LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 Maart 1939 Opnieuw: het centrale vliegveld ViSSCHERIJ-BERICHTEN De lasten op het wegverkeer BEURSOVERZICHT Binnenland Buitenland De Pers over de inlijving van Memel MARKT BERICHTEN DE CHR. BESTURENBOND IN 193». Het ledental ging in bijna alle afdeelingen vooruit. Het jaarverslag van den Leidschen Chr. Besturenbond over 1938, dat heden ln druk is versohenen, maakt met groote dank baarheid melding van het feit, dat het ledenaantal in nagenoeg alle afdeelingen ls vooruit gegaan. Van de 22 aangesloten afdeelingen boekte een zeventiental, dank zij een krachtige propaganda-actie, een behoorlijke winst Doordat de Chr. Nat. Werkmansbond met ingang van 1 Januari f938 het lid maatschap van den L.C.B.B opzegde, het geen een achteruitgang met 227 leden be- teekende. liep het aantal van den L.C.B.B over 1938 van 2605 tot 2571 terug. Dank zij 195 nieuwe leden bleef men slechts 34 leden beneden den hoogsten stand. Het aantal werkloozen uit den Kring van den L.C.B.B., dat voor een steunuit- keering in aanmerking kwam. was het laagste op 28 Mei toen zich 421 personen meldden Het hoogste aantal (658) ver scheen op 24 December. Aan steun werd over 1938 ruim f. 230.988 uitgekeerd. Over 1937 bedroeg dit bedrag f. 232.819. Uitvoerig worden ln dit jaaroverzicht de vereeniglngswerkzaamheden gememo reerd. In een groote behoefte schijnt de brand- stoffenregellng te voorzien. Zoo lezen wij in het verslag, dat in den winter 1937— 1938 voor 2600 H L. anthraciet. 1300 HL. eierkolen en 1200 H.L. cokes werd afge leverd. Aan dividend werd ruim f.455 uit gekeerd. Het Bureau voor Rechtskundig Advies voerde 13 processen, waarvan er 9 met succes werden bekroond. In totaal werd door dit bureau voor f. 1131 geïncasseerd. In het verslag wordt verder nog her innerd aan de Ingebruikneming, op 30 Juni, van het gebouw voor Chr. Belangen, waardoor de L C.B.B. een eigen vergader plaats kreeg. Tenslotte wordt nog een overzicht ge geven van den veelomvattenden arbeid van het Chr. Comité voor Werkloozenzorg. Aan het jaarverslag zijn nog aparte overzichten van het TB C -fonds „Draagt Elkanders Lasten" en de bibliotheek toe gevoegd. AVONDTEEKEN'SCHOOL R-K. VOLKSBOND Tentoonstelling, In het schoolgebouw Paul Krugerstr. 37 ls gisteravond een tentoonstelling geopend van het werk. dat In den loop van het jaar vervaardigd is door de leerlingen van de Avondteeknschool van den Ned. R K. Volksbond (directeur de heer P. J. J. van Weerlee). Op deze tentoonstelling is een zeer groot aantal teekeningen bijeengebracht. Naast eenvoudige vlakversieringen vinden we er zeer geslaagde reclameteekeningen. inge wikkelde machineteekeningen en zelfs bouwteekeningen van huizen en schepen. De tentoonstelling laat zien wat er ver vaardigd is en de openbare les toont ons hoe het gemaakt wordt. Speciaal voor wat de schildersklasse betreft is dit zeer in teressant. Ook morgenavond van 79 is de ten toonstelling geopend en wordt de openbare les nogmaals gehouden. R. K. LAND- EN TUINBOUWBOND Rede van mr. H. P. Marchant. Od uitnoodlgine; van den Boerenvakkring Leiden van den L. T. B.. sprak oud-minis ter mr. HP. Marchant hedenmorgen in ..den Burcht" over de N. A. P. A. (Neder- landsche Antle Pollen Actie). De belang stelling .voor deze bijeenkomst was zeer groot. Na de vergadering op de gebruike lijke wijze te hebben geopend, gaf de voor zitter een kort- résumé van hetgeen or in het afgeloopen jaar ln den boerenvakkring Leiden van den L. T. B. tot stand is geko men. Spr. wees o.m. op de gunstige wer king van de consumptie melkregellng. Spr. noemden dezen maatregel den meest betee- kenende, welke voor den kring heeft plaats gehad. Mr. Marchant ving zijnb etoog aan met eroo te wijzen hoe bitter noodzakelijk het bestaan van den N.A.P.A. is voor allen die persoonlijk hun zaken hebben Deze actie mag niet verstaan worden als een organisatie, doch als een „actie". Het is dus ook volkomen een vergissing, dat verschillende organisaties tegen ae N. A. P. A. zijn ingenomen uit een soort con- currentievrees. Spr. wees er verder op hoe deze actie er geen enkele godsdienstige of politieke richting op na houdt en dus plaat-s biedt voor een ieder. Het gevaar, dat in deze dagen onze bijzondere aandacht trekt ligt in het tegen over elkaar staan van de kapitalistische klasse en het proletariaat, de arbeidersklasse. Het gevaar van dc pc» liepen zien wij in Duitschland duidelijk ten toon gesteld. Daar zi.in het de „Hermann Göring Werke", die alle kleine organisaties en bedrijven naar zich toe trekt en deze aan haar bedrijf vastlegt en ondergeschikt maakt. Dit gevaar moet hier worden ge keerd en daarom moet den menschen dui delijk gemaakt worden waaruit dat gevaar bestaat. Deze actie maakt geen aanmer king op het regeeringsbeleid. doch streeft er naar dat de volkswil de regeering een weg zal wijzen, welke het gevaar van de poliepen zal weten te keeren. Spr. erkende het nut van de midden standsorganisaties, doch vroeg zich af: „Wat helpen ons deze als zij niet het grootste gevaar nX de poliep in het oog houdt?" Het groote gevaar is dat de ge- heele zelfstandige middenstand door en kele en tenslotte door één groote po lier» wordt opgeslokt en dan Vraagt sor zich af. als het zoo ver is. wat heeft dan een doode aan een wet regelende de uit- verkoopen? Spr. geeft enkele voorbeelden van de werkwijze van een dergelijk poliep-bedrijf. De maatregelen, welke de regeering voor ben middenstand treft zijn prachtig, dcch intusschen heeft de middenstand er voor te zorgen dat hij blijft leven. Daarom kan spr zich de afwijzende hou ding van verschiPende middenstandsorga nisaties tegen de N.A.P.A. niet. indenken. Iedere poging om ons maatschappelijk bestel te maken tot een machine, welke ge draaid wordt door één kapitalistisch? macht is on-nationaal. on-Nederlandsc.h en cm die reden is de N.A.P.A. in het leven geroepen om de menschen te waarschu wen. aldus besloot mr. Marchant zün rede waarop een krachtig applaus volgde. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Productiviteit Ned. vliegtuig bouw zal worden vergroot. (Vergadering van heden). In de Eerste Kamer is heden de behan deling der Waterstaatsbegrooting voortgezet. De heer Wiardi Beekman (1/1.) vraagt Inlichtingen over het standpunt van den minister Inzake den steun aan de Neder- landsche vliegtuigindustrie en Inzake den bouw van zes DC 4 toestellen hier te lande. De Nederlandsche industrie ls volkomen ln staat aan de eischen van het moderne vlieg- wezen te voldoen, mits men haar de kans geeft. Indien maar tijdig overleg was ge pleegd, zou men niet voor de noodzakelijk heid zijn komen te staan een order voor zes DC. 4-vliegtuigen in het buitenland te plaatsen. Spr blijft er op aandringen dat deze vliegtuigen in het eigen land zullen worden besteld, De heer Von Bonninghausen (NB B.) ver dedigt de ondernemers van wilde busdien sten. De heer Van der Bilt (S.D.A.P.l acht de loonen der mijnwerkers te laag. De heer Ter Haar (C.H.) meent, dat de minister spoedig zal mededeelen, of hij de cijfers en conclusies van de commlssie-de Vries over de kosten van het motorwegver- keer juist acht. Spr. is geneigd de juistheid aan te nemen. Dat wil dan zeggen, dat het motor-wegverkeer veel meer betaalt dan de kosten die het veroorzaakt. Een be taling van 46 procent van de huidige opbrengst zou voldoende zijn om de eigen kosten te dekken. In deze verhouding moet wijziging komen. Inzake de vliegveldkwestie vertrouwt spr. dat de minister het standpunt zal innemen dat hij niet voor niets het contract met Am sterdam heeft voorbereid. De heer Kropman (R.-K.t verweert zich tegen het verwijt van eenzijdigheid in de vüegvTldkwestie Hij heeft meer contra Lei derdorp dan pro Schiphol gesproken. Het standpunt van de hoofdstad is, dat Rotter dam moet krijger., wat het Rotterdamsche belang eischt. Voor de Rotterdamsche belangen heeft Amsterdam zeker oog. De Rotterdamsche wensch naar een eigen vliegveld kan Am sterdam ten volle begrijpen. Het nieuwe vliegveld te Leiderdorp zou op 20 tot 23 millioen komen. De cijfers van den minister zijn te optimistisch. De jaarverslagen van de K.L.M. zijn sta tistisch zeer slecht. Zij geven onvoldoende Inzicht. De in te stellen commissie moge deze punten onderzoeken. Het ls gewenscht, dat zij alleen uit deskundigen zal bestaan en rekening zal houden met de gecoördineer de belangen van Amsterdam en Rotter dam. Dc minister van waterstaat, de heer Van Buurcn, deelt den heer Wiardi Beekman mede, dat hij niet voelt voor opneming van vertegenwoordiging van industrie en K.L.M. in de regeerings- commissie, welke het vraagstuk van de binnenlandsche vliegtuigindustrie zal bestudeeren. Die studie kan het best gebeuren door een interdepartementale commissie. Het is niet zoo gemakkelijk voor de bin nenlandsche industrie om binnen korten tijd ontwerpen voor verkeersvliegtuigen te maken. Dat er 15 ontwerpen in de afge loopen jaren zijn gemaakt, moet men met een schepje zout nemen. Bovendien zullen bij licentiebouw aanvankelijk vele onder deden uit het buitenland moeten komen. Het combineeren van licentiebouw van buitenlandsche typen en van het maken van een eigen type acht spr. bijna onmo gelijk. Er zal naar gestreefd worden de produc tiviteit van den Nederlandschen vliegtuig bouw geleidelijk te vergrooten. Daarbij zal echter de licentiebouw als stimulans van de eigen industrie van weinig beteekenis moe ten worden geacht en de nadruk moeten worden gelegd op de ontwikkeling van een eigen type. De wilde bussen moeten niet alleen als concurrenten van het spoorwegverkeer, maar ook van de bonafide ondernemers worden gezien. Verlaging van de lasten op het wegver keer zou spr. wenschelijk achten. Hierbij mag echter het belang van evenwicht in de rijksfinanciën niet uit het oog worden ver loren. Men mag uit het rapport de Vries niet concludeeren, dat de huidige lasten op het wegverkeer ongemotiveerd zijn. Im mers. het vraagstuk heeft vele belasting- economische zijden. De eenzijdigheid van den heer Kropman inzake de vliegveldkwestie is minder ge legen in blindheid voor Rotterdamsche be langen dan wel in het verwaarloozen van eenige factoren, welke tot de keuze van een centraal vliegveld kunnen leiden De regee ring wil geen regeeringsbemoeiing an sich maar het bereiken van centrali satie. In de oplossing van den heer Kropman komen Amsterdam en Rotterdam te zeer tn een concurrentiepositie. Deze oplossing zou de regeering niet willen. Dat de jaarverslagen der K.L.M. alle ge gevens zouden moeten openleggen, is een te ver gaande stelling. Het departement beschikt over de noodige gegevens, dat is voldoende. nal: „Teneinde de bedreiging al te weren, moeten Londen en Parijs een hergroepee ring van de Oostzeestaten. welke door Duitschland worden bedreigd, rond War schau tot stand brengen In de „Ordre" schrijft Viviéres dat Duitschland na 25 Maart 1939 de wereld heeft getoond een roofdier te zijn, dat niets anders wil dan zich verzadigen. DE „PRAWDA" OVER DE HOUDING VAN LONDEN EN PARIJS. In een commentaar op de inlijving van het Memelgebied schrijft het Sovjet-blad de „Prawda": De kleine staten, aan hun lot overgelaten, zijn volkomen overgeleverd aan de fascis tische aanvallers, door toedoen van de lei ders der groote burgerlijke democratische landen en ln de eerste plaats Engeland en Frankrijk. Alle besprekingen over wijziging van de buitenlandsche politiek dezer lan den, die de laatste dagen te Londen en Pa rijs gevoerd worden, blijven slechts bespre kingen. De onderteekenaars van Muenchen hebben blijkbaar nieuwe lessen noodig om hun kortzichtigheid in te zien. Men twijfelt er niet aan. dat Parijs zich binnenkort voor de keuze gesteld zal zien. öf de Italiaansche aanspraken op Dzjiboeti, Tunis en andere streken te aanvaarden óf den aanvallers te antwoorden met een krachtig „neen", niet in woorden maar ln daden. De naaste toe komst zal leeren, of de leidende kringen in Engeland en Frankrijk bereid zijn naar ver standige waarschuwingen te hooren, of wel zullen voortgaan met hun bekende politiek van niet-inmenging, die in werkelijkheid de aanvallers .aanmoedigt en een nieuwen oorlog ontketent". 125-JARIG BESTAAN VAN DE INSPECTIE DER ARTILLERIE. Heden viert de inspectie van het wapen der artillerie haar 125-jarig bestaan en ter viering van dit feit is hedenochtend in hotel de Wittebrug te Den Haag een bijeen komst gehouden, waarin luitenant-kolonel W. J. Rij kens toegevoegd aan den inspec teur der artillerie, een causerie over de ge schiedenis van de jubileerende inspectie heeft gehouden. Tot de aanwezigen behoorden behalve de inspecteur der artillerie generaal-majoor Harberts, de commandant van het veldleger luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst, de generaals-majoor jhr. Alting von Geusau en Hasselman, alsmede inspecteurs, brigade-commandanten en regiments-com- mandanten der artillerie en commandanten van verschillende onderdeelen van dit wapen. Generaal-majoor Harberts opende de bij eenkomst met woorden van welkom. Bijzon deren dank betuigde hij aan kapitein de Roo van Alderwerelt, adjudant van Prins Bernhard die de geschiedenis der artillerie te boek heeft gesteld en aan generaal-ma joor Oudendijk, voorzitter van „Ons Leger" welke vereeniging het financieele risico van deze uitgave voor haar rekening heeft ge nomen. Spr. overhandigde tenslotte een exemplaar van dit boek aan den comman dant van het veldleger, aan de oud-inspec teurs der artillerie en aan majoor Fabius en kapitein Dürst Britt die zich bijzonder ver dienstelijk voor het wapen hebben gemaakt. Hierna hield overste Rij kens zijn rede: waarna een gezamenlijke koffiemaaltijd plaats vond. 9 Bij Koninklijk besluit van 20 Maart is aan mr. D. W. Molmuysen met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Vries. COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Een tiental communistische leiders, die hebben deelgenomen aan den opstand van 6 tot 12 Maart is dooi de krijgsraden te Madrid ter dood veroordeeld en terechtge steld. In totaal zullen ongeveer düizend personen voor de krijgsraden terecht staan ln verband met dezen opstand, allen hoo- gere officieren, commissarissen, leiders der communisten en van de geunifieerde so cialistische jeugd. De meeste soldaten, die aan den opstand hebben deelgenomen, zijn na een kort verhoor weer vrijgelaten. CLANDESTIENE IMMIGRATIE LN AMERIKA. De voorzitter van de immigratiecommissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden, Samuel Dickstein, heefte medege deeld. dat voortdurend talrijke vreemde lingen in de Vereenigde Staten worden binnengesmokkeld. De commissie ls voor nemens een streng onderzoek in te stellen en vooral het oog te houden op de prac- tijken van zekere scheepvaartmaatschap- oljen en gezagvoerders, die de gewoonte hebben een overgroote .bemanning" aan te werven. Een schio. dat aan een beman ning van 700 koppen genoeg heeft, komt soms naar de Vereen'ede Staten met 950 man. Het overschot, aldus Dickstein. deser teert dan. Dat ziln geen zeelieden, maar menschen d'e tegen betaling worden bin nengesmokkeld. Er ziin vele gezagvoerders, die 25 tot 50 dollars ontvangen voor iederen b'nnengesmokke'.de. ITALIAANSCHE AMBASSADEUR OVER HANDIGT ZIJN GELOOFSBRIEVEN. De nieuwe Italiaansche ambassadeur te Washington, Colonna. heeft president Roo sevelt zijn geloofsbrieven overhandigd. In zijn toespraak gaf hij uiting aan de hoop, dat de goede betrekkingen tusschen beide landen gehandhaafd zullen blijven. In zijn antwoord vermeed Roosevelt de woorden „keizer van Ethiopië" te gebrui ken. hoewel de ambassadeur zijn geloofs brieven had overhandigd in naam van den koning van Italië en keizer van Ethiopië. Men zie voor nagekomen berichten pagina 3 van het Tweede Blad. LOGE „LEIDEN VOORUIT". Mr. D. A. van Eek spreekt. De Loge „Leiden Vooruit" van de Inter nationale Orde van Goede Tempelieren heeft voor een aantal genoodigden, leden en geestverwanten een open zitting gehou den. De heer mr. D. A. van Eek was uitge- noodigd om tn de groote zaal van het VC.F.-huis, Gerecht 10, een lezing te hou den over „Socialisme en Geheelonthou ding". Naar de voorzitter, de heer P. L. Hesslng. mededeelde, zou deze lezing de eerste zijn van een serie, Nadat een dames kwartet een viertal zangnummers ten ge- hoore had gebracht, voerde mr v. Eek het woord. Allereerst werd in het kort de opkomst, de ontwikkeling en de beteekenis van het socialisme en de drankbestrijding voor de menschheld geschetst. Vervolgens werd het verband aangetoond tusschen deze beide. Men heeft maatschappelijke, wettelijke en persoonlijke drankbestrijding. Tezamen vereenIgd zjjn zij gebaseerd op gemeen schappelijke verheffing van den mensch- De alcohol, in welken vorm ook. verduistert den geest, doet de menschelijke waarde dalen en doet den mensch de controle over zich zelf verliezen. Hij is in dezen toestand een willoos schepsel, overgeleverd aan elkeen Vooral in dezen tijd is dat gevaar lijk Wij hebben menschen noodig. die nuchter ln staat zijn te strijden voor hun belangen. Daarom behoort een goede socia list gehee'onthouder te zijn. aldus besloot spreker zijn lezing. Enkele personen stelden vragen, welke door mi', v. Eek werden beantwoord um kwart over tien sloot de voorzitter deze open zitting met een woord van dank tot mr. v. Eek en de andere medewerkenden. De Britsche pers veroordeelt de methode van het inlijven van Memel bij Duitsch land. Men beschouwt dit als een aandui ding, dat snel een vredesfront moet wor den georganiseerd. De „Times" schrijft dat de nieuwe stap van den Fuehrer een nieuwe militaire over weldiging naar nationaal-socialist.isch mo del is. De inlijving vertoont alle karakte ristieke eigenschappen van gemilitariseer de diplomatie, waarin de nationaal-socia- listen zich gespecialiseerd hebben. Het Ls duidelijk, dat dergelijke methoden niet in overeenstemming zijn met de redelijke code van internationaal recht. Het blad geeft verder toe, dat de actie inzake Memel niet geheel zonder grond is. ten eerste is Memel vrijwel geheel Duitsch en ten tweede ls Memel in 1923 door Li- thauen plotseling bezet, doch dit recht vaardigt niet een optreden als dat van thans. De „Daily Telegraph" schrijft, dat uit dit optreden blijkt, dat Hitier vasthoudt aan de methode van de gehandschoende vuist. Uit zijn optreden blijkt, dat hij nieuwe aanvallen in petto heeft en al zijn buren worden voortdurend in staat van alarm gehouden. Het blad wijst er op. dat Denemarken, dat een kleine Duitsche minderheid heeft, reden heeft om bevreesd te zijn. Wel heeft Denemarken deze minderheid steeds edel moedig behandeld, doch hierdoor is het niet onaantastbaar- gebleven. In den commentaar op de inlijving van Memel, waardoor Polen wordt omsingeld, schrijft la Rocha&siere in de Petit Jour DUITSCHE REEDERS VRAGEN WEER NEDERLANDSCHE VISSCHERS. Vermoedelijk plaats voor ruim 200 man. Er varen thans nog ongeveer zeventig Nederlandsche visschers op Duitsche traw lers, maar dit aantal zal spoedig wel weer worden uitgebreid. Vooral wanneer over eenige maanden de Duitsche trawlers weer tor haringvisscherb uitvaren, zullen weer heel wat werklooze Nederlandsche zee- visschers een „stee" op een Duitschen trawler kunnen krijgen. De Duitsche „runners", die belast zijn met het aanwerven van visschers voor de Duitsche vloot, hebben zich thans wederom bij de Arbeidsbeurs van Velsen om volk voor de Duit sche trawlers gemeld. Voorloopig is er plaats voor een zestigtal en wanneer men er tijdig in slaagt, deze bijeen te krijgen vertrekt a.s. Dins dag een ploeg van zestig stokers en matrozen van IJmuiden. Het is de bedoeling in April wederom een zestigtal aan te werven, terwijl in Mei negentig man noodig zijn. met het oog op de tegen dien tijd beginnende haringvisscherij. In totaal zul len dus ruim tweehonderd man geplaatst kun ne worden. Het gerucht ging. dat ditmaal ook koks ge plaatst zouden kunnen worden, doch dit blijkt onjuist te zijn. Op dc Duitsche trawlers stelt men aan de koks eischen. waaraan die van de IJmuidensche trawlers niet kunnen voldoen. AMSTERDAM. 23 Maart. De beursstemming was heden als bij toover- slag omgeslagen. Weliswaar had de markt geen bepaald opgewekt voorkomen, want daarvoor was de handel van te geringe afmetingen, maar de verkoopers, welke de laatste dagen geregeld, in de meerderheid waren geweest, hadden zich bijna geheel teruggetrokken, terwijl zich daar tegenover eenige vraag openbaarde. Het aspect van de markt was aldus geheel veranderd. De koersen waren dan ook niet meer geneigd om naar beneden te gaan. Integendeel, kon een al gemeen herstel worden waargenomen. Het feit dat voor het oogenblik althans het oorlogsge vaar niet meer zoo naderbij wordt geacht als dezer dagen het geval was, en de in kalme ter men gehouden troonrede van den koning van Italië, droegen waarschijnlijk tot de verandering van het beurssentimer.t het noodige bij. Dat de situatie veel beter werd beoordeeld dan in het begin van de week, kon wel hieruit blijken dat men zich van de reactie in New York, waardoor verschillende Amerikaansche aandeelen aan zienlijk lager waren komen te liggen, niets aan trok. In weerwil van de daling in Wallstreet werden de Amerikaansche fondsen over vrijwel de geheele linie boven de vorige prijzen afge daan en daarmede bewogen zij zich aanmerke lijk boven de Amerikaansche pariteiten. Onder beurstijd werd bovendien een opwaart- sche richting gevolgd, waarbij zich nogal wat af faire ontwikkelde in de Staalaandeelen. Anar conda's en enkele spoorwegshares, meer in het bijzondéer Illinois Central en Pennsylvanians. Zoowel voor Nederlandsche rekening als voor Londensche rekening werd regelmatig materiaal uit de markt genomen. Op de locale afdeelingen van de markt viel eveneens een veel aangenamer stemming waar te nemen. De affaire was. zooals gezegd, echter van geringen omvang. Koninklijken werden evenwel geregeld in een open hoek verhandeld en stegen na prijshoudende opening tot 300 De Amerikaansche petroleumaandeelen werden eveneens iets hooger genoteerd. De affaire in Industrieelen was van geringe proporties. De Philipsaandeelen konden zich ten opzichte van het vorige slot een vijftal punten verbeteren. Unilevers verkeerden bij zeer beperkte affaire krachtig in herstel. In Aku's ontwikkelde zich eenige beweging; de koers was hier echter zoo goed als niet veranderd, waarbij echter in aan merking moet worden genomen, dat ook de reactie der laatste dagen dit aandeel vrijwel on aangeroerd had gelaten. Suikeraandeelen wa ren vast gestemd. H.VA's kwamen weer ruim schoots boven 400 Zij konden, vergeleken met de vorige slot- noteerlng een koerswinst van een tiental pun ten boeken. De omzetten in de incourante soorten waren onbeteekenend. Voor Tabakken werd eenige belangstelling aan den dag ge legd: Deli Batavia en Oude Deli kwamen een paar punten naar boven, Senembah's echter zagen zich nog eenige procenten van hun koers ontgaan, daar gisteren geen transacties waren afgesloten en thans blijkbaar nog eenlg mate riaal beven de markt hing. De Scheepvaart af deeling was stil. prijshou dend en weinig veranderd. In de rubriek der Ruhberaandeelen liepen Amsterdam Rubbers geleidelijk aan eenige punten naar boven: voor diverse minder courante soorten kwamen ech ter nog ?ager noieeringen tot stand, 'net-geen naar het scheen verband hield met verkoop orders, die dezer dagen nog niet geheel tot uit voering konden worden gebracht. De beleggingsmarkt was stil, de Nederland sche Staatsobligatiën uit de jongere emissies waren prijshoudend, de Oude Schuld daaren tegen was nog lichtelijk aan den gedrukten kant. De Duitsche markt was wat beter gedis poneerd .Fransche fondsen trokken nauwelijks attentie. In Brazilianen werd vrij druk handel gedreven: voor tie dollar-obligatiën in het bijzonder openbaarde zich eenige vraag. Ook de overige Zuid-Amerikaansche waarden waren vrij goed van toon. WISSELKOERSEN. Londen 8.82 3/8 (8.82 3/16) Berlijn 75.40 (75.32'/j>; Parijs 4.991/8 <4.99); Brussel 31.70 (31.70); Zwitserland 42.45 (42.35); Kopen hagen 39.40 (39.40); Stockholm 45.471/! (45.471/*)Oslo 44.35 (44.35); New York 1.88 3/8 (1.88 7/16). Prolongatie V*; Part. disc. V*9'16; Dag geld 1/4l/s', Registermarken 29 3/4; Han dels Sperrmarken 7 11/16; Reismarken 48; Bankpapier 21 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. VISCHPR1JZEN. IJMUIDEN, 23 Maart. Tarbot f. 0.88—0.72; Tong f. 1—0.62; Heilbot f. 1.02—0.85 per kg.: Griet f.3830; Groote schol f.20; Middel schol f. 22.5020. Zetschol f.28—27; Kleinschol f.25—17; Bot f.7—5.40; Schar f.178.50: Tongschar f.30—20; Poontjes f.11—9; Groote schelvisch f.20—17.50; Middel schelvisch f.20—18; Kleinmiddel schelvisch f.20 —18; Kleine schelvisch f. 17.50—10; Groote gul f-9—KL gul f.11—8; Wijting f.7—4.20; Ma kreel f. 5.80—3.70; Versche haring f. 5.70—5.10 p. 50 kg.; Kabeljauw f.58—17 per 125 kg.; Leng f. 1 90 -0.70; Kcolvlsch f. 0.65—0.15 per stuk. Besommingen trawlers: En Avant IJm. 8 f.4240: Adelante IJm. 19 f.3170; Dolfijn IJm. 103 f.1250; Sch. 61 f.1320. Loggers KW. 159 f 1380; KW. 161 f.950_ SCH. 121 f.1470. LEIDEN. 22 Maart. Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Roode kool 6.107.80; Sav. kool 5.10—6.40; Rapen 1.70; Prei 9.60—14.50; Kroten 3.103.20; idem gekookt 68; Uien 3.105.10; Peen 3.10—8.90; Sla 17; Witlof 13—25; Poste lein 20; Spinazie 8—12. Per 100 stuks: Salade 3.40—9. Per 100 bos: Radijs 1.602.90; Selderie 45.60; Rabarber 7; Raapstelen 0.601.10. KATWIJK a. d. RIJN, 22 Maart. Groenten- veiling Uien 2.25—4.25; Witlof 20—24; Was- peen 0.901.90; Kroten 2580; Knolselderie A 14—17, B 7—8.50. GOUDA, 23 Maart. Aangevoerd in totaal 1781 stuks, waarvan 21 slachtvarkens. Vette van 23 24 ct. per pond, levend met 2r: korting; 636 magere varkens 2538; 509 biggen 1015; Gcl- dersche biggen 1418; 6 runderen 190220: 531 nuchtere kalveren 3—3.50; 6 schapen; 5 lamme ren; 17 bokken en geiten 26 per stuk. Han del redelijk. Algemeene markt: 72 partijen kaas. Prijzen le kwal. met. rijksmerk 2024; 2e kwal. met rijksm. 2122. Crisisaftrek 8.2 ct. Handel: matig 351 ponden boter, goeboter 7075: weiboter 65—70 per pond. Handel vlug. 217.000 stuks eieren. Kip eieren 3.203.60; Eendeieren 2.502.75 per 100 stuks. Handel willig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 180.000 kipeieren. Prijzen: 56 58 K.G. f. 3.25—3.30; 58 60 K G. f. 3.30—3.35; 60 62 K G. f. 3.35—3.40: 62 70 K.G. f. 3.40—3.75: bruine 58 72 K.G. f. 3.35—4; kleine eieren f. 3.15—3.20 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeieren. Prijzen f. 2.502.80 per 100 stuks. NAALDWIJK. 22 Maart. Bond Westland Witlof 19—24; Dunsel 5—6; Spinazie 7—14: Aardappelen 3560: Peterselie 4.506: Prei 15.50—17.50; Kelen 5070; Andijvie 7080; Ra dijs 0.701.90; Sla 5.70; Postelein 22-25; Peen 28. RIJNSBURG 22 Maart. Groentenveiling Aardappelen 6075; Kroten 5070; Wasch- peen 1.101.60; Roode kool 6—7; Gele kool 5.50—6; Uien 2.50—3.50; Knolselderv A 15—20. B 8—12; Witlof 20—24 RIJNSBURG. 22 Maart. Bloemenveiling Murillo 1217; Tournesol 1018; Copland 18 28; Bartigon 18—24; Due de Berlin 12—15; Pitt 20—27; Schlegel 14—17: Elisabeth 25—32; Rose Copland 2528: Van der Hoeff 22—25; Pros perity 1417: Rijzende zon 2327: Ibis 15—18; Dor us Rijkers 2428; Goudvink 2?—25; Cra- moisie Brillont 1518; Titiaan 20—23: Prins v. Oostenrijk 16—21; La Reine 1417; Moore 15—17. TER AAR. 22 Maart, Centrale Veiling Spi nazie 24—49; Andijvie 92; Witlof 14-24; Ra dijs 0.802.10, Seldery 6; Raapstelen 6080 VOORSCHOTEN. 21 Maart. Vrije Veiling Kippeneieren 3.40—3.90; Eendeneieren 2 40-2 60. WADDINXVEEN. 22 Maart 435 Kippen eieren. groote 3.20—3.30, kleine 2.85—3: 154 Eendeneieren 2.25,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3