Nieuws uit de Filmwereld <2^ De film „Suez" Stemmingsbeeld uit Italië LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Maart 1939 Derde Blad No. 24232 Duitsch—Roemeensche handelsovereenkomst geteekend 80sie Jaargang Zeer verstrekkende economische concessies aan Duitschland Toelichting van Gafencu ONTLASTINGPILLEN De Pers kan weer spreken Na vrij langdurige en in vriendschappe- ijken geest gevoerde onderhandelingen is gisteren een Duitsch-Roemeensche over eenkomst geteekend, welke den grondslag vormt voor een verdere uitbreiding der wederzijdsche handelsbetrekkingen. In een hierover uitgegeven communiqué •wordt o.a. gezegd, dat de Duitsche en de Roemeensche regeering het eens zijn, dat de productie van Roemenie nog vérstrek kende mogelijkheden tot ontwikkeling oe- helst. De Roemeensche productie kan door een doelmatige organisatie worden opge voerd, waardoor zij in de aan Roemenië grenzende gebieden en in Groot-Duitsch- land een ruimer afzetgebied kan vindtn. In de nieuwe overeenkomst heeft Duitschland zich bereid verklaard, zijn ervaring op het gebied van den land en boschbouw ter beschikking te stellen en de industrieele installaties te leveren Naar in het verdrag vaststaat, hebben Duitschland en Roemenië het verdrag ge sloten met het doel de economische betrek kingen tusschen beide landen uit te breiden en in wederzijdsch belang op breeden grondslag en volgens vaste plannen op eco nomisch gebied samen te werken. Het verdrag bepaalt, dat als aanvul ling op het bestaande Duitsch-Roe meensche handelsverdrag een econo misch plan, dat zich over verscheidene jaren zal uitstrekken, zal worden op gesteld. Dit economisch plan zal de Duitsche invoerbehoeften moeten be vredigen en rekening moeten houden zoowel met de binnenlandsche behoef ten van Roemenië als met het noodza- lijke handelsverkeer tusschen Roeme nië en de overige landen. Dit economische plan dient zioh in de eerste plaats te riohten naar de ontwikke ling en de orienteering van de Roemeen sche landbouwproductie. Hierbij zal o.a. voorzien worden in het verbouwen van nieuwe landbouwproducten en in de ver hooging van de producten welke reeds ver bouwd worden, met name van veevoeder, oliezaden en vezelplanten. Ook zal aandacht geschonken worden aan de ontwikkeling van den Roemeen- schen boschbouw. Het plan voorziet in de levering van machines en installaties voor den Roe- meenschen boschbouw. Het plan voorziet in de levering van ma chines en installaties voor den Roemeen- schen mijnbouw. Duitsch-Roemeensche maatschappijen zullen worden opgericht ter exploitatie van het koper-zwavelkies in de Dobroedzja, van het chroomerts in de Ba naat en het mangaanerts in de streek van Vatra Dornei-Brostem. Voorts zullen de bauxietvoorraden geëx ploiteerd worden en zal een alumlniumin- dustrie worden opgericht. Een Duitsch-Roemeensche maatschap pij zal de minerale oliebronnen exploi- teeren en een program opstellen voor het boren en distribueeren der oliën. Voorts voorziet het economische plan in een fusie op industrieel gebied. Vrije zones zullen tot stand komen, waarin industrie- en handelsondernemingen zullen worden opgericht. In deze vrije zones zullen tevens pakhuizen en inrichtingen voor het overla den ten behoeve van de Duitsche scheep vaart gebouwd worden. Het economische plan behelst bovendien het leveren van oorlogsmateriaal en uitrus tingstukken voor het Roemeensche leger, de marine, de luchtmacht en de bewape ningsindustrie. alsmede de oprichting van openbare bedrijven. Met de uitvoering van het verdrag wor den de krachtens het handelsverdrag van 23 Maart 1935 ingestelde regeeringscommis- sies belast. Het verdrag treedt een maand na de uit wisseling der ratificatie-oorkonden, hetgeen zoo spoedig mogelijk in Berlijn zal plaats hebben, in werking. Het verdrag is geldig tot 31 Maart 1944. Wordt het niet een jaar voor dit tijdstip opgezegd, dan geldt het als voor onbepaal- den tijd verlengd. Het is dan, met inacht- neming van een termijn van 1 jaar, tot het einde van telkens een kwartaal, opzegbaar. De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken Gafencu heeft over dit •handelsverdrag verklaard Kent U de bloedzuiverende VAN Dr. J. B. MEENK VERBAZEND, zooals die het lichaam zui veren! 40 ct. per doosje. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. 1508 (Ingez. Med.) Gafencu. Ie. Door de onderteekening van dit eco- nomisoh accoord met Duitschland, geeft Roemenië eens te meer blijk van zijn geest van begrip en van zijn wil, den vrede te versterken. De Europeesche vrede hangt thans meer dan ooit af van een verstandige en juiste oplossing van de economische problemen, welke de levensbehoeften van de groote en kleine Europeesche volken te genover elkaar plaatsen. Overeenkomstig het beginsel, dat de Roemeensche regeering reeds herhaalde malen met alle vereischte nauwkeurigheid heeft uiteengezet, is de Roemeensche regeering bereid, ten voile haar plicht van economische Europeesche solidariteit tusschen de staten te vervul len. De zware beproevingen, welke wij den laatsten tijd met zoovele andere landen hebben doorgemaakt, hebben ons geloof in de vervulling van de verplichtingen jegens ons zelf en jegens andere Europeesche sta ten niet-geknakt. 2e. De economische onderhandelingen met Duitschland, die geleid hebben tot het sluiten van het juist onderteekend verdrag, waren reeds voorzien op het tijdstip waar op de Roemeensch-Duitsche economische accooraden van begin December 1938 wer den gesloten. De onderhandelingen zijn den 22sten Februari begonnen en gedurende een maand voortgezet in een geest van weder zijdsch begrijpen totdat de formule gevon den werd, waarin zij thans zijn vervat. 3e. Door dit verdrag wordt getracht in groote lijnen de economische samenwerking te bepalen voor de aanvullende economi sche belangen van Duitschland en Roeme nië, welke bijzonder gewichtig zijn. Het verdrag houdt rekenineg zooals in het eerste artikel duidelijk gezegd wordt met de Duitsche invoerbehoeften, de mogelijk heid van ontwikkeling der Roemeensche economie en de noodzakelijkheid voor Roe menië, zijn economische betrekkingen met alle andere landen te behouden en te ont wikkelen. Het ligt onder deze omstandig heden dus voor de hand, dat we hieraan toevoegen, dat Roemenië overeenkomstig zijn wil, door een ontwikkeling van de pro ductie en economische uitwisselingen de vreedzame betrekkingen tusschen alle sta ten te dienen, bereid is, de mogelijkheid tc onderzoeken, andere soortgelijke economi- sohe verdragen te sluiten. 4e. Door het tusschen de gedelegeerden van Z. M. den koning van Roemenië en de gedelegeerden van den Fuehrer-rijkskanse- lier gesloten accoord wordt den nadruk ge legd op de vreedzame doeleinden van beide staten. Deze categorische verklaring kan niet anders dan bijdragen tot een opheldering en versterking van den toestand in het Donaugebied. Wij zullen deze vreedzame taak voortzet ten, welke wij op ons nemen met doortas tendheid, in alle loyaliteit en met denzelf den onwrikbaren wil, waarmede wij onder alle omstandigheden bereid waren, onze grenzen te verdedigen en de absolute onaf hankelijkheid van onzen staat te verzeke ren. Wij zijn ervan overtuigd, dat wij door een dergelijke houding zoowel den wensch naar vrede van al onze buren en vrienden, nabij en ver. dienen als het ideaal van na tionale onafhankelijkheid, dat even mach tig is bij alle Europeesche volkeren. 1585 (Van onzen Romeinschen correspondent). Uit het Palazzo Littorio, aan den Corso Vittorio Emanuele, het hoofdkwartier van de Fascistische Partij in Rome, worden in plechtigen optocht de banieren en de veld- teekenen van het Italiaansche Fascisme gedragen De passanten van den ook op dit late avonduur nog zeer drukken boulevard vormen een dichten haag en groeten eer biedig met opgeheven aim. totdat de stoet om den hoek van de „Via del plebiscite" is verdwenen, waar deze emblemen van dep vandaag ai twintigjarigen strijd van Benito Mussolini hedennacht volgens fasc.stisch gebruik op het beroemde balkon van het Palazzo Venezia zullen worden opgesteld, totdat, de Groote Fascistische Raad zijn besprekingen zal hebben geëindigd De ach tergebleven menigte kijkt elkaar aan en zwijgt; iedereen begrijpt, dat het heden weer een beslissing zal gelden, waarbij het wel en wee van hen allen betrokken is, misschien wel de beslissing over uiteinde- lijken oorlog of verderen vrede zal worden genomen. Ofschoon het feitelijk aan geen twijfel onderhevig is. in welken zin de besl ssing van den Grooten Fascistischen Raad zal uitvallen is het lang niet zoo gemakkelijk, de ware stemming van het voik en van het land te peilen. Men moet in de gesprekken met de Italianen den ondertoon weten te beluisteren, men moet in de beschouwingen der pers tusschen de regeis weten te lezen, men moet uit den aard der berichten in. de dagbladen de diepste gedachten van de samenstellers weten te onderkennen. Wü zien de menschen langs den weg. dien de stoet der vaandels neemt, den dragers toe- ju.chen en hooren hen geestdrift.g den naam van den Duce roepen, maar voelen wel, dat het enkel de betoovering van de persoon van dezen Leider is. die de massa opzweept de liefde en waardeering voor dezen man. die zijn volk tot nieuwe groot heid heeft weten te voeren, maar het is niet de geestdrift voor de beslissingen, waarvan ieder voelt, dat zij thans zullen worden genomen. Staat Italië, staat het Italiaansche volk dus volledig aan de zijde van Duitschland, keurt men de nieuwste onbloedige ver overingen in Midden-Europa onvoorwaar delijk goed. is men werkelijk vrij van alle afgunst en zal men de gevolgen van de actie van het Derde Rijk eveneens en geheel onbaatzuchtig durven trotseeren? De eerste spiegel van de openbare mee ning is uit den aard der zaak de pers. maar deze is zooals bekend streng gedisciplineerd. Toch zijn er twee verschijnselen, die tot den opmerkzamen toeschouwer spreken. Ten eerste is het opmerkelijk, hoe de bla den van alle schakeeringen want die zijn er ook in het Fascistische Italië al sinds dagen hun best doen. om voor hun lezers klaarblijkelijk wel bittere pil te ver suikeren. In lange artikelen werd betoogd dat de annexatie van Tsjechië voor Italië in het geheel geen verrassing had behoe ven te zijn en dat zü geenszins in tegen spraak was met den geest van Miinchen. maar juist de logische en noodzakelijke consequentie van deze roemruchte bijeen komst. Bovendien werd den lezers nauw keurig voorgerekend. welke voordeelen Italië tot dusver reeds uit de ..As" had weten te behalen en dat het ook niet juist was. deze .As" als een soort onderlinge handelsvennootschap te beschouwen, die telkens om de beurt eiken vennoot een voordeel in den schoot moest werpen. En tenslotte werd de stelling verkondigd, dat de ontegenzeggelijke geweldige vermeerde ring van de Duitsche macht automatisch een evenredige vermeerdering van de Ita liaansche macht medebracht, waarmede men tegelijk weer was gekomen op het gebied van de beloften ten opzichte van de eischen en aspiraties tegen Frankrijk. Zoo als men ziet. werden de dingen openhartig bü hun naam genoemd en dat is het eerste van de twee door ons bedoelde opmerke lijke feiten. Tot dusver was het in de pers van het fascistische Italië niet gebruikelijk, het volk de eventueele bedenkingen en be zwaren tegen de politiek van den Duce in den mond te leggen ook niei om ze te be strijder.. Maar nu vonden wij zelfs in een zoo ultra-radicaal anti-Fransch en pro- Duitsch blad als de „Tevere" op de voor pagina een opvallend gedrukt artikel, waar- .n in den vorm van een samenspraak met een burger door dezen alle bezwaren wer den opgesomd die door de buitenlandsche pers wel degelijk in deze eenzijdige Duit sche machtuitbreiding voor den Asgenoot worden gezien. Ofschoon deze bezwaren volgens de boven reeds genoemde over wegingen weiden ontzenuwd, geeft het den kenner van de Italiaansche persmethodes toch te denken, dat al deze bedenkingen überhaupt aan het volk ter overdenking worden voorgelegd. Het tweede feit. dat duidelijk laat zen, wat er al zoo onder de oppervlakte ieeit, is het getrouw wedergeven van alle stem men in de tot dusver zoo gesmade Fransche pers en in de openbare meening van de vroegere .Latijnsche Zuster", waaruit een ook nog zoo schuchtere wensch naar toe nadering tusschen Italië en Frankrijk scheen te spreken. Dit zou op zich zelf ïeeds vreemd kunnen lijken, wanneer men bedenkt, hoe scherp juist op dit oogenblik de oude tegenstelling tusschen hetzelfde Flankrijk en den anderen ,as"-genoot is gaan oplaaien, maar spreekt boekdeelen voor hem. die weet, hoe het tot dusver aan. de Fascistische pers ten strengste was ver boden. van dergelijke stemmen aan den overkant der Savoysche Alpen melding te maken. Hij herinneren ons. hoe verleden jaar een zoo gezien blad als de Romeinsche „Tribuna" op bevel van het propaganda- ministerie in beslag werd genomen, omdat het een artikel bevatte van zijn Parijschen correspondent, waarin werd gewaagd van de nog steeds in Frankrijk levende gevoe lens van genegenheid voor de ..Latijnsche Zuster". Den betrokken correspondent kost te deze onvoorzichtigheid zelfs zijn betrek king. Maar nu vonden wij al dergelijke stemmen trouw vermeld, tegelijk met de persstemmen uit het Derde Rijk. waarin het Duitsche standpunt uitvoerig wordt verded.gd. De opinie van den vader der laatste poging tot het sluiten van een hecht vriendschapsverdrag tusschen Italië en Frankrijk. Pierre Laval, waarin deze als reactie od de Duitsche expansie toch nog een toenadering tusschen de twee landen bepleitte werd onmiddellijk door de Ita liaansche Radio weergegeven ofschoon wij opmerkten, dat zij bij de volgende uitzen ding van hetzelfde Radiojournaal weer was weggevallenEn in de Romeinsche bur gerij wilde heden niet het gerucht verstom men. dat de heer Laval tot het voeren van geheime besprekingen in de Italiaansche hoofdstad was gearriveerd. Is hier niet de wensch de vader van de gedachte? Toch zijn wij overtuigd, dat voor het officieele Italië geen andere keus bestaat dan de trouw jegens den asgenoot en de goedkeuring van diens daden door dik en door dun. Alle pogingen, die zullen worden ondernomen, om het ran dit standpunt af- keerig te maken, zullen ij del blijken. (Nadruk veTboden). CHARLES LAUGHTON IN: „St. MARTIN'S LANE". De bekende acteur Charles Laughton speelt deze week te zamen met Vivien Leigh in de film St. Martin's Lane. Men herinnert zich hem als koning Hen drik VIII of als de kapitein in „Muiterij op de Bounty" om maar enkele zijner pres taties te noemen. Ook in deze film bewijst hij een artist van formaat te zijn en Vi vien Leigh biedt krachtig tegenspel. Doch behalve het spel, trekt ook de fraaie foto grafie van het avondlijke leven van Lon den, waar deze geschiedenis zich afspeelt, sterk de aandacht. Hierboven de beide hoofdpersonen in een der tragische scènes. ZARAH LEANDER WEER IN DE STUDIO. Zarah Leander, die eenige weken geleden door professor Gaedertz aan de oogen is ge opereerd, daar de ultra-violette stralen van schij nwerperlicht het oogvlies ernstig had den aangetast, is thans weer geheel her steld. Prof. Gaedertz verklaarde, dat er geen bezwaren waren tegen het hervatten van de werkzaamheden, zoodat Zarah Leander thans bezig is met de laatste op namen voor de nieuwe Tsjaikofski-film der Ufa „Es war eine rauschende Ballnacht", die prof. Carl. Froelich met Zarah Lean der. Hans Stüwe. Marika Rökk, Aribert Wascher en Leo Slezak enscèneert. Hoewel het afwezig zijn van Zarah Lean der uiteraard eenige vertraging met zich heeft medegebracht, heeft men de opna men niet behoeven stop tc zetten, aange zien er nog een aantal dansscènes was op te nemen met Marika Rökk Dit is ove rigens de eerste maal, dat Marika Rökk op treedt in een film van serieuze allure. DURF ANDERS TE ZIJN! De bewoonsters van Hollywood zijn zélf de dupe geworden van de rage „om in den smaak te vallen". Zoodra film-fans de één of andere actrice als haar favoriet kiezen, rennen honderden dames naar schoon heids-instituten, vermaarde kappers en plastische chirurgen met het verzoek haar zooveel mogelijk te doen gelijken op „die of die". Het resultaat is echter, dat de da mes van de film-kolonië vaak als twee druppels water op elkaar lijken, zoodat alle oorspronkelijkheid en persoonlijkheid ver vaagt en bijna verdwijnt. Velen schijnen nooit te leeren, dat degene, die den moed bezit zich zelf te zijn en dus niet op een ander te lijken, een veel betere kans bij de film heeft vooruit te komen. Aan de overleden actrice Jean Harlow was het te danken, dat minstens twee derde van.de Hollywoodsche dames blond werden. Bij een Hollywoodsche première, vijf of zes jaar geleden, leek het precies een geld-transport op weg naar Fort Knox alles goud en zilver. De voornaamste ac trices verlieten echter de een na de ander de „gouden-standaard", de mindere goden gingen echter op den ingeslagen weg voort en namen trouw iedere paar maanden een nieuwe haarmode over. Bette Davis verknoeide bijna haar car rière, door vóórdat er nog maar eenige sprake van was, dat zij eenmaal den eere- titel van „de Sarah Bernardt van het Witte Doek" zou dragen, dank zij heur geblon deerde haar, sprekend op Constance Ben nett te lijken. Haar succes der laatste jaren dankt zij o.a. aan het feit, dat zij het haar niet meer verft en het in de natuurlijke kleur draagt. Toen Clara Bow's ster op ging. werden op slag tal van vrouwelijke, adspirant-actrices rood. Greta Garbo liet zich op een goeden dag een page-kopje aanmeten en geen 24 uur later rende een opgewonden vrouwelijke menigte naar den kapper om ook zoo'n „snoezig" kapsel. Thans dragen talrijke jongedames een kapsel a la Lombard. „Imitatie is de op rechtste hulde" en Miss Lombard kan zich er persoonlijk van overtuigen, hoe vaak zij door minder groote „namen" van de film nageaapt wordt. Donker-harige actrices bewaren gewoon lijk beter haar persoonlijkheid en uiterlijk dan haar blonde zusters. Kay Francis werd nog nooit voor een ander aangezien en Oli via de Havilland heeft ook naam gemaakt zonder een andere actrice te imiteeren. De doorsnee bioscoop-bezoeker weet zich geen raad als hij een bepaalde vrouwelijke filmster wil onthouden, want minstens 20 blondines hebben sluik haar. dragen het kapsel op dezelfde wijze en hebben uiter lijk dezelfde overeenkomst als een gelid looden soldaatjes Dit is niet zoozeer de schuld van de diverse „make-up depart ments" dan wel van de dames zelf. Zij schij nen het belangrijkste, waarover zij be schikken mt het oog te verliezen, nl. de persoonlijkheid. Zoo onwaarschijnlijk als het ook lijken mag, Marie Wilson won eer.s een wedstrijd als het meisje, dat het meest op Garbo leek. De beste raad, dien men een meisje, dat zich een plaats als film-actrice veroveren wil, geven kan is; ,Durf anders te zijn". Veel van de hedendaagsche actrices heb ben te vechten tegen de handicap, dat zij teveel op elkaar of op een bepaalde actrice lijken. Toni Pélerin, het meisje dat liefde opvatte voor Ferdinand de Lesseps, heeft hem ge red met den inzet van haar eigen leven. Deze week. nu ook het Suezkanaal in de internationale belangstelling staat, kan men de daaraan gewijde film, waarin Ty rone Power, Loretta Young, Annabella, Jo seph Schildkraut e. a. de hoofdrollen spe len, bewonderen. Van het midden der 15e eeuw af doken reeds plannen op voor het doorsteken van de landengte van Suez. Tijdens de Fran- sche revolutie kreeg ingevolge een besiuit van het Directoire van 12 April 1798 gene raal Bonaparte, die toen met zijn beroem de Egyptische expeditie bezig was. daartoe de opdracht, alsmede tot het treffen van alle maatregelen, teneinde aan de Fran- sche Republiek het vrije en uitsiuitende bezit van de Roode Zee te verzekeren. Hier van kwam echter niets, totdat op 15 Nov. 1854 Ferdinand de Lesseps een plan aan bood aan den Egyptischen onderkoning, waarop hij 14 dagen later het uitsluitend recht toegewezen kreeg tot het oprichten en leiden van een onderneming voor de doorboring van den Isthmus van Suez en voor de exploitatie van een kanaal tusschen de beide zeeën. Dit plan had de Lesseps in 1832, nog als leerling-consul van Frankrijk in Alexandrië, reeds ontworpen. Nadat een maatschappij gesticht was, werd op 25 April 1859 de eerste spade in den grond gezet en dank zij het onver woestbaar doorzettingsvermogen van de Lesseps, die tallooze moeilijkheden wist te overwinnen, is de wereld een kanaal rijker geworden, dat op de verdere ontwikkeling van internationalen handel en scheepvaart een ontzaglijken invloed heeft gehad. De Lesseps zal in de geschiedenis blijven voort leven als de schepper van het Suezkanaal Bij de feestelijke opening was Keizerin Eugenie van Frankrijk tegenwoordig die den moedigen Kanaalbouwer het Groollint van het Legioen van Eer op de borst spelde. Van alle wederwaardigheden die verbon den waren aan den aanleg van het Suez kanaal geeft deze film een beeld, dat, hoe wel verschillend beoordeeld, toch niet na laten zal, een treffenden indruk te maken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9