Franco morgen in Madrid? Verklaring van Chamberlain 80ste Jaargang VRIJDAG 24 MAART 1939 No. 24232 Te Burgos wordt onderhandeld over de overgave HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Hongaren op Slowaaksch gebied DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuw Duitsch succes Minimumpremie op oorlogsrisico verhoogd Het vluchtelingenkamp komt te Weslerbork Geen nieuwe gezichtspunten Marnix-herdenking 1940 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht Groote moeilijkheden schijnen niet te verwachten LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 3D ets. porto te (betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen geTestlgifSïSJ per 3 maanden t. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post t. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mmD Vermoedens over wat komen zal. De verklaring van Chamberlain In het Britsche Lagerhuis heeft geen nieuws ge bracht. Het was een offlcieele bevestiging van hetgeen de Britsche premier in zijn rede te Birmingham zeide. Belangrijker zou geweest zijn, zoo de Britsche premier zich had uitgelaten over de pogingen om met andere landen te ko men tot een afweer tegen verdere daden van Duitschland, doch daarover zweeg hij. Blijkbaar is dus nog altijd geen resultaat van eenige beteekenis verkregen. Wel ver luidt, dat de sovjets zich bereid hebben verklaard het Engeische voorstel te aan vaarden. doch Polen aarzelt nog altijd ten gevolge van het uitblijven van de geëischte toezeggingen. Veel effect mag men niet meer verwach ten van het Britsche optreden Roemenië heeft zich ook niet laten te rughouden van het sluiten van een zeer vérgaande handels-overeenkomst met Duitschland. men zie het 4e Blad. Roemenië behoudt weliswaar zijn econo mische onafhankelijkheid, doch In Roe- meensche politieke kringen krijgt men den indruk, dat Roemenië heeft toegestemd in veel meer dan het oorspronkelijk wenschte te onderteekenen. Uit Duitsche kringen wordt vernomen, dat de overeenkomst in hoofdzaak voorziet in reeksen Duitsche beleggingen in Roe menië. Deze zullen worden terugbetaald uit de opbrengst dezer beleggingen gedu rende een periode van vijf jaren. Duitsche kringen noemden de overeen komst een soort Duitsch-Roemeensch vijf jarenplan. Zij veTklaren. dat de voornaam ste punten der overeenkomst zijn: 1. Duitschland zal hulp verleenen bij den toenemenden verbouw van oliehoudende planten (soya en zonnebloemen), vlas en hennep, veevoeder, zooals hooi, wortelen en mals. 2. Roemenië zal bauxiet en andere zeld zame ertsen in Noord-Roemenië exploi- teeren. De bauxiet komt er veel voor en volgens de nieuwe Duitsche methoden kan er gemakkelijk zuiver aluminium worden gewonnen. Gezwegen nog van de petroleum Het Duitsche Nieuwsbureau heeft alle reden om juichend te schrijven: Deze over eenkomst bewijst, dat verstand en Inzicht in de reëcle politieke gegevens het gewon nen hebben van onverstand en van de ver tegenwoordigers dier categorie van politici en staatslieden, die het er op aanleggen onder het masker van den bezorgden recht schapen man de volkeren, in het bijzonder de kleine staten, op een dwaalspoor te brengen. Tegenover de allesbehalve scru puleuze. thans in Londen ontmaskerde me thodes dier heeren om. in geen geval in het Midden- en Zuid-Europeeseh gebied rust en een nieuwe ordening toe te laten, staat thans het Duitsch-Roemeensche eco nomisch verdrag, dat een chte bijdrage is tot de bezoeling en goede oriënteering van het economisch leven en in hooge mate de aigemeene pacificatie in Europa dient. Wohltat is gisteravond door koning Carol ontvangen en is direct daarna afgereisd. Duitschland heeft Roemenië toegezegd, dat in Bohemen alle militaire goederen kunnen worden besteld, die prompt zullen worden geleverd! Reeds zijn via Polen 30 wagons onder weg. Het is voor Duitschland opnieuw een be langrijk succes. De Engeische handelsmis sie komt te laat. Dat Roemenië zich na drukkelijk bereid verklaard heeft om gelijke accoorden te sluiten met alle andere lan den is slechts een zwakke poging om de pil te vergulden. De Engeische pers, die over het algemeen zwijgt, tracht het voor te stellen, alsof Duitschland in groote lijn is teruggeweken door Roemenië niet in zijn zelfstandigheid te treffen, maar het is een magere troost. Het statuut voor Slowakije brengt dit land. zooals te verwachten was, geheel on der Duitsch beheer. Het incident met de Hongaren, die nog een stukje grond op- eischen, mag men van weinig beteekenis beschouwen. Hitier heeft Memel na de inlijving bij het Duitsche rijk weer verlaten. Aan boord van de „Deutschland" is hij naar Swine- munde teruggekeerd, vanwaar hij per trein naar Berlijn vertrok. Memel zal een vioot- basis worden en wordt versterkt. Een aan tal Llthauers zou gearresteerd zijn. Sumner Welles heeft tijdens een perscon ferentie verklaard, dat hij van den Llthau- schen gezant te Washington een nota heeft ontvangen, wiaarin hij in kennis wordt ge steld met de overdracht van Memel aan Duitschland. Tot haar spijt, aldus voegde de Amerikaansche adjunct-staatssecretaris hieraan toe, is de regeering der Vereenigde Staten gedwongen het voldongen feit toe te geven. Welles gaf voorts te kennen, dat hij den minister van financiën een nota had ge zonden, strekkende tot wijziging van de douanetarieven op de producten uit Memel de repressaillerechten, die voor Duitsch land ingevoerd zijn. zullen van toepassing zijn op deze producten. De ..Temps" zegt, dat de beslissing ten opzichte van Danzig nu ook wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Behalve Danzig zijn er aan dien kant nog de Cor ridor en bepaalde deelen van Opper-Sile- zië. Men neemt nauwelijks aan, dat in deze gewesten de grenzen nog langen tijd on gewijzigd zullen blijven. Nochtans zou Duitschland niet de grenzen van 1914 ge heel hersteld willen zien, doch een gedeelte van de vroegere provincie Posen, alsmede eenige stukken van Opper-Silezie bij Polen willen laten. In dit verband wordt dan ver der de zone van Noord-Sleeswijk genoemd, welke indertijd aan Denemarken is ge komen. De Londensche assuradeurs hebben een circulaire uitgegeven, waarin bekend ge maakt wordt, dat de minimumpremies op oorlogsrisico voor vrachtverschepingen in verband met de tegenwoordige internatio nale spanning, verhoogd worden. De ver hoogde tarieven zijn reeds vandaag va» toepassing. De verzekeringstarieven voor reizen van en naar de Oostzee zijn verhoogd tot tien shillings per 100 pond sterling. De ver schepingen van Engeland of het vasteland naar buiten zijn onderhevig aan een tarief van tien shilling per 100 pond en reizen naar Engeland en het vasteland aan een tarief van 12 shillings 6 pence per 100 pond Het tarief voor verschepingen naar de Ver eenigde Staten of Canada bedraagt een halve kroon en in omgekeerde richting 5 shilling per 100 pond. Het staat thans vast, dat het vluchte lingenkamp, hetwelk eerst op de Ve- luwe zou komen, wordt ingericht in de gemeente Westerbork bij Beilen in de provincie Drente. De keus is gevallen op een complex grond van het Staatsboschbeheer, ge legen tusschen Hooghalen, Amen en het Oranjekanaal in het Zwiggelterveld. Deze grond is reeds ten deele in cul tuur. Het is de bedoeling een weg naar het kamp aan te leggen vanaf den weg HooghalenAmen langs de boschwach- In het Britsche Lagerhuis heeft minister president Chamberlain verklaard: „De regeering heeft reeds uiteenge zet, dat de jongste actie van de Duit sche regeering de vraag heeft doen rij zen, of die regeering niet door opeen volgende daden wil trachten Europa te overheerschen en misschien zelfs nog verder te gaan. Indien deze uitlegging van de bedoelin gen der Duitsche regeering zou blijken juist te zijn, dan acht de Britsche re geering zich verplicht te verklaren, dat een dergelijk optreden, zooals ook in het verleden is gebeurd, den succesvol len tegenstand van Engeland en andere landen, die prijs stellen op hun vrijheid, tot gevolg zou hebben. Ik kan nog geen mededeclingen doen over de beraad slagingen, die met andere regeeringen gehouden zijn, in verband met de jon- ste onwikkeling". Ik wensch duidelijk te maken, aldus ver volgde Chamberlain, dat bij de regeering van Groot Brittannië geenszins de wensch bestaat, redelijke pogingen van de zijde van Duitschland, zijn uitvoerhandel uit te breiden in den weg te staan. Evenmin is deze regeering er op belust, in Europa twee tegenover elkaar staande blokken van landen met verschillende op vattingen over de vormen van hun interne bestuur in het leven te roepen. terswoning achter de bezitting Oost halen. Er zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen met den bouw van ongeveer vijftig barakwoningen, terwijl ook de stichting van een katholieke kerk, een evangelische kerk en een synagoge in de plannen is opgenomen. Onze zorg hier betreft het denkbeeld, dat wij ons niet kunnen onderwerpen aan een procedure, op grond waarvan onafhankelijke landen onderhevig zijn aan een zoodanige pressie, onder dreiging met geweld, dat zij er toe verplicht worden, hun onafhankelijkheid prijs te geven en wij zijn vastbesloten met alle middelen, waarover wij beschikken, in dien pogingen zouden worden gedaan een dergelijke procedure in werking te stellen, ons daartegen te verzetten. Chamberlain deelde mede, dat de minis ter, van financiën op Dinsdag 25 April de begrooting zal indienen. In antwoord op een door het conserva tieve lagerhuislid Beit gestelde vraag, of hij, teneinde de Duitsche agressie in Europa te beantwoorden, overleg wil plegen met de regeeringen van Frankrijk, België, Australië en Zuid-Afrika, met- het oog op een inlij ving onderscheidenlijk bij de koloniale rij ken van Frankrijk, België en Groot-Brit- tannië van vroeger Duitsch koloniaal bezit dat thans onder mandaat staat van deze landen en Groot Brittannië, zeide Cham berlain: „Neen ik geloof niet. dat het voor stel van Beit de uitwerking zou hebben, welke hij er zich van voorstelt". HJVI. DE KONINGIN BESCHERMVROUWE VAN HET COMITÉ. Het heeft H.M. de Koningin behaagd het Bescherm vrouwschap te aanvaarden van het nationaal comité ter herdenking van Filips van Marnix van Sint Alde- gonde, wiens sterfdag, 400 jaar geleden, hier ter stede, het volgend jaar zal worden herdacht. BINNENLAND. Het onderwijscongres te Amsterdam ge opend. (Binnenland, 4e Blad). De „vrachtauto's der zee". (4e Blad). Onze sport betrekkingen met Duitschland. (Sport, 4e Blad). Oplichtingsaffaire in het Noorden des lands (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. Duitsch-Roemeensche handelsovereenkomst gesloten (4e Blad). President Lebrun uit Londen huiswaarts vertrokken. (Laatste Berichten, le BI.). De EngelschRussische handel. (Buiten land, 3e Blad). Een stemmingsbeeld uit Italië. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Zwakke tot matige wind uit uiteenloo- pende richtingen. Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van be teekenis, weinig verandering in temperatuur. Naar de „Corriere della Sera" uit Burgos meldt, zouden aldaar gistermiddag leden van den verdedigingsraad van Madrid zijn aangekomen om te onderhandelen over een overgave van Madrid aan Franco. De onderhandelingen zouden gehouden worden in het gebouw van het vliegveld van Burgos. De leden van den verdedigingsraad zouden de overgave van Madrid, de ontwapening van het republikeinsche leger en de erkenning van Franco als staatshoofd van Spanje hebben aangeboden. Voor eenige republikeinsche extremisten zouden zij verlof tot uitwijking naar het buitenland verzocht hebben. De onderhandelingen, zoo verneemt het blad verder, worden van republikeinsche zijde geleid door den commissaris van binnenlandsche zaken van den verdedigingsraad, Garillo, en door den vroegeren gouverneur van Carthagena, Ortega. De besprekingen zouden ertoe geleid hebben, dat nog heden aan het front van Madrid de witte vlaggen geheschen zullen wor den. De intocht van de nationalistische troepen in Madrid zou zijn vastgesteld op morgen. De republikeinsche gedelegeerden zouden zich verder verplicht hebben alle toebereidselen tot het in de lucht laten springen van gebouwen enz. te staken. Dit bericht heeft in Rome een levendigen indruk verwekt. Volgens den correspondent te Brugos van de „Popoio di Roma" zouden de besprekingen al sinds eenigen tijd gaan de zijn, met name sedert de uitwisseling van den zoon van generaal Miaja tegen den jeugdigen Primo de Rivera. Madrid zou onvoorwaardelijk worden overgegeven. Wat het overige republi keinsche gebied betreft Valencia, Muicia en Carthagena hierover zou den de gedelegeerden geen verplichtin gen aanvaard hebben en zelfs zouden zij Franco hebben meegedeeld, dat, in- dien de nationalisten dit bezetten, dc krijgsverrichtingen zouden worden voortgezet. (De bedoeling hiervan is ons vooralsnog volkomen onduidelijk. Red. L.D.). Gistermiddag zond het Duitsche Nieuws bureau uit Bratislava het volgende bericht: Van de zijde der Slowaaksche regeering wordt medegedeeld, dat Hongaarsche troe pen deelen van Oostelijk Slowakije zijn bin nengerukt. De regeering te Bratislava heeft een for- meele nota aan Boedapest gezonden, waarir. wordt geprotesteerd tegen de schending van Slowaaksch gebied door Hongaarsche troepen. Een bevredigend antwoord werd binnen enkele uren geëischt. In zijn antwoord aan den Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken heeft minister graaf Csaky beloofd direct een onderzoek te zullen laten instellen, waar van hij het resultaat aan de Slowaaksche regeering zou meaedeelen. Tegelijkertijd heeft de minister er de regeering te Bratislava opmerkzaam op gemaakt, dat de Oostelijke grens van Slo wakije nimmer was vastgesteld en dat het derhalve mogelijk is, dat uit deze omstan digheid een eventueel plaatselijk geschil tusschen Hongaarsche en Slowaaksche troepen ontstond. Van militaire operaties kan echter geen sprake zijn. Volgens berichten van de grens zouden de Hongaren een smalle strook aan.de Roe- theensch-Slowaaksche grens, die doorkruist wordt door den spoorweg Ungvar-Uzslk. be zet hebben. De grens is hier nooit definitief vastge steld; het gebied, dat thans door de Hon garen bezet zou zijn, is altijd door de Roe- thenen opgeëischt. De uiterste grens van dit bezette gebied moet ongeveer 60 K.M. verwijderd liggen van de lijn, die thans ais grens beschouwd wordt. Men wijst er in- tusschen op, dat met het oog op den Dult- schen waarborg voor den Slowaakschen staat het als onwaarschijnlijk beschouwd moet worden, dat Hongarije iets zou onder nemen, dat de vriendschappelijke betrek kingen met Duitschland zou kunnen be derven. Om in de toekomst allen eventueelen woordenstrijd te vermijden, zal een ge mengde Hongaarsch-Slowaaksche commis sie de definitieve grenslijn vaststellen. Tot dit doel zoekt de Hongaarsche regeering contact met de regeering te Bratislawa. Het optreden der Hongaren beschouwt men in welingelichte politieke kringen te Berlijn als een uitvloeisel van de arbitrage van Weenen, waarbij deze gebieden, die meerendeel door Oekrainers bevolkt zouden zijn, aan Hongarije zouden zijn beloofd. Men schijnt het Hongaarsche standpunt te deelen, volgens hetwelk men nog niet van een Slowaaksohe Oostgrens zou kunnen spreken, aangezien de tot dusverre bestaan de grens door de Tsjechische bewindheb bers is vastgesteld, zonder met het ethni- sche standpunt rekening te houden. Onder deze omstandigheden is er, zoo zegt men te Berlijn, alle aanleiding om aan te nemen, dat het Hongaarsche optreden, dat in zijn objectief zeer beperkt is, tot geenerlei ver wikkelingen tusschen Hongarije eenerzijds en Slowakije en Duitschland anderzijds zal leiden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1