BINNENLAND Geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Maart 1939 Derde Blad No. 24226 Luchtaanvallen! 80ste Jaargang De stand der rijksmiddelen Cijfers over de inkomens en vermogens in Nederland Nieuw N. S. B.-initiatief Beveiliging van overwegen Breda's initiatief ten voorbeeld gesteld Simplex rijwielen, loopen lichter. 465t Dg oDieidina van onze stuurlieden en in het andere werk d?' m Practische opleiding laat thans veel te wenschen over Is een zeilschoolschip noodig Volgens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Februari j.l. be droeg het totaal der directe belastingen f. 44 966.405 tegenover f. 41.322.787 het vorig jaar. Dit hoogere bedrag is bijna geheel te danken aan de inkomstenbelasting, welke met een totaal van f. 29.133.651 het bedrag ■van ultimo Februari met f. 4.724.988 heeft overschreden: hooger is ook de belasting van de doodc hand en wel met f. 459.818. Deze belasting, welke op 2 millioen gulden Is ceraamd. is thans f. 1.012.048, Wat de overige belastingen betreft, bleef de grondbelasting in vergelijking met het vorige jaar f. 1.256.952 ten achter en de vermogensbelasting met f. 30.630. De overige middelen hebben in Februari opgebracht f. 34.831.697.56 en zijn daarmede met een bedrag van f. 1.452.786 gekomen boven het totaal op ultimo Februari van het vorig jaaT. Toch is deze opbrengst f. 1.978.700 beneden de maandelijksche ra ming gebleven. Vergelijkt men echter de opbrengst van deze middelen over de eerste twee maanden van dit jaar met die van het vorig jaar. dan kan men constateeren. dat de op brengst op ultimo Februari 1938 f66.719.524 bedroeg en dat deze thans is f. 73.233.984.38. hetgeen een vooruitgang beteekent met f. 6.514.460. De opbrengst over de maanden Januari en Februari heeft evenwel de raming over dit tijdvak ad f. 73.620.833.34 niet kunnen halen, doch bleef daar slechts f. 386 849 onder. De inkomsten ten bate van het ver- keersfonds bedroegen in Febr. f. 1.492.057 46 en over de eerste twee maanden van dit jaar f. 3.221.093.74. BLOEMENDAAL AAN DE SPITS. Van de jaarlijks door het centraal bureau voor de statistiek bewerkte sta tistiek der inkomens en vermogens in Nederland, is zoo juist die betreffende het jaar 19371938 verschenen. Voor elk der ruim 1000 gemeenten wordt hierin melding gemaakt van het aantal aangeslagenen in de inkomsten- en ver mogensbelasting, van het bedrag hunner inkomens en vermogens, alsmede van het gemiddeld inkomen en vermogen per aan geslagene en per inwoner. Dezelfde gegevens zijn in deze statistiek ook opgenomen voor de 11 provinciën, de 42 economisch-georgraifische groepen en een zevental groepen van gemeenten naar het zielental. Door onderlinge vergelijking dezer cijfers verkrijgt men een globalen indruk van de meerdere of mindere welvaart der bevol king in de verschillende deelen van ons land. Hoe sterk deze cijfers wel afwijken, moge onder meer hieruit blijken, dat per 1000 Inwoners in Amsterdam 221 en in de Drentsche veenstreken 65 personen aan geslagen werden in de inkomstenbelastig. Zoo werden in het Gooi en Oostelijk Utrecht per 1000 .inwoners 36 personen aangeslagen in de vermogensbelasting, terwijl dit in de mijnstreek in Limburg het geval was met 8 personen. De hoogste en laagste gemiddelde be dragen der in de belasting vallende inko mens per inwoner worden voor de afzon derlijke gemeenten aangetroffen in Bloe- mendaal en Nistelrode (resp. f.1718 en f54)Het hoogste gemiddelde bedrag der in de belasting vallende vermogens heeft eveneens Bloemendaal en wel f. 20.880. terwijl voor het laagste bedrag f. 14 wordt gevonden. WETSONTWERP TOT VERBIEDEN VAN POLITIEKE VERGADERINGEN OP ZONDAGEN EN CHR. FEESTDAGEN. Ingediend is een voorstel van wet van den heer De Marchant et d'Ansembourg c.s. tot verbod van politieke vergaderingen op Zondagen en door de kerkgenootschappen van den christelijken godsdienst algemeen erkende en gevierde christelijke hoogdagen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Door den steeds tcvenemenden invloed van volksvreemde elementen is in ons land een steeds sterker wordende neiging be merkbaar om de Zondagen en de christe lijke feestdagen niet meer te eerbiedigen, zooals deze door onze vaderen geëerbiedigd zijn. Een zeer ergerniswekkende uiting biervan is het hoe langer hoe meer houden van politieke vergaderingen op Zondagen, op de daarop vallende door de kerkgenoot schappen van den christelijken godsdienst algemeen erkende en gevierde hooge chris telijke feestdagen. Ten einde het door een groote meerder heid van weidenkenden geëischte verbod van politieke vergaderingen ot> Zondagen er. algemeen erkende christelijke hoogda gen in den kortst mogelijken tijd verwe zenlijkt te kunnen doen worden, hebben voorstellers gemeend een afzonderlijke yet tot regeling van deze materie te moe ten indienen. DE VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCE A T p STATEN. De candidaatstclling. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: .Bij 4e candidaatstclling voor de verkie- Z1ng van leden voor de Provinciale Staten, welke Dinsdag j.l. heeft plaats gehad, is jet grootst aantal lijsten ingediend in den kieskring Rotterdam, namelijk vijftien. Het kleinst aantal lijsten, dat in een kies kring werd ingediend, bedraagt vijf. Dit ge schiedde in den kieskring Gulpen. ACHTHONDERD OVERWEGWACHTERS WORDEN DOOR LICHTINSTALLATIES VERVANGEN. Naar het „Handelsbl." van prof. dr. ir. Goudriaan, den president-directeur der Ned. Spoorwegen, verneemt, zal bij acht honderd overwegen de menschelijke bewa king worden vervangen door mechanische beveiliging. Zoo spoedig mogelijk zullen flikkerlicht-installaties worden aange bracht. Men acht deze betrouwbaarder en economisch doelmatiger. DE WEGENVERKEERSBESCHIKKING. Medisch onderzoek voor het rijbewijs. In het gisteren vermelde overzicht van de nieuwe verkeersbepalingen is vermeld, dat zij die reeds in het bezit zijn van gel dige rijbewijzen of van rijbewijzen niet ouder dan 5 jaar. waarvan alleen de gel digheidsduur is verloopen, geen medische keuring behoeven te ondergaan bij de aan vrage van een nieuw rijbewijs. De K.N.A.C. vestigt er echter de aandacht op, dat dit medische onderzoek wel is ver- eischt. Bezitters van oude rijbewijzen als bovenbedoeld zijn daarentegen wel vrijge steld van een nieuwe rijvaardigheidsproef. Ingevolge de wegenverkeerswet behouden de thans in gebruik zijnde rijbewijzen hun geldigheid tot twee jaar na den datum van afgifte, dat is dus tot den op het rijbewijs aangegeven datum. De nieuwe rijbewijzen hebben een gel digheidsduur van 5 jaar. BOUW VAN HET HAAGSCHE STADHUIS. Ten behoeve van de voorbereidingen tot den bouw van het nieuwe stadhuis, dat eer lang op het Alxanderveld te Den Haag zal verrijzen, zijn in de afgeloopen maanden dlepboringen op het veld verricht. De mo gelijkheid bestond, dat men eenige maan den zou moeten wachten met den bouw, wanneer de grond van het Alexanderveld niet zonder extra-voorzieningen geschikt zou blijken om het gebouw te dragen. De boringen hebben thans uitgewezen, dat inderdaad zware betonnen platen de fundamenten zullen moeten dragen. Zeer waarschijnlijk zal men dus niet, zooals men aanvankelijk van plan was, medio 1939 met den bouw kunnen beginnen. NEDERLAND ONTBRAK TE ROME. De heer Deckers heeft aan den minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vraag ge steld Welke overwegingen hebben de regeering er toe geleid Nederland niet vertegenwoor digd te doen zijn bij de kroning van paus Pius XII op 12 Maart 1939 te Rome? WIJZIGING BURGERLIJK WETBOEK. Bii de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van artikel 88. eerste lid. van het Burgerlijk Wetboek. Blijkens de memorie van toelichting wordt met dit wetsontwerp beoogd op te heffen de verbodsbepaling met dispensatie- mogelijkheid door den Koning voor het sluiten van een huwelijk tusschen zwager en schoonzuster, wanneer de echtgenoot, die de zwagerschap deed ontstaan, is overleden. HET HOLLAND HUIS BRUSSEL. Het Holland Huis Brussel gaat dezer dagen zijn vierde lustrum in. Het bestuur dezer instelling heeft niet gemeend dit met een of andere feestelijkheid te moeten laten gepaard gaan, maar heeft deze verjaring bezegeld met een practisch en ingrijpend besluit, namelijk het Holland Huis van de Auderghemschelaan bij de Cinquantenaire- paleizen, over te brengen naar het hart van Brussel zelf, in de Oude Kleerkoopersstraat No. 24 (Rue des Fripiers), tusschen het Hoofdpostkantoor en de Beurs en die sa men met de Nieuwstraat (Rue Neuve), de winkelbuurt bij uitnemendheid van Brussel is en gemakkelijk de vergelijking met de beroemde Amsterdamsche Kalverstraat doorstaat Naar wij vernemen zal de opening ge paard gaan met een tijdelijke tentoonstel ling van Nederlandsche en Nederlandsch- Indische producten op het gebied van voe- dings- en genotmiddelen. Deze tentoonstelling zal van 15 Mei tot 15 Juni geopend blijven. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keerlng op boter is behoudens tusschen- tydsche wijziging, voor de week van 16 tot 23 Maart vastgesteld op 60 cent per KG. OPDRACHT VAN DE HOLLAND— AMERIKA LIJN VOOR DEN BOUW VAN TWEE SCHEPEN. Naar wü vernemen heeft de Holland Amerika Lijn bij de N.V. Wilton Feyen- oord te Schiedam een order geplaatst voor den bouw van een tweetal dubbelschroef- motorschepen voor haar noord pacific kustdienst. De schepen zullen van het „Noordam"-type zijn en 12.000 ton meten. De koelruimte bedraagt 216.000 kubieke voet. De schepen zullen plaats bieden aan honderd passagiers. De dienstsnelheid be draagt zestien mijl. De oplevering zal in de tweede helft van 1940 moeten geschieden. MR. R. KOPPE t Gisterochtend is op 60-jarigen leeftijd te Groningen overleden mr. R. Koppe, sedert 1919 lid van Ged. Staten van Groningen. De heer Koppe werd in dat jaar tot lid van de Prov. Staten gekozen en spoedig daarna tot lid van Ged. Staten. De heer Koppe was directeur van de Groningsche Hypotheekbank voor Nederland. Verder was hü lid van het Centraal Comité van AR. Kiesrereenigingen voorzitter van de A.R Kiesvereeniging Nederland en Oranje en lid van het college van curatoren van het Willem Lodewijk gymnasium. De heer Koppe heeft verder eenige jarea ziting gehad in den Gronlngschen gemeen teraad. Hi1 was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. EEN GEHEIME ZENDER. De heer De Visser, lid van de Tweede Kamer heelt aan den minister van Binnen- landsche Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de uitzendingen van een z.g. geheimen zender die blijkbaar met groote kracht werkt en na de uitzendingen van de V.A.R.A. zich in het nachtelijk uur doet hooren? Zijn er ten deze reeds onderzoekingen ingesteld door den betreffenden dienst van de P.T.T. en zoo ja tot welke resultaten hebben die geleid? Is het juist, dat deze zender zich in hei buitenland bevindt en zoo Ja zijn dan reeds stappen gedaan om die uitzendingen te doen beëindigen? Draagt de minister er kennis van dat deze uitzendingen in de fascistische pers worden toegejuicht en dat. het adres van een winkelier te Amsterdam werd gepubli ceerd. waar men giften voor de financie ring der zendkosten in ontvangst neemt? Welke maatregelen neemt de minister om deze handelingen te doen beëindigen? Radio-rede van minister Romme. De minister van Sociale Zaken. prof. mr. C. P. M. Romme. heeft gisteravond door de radio over beide zenders gesproken over ..De organisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen ter vervan ging van het zoogenaamde stempelen''. Aan zijn rede ontleenen wij het volgende Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat we, eerst in een enkele gemeente en toen het daar geslaagd was, is het uitgebreid tot enkele andere begonnen zijn met een proef, om het controlemiddel op den steun 1162 (Ingez. Med.) - 1 11 J stratie, seinen en opnemen, stuwen en be- OIMM.14SWV1V1* later zelfstandig zullen moeten doen. Wan neer Heze schepen in de „long run" worden geplaatst, b.v. op de JavaNew Yorklijn n. Zooals thans de wettelijke regeling is, moet* de stuurmansleerling na het behalen van zijn school-diploma een jaar vaartijd halen aan dek van een stoom- of motor schip van de groote vaart. Tijdens dezen vaantijd moet de as. stuurman de benoo- digde practijk opdoen, opdat hij later ge schikt is voor derden stuurman. Vroegere plannen van de Rotterdam- sche Lloyd om een zeilschoolschip in de vaart te brengen, wijzen er reeds op,, dat het ook met die practische oplei ding der stuurmansleerlingen niet is zooals het moet zijn. Deze plannen van de Lloyd rusten nog steeds in porte feuille, omdat geen voldoende mede werking van andere scheepvaartmaat schappijen kon worden verkregen. Thans bezit ons land echter een ver- eeniging. die zich ten doel stelt, te komen tot het In de vaart brengen van één of meer zeilschepen, volgens moderne begrip pen ingericht, voor de practische opleiding van den aanstaanden zeeman, de Natio nale Vereeniging .Met Zeilend Schoolschip" De voordeelen van een zeilschip Volgens deze vereeniging is het zei lend schoolschip noodzakelijk, omdat aan de practische opleiding van de stuurmansleerlingen tegenwoordig te weinig wordt gedaan. Verder wordt er in een brochure dezer vereeniging op gewezen, dat de jonge zeeman op een zeilschip een flink karakter krijgt en dat bij hem paraatheid, saamhoorig- heidsgevoel en betrouwbaarheid wor den aangekweekt. Vooral het aankweeken van verantwoor delijkheidsgevoel is bij dé jeugd noodza kelijk en de voorstanders van een zeil schoolschip wijzen er op. dat dit op zeil schepen juist geschiedt! Tocegeven moet worden, dat inderdaad de opleiding aan boord van een zeilschool schip groote voordeelen biedt. Er worden aan boord van een zeilschip geharde jonge zeelui gekweekt, die weten wat werken is, die de zee kennen en die later op de stoom- en motorschepen na een korte op leiding eerste klasse zeelui kunnen worden! De nadeelen. Daartegenover staan echter ook ver schillende nadeelen De voorstanders van een zeilschoolschip moeten niet vergeten, dat de leerlingen, die op een zeilschoolschip varen, nog jong zijn. De ouders dezer jongens vertrouwen hun kinderen toe aan de leidende per sonen, die het schoolschip uitsturen, waarmee deze een groote verantwoor delijkheid op zich laden De laatste jaren zijn twee zeilschoolschepen met man en muls vergaan, de Dultsche ..Admiral Karpfanger" en het Deen- sche schip „Köbenhavn". Natuurlijk gebeuren er wel andere en nog groo- tere scheepsrampen, maar het ver gaan van een zeilschoolschip met 50 leerlingen aan boord kan daarbij toch niet vergeleken worden! Bij een vaste bemanning van een gezag voerder, vier stuurlieden, een bootsman en zes matrozen, die de zeilvaart kennen en 50 leerlingen, is het gevaar niet denkbeel dig. vooral bij den aanvang van de reis wanneer de leerlingen nog niet voldoende geoefend zijn, dat bij plotselinge noodge vallen er geen voldoende getrainde beman ning aanwezig is om ongelukken te voor komen! Dit groote bezwaar zou voor ons niet meetellen, wanneer het absoluut noodza kelijk was voor de toekomst van onze koop vaardij. dat de a.s. stuurlieden een reis van 10 h 12 maanden op een zeilschip maakten. Het is o.i. echter nog zeer de vraag of het practisch werken aan boord van een zeilschoolschip zooveel nut heeft als de voorstanders wel meenen. De prac tijk heeft geleerd, dat het zooals het thans is niet langer gaat. Er moet een andere opleiding worden gevonden. Maar is zeil schipopleiding de eenige oplossing. Practisch onderwijs op vrachtschip. Men heeft ook reeds het volgende plan geopperd, dat o.i. veel voordeelen biedt en vele der voordeelen van de zeilschip-oplei ding heeft. Waarom, zoo zeggen de voorstanders van dit plan, sturen de maatschappijen niet stoom- of motorvrachtschepen uit met 15 a 20 leerlingen, die aan boord onderricht krijgen in alles, wat ze later als stuurman, moeten kennen, van stuurlieden, die daar voor door de maatschappij speciaal wor den aangewezen, dus stuurlieden, die daar voor geschikt zijn? Desnoods bemannen de maatschappijen deze schepen met een extra stuurman. De iets hoogere kosten dan die van de tegenwoordige methode zullen geen bezwaar vormen, daar er toch voor de maatschappijen zeer veel van afhangt om eerste klas stuurlieden te krijgen. In de eerste plaats kunnen de jongens het practische werk dan uitstekend leeren Ze zullen het matrozenwerk, waarop ze later als stuurman toezicht moeten hou den. moeten leeren en dat niet alleen bij mooi weer, doch ook bij storm en op ieder uur van den dag! Daarnaast zal onder richt moeten worden gegeven in het prac tische werk als zon-, ster- of maanschie- ten, cijferen, beheer der lading-admini- De „Georg Foch", één van de Duitsche zeilschoolschepen. of de Pacificlijn, en de discipline, vooral wat betreft het passagieren streng wordt gehandhaafd, zal zeer zeker veel worden verbeterd. Of deze methode in de practijk uitvoerbaar is, zal de toekomst moeten leeren, evenals zal moeten blijken of deze oplossing goede resultaten zal geven. Een dergelijke proef, door de .Neder land" genomen, doch zonder speciale stuurlieden en niet zoo uitgebreid, is groo- tendeels mislukt. Het lijkt ons echter wel toe, dat een serieus uitgevoerd plan, vol gens dit Idee uitgewerkt, goede resultaten zal kunnen leveren. Tenslotte willen we er op wijzen, dat wel eenige buitenlandsche scheepvaartmaat schappijen hun eigen opleidingsschepen hebben, doch dat uitgezonderd de Rotter- damsche Lloyd in ons land geen enkele scheepvaartmaatschappij ook maar hier over heeft gedacht. Het is ons bekend, dat de maatschappij Nederland niets voor een zeilschoolschip gevoelt, evenmin als de di recties van enkele andere groote maat schappijen, o.a. de Java-China-Japan-Lijn Bij enkele directies is de meening verdeeld, hetgeen o.a. ook tot gevolg had, dat de plannen van de Lloyd niet uitgevoerd kon den worden. Dit is o.i. wel een bewijs, dat men in scheepvaartkringen het lang niet eens is over deze kwestie, dat lang niet alle direct-belanghebbenden iets voelen voor een zeilschoolschip. Wanneer al gemeen de behoefte aan een dergelijk schip gevoeld werd, zouden zoowel de Rotterdamsche als de Amsterdamsche maatschappijen reeds lang een derge lijk schip in de vaart hebben gebracht! We staan dan ook zeer sceptisch tegen over de plannen van de Vereeniging „Het Zeilend Schoolschip". De practijk zal lee ren of de Nederlandsche koopvaardij aan één of aan meer van deze schepen behoef te heeft, of dat een andere methode van opleiding onzer jonge stuurlieden zal wor den gevonden. van den werklooze. het stempelen, dien dagelijkschen gang naar het stempellokaal waarvan een mensch, een mensch ln nood, niet beter wordt, te vervangen door wat anders en door wat beters. Controle moet er wezen, maar moet die controle dan perse zoo zijn ingericht, dat zij niet beter weet te doen dan je eiken dag, en eiken dag weer, in het stempellokaal op te drukken: werkloos, hier is je stempel, ga maar weer, je bent werkloos, werkloos met de honderden met wie je staat in de rij, in het leger van de stempelaars. Ja! „stem pelaars" noemen ze je. zij die het niet ken nen en zij die het niet weten maar zelf, jij die het wel weet en die het wel kent, voel je je worden tot: de gestempelde, de ge stempelde die vecht en vecht om er niet in ten onder te gaan, maar voor wien het zoo zwaar is, om zijn levensmoed en levens kracht onderweg niet bij stukjes en brokjes te verliezen ofin moeheid weg te gooien. We hebben, nu een jaar lang. een proef genomen met wat anders en wat beters. Laat ik de pionier-gemeente met eere mo gen noemen: Breda, waar 60 pet. van de werkloozen nu niet meer stempelen, maar deelnemen aan wat als resultaat van een prijsvraag, die ze daar gehouden hebben, gedoopt is: het Segoba-werk. Sport En Geestelijke Ontwikkeling Brengt Arbeids kracht. En van Breda uit is het overgesla gen naar ettelijke andere plaatsen. En het moet overslaan naar het heele land! Daar wordt sport beoefend, gevoetbald en geloopen. athletiek beoefend en gezwom men. in de plaats van het stempelen. Daar wordt aan huisvlijt gedaan, aan figuurzaag- werk, fineerwerk e.d Daar wordt ontspan ning gegeven, muziek, tooneel enz. daar worden excursies gehouden, bezoeken ge bracht aan fabrieken, kweekerijen, musea, natuurmonumenten. Daar worden cursus sen gegeven, algemeene ontwikkeling, enz. enz. Daar wordt gewerkt in volkstuintjes aan het kweeken van gewassen. Dat alles en nog veel meer. in de plaats van het stempelen. Anderhalf a twee uren per dag is men daar bezig, om den geest te verfris- schen. het lichaam te sterken, zich „fit" te houden in de plaats van het stempelen. En dat alles geschiedt onder leiding van werkloozen zelf. Daarnaast zijn er talloozen, die hun medewerking verleenen. in den vorm van geld. prijzen, beschikbaarstelling van grond enz. De proef te Breda is volkomen ge slaagd en we hebben thans besloten de organisatie uit te breiden over het ge- heele land. Ik heb een aantal mannen in den lande bereid gevonden zich te vereeni gen tot een landelijk comité, waarvan de samenstelling dezer dagen bekend zal worden gemaakt en de zetel geves tigd is ten departemente van Sociale Zaken, dat als werkcommissie het cen trale punt tot bevordering van de uit breiding van dit werk over het geheele land zal vormen. Dat werk blijft staan in het teeken, waar in het is opgezet, zijn deugdelijkheid be reids bewezen heeft en ook alleen tot zijn volle zegenrijke recht kan komen: het tee ken van gezamenlijk zelf-doen. Zelf-doen van werkloozen. Zelf-doen van werkenden. Zelf-doen ook geheel voor wat betreft den nervus rerum. het geven der gelden, die on afwijsbaar noodzakelijk zijn voor de func tioneering van de gansche organisatie. Al leen zóó heeft het zijn volle waarde. Alleen zóó heeft men het recht, het te plaatsen in het kader, waarin het wezenlijke beteekenis heeft voor de onderlinge verbondenheid der natie, het kader der geestelijke en moreele herbewapening. Tenslotte vroeg, minister Romme de me dewerking van het geheele Nederlandsche volk voor dit prachtig werk. Het gironum mer van het landelijk comité van het Segobawerk, dat gevestigd is op het Depar tement van Sociale Zaken te den Haag, is 301.000. Beschermt U legen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meohelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9