BINNENLAND JBóscD Het wegenplan van den Noordoostelijken polder 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 Maart 1939 Derde Blad No. 24231 BOUGIES Duitsche dag op de Jaarbeurs te Utrecht Vergadering Nederlandsche Reedersvereeniging Bij allerlei pijnen Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond T elegramwisseling Inwijding van de nieuwe aula op Westerveld GROOTE BELANGSTELLING. Onder groote belangstelling is gisteren op de jaarbeurs te Utrecht een Du.tsche dag gehouden. Een belangrijke groep Dultschers is des middags in het admin.stratiegebouw door den Raad van Beheer ontvangen, waarna een rondgang plaats vond over de verschil lende afdeelingen van de beurs. Daarna kwamen de gasten en vele genoodigden In het gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht ter bijwoning van de buitengewone zitting der Kamer bijeen. Deze zitting stond onder presidium van den algemeenen voorzitter der Kamer, dl'. F. H. Fentener van Vlissingen. Vele autoriteiten gaven door haar aan wezigheid van haar belangstelling blijk, o a. Minister Steenbenghe. Wolfgang Gans edler Herr zu Putlitz. gezantschapsraad der Duitsche legatie te 's Gravenhage, als ver tegenwoordiger van den Dultschen gezant, burgemeester Ter Pelkwijk, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Dep. van Economische Zaken, dr. W. L. Groeneveld Meijer, regeeringscommissaris bij de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. A, Kleffens. adjunct-directeur van de handelsaccoor- den dr. T. P. van der Kooy, chef van den Ec. Voorlichtingsdienst, aron Van Wijn gaarden. voorzitter van den Middenstands- raad G. H. Crone, voorzitter van de K. van K. te Amsterdam. H. F. Kersten, vice-voor- zitter der K. van K. te 's Gravenhage, voorts prof. mr. A. N. Molenaar, alg. secre taris van het Verbond van Werkgevers, dr. L. G. Kortenhorst, secretaris van de Alg. R.K. weikgeversvereeniging, bestuurs leden van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland en de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland, de heer F. Benzier. consul-generaal van Duitschland te Amsterdam, staatsraad Emil Helfferich, president van de HamburgAnrerikalijn, Oberregierdngsrat Passarge-Rittme ster, D. F. W. Wickel. allen uit Berlijn en vele anderen. Na een kort openingswoord van den voorzitter, dr. F. H. Fentener van Vlissingen waarbij deze in het bijzonder de buiten- landsche gasten hartelijk in Utrecht wel kom heette, hield Staatsraad Emil Helffe rich, voorzitter van commissarissen der HamburgAmerika lijn, een lezing, waarin deze speciaal wees op de noodzakelijkheid van een harmonisch internationale econo mische politiek. Spr. legde den nadruk op eenige zwakke plekken van den wereld handel. Deze wonden kunnen volgens spr. geheeld worden, doch niet door een enkelen stand of een enkelen staat afzonderlijk, maar In een geestelijke bereidwilligheid tot onderling samenwerken van alle landen, zooals mogelijk is gebleken op een bijeen komst van Engelsche en Duitsche indus- trieelen. een der dagen in Dusseldorp. Daar hebben zij. ondanks dat politieke wolken de atmosfeer dreigden te verstoren, prac- tische resultaten weten te bereiken door een uitwisseling van gedachten, waarbij men tot een harmonische overeenkomst is kunnen komen. Deze ononderbroken vredelievende, geza menlijke arbeid te midden van een poli tiek stormachtigen tijd is hoogst belangrijk Daarbij is bewezen dat men ondanks alles, tot een practisch allen bevredigend resul taat kan komen. Vervolgens wees spr. op twee andere be langrijke punten, welke het internationale handelsverkeer ten zeerste beïnvloeden: n.l. de koopkracht der landen, die de arti kelen verbruiken, en de bestaande handels belemmeringen, de tarievenpolitiek. Daarbij wees spr. op de noodzakelijkheid, de koop kracht van den verbruiker over de geheele wereld op te voeren, waarbij de landbou wende bevolking gesteld diende te worden vóór de industriearbeiders. Vervolgens stelde spr. de nadeelen en de noodzakelijkheid van de tarievenpolitiek in het licht. Het is duidelijk, dat een zoo intensief ge ïndustrialiseerd land als Duitschland. zon der overzeesche gebieden, een land, dat hoofdzakelijk leeft van het exportoverschot, grootere moeilijkheden ondervindt dan welk ander land ook. Wij aldus spreker werden gedwongen in het belang en ter be scherming van onze volkshuishouding, waarvan alleen onze kracht uitgaat, een muur om Duitschland op te trekken. Wij moeten nieuwe wegen betreden en nieuwe methoden zoeken en spr. durft hier. zonder getallen te noemen, verklaren, dat wü ons daarbij beter hebben bevonden dan met welk andere mogelijke oplossing der moei lijkheden ook. Vervolgens sprak dr. K. P. van der Man- dele. voorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam, over den gunstigen invloed, welken de jaarbeurzen uitoefenen, als instrument voor den vrede. Tijdens den gisteravond gehouden maal tijd wees minister Steeniberghe op het groote belang van den transitohandel. De handhaving en intensiveering hiervan drukken haar stempel op een belangrijk onderdeel van deze jaarbeurs, waar vrien den en voor alles kooplieden uit het bui tenland van de producten van onzen natio- ralen handel doch ook van die uit het buitenland, kennis kunnen nemen. In de hoop en de verwachting, dat de Utrechtsche Jaarbeurs in de komende jaren de verdere ontwikkeling van het handels verkeer tusschen Duitschland en ons land op dezelfde voorbeeldige wijze als m de voorafgaande jaren dienen zal, stelde spr. een dronk voor op het welzijn van beider landen". VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot: notaris binnen het arrondissement te Arnhem ter standplaats de gemeente Tiel (vac. T. J. W van Everdingen)K. den Hartog. catrhlaat-notaris te Zevenaar en tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam 'vac. G. Kramer)A. van der Laan, can- didaat-notaris te Nieuwer AmsteL De „wilde" vaart zal niet gaan bouwen. REDE VAN DEN HEER FONTEIN Te 's-Gravenhage is gisteren de jaarlijk- sche algemeene vergadering van de Neder landsche Reedersvereeniging gehouden. Deze vergadering werd door den voor zitter den heer J. G. A. Fontein, directeur van de N.V. Maatschappij „Zeevaart" te Rotterdam, geopend met een rede, waarin hij herinnerde aan de telkens terugkee- rende internationale moeilijkheden, die ieders handelen gedurende het afgeloopen jaar in sterke mate hebben beinvloed. In voerrechten. contingenteeringen en tal van andere maatregelen werken alle tot op ze kere hoogte ten nadeele van de scheepvaart en wel speciaal van die der kleinere lan den. Spr. vreest, dat de Nederlandsche koopvaardij ten gevolge van maatregelen in het buitenland een moeilijken tijd voor den boeg heeft. Met belangstelling had spr. vernomen, dat de minister van Economi sche Zaken heeft medegedeeld, dat de re geering met voorstellen zal komen ter be vordering van de vernieuwing van de Ne derlandsche koopvaardijvloot. Spr. betwij felt, of voor de wilde vaart flnancieele hulp voor het bouwen van schepen aanleiding zal zijn om tot bouwen over te gaan, daar de dispariteit tusschen de vrachten in de wilde vaart en die, welke noodig zijn om nieuwe booten loonend te explolteeren, zeer groot is. Hij gelooft, dat hier steun in anderen vorm bovendien noodig zal zijn. 71"/o van de wereldvloot krijgt regeerings- steun. Dit cijfer geeft reden tot groote be zorgdheid. Spr. wil liever niet vooruilloo- pen op wat de gevolgen zulen zijn, wan neer de Britsche vloot subsidie zal ont vangen en wat gedaan zal moeten worden. Dit onderwerp zal stellig de volle attentie van sprekers opvolger vergen. De vrachten in de wilde vaart zijn in het afgeloopen jaar behalve van de be schermde gebieden, slecht geweest. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de samen werking tusschen reeders van verschillen de landen om te trachten de vrachten op een zeker peil te handhaven, de volle aan dacht van de vereenlglng heeft gehad. Sprekers voorganger heeft in zijn jaar rede ongeveer een jaar geleden gewag ge maakt van de voorstellen om te komen tot een „compensiation pool", doch bij een stemming onder de Britsche tramprecders werd het voorstel hiertoe niet aangenomen. Dit is volgens spr. zeer te betreuren. In het algemeen kan worden gezegd, dat het van groot voordeel voor de reeders geweest is, dat de minimum-vrachtenschema's bestaan en het is te hopen, dat er zich geen aan leiding zal voordoen, waardoor zij zullen moeten worden opgeheven. Onder de vele onderwerpen, waarmede de vereeniglng zich in het afgeloopen jaar Hartjes van Mijnhard* maken U pijnvrij. Doos 30 en 50 et. 1526 Hngez. Med.ï heeft beziggehouden, maakte spr. nog in het bijzonder melding van de verschillen de wetten, verband houdende met de eco nomische verdedigingsvoorbereldlng. Het laat zich aanzien, dat men verder verwijderd is van internationale samen werking dan nog kolt geleden mogelijk scheen. Spr. aarzelde, onder deze omstan digheden te spreken over een vrijer ruil verkeer en ophefifng van autarkische maat regelen, wat aan de scheepvaart zoozeer ten goede zou komen. Hij eindigde met den wensch, dat de economische en poli tieke verhoudingen niet zullen leiden tot spanningen, welke onhoudbaar zullen worden In de vacatures, ontstaan door het perio diek aftreden van de heeren D. Hudig en W. Ruys Bzn werd voorzien door tot be stuursleden te kiezen de heeren H. A. Crommelin, lid van de directie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam en J. J. Jonckheer, directeur van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam. De vergadering betuigde haar dank aan den heer Fontein, die als voorzitter aftrad, voor het door hem gevoerde beleid, en koos in diens plaats tot voorzitter den heer E. G. Wesselink, dir. van de N. V. Holland— sche Stoomboot Maatschappij te Amster dam. Tot ondervoorzitter werd benoemd de heer F. C. Bouman, directeur van de N.V. Holland-Amerika Lijn te Rotterdam. De vergadering heeft voorts het jaarver slag over 1938 goedgekeurd. JAARVERGADERING „HET IVOREN KRUIS". Instelling van een centralen raad voor sociale tandheelkunde. Te Rotterdam is de jaarlijksche alge meene ledenvergadering van „Het Ivoren Kluis", Nederlandsche vereeniglng voor mond- en tandhygiëne gehouden. De voorzitter, de heer J. J. Backer Dirks, herinnerde in zijn openingswoord aan de plannen betreffende fusie met de Neder landsche vereeniging voor sociale tand heelkunde, tot welk doel het vorige jaar een commissie was samengesteld. Het resultaat is geweest, dat de afgevaardig den van deze beide vereenigingen met die der Nederlandsche maatschappij tot be vordering der tandheelkunde onder voor zitterschap van dr. R. N. M. Eykel, den hoofdinspecteur voor het staatstoezicht op de volksgezondheid, tot overeenstemming zijn gekomen over het instellen van een centralen raad voor sociale tandheelkun de, die zijn taak voorloopig tot de school- tandverzorging zal beperken. Deze voor stellen zullen aan de ledenvergadering worden voorgelegd. De commissie voor onderzoek van het mondreinigingsvraagstuk heeft een rap port over de wenschelijkheid van het gebruik van den tandenborstel uitge bracht en onderhandelt over den aanmaak van een goeden, goedkoopen tanden borstel voor de lagere volksklassen. Zij zal thans een aanvang nemen met het bestudeeren van het waagstuk der tandreinigingsmiddelen. Herkozen werden tot voorzitter de heer J. J. Backer Dirks, tot eersten secretaris de heer J. Morra en tot penningmeester de heer F. J. Ninck Blok. Het algemeen bestuur werd uitgebreid met de heeren dr. B. P, B. Plantenga, kin derarts te 's Gravenhage, F. E. P"esi, tand arts te Haarlem en W. Hoekstra, hoofd eener L.O. school te 's Gravenhage. De vergadering keurde goed het voor stel tot het instellen van een centralen raad voor sociale tandheelkunde. In het driemaandelijksoh bericht be treffende de Zuiderzeewerken wordt het verkavelingsplan van den noord oostelijken polder behandeld, waarin zijn samengevat alle binnen den pol der uit te voeren werken en dus ook het wegenplan. schrijft de K.N.A.C. De polder wordt gesplitst in twee afdeelingen met voorloopige polder- peilen van 4,50 en 5,70 m. N.A.P. De bemaling zal geschieden door drie gemalen, nl. tegenover de Voorst voor de eerste en bij Urk en Lemmer voor de tweede polderafdeeling. De drie hoofdkanalen, welke tevens de scheepvaart dienen, zoodat hierbij ook sohutsluizen zullen worden ge bouwd, moeten dus op deze gemalen zijn gericht. Tevens wordt een schut sluis gebouwd bij de snijding van het op Voorst gerichte hoofdkanaal met de grens van de beide polderafdee- lingen. Over de hoofdkanalen worden be weegbare bruggen en over de onge veer loodrecht op deze kanalen staande doodloopende zijkanalen (niet op het kaartje aangegeveni hooge vaste bruggen gebouwd. Het wegennet houdt verband met de ka nalen en vertoont een Noord-Zuid hoofdas, loopende van Kampen via een te bouwen brug bij de Ramspol naar Lemmer. Deze verbinding zal tevens het doorgaand verkeer tusschen Friesland en het centrum van het land be dienen. Verder is op te merken een Oost-West as loopende van Vollenhove en Blokzijl naar Urk. Op het samenvallende snijpunt van de hoofdwegen en -kanalen zal het hoofddorp A worden gesticht. Daarnaast zijn nog vijf kleinere woonkernen BF ontworpen. Naar schatting zal de polder op den duur onge veer 50.000 inwoners tellen. De aansluiting van de polderwegen aan de wegen op het oude land is voor het ge deelte tusschen Lemmer en Blokzijl geheel vrij, zoodat men eventueel het aantal ver bindingen kan uitbreiden. Voor het overige gedeelte zijn aansluitingen slechts mogelijk tusschen Blokzijl en Kadoelen. Deze zijn geprojecteerd als overbruggingen bij Vol lenhove en Kadoelen. Op het gedeelte Ka- Joelen-Ramspol is overbrugging van het breede water uitgesloten. De kavels, ter grootte van 300 X 800 M. of 24 H.A. liggen alle eenerzijds aan een verharden weg en anderzijds aan een ka naal. Voor zoover deze wegen slechts toe gang verleenen tot de landbouwbedrijven zullen zij slechts weinig verkeer hebben en daarom ook een geringe verhardingsbreedte behoeven. Zij hebben geen beteekenis voor het gewone verkeer en zijn daarom niet op het kaartje aangegeven. Deze polderwegen komen uit op „hoofd wegen", die de verbindingen vormen met de verschillende dorpen, en met het oude land. Van te voren is niet met zekerheid te be palen van welke beteekenis elk dezer we gen zal worden. Zij krijgen daarom zoodanige kruins breedte, dat zij ook op den duur het ver keer kunnen bedienen, ook wanneer dit nog meer mocht toenemen, dan thans is aangenomen. Voorloopig zal, ook in verband met den nog slappen bodem, slechts een be scheiden verharding worden aangebracht. Het kaartje toont, dat de hoofdwegen zijn gegroepeerd om de assen Lemmer-Ramspol en Urk-Hoofddorp ABlokzijl en Vollen hove, terwijl eenige gericht zijn op Kuinre en Kadoelen. VERGADERING VAN DEN BONDSRAAD. Te 's-Gravenhage is een vergadering van den Bondsraad van den Koninklijken Ne- derlandschen Middenstandsbond gehouden. Medegedeeld werd gedaan van een schrij ven van den heer J. C. Blankert, waarin deze verklaart een candidatuur voor het bondsvoorzitterschap niet te aanvaarden. Vervolgens werd ter kennis van de ver gadering gebracht, hetgeen het hoofdbe stuur voornemens is te doen tot het schep pen van een blijvende herinnering aan den overleden bondsvoorzitter een eenvou dige gedenkplaat op het familiegraf en een gedenkschrift in passende uitvoering, be vattende bijdragen van personen, die op verschillend terrein met hem hebben sa mengewerkt. Gelegenheid zal worden ge geven om in de hieraan verbonden kosten bij te dragen. Het plan bestaat om de jaarlijksche al gemeene bondsvergadering en het 35ste na tionaal middenstandscongres in de tweede week van September, vermoedelijk in het Gooi, te houden. Bij de verkiezing van een bondsvoorzit ter, waarvoor candidaten waren de heeren L. de Groot te Rotterdam en H. J. Peletier te Leeuwarden, staakten voor de eerste maal de stemmen. Bij tweede vrije stem ming werden uitgebracht 13 stemmen op den heer De Groot, 8 stemmen op den heer Peletier en 1 blanco, zoodat de heer L. de Groot tot bondsvoorzitter gekozen werd. Bij de behandeling van het voorloopig verslag van het hoofdbestuur over den stand der bondsfinanciën kon de bonds- penningmeester, de heer L. de Groot, tot voldoening der vergadering mededeelen, dat de huidige toestand bevredigend is en men met vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien. Nochtans is versterking der geld middelen noodzakelijk, wil de bond zijn steeds meer omvattende taak kunnen blijven verrichten en eventueel tot het voe ren van groote acties in staat zijn. In behandeling kwam de vraag, of het gewenscht is om meer dan één vakorgani satie in één bedrijfstak tot het bondslid maatschap toe te laten. Tot nog toe stelde het hoofdbestuur zich op het standpunt, dat zulks niet wensdhelijk is, aangezien versnippering op organisatorisch terrein dient te worden voorkomen. Intusschen heeft echter de Vestigingswet-Kleinbedrijf den eisch gesteld, dat vereenigingen van ondernemers in een bepaalden bedrijfstak aangesloten moeten zijn bij een algemeen erkende centrale organisatie, willen zij be voegd zijn tot het aanvragen van vesti- gingseisohen. Hierdoor verandert de situa tie getuige de oprichting der Contact- Centrale en derhalve acht het hoofd bestuur het gewensoht om de aanvankelijk gemaakte beperking in bepaalde gevallen terzijde te kunnen stellen. Hiermede ging de vergadering accoord. Het hoofdbestuur deed vervolgens bij monde van den heer F. L. van der Leeuw, directeur van het Bondsbureau, uitvoerige mededeelingen over den stand der actie inzake het grootwinkelbedrijf. Hieruit bleek, dat men na de vorige vergadering, waarin terzake een principieele beslissing werd genomen, niet heeft stilgezeten. In samenwerking met de beide andere mid denstandsbonden wordt doelbewust op den eenmaal ingeslagen weg voortgegaan. Na een uitvoerige gedachtenwisseling vereenigde de bondsraad zioh met het be leid van het hoofdbestuur. Bij de rondvraag werden nog nadere in lichtingen verstrekt, o m. over het optreden tegen uitwassen in de ontwikkeling van groote concerns, waarna de vergadering werd gesloten en de aanwezigen werden vergast op de vertooning van één der bondspropagandafilms. TUSSCHEN ONZE KONINGIN EN DEN ZWITSERSCHEN PRESIDENT. De Zwitsersche pers heeft, naar het „Vad." meldt, den tekst openbaar ge maakt van de telegramwisseling welke tusschen Koningin Wilhelmina en den president van Zwitserland, dr. Ph. Etter, heeft plaats gehad in verband met het verblijf van onze Koningin te Hondrich in het Berner Oberland. Koningin Wilhelmina heeft den Zwitser, schen president het volgende telegram gezonden „Zoo juist van mijn zoo aangenaam ver blijf te Hondrich teruggekeerd, stel ik er prijs op U mijn warmen dank te betuigen voor alle vergemakkelingen en beminne lijkheden die mij gedurende de veertien dagen, welke ik in Uw zoo gastvrij en solioon land heb doorgebracht, bewezen werden. Ik zal deze dagen in de beste her innering houden." President Etter heeft dit telegram van H. M. met het volgende beantwoord: „Voor Uwe zoo beminnelijke mededee- Iing zijn wij zeer ontvankelijk en wij dan ken U daarvoor van harte. In naam van de regeering zou ik Uwe Majesteit willen verzekeren, dat het Zwitsersche volk het nieuwe bewijs van aanhankelijkheid aan ons land, dat Gij door Uw verblijf te Hondrich gegeven hebt, op hoogen prijs weet te stellen." HAKENKRUIS VLAG AAN NEDEK- LANDSCH SCHOOLGEBOUW. Ter gelegenheid van de bezetting van Tsjecho Slowakije. De heer Drees heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat de school in de Dreibholz- straat te 's-Gravenhage. die op den voet der lager onderwijswet uit de openbare kas wordt betaald, de Duitsche hakenkrulsvlag heeft doen wapperen ter viering van de bezetting van Tsjecho-Slowakije door Duitsche troepen? 2. Acht de minister het toelaatbaar dat een school, die door Nederland wordt be kostigd en die, naar de mededeelingen van den minister bij de behandriing van de be grooting voor 1939 in de Tweede Kamer geacht moet worden een Nederlandsch ka rakter te dragen, al wordt zij groolendeels door Duitsche kinderen bezocht, een bui- tenlandsche vlag uitsteekt, nog wel ter eere hebben millioenen keeren hun be- trouwboorheid bewezen, zoowel in de groote internofionole rennen ols in het dogelijksch gebruik. Ook U rijdt beter, wonneer in Uv* motor Bosch bougies zijn gemon teerd. Wonneer Uw motor zou kunnen spreken, zou hij zelf om Bosch bougies vragen. Prijzen der courante typen F. 1.25 en F. 1.75 per stuk» Verkrijgbaar bij alle Bosch-Diensten, outomobielhandelaren en garage houders in Nederland. N.V. WILLEM VAN RIJNj AMSTERDAM (C.) - KEIZERSGRACHT 171 - TELEFOON 3 1 3 0 8 (4 1UNEN) 1532 (Ingez. Med.)' van de vernietiging der zelfstandigheid van een met Nederland bevrienden staat? 3. Is de minister bereid maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling van dergelijke daden en tot het waarborgen van het Nederlandsche karakter van deze school en overeenkomstige, door rijk en ge meente bekostigde scholen? 4. Indien de minister zich hiertoe niet be voegd acht zonder wijziging van de wet, is de minister dan bereid een zoodanige wijzi ging voor te bereiden? EEN BIJZONDERE PLECHTIGHEID. Zaterdag 1 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat in het crematorium op Wester veld de eerste crematie plaats vond en wel van het stoffelijk overschot van den 90-jarigen Sohiedamschen geneesheer dr. Vaillant, een der vurigste strijders voor het reoht voor lijkverassching in ons land. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding is voor nemens dit feit plechtig te herdenken. Een aantal genoodigden uit alle deelen van het land zal dien middag bijeen komen in de nieuwe aula van het crema torium. De algemeen voorzitter dr. P. H. van Rooijen uit Den Haag zal bij deze ge legenheid een herdenkingsrede uitspreken. Deze bijeenkomst is tevens bedoeld als de officieele inwijding van de nieuwe aula, die reeds eenigen tijd geleden in gebruik genomen werd. Voorts zal het colom- bariurn, dat tegelijk met de nieuwe aula gebouwd werd, officieel in gebruik worden genomen. Het hoofdbestuur wil aan deze plech tigheid bijzondere wijding geven door de bijzetting van de asch van wijlen mr. J. D. Verbroek van Nieuw Beijerland ln een speciale tombe, welke in het nieuwe coiombarium is aangebracht. Na de plechtigheid zal een wandeling over het terrein worden gemaakt, teneinde de genoodigden in de gelegenheid te stel len. den nieuwen tuinaanleg in oogen- schouw te nemen. NIEUWE STATIONS TE AMSTERDAM IN GEBRUIK. Op 1 October a.s. zullen het nieuwe Amstelstation en het nieuwe Muiderpoort- station der Ned. Spoorwegen te Amster dam geopend worden. Het perron van Muiderpoort wordt 200 meter lang en 14 meter breed. Er komen op dit perron 2 wachtkamers van 20 en 30 M, lang en 4.21 M. breed. Gelijktijdig wordt dan het Weesperstation gesloten. Ter gelegenheid van de opening dezer stations zullen te Amsterdam verschil lende feestelijkheden plaats hebben en zullen grachten en torens feestelijk ver licht worden. GALA-VOORSTELLING VAN DE „NATIONALE FILM". Prinses Juliana en Prins Bemhard zullen de voorstelling bijwonen. Het dagelijksch bestuur van het comité .De Nationale film 1898—1938" heeft be sloten in het Metropole-Palace te 's Gra venhage op Woensdag 29 Maart des avonds een gala-voorstelling te geven, waarop vertoond zal worden de film ..Veertig jaren". Deze voorstelling zal worden bijgewoond door Prinses Juliana en Prins Bernhard. De opbrengst zal ten goede komen aan het nationaal fonds voor bijzondere nooden. KLACHTEN WEGENS BELEEDIGING VAN IR. MUSSERT EN DE NATIONAAL- SOCIALISTISCHE VOLKSGROEP. De N.S.B. stuurt ons het volgende communiqué Namens ir. A. A. Mussert. leider der N.S.B., heeft mr. A. J. van Vessem. rechts kundig raadsman der N.S.B.. bij den Offi cier van Justitie te Utrecht klachten Inge diend tegen de redactie van het blad .De Blaasbalg", uitgave van de stichting: .Weest op uw hoede" te Utrecht, wegens laster, en tegen het bestuur van de voor noemde Stichting wegens het verspreiden van het blad met den beleedigenden in houd. Namens den heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend leider der N.S.B.. heeft mr. Van Vessem bij den Officier van Ju stitie te Utrecht klachten ingediend, onder- sche'denlijk tegen mr Van Heuven Goed hart. hoofdredacteur van het .Utrechtsch Nieuwsblad" wegens beleediging in dat blad van de Nat;onao)-Coci"vri'cch'> volks groep die in dat blad ver- 1-ndverradsrs werd uitgemaakt en tegen den heer J. van Straten, directeur van het Utrechtse!» Nieuwsblad", wegens het verspreiden van dit blad met den beleedigenden inhoud.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9