Een maximum snelheid van 80 K.M.? Merkwaardig, ongeluk bij afbraak te Utrecht IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 Maart 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Verkeers veiligheid moet vergroot worden Het vliegongeluk der heeren Baumhaur en Guilonard Twintig ton staal neergestort op huisje, waarin moeder met drie kinderen vertoefden GEMENGD NIEUWS Dijk verzakt te Gouda Drogist ernstig gewond Auto met Nijmeegsche gymnasiasten tegen een boom Een nieuw kanaal van de Middell. Zee naar de Roode Zee! Er zijn twee gewonden Hier is het antivoord Minister van Buuren over het centrale vliegveld. (Van onzen parlementairen medewerker). De behandeling van Waterstaat. Ver- keersfonds en Mijnwezen bracht in de Eerste Kamer nog verschillende sprekers in het veld. alvorens de Minister aan het woord kwam. Maar nieuwe onderwerpen werden niet toegevoegd aan die. welke de vorige week reeds werden behandeld De heer Nivard behandelde de vliegveld kwestie en sloot zich aan bij vorige spre kers. die hadden betoogd dat het den Mi nister aan voortvarendheid had ontbroken en dat do z^.ak nie* p:*-d was voov'-vrcid. Op de bekende motieven stelde hij in het hcht, dat Rotterdam kans loopt de dupe van de historie te worden, en daarom drong h(j op een oplossing aan. waarbij de belangen der groote havensteden verzekerd zouden zijn. Dezelfde afgevaardigde bracht een an der belangrijk punt ter sprake: de regeling der pensioenen van het spoorwegpersoneel, waarop nog steeds wordt gekort bij wijze van uitzonderingsbepaling, een onbillijke maatregel: daarom drong hij krachtig aan op spoed bij de indiening van het toegezeg de wetsontwerp. De heer Moltmaker heeft een pleidooi gehouden voor het spoorwegbedrijf, dat onder zware lasten gebukt gaat en recht heeft op een betere bescherming van over heidswege; in dit verband bepleitte hij op enkele punten ook verbetering in den rechtstoestand van het personeel. Over het vliegweren sprak de heer Wiardi Beekman, die meende dat bij de regeling hiervan de veiligheid voorop dient te staan en be toogde, dat de mogelijkheid moet worden nagegaan, om de noodige vliegtuigen in Nederland zelf te bouwen, wat een pracht- object voor werkgelegenheid zou zijn. Op bevordering van de verkeersveiligheid drong de heer Van Asch van Wijck aan; over de onbewaakte overwegen sprak de heer van Bonninghausen, en dezelfde af gevaardigde bepleitte vermindering van lasten voor het motor-verkeer; ook de spoorwegen echter zijn te zwaar belast, meende hij. Minister van Buuren heeft in zijn ant woord omtrent tallooze locale aangelegen heden het een en ander gezegd. Wat het motor-verkeer betreft moeten de plannen worden afgewacht, maar de Minister noemde de afschaffing van de personeele belasting voor auto's reeds een voorname stap in de goede richting. Ten aanzien van ae veiligheid van het wegver keer zal het noodige en mogelijke worden gedaan; hij deed enkele mededeellngen daaromtrent en adviseerde den voetgan gers de groote wegen te vermijden en zoo veel mogelijk de binnenwegen te kiezen: in speciale gevallen wil de Minister bevor deren, dat een afzonderlijk voetgangers pad wordt aangelegd. Wat de veiligheid betreft, verklaarde hij zich overigens geen voorstander van een algemeene maximum-snelheid voor motor-rijtuigen. Maar wanneer het motorwezen als gevolg van te groote snelheid steeds meer slachtoffers blijft eischen, zal hij toch overwegen tot zulk een maximum voor het geheele land over te gaan. En hij dacht daarbij aan een maximum van 80 K.M. per uur. Verschillende wenschen heeft de Minis ter afgewezen, zooals richting-aanwijzers op de tram en een algemeen verbod om met meer dan twee personen naast elkan der te fietsen. Inzake het centrale vliegveld zei de Minister, dat deze kwestie wel degelijk goed was voorbereid, en dat conti nueering van den bestaanden toestand niet aanbevelenswaardig is, want dan handhaaft men feitelijk concurrentie tusschen twee centrale vliegvelden. Anderzijds erkende de Minister, dat het belang van Rotterdam niet mag wor den opgeofferd aan dat van Amster dam. Hij wacht natuurlijk het rapport der commissie af. Wat de vliegtuigen betreft vereenigde de Minister zich met het standpunt, dat de K.LM. zooveel mogelijk in ons land zelf moet koopen. maar dat kon niet altijd, om dat onze vliegtuig-industrie bepaalde ty pen niet kon maken. Intusschen zullen we toch moeten trachten er toe te komen, dat dit wèl geschiedt en dat de noodige ma chines in ons land worden vervaardigd; de Regeering is bereid zich daarbij in te schakelen door een aandeel van den staat in een eventueel risico. Met kracht verze kerde hij, dat bij alles inderdaad de vei ligheid voorop zal moeten staan. De Minister heeft beloofd, veel spoed te zullen betrachten met de nieuwe Pensioen wet voor het spoorwegpersoneel, maar wat de wijziging der arbeidsvoorwaarden be treft heeft allereerst de directie zeggenschap en moet dus allereerst met haar worden onderhandeld. Inzake de mijnen heeft de Minister te kennen gegeven, dat naar zijn opvatting de pensioenregeling voldoende is en dat men ook wat den arbeidsduur betreft niet van een misstand kan spreken; verkorting zou de productie-kosten verhoogen en dit kan thans niet. Wij gelooven het hierbij te kunnen laten en de tallooze aangelegenheden van loca len en kleineren aard te kunnen laten zwemmen. Vandaag replieken. NOG EENIGE BIJZONDERHEDEN. De Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam schrijft ons: Omtrent de vliegramp bij Alden in den staat Washington, waarbij de heeren ir. A. G. von Baumhauer, ingenieur van den Rijksluchtvaartdienst en P. Guilonard. on der-directeur der K.L.M., Zaterdag j.l. helaas het leven verloren, bereikten ons inmiddels nadere berichten Ir. von Baum hauer. die zich na ambtelijke besprekingen met H. M gezant en Amerikaansche autori teiten te Washington naar de Douglas Air- j craft Cy. te Santa Monica bij Los Angeles in Californiè had begeven, was op verzoek 's Vrijdagsnachts doorgevlogen naar Seattle om daar met den heer Guilonard een proef vlucht mee te maken met het nieuwe stra- tosfeervliegtuig der Boeing Aircraft Cy. al daar. hetwelk plaats voor 33 personen biedt. Om één uur 's middags stegen beide hee- I ren op in het gezelschap van acht andere experts der fabriek, waaronder haar hoofd ingenieur KUlstra. die mede Nederlander van geboorte is. Om 1.20 uur n.m. (8 40 uur n.m Ned. tijd) bevond men zich op 10 000 voet hoogte boven de dunbevolkte bergen van Tacoma. Een radiobericht meldde toen nog. dat alles wel aan boord was. Slechts enkele minuten later zag een waarneempost in een duik een vleugel af slaan en viel het vliegtuig pijlsnel omlaag in een bergravijn op 80 mijl afstand van Seattle. Een reddingsbrigade wist de tien slachtoffers nog denzelfden avond vandaar naar Seattle over te brengen. Gisteren is aldaar om één uur n.m. een plechtige rouwdienst gehouden in de Maso nic Temple, waar het stoffelijk overschot stond opgebaard. De heer A. van der Spek. Nederlandsch vice-consul en agent der Nederlandsch- Amerikaansche Kamer van Koophandel, vertegenwoordigde daarbij de Nederlandsche overheid, de K L M en de familie der Neder landsche slachtoffers en vertolkte namens hen de diepgevoelde deelneming in het ge meenschappelijk verlies voor beide naties, waarbij hij aan elke baar een krans hechtte met lint in de nationale kleuren Heden vindt daar de crematie van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Guilonard plaats, wiens urn tezamen met het stoffelijk overschot van wijlen ir. von Baumhauer daarop wordt gerepatrieerd per ..Nieuw Amsterdam", die op 6 April a.s. te Rotterdam wordt verwacht. EEN GAT VAN VIJF METER ONTSTAAN IN DEN IJSELDIJK. Gistermiddag Is te Gouda een ge deelte van den IJscldijk, welke binnen de gemeente Gouda een schakel vormt in den verkeersweg Rotterdam - Utrecht, over een lengte van circa twintig meter en een breedte van vier tot vijf meter verzakt, waardoor er een groot gat ter diepte van omstreeks vijf meter ontstond. De Groen ed ijk berm met de daarop staande boompjes en de kademuur van bazaltsteen met een zware ducdalf voor het meren van schepen aan de IJselkade zijn mede weggezakt. Door deze dij kinstorting moest het ver keer van Rotterdam naar Utrecht en naar den Krimpener Waard verlegd wor den door de stad. langs de Markt. Vermoedelijk is de dijk aan de IJsel- zijde door het water ondermijnd. De her stelwerkzaamheden zullen zeker eenige dagen in beslag nemen. BIJ EEN EXPLOSIE, DIE ONTSTOND BIJ HET WAS SMELTEN. Gistermiddag was de drogist A. Kempkes i ln een lokaal achter zijn winkel te Gouda bezig met het smelten van was. waartoe hij een blikken bus met was en terpentijn op een fel brandenden kachel had gezet. Als gevolg van zich ontwikkelende dampen ont stond een explosie, waarbij de kleeren van den drogist vlam vatten. Op een plaatsje wierp hij zich op den grond en trachtte door zich om te wente len de vlammen te dooven. Daar dit niet gelukte klom de man over een schutting, zoodat hij de straat bereikte. Hier schoten menschen toe, die met dekens het vuur wisten te blusschen. Met ernstige brand wonden is K. naar een geneesheer gebracht, die hem met zijn auto naar het ziekenhuis van de wijkverpleging te Gouda vervoerde. Het brandje, dat bij de ontploffing ont stond, had de brandweer spoedig onder de knie. MOFFELOVEN ONTPLOFT. Ernstig ongeluk in rijwielherstelplaats. In de werkplaats van den 43-jartgen rij wielhandelaar H. Bovendeaard aan den rijksweg Noord te Sittard is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de heer B. zelf het slachtoffer is geworden Terwijl hij met zijn 18-jarigen zoon bezig was rijwielen te herstellen, is plotseling met een luiden knal de lakoven ontploft. Het gevolg was. dat B. werd getroffen door de stukken, die door de werkplaats vlogen. Ernstig gewond stortte hij neer. Dr. van Acker verleende eerste hulp en gelastte over brenging van het slachtoffer naar het R.K, ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid". Hier is de man, die zeer ernstig aan hoofd en gelaat was gewond, ter verpleging opge nomen. De zoon bleef bij de ontploffing onge deerd. KIND UIT AUTO GEVALLEN EN GEDOOD. Gistermiddag is te Ommen het drie jarig dochtertje van den veehandelaar Neppelenbroek uit Lemelerveld, dat naast haar vader in diens auto had plaatsgeno men, even nadat de wagen startte, uit de cabine gevallen en tegen den grond ge smakt. Het kind was op slag dood. Vermoedelijk heeft het kind aan de kruk van heta portier gedraaid, waardoor dit openviel. BUITENLANDSCH GEMENGD. SLIPPENDE AUTO REED TEGEN EEN BOOM. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is op den Frieschen straatweg, op de grens der gemeente Groningen, een perso nenauto. op weg van Groningen naar Zuid- hom. door de gladheid van den weg in een bocht tegen een boom gereden. De wagen reed met een snelheid van negentig kilome ter. De chauffeur, de 26-jarige M Drent, garagehouder te Zuidhorn. liep een hersen schudding en inwendige kneuzingen op. De 2S-jarige H Rozema. eveneens uit Zuidhorn, die naast D zat. brak zijn rechterarm en kreeg een hoofdwonde. Nadat den slacht offers ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, zijn zij per politie-am- bulance naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De auto. welke geheel ver nield was. is vanochtend met een kraan- vr-T.en weggesleept. De chauffeur D. was hedenmorgen nog steeds bulten bewustzijn De toestand van R. is niet levensgevaarlijk. DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Op de spoorbaan tusschen de Vlasakkers en het station Soestdulnen. op Soester grondgebied, is gisteren het lijk gevonden van een ongeveer zestig-jarigen inwoner van Amersfoort. Gebleken is, dat de man door een trein is overreden. DRIE ERNSTIG GEWONDEN. Gisteravond om negen uur is op den Amersfoortschen weg te Doorn een auto. waarin zes jongens, allen leerlingen uit de hoogste klasse van het gemeentelijk gym nasium te Nijmegen, waren gezeten, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Het ongeluk geschiedde vóór 't afgaan van den Maarnschen berg dicht bij het landgoed „De Zonheuvel", waar de jon gelui op het Maarten Maartenshuis juist een lezing hadden bijgewoond. De wagen werd grootendeels in elkaar gedrukt. Drie der inzittenden H. de M. van L., L. en Van N„ werden ernstig en twee licht gewond. De zesde bleef vrijwel ongedeerd. Geneeskundige hulp was onmiddellijk aanwezig, aangezien in een tweede auto zich dokter Van der Sluis uit Nijmegen be vond. die ook bij de voordracht aanwezig was geweest en die evenals de anderen naar zijn woonplaats terugkeerde. Na korten tijd verschenen nog twee plaatselijke doktoren met drie ziekenauto's en werden de ernstig gewonden naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Indien zich geen complicaties voordoen, wordt levens gevaar niet aanwezig geacht. De twee licht j gewonden werden naar het Maarten Maar tenshuis vervoerd. Volgens een telegram van den bijzonde ren verslaggever van Paris-Midi te Cairo zou aldaar uit Jeruzalem bericht ontvangen zijn, dat de voortbereldende besprekingen voor het aanleggen van een kanaal van de Middellandsche Zee naar de Roode Zee door Palestijnsch gebied tot een resultaat geleid hebben Een maatschappij waarvan het ka pitaal 60 mill, pond zou komen te bedra gen, grootendeels door Joodsche flnancieele lichamen bijeen te brengen, zou een over eenkomst met de overheid hebben aange gaan Een Britsche militaire commissie zou toezicht uitoefenen op den aanleg. De thans heerschende internationale spanning zou bijgedragen hebben tot het slagen der onderhandelingen Het werk zal vijf jaar in beslag nemen en zal vermoedelijk worden voorafgegaan door het aanleggen van een ollelelding van Mos- soel naar Akaba en van een strategischen weg van de Doode Zee naar de Golf van Akaba. Het kanaal zou van Rafa bij Gaza aan de Middellandsche Zee door de Negueb genaamde woestijnachtige streek naar Abak loopen Bedoelde landstreek zou 85.000 nieuwe Joodsche kolonisten kunnen opnemen, een plan dat aan het Britsche Colonial Office wordt toegeschreven ter oplossing van het Palestynsche vraagstuk. De maatschappij, waarvan hierboven sprake is. moet volgens het bericht in Paris- Midi, waarvan wij den inhoud onder voor behoud mededeelen. Joodsche, Britsche en Nederlandsche belangen omvatten. Een foto. genomen enkele oogenblikken nadat de ijzeren balans van de oude Dam- brug aan den Leidscheiveg te Utrecht bij het lichten van de palen uit het htischblok schoot en terecht kwam op een brugwachtershuisje, waarin zich een moedér met 3 kinderen bevond. (Van onzen correspondent) Gistermiddag omstreeks half drie is tij dens het verrichten van werkzaamheden aan de oude Dambrug, gelegen tegenover de Damlustkazerne aan den Leidscheweg te Utrecht een merkwaardig en de om standigheden In aanmerking genomen goed afgeloopen ongeluk gebeurd. Men is n.l. bezig met het afbreken van deze over bodig geworden ophaalbrug, waartoe Dins dag reeds de brugklap, welke ongeveer 30 ton weegt, verwijderd was. Gisteren was men bezig met het weghalen van de ijze ren balans, welke daartoe van de palen, waarop zij rust, gelicht moest worden. Door onbekende oorzaak is tijdens het lichten de balans uit het hljschblok geschoten en in den Vaartschen Rijn terecht gekomen. Hierbij kapseisde het naar schatting twin tig ton wegende stalen gevaarte, dat te recht kwam op het oude brugwachters huisje, waar juist een vrouw met drie kin deren van zestien, elf en vijf jaar, die op een van de hier liggende drijvende bokken thuis hoorden, een onderkomen hadden ge zocht. Met een tot ver in den omtrek hoor baren slag kwam de balans op het huisje neer. dit daarbij geheel vernielende. Juf frouw Van Steenhoven en haar zestien- en vijfjarige dochtertjes werden hierbij onder het puin bedolven. Een elfjarig meisje, dat voor het huisje was blijven staan kwam met den schrik vrij. Officieren en onderofficieren uit de vlak bij gelegen kazerne, die het ongeval za gen geschieden, snelden onmiddellijk te hulp. Vla de schepen, die in de doorvaart- opening liggen, wisten zij den overkant te bereiken, waar zij onmiddellijk de helpen de hand boden. Het bleek spoedig dat de vrouw en de twee meisjes er goed waren af gekomen. De eerste had kwetsuren be komen aan hoofd en handen, haar zestien jarige dochter werd aan den rechterarm verwond, terwijl het jongste meisje van vijf Jaar ongedeerd bleef. Juffrouw Van Steenhoven werd onmiddellijk door den inmiddels gewaarschuwden geneeskundi gen dienst naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht, waarheen later ook het zestienjarig meisje vervoerd werd. De vermoedelijke oorzaak van het los schieten van de balans is gelegen in een defect aan het zich in den top van den bok bevindende z.g. „mannetje". Rondom de plaats van het ongeluk had den zich op dit drukke verkeerspunt vele menschen verzameld. Zij kregen echter slechts weinig te zien, daar bijna het ge heele terrein omgeven is door een schut ting. Natuurlijk werd er hier en daar nog wel een verkeersstagnatle veroorzaakt maar de politie zorgde onmiddellijk voor de re geling van het verkeer. PREDIKBEURT. Sassenhcim Gem. Gods: Vrijdag nam. 8 u. paster v. d. Wouden van Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Borssele J. D. Barth te Dor drecht (voorheen te Borssele). Ds. A. A. BREYTON t Te Toulon sur Mer is overleden ds. A. A. Breyton, emeritus predikant van de Waal- sohe gemeente te Rotterdam. Ds. Auguste A. Breyton was aanvanke lijk predikant te St. Etiénne in Frankrijk en werd na coll. loctum toegelaten tot het predikambt bij de Waalsohe gemeenten en werd in 1910 predikant te Rotterdam. In datzelfde Jaar legde hij op 10 Oct. zijn ambt neer omdat 30 April 1911 opnieuw te aanvaarden. Hij diende de Rotterdamsche gemeente tot aan zijn emeritaat dat hem op 26 Maart 1922 eervol verleend werd. De overledene had zich in Rotterdam vele vrienden verworven. GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING TE BIRMINGHAM. Een geheimzinnige ontploffing heeft gisteravond te Birmingham een kleine auto aan stukken gereten, de ruiten van de in den omtrek staande hulzen vernield en een dertig centimeter diep gat in dé straat ge slagen. Men gelooft, dat de ontploffing heeft plaats gevonden in het achterste deel van de auto, die op dat oogenblik reed. doch de politie kan niet zeggen, of zich iemand in het voertuig bevond. Men meent te weten, dat reeds vijf arrestaties verricht zijn. Ds. W. KOREVAAR. Woensdag 29 Maart as. herdenkt ds. W. Korevaar, Ned. Herv. predikant te Pur- mer den dag waarop hij voor 25 jaar in deze gemeente bevestigd werd De Jubilaris werd in 1876 geboren en in 1907 candlaat in Noord-Holland, om 12 Jan. 1908 te Anloo het predikambt te aan- vaarden. Vandaar vertrok hij in 1910 naar Abber.broek, welke standplaats in 1912 met Grosthuizen verwisseld werd. Sedert 29 Maart 1915 dient ds. Korevaar zijn tegen woordige gemeente. Ds. Korevaar is praetor van den ring Purmerend en praeses van het classicaal bestuur van Edam reserve officier geworden bij de Infan terie. In 1913 werd ds. Faber candidaat en 29 Maart 1914 bevestigde prof. dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de V. U. hem te Schipluiden als zijn opvolger. In dat zelfde Jaar brak de mobilisatie uit en tot 1918 diende de jubilaris in het Ned. leger. In laatstgenoemd jaar volgde zijn benoe ming tot reserve-veldprediker. In 1920 nam ds. Faber het beroep aam naar Serooskerke op Walcheren waar ds. J. H. Telkamp, toen te Middelburg, hem tot zijn dienstwerk Inleidde; 6 Dec. 1924 bevestigde ds. H. Fokkens van Hollandscheveld ds. Faber in zijn tegenwoordige gemeente, waaraan hij zich dienzelfden dag verbond. Ds. Faber maakte een en andermaal deel uit van de Part. Synode van Drenthe, waarheen de classis Meppel hem depu teerde. Ook heeft hij zitting in het mode- ramen van de Soembazending. Vanwege de classis Hoogcveen is ds. Faber kerk- vlsitator, deputaat voor de evangelisatie en voor de geestelijke verzorging der mili tairen. De Jubilaris is medewerker aan het Geref. Kerkblad voor Drenthe en Overijssel en aan het Calvinistisch Week blad en deed van zijn hand een philoso- phisch geschrift het licht zien getiteld: „Grondbeginselen der wijsbegeerte". Aan den middag van zijn feestdag zal ds Faber recipleeren in de consistorie kamer van de Hoofdstraatkerk in welk kerkgebouw de jubilaris in een bijeen komst die 's avonds zal worden gehouden door de gemeente zal worden gehuldigd en ook zelf een enkel woord spreken zal. Ds. W. FABER. Woensdag 29 Maart a.s. viert ds. W. Faber, predikant bij de Geref Kerk van Hoogeveen, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd 4 Oct. 1885 te Ulrum geboren. Hij bezocht de gymnasia te Zet ten en te Kampen en studeerde vervol gens aan de Vrije Universiteit 2 jaar rech ten om zich hierna op de Theol. studiën te werpen. Intusschen was de jubilaris 1. P. C. Hooft was een groot Nederlandsch schrijver en dichter. Hij leefde von 1581—1647, dus in denzelfden tijo ais Vondel. Jacob van Campen was een Nederlandsch bouwmeester en schilder. Hij leefde van 1595—1657. Zijn bekend ste werk is het Amsterdamsche stad huis, tegenwoordig Palels, dat eerst in 1655 dus na zijn dood gereed kwam. 2 Estlana: Reval; Finland: Helsinki; Letland: Riga; LIthauen: Kaunas 3 Dr. Colijn is thans voor de vierde maal minister-president. Hij stond aan het hoofd van de regeering van 1926— 1926, van 1933 tot 1935, van 1935—193'' en van 1937heden. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10