STADSNIEUWS Vrijdag 17 Maart 193) De ontwikkeling in Midden-Europa LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Instituut voor Praevenlieve Geneeskunde Telefonisch onderhoud van Hitler met Mussolini Ward Price intervieuwt Goering Het lot van Oekraine Stap van de Amerikaansche regeering verwacht UITREIKING ZILVEREN MEDAILLE. Voor 24 jaar trouwen dienst. Foto v. Vliet. Majoor Taconis speldt den jubilaris de onderscheiding: op de borst. Gistermiddag is voor het front van het 6e regiment .veldartillerie op de binnen plaats van de Doelenkazerne, de zilveren medaille uitgereikt aan den wachtmeester der le klasse A. van Waard Nadat de majoor-hoofdinstructeur P. C. Taconis het regiment, dat onder commando stond van den kapitein J. van der Meulen, had ge ïnspecteerd, las de waarnemend luite nant-adjudant H. Heins de desbetreffende beschikking voor. waarna majoor Taconis de medaille op de borst van den jubilaris speldde. Majoor Taconis sprak daarna woorden van waardeering tot den jubilaris en wees er in het bijzonder op, dat hij als jonge ling van 16 jaar bij de Instructie-batterij in dienst kwam en reeds in 1918 den rang van wachtmeester behaalde. Spreker zeide dat in den, tijd, dat de jubilaris bij het 5e regiment veldartillerie dient, hij steeds tot volle tevredenheid van zijn chefs heeft gewerkt en stelde hem ten voobeeld aan het regiment.. Hierna werden de officieren en onder-1 officieren in de gelegenheid gesteld den jubilaris geluk te wensehèn. Vervolgens werd voor hem gedefileerd. Na afloop van deze officieele plechtig heid verzamelden de onderofficieren zich ln de cantine voor de viering in eigen kring. De adjudant-onderofficier Van Maarle, sprak hier hartelijke woorden van kame raadschap en wenschte hem en zijn gezin na overreiking van een stoffelijk hulde blijk van harte geluk. Spreker hoopte, dat hij vele prettige herinneringen aan dezen dag moge hebben. Mevr. van Waard werd eveneens toegesproken en mocht een bou quet in ontvangst nemen. De jubilaris dankte op zijn beurt alle aanwezigen (w.o. bestuursleden van diverse burger-ruitervereenigingen, waarvan de jubilaris instructeur is) voor de betoonde belangstelling en voor de aanbieding van het stoffelijk huldeblijk. Hierna bleef men t nog eenigen tijd gezellig bijeen. WORDT VERPLAATST NAAR DE BILT. De toestand van het gebouw aan de 1ste Binnenvestgracht, waarin het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde gevestigd is, gaf reeds lang reden tot ontevredenheid. In het jongste verslag over de volksgezondheid is daarvan ook melding gemaakt, waaraan de mededeeling werd toegevoegd, dat besloten was een nieuw gebouw voor dit laborato rium te stichten, daar het niet mogelijk was gebleken, het bestaande gebouw te ver beteren. Naar wij van bevoegde zijde verne men. zal dit gebouw worden ongericht in De Bilt. Het Rijk heeft achter het park Aremberg aan den rijksstraatweg UtrechtZeist be reids de gronden aangekocht, waar het nieuwe laboratorium zal verrijzen. Uit den aard der zaak is met deze ver huizing nog geruimen tijd gemoeid. den als uitbreider van het rijk optreedt. Er zou veel gewonnen zijn, schrijft het blad. als de v/ereld zou willen inzien, wat het rijksdenkbeeld voor den Duitscher betee- kent. Wij staan allen onder het rijksdenkbeeld en door deze gedachte is voor ons een Duitsche en Europeesche zending verbon den met de zending van het avondland. Daaruit put Duitschland de opdracht orde te scheppen en bescherming te verleenen en dT-uit blijkt, dat wij onze taak niet zien in onderdrukking of wereldheerschap pij. De orde in het vroegere Tsjecho-Slo- waltije is voor ons een levenskwestie. De ..Voelkischer Beobachter" schrijft: de oplossing van het vraagstuk is thans ge schied op een wijze, welke overeenkomt met de politieke feiten en de historische machtsverdeeling tusschen het Duitsche en het Tsjechische volk. Praag was eens de hocfdst-d van het Duitsche rijk. Dit feit km ocs deor de staatsinrichting van Be- nssj en i ssaryk niet uit de wereld gehol pen worden. Wat echter thans gebeurt, is niets anders dan de uitvoering van een his torische opdracht, welke't eeuwige Duitsch land verstrekt heeft aan het natlonaal- socialistlsche rijk. JUBILEUMAVOND CHR. WIJKVER. „STAAL WIJK." Opvoering van het bijbelsch spel „Amos". De Chr. Wijkver. Staalwijk, die onlangs onder vele blijken van belangstelling naar 25-jarig bestaan mocht herdenken, heeft gisteravond in de Stadsgehoorzaal met een jubileumavond haar herdenkingsplechtig heden besloten. Het wijkbestuur, dat niets liever zag dan dat dit jubileum op een, het doel der wijkvereeniging nabijkomende wijze werd afgesloten, had voor dezen avond de opvoering van het bijbelsch spel „Amos" op zijn programma geplaatst. Aan het begin van den avond heeft de wijkpredikant, ds. D. Kuilman, een wel komstwoord gesproken, van welke gelegen heid spr. tevens gebruik maakte om zijn dank uit te spreken voor de belangstelling en het medeleven, dat Staalwijk in deze jubileumdagen heeft mogen ondervinden. Zeer in het kort wees spr. nog op de taak van Staalwijk om door ziekenzorg, jeugd werk en evangelieverkondiging mede te helpen Gods licht in deze donkere wereld le doen schijnen. Verder wees ds. Kuil man er op, dat het wijkbestuur met het oog op dezen avond, voor de vraag gestaan heeft wat te doen: een avond te beleggen van jolijt en plezier of een samenkomst, die tot hoofd en hart zou spreken. Het laatste werd gekozen. En al weet spr. wel. dat hierdoor veel critiek is ontstaan en er verschillende protesten zijn gehoord, voor dezen avond wil hij alle critiek laten zwij gen en rustig de opvoering afwachten. Daar in verband met de samenstelling van het programma en het karakter van den avond aan het einde geen gelegenheid meer zou zijn tot het spreken van een slotwoord, dankte hij allen, die aan het totstandkomen van een en ander hadden medgewerkt. In het bijzonder richtte spr. zich hier tot de beide schrijvers van het spel, de heeren J. C. van Noorden en J. C. A. Fetter en tot den regisseur, den heer Fred, de la Bella. Hierna vond de opvoering van het bij belsch spel „Amos" plaats. Het stuk, dat ongeveer 750 jaar voor Christus te Bethel speelt in den tijd dat Jerobeam II. Koning van Israël is, verplaatste ons in het eerste bedrijf naar een van de heuvels van dit land, waarop zich de Jacobssteen bevindt. Het was Jerobeam gelukt zijn volk weer vrij te maken van het 6yrische juk en het te leiden tot groote zelfstandigheid en wel vaart. In Samaria leefde in dien tijd een deel der bevolking in groote lichtzinnigheid en praal ten koste van velen, die onder armoede, uitbuiting en sociale ongerechtig heid gebukt gingen. Toch stonden en dit werd vooral in het tweede bedrijf, dat speelde tusschen den tempel en het huis van den opperpriester, duidelijk weergege ven in dezen tijd van tergende weelde, bittere armoede en sociale verdrukking de eerediensten in Bethel en Gilgal in groote eere. De rijke tempel in Bethel, het altaar en het gouden stierbeeld moesten als waar borgen dienen voor Gods nabijheid. Intus- sehen nam de goddeloosheid en zedeloos heid onrustbarend toe. Tegen deze zede lijke en geestelijke verwording is de ossen herder en moerbeziënkweeker Amois in 's Heeren kracht opgetreden. God had hem van achter de kudde uit het kleine Judee- sche dorpje Tekou geroepen om Zijn ge- richten aan te kondigen. Amos is in het volbrengen van die taak getrouw geweest. Zonder aanzien des persoons heeft hij Gods naderend oordeel over Israël uitge roepen Hij is daarin gegaan Gods oordeel niet opheffend maar wel door alles heen Gods genade predikend voor hen, die luis teren zouden. Tot zoover de korte inhoud van het soel, dat zonder onderscheid door allo spelers goed werd weergegeven. Het stuk, dat de bedoeling had en daarin voor een groql deel zeker is geslaagd ook tot den tijd, waarin wij thans leven, te spreken, heeft niet nagelaten diepen indruk op de aan wezigen te maken. Het heeft een zeer een voudige handeling, die echter een onmis kenbare veTdienste bezit: het is oprecht en zuiver geschreven en legt een sterk accent op het algemeen menschelijke, zoodat con flicten uit dien tijd als geschillen uit onzen tijd gevoeld worden. „Staalwijk" heeft op waardige wijze haar 25-jarig bestaan besloten! Met het zingen van „Halleluja! eeuwig dank en eere" werd deze avond beëindigd. TOONEELUITVOERING U.V.K. Een geslaagde avond. De Tooneelvereeniging U.V.K. die over enkele maanden haar twintigjarig bestaan hoopt te herdenken. had gisteravond bij haar uitvoering in de groote zaal van „De Burcht" niet over gebrek aan belangstel ling te klagen. De zaal was geheel bezet. Is het voor U.V.K. prettig te weten, dat haar optreden door zoovelen wordt gewaar deerd, daartegenover is het voor de vele belangstellenden een verheugend ver schijnsel, dat de prestaties van dit emstig- werkend gezelschap geregeld goede vorde ringen maken. Daarvan hebben wij giste ren, zoowel bij de vertolking van een dramatisch stuk als van een vrooüjk blij- speiietje, getuige mogen zijn. Natuurlijk blijft er hier en daar nog wel wat te scha ven over, maar wij gelooven stellig, dat dit onder de regie van den 1 eer G. Zitman nog wol zal veranderen. In het dramatisch spel „De strijd om het verleden", dat voor de pauze werd opge voerd en waaraan een goede moraal ten grondslag ligt, waren het vooral Robert Wels, Kitty en Baronski die een mooie en echt-menschelijke vertolking gaven. Als blijspelletje ging na de pauze „Swam- merbol in de penarie", waarin de sipelers bewezen, dat ook dit genre hen goed ligt. De voorzitter, de heer G. Zitman heeft aan het begin van den avond, welke met opgewekte muziek door „The Harmony Boys" o.l.v. den h:er W de Wit, werd afge wisseld, een kort inleidend woord gespro ken, waarin hij o.m. wees op de viering van het 20-jarig bestaan op 6 Juni a.s. Vermelden wij nog, dat het kapwerk bij den heer P. Pijl in goede handen was en dat de firma Regeer de aankleeding van het tooneel heeft verzorgd. PRINSES DANKT VOOR BONBONS. De Leidsche banketbakker G. Hulst ver zond ter gelegenheid van het Eeuwfeest van het Leidsche Studentencorps aan H.K.H Prinses Juliana in Grindelwald een doos zoogenaamde „Academie-bonbons". Thans ontving de heer Hulst van den kamerheer van H.K.H., baron Baud, de volgende dankbetuiging: „In opdracht van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana heb ik de eer den heer G. Hulst, wonende te Leiden, Breestraat 54, Haren dank over te brengen voor de vriendelijke aanbieding van een doos Aca demie-bonbons, welke Hare Koninklijke Hoogheid met erkentelijkheid heeft aan vaard." UITVOERING IN ENDEGEEST C.A. Gisteravond vor.d in de centrale ontspan ningszaal van Endegeest een uitvoering plaats door het Huisvrouwenkoor uit Lei den onder leiding van mevr. Tiny Leih. Solisten warën mevr. C. Hageman (vertel ling), mevr. C. de Kemp (zang), mej. Lola Craandijk (dans) met pianobegeleiding van mevr. M. v. d. Heijden en den heer An dersen. Na de pauze las mevrouw Hageman het bekende sprookje van de Gebrs. Grimm „Sneeuwwitje" voor, waaraan solisten en koor eveneens haar medewerking verleen den. Het gebodene viel bijzonder in den smaak. 40-JARIG ZAKEN-JUBILEUM. Zondag a.s. zal het precies 40 Jaar ge leden zijn, dat nu wijlen de heer L. Th. Bayer in het perceel Steenstraat 21 een schoenhandel annex reparatie-inrichting vestigde. Na het overlijden van den oprichter werd de zaak voortgezet docr zijn zoon, den tegenwoordige:: eigenaar, den heer O. M. Bayer, die het bedrijf aanpaste aan de eischen van den tijd er er o.a. een pédicure aan verbond. DE NIEUWE GEMEENSCHAP. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het artsexamen le ge deelte mej. A. B. J. de Vries (H'.Uigersberg) en de heeren L. H. O. Manuel (Den Haag) en F. A. Bannink (Den Haag). Bevorderd tot arts mej. C E. Rosskopf (Gouda) en de heeren C. J. Leene (Voor burg), C. KrameT (Oegstgeest) en C. M. N. Kuipers (Rotterdam). AANBESTEDING. De commandant van het 6e regiment veldartillerie heeft een openbare aanbeste ding gehouden voor de levering van hooi, stroo en turfstroolsel over het tijdvak van 1 Mei 1939 t.m. 31 JUll 1939. De vermoedelijk benoodigde hoeveelheden zijn: 6600 K.G. hooi. 11000 KG. stroo en 13000 K.G. turfstrooisel. Er waren 8 inschrijvingen, te weten: NV. Mij. S. v. d. Griendt, Griensveen, turfstrooisel, f. 0.124: F. Arkema, Rotterdam f. 0.121; N.V. Turfstrooisel kantoor Rittor- des, f. 0.125; Coop. Turfstrooiselfabriek, Groningen, f. 0.124. Gebr. Blonk. Leiden, stroo. f. 0.203: J. Th. Wismeyer, Rotterdam, f. 0.198: M. Romijn, Voorschoten, f. 0.200. Fa A. P. Taselaax, Rotterdam, hooi, f. 0 449; J. Th. Wismeyer. Rotterdam, f.0 448; M. Romijn, Voorschoten, f. 0.390. Alles pet 10 K.G. De levering is gegund aan: hooi: M. Ro mijn, Voorschoten; stroo; J. Th. Wismeyer, Rotterdam: turfstrooisel:- F. Arkema, Rot terdam. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Het hoofd van den Luchtbeschermings- Geneeskundigen Dienst deelt ons mede, dat de derde cursus voor reddingsploegen, wel ke onder leiding zal staan van dr. Lahr, as. Donderdagavond aanvangt. De deelnemers zijn bereids aangewezen. De aandacht zij er nog op gevestigd, dat de deelneming voor werkloozen geheel kosteloos is. DE SCHUTTING VOOR HET STADHUIS. De houders van reclame op de schutting rondom het Stadhuis, hebben een aan schrijving ontvangen, dat deze schutting in Mei as. of zeer kort daarna zal worden af gebroken. ACCORDEON-DEMONSTRATIE. Er bestond gisteravond zeer groote be langstelling voor de Accordeon-demonstra tie der firma Guldemond alhier, welke ge houden werd in de geheel gevulde kleine Stadsgehoorzaal, terwijl honderden belang stellenden afgewezen moesten worden. De conférencier Alb. Gerritsen opende dezen tweeden demonstratie-avond de eerste werd het vorige jaar in „Zomerzorg" gehouden met een geestig speechje, waarin hij allen namens de firma Gulde mond welkom heette en wees op de tegen woordige groote belangstelling voor de accordeons. Medewerking aan dezen geslaagden avond verleenden voorts de accordeon-virtuozen Giulio Colocci en de van de radio bekende Jack Gerlach, die op hun instrumenten wonderbaarlijke staaltjes van vinger-acro- batiek ten beste gaven-, waarbij telkens de prachtige klanken uit hun accordeons de bewondering wisten af te dwingen. Wat hier in een gansche rij nummers gepres teerd werd, was waarlijk fenomenaal en ontlokte uitbundige toejuichingen. Dat ook amateurs het vér kunnen bren gen werd stellig bewezen door de heeren Fabius en Mouton, die een uitstekend: dp elkaar ingesteld duo vormden en eveneens veel succes mochten oogstten. Een fraaie collectie accordeons was in velerlei vorm, kleur en grootte op het po dium opgesteld en trok veel belangstelling. Bij de aanbesteding voor de uitbrei ding der Ambachtsschool is niet ingeschre ven door de N.V. Padox te Warmond, doch door de N.V. „Panagro" aldaar. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is de politiebrandweer uitgerukt voor een brand alarm in de verfwarenzaak der firma van D. aan de Haarlemmerstraat no 5, waar een knecht bezig was met het smelten van wrijfwas. Doordat de vlam in de pan sloeg, ontstond een begin van brand, welke even wel door den knecht met behulp van een schuimbluschapparaat direct werd bedwon gen. De brandweer behoefde dan ook geen dienst te doen. Morgen zai geen spreekuur van den wethouder van Fabricage kunnen worden gehouden. Aan onzen stadgenoot, den kunstschil der A. C, Rosemeier, is wegens gezondheids redenen, met Ingang van l April a.s. eervol ontslag verleend als teekenaar bij de geologie en mineralogie aan de Rijksuniver siteit alhier. Binnenkort wordt een comité van actie gevormd. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de afd. Leiden van den R.K.' Volks bond, waren gisteravond tal van afge vaardigden der diverse R.K. vereeniglngen in het St. Antonius-clubhuis vergaderd, met het doel besprekingen te houden om te komen tot de oprichting van een Leidsch Comité voor de Nieuiwe Gemeenschap. Nadat de voorzitter, de heer Neijhuis, de aanwezige geestelijken en afgevaardigden een welkom had toegeroepen en de voorzit ter en de geestelijk adviseur kapelaan Bernefeld de noodzakelijkheid tot medewer king hadden toegelicht, besloot de verga dering in principe tot oprichting van een algemeen Leidsch comité, waaruit t. z. t. een comité van actie zal worden gekozen. Het ligt in de bedoeling, dat dit comité zal vertegenwoordigen de intellectueelen, de werkgevers zoowel als de werknemers, de middenstand en de jeugd. Besloten werd. dat de diverse R.K. organisaties een lid uit haar midden zullen aanwijzen om deel uit te maken van dat oomlté. Als voorzitter van het algemeen comité werd aanbevolen mr. D. Holtz, die bereid is een eventueeie benoeming te aanvaarden. Woensdag as. hoopt de heer W. de Graaf den dag te herdenken, waarop hij vóór'50 jaar in dienst trad bij de fa. Gebrs. Palm, Janvossensteeg alhier. DE WERKLOOSHEID. Bil den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden Ingeschreven Bouwvakarbeiders: Behangers 10: Bagger- lieden 1; Betonvlechters 30: Betonwerkers 51; Glazenmakers 1; Glazenwasschers 11; Graniet- werkers 15; Grondwerkers 110; Metselaars 90: Opperlieden 83; Schilders 173; Sloopers 13; Steenhouwers 2; Straatmakers 7; Hulp-Straat makers 13; Stucadoors. Witters 23: Timmer lieden 183: Uitvoerders 8; Voegers 21; Ongcsch. Bouwvakarb 16. Totaal 861 Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 18; Bleekers 16: Vellenblooters 2; Vuurwerkmaken 1; steenfabr. Arb. 112; Zeepfabr. Arb. 4; Ongesch. Fabr. Arb. 61. Totaal 214. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 71; Rei zigers. Colp. 38; Winkelbedienden 32; Etaleurs 3; Incasseerders 14; Musici 6; Onderwijzers 1; Verplegers 1Overheidspersoneel 11. Totaal 177 Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 12; Kell- ners 53; Koks 7. Totaal 72. Houtbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbe werkers 61; Kistenmakers 7; Kuipers 3; Lijsten makers 4, Mandenmakers 2; Meubelstoffeer ders 10: Meubelmakers 31; Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 38. Totaal 162. Kleermakers Kleermakers 58, Kappers 4; Schoenmakers 13. Totaal 75. Land- en Tulnarb.: Bloemisten 39; Landar beiders 47; Tuinlieden 34; Warmoezlers 10; Ongesch. Landarb. 6.. Totaal 136. Metaalbewerkers: Bankwerkers 82; Bllkbe- werkers 29; Burgersmeden 35; Electrldens 36; Gasfitters 16; Gasmetermakers 1; Gereed schapmakers 1; Instrumentmakers 1; ïsoleer- ders 6; Kettingsmeden 15; Klinkers 7; Koper slagers 3: Lab. Bedienden 3: Lasschers 12; Loodgieters 46; Machinisten 10; Metaalboor- ders 3; Metaaldraaiers 3; Metaalslypers i; Metaalzagers 1; Modelmakers 2; Monteurs 21; Pianostemmers 2; Polijsters 3; Ponsers 4; Rijwielherstellers 17; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 4; Stokers 22; Tegen- houders 11; Hulp-Verw. Monteurs 11; Voor- slaanders 8; Voorwarmcrs 4: Vuurwerkers 9; Wagenmakers 2: IJzerwerkers 41; Zandspulters 4: Zandvormers 4; Zilversmeden 2; Ongesch. Arbeiders 46. Totaal 530. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18; Sig. Strip pers 3. Totaal 21. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 5; Inge nieurs 1: Teekenaars 11; Werkmeesters 9. Totaal 26. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Katoendruk kers 19; Kluwers e.a. 8: Luikers 9; Plaatsnij ders e.a. 10: Spoelers 2; Spinners 44; Sterkers 3: Staaldraaddraaiers 2; Strijkers 9: Wevers 51: Wolbewerkers 34; Ongesch. Textlelarb. 71. Totaal 268 Transportarbeiders: Emballeurs 4; Chauffeurs 143; Exp. Knechten 25; Koetsiers 12; Loop knechten 43; Magazijnknechten 60; Schippers 93; Spoor- en Trampers. 18; Wakers 6; Transportarbeiders 64; Losse Arbeiders 452. Totaal 920. Typografen: Boekdrukkers 12; Boekbinders 27: Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 5: Let terzetters 25: Steendrukkers 1. Totaal 75. Voedlngsmlddelenarb.: Bakkers 89: Ovenlsten 3; Slagers 66; Suikerwerkers 17; wynkoopers- knechten 8; Zulvelberelders 6; Ongesch. Fabr. Arb. 49. Totaal 238. Vrouwen: Apothekersass. 1; Kapsters 2; Naaisters 10: Kooksters 1; Winkeljuffrouwen 8; Serveersters 2: Ass. bij Tandarts 1; Kantoor bedienden 24; Verpleegsters 4: Biologen 1; Be drijfsleidsters 2; Teekenaressen 1: Onderwijze ressen 2; Ass. en Hulsshoudsters 9: Dagmeisjes 11; Dienstboden 1; Kinderjuffrouwen 3: Werk sters 33: Fabr. Arbeidsters 4: A.V.O. 4. Totaal 124. Alg. totaal (w.o. 3 Werkverschaffing) 3899 17 Maart 1938 4431 18 Maart 1937 4839 Ben. 26 Ged. Werkloozen. Naar verluidt heeft Hitler gisteravond alvorens Praag te verlaten, een telefonisch onderhoud gehad met Mussolini. Vanoch tend werd het grootste stilzwijgen in acht genomen over de plaats, waar Hitier den nacht heeft doorgebracht. Te twaalf uur vanmiddag hield Hitier een triomfalen intocht te Brno. Sedert gisteren zijn talrijke Duitsche troepen de stad binnengerukt, zij zullen voor den Fuehrer defileeren. Overal ln de stad waaien de haakkruis- vlaggen. De Fuehrer werd op het station verwelkomd door de militaire bevelheb bers, gouwleider Buerokel en rijksstad houder Seyss-Inquart. Hitier reed vervol gens onder groote geestdrift van het Duitsche deel der bevolking naar het raad huis. Volgens ontvangen berichten heeft de Gestapo in de afgeloopen nacht een uit gebreide actie te Brno ondernomen om alle ongewenschte elementen te verwijde ren. Alles was gedaan om dissonanten te voorkomen. Straten en pleinen worden bewaakt door Duitsche soldaten in volle oorlogsuitrus ting. De berichtendienst uit Bohemen en Mo- ravië staat thans onder zeer strenge con trole. Naar verluidt, wordt dc verblijfplaats van Hitier streng geheim gehouden en wordt hij streng bewaakt. Volgens niet bevestigde geruchten zou den te Praag reeds 7000 arrestaties zijn verricht. De speciale correspondent van de „Daily Mail", Ward Price, heeft een on derhoud gehad met Goering. Deze zeide o.a.: In Slowakije zullen al leen Duitsche garnizoenen gelegd worden, wanneer de Slowaaksohe regeering dit vraagt. De bijzonderheden van het plan, volgens hetwelk Duitschland de onafhankelijkheid van Slowakije zal verdedigen, moeten nog nader worden geregeld. Goering verklaarde verder, dat Duitsch land de geheele economische productie van Slowakije zal absorbeeren. Vandaag zal de naam van den rijks-protector be kend worden gemaakt en Goering meent, dat de keus door iedereen zal worden goedgekeurd. Aan de Tsjechen wordt een autonomie verleend, welke veel grooter is, dan die, welke de Sudeten onder de Tsjechen ge noten. De Tsjechen zullen zich overal in Duitschland kunnen vestigen, Duitschland zal de Tsjechische regeering helpen sociale instellingen op te richten naar nationaal- soclalistisch voorbeeld, zooals „Kraft duroh Freude". De Tsjechen zullen evenwel niet mogen dienen in het Duitsche leger; hun eenige gewapende macht zal de politie zijn. Reeds heeft Goering opdracht gegeven ".aatregelen te nemen tot het snel doen verdwijnen van de werkloosheid, welke thans Bohemen en Moravië teistert Goering verklaarde verder, dat de in lijving van de Tsjechische provincies naar zijn meening onvermijdelijk is gemaakt door de gebeurtenissen. Er zal geen wijzi ging komen in de bedoelingen van den Fuehrer, dat het Dultsch staatsburger schap beperkt is tot hen, die van Dultsch ras zijn. Hieruit vloeit voort, dat de wet ten van Neurenberg in Bohemen en Mo ravië slechts voor Duitschers gelden. Huwelijken tusschen Tsjechen en Joden zijn derhalve toegestaan. Ten aanzien van de voordeelen. welke de bezetting voor Duitschland afwerpt, zeide Goering, dat Duitschland niet veel heeft aan de Tsjechische vliegtuigen, aangezien deze van slechter kwaliteit zijn dan de Duitsche. Wel stelt Duitschland belang in enkele goede vliegtuigfabrieken. De Roetheensche ministers Dollmal en Braskalko zijn vannacht, even voor twee uur naar Boedapest vertrokken om namens mgr. Wolosjin te verzoeken de Roethenen autonomie te verleenen binnen het raam van den Hongaarschen staat. Mgr. Wolosjin is vooral bezorgd voor de cultureele en godsdientige autonomie en vannacht heeft hij een telefonisch onderhoud gehad met de Duitsche regeering, waarin hij verzocht, dat Duitschland zijn invloed zou aanwen den bij Hongarije om deze autonomie te verkrijgen. Naar vernomen wordt zal de regeering van de Vereenigde Staten alles doen om haar misnoegen tc uiten over de laatste verovering van Duitschland. Een rede van Jan Masarljk. Gisteravond heeft Jan Masarijk, de zoon van den president-bevrijder en oudgezant van Tsjecho-Slowakije te Londen, te Chi cago een radiorede gehouden, waarin hu o.a. zeide dat dc Tsjechische en Slowaak- sche volken niet nationaal-sociallstisch zul len worden, niettegenstaande de overheer- sching door Duitschland. Hij is ervan over tuigd, dat zijn landgenooten eens hun vrij heid zullen terugkrijgen. Verder zeide Masarijk, dat Hitier den weg naar het Oosten heeft schoon geveegd, doen hij gelooft niet dat Hitier op het oogenblik naar de Oekraine zal gaan. In Polen is een sterke nationalistische beweging merkbaar, men geeft zich e rekenschap van. dat hetgeen in Tsjecno- Slowakije is geschied, ook in Polen kan ge schieden. Andere volken hebben ook dit ge voel. De Hongaarsch-Poolsche grens. Eenstemmig begroeten de Poolsche bla den het herstel der gemeenschappen)" grens met Hongarije. Dc Hongaarsche gezant te Warscn heeft in een persgesprek verklaard: de i Maart zal met gouden letters in ons schledenlsboek staan opgeteekend. droom onzer vaderen is vervuld, want v zijn weer naburen. Wij zijn vereenlgd o 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2