OPEL De ontwikkeling in Midden-Europa STADSNIEUWS LEiDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 23 Maart 1939 Soliede - Veilig - Voordeelig OFFICIEELE KENNISGEVING Een interview met Hacha De Duitsch-Roemeensche economische onderhandelingen De Amerikaansche neutraliteitswet Wie Opel rijdt behoeft niet te rekenen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voor rw GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 Staatspresident dr. Hacha heeft een persvertegenwoordiger te Praag een on derhoud toegestaan, waarin hij sprak over de verschillende in het buitenland ver spreide geruchten over zijn bezoek te Berlijn. Hacha verklaarde: het is onjuist, dat de Duitsche gezant, zooals beweerd werd, te Praag den middag van den veertienden Maart de Tsjechische regeering een uit- noodiging heeft overgebracht naar- Bellijn te komen. De Praagsche regeering heeft veeleer zelf te Berlijn gevraagd of staats president Hacha en de minister van bui tenlandsche zaken. Chvalkovsky, naar Berlijn konden komen om te onderhande len over de toekomstige verhoudingen van het Duitsche rijk tot Bohemen en Moravië. Te Berlijn is beiden heeren geenszins een gereedgemaakt document voorgelegd. Ook heeft de Fuehrer volstrekt onderhan delingen gevoerd, die, zooals indertijd reeds uit het officieele communiqué was op te maken, lang duurden en op vol komen vriendschappelijke wijze verliepen. De tekst van het 'bekende document is pas na deze or.deftiandelingen overeen gekomen. opgeschreven en door beide zijden onderteekend. Juist is, dat hij (Hacha) voor de onder- teekening van het document een rugge spraak met de regeering te Praag noodig heeft geacht, doch slechts omdat hij zon der voorafgaande overeenstemming met de regeering niet heeft willen besluiten het document te onderteekenen. De regeering te Praag heeft des nachts vergaderd en op grond van deze telefoni sche ruggespraak het optreden van den president gebillijkt. De opwinding en zijn ouderdom zullen het volkomen begrijpelijk doen zijn. dat hij na den langen tocht en de onderhan delingen moe is geweest, zoodat hij onder geneeskundige controle een verfrisschings- middel heeft Ingenomen Dit is echter, zooals in tegenstelling met de beweringen van eenige buitenlandsche bladen, nadrukkelijk moet worden vastge steld. pas gebeurd na de onderteekening der documenten. De staatspresident schetste levendig en helder de Indrukken, die hij bij zijn sa menzijn met den Fuehrer heeft gekregen en hij gaf herhaaldelijk uitdrukking aan zijn vreugde, dat het hem gelukt is het vertrouwen van den Fuehrer te verwerven. President Hacha wees met zeer groote verontwaardiging de beschrijvingen van zekere buitenlandsche bladen van de hand, In het bijzonder het artikel van den diplomatieken correspondent van de Daily Telegraph waarin gezegd werd, dat Hacha slechts onder bedreigingen had kunnen worden gedwongen de overeenkomsten te onderteekenen, die. zooals dezelfde bladen hadden gemeld, reeds bij aankomst van Hacha klaar op tafel hadden gelegen. Het Britsche Lagerhuis heeft in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen inzake beper kende bepalingen voor Tsjechische bank rekeningen en de daarbij behoorende wet tot opschorting der betalingen op de lee ning aan Tsjecho-Slowakije. Simon zeide in zijn toelichting, dat de zaak zeer eenvoudig is en dat niets anders werd gedaan dan een verzoek aan de ban ken en houders van goud en effecten om de saldi van Tsjechische rekeningen, te legaliseeren. Het is een zeer ingewikkelde aangele genheid. voegde Simon hier aan toe, en er zal een zeer nauwkeurig onderzoek noodig zijn naar hetgeen men schuldig is aan Tsjecho-Slowakije en wat Tsjecho- Slowakije schuldig is aan Groot-Brittan- niè. Spr. geloofde niet dat in zeer alge- meene termen iemand zal kunnen zeggen, hoe het met deze rekeningen staat. Ten aanzien van de schenking van vier mil- lioen pond zeide hij, dat indien het Huis bereid is deze te bestemmen voor vluchte lingen, die zonder middelen voor hun ver voerkosten of het benoodigde landings geld zouden zijn, in plaats van het strikt te beperken tot vluchtelingen in Tsjecho- Slowakije, hij, Simon, gevoelde, dat dit in overeenstemming met den geest en de bedoeling van het Huis zou zijn. Wohltat heeft ten slotte zijn vertrek toch nog uitgesteld en de onderhandelingen over een aanvulling van het bestaande Duitscn- Roemeensche handelsverdrag worden voort gezet zonder te zijn onderbroken, aldus deelden Roemeensche officieele kringen gisteravond mede. Wohltat en de Duitsche gezant te Boekarest hebben een bezoek ge bracht aan Gafencu: de gedachten wisseling duurde geruimen tijd. Aangezien de voor naamste onderhandelingen over een han delsverdrag gevoerd zijn door den minister voor economische zaken, is het nog niet zeker, of het Duitsche bezoek aan Gafencu in verband staat met de overeenkomst. De handelsbesprekingen van gisteren hebben een gunstige wending genomen volgens officieele kringen en het is mogelijk, dat later in deze week een overeenkomst wordt cnderteekend. Wanneer dat gebeurt, zal de overeenkomst voor Roemenië geen politieke verplichtingen met zich meebrengen en geen commercieele monopolies zoo wordt verklaart' doch zij zal eenvoudig een com mercieel document vormen ten behoeve van de uitbreidln- van den omvang van den Poemeensch-Duitschen handel door nor male middelen. De Roemeensche premier, Calinescu, heeft tegenover vertegenwoordigers van de Roemeensche pers een verklaring afge legd van den volgenden inhoud: Het oproep-n van eenige contingenten in 7-kere gebieden des lands heeft een zuiver preventief karakter gedragen Bijgevolg ;ijn de troepen niet nabij de grens gekomen en zullen zij er niet nabij komen. Wanneer over tien tot veertien dagen de internationale atmosfeer kalmer wordt, ge lijk wij dat hopen, zullen de reservisten on middellijk naar hun haardsteden terugge zonden worden. Tot dat oogenblik zijn maatregelen geno men, opdat deze concentraties het economi sche leven niet hinderen. Zij, die een rol ver vullen in dat leven, zullen dus niet. onder de wapenen worden gehouden. Evenzoo zal de voorziening van het leger niet geschieden op de detailmarkt. In het gewone treinverkeer is geen enkele wijziging gebracht. De regeering heeft geen enkelen buitengewonen economisohen of financieelen maatregel genomen, want de bovengenoemde operaties moeten zich in een normaal kader ontwikkelen. Daarom moeten de omstandigheden met volstrekte kalmte worden beschouwd. Ik moet er op wijzen, dat de reservisten geantwoord hebben op den oproep met een v aderlandslievend vuur, dat indrukwekkend was, en dat de staatsapparatuur volmaakt gefunctionneerd heeft. Dat geeft ons niet alleen een gevoel van trots, maar ook van volstrekte veiligheid. Een stem uit Polen. Onder het opschrift: ,,Het uur der groote beslissingen", publiceert het blad Polonia, het orgaan van de Christelijk democratische partij, een artikel van generaal Sikorski, waarvan de voornaamste passages als volgt luiden Het bezit van Tsjecho-Slowakije verze kert Duitschland de ontegenzeggelijke su perioriteit in geheel Centraal- en Oost- Europa. Deze toestand is allerdreigendst voor alle landen, die in de nabijheid van Duitschland liggen. De landbouwrijkdom- ;nen van Roemenië, zijn petroleumterreinen. vormen reeds het voorwerp der openlijk be leden, Duitsche begeerte. Wanneer Duitsch land er ln zou slagen den enormen buit van Tsjecho-Slowakije aan te vullen fl|et de uitgestrekte natuurlijke rijkdommen van Roemenië, zou Hitier niet meer dralen een oorlog van langen duur te ondernemen en aldus zijn droom van verovering van Europa te verwezenlijken en van oprichting van het ..Heilige Duitsche Rijk". Ongelukkig voor Duitschland, vergeet het, dat in den mo dernen oorlog, „de moreele factor" van ka pitaal belang is en van dit standpunt ge zien heeft de roof van Tsjecho-Slowakije het geweten der geheele wereld tegen Duitschland in opstand gebracht." Sikorski besluit met de volgende overwe gingen over de houding van Polen: „Het hangt van Polen af, of de geschiedenis, die opengeslagen wordt, somber zal zijn, dan wel of daarop zijn ware grootheid geschre ven worden zal. Optredende uit naam van zijn eigen onaantastbaarheid, zal het volk van Polen zich. wanneer het oogenblik ge komen is, scharen aan de zijde van hen, die zullen strijden voor de vrijheid". KON. NED, MIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Natuurreservaat „de Hooge Veluwe". De afd. Leiden van bovengenoemde Mij. hield gisteravond een druk bezochte bij eenkomst in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia". Te halfacht sprak de voorzit ter, de heer Joh, Jonker een hartelijk wel komstwoord tot de aanwezigen, in het bij zonder tot den spreker, den heer J. H. He- melink, rentmeester van de stichting „Het Nationale Park de Hooge Veluwe", die be reid was bevonden om over dit mooie na tuurreservaat een lezmg te houden. Alvorens hiertoe werd overgegaan, wer den de notulen der voorgaande vergade ring voorgelezen en onder dankzegging aanvaard. Na het behandelen der ingekomen stuk ken en het balloteeren van eenige nieuwe leden, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur aan de „Hofstadbloem" te Den Haag een zilveren medaille geschonken heeft; dat het bestuur van de Tuiniers- en Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden" werd vereerd met een mooien bloemenmand bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan dezer vereeniging en dat de wlnterbijeenkomst van de Maatschappij zal worden gehouden op Dinsdag 4 April te Den Haag. Vervolgens was het woord aan den heer Hemelink, die uitvoerig het doel van de stichting uiteenzette. Het G500 Hectare groote terrein was voorheen eigendom van ?en N.V. Ten bate van het algemeen nut heeft de stichting dit terrein aangekocht en 5000 H.A. in tact gelaten, zonder één enkelen openbaren weg. In het eerste jaar 1935, bedroeg het aantal bezoekers 35000, hetgeen gestegen is tot S8000, Hoofdzaak is cm onzen landgenooten te laten zien wat in het eigen land aan natuurschoon te vin den is. Door het aanleggen .van terreinen met loofhout, streeft men er naar om vooral in het najaar een schitterend effect te ver krijgen door de buitengewoon mooie herfst tinten, hetgeen door het prachtige kleu renspel nog indrukwekkender is dan het groen der dennen. De uitgestrekte heidevelden worden on gerept gelaten, de natuurstaat aldaar is ongetwijfeld een der schoonste van ons land. Tot slot deelde spreker mede dat de opzet is, om voornamelijk den kleineren man, hem, die niet in staat is om buitens lands te gaan, te laten genieten van het vele schoons, wat in onze onmiddellijke omgeving te vinden is. Een bijzonder mooie collectie lichtbeel den, waarbij voornamelijk aandacht werd geschonken aan het in de natuur voorko mend wild, vulde deze interessante lezing aan en verhoogde het genot ervan. Het hartelijk applaus van de vele aanwe zigen was met het dankwoord van den voorzitter het overtuigend bewijs, dat de lezing zeer in -den smaak wak gevallen. Een resolutie, waarin opheffing van de neutraliteitswet wordt gevraagd en daarvoor in de plaats wetgevende maatregelen, gelijk aan die, welke reeds door Pittman in den senaat zijn voorgesteld, is door Thomas Hennings in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden ingediend. De senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft in een besloten zitting het be sluit genomen, op haar speciale agenda voor a.s. Woensdag de kwestie te plaatsen der voorgestelde nieuwe neutraliteitswet. De commissie heeft kennis genomen van verklaringen van Summer Welles, admiraal Leany en generaal George Marshall, den waarnemend chef van den generalen staf van het leger, die alle betoogden, dat de vervaardiging door de Vereenigde Staten van schepen, munitie en wapens voor Zuid- Amerika. gelijk Pittman voorstelde, een be dreiging van aanvallen tegen het Westelijk halfrond zou verminderen. 1497 (Ingez. Med.) GEBOREN: Willem, z. var. M. Hartevelt en J. Neuteboom: Adriana Anna Maria. d. van M. H. Vrolijk en M. P. v. d. Lans, Gijsbertus Gerardus Antho- nius, z. van G. Hlllenaar en A. E. van Leeuwen: Hans Christiaan Johannes, z. van A. L. van Nieuwkoop en A. M. C. de Vries: Petrus Hen drik Jacobus, z. van J. Bavelaar en A. P Chrls- Pijn; Gradus, z. van C. v. Vuren en C. v. d. Zwaard; Theodorus Adrianus, z. van G. A. Meijer en H. J. SprokkelenburgPietje, d. van W. Drenth en J. Gorsselink: Dirk Adrianus. z. van D. A. Deelen en M. A. Gótze; Jacob." z. van G van Dijk en F. B. Busse; Ineke, d. van C. W. Pouw en M. v. Kralingen; Antje, d. van P. J. Kroon en E. v. d. Snoek. ONDERTROUWD: J Haantjes, jm. 29 jaar en M. A. Mulder. Jd, 24 jaar; J. H. A. Boeckhorst. Jm. 30 jaar en Tli. M. A. Bergsma, jd. 30 jaar; A. A. Th. van Schie. jm. 28 jaar en P. Pape. jd. 26 jaar. GEHUWD: A. v. d. Visch, jm. en M, Webber, jd.: G. Hoi lander, jm. en E. Vreeken. jd.; E. A. Th, Im- mink. jm. en H. A. C. Brouwer, jd.: A j v d Kwartel. Jm. en H. Guldemond jd.J. C. Pet.it jm. en B. A. Henzen. jd.: M Pret, jm. en C. M. Zaalberg, jd.; W. Wassink, Jm. en C. Onvlee. Jd LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREENIGING. Batig saldo van.... 12 cent! In de bovenzaal van „Patrimonium" heeft de Leidsche Chr. Oranjevereeniging gis teravond haar jaarvergadering gehouden onder leiding van mr. N, G. Geelkerken Deze herinnerde in zijn openingswoord aan de gebeurtenissen van het afgeloopen vereenigingsjaar en wijdde er nog eens speciaal aandacht aan, dat een der be stuursleden, de heer Bogaards, niet lang geleden zijn zeventigsten verjaardag vier de. De voorzitter deelde voorts mede, dat de verjaardag van H. K. H, Prinses Juliana op 1 Mei zal worden gevierd met een feest avond, waarin de Timdelerclub „Het Kind van Staat" zal opvoeren, en dat ook op 31 Augustus en 3 October feestelijkheden zul len worden georganiseerd. De secretaris, de heer L. Boekkooi gaf een uitvoerig overzicht van de gehouden feestelijkheden, terwijl de penningmeester de heer Pieneman, bij een budget van on geveer f. 1200 een voordeelig saldo van 12 cent kon vermelden. Bij de bestuurs verkiezing werden de heeren L. Boekkooi, dr. P. Jasperse en G. Kuperus herkozen. Vervolgens hield dr. J. van Ham een causerie over Marnix van St. Aldegonde, wiens groote politieke en theologische be- teekenis, als vertrouwde van den- Prins en als strijdbaar Calvinist hij schetste, ter wijl spr. na de pauze in het bijzonder het polemisch proza van Philips van Marnix besprak. De avond werd opgeluisterd door mu ziek van het Leidsch Salon-orkest onder leiding van den heer Plu. E. H. B. O. Men schrijft ons: Een kenmerkend verschijnsel van dezen tijd is wel. dat allerwege het verleenen van eerste hulp bij ongelukken door leeken wordt aangeleerd. Enkele jaren terug bezat onze stad nog geen geoefende E.H.B O.'ers, die in afwach ting van den arts of Gemeentelijke Hulp dienst reeds handelend konden optreden om erger te voorkomen en wij weten ons vrij van overdrijving, wanneer wij thans het aantal gediplomeerde helpers ln Lei den op eenige honderden stellen Deze groei is niet alleen plaatselijk, doch over het geheele land doet zich hetzelfde ver schijnsel voor. Tot in de kleinste plaatsen vindt men thans groepen personen, die zich belangeloos op deze taak hebben gewoipen. i Een zeer belangrijke steun werd hierbij i ondervonden van medici, die veelal be langeloos een cursus wilden leiden. Plaatselijke vereenigingen zochten con tact met gelijkgerichte vereenigingen in hun omgeving, teneinde tot uniformiteit te geraken, waaruit verschillende kringen ontstonden, die in onderlinge samenwer king trachten de EHBO. op hooger peil te brengen. Een der middelen hiertoe is het uitschrijven van onderlinge wedstrijden De Kring Lelden organiseert Zaterdag a.s. voor de vierde maal een dergelijken wedstrijd, waaraan niet minder dan 26 groepen van 5 personen uit Leiden en om geving zullen deelnemen. Wij vermelden nog. dat de beoordeeling van de uit te wer ken opgaven, uitsluitend wordt overgelaten aan artsen, die zich op het gebied van E. H. B. O. hebben ingewerkt. GOUDEN JUBILEUM. Onder vele blijken van hartelijke belang stelling heeft gisteren de heer W. de Graaf zijn gouden jubileum in dienst bij de fa. gebroeders Palm in de Janvossensteeg her dacht. Gisteravond werd de jubilaris met zijn familie ip intiemen kring gehuldigd en daarbij o.a. toegesproken door zijn pa troon. den heer L. Palm. die hem een geldsbedrag onder couvert aanbood. Ook van andere zijde: relaties, cliënten, enz. werd veel belangstelling getoond. BLOEMIST-PATROONS VEREENIGING .HEIDEN EN OMSTREKEN". Maandelijksche vergadering. Bovengenoemde vtereeniglng hield haaf maandelijksche ledenvergadering ln café restaurant ,,'t Schuttershof". Nadat de voorzitter, de heer A. Buurman allen wel kom had geheeten, was het woord aan den secretaris tot het voorlezen der notulen welke ongewijzigd werden goedgekeurd Het voornaamste agendapunt was wel het vast stellen van het reglement voor deze nieuwe vereeniging. Alle leden konden zich met den vorm en Inhoud, zooals deze door het bestuur waren vastgesteld, vereenigen. Hierna hield de secretaris een korte in leiding over de vraag: ..In welke verhou ding staan wij ten opzichte van andere tu nbouwvereenigingen?" Spr. wees op het eisen karakter der vereeniging. die de stof felijke belangen van haar bloemist- en hoveniersleden wil behartigen, terwijl an dere vereenigingen op dit gebied den tuin bouw meer ideëel willen dienen. Tenslotte drong spr-. aan op samenwer king met alle tuinbouwvereenigingen, die vooral wat betreft het geven van doel- mat'g vakonderwijs, uitstekend werk ver richt hebben Een prettige discussie van vele leden volgde, waarna de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". Ledenvergadering. Bovengenoemde instelling hield gister middag onder voorzitterschap van dr. A, A. van Rijnbach een algemeene ledenverga dering. De secretaresse, mej. Dr J. H. van Lessen bracht het jaarverslag uit. Het volgende is er aan ontleend: Het aantal leden bedroeg op 31 December j.l. 1788, waaronder 464 buitenleden. Het totaal aantal Ingeschreven werklooze lezers bedroeg 2527. In 1938 wer den 159 nieuwe bijgeschreven. Het aantal leden der Jeugdbibliotheek bedroeg 206. Bij het correspondentschap Voorschoten waren 84 leden Ingeschreven. Het boekenbezit bedroeg 27773 boekdee- len en 3467 brochures. De studiezaal werd door 1580 personen bezocht Het totaal der uitgeleende boeken was 97676 <65312 ont spanningslectuur en 32364 studieboeken). Aan werklooze lezers werden uitgeleend 11131 boeken 7396 voor ontspanning en 3735 voor studlel. In de jeugdbibliotheek werden uitgeleend 13296 boeken (9235 lees boeken en 4061 studieboeken). Aan den heer van Schaick, hoofd van de vervolg-avond- school aan de Oude Vest werden, evenals verleden jaar, 72 boeken geleend voor leer lingen. In het correspondentschap Voor schoten werden 7333 boeken uitgeleend (4181 romans. 827 studieboeken en 2322 kinderboeken). Wat het personeel betreft kreeg mej. Haentjes op 1 Januari 1938 een vaste aan stelling. De concierge-binder P, J, Smit die 28 jaar lang zijn werk tot groote tevreden heid had verricht kwam op 21 April plotse ling te overlijden. In zijn plaats werd met ingang van 7 Juni als tijdelijk beambte be noemd J. Vellekoop Jr. Van het bestuur Mr. A. van der Eist; een nieuw lid werd ln zijn plaats nog niet benoemd. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer B. W. de Waal, bleek dat de voor gestelde bezuinigingsmaatregelen succes hebben gehad. Helaas echter eischten hoog- noodlge reparaties aan de gebouwen groote uitgaven. Om deze en andere redenen is het noodig gebleken de minimum-contributie van f. 1.50 tot f. 2 te verhoogen. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f. 448.86. De uitgaven bedroegen f. 15.519.09, waaron der een nadeelig saldo over 1937 van f. 655.19. Behalve de gewone subsidies van gemeente (f. 5340.53), provincie (f. 900.551 en rijk (f. 2573.00) werd een subsidie van f. 400 ontvangen van de Commissie voor de ontwikkeling en ontspanning van werkloo- zen. Ook dit jaarverslag werd onder dank goedgekeurd, nadat de kascommissie had geadviseerd tot het verleenen van décharge. UITKEERING UIT HET GEMEENTE FONDS. Volgens het bU de Staatscourant van gisteravond behoorend bijvoegsel zal over het uitkeerings tijdvak 1937—1938 uit het Gemeentefonds aan Lelden een bedrag worden verstrekt van rond f 891.000 3155 (lngez. Med.) COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. 29ste algemeene jaarvergadering. Gisteravond hield bovengenoemde bank haar 29ste algemeene jaarvergadering ln „Den Burcht". De voorzitter, de heer W. Bink, opende de goedbezochte vergadering met een toe spraak, waarin hij den algemeenen toe stand der Bank schetste. Vooraf herdacht hij de heeren baron Van Ittersum en A. Nengerman, die zoovele jaren hun krach ten hébben besteed om de organisatie tot bloei te brengen, waarin zij ondanks de crisistijden éolkomen zijn geslaagd. Verder is het jaai* 1938 voor de Bank zonder schokken verloopen. De politieke crisis vari September j.l. is vrijwel onge merkt aan de Bank voorbijgegaan. Niette min heeft het afgeloopen jaar teleurstel ling gewekt, aangezien de economische opleving van 1937 niet is doorgezet. Des ondanks hébben de voorschot- cn crediet- nemers in het zoo moeilijke tuinbouwbe drijf over het algemeen behoorlijk aan hun verplichtingen voldaan. De geldruimte, welke ln 1937 was Inge treden, breidde zich ln 1938 uit, wat zijn oorzaak vond in de nog steeds voortdu- icnde depressie; hierdoor moest ook de onnatuurlijke aantrekking van spaargelden worden geremd en werd tot verlaging der rente overgegaan. Met den wen ach dat wij gespaard mogen blijven voor verdere de pressie, zoodat nieuwe verlaging der spaar bankrente kan uitblijven, besloot de voor zitter zijn openingswoord. Na lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken bracht de heer Tj. Kuypers als kassier financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat de omzet der Bank voortdurend toeneemt en dit jaar onge veer 10 millioen gulden bedroeg. Tweemaal moest tot renteverlaging worden overge gaan om te groote toevloeiing van spaar gelden tegen te gaan. Per 1 April a.s. i6 de rente vastgesteld op 2,64°/o tot f. 3000, van f. 3000 tot f. 5000 1en boven de f. 5000 IV», per halve maand ingaande. Ook zal het noodig zijn de deposito-rente nog meer in overeenstemming te brengen met de thans geldende rente-tarieven. Ondanks deze maatregelen breidde de spaarbank zich uit en werden vele nieuwe spaarders Ingeschreven. De voorschot- en credietnemers hebben, niettegenstaande de toestand ln den land en tuinbouw nog niet verbeterd is en zij dus met groote moeilijkheden te kampen hebben, alles ln het werk gesteld om aan de gestelde verplichtingen te voldoen, zoo dat er hoegenaamd geen achterstallige rente op de balans voorkomt. In verband met de verlaging der spaarbankrente werd de rente van voorschotten en credieten ln het, afgeloopen jaar weer verlaagd. De werkzaamheden namen ln verband met den grooteren omzet en de toename van het ledental belangrijk toe, terwijl ook door de verschillende crisismaatregelen, vaste lasten-commissie en andere omstan digheden meer arbeid moest worden verzet. Dankbaar werd erkend, dat de Bank haar goeden naam volkomen heeft gehand haafd en zij haar relaties steeds kon uit breiden. Een woord van lof werd gebracht aan het bestuur en den raad van toezicht voor de wijze, waarop zij hun belangrijke taak in het financieel belang van den land- en tuinbouw verrichtten. Hierna kwam de rekening en balans over 1938 in behandeling, welke na eenige be sprekingen ongewijzigd werd goedgekeurd. Besloten werd de winst bij de reserve te voegen. De aftredende leden van bestuur en raad van toezicht, de heeren P. Stuifzand, P. J. Kolderman en T. van Egmond, werden allen in hun functies herkozen. De heer P. Stuifzand moest nog een gepaste hulde in ontvangst nemen voor het feit, dat hij 25 jaar in het bestuur zitting heeft gehad en hieraan zijn beste krachten heeft be steed. Op hartelijke wijze werd hij toege sproken en hem werd een bloemenmand en een blijvend aandenken aangeboden. Nadat nog medegedeeld was, dat het be stuur zal voortgaan ook aan personen, die buiten den land- en tuinbouw staan en die hiervoor voldoende zekerheid kunnen verschaffen, credieten of voorschotten te verleenen, waarvan het afgeloopen jaar, gezien den rente-standaard en de werkwijze der Bank een dankbaar gebruik werd ge maakt, werd de vergadering gesloten. UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 17 Maart 1939 gehouden uitloting van obligatiën van geldleeningen der ge meente Leiden, zijn uitgeloot: 1583 a. 15 obligatiën a f. 1000.— en 2 obliga tiën a f. 500.van de 3% geldleening van 1896, groot f. 1.069.000.—; b. 10 obligatiën a f. 1.000.— van de 3'/i pet. geldleening van 1940, groot f. 500.000 -, Deze obligatiën worden 1 Juli 1939 met ie tot dien datum verloopen rente afge lost, en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de financlëele afdeeling van de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Maart 1939. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Handelsvennootschap .Plawa" (Beper kende Bepalingen), Rouwkooplaan 4, Voor. schoten, fabricatie en agentuur en com missie. Vennooten: H. J. van der Plaats en E. Moldauer, Voorschoten. Procuratiehou der: H J. van der Plaats Jr., Voorschoten (Beperkende Bepalingen). Wijziging. J. de Grauw. Raadhuisstraat 240 Alphen ad. Rijn handel in eedlstileerd. De groot handel in wijnen is met ingang van 1 Januari 1939 overgegaan aan B, J. G. de Grauw Het bedrijf van bovengenoemde zaak J. de Grauw, omvat thans: kleinhan del in gedistilleerd, wijnen, b'er. limonade enz. Hedenmorgen omstreeks halfnegen is op den Haagweg een auto komende u't Den Haag en bestuurd door den heer R- aldaar, doordat hij inplaats van he' rem- het gaspedaal intrapte, met vrij groote snelheid aan de achterzijde' tegen een stil staande auto uit Gelderland opgereden, waardoor beide auto's tamelijk ernstig ge havend werden. De politie maakte proces verbaal op. In ons bericht van gisteren bet-ef fende de uitbreiding van het pand der firma Peek en Clopoenbu'g aan de 3 ee straat is niet medegedeeld dat d'ze geheel tot stand kwam onder le'ding van het Bouw- en Woningbureau G. W. Proper te Oegstgeest. - 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2