STADSNIEUWS Kunstkring voor allen Nog onzekerheid in Spanje 80ste Jaargang ZATERDAG 25 MAART 1939 No. 24233 Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. Het Budapester Strijkkwartet HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDÉb EN OMSTREKEN Er wordt onderhandeld Prof. dr. W. Nolen overleden IM. NOOMEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: A Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd suil! per 3 maanden i..v7. f.243 per week ïï'&fZV&ft.OM Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden -f» portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndlf Wat er precies in Spanje gebeurt, is nog eenigszlns in nevelen gehuld. Liet Burgos eerst doorschemeren, dat er van onderhan delingen geen sprake was, later kwam het daarop terug, echter met duidelijke aan wijzing, dat de republikeinen het initiatief daartoe hadden genomen. Overigens legt Burgos den nadruk op het volgende: 1. De regeering te Burgos heeft van haar kant nooit iets gedaan om tot een bespre king met haar tegenstanders te komen. 2. Daar de voorbereidingen voor het of fensief geëindigd zijn en de generale staf op een spoedig resultaat rekent, is een overgave die den oorlog, welke spoedig drie jaar zal duren, met enkele dagen zal ver korten, van weinig beteekerds. 3. Men heeft weinig vertrouwen in de republikeinsche afgezanten, waarvan men niet met zekerheid weet vooral niet na de jongste gebeurtenissen te Madrid of zij de meerderheid van de nog niet aan Franco overworpen gebieden vertegen woordigen. Te Madrid echter, waar de verdediglngs- raad bijeen is, beweert men, dat de onder handelingen in een zeer vergevorderd stadium zijn! De onderhandelingen worden te Burgos gevoerd, waarheen een delegatie zich per vliegtuig heeft begeven. Een Franscli blad de „Petite Gironde" uit Bordeaux geeft nog de volgende bijzonder heden over de besprekingen: le. Het republikeinsche Spanje moet de regeering van Franco als de eenige wettige regeering en Franco als staatshoofd erken nen. 2e. Het republikeinsche Spanje verplicht zich, onmiddellijk zijn geheele leger te demobiliseeren en alle wapenen te depo- neeren. 3e, De republikeinen verbinden zich. alle maatregelen tot het in de lucht laten vliegen van gebouwen te Madrid ongedaan te maken, alvorens de nationalisten de stad binnenkomen. 4e. De republikeinen wenschen, dat men zich niet verzet tegen het vertrek van zekere leden der republikeinsche regeering. De drie eerste punten zijn in beginsel aanvaard. Over het vierde punt is men het echter nog niet eens. De Italiaansche bladen houden vol, dat generaal Franco aan de vertegenwoor digers van den verdedigingsraad van Madrid de onvoorwaardelijke overgave van de stad binnen 48 uur geëischt heeft en dat hij, indien deze eisch niet wordt aanvaard, tot het offensief zal overgaan. De vertegenwoordigers zou den naar Madrid zijn teruggekeerd en men denkt, dat de verdedigingsraad de onvoorwaardelijke overgave zal aan vaarden. De ontvangst van Pétain. Bij de overhandiging zijner geloofsbrie ven heeft de Fransche maarschalk Pétain een rede gehouden, waarin hij zijn voldoe ning erover uitte, dat hij „in zeer belang rijke omstandigheden het contact kon her vatten met een wapenbroeder van weleer, die thans in de geschiedenis is getreden". Spanje en Frankrijk, die buren zijn in Europa en in Afrika, waar zij door gelijke belangen tot elkaar gebracht worden, zoo zelde de maarschalk verder, kennen het ge lukkige voorrecht, elkander niets te benij den te hebben en slechts bezield te zijn door den wensch, naast elkander in onaf hankelijkheid en vrede te leven". Pétain gaf tenslotte uiting aan zijn beste wenschen voor Franco en het Spaansche volk. In zijn antwoord verklaarde Franco: „Ik stel er prijs op, uiting te geven aan mijn voldoening over het feit. dat het uwe excellentie is. die met een zoo hooge missie Is belast. Niemand kan beter de verheven gevoelens van het nieuwe Spanje begrijpen dan hij die een schat van militaire deugden heeft vergaard en daardoor niet onver schillig zijn kan voor de bewijzen van held haftigheid en offervaardigheid, welke ons volk in dit grootsche epos ter verdediging van zijn zuiverste idealen en van die der Westerse he beschaving heeft gegeven. Onze Eui'opeesche nabuurschap vindt een ver lengstuk in Afrika, waar belde naties een gemeenschappelijke beschavende taak heb ben." Franco sprak vervolgens den wensch uit, dat de betrekkingen geïnspireerd worden door een wederzijdsch en vriendelijk respect en een gemeenschappelijke vredelievend heid. Laat on6 op het moment waarop wij elkaar opnieuw ontmoeten, zoo zelde hij, na een oude loyale samenwerking onze ge meenschappelijke bijdragen leveren in her innering aan de dagen, waarin uw harte lijk optreden in Marokko bij de Spanjaar den een atmosfeer van sympathie schiep, welke nog vermeerderd werd met die, welke uw hooge persoonlijkheid inspireerde." Uiteenzetting der sociale wetgeving. De voorzitter van den Baad van 'Arbeid, de heer mr. S. Mok, hield voor de leerlingen der hoogste klassen van de Ambachtsschool, die 1 April a.s. de school zullen verlaten, een bespreking over de voornaamste sociale wetten. Met zeer veel aandacht volgde de groep van ongeveer 200 leerlingen het gespro kene, waarbij de heer Mok een heldere uit eenzetting gaf van de Ongevallenwet, de Ziektewet en de Invaliditeitswet. Gewezen werd op de noodzakelijkheid van aangifte voor ongevallen, eventueele ziekte of invaliditeit, alsook op de noodzakelijk heid van het bijhouden van een rentekaart en het plakken der vereisöhte zegels. De bijeenkomst werd bijgewoond door en kele leden van het schoolbestuur, o.w. de voorzitter. De directeur der school was de tolk van allen, toen hij na afloop den heer Mok dank zegde voor de leerzame voordracht. Aan de leerlingen werd een praktisch boekje met wenken en raadgevingen uit gereikt. samengesteld door den Raad van Arbeid. BEKEND LEIDSCH OUD- HOOGLEERAAR. de universiteit alhier welk ambt hij tot 1924 heeft vervuld. Van 1925 tot 1930 was prof. Nolen eerste geneesheer van het Roode Kruisziekenhuis te 's-Gravenhage. Daarna heeft hij aldaar nog consultatieve practijk uitgeoe.fend. Van zijn publicaties kunnen genoemd wor den ..Pneumatismus gnorrhoicus", zijn dis sertatie, Klinische voordrachten", die in 1900 verschenen. ,,Levensverzekering-ge- neeskunde", verschenen in 1923, dat prof. Nolen in samenwerking met A. A. Hijmans van den Bergh en J. Siegenbeek van Heu- kelom schreef en verschillende artikelen gepubliceerd in het Nederlandsch Tijd schrift voor Geneeskunde, de geneeskun dige bladen, het Nederlandsch Maandschr. j voor Geneeskunde en in Duitsche genees kundige tijdschriften. Prof. Nolen's ver diensten werden erkend door zijn benoe ming tot Ridder in den Nederlandschen Leeuw. Voorts was hij doctor honoris causa van de Universiteit te Upsala (Zweden). De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Dinsdagmiddag om half drie op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage geschie den. Foto van prof. Nolen uit zijn Leidschen tijd. In den ouderdom van 84 jaar is giste ren te zijnen huize te 's-Gravenhage overleden prof. dr. W. Nolen, oud-hoog leeraar in dc geneeskunde aan de Uni versiteit alhier, welk ambt hij gedu rende vele jaren, namelijk van 1891 tot 1924 heeft vervuld. Prof. Nolen is 31 Juli 1854 te Rotterdam geboren. In zijn geboorteplaats doorliep hij het gymnasium waarna hij aan de Leidsche Universiteit medicijnen ging studeeren. Na zijn promotie in 1880 was hij gedurende 11 jaar als geneesheer te Rotterdam geves tigd. In 1891 aanvaardde hij het hoogle raarschap in de interne geneeskunde aan DIRK NIJLAND De tentoonstelling in de Lakenhal van schilderijen, houtsneden en teekeningen door Dirk Nijland, georganiseerd door de Leidsche Kunstvereeniging wordt met een week verlengd en blijft geopend tot op 2 April. LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL. Cijfers, welke U misschien iets te vertellen hebben: ONGEVALLENVERZEKERING f. 25.000.- bij overlijden f. 50.000.- bij blijvende invaliditeit Jaarpremie vanaf f. 33.75. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 1711 (Ingez. Med.) CHRISTELIJKE DEMOCRATISCHE UNIE. Afd. LeidenOegstgeest. Gisteravond kwam bovengenoemde af- deeling in vergadering bijeen in Gebouw Patrimonium. Voorzitter Noppe opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en ging voor in gebed. Ter sprake kwam de beteekenis van de Prov. Staten-verkiezing. Uitvoerig werd daarbij de propaganda besproken. Tevens kwamen de a.s. Gemeen- teraatsverkiezingen ter sprake, waaraan be sloten is deel te nemen. Bij de gehouden stemming voor candidaten voor den Ge meenteraad was de uitslag als volgt: No. 1. J Noppe Sr.; no. 2. C. J. v. d. Wilk: no. 3. J. Flaman; no. 4. W. Nijenhuis: no. 5 M. J. de Nie; no. 6. J. C. Wels. Diverse zaken werden nog besproken, waarna de 2e voorzitter, Perfors, deze ge animeerde vergadering met dankgebed sloot BINNENLAND. Vergadering Liberale Staatspartij: ope ningsrede van prof. mr. Telders (4de Blad). Het dreigend arbeidsconflict in de metaal industrie; standpunt der arbeiders uit eengezet (4de Blad). Een woekeraarster voor de Amsterdamsche rechtbank (3de Blad). Te water lating van het motorschip „Prin ses Beatrix" (1ste Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte omzetten - Kalm beursverloop Weinig veranderde koersen - Amerika iets hooger - Nederlandsche beleggings- markt vast. DIAMANTEN DOCTORAAT. Vrijdag a.s. zal het zestig jaar geleden zijn. dat dr. J. Bosscha, thans wonende te Merano (Italië i aan de Rijksuniversiteit al hier promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Het Zuurstofverbruik van zoogdiererythroyten onder invloed van leverextract", de heer G. A. Overbeek, geboren te A'dam. Geslaagd voor het Candidaatsexamen: rechten: mej. J. C. C. Pastor (Hillegersberg) voor het doctoraal examen rechtens de hee- ren E. Th. M van Voorst tot Voorst (s'-Gra- venhage) en Tj. Halbertsma (Rotterdam); voor het doctoraal examen klassieke lette ren: mej. M. A. Lindenburg, (Delft) en mej. J. de Jonge (Rotterdam) en voor het can didaatsexamen Ned. Letteren: mej. H. J. Roosenburg, ('s-Gravenhage). Budapester Strijkkwartet: een naam met wereldreputatie! Bij voorbaat weet ge, dat dit. een avond van musiceeren in den schoonsten zin zal worden. Een verwach ting, die ook ditmaal niet beschaamd werd! Behalve Josef RoLsman (le viool),Alexan der en Mischa Schneider (resp. 2e viool en cello) was er een nieuwe partner: de altist Boris Kroyt (alt) in de plaats van den on- vergetelijken Stefan Ipolyl. Deze heeft ruimschoots bewezen, zich geheel te kun nen aanpassen. Wij beschreven de uitmuntende presta ties van de Budapesters reeds herhaalde lijk en ook thans toonden zij zich weer van een idealen kant. En wel in drie meesterwerken: Haydn's C dur op. 77 no. 1, Wavei's kwartet in F dur en Beethoven's e kl. t. op 59 no. 2. Deze combinatie was ons echter niet ge heel duidelijk. Waarom werd de meer mo derne componist geplaatst tusschen de twee klassieken in? Was dat soms speciaal voor de „ouderen", opdat deze weer vasten grond onder de voeten zouden hebben, om veilig naar huis te komen? Maar dat is toch eigenlijk in het geheel niet meer noodig: want het Ravel-kwartet dateert reeds van 1904 en wij mogen het zoo langzamerhand wel als volkomen ingeburgerd beschouwen: wij wagen te zeggen, zélfs ook in Leiden. Bovendien hebben de Budapesters dit kwartet ook reeds op hun vorig concert, in onze stad gespeeld. Wij voor ons hadden gaarne Ravel als slotstuk gehoord: stylistisch zou het pro gramma dan aan waarde gewonnen hebben en een nog grooter climax ware bereikt. Nü kwam Ravel wat vreemd contrastee- rend tusschen Haydn en Beethoven in te staan. Doch dit is. behalve het feit, dat het ons nóg aangenamer geweest zou zijn. ook eens met een hier nog volkomen onbekend modern kwartet kennis te mogen maken, de eeige aanmerking, die wij te maken hebben. Doch deze aanmerking houdt méér in, dan men oppervlakkig denkt: waarlijk, er zijn in de moderne muziekliteratuur voldoende belangrijke kwartetten, die op een uitvoering te Leiden wachten en wij achten het dus plicht, op kennismaking daarvan aan te dringen, hoé subliem de in houd van de thans gespeelde werken ook was. Verder over dezen avond voor de Buda pesters opnieuw niets dan de hoogste lof! Welk een voortdurend genot zich te mo gen verlustigen aan de opeenvolging van de structueele vondsten, zoowel in Haydn, Ravel als Beethoven, ofschoon in het twee de Rasoumoffski-kwartet van den laatste het Molto Adagio, tengevolge van de breed sprakigheid en de vele herhalingen, in dit opzicht een zwakke plek vormt. Beethoven schreef dit Adagio, nadat hij zich verdiept had in den sterrenhemel en onder de ster ke impressie was gekomen van de harmonie der sferen. Harmonieus en melodieus is het zeker in de hoogste mate, doch hij bleef te lang onder den indruk: of voelt de moder ne mensch in dezen gejaagden tijd zulks misschien verkeerd aan?. Doch wie zich herinnert het hierop volgende Allegretto en de meeslepende Finale, onderkent stellig de magistrale hoogte van Beethoven's la tere kwartetten. Den meest verheven indruk ontvingen wij nochthans persoonlijk van Ravel's in een sprookjesachtig-etherisch waas gehuld en van verwonderlijk teere klankkleuren ver vuld kwartet, waarin de Budapesters het impressionistisch karakter ten volle tot uiting wisten te brengen. De schoonste en teederste fragmenten volgen hier elkaar op, al verhelen wij ons niet, dat de innerlijke synthese wat zwak is en het uiterlijk effect der wonder-zacht verglijdende klankver houdingen zoodanige aantrekkelijke en be korende impressies schenkt, dat men daar door eenig gemis aan dieper geestelijken inhoud licht over het hoofd ziet. Doch de zachte gemoedsbeweging, de ranke expres sie van harmonieus gevoel, de fijne en vloeiende opeenvolging van melodische ge dachten zonder spoor van moeizame the matische behandeling, voeren den toehoor der onderbroken mee naar een gansch an dere en betere wereld De Budapesters speelden en schonken ons opnieuw de heerlijkste gaven van hun groot en weldoordacht kunnen: zy open baarden een uitzonderlyke muzikale en in strumentale eensgezindheid, waarby de techniek geen wensch onvervuld laat. De gave klank is warm levend in haar verza digdheid en tot in détail is dit spel geadeld door een puur sentiment. Een speciaal compliment willen wij niet onthouden aan den cellist, wiens voorbeel dige steun en groote draagkracht telken male voor een markanten onderbouw zorg draagt. Wat by kwartetten zelden of nooit voorkomt, geschiedde thans. Het enthou siaste applaus was zoodanig, dat een toe gift gegeven werd, de geestige finale uit Haydn's kwartet op 33 no. 2 Een heerlüke grap met een onverwacht slot! Het was dus weer een avond, den Buda pesters volkomen waardig! Er werd slechts één schrijnende disso nant op dezen buitengewoon mooien avond gehoord. En wel een héél bedenkelüke! Dat was het woord van den voorzitter van den Kunstkring voor Allen, den heer v. d. Hoe ven, waarin deze er met den diepsten ernst op wees, hoe treurig het eigenlijk met deze instelling staat. In de laatste jaren is het ledental van niet minder dan 1300 tot 600 teruggeioopen. Door het bestuur is reeds per circulaire aangekondigd dat. zoo hierin géén verandering komt. tot opheffing over gegaan moet worden. Dit woord was be doeld als een noodkreet! De voorzitter wekte dus allen op tot behoud van het lid maatschap en tot het aanwerven van nieu- BUITENLAND. Nieuwe financieele plannen in Duitschland (2de Blad). Voorloopig stilstand in de groote politiek? (Buitenland. 1ste Blad). Zwitserland beschermt zijn grenzen (Bui tenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor het geheele land: matige, tijdelijk krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Geen neerslag van beteekenis. Weinig verandering in temperatuur. we leden. Opdat de „Kunstkring voor Allen" kan blijven bestaan en het volgend jaar het derde lustrum met een prachtige serie concerten zal mogen herdenken. Wij kunnen deze woorden ten volle on derschrijven: want voor het muzikale en cultureele leven van Leiden zou opheffing inderdaad een grooten slag beteekenen. Niet minder dan 84 prachtige concert heeft de Kunstkring tijdens de 14 jaren van zijn bestaan den Leidenaars geschonken. Wij kunnen ons vooralsnog niet indenken, deze in het komend seizoen te moeten missen. Deze instelling verdient den warmen steun van een ieder, die het met de muziek wél meent en wij hopen dan ook mét den heer v. d. Hoeven, dat men wegen zal vinden, die de zoo zeer gevreesde opheffing niet noodzakelijk doen worden! Het Budapester Strijkkwartet, vJ.n.r. de h Schneider (2e viool)Boris Kroyt eeren Josef Roisman (le viool), Alexander (alt) en Mischa Schneider (cello).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1