Duitschland vorstoort hot vreemde talen te leeren groeiende herstel Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag IB Maarl 1939 De economische gevolgen van den nieuwen Anschluss Stempels voor elk doel L. DEMMENIE Zn. De Fransche Kamer over de buitenlandsche politiek Het. reisje naar Napels -.li 1 ei. Ook U hebt het vermogen De verhouding Nederland-Zuid-Amerika Frankrijk moet één onmetelijke werkplaats worden, zegt Daladier DAGBLADRECLAME Hier is het antivoord! mife TT folftr* 1 oovf /\r\ rTiVjnl f rT a ninnA (Van onzen financieelen medewerker). Indien nog maar enkele maanden geleden Duitsche troepen Tsjecho- Slowakije zouden zijn binnengerukt, zou zonder eenigen twijfel een hevige paniek zich van de effecten- en goe derenmarkten der wereld hebben meester gemaakt en zouden waar schijnlijk de voornaamste beurzen van hoogerhand gesloten zijn. Dc on verwachte capitulatie van Praag heeft thans geen paniekstemming in het leven geroepen. Men weet immers, dat de wereld haar „beschermende" hand van Versailles „kunstwerk" heeft afgetrokken en Duitschland de vrije hand in Midden-Europa heeft gela ten: met blijkbare machteloosheid slaat men de wijzigingen in Europa's landkaart gade. Doch al is er dan ook al van paniek geen sprake geweest, omdat men voorloopig geen inter nationale complicaties vreest, het ranke sprietje van vertrouwen, dat bezig was zich uit de aarde omhoog te werken, is ruwweg vertrapt en dit kan de economische en financieele wereld waarlijk niet onverschillig laten. Men hunkert reeds lang naar duidelijke symptomen van vertrouwensherstel hoe kunnen zij zich ontwikkelen, wan neer elke zekerheid uit Europa's poli tiek en geografisch leven is verdwe nen? Het valt dan ook te verwonderen, dat als eerste reactie op de gebeurtenissen rond Praag het officieel bezoek van den Britschen Minister van Handel en de Secretaris van het Departement van Over- zeeschen Handel aan Berlijn is uitgesteld. In plaats daarvan zal door hen zeer nauw economisch contact worden gezocht met Warschau en Moskou. De afvaardiging der Britsche industrie, die reeds, met het doel de politieke antitheses door economische besprekingen te overbruggen, te Dussel- dorp aan het onderhandelen is met de Duitsche industrie, zal zonder eenigen twijfel thans weinig tot concessies ge neigd zijn. Dat het hier overigens hard tegen hard zou gaan, wordt reeds bewezen door het feit, dat de Engelsche in dustrie op het oogenblik op de Neder- landsche markt practisch elk Duitsch aanbod met 10 pet. onderbiedt. Beperken wij ons tot de directe econo mische en financieele gevolgen van den nieuwen „Anschluss", dan staat het al wel vast. dat Ceohië, Moravië en Slovakije aoor een tol- en muntunie met Duitsch land zullen worden verbonden. Dit betee- kent in de eerste plaats, dat, na de over dracht van de groote minerale rijkdom men in het Sudetengebied, thans ook de machtige industrieën van Cechië, de groote Skoda-fabrieken. de hoogovens en staal fabrieken. de chemische nijverheid. Bata, enz., en de belangrijke landbouwdistricten van Moravië en Slowakije binnen het be reik van Göring's Vierjarenplan zullen worden gebracht. Deze „Anschluss" is dus voor Groot-Duitschland een aanzienlijk grooter voordeel dan die van de „Ost- mark" is geweest. Daarnaast zou een in schakeling van Praag in het Duitsche monetaire systeem groote consequenties meebrengen. o.m. de verruiming der Duit sche exportcapaciteit, de overneming van het Cechische goud en daarmede een ver betering der Duitsche deviezenpositie. In hoeverre de „inlijving" invloed zal uitoefenen op den Nederlandschen handel, kan nog met geen benadering worden vastgesteld, doch uit hoofde van ons groot invoersaldo met Cecho- Slowakije, zal een invoeging in de clearing waarschijnlijk slechts een gunstig effect kunnen sorteer en. Laat ons in ieder geval hopen, dat inder daad de Groot-Duitsche economische en deviezenpositie thans zoodanig zal worden versterkt, dat nu ook Duitsch- land's landhonger in Europa is gestild. De beurzen hebben, zooals gezegd, de koude Praagsche douche zonder al te veel rillingen over zich laten gaan, hoewel men hier en daar toch wel „kippenvel heeft gekregen. De berichten uit Midden-Europa hebben in ieder geval alle andere berich ten volkomen in de schaduw geplaatst, doordat zij den grondslag van economie en zakenleven hebben ondermijnd. Zoo lang ten aanzien van de verdere bedoe- ingen der plannen van Hitier geen groo ter zekerheid is verkregen, zal thans van een definitieve voortzetting van het her- st"' geen sprake kunnen zijn. ook al omdat de bewapening nu waarschijnlijk nog grooter sommen zal opslokken dan oorspronkelijk in de bedoeling heeft gele gen. Overigens had de Amerikaansche beurs reeds eerder teekenen van aarzeling gegeven, die weliicht eenerzijds op reke ning zijn te schrijven geweest van vage angst ten aanzien van de situatie in Europa, doch anderzijds ook van de vrees, dat Roosevelt toch niet van zins is, zich dcor het Congres bij zijn uitgavenpolitiek de les te laten lezen, getuige het fpit, dat hij staat op de aannrming der verworpen 150 millioen dollar extra voor werkver schaffing. Ook het bericht, dat Chili van plan was een uitvoerrecht op koper te heffen, waardoor speciaal de Anaconda Copper en in tweede instantie de Kenne- cot Copper met hun groote Chileensche belangen ïouden worden getroffen, heeft in den aanvang deprimeerend gewerkt De mogelijkheid van verwerping van het voorstel door het Ohileensch parlement heeft later een herstel in de koperwaar den teweeggebracht. NederlandZ. Amerika. Van bijzonder belang ook voor onze beurs was de Amcrikaansch-Braziliaan- sche overeenkomst, waarbij Brazilië zich bereid verklaart den dienst op zijn dollar- leeningen (gedeeltelijk?) te hervatten tegen de verleening van een Amerlkaansch crediet van 120 millioen dollar. Feitelijk betaalt dus de Amerikaansche bezitter van Braziliaansche obligaties den her stelden schuldendienst via een omweg uit eigen zak Ofschoon dit geen bijzonder fraaie positie is. dient men deze regeling niettemin te bekijken van het gezichts punt van Noord-Amerika's belangensfeer ln Zuid-Amerika: zij is immers een klare weerspiegeling van de pogingen der Ver- eenigde Staten om de Duitsche economi sche penetratie in Zuid-Amerika den wind uit de zeilen te nemen. Tevens wordt wel licht de mogelijkheid geschapen van een regeling van Brazilië's dienst op de pond en gulden-leening. Weliswaar kunnen en willen wij Brazilië geen nieuw crediet ter beschikking stellen, doch Nederland's groot invoersaldo, dat voldoende is voor de dekking van den dienst op het op f. 100 millioen geraamde Nederlandsche bezit aan Braziliaansche obligaties, moet onze autoriteiten in staat stellen, met groote kracht haar eischen te stellen. Braziliaan sche obligaties en in sympathie hiermede ook Chileensche obligaties vertoonden dan ook eveneens aan onze beurs een krachtig herstel, dat later onder den Invloed der algemeene beursstemming voor aarzeling moest plaats maken. Onze belangen in Zuid- en Midden- Amerlka beperken zich niet tot het bezit van fondsen. Men vergeet maar al te vaak, dat wij door de Koninklijke een zeer groot interesse hebben in de ontwikkeling van dit werelddeel. Van daar dat men met groote aandacht de onderhandelingen dient te volgen, welke thans in Mexico door den Ame rikaan Richberg uit naam der bui- tenlandsche petroleummaatschappijen worden gevoerd voor een regeling In zake de confiscatie der petroleum- terreinen in dat land. Het is gebleken, dat de Mexicaansdhe staat niet bij machte is, naar behooren petroleum uit de geconfisceerde eigendommen te produceeren en dat zij geneigd is, om tot een regeling te geraken, waarbij mits U die talen leert op dezelfde wijze waarop Gij Uw moedertaal hebt geleerd: door luisteren en naspreken, De Lingua- phone leert U met behulp van de gramo- foon, in enkele maanden, een vreemde taal vlot spreken en verstaan. U kunt een cursus huren voor f. 5.50 per maand. LÏNGUAPHONE, Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 112 N, Telefoon 31749. 1236 (Ingez. Med.) het principe van staatseigendom zou worden gehandhaafd. Een slagen dier onderhandelingen zal ongetwijfeld voor de Koninklijke een haussefactor beteekenen. Inmiddels zit de maat schappij niet stil: zij ontplooit groote bedrijvigheid in Venezuela en Colum bia en heeft te dien einde opnieuw een f. 75 millioen leening moeten sluiten op bijna dezelfde voorwaarden als de jongste f 100 millioen leening, ditmaal bij de Rijksfondsen. De Rijksfondsen hebben hiermede een deei van hun geldovervloed behoorlijk kunnen beleggen. Te onzent blijft dit be- leggings- en rentevraagstuk een grooten invloed uitoefenen. Zoo komt de haast onbeperkte macht der verzekeringscon cerns op de kapitaalmarkt meer en meer tot uiting: doordat zij niet aan een be paalde rentemarge zijn gebonden, kunnen zij haar invloedssfeer hoe langer hoe ver der uitbreiden. Wij zien dit weer in de overneming door de Algemeen Friesehe van de Maatschappij voor Gemeentecre- dlet, een tot dusver goed rendeerend con cern, dat echter langzamerhand ook in den knel der dalende rentemarge komt. Hoeveel de Algemeene Friesehe het er aan gelegen ligt, deze onderneming onder haar zeggenschap te krijgen, blijkt wel uit het schitterend aanbod aan aandeelhouders van bijna 40 pet boven den huldigen beurskoers. Het zal bij deze transactie zeer zeker niet blijven: ongetwijfeld zullen meerdere soortgelijke „concentraties" vol gen. Of deze beweging in het belang Ls van onze kapitaalmarkt, zal eigenlijk eerst blijken, wanneer eerlang de rentestand weer op een hooger peil is gekomen. Een belangrijke gebeurtenis op onze kapitaalmarkt is de emissie geweest van de 4 pet. Can. 4 millioen dollar leening van Montreal, omdat hier een proef wordt genomen met het zgn. „tender"-systeem, waarbij inschrijvingen worden verzocht tegen een niet vastgestelde!) koers en slechts een minimumkoers. (ditmaal ca. 113/8 pet.) wordt vastgelegd. Men tracht hiermede het groote euvel van majoree ring en premiejagen te vermijden. Een zeer lofwaardige poging dus, waarvan het succes echter niet naar het resultaat van deze eene uitgifte kan worden beoordeeld. (Nadruk verboden). Kantoorboekhandel HAARL.STRAAT 169 - TEL. 1400 1240 (Ingez. Med.) Gistermiddag heeft de Fransche kamer een begin gemaakt met de debatten over de buitenlandsche politiek. De communist Pérl betoogde, dat de gebeurtenissen een wreede weerlegging vormen van een zekere politiek. In drie dagen is opnieuw een land van de wereldkaart verdwenen. De minister van buitenlandsche zaken heeft na Miin- chen een politiek van laten-varen gevoerd Iedere versterking van Duitschland's macht doet de Italiaansche eischen toenemen. Gij wilt ons. aldus Péri tot de regeering, nieuwe volmachten vragen. Wij zullen u die niet toestaan (applaus bij communisten en socia listen). Grat. van de republikeinsche federatie, betoogde, dat Polen en Roemenië thans om hur) rijkdommen buitengewoon bedreigd worden. Evenzoo Frankrijk, want Frankrijk's leger is het eenige, dat in staat is de doel einden van Hitier den weg te versperren. Wij zijn in staat zegevierend een IJuitschen en Itallaanschen aanval te weerstaan, hoe plotseling die aanval ook moge zijn. Grat betreurde het socialistische voorstel tot het houden van een internationale conferentie. Hitler's geweldpleging heeft die illusies ver stoord. Oud-minister Frossard van de rep. soc unie. verklaarde dat Frankrijk tegenover de gebeurtenissen een beeld van eenheid moet vertoonen. Hij vroeg zich af, welke belofte Duitschland Italië heeft gegeven om Mus solini te kalmeeren naar aanleiding der ge beurtenissen, die voor hem „even zoovele nederlagen" zijn geweest. Gaat Italië nu dc rekening presenteeren? Ik wil hopen, dat Frankrijk „neen" zal zeggen. Hli drong er bij Daladier op aan het initiatief te nemen voor een groote nationale concentratie, welke alleen tot heil van het land kan strek ken. Men kan niet met de eene helft van Frankrijk tegen de andere helft regeeren (Algemeen applaus). Ybarnégary (Fransche sociale partij) constateerde de geweldige reactie op de ge beurtenissen der laatste dagen. „Tsjecho- Slowakije is niet het eenige lijk. De politiek van München en de overeenkomsten van Parijs waren dood. toen Hitier op zijn hal kon verscheen. Wat gebeurd is. is overigens niet te wijten aan Daladier. Wie zou kun nen steunen op een politiek, welke geba seerd is op het woord van Duitschland? Om den vrede te kunnen waarborgen, moet men sterk zijn. Er zijn voorstanders van een vrede tot eiken prijs, een vrede der ergste lafheid. Men zou Duitschland de handen vrij laten naar het Oosten en zich richten naar de vrije zeeën, de zeeën van het rijk Men moet de illusie opgeven, dat Duitsch land zijn koers zal laten varen, daar zich reeds een nieuwe manoeuvre afteekent. Het is zaak „neen" te zeggen tegen Italië, wanneer dit bij zijn politiek van de spil blijft, doch men dient nochtans geen enkele kans voorbij te laten gaan, hoe gering ook, voor een „politieken terugkeer" van Italië. Het woord was hierna aan Léon Blum, den socialistischen leider. Wij staan tegen over een terugtred van de beschaving, zoo zeide hij. Als Bohemen stom blijft, waartoe het gedwongen werd, zooals Elzas-Lotharin- door J. P. BALJÉ. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik wel wat verrast was. toen mijn al wat oudere vriend Torenburg mij het voorstel deed. met hem een reisje te maken. Ik had hem jaren ge leden leeren kennen in het café waar ik vrij regelmatig een partijtje biljart placht te spelen en waar ik in hem een prettigen tegenstander van ongeveer gelijke kracht gevonden had. Torenburg was een kalm evenwichtig mensch. al eenigszins op jaren: zoo iemand die er muurvaste gewoonten op nahield, waar hij niet van afweek. Zoolang ik hem kende bracht hij zijn vacanties altijd in een badplaatsje aan de Noordzeekust door en ik was dan ook werkelijk verbaasd, toen hij blijkbaar naar aanleiding van mijn enthou siaste vacantieplannen, plotseling, zij het dan ook na eenige aarzeling en kennelijk verlegen, met het voorstel kwam: ..Laten we samen een reisje naar Napels maken". Ik keek hem een beetje onthutst aan. We waren belden vrijgezel en in zooverre was zijn plan dus heel goed voor verwezenlij king vatbaar. Maar Napelsdat was een dertig of meer uren sporen van Amsterdam en dat zou alleen aan reisgeld al een bom duiten kosten! Ik opperde dan ook voor zichtig een bezwaar in die richting, maar htj praatte daar luchtig overheen. Och kom. zoo geweldig duur ls het niet. Van de Italiaansche grens af krijg je een flinke reductie en het leven is in Italië niet zoo duur met de goedkoope touristen- lires. Ik zou het erg leuk vinden, als je met me meeging. Hoe kom je er zoo plotseling op?" vroeg ik. ..Ik wist niet. dat je ooit buitenlandsche reisjes maakte". Hij kree? een kleur en haalde toen Lichtjes de schouders op. Vroeger deed ik het wel eens", gaf hij te kennen en een jaar of vijfentwintig geleden ben ik eens naar Napels geweest. Ik zou het graag weer eens terugzien". Hoe langer we er over praatten, hoe aan- rekkelijker ik zijn Dlan vond. Er waren financieele bezwaren maar aan den an deren kant leek het me een buitengewoon mooie reis. Napels.de naam alleen had al een fascineerenden Invloed op me. ik |zou Napels kunnen zien. het romantische Italië, de Vesuvius. Pompei. Sorrento. Capri de Blauwe GrotHoeveel dichters had den dat alles al niet met gloedvolle woor den bezongen? Dat met eigen oogen te kunnen aanschouwen leek me opeens het heerlijkste, dat er bestond. „Reken eens uit. wat het me kosten kan", zei ik nog voorzichtig. ,en als het niet al te erg ls, ga lk met je mee". We sloegen aan het rekenen en het slot was. dat we beiden met een rood hoofd van opwinding klonken op ons aanstaand reisje naar het zonnige zuiden. Napels, stad van de schrilste contrasten, wondermooi gelegen aan de Golf van Na pels, waar de voornaamste hotels van de Vla Partenope het uitzicht op boden en waar vlakbij het schilderachtigste, maar tegelijk ook armoedigste stadsdeel, dat men zich bedenken kan, Santa Lucia, gelegen is, Napels dat van den Vomero bezien één der mooiste en heerlijkste steden van Europa schijnt, maar dat. als men de ste- gln en sloppen doorkruist, waar éénkamer woningen voor groote gezinnen de gruwe lijke ellende en armoede niet kunnen ver bergen, zoo heel anders blijkt te zijn, wij zagen het in onze vacantiedagen en wij bewonderden zijn smartelijke schoonheid. Wij bekeken de winkels ln de Vla Roma en de Corso Vittorio Emanuele. genoten van het pittoreske havenleven, slenterden langs de voorname Via Caraccioio zagen de ellende van mensch en dier in de kronke lige Slopjes, waar de zon moeite had om door te dringen. Wü zagen de citroenen bij duizenden bloeien in Sorrento, droomden tusschen de ruïnes van pompei van het roemrijke ver leden, aanschouwden met ontzag de gloeiende lava van den Vesuvius. Torenburg ontpopte zich in die dagen als een rustelooze zwerver. „Vijfentwintig jaar is het geleden", zei hij met glinsterende oogen. en lk herinner me alles als den dag van gisteren Hier liggen mijn mooiste her inneringen". Peinzend keek hij naar de zee die hier werkelijk blauw scheen. En de glans in zijn oogen scheen dieper te wor den, toen hii zei„En morgen gaan we naar Capri. Je zal eens zien. jongen, wat een heerlijk eiland dat is". Een boot van de S.P.A.N. bracht ons naar het eiland Capri. Torenburg had er niets te veel van gezegd. Hier had de natuur het volmaakte geschapen. De Blau we Grot leek meer een sprookje dan wer kelijkheid. Ik had oogen te kort. om al die schoonheid in me op te nemen. Mijn oude vriend Torenburg echter was onrustig. Ik betrapte hem er op. dat hij minder naar de prachtige natuur, dan naar de bewoners van het eiland keek. Zoo nu en dan knoopte hij een praatje aan en ik stelde met verwondering vast. dat hij vrij aardig Itaüaansch scheen te spreken. „De oude Sparado is gestorvenmerkte hii spijtig op. hü was een schilderachtige figuur hier od Capri". Maar dat was loch niet de oorzaak van zün onrust. Eén keer verontschuldigde hij zich en stapte een klein, onooglijk huisje binnen. Hij kwam er enkele minuten later kennelijk teleurgesteld uit. Zonder een woord te spreken, liep hij naast me verder. Tegen den tijd, dat onze boot weer naar Napels terug zou varen dronken we een verversching aan de Marina Grande. Een oud blinde bedelares zeurde hardnekkig om een aalmoes. Ik drukte haar een paar lire ln de hand en toen lk me weer met een opmerking over het eeuwige bedelen ln Italië tot mijn vriend wilde wenden, bleven de woorden mil ln de keel steken. Doods bleek staarde hij naar de vrouw die zich on zeker tastend verwijderde. Hst glas, dat hij ln de hand hield, trilde, zoodat de inhoud over het tafeltje spatte, „Torenburg!" riep lk, „wat heb je? Voel je je onwel?" Het duurde even, voor hij zich hersteld had. Hti forceerde zich tot een vagen glim lach en schudde het hoofd. ..Het is al over", zei hij. „dank je". Verder liet hl) zich niet uit. Onze terugtocht werd door dit incidentje beïnvloed. De ware stemming ontbrak. En toen we in Napels terugkwamen trok hij zich een uurtje op zijn kamer terug. 's Avonds, op ons hotelterras aan de Via Partenope. vertelde hij. Een strijkje speelde een sentimenteel lied, het was een stille, zwoele avond. Torenburg was ln een zon derling weeke stemming. „Het was niet goed. dat ik hierheen ben gekomen", begon hij en zijn stem leek me veel ouder toe plotseling. Het is beter, het verleden dood te laten. De werkelijkheid brengt slechts teleurstelling". Vragend keek ik hem aan. Langzaam haalde hij zijn portefeuille te voorschijn. En hli toonde me een oude foto. ,Op Capri genomen, vijf en twintig jaar geleden", zei hij. Ik heb er enkele maan den gewoond". Torenburg was er duidelijk op te herken nen. En naast hem stond een meisje. Ze keek gelukkig lachend naar hem op. Ze was mooi, zooals een donkere Italiaansche mooi kan zltn Torenburg had zijn arm om haar middel geslagen. Margherita!zei Torenburg. ,Ik wilde haar zoo graag nog eens terugzien. En ik zag haar terug, vanmiddag. aan de Marina Grande. Zli was de blinde bedelares die 111 een aalmoes gaf Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. gen stom moest blijven, dan moet hier een protest weerklinken tegen de rechtsschen- ding, gelijk te Bordeaux weerklonk, toen Elzas-Lotharingen door Duitschland werd geannexeerd. (Applaus op alle banken, de socialisten verheffen zich van hun zetels). Er zijn illusies, waarvan men afstand moet doen dat de opofferingen van Frankrijk een tegenprestatie van de zijde der dictato ren ten gevolge zouden hebben, dat men de beide dictatoren tegenover elkaar kan stel len. dat men op het imperium kan terug vallen. Toen gij, aldus Blum tot de regee ring, met Franco de beraadslagingen be gonnen zijt, ging de overwinning op Praag uw pogingen. Franco van de dictatoren los te maken, bedreigen. De bezetting van Praag heeft haar weerslag op Italië en Spanje en in de Middellandsche Zee. Gij hebt bij de dictatoren de gedachte versterkt, dat Frank rijk onbewogen zal toezien bij de verove ring van Midden-Europa. Gij hebt dat niet gezegd, neen, gij hebt het tegendeel gezegd, maar bij de officieele besprekingen zijn officieuze besprekingen gekomen! Sedert München zijn wij overwonnenen ge bleven. Het was mogelijk geweest den vrede te organiseeren en de krachten der demo cratie te hergroepeeren. De regeering heeft dit niet gedaan. In verband met de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije vroeg Blum de realiteiten recht in de oogen te zien en de besprekingen tot organisatie van den vrede te voeren zoodra de omstandigheden zulks mogelijk maken. Maar, aldus Blum tot de regeering, gij meent een soort van staat van beleg in het leven te kunnen roepen. Meent ge dat het nu de tijd is het land in dieper verdeeldheid te storten en dat niet na een succes, maar na de afschuwelijkste nederlaag? Gij vergist U. Heil ligt slechts In nationale eenheid. Hierna kwam minister-president Daladier aan het woord. DE REDE VAN DEN MINISTER PRESIDENT. Daladier zeide: „Ik ben vast voornemens wat lk ge daan heb voort te zetten, zelfs wan neer gij aan dat woord hecht te ver scherpen, opdat Frankrijk één onmete lijke werkplaats zal worden: dat ls het eenige middel om den vrede te redden." Wanneer ik het gevoel had, dat mijn aftreden nuttig zou zijn voor het land, aldus Daladier, zou ik niemand de zorg gelaten hebben mij dien raad te geven. Door aan te blijven, handel ik in over eenstemming met ontelbare betuigin gen van sympathie van het Fransche volk. Ik wacht er op, dat gij mij omver zult werpen wanneer gij dat ten minste kunt!" Vervolgens kondigde Daladier de In diening van het wetsontwerp houden de volmachten aan: Ik wil Frankrijk's kracht doen toenemen en de vrijheid hebben de maatregelen, welke ik nuttig oordeel, met een maximum-snelheid te nemen. Ik aarzel niet te zeggen, dat, tegenover de gevaren, de democratie moet ophouden het regime der tegen spraken te zijn om het regime te wor den van de vrije eenheid van alle Fran- schen. De regeering vraagt speciale vol machten, welke ons nog in staat kun nen stellen het heil des lands te verze keren. Overgaande tot het probleem van de eischen van derde mogendheden, ver klaarde Daladier opnieuw: „Wij zullen niets, wat het ook zij, noch door geweld, noch door bedreiging, geen enkel van onze rechten, geen duimbreed van ons rijk afstaan. Omdat wij vredelievend zijn, zijn wij van nu af aan vastbeslo ten alles ondergeschikt te maken aan den dienst van een vaderland, dat ons tot vrije mannen maakte." Cé oncentreer op het krachtigste reclame-middel 1. St. Eustatius behoort tot de Nederland sche koloniën in West Indië. Het is een van de drie tot Oura^ao behoorende Bovenwindsche eilanden. 2. De gouverneur-generaal van Ned. O06t- Indië wordt voor 5 jaar benoemd. 3 Thorbecke leefde van 1798 tot 1872. HU was leider der liberalen en verschillende malen minister. Groen van Prinsterer leefde van 1801 tot 1876. Hii was leider der AntiRevo- lutionnairen. Abraham Kuyper werd in 1837 geboren en overleed in 1913. Hii was een voor grootste f iguren. die de A.R. partil ooij heeft gehad. Meerdere malen was mj minister Hii was leider van de die z'.ch ;n 1886 onder den naam Doce rende afscheidde. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10