Buitenland President Lebrun te Londen l 'gr DÉ VÜURSIML LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 Maart 1939 Luchtaanvallen! De strijd in Spanje Daladier wi! verzoening van patroons en vroegere stakers Credieten voor de defensie FAILLISSEMENTEN Opnieuw hartelijke woorden gewisseld VRAGENRUBRIEK FRANKRIJK. Daladier heeft een verklaring aan do pers afgelegd, waarin hij o.m. zelde: „De moeilijke uren elschen een verzoe ning der Fi-cnsohen, Ik richt n.ij dan ook vandaag tot de werkgevers en de arbeiders. Ik vraag den werkgevers er voor te zor gen. dat d.-. groote meerderheid der stakers van 30 November him plaats hervinden Ir. de nationale productie. De staat zelf zal zijn arbeiders, die hij heeft moeten ont slaan ln verband met de staking, breedc aanbiedingen doen voor betrekkingen. Ik stel vertrouwen ln de weer aangenomen arbeiders, dat zij al hun krachten zullen wijden aan de nationale productie." ZWITSERLAND. De leger-organisatie besproken Dc nationale raad heeft de leger-orga nisatie besproken. De leider van net mili taire departement. Minger, heeft medege deeld, dat alle maatregelen voor een oor log, met of zonder verrassenden overval, genomen waren. De grensdekklng functio neert automatisch. Vervolgens velvette hij zioh tegen het benoemen van een generaal ln vredestijd. De raad heeft vervolgens met één stem tegen het voorstel om een opperbevelheb ber te benoemen, verworpen. Ter gelegenheid van den officieelen dag op de jaarmarkt te Bazel heeft bondsraad Wetter ln een rede over de politieke situa tie gezegd: „wij deinzen op het oogenhllk van groote onzekerheid, waarin grenzen verdwijnen en andere geschapen worden, voor geen opoffering terug om onze gren zen te beschermen, Ons leger te handha ven, ons te verzekeren tegen iedere oor logszuchtige verrassing en onze economi sche defensievoorbereldlng te verbeteren. Het zijn onze onafhankelijkheid en onze oude neutraliteit die beschermd moeten worden. Wij willen beseffen, dat slechts koelbloe digheid en kalme vastberadenheid een vrij en op alles voorbereid volk waardig zijn. Weest er van overtuigd, dat regeering en legercomrnando op hun past zijn, en de po litieke gebeurtenissen met de grootste aan dacht maar kalm volgen en de noodlge maatregelen treffen. Laat ons vertrouwen op het gezonde verstand van alle regeerin gen en alle staatshoofden en verwachten, dat zij steeds meer zullen inzien, dat de geschillen tusschen de staten op vreed zame wijze geregeld moeten worden en dat het dwaas is, de moeilijkheden door mid del van de wapenen te besleohtcn". ZUID-SLA VIE. De Kroatische kwestie VERKLARING VAN MATSJEK DOET ACCOORD VERWACHTEN. Naar het Telegraaf-agentschap „Avala" meldt, heeft de Kroatische leider, Matsjek, gisteren tegenover een persvertegenwoor diger de volgende verklaring afgelegd: „De Kroatische elschen zijn niet alleen aanvaardbaar voor de Serven en den Zuld- Slavischen staat, maar ook voor de Wes telijke democratische staten. Het is de oprechte wensch der Kroaten. dat de bestaande grenzen en de Servische dynastie gehandhaafd blijven, maar zij 'venschen vrijheid. Het vraagstuk moet zoo spoedig mogelijk opgelost worden. Ik ben bereid mijn vertegenwoordigers te laten deelnemen aan een regeering, die alle politieke krachten van het land con centreert en die vérstrekkende maatrege len zou nemen voor de regeling der Kroa tische kwestie, maar niet aan een regee ring, die den bestaanden toestand onbe paald zou laten voortduren. In den internationalen toestand van thans is het laatste oogenhllk geko men, waarop een accoord tusschen Serven en Kroaten tot stand kan wor den gebracht, te meer, waar geen en kele politieke factor van belang ln Servië zich tegen een regeling verzet. Daarom beseffen de geheele Servi sche oppositie en zelfs de vroegere te genstanders, dat oplossing van het vraagstuk een gebiedende noodzake lijkheid is. Ik kan dan ook niet Inzien, wie er belang bij zou kunnen hebben, dat dc zaak op de lange baan geschoven wordt." Deze verklaring wordt ln alle Zuid-Sla vische bladen gepubliceerd. Het feit. dat lie censuur de publicatie heeft toegelaten, is van beteekenls. Men leidt er uit af. dat het standpunt van den Kroatlschen leider zeer dicht bij dat van de tegenwoordige regeering staat en dat een politieke over eenkomst tusschen Belgrado en Zagreb zeer binnenkort te verwachten is. Men verwacht, dat Tswetkowitsj zich te dien einde naar Zagreb zal begeven. DUITSCHLAND. Uitbreiding van radio-uitzendingen in vreemde taal. Het is noodzakelijk gebleken, dat de Duit sche radio overeenkomstig haar verstrek kende beteekenis thans ook nieuwsberich taldiensten ln vreemde talen op de middel matige golflengten uitzendt. In verband hiermede worden voorloopig de volgende uitzendingen ingeschakeld: van 22 Maart af geven de rijkszenders Hamburg en Keulen dagelijks, ook des Zondags, van 20.15 to 20.30 uur berichten in de Engelsche taal. Al haar gelang van de behoefte zullen nog meer nieuwsberichten diensten ln vreemde talen verzorgd worden. 1528 (Ingez. Med.) ENGELAND. De actie van Sir Stafford Cripps. Het bestuur van de arbeiderspartij heeft thans aan vijf vooraanstaande leden, die hun sympathie met de actie van Sir Staf ford Cripps voor een volksfront tot omver werping van deze regeering betuigd hadden, een waarschuwing gericht dat zij geroyeerd zullen worden, tenzij zij openlijk met Sir Stafford breken. Twee der betrokkenen zijn de Lagerhuisleden Aneurin Bevln en George Strauss, de eenlge multi-millionnair uit de partij en tot de drie anderen behoort oud minister Sir Charles Trevylian, die zijn zetel bi) de laatste verkiezingen verloren heeft. DENEMARKEN. Gerucht over Duitsch verzoek aan IJsland. Het „Arbejderbladet" verneemt uit Reyk javik, dat de IJslandsche minister-presi dent in antwoord op de vraag van een socialistisch afgevaardigde in het Alting heeft medegedeeld, dat de Duitsche regee ring had gevraagd luchtbases op IJsland te mogen vestigen, op grond van het oude verdrag met de clausule van meestbegun- stlglng. De premier zette uiteen, dat men Duitschland geen rechten kan verleenen, die geen enkele andere mogendheid wor den toegestaan. De kwestie zou behandeld worden tijdens het bezoek van den Duit- schen kruiser „Emden", dat aangekon digd is. HONGARIJE. Haras-correspondent moet het land verlaten. De autoriteiten hebben gisteren den per manenten correspondent van het Havas- bureau verzocht, binnen 24 uur Hongarije te verlaten. Een reden werd niet opgegeven, doch uit een mededeellng van het Hongaarsche telegraafagentschap kan worden opge maakt dat het besluit is genomen naar aanleiding van de berichten van den cor respondent over de ln Hongarije gedecre teerde mobilisatiemaatregelen. VEREENIGDE STATEN. Het Huls van Afgevaardigden heeft goedkeuring gehecht aan een crediet van 117.000 dollar voor het leger. Senaat en Huis van Afgevaardigden hebben het rap port aanvaard over het ontwerp op cre dieten ten bedrage van 358 mlllioen dol lar voor legerultbicidlng. Het ontwerp zal thans aan Roosevelt ter onderteekenlng voorgelegd worden. Beschermt U legen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor uchtbesche.ming, de heer D. C. Kok "erburg 9. Leiden. i ilgesproken: B. van Rijn. schehjenvisscher, Katwijk aan .ce. Louwestraat 42. R.c. mr. H. Haga. Cur. mr. P J. Teebaal, Leiden. G. J. van Iterson, Rijnsburg. Valkenburger- weg 20. R.c. mr. G. H. B. v. d. Boom. Cur. mr L. Spreij, Leiden. Zooals reeds in het kort gemeld, begaven president en mevrouw Lebrun zich gister middag om twaalf uur, vergezeld van hun gevolg, uit Buckingham Palace naar Guild hall, waar zij deelnamen aan een banket, dat te hunner eere werd aangeboden door den Lord Mayor van Londen. Bijna 10.000 personen stonden buiten het paleis aan de Mali. Verder was er zeer groote belangstelling langs den weg, wel ken dc stoet volgde Trafalgar Square, het Strand en Fleetstreet. De menigte, welke dicht opeengepakt stond, Juichte het hooge gezelschap hartelijk toe. Militairen vorm den een eerehaag Een eskadron van de Lifeguards, voor afgegaan door de muziekkapel en het vaandel, opende den stoet. De heer en me vrouw Lebrun maakten den tocht per auto. Bij aankomst aan Guildhall presen teerde de eerewacht het geweer. De klok ken van de kathedraal van St. Paul beier den. De Lord Mayor van Londen verwelkomde het Fransche staatshoofd en diens gema lin mede namens de Aldermen en burgers van de City van Londen. Hij sprak er zijn vreugde over uit. pre sident en mevrouw Lebrun in Guildhall te mogen begroeten. Hij gewaagde voorts van de banden van wederzijdsche vriendschap en begrip, die tusschen de belde landen bestaan en 'nim mer hechter waren dan zij thans zijn. President Lebrun verklaarde zeer ver heugd te zijn, zich in Guildhall, den haard der gemeentelijke vrijheden, symbool der deugden van arbeid en discipline, het tra- ditioneele erfdeel van het Angelsaksische volk, te bevinden. In dezen historischen tempel der Engelsche scheppingskracht prijs ik mij gelukkig, aldus Lebrun, over de mij bereide ontvangst, na de onverge telijke reis, welke Hunne Majesteiten ko ning George en koningin Elisabeth verle den jaar aan Parijs hebben gebracht, die een nieuwe getuigenis vormt van de ban den van onverwoestbare vriendschap, die onze beide landen verbindt. In de groote zaal van Guildhall was een banket aangericht, waarvoor achthonderd vooraanstaande personen waien uitgenoo- digd. Ook hier voerde de president der Fran sche repuï.'ek, het woord: Te Londen zijn eenlge der meest edele beginselen der moderne wereld geboren, zeide hij. De vijl werelddeelen vinden hun vrijheid en eer beschut door de Union Jack. De gemeenschappelijke herinnering aan haar beproevingen en haar vreugde ver- eenigt thans onze beide groote hoofdste den voui altijd ln dc vriendschap onzer beide landen. Slechts één wensch koesteren zij: de handhaving en versterking van den vrede en eensgezind streven zij er naar, de opgroeiende geslachten van welk land ook. de vrijheid en het geluk van iederen dag te verzekeren, vastbesloten alles in het werk te stellen, dat vereenigbaar is met hun waardigheid en eer, om een terugkeer van rampen te voorkomen, die zoowel aan Frankrijk als aan Groot-Brittannië zoo veel tranen en bloed hebben gekost. De Lord Mayor van Londen verklaarde in zijn antwoord met name. dat het bezoek van den president aan Engeland op dit oogenbllk een bron van groote voldoening vormt en dat de Londenaars er reeds har telijk hun genoegen over hebben uitge sproken. G.ize beide landen, mijnheer de president, hebben uren van bezorgdheid beleefd, doch wij gelooven thans, dat de volken der wereld vurig vrede wenschen. Wij hopen dan ook hartelijk, dat de poli tiek van nauwe samenwerking, welke naar wij gelooven, in het belang van den we reldvrede Is, zal worden voortgezet. Wij zijn er van overtuigd, dat uw bezoek aan En geland als gast van Z. M. den koning, er toe zal dienen, de gevoelens van vriend schap, welke sirrds zoo langen tijd tusschen onze belde volken bestaan, to versterken. Tot de aanwezigen behoorden de hertog en de hertogin van Kept, Chamberlain, John Simon. Lord Halifax, Hore Bellsha, Kingsley Wood, vertegenwoordigers van alle ministerleele departementen, parle mentsleden en vooraanstaande leden der Fransche kolonie te Londen Nadat nog toasten waren uitgebracht op den koning en den president en mevrouw Lebrun, vertrok de president kort na drie uur. De stoet reed naar Buckingham Pa lace terug, onder de toejuichingen der menigte. Om half vijf gistermiddag werden de lieer en mevrouw Lebrun ontvangen door den Londenschen graafschapsraad. Ook bij deze gelegenheid hield Lebrun een toe spraak, waarin hij nog eens wees op de solidariteit der beide naties. De Koning en de Koningin zijn gister avond op de Fransche ambassade ontvan gen door den president en mevrouw Le brun. Tot de honderd genoodigden behoor den Koningin Mary, vele leden der ko ninklijke familie. Chamberlain, Halifax en andere leden van het kabinet. Toen het koninklijke paar bij de ambas sade aankwam, werd het luide toegejuicht door een groote menigte. De president, die eenlge minuten tevoren was gearriveerd, werd eveneens enthousiast toegejuicht, evenals Chamberlain en andere promi nente gasten, zooals Anthony Eden. In de balzaal werd gedineerd. De opheffing der non-interventie. Doordat de vertegenwoordigers van Duitschland en Italië hebben doen weten, dat hun landen niet langer bereid zijn hun bijdragen voor het niet-inmenglngsplan te storten, heeft de controle op dit plan opge houden te bestaan. Onder deze omstandig heden moest de secretaris de organisatie der commissie wel sluiten, waarvan aan alle leden gisteren mededeellng is gedaan. De diplomatieke redacteur van Reuter schrijft, dat er intusschen nadruk op ge legd. wordt, dat de commissie voor de niet- inmenging en de overeenkomst van kracht blijven tot de oorlog in Spanje geëindigd is. Alle staten, die tot de overeenkomst zijn toegetreden, hebben nog den moreelen plicht zich te onthouden van het zenden van menschen en materiaal naar Spanje. De commissie zal nog bijeenkomen om de leden formeel van hun verplichtingen te ontslaan. Aanval op het kustgebied? Volgens berichten uit Malaga worden ten Noord-Oosten van deze stad groote natio nalistische troepenconcentraties gesigna leerd. Behalve Spaansche troépen worden daar ook Italiaansche infanteriedivisies en Marokkaansche afdeelingen samengetrok ken. hetgeen doet veronderstellen, dat de nationalisten aan het einde van deze week een offensief tegen Almeria en de Zuid- Spaansche kust zullen ontketenen. Gene raal Queipo de Llano zou belast worden met de leiding van de operaties ln deze zóne. A. F. te L. Wendt U tot den heer G. Bosscha. Hooge Rijndijk 175. alhier. De koninklijke opera in Covent Garden bood gisteravond een schitterend schouw spel naar aanleiding van de galavoorstel ling, die ter eere van Lebrun werd gege ven. Buiten het gebouw had zich een groo te menigte verzameld om getuige te zijn van de aankomst der hooge bezoekers, en de bezoekers van de opera verwelkom den den Koning, de Koningin en den Franschen president en zijn echtgenoote, toen dezen in de koninklijke loge versche nen, met luit applaus. He: interieur van de opera bood een schitterenden aanblik, met bloemen rozen voor Engeland en lelies voor Frankrijk die ln prachtige guirlande rend de koninklijke loge en c!e stoelenrijen waren aangebracht. In de ver sieringen waren de emblemen van Frank rijk en Engeland verwerkt. Het was voor het eerst sedert den oor log, dat te Londen weer een officieele gala voorstelling werd gegeven. Copyright P. I 8. 8os 6 Cop«nhog«n Htf gaf veel geld aan de armen en dat was mooi van hem; want hij wist nog van vroeger, hoe men er aan toe is, als men geen cent op zak heeft. was nu rijk, had mooie kleeren aan en vrienden, die allen zeiden, dat h ij nog eens kreeg een massa I j echte cavalier, en dat vond de soldaat prettig. Maar, daar hij eiken n man was, een dag veel geld uitgaf en er r'^s hij kreeg, had hij eindelijk aHeen nog maar twee stuivers over 3—3 O-tem!c\5*n - en ze verstellen met een stopnaald; en geen enkele van zijn vriea» den kwam hem opzoeken, omdat het zooveel trappen hoog waa...^ En van zijn mooie kamers moest hij verhuizen naar een arm zalig klein hokje onder het dak; hij moest zelf zqa laarzen poetsen,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11