Generaal Röell bespreekt onze grensverdediging LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 24 Maart 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Éi 43 DE VUURSLAG En bepleit versterking der Indische vloot RHEUMATIEKLIJDERS Eerste Kamer. Berichten vorige oplage Binnenland Buitenland President Lebrun in Engeland Hitier te Memel. ze-wei?. t i In de heden gehouden algemeene verga dering van de maatschappij voor Nijverheid en Handel te Eindhoven, heeft luitenant- igeneraal b.d. Jhr. W. Röell een rede ge houden over „De balans 1939 van onze weerkracht". Zeer verheugd was spr over de mede- deeling van de regeering. dat aan de grens een groot aantall versterkingen aal wor den aangelegd. We zijn echter eerst paraat wanneer deze versterkingen voortdurend bezet zijn Intusschen wordt, blijkens de regeerings- mededeelingen in de Eerste Kamer, gere kend op versterking van de grenstroepen met de oudere lichtingen, welke aldaar wonen en in geval van nood worden opge roepen en met verdere, thans vergroote, versterkingen, welke eveneens in geval van nood ter plaatse moeten komen na oproe ping echter, dus met een aparte mobilisatie Gelet op de volkomen onbekendheid met het oogenblik, waarop dergelijke in het ge heim voorjjereide overvallingen zullen kun nen plaats hebben, impliceert dit stelsel, dat bij de minste spanning dergelijke nog samen te stellen verbanden en aanvullings- troepen moeten worden opgeroepen. Hiertegenover staat spr. sceptisch. Er zal naar zijn meest besliste overtuiging naar een middel moeten worden gezocht om deze paraatheid, welke geen paraatheid is, door een ander stelsel te vervangen, teneinde althans voortdurend een vetllg- hetdsbewaklng van de groepen van beton- opstellingen in het grensgebied te kunnen bewerkstelligen met de mogelijkheid, deze binnen zeer korten tijd in een versterkte bezetting te kunnen doen overgaan. Spr. wees er voorts op. dat Nederland, behalve open grenzen, een grilllgen hori zontalen vorm heeft, van Oost naar West doorsneden door groote rivieren, met vele voor de troepen onmisbare maar uit de lucht zeer tref bare bruggen. Hoewel die rivieren, evenals de Noord-Zuid loopende sterke waterfronten kunnen vormen, zoo springt het in het oog. dat zoowel een be zetting van zulke fronten als een even tueel noodlg massaal optreden van het veldleger ten Zuiden en ten Noorden dier Oost-West loopende stroomen, een sterkere kracht vraagt dan het huidige veldleger van vier legerkorpsen en een lichte divisie. Een minimum van zes legercorpsen met twee lichte divisies, waarvan één gemotoriseerd en één bereden, al naar gelang van de terreinen te gebruiken, in onafwijsbaar noodig. De conclusie is dus, dat er twee divisiegroepen bij moeten komen. DE INDISCHE VLOOT, Spr. behandelde daarna het brandende vraagstuk van de versterking onzer Indi sche vloot. Wij weten, dat deze de laatste jaren niet alleen pualitatief maar ook quantltatlef, boven het kader van de ln het plan- Deckers uitgebreide grondslagen, een be paalden vooruitgang heeft geboekt. De ver snelde kruiserbouw, de nieuwe leiders, het lichte materieel en de torpedovllegdienst, zijn hiervan speciale uitingen. Maar boven al blijft, het allesbeheerschende vraagstuk van de voor Indië onmisbare pantservloot annex de twee steunpunten in het Westelijk en Oostelijk gedeelte van den archipel. De schokkende gebeurtenissen der laatste jaren in het Westelijk deel van de Pacific en de Imperialistische expansie van Japan zijn duidelijke symptomen die er op wijzen dat Nederland in Azië en Australië moet zorgen, zijn weerkracht op te voeren tot een macht die respect afdwingt. Het is verblijdend, dat de regeering kort geleden heeft verklaard de ontwerpen van slagschepen te doen opmaken om deze op haar tijd te doen bouwen. Waar echter de beide in deze betrokken bewindslieden van defensie en koloniën ernstig klagen over trage levering, zoo is dit een argument te meer om met grooten spoed er een aanvang mede te maken. De maritieme verdediging van Neder- Indië, nog steeds gegrond zijnde op de grondslagen van het voltooide en reeds iets uitgebreide plan van minister Deckers, heeft door de sedert geheel gewijzigde politiek-strateglsche om standigheden in Azië haar actueele basis verloren. Onverminderd de groote beteekenls van de aanvullingen en ver beteringen van het bestaande, is in het Paciflc-kader de beveiliging van den archipel slechts definitief afdoende, wanneer bij het moderne lichte mate rieel zeer spoedig over een viertal pantserschepen met zwaar geschut en naast de te voltooien basis Soerabaja over een tweetal steunpunten, even eens met zwaar geschut, beschikt wordt. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 26 MAART. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voonn. half tien en nam. 6 uur ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Stuyvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien en nam. 6 uur, ds. Kitisener. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Gronloh. Geref. Gemeente: Voorm. half tien en nam. 6 uur. leesdienst. Evangelisatiekring ..Bodegraven": Nam. half zeven. mej. W. Kruislnga. zendelinge in Palestina, Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam.: 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. cand. Vreugdenhil van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Kleisen. Rem. Kerk. Voor Vryz. Hervormden: Voorm. 10 uur, ds. Thomson. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk (Hoofd dorp) Voorm. half tien en nam. 7 uur. ds. Salverda. Aalsmeerderweg: Voorm. halftien, de heer Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. halftien en nam. halfdrie, de lieer Brorens. Lijnden: Voorm. 10 uur, de heer v. d. Berg. Badhoevedorp: Voorm. 10 uur, dr. O. Norel van A'dam; nam. 7 uur, ds. Ouwehand. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Heuzenveldt. Hoogmadc Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. van Binsbergen van Koudekerk. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. W. Th. v. d. Windt. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. H. Meijering. Katwijk aan Zee Geref. Gemeente (Remi sestraat) Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan)Voorm. halfelf, de heer V. L. van Dalsen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Dijk. Leidschcndam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Boukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. A. J. van Wijngaarden. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halftien. leesdienst; nam. halfzeven, ds. Dronkert uit Woubrugge. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Krk: Voorm. 10 ds. de Vries van Beverwijk; nam. 6 uur. ds. Gravemeyer van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. de heer Prins van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien. geen dienst; nam. halfzeven, ds. P. de Ruig van Zevenhoven. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10,15 u. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. J. Streefland; nam. 7 uur. (Jeugddienst), ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vryz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk) Voorm. halfelf, ds. C. de Jongh van Gorinchem. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krfjkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Brufjne. Gemeente Gods: Voorm. 10 uur, paster Perkins. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien leesdienst; nam. halfzeven, ds. van Wijngaar den van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien leesdienst; nam. halfzeven, ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Veldkamp. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. de Looze van Gouda: nam. 6 uur, ds. Japchem van Waarder. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. ds. Smidt. Oud-Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. zes uur, ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem. Gebouw v. Chr. Belangen (Schoolstraat): Voorm. 10,05 uur ds. ten Kate; nam. 5,30 uur, dr. Honders. Kievietkerk. Voorm. 10,05 dr. Honders: nam. 7 uur (jeugddienst), ds. D. Kuilman van Leiden. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. zeven uur, mej. dr. N. Brulnlng van 's-Gravenhage. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. C. A. v. Harten. Geref Kerk: Voorm. halftien, ds. J. de Boer van Zuid-Beijerland. bevestiging van den heer P. de Ruig. Cand. te Hilversum; nam. 2 uur, Intrede van ds. P. de Ruig. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. dr. J. J. Woldendorp: nam. halfzeven, dr. Wol- dendorp tVoorb. H.A.). Geref. Kerk: Voorraf 10 uur en nam. halN zeven. ds. Versluys. Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. Ver. tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer v. Hoeven te Molenaarsgraaf. Vereen, v. Vrijz. Hervormden: Nam. half zeven. ds. J. D. v. d. Veen te Rijswijk. Zoelerwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Efjkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm. kwart vóór tien, mej. ds. Günther. DOE UW KUUR Met Urodonal heeft U nimmer een overproductie van URINEZUUR. 1562 HET BESTE 'RHEUMATIEKMIDDEL Bij opolhckerg on droQitlon. (Ingez. Med.) ZUIDERZEEFONDS EN WIERINGERMEER. (Van onzen parlementairen medewerker) Bij de verdediging van de Zuiderzee- en Wieringermeerbcgrooting heeft de Minister van Waterstaat nog eenige technische en flnancieele toelichting gegeven betreffen de de verdere inpoldering der Zuiderzee. Wat de Wieringermeer betreft deelde hij mede, dat tot nog toe 46 kleine bedrijven werden uitgegeven, maar er zullen er spoedig nog een belangrijk aantal (onge veer 100) bijkomen, en bovendien zal voort durend verder worden uitgebreid. Wanneer de Wieringermeer een geheel zelfstandige gemeente zal kunnen worden? Niet vroeger dan in 1943, meende de Mi nister. Inzake het Joodsche werkkamp op deze plaats stelt de Regeering zich op het standpunt, dat de opgeleide personen ons land zullen verlaten, en deze regel vindt dan ook toepassing. In het algemeen beloofde de Minister, dat aan de verdere inpoldering het noo- dige zal worden gedaan, maar hoe belang rijk het is, uit cultureel en uit economisch opzicht, dat een nieuwe provincie aan ons land wordt toegevoegd, bij dit grootsche werk moet met de financieele mogelijkhe den worden rekening gehouden. Wat de door de heeren Heldring en van Vessem ter sprake gebrachte berekening van dr. van Haren betreft inzake de groote be- drijfs-economlsche verliezen, die op de Wie ringermeer zouden worden geleden, was de Minister van oordeel dat die berekening niet geheel Juist kon worden geacht. Ook deze begrootingen gingen er door. Onderstaande berichten werden reeds ui een dee! van onze vorige oplaag geplaatst BOTERNOTEERING. De commisslenoteering voor Neder- landsche boter is gisteren vastgesteld op 80 cent per kg. VRIJWILLIGE LUCHTAFWEER TE AMSTERDAM KOST EEN MILLIOEN. Het comité voor vrijwillige luchtafweer te Amsterdam deelt mede, dat de kosten voor de hoofdstad op één millioen gulden v/orden geraamd. Dit bedrag moet door vrijwillige bijdragen bij elkaar worden ge bracht. RECEPTIE IN WESTMINSTER-HALL. Gisterochtend is de president der Fransche republiek in Westminster-hall, waar zich in de afgeloopen duizend Jaar zooveel histori sche gebeurtenissen hebben afgespeeld, door het Britsche parlement ontvangen. De groote zaal was vol leden van Hooger- en Lagerhuis. In zijn begrcetlngsrede zeide de lord- kanselier dat velen, die vroeger onder dit dak hun rol hebben gespeeld, het vreemd zullen vinden, dat alle vroegere vijand schap tusachen Engeland en Frankrijk is vergeten en dat de president door een zoo groote vergadering als vriend wordt be groet. De lord-kanselier dankte Lebrun voor zijn bezcek, dat een bewijs is voor de banden van vriendschap en gemeenschap pelijke belangen, welke beide landen sa menbinden De speaker van het Lagerhuis, Titzroy, zeide, dat de liefde, welke Franschen en Engelschen koesteren voor hun eigen land hen niet weerhoudt hand in hand te gaan, spr. hoopt voor altijd, op de paden van vrede. Toch zijn belden bereid rechtvaar digheid, vrijheid en vooruitgang te be schermen. In zijn antwoord herinnerde president Lebrun aan het bezoek, dat hij gedurende den oorlog heeft gebracht, toen beide stre den voor beschaving en menschelijkheid. Hij is daarom thans vervuld van een dubbele vreugde, nJ. de vreugde van een nog levendige herinnering en de vreugde over de diepe beteekenis van dit nieuwe be zoek. De vriendschap, welke 35 jaar geleden bezegeld ts door een grooten koning en een van zijn eigen voorgangers en welke thans traditioneel genoemd mag worden, is in oorlog en vrede versterkt. Beide landen koesteren in hooge mate den wensch tot vrede, want vrede alleen kan alles, wat de menschelijke beschaving in de eeuwen heeft vergaderd, bewaren. Toch zijn beide bewust van de kracht van hun groote imperia en hebben zij eenzelfde ideaal. Beide landen kennen het onschat bare voorrecht elkaar zonder beperking te kunnen hoogachten, nadat zij zonder bij gedachten tot elkaar zijn genaderd. Na in den middag aan wal te zijn ge gaan. heeft Hitier Op het Theaterplein, na door Neumann toegesproken te zijn. het woord gevoerd. Hij zeide onder meer: .gij vormt een grensland en zult ervaren, wat het betsekent niet verlaten te zijn maar een geweldig rijk achter u te hebben. U'b nood en leed is uw gemeenschap gegroeid. Dat zij nooit meer verbroken zal worden, zij onze wil en dat geen andere macht haar ooit zal breken of schenden, zweren wij". Hitier zeide verder, dat Duitschland weet wat het van de wereld te ver wachten heeft. De Duitschers hebben niet de bedoeling de rest van de wereld kwaad te berokkenen, maar het leed, dat de anderen den Duitschers hebben ver oorzaakt, moet hersteld worden. Hitier zeide te gelooven, dat men thans in hoofdzaak aan het slot van dit weerga- looze herstel gekomen is. De Fuehrer bracht den Memeilanders dank voor hun houding. Hij meende daar voor niet beter zijn erkentelijkheid te kun nen toonen dan door hun ieider het eere- teeken te verleenen, dat de beste strijders van het nieuwe Duitsche rijk op de borst dragen. Memel ls eens in den steek gela ten door een Duitschland, dat zich aan smaad en schande had overgegeven. Het is thans teruggekeerd tot een nieuw, gewel dig Duitschland, dat vastbesloten is zijn lot zelf te bepalen, ook al bevalt dat de rest van de wereld niet. Copyright P. I. 0. Bos 6 Copenhagen Eens was het een stikdonkere avond, en hij had niet eens geld om een kaars te koopen; toen dacht hy aan den vuurslag, dien hij uit den hollen boom had gehaald, en dat daar nog een klein stompje in zat Hy haalde den vuurslag met het stompje voor den dag, maar 11 hem stond de hond met oogen zoo groot als theekopjes, dien hy in juist toen -^ken eruit sprongen, vloog de deur open, en vóór den hollen boom gezien had, en die nu beleefd vroeg: „Wat ge biedt mijn meester?" INDISCHE KERK. Beroepen: F. Oberman te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN. Drietal te Eibergen J. D. Koers, cand. en hulppred. te Enschdé; H. v. Twillert, idem te Wieringerwerf en H. C. Voorneveld te Zuilichem Beroepen te Lippenhuizen-Hemrik (als hulp pred.) H. Hoekstra, cand. te Drachten. „Sapperloot!" zei de soldaat, „dat is een aardige vuurslag, als hij my alles kan bezorgen, wat ik hebben wil". „Breng my wat geld", zei hij tot den hond, en in een wip was die weg en terug met een grooten zak vol kopergeld in zyn bek.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11