lelder Attlee met nadruk te kennen ge geven, dat er geen sprake van was, dat vertegenwoordigers van de arbeiderspartij tot de regeering-Chamberlain zouden toe treden. In zijn rechtvaardiging van dit standpunt leverde hij felle kritiek op de politiek van den minister-president. De regeering, zelde Attlee, heeft geweigerd, die collectieve veiligheid op te bouwen, waarvan, naar zij zelf heeft toegegeven, de vrede afhangt. Zij heeft het land in oor logsgevaar gebracht, zt) heeft het vertrou wen van het land verloren. Er ls een bespreking gehouden tusschen president Mosclckl en maarschalk Smigiy Rydz en men gelooft, dat binnen een paar dagen een wijziging der regeerir.g zou kunnen worden aangekondigd De basis der regeering zou verbreed worden. Ook zijn besprekingen gevoerd tusschen de regee ring en de leiders van de Boerenpartij, ln doorgaans goed ingelichte kringen geloof: men, dat Witos, de boerenleider, die enkele jaren geleden naar het buitenland uitwees om aan een gevangenisstraf te ontkomen, binnenkort naar Polen zal terugkeeren en dan kwijtschelding van straf zal krijgen. De Boerenpartij weigert met de tegen woordige regeering samen te werken, zoo lang Witos nog in ballingschap vertoeft; vele partijloozen zijn van oordeel, dal ln den huidigen natlonalen noodtoestand ver tegenwoordigers van het geheele volk de regeerlngsverantwoordelijkheid moeten deelen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2