BINNENLAND De „vrachtauto's van de Zee" 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Maart 1939 Vierde Blad No. 24232 N.V. IDECO ERKEND INSTALLATEUR De werkloosheid Het 125-jarig beslaan van de inspectie der artillerie De „aethergeuzen' Onderwijs-congres te Amsterdam geopend Zij brengen Nederland's vlag in vele havens Uit de historie van de Groningsche kustvaart SPREEKCEL PERCENTAGE WAS NA 1931 IN DEZE PERIODE NIET ZOO LAAG. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week 6 t/m 11 Maart bij gesubsidieerde vereenl- gingen met werkloozenkas waren aange sloten 577.538 personen (waaronder 75.702 landarbeiders). Van de 501.836 verzeker den, buiten de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 22.8 (in de vorige ver- slagweek, 20 t/m 25 Februari 1939, was dit percentage 24.6). Van de 577,538 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage 21.9 (vorige verslagweek 23.8). In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidspercen tage voor alle verzekerden In de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn ver meld de percentages, indien de landar beiders buiten beschouwing worden ge laten) 1932 26.5 (25.9) 1936 32.0 (34.11 1933 30.3 (30.71937 29.6 '30 6) 1934 25.4 '27.0) 1938 25.8 (27.1) 1935 30.6 (33.0) 1939 21.9 (22.8) Men zou tot 1931 terug moeten gaan om In dezen tijd van het jaar een lager werk loosheidspercentage aan te trefen dan het thans bereikte. Op 11 Maart 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 378.407 werkzoekenden, waarvan er 360.731 werkloos waren (nJ. 346.462 man nen en 14.289 vrouwen). In hotel Wittebrug te Den Haag heeft generaal-majoor J. Harberts. inspecteur der artillerie gistermiddag gerecipieerd ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van de inspectie van dit wapen. De ontvangst salon stond vol bloemen. Tot de zeer velen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, behoorden majoor Phaf.f, namens H.M. de Koningin, de garnizoenscommandant kolo nel van den Berg van Saparoea namens de minister van defensie, luitenant-generaal I. H, Reynders, chef van den generalen staf met den sous-chef van dien staf, gene raal-majoor N. T. Carstens. kolonel Schim mel, vertegenwoordigende den commandant van het veldleger, generaal-majoor jhr. J. Th. Alttng von Geusau, commandant van de eerste divisie, generaal-majoor P. W. Best, commandant van de luchtverdediging de wapeninspecteurs: generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, der cavalerie, generaal-majoor Hackstroh, der infanterie, generaal-majoor van de Roemer, van den geneeskundigen dienst der land macht. kolonel vaillant dep genie, kolonel van Selm, der marechaussee en generaal- majoor Numans, hoofdintendant. Verder waren er: generaal-majoor H. D. S. Hasselman. directeur van het materieel der landmacht en diens voorganger gep. generaal-majoor Roldanus, reserve gene raal-majoor de Iongh, inspecteur van den vrijwllligen landstorm, de gep. luitenant- generaals Muller Massis lid van den raad van state, van Mennekrede. lid van het hoog militair gerechtshof, Seyffardt. oud chef van den generalen staf. Verschoor, van Ermel Scherer. de oud-inspecteurs der artillerie: J. H. Carstens, Schuurman en Ridder van Rappard, van der Hoog, Elout en jhr. Wittert. de gep. luitenant-generaal C. A. Prins, voorzitter van de vereeniging ter beoefening der krijgswetenschap en de gep. generaal-majoor Oudendijk, voorzitter van „Ons Leger". Nog werden opgemerkt: ir. Ornstein. directeur van de artillerie-inrichtingen, de heer Oosterhoff, administrateur van het departement van defensie, luitenant ter zee le klasse W. van Haaften, namens den chef van den marinestaf en de chef van het bureau van het materieel der marine, kolonel van Alphen, directeur van de hoo- gere krijgsschool, kolonel Arriens. directeur van het krijgskundig archief, de militaire attaché's van het Fransche en Belgische gezantschap, brigade- en regimentscom mandanten en andere hoofdofficieren der artillerie en van andere wapens. Een corpsmaaltijd besloot dezen feestdag. De leider Van G. overleden. INTUSSCHEN WORDT ER WEER UITGEZONDEN. In de „Ziekenverpleging" aan de Prin sengracht te Amsterdam is, naar de „Tel." meldt, onverwacht de heer Van G„ één der voornaamste leden van de „Aethergeuzen", die Zaterdagavond te Lisse werden gearres teerd, overleden. De heer Van G„ die reeds geruimen tijd lijdende was aan een ernstige maagkwaal, moest gistermiddag worden geopereerd. Kort na de operatie is hij overleden. Zondagmorgen, toen de heer Van G. door de politie moest worden verhoord in ver band met de demonstratie-uitzendingen der Aethergeuzen, heeft hij medegedeeld eige naar te zijn van de zendin.stallatie, zoodat men hem als één der hoofdverdachten be schouwde. De andere gearresteerden wer den voor het meerendeel als medeplichtigen beschouwd. Intusschen meldt hetzelfde blad, dat er eergisteravond een nieuwe uitzending heeft plaats gehad. De politie kan dus ander maal aan het zoeken gaan. DOOR MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. Vandaag en morgen woTdt te Amsterdam het Onderwijscongres 1939 gehouden. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft het congres vanmorgen met een rede geopend. Alvorens hij hiervoor de gelegenheid kreeg, heette de heer Lod. Welling de leden en de gasten welkom. Hierna sprak de minister. Hij verklaarde dat het beleggen van dit onderwijscongres hem zeer welkom is. Oude en nieuwe ideëen op onderwijsterrein hebben meer dan vroe ger de aandacht, wat reeds op zich zelf ver heugend is. Bovendien zal het gevaarlijk zijn, Ideëen te aanvaarden zonder analyse en inventarisatie. Het congres zal op dit terrein zonder twijfel goed werk doen. In de praeadviezen wordt herinnerd aan het congres vanwege het Christelijk onderwijs. Er wordt gezinspeeld op de mogelijkheid van een congres vanwege het Roomsch Katholiek onderwijs. Spr. zou dit uiteraard met even warme belangstelling tegemoet treden. Thans vangt het congres aan, dat de praeadviseur „ons" congres noemt en dat weder een andere groep van ons volk zeer gelukkig tot bezinning voeren wil. Het is mij bekend aldus de minister dat dit congres zich beperkt tot „de mo derne didactiek" en er naar streeft, rich- tlngvragen en beginselvragen, die ginds en hier verschillend zouden worden beant woord, terzijde te laten. Niet onmogelijk, dat zij zich niettemin melden. Het afwegen van inzicht en van parate kennis, die wel beide onmisbaar zullen zijn, voert spoedig naar het erf, waar de mensch naar zijn gansche wezen in geding komt. Heeft het intellect het primaat of hebben wij te doen met de persoonlijkheid en haar kern, die verstand en wil en daad als ultloopers kent? Wat hiervan zij, het is per sé geluk kig, dat de hier vergaderden zich reken schap geven van wat aan alle zijden op ons toeschrijdt. Het kan niet anders, of ons onderwijs zal daarvan goede vruchten pluk ken, In deze zekerheid verklaart de minis ter met zijn beste wenschen voor het wel slagen, het congres voor geopend. NEDERLANDSCHE KATHOLIEKE DROGISTENBOND. Te Venlo hield de Nederlandsche katho lieke drogistenbond in hotel Rheinlscher Hof zijn goedbezochte voorjaarsvergadering. De aanwezigen werden verwelkomd door den voorzitter der afdeeling Noord-Limburg den heer J. Bartels, waarna de vergadering door den bondsvoorzitter, den heer J. Leenarts, werd geopend. Deze gaf in groote trekken een overzicht van het jaar 1938. in hetwelk de bond zijn 12'/j jarig bestaan vierde. Het aantal leden bleef groeien terwijl twee nieuwe afdeelln- gen werden gesticht, n.l. den Bosch en Breda. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Het bestuursvoorstel om aan de Bodepa een subsidie te verleenen wordt aangeno men Een voorstel der afdeeling Eind hoven tot verhooging van de contributie werd verworpen. Het hoofdbestuur zal ech ter in het najaar met een voorstel komen, dat tijdig in de afdeellngen zal kunnen worden behandeld. CHRISTELIJKE BOEREN- TUINDERSBOND. EN Vergadering van het hoofdbestuur. Eenige dagen geleden vergaderde het hoofdbestuur van den Christel ij ken Bceren- en Tuindersbond onder leiding van den voorzitter, prof. mr. P. A Diepenhorst te Amsterdam Besloten werd de algemeene vergadering van den 'bond te houden op Dinsdag 23 Mei as. te Breda. Op den avond daaraan voorafgaande zal D.V. de huishoudelijke vergadering worden gehouden, terwijl voor den volgenden dag een excursie zal worden georganiseerd. Ten aanzien van de bevordering van het christelijk landbouwonderwijs werd het standpunt Ingenomen dat de C. B. T. B. de aangewezen organisatie is om het chris telijk landbouwonderwijs te verzorgen. In dien aan christelijk landbouwonderwijs groote behoefte bestaat, dan is het nood zakelijk dat het aantal scholen, dat jaar lijks aan den C. B. T. B. wordt toegewezen, wordt vergroot. Op dit terrein kan met de neutrale land bouworganisaties niet worden samenge werkt. Voorts werd het toewijzen van chris telijke scholen aan neutrale organisaties principieel onjuist geacht. Met betrekking tot het christelijk land- bouwhuishoudonderwijs werd hetzelfde standpunt ingenomen. De organisatie kan niet medewerken aan de oprichting van neutrale landbbuwhulshoudscholen of cur sussen. U en Uw rheumatiek liggen samen onder één deken. Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatische pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt „Warmte zal mij goed doen". Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met ver dubbelde hevigheid en te meer, omdat rheumatieklijders door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, extra gevoelig zijn voor koude tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelen! Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 5 f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 (extra groot pak). 1594 (Ingez. Med.) Voorts werden verschillende mededeelin- gen gedaan inzaike de gevoerde propaganda. Voorzoover thans over de noodige gegevens kan worden beschikt, mag de propa- ganda-actie geslaagd heeten Het ledental is in het afgeloopen Jaar weer aanmerke lijk toegenomen. In het Jaarverslag over 1938 zullen gedetailleerde cijfers worden gepubliceerd. De rekening en verantwoording over het jaar 1938 zal aan de algemeene vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. De financieele commissie uit het hoofdbestuur kon zich met het gevoerde financieele be heer geheel vereenigen. Daar de heer C. Roeterdink uit Gors6el zich in verband met zijn leeftijd ni't meer voor het lidmaatschap van het hoofdbe stuur beschikbaar kon stellen, uitte de voorzitter namens den bond zijn harte- lljken dank voor alles wat de heer Roe terdink vanaf de oprichting tot nu toe in het belang van de Organisatie heeft ver richt. Nb. afhandeling van enkele onderge schikte punten werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. 7273 (Ingez. Med.) Varend van kust tot kust met niet te groote, snelle en handige schepenDe Groningers hebben reeds lang geleden ingezien, dat een goed uitgeruste vloot van kustvaarders rijke vruchten zou kunnen afwerpen. Stug hebben zij zich op de kustvaart geworpen, het buitenland de loef afstekend, omdat de practijk hun wijze lessen gegeven heeft. Wat houdt de kustvaart eigenlijk in? Hoe heeft zij zich ont wikkeld? In bijgaand artikel werpt één onzer redacteuren een terugblik op de Groningsche kustvaart, daarbij aansluitend met een serie artikelen over zijn ervaringen, opgedaan als passa gier van een „coaster", welke eerst een lading superphosphaat naar Ierland's rotsige Westkust bracht, in ballast naar Fowey aan de Zuidkust van Engeland voer, daar eon lading porcelein- aarde innam om deze vervolgens naar Zweden te brengen. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 23 tot 30 Maart vastgesteld op 60 cent per K.G. Er gaat bijna geen week voorbij, of uit de haven van Delfzijl gaat een nieuw Gro ninger kustvaartuig ter proefvaart, vroolijk gepavoiseerd, keurig in zijn nieuw kleed, waarin grijs en wit den boventoon voeren.. Den volgenden dag reeds is dit sierlijke Zondagskind gevoegd bij de vloot van de honderden Nederlandsche zwaarploeterende coasters", die in geheel West-Europa hun werk verrichten, die hun vrachten ergens midden uit Engeland bij een fabriek halen en weer afleveren ln Brussel, Enschede, Berlijn of waar ook maar een niet te klein kanaal den toegang mogelijk maakt. Voortdurend groeit deze vloot van de vrachtauto's ter zee". Steeds weer nieuwe worden langs het Winschoterdiep, in Gro ningen, in Delfzijl, maar ook op de werven langs den Rijn en de Waal. op stapel ge zet om reeds korten tijd daarna te water te glijden. Hier leeft en werk een geheel apart, belangwekkend deel van onze na tionale scheepvaart en scheepsbouwnijver- heid, dat den laatsten tijd in het middel punt der belangstelling is komen te staan, speciaal door felle aanvallen van builen- landsche, hoofdzakelijk Engelsche en Deensche zijde. Om de ontwikkeling en het wezen van deze kustvaart te leeren ken nen is het noodig eenige eeuwen terug te gaan. Toen toch lag in het Noord-Oosten van de provincie Groningen een uitge strekt veengebied, dat men is gaan ontgin nen. Na het steken van de eerste turf, trokken vele binnenschippers naar de jonge Veenkoloniën om het nieuwe product te vervoeren, eerst naar de stad Groningen, later, toen de goedkoope brandstof meer dere bekendheid verwierf, ook naar Mid den- en Zuid-Nederland en nog weer later eveneens naar het buitenland, vooral naar Zwitserland. Steeds meer schippers vonden emplooi in de turfvaart en velen hunner gingen zich in de dorpen, die langs de Veenkolo niale kanalen ontstonden Hoogezand. Sappemeer, Veendam, Wlldervank, Pekela en Stadskanaal vestigen. Hun schepen hadden zoo nu en dan herstellingen noodig en zoo ontstonden hier de eerste werven, die zich ook al spoedig aan den nieuwbouw gingen wijden. Aan de turfvaart was echter een nadeel verbonden, nJ. dat alleen op de uitreis een vracht werd meegenomen. De thuisreis werd leeg gemaakt. Al spoedig begonnen de schippers daarom uit te kijken naar een vracht voor de thuisreis en zoo ontstond de overgang naar de gewone vrachtvaart, die al spoedig loonender bleek te zijn dan de turfvaart. Door de turfvaart naar buitenlandsche plaatsen, die niet binnendoor te bereiken waren, hadden de Groninger schippers de zeevaart leeren kennen, en zoo vergroeide de eertijds binnenlandsche turfvaart tot zeevrachtvaart. Steeds verder voeren de houten smakken, tjalken, koffen, galjoten, schoeners en brikken en al spoedig be zochten zij alle havens in de Oostzee, Both- nische- en Finsche Golf en de Middelland- sche Zee. Honderden zeelui voeren op deze vloot. Velen hunner gingen naar de groote vaart over, óf in dienst van een reederij óf met een eigen schip. In de vorige eeuw trof men dan ook overal de Groninger schepen aan, zoowel in Rio de Janeiro als in Shanghai, Kaapstad of Montreal. De overgroote meer derheid der Groningers bleef echter de kustvaart getrouw en daarmee groeide en bloeide de scheepsbouw in de provincie. Een periode van grooten bloei brak aan tijdens den elkaar opvolgenden Pruisisch- Deenschen oorlog en den Krimooriog in het midden der vorige eeuw. De Groninger schippers dreven drukken handel groote winsten werden gemaakt. Verder had het door Engeland in 1849 ingevoerde vrij- heidshandelstelsel een gunstigen invloed op de uitkomsten der kustvaart. Groot was de vraag naar nieuwe schepen en de werven laadruim met'groot luikhoofd, gesohikt voor bouwden met man en macht om maar aan de groote vraag te kunnen voldoen. Gedu rende de jaren 1850'60 werd de vloot ver dubbeld. Een zevenhonderd schepen waren in GrOhlhgeti gedomicilieerd! Doch op deze periode van bloei volgde een tijd van verval. De oorlogen hadden een tijdelijke groote vraag naar scheeps- ruimte veroorzaakt en na 1860 bleek dan ook, dat de Groninger vloot veel te groot was voor normale tijden. Bouwopdrachten werden niet meer verstrekt, in korten tijd lagen de werven stil, de werkloosheid werd schrikbarend groot. Verder werkten de slechte toestand der Veenkoloniale kana len en de opkomst van de stoommachine aan deze inzinking mee. De bouw van houten schepen stond stil en heeft zich nooit meer opgeheven. Dit wil echter niet zeggen, dat daarmee de Groninger scheepsbouw ophouden had te bestaan Integendeel, na eenige jaren van stilstand begon men met den bouw van ijzeren zeilschepen, door het einde van de crisis, die in Europa en Amerika vooral had gewoed, daartoe ln staat gesteld. DE HEER VON BÖNNINGHAUSEN GAAT IN BEROEP. De vroegere burgemeester van Ootmar- sum, jhr. E. L. M. T. J. von Bönninghausen heeft besloten tegen het hem met ingang van 1 Maart j.l. verleende ontslag in beroep te gaan bij het Ambtenarengerecht. De heer von Bönninghausen heeft steeds verklaard, dat hem geen beroep open stond. Deskun digen zijn over het algemeen van de tegen overgestelde meening. In ieder geval zal thans blijken, of het ambtenarengerecht zich ontvankelijk zal verklaren. Hbld. VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Spertijden verlengd. De minister van Economische Zaken heeft het tijdelijk vestigingsverbod voor het poeliersbedrijf met een halfjaar ver lengd tot 27 September as. Tevens heeft de minister het tijdelijk vestigingsverbod voor het bloemverkoopers- bedrijf en voor het kappersbedrijf met een half jaar verlengd tot 25 October a.s. NED. BOND VAN HUIS- EN GROND EIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. In een gisteren gehouden bondsbestuurs- vergadering is het dagelij ksch bestuur van den Nederlandschen bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers als volgt samengesteld: S. J. Mook (Rotter dam), voorzitter: A. Henkemans 'Den Haag'; P. T. de Jong Leiden I: R. J. van der Vlugt 'Arnhemi; H van der Meulen (Amsterdam); J. van Nunen (Helmond) en J. C. R. Rinket (Groningen). Nieuwe statuten en reglementen van den bond, die een herziening van de organi satie inhouden, traden gisteren in werking. VERSPREIDE BERICHTEN. In tegenwoordigheid van tairijke autoriteiten is gistermiddag te Egmond het Koloniehuis .Prinses Beatrix", het nieuwe tehuis van de vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekoloniën ln Ne derland, geopend. HET PLANTSOEN TE KATWIJK AAN ZEE. Eenige abonné's uit Rijnsburg beklagen zich over de door de politie te Katwijk aan Zee uitgeoefende controle in het Plantsoen. In het bijzonder kijken de agenten toe. of geen mensch blijft stilstaan. Inzenders zouden gaarne zien, dat er bordjes met „Verboden stil te staan" in het Plantsoen geplaatst worden en dat men niet. als men even blijft stilstaan, de kans loopt, een be keuring te krijgen. Zulks vooral ook met het oog op de dezen zomer te verwachten bad gasten. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat de politie zeer strenge controle uitoefent in verband met vernielingen en dergelijke bal dadigheden, die in het Plantsoen, vooral des Zondags hebben plaats gehad en dat zij genood zaakt zou zijn, bij het eventueel voortduren daarvan, tot sluiting van het Plantsoen over te gaan. De politie zal bovendien wel onderscheid maken wie tot doorloopen wordt aangemaand. Dat zal voornamelijk de jeugd betreffen, onder welke de vernielers te zoeken zullen zijn. Wij kunnen ons n.l. niet indenken dat de politie ook oudere menschen. die rustig loopen te wande len. zou willen verbieden een oogenblik stil te staan. ELECTRO TECHN. BUREAU BREESTRAAT 121 - TEL. 2862 1620 (Ingez. Med.) Zoo leefde aan het eind van de negen tiende eeuw de scheepsbouw in Gronin gen op. Men bouwde stalen tjalken voor Neder landsche rekening, die een niet te evena ren reclame vormden, want al spoedig kwamen de buitenlandsche orders binnen, waardoor een nieuw tijdperk van bloei voor de werven zijn intrede deed. Rijn schepen. Elbeschepen. Hamburger k asten- schuiten, schoeners, sleepbooten, hekwie- Iers, ewers, werden gebouwd voor Duitsch- land. Engeland, Denemarken, Zweden, Rusland. Zuid-Amerika en Afrika. De scheepsbouw en de Groninger kust vaart bloeide. De Groninger schipper is conservatief en ook daardoor had hij het zeilschip in eere gehouden, ondanks de steeds groeiende stoomvaart. Doch naast dit conservatisme stond het groote prac- tische bezwaar, dat voor een klein schip een stoommachine met ketel en kolenbun kers te veel ruimte inneemt om de exploi tatie nog rendabel te maken. Toen kwam in 1914 de wereldoorlog, die ook op de Groninger kustvaart en scheeps bouw zijn verwoestenden invloed deed gel den, al stegen de prijzen aanvankelijk fabelachtig. De vrede bracht na deze pe riode de val. De waarde der schepen daalde sterk en de werven leden groote verliezen. Men liet den moed echter niet zinken. Met groote energie begon men aan den her opbouw. De Groninger vloot was. door ver liezen en door verkoop, zeer klein gewor den. Vele schippers hadden geen schip meer wilden weer gaan varen en gaven den wer ven opdrachten, thans echter niet voor zeilschepen, doch voor motorschepen, ge schikt voor de vaart op de kanalen en ri vieren en op zee. Een geheel nieuw type kustvaartuig ontstond. Echter geen nieuw type schip, want wat men bouwde was eigenlijk niets anders dan een vergroot, lichtschip of Frieschr mart zeilkof-';ie." Een nieuwe periode van opleving was ge komen. Tet Groninger kustvaartuig ont wikkelde zich tot een uiterst handig schip voor de vaart, zoowel op de rivieren en ka nalen als op zee. Geringe diepgang, een het. vervoer van alle mogelijke lading en geringe hoogte boven water, maakten haar voor dit doel bijzonder geschikt. Buiten landsche orders kwamen binnen en zoo ging het crescendo tot het beruchte jaar 1929, toen de crisis losbarstte. Het eerste jaar hadden de werven nog opdrachten om te kunnen blijven doorwer ken. Doch nieuwe opdrachten kwamen niet los. En in 1932 lagen reeds bijna alle wer ven stil. Bovendien deed zich nog een andere in vloed gelden. Voor het nationaal socialisme zijn intrede in Duitschland deed, bouwden de Groninger werven voor ongeveer 80 o voor Duitsche rekening. Zooals het bij de zen bouw noodzakelijk is, lagen ook op deze schepen hypotheken, verstrekt door de wer ven of door Nederlandsche hypotheekban ken. Den Duitschen reeders en kapiteins werd echter verboden hun hypotheken óf af te betalen óf de rente te voldoen. Daar door ontstond een groot gebrek aan kapi taal. Tot het Werkfonds, later de Maat schappij tot Industriefinanciering, credie- ten verstrekte. Hypotheken, die alle ver binnen den vastgestelden tijd werden te rugbetaald. Er kwam weer werk in de kustvaart en c.e scheepsbouw begon weer te leven. Na enkele jaren kwamen weer buitenlandsche orders binr.ei m thans wordt er weer hard gewerkt op alle werven. Een groote vloot van 500 Nederlandsche coasters bevaart de Noord- en Oostzee, scherp concurreerend tegen de buitenlan ders. dcor lage gages, lage onderlinge ver zekeringspremies en lage onderhoudskosten Maar... donkere wolken trekken zich al weer samen. In Engeland wil men de natio nale kustvaart beschermen tegen de Neder landsche. Een belangrijk arbeidsterrein dreigt hierdoor te worden ontnomen. Dat bewijst reeds één enkel voorbeeld: voorden bouw van een brug te Londen werd het materiaal aangevoerd door 7 kustvaartui gen, waarvan er 5 de Nederlandsche vlag voeren. Daarnaast bouwt Duitschland tientallen moderne „coasters". Vergrooting van het vaargebied is bijna niet mogelijk, terwijl verkleining dreigt. Zie, dat is „in a nut shell" de beteekenis van «cuber: vol ken, die de toekom n Ac r 'fc verduisteren. Voor de zoc l-.ie in ;ie geschiedenis ziet het er voor de Groninger scheepvaart niet zoo rooskleurig uit (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13