Engeland, Frankrijk, Amerika en Rusland erkennen de Duitsche verovering niet MAANDAG 20 MAART 1939 No. 24228 Tusschen oorlog en vrede"' HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Omsingelingspolitiek tegen Duitschland Retorsie-maatregelen tegen Duitschland in Amerika Maatregelen in Amerika Ook Sovjet-Rusland erkent de aanhechting niet Vormt Benesj een regeering Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets, per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mndj Europa keert terug tot de crlsisdagen van September! Men zal de waarheid daarvan moeilijk meer kunnen loochenen. Engeland, Frankrijk, Amerika en Rusland weigeren de Duitsche verovering ln mid den-Europa te erkennen. Even logisch is, dat Duitschland deze niet meer ongedaan zal maken, al kan Slowakije nog eenige baat vinden in den gang van zaken, daar zijn statuut immers nog niet is be paald en Duitschland misschien iets „goed- geefscher" zal zijn Deze impasse zal zich blijven toespitsen en temeer, waar Amerika bovendien reeds retorsie-maatregelen heeft genomen tegen Duitschen goederen-invoer, waardoor het Derde Rijk economisch ernstig zal worden getroffen. Teruggekeerd van een reis, die zeventien dagen geduurd heeft, door Oost-Europa, waar hij werd ontvangen door de oud strijders ln Athene. Sofia, Boekarest en Belgrado, heeft de voorzitter van de Fran- sche federale unie van oud-strijders. Henri Pichot, voor de oud-strijders van Loiret een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende zeide: „De staten van Oost-Europa zullen een standpunt bepalen volgens het vertrou wen, dat zij zullen kunnen stellen in de groote Westelijke naties. Dat vertrouwen zal berusten op de zekerheid van de Fransch-Engelsche kracht en op het zicht bare en tastbare bewijs van die kracht". Na verklaard te hebben, dal de volmach ten voor de defensie van het land verleend zijn onder den druk van onmiddellijk ge vaar, voegde Pichot hieraan toe: „Het ge vaar is verblindend. Frankrijk en Europa hebben nog slechts te kiezen tusschen vrij heid en slavernij. Wij kiezen de vrijheid en dus den strijd. Wij bevinden ons nog niet in oorlog, maar zijn niet meer ln vrede". De oud-strijders waren tot voor kort de groote voorvechters voor den vrede... Zooals Pichot reeds memoreerde, zijn Da- ladier's volmachten aanvaard in den Se naat zelfs met overgroote meerderheid. Dat beteekent opnieuw defensie-uitbreiding over de gansche linie. Italië voelt het ook als zoodanig. De „La- voro Fascista" noemt de wet op de vol machten een „dreigenden en uitdagenden maatregel". Het blad schrijft: „Dit nieuwe initiatief van Daladier klinkt als een uit daging. Het vormt een factor tot verstoring van den vrede on een zinloozen stap naar oorlog". Ontzettend wordt thans te Londen ge arbeid. De ministerraad komt telkens bij een en Chamberlain confereert persoonlijk met diverse ministers, en is door den ko ning een uur ontvangen. Voorts staat lord Halifax geregeld in contact met de gezan ten van Frankrijk en Rusland. De betee- kenis daarvan kan men tusschen de regels doorlezen, waar de „Times" schrijft: ..Uitbreiding van het nationaal-socialis- ine beteekent uitbreiding van politieke ty— rannie. wreede politie-methode en nieuw heidendom. De reactie hierop is spontaan en overal merkbaar na de bezetting van Tsjecho-Slowakije. In vele landen ls on middellijk een anti-Duitsche stemming ontstaan, in de omringende landen gemengd met vrees, dat ook hen een gelijk lot kan treffen. Engeland is steeds geweest tegen een politiek om Duitschland te omsingelen, doch de politiek van Duitschland zelf en zijn methode leiden noodzakelijkerwijs tot een omsingeling". In beide huizen van het parlement zal vanmiddag resp. door Chamberlain en Ka lifax een verklaring over den internaüo- nalen toestand worden afgelegd. Een van de resultaten van den Zaterdag gehouden kabinetsraad was, naar Reuter verneemt, het besluit tot onmiddellijke aanzienlijke versnelling van de uitvoering van het be wapeningsprogram. De defensie-ministers zijn gedurende het week-einde druk bezig geweest met het uitwerken van strategi sche plannen. Voorts wordt vernomen, dat het kabinet het er over eens ls geworden, dat onverwijld contact tot stand moet wor den gebracht tusschen Engeland en alle landen ter wereld, dien den vrede lief hebben. Hoe scherp de wereld momenteel rea geert op iedere mogelijkheid van verdere Duitsche uitbreiding, blijkt wel het duide lijkst uit hetgeen rond Roemenië zich af speelde. Zooals Zaterdag nog gemeld, liepen er hardnekkige geruchten, dat Duitschland Roemenië feitelijk een economisch ultima tum zou hebben gesteld. Trots tegenspraak uit Boekarest en uit Berlijn werden deze geruchten gehandhaafd. Zelfs verluidde oog. dat te Boekarest de mobilisatie was afgekondigd van vijf legercorpsen. De re geering was tot dezen drastischen maai- 'egel overgegaan, naar aanleiding van de verregaande economische eischen van Duitschland. Koning Carol had zich direct tot de En- gelsche regeering gewend, om haar in n Zooals verwacht werd, heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, aan Coulondre, Frank- rijks ambassadeur te Berlijn, opge dragen stappen te doen bij het Duit sche departement van buitenlandsche zaken, teneinde te protesteeren tegen de in Tsjecho-Slowakije geschapen si tuatie. welke een schending is van het accoord van Miinchen en welke situatie niet als wettig door de Fransche regee ring wordt erkend. De tekst der Fransche nota luidt als volgt: „Bij schrijven, gedateerd 15 Maart 1939, heeft de Duitsche ambassade in opdracht van zijn regeering aan den minister van buitenlandsche zaken der Fransche repu bliek den tekst medegedeeld van een in den nacht van 14 op 15 Maart tusschen den Führer en rijkskanselier en rijksminister van buitenlandsche zaken te eener zijde en den president en minister van buitenland sche zaken der republiek Tsjecho-Slowakije ter andere ziide gesloten overeenkomst. In deze zelfde mededeeling werd uiteen gezet. dat Duitsche troepen om zes uur 's morgens de Tjechische grens hadden overschreden en dat de noodige maat regelen genomen waren, om iederen tegen stand en alle bloedvergieten te voorkomen en er in te voorzien, dat de bezetting en pacificatie van het grondgebied zou ge schieden in orde en rust. De ambassadeur van Frankrijk heeft de eer. bij den rijksminister van buitenland sche zaken een formeel protest aanhangig te maken over hetgeen door graaf Welczeck is medegedeeld. De regeering der republiek is inderdaad van meening. dat zij zich door de door de rijksregeering tegen Tsjecho- Slowakije gerichte actie geplaatst ziet voor een flagrante schending, naar letter en geest, van de op 30 September 1938 te Miinchen onderteekende overeenkomsten. De omstandigheden, waaronder de over eenkomst van 15 Maart aan de leiders der republiek Tsjecho-Slowakije werd opgelegd, zou in de oogen van de regeering der repu bliek geen rechtsgrond kunnen geven voor de bri deze overeenkomst gestelde daad. De ambassadeur van Frankrijk heeft de eer. den rijksminister van buitenlandsche zaken mede te deelen. dat de regeering der republiek onder deze omstandigheden niet de wettigheid kan erkennen van de nieuwe in Tsjecho-Slowakije door deze daad van het rijk geschapen toestand. Ook de Britsche ambassadeur heeft in opdracht zijner regeering. aan staatssecretaris von Weiszaecker een nota overhandigd en medegedeeld, dat Groot-Brittannië de jongste ge beurtenissen beschouwt als een vol ledige loochening van de overeenkomst van Miinchen en van de belofte tot vreedzame samenwerking te Miinchen afgelegd. De ambassadeur heeft eveneens opdracht gekregen er op te wijzen, dat de Britsche regeering de wijzigingen ontstaan door het militaire optreden van Duitschland ln Tsjecho-Slowakije beschouwt als los staan de van eenigen wettigen grondslag. Duitschland heeft officieel geant woord. dat „de rijksregeering niet in staat was, zulke protesten te aanvaar den, daar zij elke politieke, wettelijke of moreele basis ontberen*. Officieus is dit aldus toegelicht: De uiteenzettingen van Chamberlain heb ben te Berlijn de belangstelling getrokken, op welke de persoon van den Britschen minister-president aanspraak maakt. Met bevreemding heeft men echter moeten vaststellen, dat Chamberlain geen objec tieve weergeving van de feiten heeft ver mogen te geven. Een duidelijk bewijs hier voor meent men te kunnen zien in de be schuldiging. als zou Duitschland de eerste zijn, die de politiek van Miinchen vaaiwel heeft gezegd. Wanneer de Britsche politici met aan dacht de pers van Zuid-Oost-Europa ge lezen hadden, zou het hun niet ontgaan zijn. dat men daar uitlatingen van Fran sche en Britsche staatslieden heeft opgevat als een opwekkend sein. dat men de politiek van de Westelijke mogendheden ten aan zien van dit deel van Europa na Miinchen niet anders moet opvatten dan zij vóór Miinchen was. Dat deze breuk van Miin chen in het bijzonder te Praag goed be grepen is. zal men zoowel in Engeland als in Frankrijk weten. De Duitsche bladen van hun kant hebben niets nagelaten om Praag voor deze misvatting te waarschuwen Nu Tsjecho-Slowakije verdwenen is bewij zen de perscommentaren in Engeland en Frankrijk maar al te goed deze Duitsche meening. Ook de bewering van Chamberlain, dat Duitschland zijn politiek gewijzigd heeft, door volken van een vreemd ras in het Rijk op te nemen, houdt, na zorgvuldige bestu deering. geen steek. Reeds de vorm waarin Duitschland de hereeniging van Moravlë en Bohemen en de verbinding van duizend jaren herstelde, is hiermede in tegenspraak. Overigens heeft Duitschland nimmer be weerd. in zijn levensruimte geen leidende rol te willen .spelen. Het standpunt van Chamberlain, dat voor de hereeniging tot stand werd gebracht, overleg geboden was geweest, moet men afwijzen. Duitschland is hiertoe evenmin verplicht als Engeland verplicht zou zijn Duitschland te consul- teeruen wanneer het maatregelen in zijn belangengebled zou willen nemen. Sir Neville Henderson, de Engelsche ge zant te Berlijn, is intusschen reeds te Lon den teruggekeerd, terwijl de Fransohe ge zant Coulondre heden te Parijs wordt ver wacht. Duitschland heeft zijn gezant te Londen, von Dircksen, nu ook „ter consul tatie" teruggeroepen. Ten slotte heeft ook Grandi, de Italiaan- sche ambassadeur. Londen verlaten, maar aan dit bericht werd nadrukkelijk toege voegd, dat dit was om de fascistische her denkingsplechtigheden bij te wonen, als mede de vergadering van den Fascistischen Grooten Raad, die 26 Maart bijeenkomt. Verwacht wordt, dat Washington de zer dagen te Berlijn een nagenoeg ge lijkluidende nota zal indienen als En geland en Frankrijk. Inmiddels heeft de regeering der Ver- eenigde Staten reeds een aantal nieu we maatregelen van economischen aard tegen Duitschland getroffen: er zullen retorsie-rechten worden geheven op den belastbaren Duitschen invoer. Verklaart wordt, dat deze maatregel ge nomen is met voorkennis van het depar tement van staat. Het onmiddellijke effect van dit be sluit is, dat boven de gewone rechten een recht van 25 pCt. zal worden ge heven. kennis te stellen van zijn vrees, dat Roe menië in ernstig gevaar verkeert, door Duitschland te worden aangevallen en te vens zijn besluit mede te deelen, liever te vechten, dan eenig gebied of 's lands on afhankelijkheid prijs te geven. Koning Carol had er voorts op gewezen, dat hij, indien Engeland, Frankrijk en Rus land hulp zouden willen bieden, ln staat zou zijn, den steun te krijgen van Polen, Bulgarije en de geheele Balkan-entente, dus ook Griekenland, Turkije en Joego Slavië. Zooals gezegd, dit alles wordt ontkend Wel zou Roemenië zijn grenzen aan de zijde van Hongarije versterken met een 100.000 man. De Duitsch-Roemeensche handelsbe sprekingen worden dan ook voortgezet. Zou het zoo vreemd zijn te veronderstel len, dat de Duitsche onderhandelaar Wohl- tat een ietwat minder gelukkig voorstel heeft geprobeerd en dat Roemenië nu meende zich langs dezen weg te moeten dekken? In een artikel ln de „Curentul", dat vermoedelijk met medeweten van de regee ring is geschreven, wordt gezegd: „Duitsch land wil nauwe, economische samenwer king en hartelijke politieke betrekkingen met Roemenië. Gespannen betrekkingen met Duitschland brengen voor Roemenië groote gevaren mee. terwijl vriendschap geen economisch protectoraat of afhanke lijkheid behoeft te lmpliceeren. Indien Roe menië op voet van gelijkheid wil kunnen onderhandelen, moet het daarom zeker zijn van de onvoorwaardelijke hulp zijner vrienden". Zoo meenen wij deze geschiedenis voor alsnog te moeten interpreteeren. Te Berlijn tracht men de beroering, die in de kleine Europeesche landen gewek'. is door de ontleding van Tsjecho-Slowakije, te sussen. In een officieuze nota. welke is gepubliceerd door de Danziger Vorpostcn. wordt gezegd: De volken, die een politiek van strikte neutraliteit handhaven en zich niet laten opnemen in een coalitie van mo gendheden hebben niets te vreezen. Maar de kleine landen probeeren zich toch zooveel mogelijk hulp te verzekeren, zoo zij toch worden aangevallen... Zwit serland verklaarde reeds: een aanval be teekent oorlog! In gezaghebbende kringen beschouwt men dit als de eerste uiting van een econo misch offensief tegen het Duitsche econo mische stelsel. Men geeft uiting aan de hoop, dat de andere democratische staten met de Vereenigde Staten zullen samenwer ken aan een internationaal economisch programma ter bestrijding van de gevolgen van het Duitsche systeem voor den inter nationalen handel. Op een bijeenkomst van industrieelen is een plan tot overbrenging der voornaam ste Tsjechische industrieën naar Amerika bestudeerd. Dit zou gelden voor glas- en juweelennijverheid enz. Een commissie heeft overwogen meer dan 500 Tsjechische tech nici over te laten komen, die 7500 Ameri- kaansohe arbeiders zouden moeten inwij den in de geheimen der speciale Tsjechi sche fabricagemethoden. Pittman, de voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandsche za ken, heeft medegedeeld, dat hij van daag bij den Senaat een motie zal in dienen, welke beoogt alle bestaande neutraliteitswetten te vervangen. Op grond der resolutie zou aan naties, welke in oorlog zijn, worden toegestaan al lerlei soorten Amerikaansche goederen, ook munitie, te koopen, mits zij contant be talen en zelf voor het vervoer zorg dragen. Pittman zeide al sinds eenigen tijd bezig te zijn met de opstelling van zijn resolutie, welke in geen enkel verband staat met de actie van Hitler in Tsjecho-Slowakije. Hij voegde hier nog aan toe de resolutie niet met Roosevelt te hebben besproken Hij geloofde echter, dat zij voor den presi dent eerder aanvaardabar zalz ijn dan een der andere voorgestelde wijzigingen ln de neutraliteitswet. Op de vraag of de resolutie ertoe zou lei den, dat de positie van Groot-Brittannië in geval van een Europeeschen oorlog zou worden versterkt, antwoordde Pittman.dat iedere natie, welke de zee beheerscht, er voordeelen van zou hebben. De voornaamste zorg van de regeering is, de ravitailleering van Frankrijk en Enge land in geval van oorlog te kunnen verze keren. Men is van meening. dat de resolu tie van Pittman aan dit doel beantwoordt en men verwacht geen ernstig verzet. De regeering heeft nog niet verklaard, dat zij het voorstel van Pittman steunt, aangezien zij er de voorkeur aan geeft, de commissie vrij te laten in haar beslissing. Verder is zij van oordeel, dat de gebeurtenissen in Europa dooarslaggevend zijn. dan de argu menten. welke zij aanvoeren. De meerder heid van het Congres is voor Roosevelt, in deze aangelegenheid en de woordvoerder van de republikeinen, senator Taft, heeft gezegd, dat hij de veroordeeling van Duitschland door Sumner Welles, goed keurde. De republikeinsche afgevaardigde voor Ohio George Bender, heeft verklaard, dat hij het Huis zal voorstellen, „on middellijk te handelen en alle economi sche en politieke betrekkingen met het Duitsche rijk te verbreken." Hij zal voorstellen, dat Wilson niet naar Duitschland terugkeert, dat het geheele gezantschapspersoneel teruggeroepen zal worden en dat de geheele invoer uit en de uitvoer naar Duitschland worden stopge zet. „Dit antwoord zal Hitier begrijpen", aldus Bender. In regeeringskringen wordt medegedeeld, dat de vliegtuigproductie en de opleiding van vliegtuigbestuurders vrijwel op voet van oorlog gebracht zullen worden. Jaarlijks zullen 20.000 gegadigden hun eerste oplei ding voor de luchtmacht kunnen krijgen. Litwinof. de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, heeft den Duit schen ambassadeur, von der Schulenburg, die hem in kennis stelde van de' aanhech ting van Bohemen en Morarië. mede gedeeld, dat de sovjet-regeering weigert de aanhechting in een of anderen vorm bij Duitschland te erkennen. Zij beschouwt het Duitsche optreden als een daad van willekeur, geweld en agressie en is van meening, dat het besluit van Hacha en Chvalkovski geen constitutióneele waarde heeft. Naar de opvatting der sovjetregeering ruimen de daden der Duitsche regeering geen enkel gevaar voor den algemeenen vrede uit den weg, maar hebben zij inte gendeel die bedreiging in het leven geroe- oen en verergerd. Zij hebben de politieke stabiliteit in Midden-Europa in verwarring zebracht. Zij hebben den staat van alarm, die tevoren was geschapen in Europa ver sterkt en een nieuwen slag toegebracht aan het gevoel van veiligheid der vol keren In een radiorede heelt Benesj, de ex- jresident van Tsjecho-Slowakije ver klaard: de onafhankelijkheid van Tsje cho-Slowakije is niet vernietigd. Tot mijn BINNENLAND. De heeren Guilonard en Von Baumhauer in Amerika om het leven gekomen bij een vliegongeluk. (4e Blad). De oud-gezant van Oostenrijk te Den Haag wordt Nederlander. (Binnenland, 4e Blad). Vergadering der Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. (Binnenland, 4e Blad). De geheime zender te Lisse gevonden; sen- sationeele arrestatie der „Aehter-Geu- zen" in bollenschuur. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Na lager opening krachtig herstel - Amerikanen onder beurstijd oploopend - Beleggingsmarkt gedrukt. BUITENLAND. De volmachten aan Daladier. (Buitenland, 4e Bladi De Engelsche Minister Hudson te Warschau (Buitenland, 4e Bladi. Vredesaanbod aan Franco. (Buitenland, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Meest zwaar bewolkt met eenige buien. Matige tot krachtige. later tijde lijke stormachtige. Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Iaatsten ademtocht zal ik voor mijn volk en zijn rechten blijven vechten, en ik ben er zeker van, dat het trotsch als het altijd is geweest op zijn geschiedenis en vrijheid, tenslotte er weer bovenop zal komen. Ik weet. dat in de geschiedenis brute kracht na zulk een verschrikkelijk en lomp machtsmisbruik steeds ten val is ge komen. Duitsohland heeft verklaard, dat dit alles gedaan is uit naam van den vrede in Europa. Het is de vrede van het kerk hof. Benesj besloot met een beroep te doen op de democratieën, om „gereed voor een conflict en sterk te zijn". Benesj maakte geen melding van eenig clan voor een in de Vereenigde Staten te vormen voorloopige Tsjechische regeering. welke, naar Janovsky. de Tsjecho-Slo- waaksche consul te Los Angeles, had ver klaard. door Benesj zou worden gevormd. Benesj verklaarde later, dat dit nog voorbarig is doch een besliste ontkenning gaf hij niet. HITLER TE BERLIJN TERUG. Gisteravond om 19 uur 30 is Hitier te Berlijn teruggekeerd. Groote menschen- massa's juichten hem toe op den weg van het station van Goerlitz naar de rijks kanselarij. Op het station was hij ontvan gen door Goering. von Ribbentrop, Goeb- bels, Funk en de leidende persoonlijk heden der partij, van de weermacht en uit regeeringskringen. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de Italiaansche en Ja- cansohe ambassadeurs en de militaire atiaché's van Italië en Hongarije Coering richtte een korte toespraak tot Hitier uit naam van het Duitsche volk. Na gewezen te hebben op den Anschluss en de aanhechting van het Sudetengebied zeide Goering: En thans heeft het lot weer geroepen. Weer heeft de Fuehrer dezen roep ver staan. De beslissingen, dat weet spreker, zijn gekomen uit een ontzaggelijk dapper en geloovig hart. De Fuehrer heeft thanr ue veiligheid, den vrede, d° hrerl.j':1-" -n ie instandhouding van hei Duitrehr .ijk geschapen. Het geheele Duitsche volk legt den heiligen eed af het geweldige, dat de Fuehrer geschapen heeft, nooit los te

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1