LEIDSCH DAGBLAD - ïweede Blad Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden NAGEKOMEN BERtCHIEH Jubileum van de afd. Lisse van Bloembollencultuur Binnenland Buitenland President Lebrun in Engeland Hitier te Memel. ken zou declameeren. Spr. memoreerde met groote dankbaarheid de opbrengst van den bazar, waardoor de muziekinstrumen ten en de uniformen konden worden ge kocht. Het muziekprogramma werd begonnen met een koraal. Of het kwam, dat de mu zikanten in hun nieuwe uniformen gesto ken waren, of dat er in den afgeloopen winter buitengewoon gerepeteerd ls, weten we niet. doch een feit was. dat „U.N.I." zich van haar beste zijde Het hooren. Tusschen de nummers door trad de heer Arie Post op, die met zijn declamaties veel succes oogstte. De heer Kluit sprak een slotwoord, waarna gezamenlijk ,.Een vaste burcht is onze God" gezongen werd. Jaarvergadering van de vereeniging van de Chr. School voor L.O. cn Ulo. Deze vergadering werd gisteravond ln Casa Cara gehouden De voorzitter, de heer C. van Tongeren Het zingen Ps. 42 vers 1, ging voor ln gebed, las Spreuken 22 en heette allen hartelijk welkom. De secreta ris, de heer C. J. Lugthart, las de notulen. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van het bestuurslid, den heer C. A. Kruyt, waarin deze te kennen gaf zich niet meer herkiesbaar te stellen. De voorzitter vond dit jammer; de heer Kruyt Is jaren lang bestuurslid geweest en heeft zich ge heel gegeven. De heer Lugthart bracht het jaarverslag uit. Met 1 Januari 1940 hoopt men een nieuwen leerkracht op de Ulo school te krijgen Od de Ulo-school wer den vele leermiddelen door nieuwe ver vangen. Het verslag vermeldt voorts de zorg die men gehad heeft met de gasver- warming der scholen Bi.i de winterkoude ln December waren de lokalen pas om 11 uur behoorlijk warm. Aan het verslag van den penningmees ter, den heer D. Parlevliet, ontleenen wij het volgende: De verlies- en winstrekening over 1938 bedraagt f. 2121.77 en de cijfers van de balans per 31 Dec. '38 zijn f. 35177.38 De heer K. Seinstra verklaarde ook na mens den heer P A. Schoneveld, dat alles ln orde was bevonden De voorzitter bracht den penningmeester dank voor zijn nauw keurig beheer. Tot leden der kascommissie-1939 werden benoemd de heeren D. Verloop en Jac. Par levliet en tot plaatsvervangende leden mr. R Warmoltz en C. Rijnsent. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren J. Houwaart, D. Schonen berg en A. Verloop met nagenoeg algemee- ne stemmen herkozen. In plaats van den heer C. A. Kruyt werd de heer B. J. Thijs- sen gekozen Het hoofd der Ulo-school de heer F. W. A Eikerbout, gaf een zeer uitvoerige toe lichting op het financieel verslag. Voor de opleidingsschool werd een vergoeding ver kregen van f. 8.50 per leerling, omdat voor een leerling der Openbare School de kos ten f. 8.50 bedraagt. Voor de opleidings school in de de Ruyterstraat werd dit be drag te weinig bevonden, dit moest min stens f. 10.zijn De vergadering besloot om bij de betrokken autoriteiten te re clameeren Bij de rondvraag werden lang durige besprekingen over belangrijke on- derwijsaangelegenheden gehouden. Onze plaatsgenooten Jac. Haasnoot en J. v. d. Niet slaagden te Den Haag voor het diploma stuurman op stoomzeevls- schersvaartuigen. T)ampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-lioestbon bons, Doos 25 c. Dampo-neusdruppels, Flacon m. druppelspuitje 60 c 1526 flngez Med.) LISSE. DE LISSER AFDEELING HERDENKT HEDEN 60-JARIG BESTAAN. De afdeeling Lisse van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur her denkt heden haar 60-jarig bestaan in een bijeenkomst welke vanavond in hotel De Witte Zwaan" wordt gehouden. De afd Lisse van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur is een der oudste afdeelingen en werd opgericht 13 Maart 1879. Het was ln de maand December 1878 toen de heer A. de Graaft een schrijven van het hoofdbestuur der Alg, Vereeniging ontving, waarin werd medegedeeld, dat door een harer leden, den heer J. J. Brasser, het voorstel was gedaan om de bestaande ver eeniging in afdeelingen te splitsen. Het bestuur kon zich met het voorstel van den heer Brasser wel vereenigen en liet in elke gemeente, waar zich beoefena ren van het Bloembollenvak en leden van de vereeniging bevonden een onderzoeknaar de wenschelijkheid van splitsing instellen. Om eerder tot dat doel te geraken, wer den door den heer A. de Graaff de ver schillende vakgenooten ultgenoodigd In deze gemeente o.a werd het voorstel ge steund door den heer A. de Graaff, J H. Kruseman. M. v. d. Vlugt, D. Nieuwenhuis en G. Blokhuis. Tevens nam ieder der aan wezigen op zich om nieuwe leden te werven. Op den 27sten Januari 1879 heeft een bijeenkomst der afgevaardigden met het bestuur te Haarlem plaats gehad en had de heer A. de Graaff het genoegen te kun nen mededeelen. dat zich te Lisse 23 vak genooten bereid hadden verklaard de ver eeniging met hun lidmaatschap te steunen Ingeval tot reorganisatie besloten werd. Daarop zond het bestuur een circulaire aan de leden der vereeniging met de uit- noodiging den 17den Februari te Haarlem bijeen te komen. In deze algemeente vergadering werd de reorganisatie der vereeniging ln afdeelingen met bijna algemeente stemmen aange nomen. Op 13 Maart 1879 waren 23 vakgenooten uit L'sse bijeen en werd de afdeeling Lisse definitief ocger'cht Het eerste bestuur was toen als volgt samengesteld: A. de Grsaff. voorzitter; G. Blokhuis, secretaris; M. v. d. Vlurt penn'ngmeester. In 1880 werd de heer G. Blokhuis, voor zitter en vervolgens fungeerden als voor zitter de heeren G. Blokhuis P. Joh. Weverbergh. G Blokhu's. A. Gu'demond A. Verduyn Jr.. J M. van T'l. M. Vrldhuy- va-t Zanten Sr C M Orulleirans A. Ver dien Jr. en *4 Veldhuizen van Zanten Rz. Dat de afdeeling z'ch steed* heeft uitgebreid, blijkt wel hier uit. dat het ledental 315 bedraagt, Jubileum-Uitvoering Kinderkoor „Klein Excelsior". Het kinderkoor Klein Excelsior" vierde zijn 10-jarig bestaan met een groote jubi leum-uitvoering in gebouw „Rehoboth" De zaal was flink bezet. De eere-voorzitter, dr. Th. Ruys Jr.. ••prak een openingswoord. Het jubileerende koor wenschte spr. hartelijk geluk. Dr. Ruys wenschte het koor ook voor de toe komst het beste toe en hoopte, dat de leden van „Klein Excelsior" zich mogen ontwikkelen tot nachtegalen die straks in het groote koor „Excelsior" het hoogste lied zullen zingen Ook den onvermoeiden dirigent, den heer Theo Westerdaal. wenschte dr. Ruys geluk. De heeren Schansman uit Amsterdam, tenor, en Xlaas Hulsbos, uit Lisse, bariton, werden eveneens speciaal verwelkomd- Voor deze jubileum-uitvoering was inge studeerd het mooie werk: „De geschiedenis van Jozef", kindercantate voor koor en soli door S M BoumanVan Thertholen Groote bewondering dwingt het af, dat de dirigent een koorwerk van zoo'n om vang met deze Jeugdige zangers en zange resjes zoo wist in te studeeren, dat het geheele stuk uit het hoofd gezongen kon worden Wat de 'ütvoering zelv betreft, hiervoor hebben wij niets dan lof en bewondering. „Klein Excelsior" heeft een groot succes geboekt, met deze schitterend geslaagde ju bileum-uitvoering. Dr. Ruys sprak een slotwoord. Beatrix-fonds éénmaal en de commissie zelfstandig eveneens éénmaal De totale hulp bedroeg f. 3073,12. Dit bedrag is als volgt over de verschil lende instellingen verdeeld: Diaconie of R.K. Armbestuur f.360: Burg. Armbestuur f205Commissie voor samenwerking f 101,40; particulieren of an dereinstellingen f 1589.72; Nationaal Fonds f.297; Prinses Beatrlxfonds f.20. NOORDWIJK. Jaarvergadering Winlieliersver. „Noord wijk". De voorzitter, de heer A. P. C. van We lig opende deze vergadering en sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. De secr. de heer J. v. d. Steen, las de notulen, die goedgekeurd werden. Vervolgens werd het jaarverslag door den secretaris uitgebracht. Hieraan ont leenen wij, dat het ledental hetzelfde ls gebleven. Veel en goed werk is verricht. De voorzitter dankte den secretaris voor dit keurige verslag. De ingekomen en uitgegane stukken werden hierna behandeld De penningmeester, de heer A. Lamens memoreerde, dat aan Inkomsten werden ontvangen f 182.71, de uitgaven bedroegen f. 114.44', zoodat er een saldo Ls van f. 48.27 Te tafel kwam een busje, dat bestemd is giften te bevatten voor het gevormde bii- standsfonds, waaruit de leden, die ln fl- nancieele nood komen te verkeeren. kun nen worden geholoen. Enkele leden vroegen inliohtingen over dit fonds. Zij werden naar genoegen be antwoord. De kascommissie bracht bij monde van den heer Mooijekind verslag uit over de gehouden kascontrole. De boeken en be scheiden waren keurig in orde bevonden. Als kasnazleners werden benoemd de heeren A. de Roos en J. de Lange. De per. aftr. bestuursleden de heeren A. Lamens, J Schmidt en K. Toonen werden her kozen. De voorzitter vroeg volmacht om nieuwe leden te baUoteeren Dit werd toegestaan. Hierna volgde besDreklng van het soaareeldsysteem, zooais in Leiden en Katwijk al reeds bestaat. Hieraan werd door verschillende leden deelgenomen. Er werd besloten om deel te nemen aan zulk een actie. De heer S. de Roos vroeg waar het overschot van de St. Nicolaas reclame is gebleven. De voorzitter antwoordde, dat het te kort van de Ned. fabrlkaatweek er mede weggewerkt ls. Voorts vroeg de heer De Roos om bij V. V. V er op aan te dringen, dat er ook voor Noordwijk reclame wordt gemaakt. Dit zal aan de Middenstandscentrale doorgegeven worden. Den heer J de Lange deed het genoegen dat de geest onder de bestuursleden zoo ïoed is. Hij zeide, dat dit een zekere waar borg is. dat de vereeniging van een klein vereenigingetje een groote vereeniging zal worden. De voorzitter dankte voor deze woorden. De heer De Lange vroeg om foto's van het bloemenfeest in de halls der hotels te deen ophangen of liever albums. De voorzitter zelde, dat dit in het bloe- mencomité zal worden besproken. De heer De Lange werd als Ud van de commissie tot nazien van de boeken van den penningmeester der middenstands centrale benoemd. Tot slot wekte de voorzitter op om de gedachte eens te laten gaan over een eventueel te leggen mazaïek bij het as. bloemenfeest. Het bestuur werd gemach tigd om naar bewind van zaken te hande len. Hierna volgde sluiting. RIJNSBURG. Tweetal Ger. Gemeente. Door den kerkeraad der Ger. Kerken is in de vacature Broekstra het volgende tweetal opgemaakt: 1. Ds. G J Hoytema te Smilde; 2. W. J. Smit te Waddinxveen. Alhier ls een Geltenfokvereenlging op gericht. Reeds hebben zich 38 personen als lid opgenomen. Het bestuur ls als volgt samengesteld: C. Hogewoning Czvoor zitter; C. de Hoog, secretaris; M. Zijlstra, penningmeester; J de Mooy, 2e voorzitter; S. de Mooy, 2e secretaris. SASSENHEIM. Groslijst R.K. Staatspartij. Door het indienen van verschillende lijs ten en het bedanken door eenige reeds ge stelde Candida ten, ls de groslijst der R.K. Staatspartij thans als volgt samengesteld: H. Bader, G Bemelman, A W. Blom, G Eoekel, H. W. Braun, A. v. Dorp. G C van Dijk, H F. Homan Chr.zn.. J W, Kortekaas. J. L. v. Reisen, J. C. Schrama, A. W. Tijs- sen, L .Verdegaal, A. J. Verklei), F. J. M. Wilking en J. C. Zandvliet. Warmonderdam- en Alkemadepolder, Gisteren vergaderden de stemgerechtigde ingelanden van den Warmonderdam- en Alkemaóerpolder ln hotel „Het Bruine Paard", onder leiding van den 2den voor zitter, den heer A. J. Verkleij. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. De oommissie tot nazien der rekening over 1938 had alle bescheiden in orde be vonden. De rekening werd hierna als volgt vast gesteld: inkomsten f. 1775,88, uitg. f. 1097 61 batig saldo f. 678.27 De begrooting 1939 werd hierna vastge steld aan inkomsten en uitgaven op I.1704,40. De omslag voor 1939 werd bepaald op f 10 per H.A. (onveranderd). Met blijdschap werd kennis genocnen van een besluit van Gedep. Staten tot wijziging van het bijzonder reglement van den pol der. waarbij bepaald is, dat vrijdom van omslag beperkt blijft tot die perceelen, waaraan die vrijdom op 1 Januari 1937 verbonden was. I N S B. een bepaalde verhouding propageert; 2e. anti-semietisme huldigt; 3e. het natio- naal-sociallsme alle vrijheid op politiek ter rein, alle organisaties wil schrappen en tol eén partij wil maken en 4e. omdat de be strijding van andersdenkenden zoo bar- baarsch ls, waardoor het voor een Christen onaanvaardbaar is. Ten slotte heeft de heer Weisz de spre kers dankgezegd. Gevonden: Zwart kinderschoentje, rijwlelbelastingmerk; portemonnaie met 'nhoud. Inlichtingen bij dc politie op werkdagen tuaschen 910 uur v.m. NOORDWIJKERHOUT. In café „De Zwaan" had een groote propaganda-vergadering plaats, uitgaande van den R.K. Volksbond. Na vele voorbereidende maatregelen, komt ook in onze gemeente, de beweging „Naar de nieuwe Gemeenschap" in actie. Plebaan L. Westerwoudt. zette het doel dezer nieuwe beweging uiteen. Een comité van actie, met een plaatse lijk algemeen comité en een plaatselijk leider werden geïnstalleerd. De groote zaal was geheel met belangstellenden gevuld Op lofwaardige wijze maakt de damesnaaikrans ..St. Martha" zich dezer dagen verdienstelijk. Ze voorziet n.l. vele kinderen, die binnenkort hun eerste H. Communie zullen doen van nieuwe klee- ren. De prijs der melk ls verlaagd tot 10 cents per liter. VOORHOUT. Beëindiging Tuinbouw-Winter- Avondcursus. Gisteravond vond in één der lokalen der Bisschoppelijke Nijverheidsschool de slui ting plaats van den Tuinbouw-winter- avondcursus. Nadat broeder Modestus de bijeenkomst had geopend en een welkom had gericht tot den Rijkstuinbouwconsulent ir. Vol- kersz uit Lisse, den Vader Overste der B. N. S. en de leeraren, werd een aanvang gemaakt met de eindles. Hierna verkreeg de Rijkstuinbouwconsu lent het woord. Hij schetste wat een cur sist voor heeft op degenen, die geen cur sus hebben doorloopen Door ir. Volkersz werden diploma's uit gereikt. aan M. v. d. Poel, Zoeterwoude; M. v. d. Vlugt, Voorhout; H. v. d Tang G an., Voorhout; H. v. d. Peet, Lisse; J. Bakker, idem; W. v. Gerven, idem; C. v. Vliet, Voorhout; N. v. d. Poel. Zoeterwoude; F. v. Dorp, Voorhout; J. Zwetsloot. Sassenheim; C. v. d. Burg, Noordwijkerhout; J. v. d Berg, idem; C. Langelaan. Voorhout; D. Ruigrok. idem; Th. Nieboer. intern; Th. Kerkvliet, Warmond; J. Kerkvliet, idem. Namens de cursisten werd een dank woord gesproken door M. v. d. Poel die een kistje sigaren aanbood. OSGSTGEEST. Commissie voor Bijzondere Nooden. Aan het jaarverslag van de „Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Noo den" ontleenen wij het volgende: In den loop van 1938 werden 18 gevallen behandeld. In 9 gevallen werd hulp ver leend, waarvan door het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden 7 maal, het Prinses VOORSCHOTEN. Eenheid door Democratie. In hotel Deurloo werd een openbare ver gadering gehouden van de Ned. beweging voor „Eenheid door Democratie". De belang stelling was slechts gering. Namens het bestuur van het district Zuid- Holland II sprak de heer M. G. Weisz een openingswoord, waarin hij een korte uit eenzetting gaf van het doel der beweging. Als eerste spreker voor dezen avond werd het woord verleend aan den heer D. van aer Zee, uit Den Haag, die sprak over „Ne derland sluit uwe gelederenWij leven, al dus spr.. ln een bezeten wereld, waarin het mogelijk is dat in China 60 millioen men- schen verhongeren, ln Duitschland de Joden van hun bezittingen worden beroofd, mil- lloenen werkloozen geen arbeid kunnen vinden en de milliarden liggen opgestapeld in de banken. Ook ons land drijft stuurloos mee en het verlangen groeit naar een groo- tere verbondenheid der menschen. Recht' en redelijkheid zijn op het oogen- blik ondermijnd door een vermeend natio naal belang. Om ons volkskarakter zuiver te bewaren, ging spr. verder, moeten wij ons verzetten tegen den geest des verderfs en dat is met eendracht mogelijk. Eenheid door democratie zoekt, boven alle verschillen uit, wat Nederlanders verbindt en het nationale goed te verdedigen ls de taak van een ieder. Door de verkiezingen is het mogelijk te zorgen voor een eensgezind Nederlandsch Volk. Na de pauze werd het woord verleend I aan ds. A. M. Brouwer, Ned. Herv. Predikant Engelen (N.B.l voor een uiteenzetting cr; .Kan een Christen natlonaal-socia- list zijn." Deze vraag is niet gemakkelijk te beant woorden, aldus spreker, ten eerste omdat er een La'ijnsche spreuk is die vertaald luidt: over het innerlijk heeft de kerk geen oordeel en ten tweede omdat de Ned. Herv. Kerk zich niet offirieel heeft uitgesproken I over de N S.3. en het nationaal-socialirme als zoodanig. Toch luidt het antwoord ont kennend. omdat: I le. in de verhouding Kerk en Staat de WARMOND. Prof. Cleophas over de Nieuwe Gemeenschap. Onder een voor Warmond ongekende be langstelling had in Hotel „De Stad Rome" een bijeenkomst plaats, waarin prof. Cleo phas een nadere uiteenzetting gaf over het veelbesproken onderwerp: De Nieuwe Ge meenschap". Het initiatief in deze was uitgegaan van pastoor Oudejans, die aan het bestuur van den Volksbond verzocht had de leiding der bijeenkomst op zich te nemen. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van den Volksbond, den heer M. J. Hogenbcom. Prof. Cleophas wees er op. da t hier niets nieuws gebraoht wordt, doch dat deze actie slechts beoogt een intenser beleven van de richtlijnen, aangegeven in de bekende encycliek „Quadragessimo Anno". Dat wij thans leven in een bezeten wereld, aldus spreker, waarin bijna alle dingen, die een maal vast en heilig leken, wankel zijn ge worden, is een gevolg van het verderfelijke individualisme, dat ook het geheele open bare leven heeft aangetast, zelfs het gods dienstige leven. Hier heerscht de verkeerde gedachte, dat godsdienst privaatzaak is: een stelling die funest is voor het welzijn der menschheid. De Nieuwe Gemeenschap nu wil de maatschappij verbeteren, doch dit kan slechts geschieden wanneer wij be ginnen met onszelf. Ons geheele leven moet doortrokken zijn van het Christelijk be ginsel, want dit ls noodzakelijk om tot een nieuwe gemeenschap te komen. De pastoor bracht prof. Cleophas dank voor zijn rede en deelde mede. dat binnen kort een vergadering zal plaats vinden van een of meer bestuursleden van alle in deze gemeente bestaande organisaties, om ge zamenlijk een plan samen te stellen, opdat zou gauw mogelijk tot een krachtige actie kan worden overgegaan. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den burgemeester en dr. H. J. A. Wa lenkamp Sr. De werkloosheid. De werkloosheid in onze gemeente is be langrijk grooter dan verleden jaar. Over de eerste drie maanden van 1938 werd aan ondersteuning van werkloozen uitgegeven f. 2482,72, terwijl over dit zelfde tijdvak in 1939 is uitgegeven f. 4517.21 Er zijn nog geen teeker.en, die er op wijzen dat de werkloosheid in de komende weken zal al- nemen. BOTEKNOTEERING. De commlssienoteerlng voor Neder- landsche boter ls heden vastgesteld op 80 cent per kg. VRIJWILLIGE LUCHTAFWEER TE AMSTERDAM KOST EEN' MILLIOEN. Het comité voor vrijwillige luchtafweer te Amsterdam deelt mede, dat de kosten voor de hoofdstad cp één millioen gulden worden geraamd. Dit bedrag moet door vrijwillige bijdragen bij elkaar worden ge bracht. ZEVENHOVEN. Over de spoorbaan naar Uithoorn. De polder Zevenhoven en het polderbe stuur hebben bericht gezonden aan de ge meente Mijdrecht over den aanleg van een weg over de voormalige spoorbaan naar Uithoorn. Men juicht dit plan zeer toe. doch is niet bereid in de kosten bij te dragen. Tot hoofdingeland van het hoogheem raadschap Amstelland voor het district Zevenhoven en De Hoef is gekozen de heer G. Blommes te ij n te De Hoef. gemeente Mijdrecht. RECEPTIE IN WESTMINSTER-HALL. Vanochtend is de president der Fransche republiek in Weslminster-hall, waar zich in dr afgeloopen duizend jaar zooveel histori sche gebeurtenissen hebben afgespeeld,, i dcor het Britsohe parlement ontvangen. De groote zaal was vol leden van Hooger- en Lagerhuis. In zijn begroetlngsrede zeide de lord- kanselier dat velen, die vroeger onder dit dak hun rol hebben gespeeld, het vreemd zullen vinden, dat alie vroegere vijand schap tusschen Engeland en Frankrijk is vergeten en dat de president door een zoo groote vergadering als vriend wordt be groet. De lord-kanselier dankte Lebrun voor zijn bezoek, dat een bewijs is voor de banden van vriendschap en gemeenschap pelijke belangen, welke beide landen sa menbinden. De speaker van het Lagerhuis, Titzroy, zeide, dat de liefde, welke Franschen en Engelschen koesteren voor hun eigen land hen niet weerhoudt hand in hand te gaan, spr. hoopt voor altijd, od de paden van vrede. Toch zijn beiden bereid rechtvaar digheid. vrijheid en vooruitgang te be schermen. In zijn antwoord herinnerde president Lebrun aan het bezoek, dat hij gedurende den oorlog heeft gebracht, toen beide stre den voor beschaving en mensehelijkiheld. Hij is daarom vandaag vervuld van een dubbele vreugde, n.l. de vreugde van een nog levendige herinnering en de vreucde ever de diepe beteekenis van dit nieuwe be zoek. De vriendschap, welke 35 jaar geleden bezegeld ls door een grooten koning en een van zijn eigen voorgangers en welke thans traditioneel genoemd mag worden, ls in oorlog en vrede versterkt. Beide landen koesteren in hooge mate den wensch tot vrede, want vrede alleen kan alles, wat de menschellike beschaving ln de eeuwen heeft vergaderd, bewaren. Toch zijn beide bewust van de kracht van hun groote imperia en hebben zij eenzelfde ideaal. Beide landen kennen het onschat bare voorrecht elkaar zonder beperking te kunnen hoogachten, nadat zij zonder bij gedachten tot elkaar zijn genaderd. ZOETERWOUDE. Jaarvergadering R.-K. E.H.B.O. De R.-K. E.H.B.O. hield haar jaarverga dering in het Patronaatsgebouw. De voor zitter, de heer H. J. J. A. Smeets, opende de vergadering. De notulen worden onver anderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris vernamen we. dat het le dental in 1938 was teruggeloopen van 62 tot 29. Het aantal donateurs bedraagt 14. De rekening over het jaar 1938 sluit in ontvangsten op f. 395.28 en in uitgaven op f. 395.23', i. Er is nog een schuld van f. 50. De begrooting voor 1939 sloot in ontvang sten en uitgaven op f. 193.24' i. De kascom missie, bestaande uit mej. P. van der Zon en de heeren P. C. Paardekooper en C. v. Leeuwen bracht gunstig verslag uit. De periodiek aftredende bestuursleden mej. Cl. van Es en den heer H. A. Friebel, resp. 2e penningmeesteresse en secretaris, werden bij acclamatie herkozen. De voor zitter deelde mede, dat de contributie voor de oud-leden ls verlaagd tot f0.25 per maand. Bij de rondvraag brengt de heer Slinger land dank aan het bestuur voor het vele werk dat gedaan werd. Een bijzonder woord van dank brengt spreker aan dr. Kortmann, voor de groote bereidwilligheid welke hij steeds betoonde. „Weet Je wel zeker. Pieter, dat je vader de wielen niet zal missen?" Na in den middag aan wal te zijn ge gaan. heeft Hitier od het Theaterpiein na door Neumann toegesproken te zijn. het woord gevoerd Hij ze'de onder meer: ei,! vormt een grensland en zult ervaren wat het be teekent niet verlaten te zijn maar een geweldig rijk achter u te hebben. U t nood en leed is uw gemeenschap gegroe'd. Dat zii nooit meer verbroken zal worden, zii onze wil en dat geen andere macht haar ooit zal breken of schenden, zweren wij". Hitier zeide verder, dat Duitschland weet wat het van de wereld te ver wachten heeft. De Duitschers hebben niet dc bedoeling de rest van de wereld kwaad te berokkenen maar het leed, dat de anderen den Duitschers hebben ver oorzaakt. moet hersteld worden. Hitier zeide te gelooven, dat men thans in hoofdzaak aan het slot van dit weerga- looze herstel gekomen is. De Fuehrer bracht den Memeilanders dank voor hun houding. Hii meende daar voor niet beter zijn erkentelijkheid te kun nen toonen dan door hun leider het eere- teeken te verleenen. dat de beste strijders van het nieuwe Duitsche rijk op de borst dragen. Memel is eens in den steek gela ten door een Duitschland. dat zich aan smaad en schande had overgegeven. Het is thans teruggekeerd tot een nieuw, gewel dig Duitscfrand. dat vastbesloten is zijn lot zelf te bepalen, ook al bevalt dat de rest van de wereld niet. VERTEGENWOORDIGERS VAN LABOUR BIJ CHAMBERLAIN. Vanochtend heeft minister-president Chamberlain een deputatie van vertegen woordigers van het congres van vakver- eenigingen. de labourpartij en de labour- fractie van het Lagerhuis, ontvangen. De deputatie heeft de inzichten van de Labour ten aanzien van den internatio nalen toestand uiteengezet, in het bijzon der wat betreft de collectieve veiligheid. Chamberlain werden inlichtingen ge vraagd omtrent de verdere ontwikkeling van den tn?.?t"nd. Het resultaat van het bezoek zal wor den besproken in de buitengewone bijeen komst van de or-^n'~aties in het trans porthuis hedenmiddag. HUDSON TE MOSKOU. De Britsche onderstaatssecretaris voor buitf 'a.ndschan handr' I.udson. die te Meskou is gearriveerd zal vanmiddag na de lunch een bezoek brengen aan Litwinof en Mikoyan. den volkscommissaris vcor buitenlandsoben handel. 39

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7