Waar de Vrouw belang in stelt LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 Maart 1939 Vierde Blad No. 24231 Leerarbeid: gezellig en practisch RADOX 80ste Jaargang Van echt slangenleer maken we dit visitetaschje Schoonmaakklanken EEN MOOIER TEINT Kleine wenken voor de huisvrouw Leer zelf uw tasch, portefeuille enz. Bilderdijkstraat 15 - Tel. 1248 ST I* ST E€ K, Stel, dat u vlam gevat hebt voor leer- bewerking. Stel voorts, dat u één ot meer slangen „op den kop getikt" hebt en dat u het ideaal voor oogen zweeft, daar nu eens iets practisöh en sierlijks van te ma ken, dan zal uw eerste gedachte zijn „een taschje". Een slangen taschje is mooi door de schub bige oppervlakte en vaak interessante tee- kening. het is sterk en vooral de naturel- kleur doet het bizonder goed bij een licht zomercostuumpje. Wat dunkt u van bijgaand model, een eenvoudige enveloppe-taschje, waarmee u als het ware tegelijk het ABC. van het tasschenmaken leert? Want op dit model zijn vele variaties te maken, langwerpig van vorm of met een rond overslag doet het weer heel anders. U hebt er niet veel voor noodig. Behalve de slang, die 90 c.M. lang en 14 c.M. breed was. gebruikte ik een stuk mantellinnei\ van 17 x 34 c.M., een stuk sehapenskiver voor voering, een reep witte skiver om bies jes van 'I: c.M. breed te knippen en een weinig boekbinderstouw of D.M.C. No. 10. Men kan ook met gewoon leerbies omwer ken, waarvan men 5 c.M. noodig heeft. Dit alles kostte mij f. 1.40, wel een bewijs, dat leerarbeid niet duur behoeft te zijn. Nu is het geen bezwaar als dc slang niet precies de opgegeven maat heeft; men kan ook smallere slangen verwerken en drie breedtes naast elkaar nemen. Ons taschje heeft in het midden een naad, die zeer weinig opvalt. Door den buikkant van de slang tegen elkaar te plakken, ontstond de decoratieve witte streep. Wanneer u het een beetje handig uitzoekt en bijv. geen grooten schubben kant op een fijnen naait, kunnen we elke breedte maken, zonder dat de naden hinderlijk zijn. Volgens de schets maken we eerst een nauwkeurig patroon. Verder zorgen we voor rubberlijm om te voeren, tube collefix of syndetlcon om de biesjes aan elkaar te lasschen, leernaald of maasnaald met stompe punt, gillettemesje, stuk karton voor onderlegger en, om de gaatjes in het leer te maken een ponspijpje met een ope ning van 2 m.M. of revolvertang 'verkrijg baar in fijnlederhandel of hulsvlijteaak i Het uitsnijden en voeren: We knippen de patroondeelen c.M. ruimer uit en prikken stuk A met punaises lil den rand op het mantellinnen, dat voor versteviging dient. Met een mesje geeft men kerfjes in de lijn, waarlangs men het linnen uitknipt. Op dezelfde wijze knipt men het hengseltje C ook van linnen en tweemaal het sohuine stukje B (soufflet genaamd) van voeringleer. De slang wordt aan één zijde reciht afgeknipt langs een potloodlijn. We trekken de lijn M op het linnen en plakken den afgeknipten kant van de slang hiertegen, waartoe we het linnen met rubberlijm insmeren. Heeft de slang een sprekende teekening, dan pro beert u de meest effectvolle wijze om dit te laten uitkomen. Het overstekende slan- ""•ï'eer wordt afgeknipt en we stikken met <ie machine zonder draad dicht langs den middennaad het leer door. Met de hand naaien we overhandsche steekjes met touw of D.M.C.gebruik makend van de listig gemaakte gaatjes. We beplakken op de zelfde manier het hengselreepje en de soufflets, die ook in het midden een naad mogen hebben. De soufflets zijn nu klaar; het hengseltje wordt eveneens gevoerd. Een balein van 14 c.M. plakken we op dc aangegeven plaats. Wanneer we een blnnenvakje in de tasoh willen maken, moeten we dat op de voering aanbrengen, voordat deze opge plakt wordt. Daar het voeringleer vaak on sterk is, plakken we aan den binnenkant van het zakje een lapje zijde. De randen worden omgeplakt en met de machine stikken we het vakje op het voeringleer. Deel A kan nu ook gevoerd worden. Het in elkaar zetten: Met den hamer kloppen we de vouw in de soufflets. We maken nu de gaatjes tus- schen X en XX. 3 m.M. van den rand en met een onderlingen afstand van c.M.. gerekend vanuit het middelpunt dei- gaatjes. Met een weinig collofix plakken we van ieder soufflet een randje tegen den voor kant van de tasoh en maken de gaatjes tot de onderste vouw. Vervolgens plakken we de andere randen van de soufflets tegen den achterkant van de tasch en maken ook hierin de gaatjes. Als men met een ponspijpje werkt, zal het noodzakelijk zijn om het voorste plaksel weer los te trekken, daar men er anders niet bij kan. Ook de gaatjes om de klep kunnen nu gemaakt worden en die langs het hengsel. Bij het omwerken beginnen we bij X. en maken de steken van boven naar onder en OMWtMen >0LCI„1 van links naar rechts, dus eerst langs het soufflet. dan om de klep, waar we de lus festonneeren, (zie schets). Aan het eind ran de lus werken we terug door de festonsteeken en komen zoo weer aan het begin van de lus uit. Deze wordt hierdoor wat steviger. Nu werken we gewoon door en eindigen tenslotte weer bij X, waar we het eind van ons bandje tusschen de leer- lagen wegsteken. Daar we met niet te lange bandjes wer ken, zullen we af en toe moeten lasschen. We snijden daartoe de uiteinden van de riempjes met een gillettemesje schuin af, zoodat het uiteinde papierdun is en dan plakken we met collofix het nieuwe bandje op het oude. Wanneer we de zelfgeknipte bandjes gebruikt hebben, maken we voor stevigheid nog een touwstiksel door de om- werkgaatjes en wel met een heen- en teruggaanden rijgsteek. Zorgt u ervoor, bij den teruggaanden steek altijd op dezelfde wijze in te steken, zoodat een regelmatig stiksel verkregen wordt, (zie schets). Nu rest ons alleen nog het bevestigen van hengsel en knoop. Het hengsel wordt met een paar steken aan de gaatjes van dc omwerking gehecht; voor de knoop maken we twee gaatjes in den voorkant van onze tasch en met een reepje slangen- leer knoopen we deze eraan Niet te stijf aanzetten, want dan gaat de tasch te moeilijk open. In een vorig artikel besprak ik het maken van corsages. Wanneer u een slangetje méér aanschaft, maakt u, behalve het beursje, nog een keurig kam- of poeder doosétui en blijft er ook nog wel wat over voor een gezellig boeketje, dat uw man telpakje, te zamen met de zoo juist ver vaardigde tasch een apart cachet geeft. Hoe reinigen we onze gezellige zetels? Het wordt voorjaar en dus.nadert de schoonmaak alweer met rasse schreden. En natuurlijk snakt de ras-huisvrouw ook reeds naar gloednieuwe wenken om uit ,c knippen en in haar taschje op te bergen (of om desverkiezende op het kritieke mo ment kwijt te zijn!) voor den tijd, dat ook haar de schoonmaak bacil onherroepelijk grijpt! Welaan dan: we zullen het vandaag eens hebben over allerlei manieren om lastige stoelen, in de wandeling gewoonlijk „stof nesten" genaamd, maar waar we dan toch om de een of andere reden innig aan ge hecht zijn. grondig er. degelijk schoon te maken! Allereerst moet natuurlijk het stof eruit! Dat gaat heel gemakkelijk zult u zeg gen met de diverse „slurfjes" van den stofzu ger. Zeker, daarmee openen we na tuurlijk den aanval en we zuigen den stoe. zoo zorgvuldig mogelijk schoon. Als we een gloednieuwen, uitstekend werkenden stof zuiger hebben, lukt dit ook wel. maar. niet alle huisvrouwen zijn in het gelukkig bezit van zoo'n volmaakte huishulp. Voor de anderen zou ik zeggen: zuig eerst klop daarna stevig, doch niet te wild. na met een matteklopper. waar u een stuk scheur- Unnen omheen hebt gewikkeld en zuig ten slotte de allerlaatste stofresten weg Met een langharig penseel reinigt u vervolgens het beeldhouwwerk en al die kleine krul letjes en ribbeltjes, die een ouderwetschen zetel onvermijdelijk sieren. Zit er nergens meer een korreltje stof dan moet de stoelbekleedlng degelijk wor den schoongemaakt. Maar eerst wordt de stoel, indien hij met cretonne is bekleed nog stevig afee- borsteld met een harden borstel. Voor flu- weelen of zijden bekleedingen nemen we een zachten borstel of een lapje fluweel. Nu het schoonmaken. Verschillende stoffeeringen hebben ver schillende middelen noodig. Voor pluche neemt u een vochtige zeemen lap. die u telkens uitspoelt als ze vuil geworden is. Daarna den stoel goed navegen met een stuk kurkdroog scheurlinnen. Als het pluche erg vuil is. reinigt u het met een mengsel van één deel alcohol op drie dee- len ether. Nawrijven met een drogen doek. Deze bewerking moet gebeuren in een kamer zonder kachel, ver van het geringste vlammetje! Het kan zijn, dat het pluche gekreukt is. Probeert u dan eens het vol gende: borstel den stoel met een vochtlgen verkrijgt U door een goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw waschwater! Bij apothekers en erkende drogisten f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 1533 tlngez. Med.) borstel, houd een heet strijkijzer op 5 a 3 c.M. van den stoel en .strijk" er zoo op afstand overheen. De heete damp doet de kreukels verdwijnen. Tapijtstof-beklecdinft re'nigt u als volgt: borstel niet. doch na den stoel te hebben leeggezogen, wrijft u hem op met een schoonen doek. in ether gedoopt. Zorgvuldig naspoelen en afdrogen met een kurkdrogen doek. Brocaat-bekleeding is soms vrij lastig schoon te krijgen. Is de stoel vettig geworden, dan maakt u een papje van magnesium en terpentijn en laat d"t gedurende een half a één uur op het weefsel zitten. Daarna heel voorzichtig afborstelen met een zeer schoonen harden borstel en tenslotte met den stofzuiger na- zuigen. Deze stoelen mogen nocit in d- zon staan. Ze moeten tusschentijds. d.w.z. minstens bij iedere kamerbeurt. met de zeem worden gereinigd en zullen zoodoende niet zoo gauw vettig worden. Fluweel-bekleeding wordt ontvet door middel van fijn. zeer droog zand. dat men een uurtje op den stoel laat liggen en daarna afborstelt. Het zand neemt het vettige stof mee. Ook met zemelen kunt u goede resultaten bereiken. Cretonne-bekleeding kan eveneens worden schoongemaakt met magnesium en terpentijn, doch verdraagt meestal ook heel goed een licht sopje, waaraan u een paar druopels ossengal of ammoniak kunt toevoegen Houtzeep geeft ook goede resultaten. Fantasie-stoffen verdragen soms heel weinig bewerkingen. Alle stoffen kunnen echter gerust worden gereinigd met een warm. versch stukje wittebrood. De vlekken gaan er dan meestal wel uit en helpt dit niet. probeert u het dan met ether, maar eerst op een onzicht baar hoekje. Sommige teere kleuren worden erdoor aangetast. Ingeval kleur en weefsel heel teer zijn. kunt u tetra met magnesium gebruiken. U krijgt dan geen kringen. ONDER HET MOTTO: NIETS IS HEELEMAAL WAARDELOOS! Wie wist nog niet, dat Asch van sigaren en sigaretten welke gewoonlijk weggegooid wordt, eigen lijk zeer nuttig is? Men kan er prachtig mee poetsen! Voorwerpen van zilver, al paca, metalen grepen aan deuren en ra men. messen enz. behouden als ze geregeld met sigarenasch worden gepoetst en flink nagewreven. hun glanzend nieuw voorko men en zelfs kleine schrammetjes verdwij nen als bij tooverslag! Tafelzilver reinigt men met houtasch, waarbij men als volgt te werk gaat: men zet de asch met koud water op het vuur, brengt ze aan de kook en zeeft de vloeistof. In dit heete mengsel wordt het zilver ge- wasschen, daarna in schoon heet water nagespoeld en met een zeer drogen doek afgedroogd. Daarna nog even met een an deren doek opgewreven. Droge houtasch is een uitstekend ver- rangmiddel voor zeep withouten tafels, banken en planken hiermee geschuurd, gaan er verbluffend helder uitzien! En tenslotte nog een tip met betrekking tot slgarenasch. Het gebeurt wel eens. dat door een heet pannetje of door de een of an dere vloeistof een uitgebeten plek op meu bels. vensterbanken of op den grond is ontstaan. Deze plekken bestrijkt men met een dikke laag vochtig-gemaakte sigaren- asch. d'e men eerst den volgenden dag wegneemt. Daarna met petroleum nawrij ven. Tien tegen een. dat de plek verdwe nen is! Zout water is uitstekend voor het reinigen van vuil en hard geworden leerwaren Men legt de voorwerpen er een paar uur in en wrijft gedurende het drogen, dat nooit bij de kachel mag geschieden, de voorwerpen zoo n-u en dan eens flink op. Het leer wordt daardoor soepel en zacht. Sponzen worden op dezelfde manier gereinigd. Aardappelwater is geschikt om geverfde vloeren te reinigen. Onoogelijk geworden aluminiumpannen worden als nieuw door ze uit te koken met spinazle-afval of rhabarberschillen. En koude, sterke koffie kan men prachtig ge bruiken om er zwarte kleeren. bijv. heeren- costuums die vaal geworden zijn. mee op te borstelen U ziet: niets is volkomen waardeloos! vervaardigen. Ze hebben eigen cachet, zijn onverslijtbaar. - 4 Lessen v.af f. 3. 1541 (Ingez. Med.) HET BEURSJE. Het beursje heeft hetzelfde model als de tasch. alle maten zijn tot de helft ver kleind. Men kan het ook zonder soufflets werken, dooh het biedt dan minder ruimte. Er wordt geen tusschenvoering gebruikt. De drukknoop kunnen we zonder moeite zelf aanzetten. Deze bestaat uit vier dee- len, die twee aan twee bij elkaar hooren. Om de celluloid kap te bevestigen maken we een gat in het leer van 4 m.M.; als we deze maat ponspijp niet hebben, slaan we vier kleine gaatjes, die gedeeltelijk in elkaar vallen. We steken het huisje door het gat, plaatsen de celludoïd kap er op, keeren de klep van ons beursje om en slaan DE LUS ae drukker vast. We gebruiken een stukje karton om de kap niet te besohadigen en slaan precies recht. Voor het deeltje met de veer maken we een gaatje van 2 m.M., gebruiken een gulden voor onderlegger en plaatsen een sleutel, die een holte heeft (bijv van kastdeur of klok) over het veertje. Nu slaan we flink op den sleutel en ook dit onderdeel is bevestigd. EENIGE WENKEN. Vanzelfsprekend zijn er tallooee andere leersoorten, die geschikt zijn om een derge lijke tasch te maken ik noem bijv. saf- fiaanleder, diverse soorten schapen- en geitenfantasieleer. suède. enz. Men zorge vooral, dat het taschje niet te slap wordt: in de meeste gevallen zal men een tus schenvoering voor versteviging moeten aanbrengen. Wanneer u de tasch grooter maakt, zou ik u voor versteviging liever artex, veritex of dergelijk in den fijnleder handel verkrijgbaar, materiaal willen aan raden. Hier kan men u ook omtrent te verwerken leersoorten deskundigen raad geven. MARGOT VAN CAPELLE— VAN BUUREN. Zondag: Pouletsoep Kalf sn ierstuk Aardappelen Andijvie Rooms truif Maandag: Koud nierstuk Aardappelen Brusselsch lof Vanillevla met biscuits en rozijnen Dinsdag: Gekookte ham Witte boonen Zure saus Aardappelen Flensjes Woensdag: Witte boonensoep Kalfslapjes Spinazie Aardappelen Sinaasappel Donderdag: Spinaziesoep Biefstuk Aardappelen Bieten Yoghurt met beschuit en suiker Vrijd3g: Gebakken bokking Veldsla met biet Aardappelpuree Rijstebrij Zaterdag: Zuurkoolstamp pot met spek Wentelteefjes VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Kop bouillon Jachtschotel van uien en bruine boonen Gestoofde pruimen 2. Roerei of ge bakken brood Stamppot van rauwe spinazie Rödgröd met vanillesaus 3. Schotel van rauwe bieten, appel en veldsla Gebakken aardappelen Warme ver- micellipuddine met abrikozen saus 4 Posteleinsoep Bloemkool met kaassaus Aardappelpuree Rijstkoekjes RECEPTEN. Vanillevla met biscuits en rozijnen. Benoodigdheden '3 pers.): L. melk. 1 ei. 30 gr. suiker, 15 gr. maizena, 10 biscuits b.v. boudoir. 50 gr. rozijnen, vanille (rum of marasquin). Bereid ng: De melk met vanille aan de kook brengen en laten trekken. De rozijnen uitzoeken, wasschen en ln een klein beetje water plm. 10 minuten laten koken. De b scuits met wat rum of marasquin besprenkelen. Het ei uitroeren met de suiker maizena toevoegen en wat warme melk er bil doen Alles teruggieten in het pannetje en al roerende goed door laten koken. De vanille verwijderen en de vla onder af en toe roeren laten bekoelen. In een vlaschaaltje de biscuits opstape len. het grootste deel van de rozijnen er tusschen strooien en de afgekoelde vla er overheen gieten. De vla met de rest rozij nen garneeren. Pouletsoep. Benoodigdheden (6 pers.): 200 gr. kalfs poulet. I'/; L. kokend water. 75 gr. kalfs gehakt. 40 gr. vermicelli, stukje foelie. 1 bouillonblokje. 10 gr. zout. Bereiding: Het gewasschen poulet opzet ten met ruim IV, L kokend water, het zout en de foelie en 1uur zachtjes laten ko ken. De gewasschen en gebroken vermicelli toevoegen en nog 20 minuten laten koken. Het gehakt op de gewone manier aan maken met noot. peper en zout, er balle tjes van maken en deze 10 minuten mee koken. Het vleesch uit de soep nemen, in nette stukjes snijden en er weer in terug doen. Naar verkiezing een ei in de soep- terrien kloppen en de soep er langzaam bij gieten. Gebruikt men een bouillonblokje in de soep. om deze wat krachtiger te maken, dan dit gelijk met de balletjes in de soep doen. Rödgröd met vanillesaus. Benoodigdheden (6 pers.): 6 d.L. bessen sap of 4 dL. bessensap en 2 dL. fram- bozensap. 4 d.L water. 120 gr. griesmeel, 150 gr. suiker. Bereiding: Het vruchtensap met het water aan de kook brengen. De griesmeel met de suiker door elkaar roeren en in het kokende vocht strooien. Al roerende de massa door laten koken tot puddingdikte (bij het roeren moet de bodem van de pan te zien komenMet een garde kloppen tot de massa luchtig wordt en lichter van kleur. Dan overdoen in den puddingvorm, en L. vanillesaus er bij geven. Wil men dit nagerecht niet zoo stijf hebben, dan neemt men 80 gr. griesmeel op deze hoe veelheid sap en doet de massa in een vla- schaal. In plaats van saus geeft men dan L. vanillevla er bij, afzonderlijk of op de rödgröd geschept als deze afgekoeld is. Warme vermicellipudding. Benoodigdheden (6 pers.): 3/4 L. melk, 120 gr. fijne vermicelli, 3 eieren, 75 gr. boter, citroenschil. 75 gT. amandelen, zout, pa neermeel. Bereiding: De melk met de citroenschil aan de kook brengen. De vermicelli opzet ten met koud water en als dit kookt het er afgieten en de vermicelli in de melk doen. De pap laten koken tot ze dik is, plm. 3/4 uur. Van het vuur de gesmolten boter en de eieren er doorroeren. Suiker toevoe gen evenals de opgekookte, gepelde en ge malen amandelen. Ctroenschil verwijderen. De massa, die tamelijk dik moet zijn (zoo noodig een fijngemaakte beschuit toevoe gen). overdoen in een blikken pudding vorm, die met boter besmeerd is en met paneermeel bestrooid. Den vorm sluiten en 2 uur au bain mar e koken Voor het keeren even zonder deksel uit laten dampen en opd'enen met warme vruchtensaus. Voor de saus: 100 gr abrikozen fijn laten ko'-en in L. water Door een haren zeef wrijven en het vocht binden met aange mengde sago en op smaak afmaken met suiker. Warme vanille-aus kan men ook bij deze pudding geven. Ook gekruide bessen sap-saus. In 3 dL bessensap en 2 d.L. water laat men een stukje pijpkaneel en wat kruid nagels uur trekken Daarna verwijdert men ze en bindt de saus met sago Op smaak met suiker afmaken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13