Na de bezetting van Tsjechie VRIJDAG 17 MAART 1939 No. 24226 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Groeiende ontstemming tegen Duitschland Wijziging in het Britsche kabinet Hitler's verblijf Radiorede van Hacha De Hongaren in Roethenië Het legercommando in Nederlandsch-Indië Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD BINNENLAND. BUITENLAND. Nog eenige persstemmen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsrpeT regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en AdminUtratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden r...f. 2.35 per week 7.f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 madj, Meer en meer blijkt de verovering van Tsjechië in Engeland een grootere omme keer tengevolge te hebben, al blijft Cham berlain nog steeds zeer voorzichtig, gelet op nlets-zeggende antwoorden in het Brit sche Lagerhuis op vragen der oppositie. Feitelijk weigerde Chamberlain zioh uit te laten. Of zal worden geprotesteerd werd gevraagd, maar de premier wilde niets zeggen. Noel Baker vroeg, of de premier de rijks- regeering er van op de hoogte wilde stel len. dat „iedere aanslag op het leven en de vrijheden van het Tsjechische volk de in dit land heerschende verontwaardiging over de Duitsche agressie nog zal doen toe nemen." Chamberlain antwoordde hierop: „Ik ge loof niet, dat wij het reoht hebben, een dergelijke bedoeling bij de rijksregeering te veronderstellen." Niet officieel verluidt echter: De Britsche regecring, die eerst het bezoek van de twee ministers van han del aan Berlijn heeft afgelast, over weegt thans als nieuw bewijs om haar afkeuring over het gebeurde te kennen te geven, den Britschen ambassadeur te Berlijn, Neville Henderson, terug te roepen, „om rapport uit te brengen", zooals de Amerikaansche regeering verleden November haar ambassadeur in Berlijn heeft teruggeroepen ten tijde van het progrom tegen de Joden. In een te Waprinton gehouden rede heeft de minister van onderwijs, Delawarr, scher pe aanvallen gedaan op het naziregiem, „welks laatste daad den laatsten schijn van excuus voor zijn politiek vernietigt". Spr. herinnerde aan den terugkeer van het vertrouwen, die zich sedert eenlge we ken ln Engeland had geopenbaard als ge volg van de toeneming der bewapening en ook van de hoop, dat Duitschland zich aan de accoorden van Muenchen zou houden. Het woord ontgoocheling, aldus Delawarr, ls te zwak om onze gevoelens weer te ge ven, doch in elk geval dient ontgoocheling tot niets. Wij moeten vastbesloten zijn, onze krachtsinspanningen te intensifieeren Ieder moet bereid zijn, naar vermogen zijn rol te vervullen. De politieke redacteur van de „Eevening Standard" meent te weten, dat Eden de onmiddellijke vorming zal voorstellen van een „Raad van State voor de buitenland- sche politiek." Eden en zijn vrienden zouden van mee ning zijn, volgens dezen redacteur, dat deze raad zou kunnen bestaan uit op den voor grond tredende mannen, die een gróote er varing hebben in de politiek en die alle partijen vertegenwoordigen. Zijn taak zou zijn de regeering bij te staan in het vast stellen van een buitenlandsche politiek, die algemeen aanvaard kan worden door het publiek. En de parlementaire correspondent van Reuter bericht dat gisteravond in parle- mentskringen werd gesproken over een po ging van lord Halifax tot hervorming van de regeering, welke gesteund zou worden door een groot aantal conservatieve leden, die op de achterste banken zetelen. Het doel van deze wijziging zou zijn een kabinet op wijder grondslag te vormen, met medewer king van Eden en Churchill. Hieruit blijkt het verlangen van de par lementsleden. zich te verzetten tegen de Duitsche politiek. Ook wordt gesproken over de mogelijk heid van het invoeren van een verplichten militairen dienst. Sedert gisteren ls onder de leden van de conservatieve partij, die op de achterste banken van het parlement hun plaatsheb ben en onder de oppositie een strooming merkbaa? een strek front te vormen tegen de Duitsche politiek en er zijn geen aan duidingen, dat de vooraanstaande leden 'an de conservatieve partij veel van mee ding verschillen. De minister-president heet diep getroffen dc-r ontwikkeling van den toestand. Frankrijk volgt ln het Engelsche kielzog. Daar heeft minister Bonnet het zeer moei lijk. Het feit, dat president Lebrun weldra zijn bezoek aan Londen zal brengen, redt Waarschijnlijk zijn politieke leven nog. De eenige dagen geleden te Berlijn be gonnen Fransch-Duitsche economische be sprekingen zijn voorloopig uitgesteld. De fransche gedelegeerden wachten, met het cog op de politieke gebeurtenissen, op nipijroo instructies. De Engelsche commissie van industriee- 'cn, die te Dusseldorf met Duitsche in dustrieelen heeft beraadslaagd ls naar bonden teruggekeerd. Zij heeft tenminste baar taak afgemaakt. In een communiqué wordt gewezen op de noodzakelijkheid vari den exporthandel voor het economische le- 'cn van beide landen. Hieraan wordt, toe gevoegd. dat ongezonde concurrentie uit pen weg geruimd moet worden doo; op- touwende samenwerking, strekkend' tot uitbreiden van den wereldhandel Overeenkomsten inzake prijzen of an- ere factoren tusschen Duitschland en En- Hitier heeft gistermiddag nog president Hacha op den Burcht ontvangen. Hacha werd met militaire eerbewijzen begroet. De chef van het protocol, von Dornberg, bege leidde den president naar Hitier. Von Ribbentrop had tevoren een bezoek aan Hacha gebracht en hem het decreet over de stichting van het rijksprotectoraat Bohemen en Moravië overhandigd. Men acht het mogelijk, dat Hacha zal worden benoemd tot hoofd van het proteotoraat. Naar verluidt heeft de leider van de Gestapo bij aankomst te Praag verklaard, dat tienduizend arrestaties moesten worden verricht. Naar verluidt zouden er reeds een 5000 ten uitvoer zijn gelegd, w.o. vele journalisten. Uit goede bron verneemt men, dat de vroegere Poolsche afgevaardigde Baginski en de Poolsche oud-minister van binnen- landsche zaken. Kiernik. die in 1932 na een proces tegen de oppositie naar Tsjecho- SIowakije gevlucht waren, door de Duitsche autoriteiten gearresteerd zijn. Het gerucht doet de ronde, dat zij uit het land zullen worden gezet of aan de Poolsche autoritei ten zullen worden uitgeleverd. De correspondenten van de buitenland se he pers hebben opdracht ontvangen hun inlichtingen te komen inwinnen bij den rijkscommissaris of bij diens afwezigheid bij den pers-attaché van de Duitsche legatie. Gisterochtend gaf de politie te Praag opdracht de vlag uit te steken. Per radio is voorts medegedeeld, dat alle Joodsche za ken onder toezicht van commissarissen zijn geplaatst. De orde van advocaten te Praag heelt de niet-arische leden gelast onmid dellijk hun activiteit als advocaat te staken. De bevolking van Praag is zeer treurig gestemd, op veler gelaat staat wanhoop te lezen. Een groote menigte trok voorbij het graf van den Onbekenden Soldaat en vrou wen legden bloemen neer. Velen hadden tranen in de oogen. Uit Bohemen waren talrijke Duitschers naar Praag gekomen om den Führer te zien: meer dan duizend jongelieden van de Duitsche paramilitaire organisatie hebben voor den Führer gedefileerd. De meesten van hen waren gekleed in zwarte broek en grijs hemd. Het schijnt, dat de bevolking vreest voor schaarschte van sommige artikelen, zooals stoffen, confectie, kleeding en schoeisel en de winkels, welke door gendarmen worden bewaakt, warden bestormd. Hitler is gistermiddag uit. Praag vertrok ken. Hij zou den nacht te Iglau doorbren gen en vandaag te Brunn arriveeren. Hii zal vervolgens naar Bratislava gaan om Slowakije onder doeltreffende bescher ming" te nemen en zal morgen te Weenen zijn voor een troepenschouw. welke op 15 Maart had moeten worden gehouden. President Hacha heeft gisteravond door middel van de radio een oproep gericht tot het Tsjechische volk. Hij zeide o.a.: „Tot mijn droefheid zie ik. dat mijn vrees niet ongerechtvaardigd was. De ge beurtenissen hebben bewezen, dat hetgeen wli dachten dat een oplossing was. slechts een korte episode was in onze geschiedenis. Wij laten aan het nageslacht over de ver antwoordelijkheid vast te stellen. Ik voel dat het onze plicht is, het heden moedig te aanvaarden, doch ook met ver stand alles te doen, teneinde datgene, wat ons van ons erfdeel is overgebleven, mis schien rijker na te laten aan de geslachten, die na ons zullen komen. Ten aanzien van het buitenland zal Duitschland ons vertegenwoordigen en be schermen op grondslag van onze gemeen schappelijke belangen. Wat betreft onze binnenlandsche veiligheid, deze zullen wij door eigen organisaties verzekeren. Ons economische leven zal zich ontwik kelen in overeenstemming met Duitsch land". Gisteravond om 7 uur hebben de Hdn- gaarsche troepen Chust bezet. Om 14 uur had de Hongaarsche voor hoede de Poolsche grens bereikt. Op enkele punten schijnt het nog tot gevechten te zijn gekomen tusschen Hon garen en Oekrainers. Er heeft zich volgens het Poolsche tele- graaf-agentschap in het plaatsje Klimiec (Oost Karpathcn) een ontroerende betoo ging van Poolsch-Hongaarsche broeder schap voorgedaan ter gelegenheid van het herstel der gemeenschappelijke grens tus schen de beide staten, na een onderbreking gedurende 166 jaar. De eerste Hongaarsche patrouille, welke den grenspaal naderde, riep in het Poolsch „Leve Polen", waarop een eerecompagnie van het, Poolsche leger, onder leiding van generaal Boruta Spiechowicz antwoordde met den kreet: :„Leve Hongarije". De Poolsche generaal drukte den com mandant der patrouille stevig de hand en gaf hem een accolade. Er werden door de commandanten harte lijke toespraken gehouden, waarin uiting werd gegeven aan vreugde over de verwe zenlijking van den eeuwenouden wensch der beide landen, een gemeenschappelijke grens te krijgen. Het beroep, door de thans naar Roemenië gevluchte regeering-Wolvisjin heeft ner gens weerklank gevonden. Uit Roemeensche regeeringskringen ver neemt het D.N.B., dat de Poolsche regee ring Boekarest het voorstel heeft doen toe komen, om zonder verwijl de in de Karpa- thische Oekraine gelegen dorpen met een Romeensche bevolking, met inbegrip van de spoorlijn ChustMarmarosSighet te bezetten. Roemenië wacht echter eerst de verdere ontwikkeling in de Karpathen- Oekraine af, aangezien het onder geen om standigheden voornemens ls in verwikke lingen te geraken met Hongarije. Het Roe meensche principieele standpunt is nog steeds dat het van niemand iets te eischen en aan niemand iets te geven heeft. Men stelt zich hier in Roemeensche kringen de regeling aldus voor, dat de Hongaarsche troepen eigener beweging afzien van de Be zetting der Roemeensche dorpen, daarop de Roemeensche troepen zouden kunnen oprukken, zonder te behoeven te vreezen voor botsingen. In ieder geval heeft Roe menië echter zijn troepen aan de grens van de Karpathen-Oekraine versterkt. Roemenië heeft verscheidene voorzorgs maatregelen genomen tegen den stroom vluchtelingen. Speciaal tegen een Joodsche invasie. De schoenfabrikant Bata is met zijn familie per vliegtuig te Boekarest aange komen. G. J. Berenschot. Aneta meldt uit Buitenzorg: Bij Kon. besluit van 11 Maart ls aan den commandant van het Kon. Ned - Indlsch leger, luitenant-generaal M. Boerstra met ingang van 26 Juli eer vol ontslag verleend uit Hr. Ms. mili tairen dienst met dank voor de vele en gewichtige diensten aan den lande be wezen. Benoemd ls tot legercommandant en tot luitenant-generaal de generaal- majoor der infanterie, G. J. Beren schot, tot dusver chef van den gene- ralen staf. Luitenant-generaal Boerstra is be vorderd tot groot-officier ln de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden. Minister Romme over geestelijke en licha melijke ontwikkeling van werkloozen. (3e Blad). Ons parlementair overzicht; plannen van minister Steenberghe. (4e Bald). Treinbotsing te Geldermalsengeen per soonlijke ongelukken. (Laatste Berich ten, le Blad). De Palestijnsche conferentie is als mislukt te beschouwen. (Buitenland, 3e Blad). De kracht der Engelsche vloot. (4e Blad), Voor- en nadeelen van Duitschland's jongste verovering. (3e Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. geland kunnen slechts een etappe vormen, ofschoon een belangrijke, op den weg naar een betere organisatie van den wereldhan del. De industrieelen zouden zich gelukkig prijzen, wanneer andere naties tot deze conventie zouden kunnen toetreden. Het communiqué voegt hieraan toe: „Sa menwerking tusschen de verschillende in dustrieën in Engeland en Duitschland moet zoo volledig mogelijk verwezenlijkt worden Dat is het doel der industrieelen van beide landen Tusschen verschillende takken van in dustrie in Duitschland en Engeland be staan reeds een groot aantal conventies. Zoo beschikt men over een ruime ervaring, die in staat stelt vertrouwen te hebben in het feit, dat een onmiddellijke uitbreiding van die politiek mogelijk en voordeelig is." Het doet denken aan verbetering Dubbel jammer daarom, dat thans de bordjes weer zijn verhangen. De buitenlandsche politiek van Roose velt zou krachtiger worden dan ooit als ge volg van de bezetting van Tsjecho-Slowa- kije aldus werd verklaard in kringen die in nauw contact staan met den president. De president zou daartoe overgaan, zoo werd gezegd, omdat hij geloofde, dat zijn politiek van „ontoegeeflijkheid en geen om gang" gebleken is de eenige te zijn, die de aanvallers verstaan. Men gaf uiting aan verbazing over het feit, dat, terwijl de bin nenrukkende legers Tsjecho-SIowakije bin nentrokken. Chamberlain nog sprak over verzoening. Naar hun opvatting schijnt de Engelsch-Fransche houding er afgeloopen weken er eene van onbegrijpelijke inschik kelijkheid te zijn. Voorts wordt betoogd, dat de gebeurte nissen in Tsjecho-SIowakije ten volle de meening rechtvaardigen, onlangs door den president ten aanzien van de ernstige voor uitzichten der buitenlandsche politiek uit gesproken, welke in eenige kringen toen alarmeerend werden genoemd. De gebeurtenissen ln het buitenland hebben de oppositie in den Senaat, voor zoover die bestond, verminderd, met het gevolg, dat de politiek van verstrakking van wat- beschouwd wordt als de slapheid van wil der Europeesche democratieën waar schijnlijk verhevigd zal worden. De Baltimore Sun. die gewoonlijk critisch staat tegenover Roosevelt, schrijft: De wijsheid van de politiek van den president in het verleenen van hulp aan de bewape ning van Engeland en Frankrijk is thans bewezen. Overvloedige wapens voor Ame rika en een actie ter behoeding van Enge land en Frankrijk zijn de eenige waar borg voor de uit°indelijke veiligheid van de Vereenigde Staten. Terwijl uit Memel geruststellende ver klaringen komen Neumann verzekerde niet met geweld te willen doordrijven komen thans weer kwade geruchten over Italië. De Duce zou nu spoedig met zijn eischen tegenover F'anVriik voor den dag komen: de datum 26 Maart ">ordt. reeds genoemd' Duitschland zou Italië nu aan zijn „winst" helpen. Laat ons rustig afwachten 1 De Tsjechische gezantschapsposten. Nu Tsjecho-SIowakije als staat van de kaart verdwijnt, verdwijnen ook de gezant schappen, In Boekarest en Berlijn heeft de Duitsche legatie de gebouwen reeds over genomen. Te Wasfhington weigerde de ge zant echter de legatie over te dragen aan de Duitsche vertegenwoordigers, tenzij hij schriftelijk bevelen krijgt van Hacha. Ook te Parijs weigerde de gezant beslis singen te nemen voor de situatie geheel opgehelderd was. De Engelsche gezant te Praag, Basil Cochrane, is benoemd tot Britsdh ambas sadeur in Bagdad. De toekomst van Slowakije. Ten aanzien van den vorm van het pro tectoraat van Duitschland over Slowakije is nog geen beslissing genomen; men ver wacht, dat te dien aanzien nog een bespre king tusschen Hitler en mgr. Tisso zal wor den gehouden. In politieke kringen te Berlijn gelooft men, dat het protectoraat aanmerkelijk zal verschillen van dat over de Tsjechische provincies, men verwacht, dat de Slowaak- sche staat grooter prerogatieven zal be houden en door een federalen band met Duitschland zal worden verbonden. Ver moedelijk zal een tol- en muntunie worden gesloten, doch de Sliowaken zullen hun eigen leger behouden, alsmede hun eigen diplomatieke vertegenwoordiging, natuur lijk onder toezicht van Duitschland. Het schijnt, dat Berlijn de verschillende nationaliteiten niet tegen zich in het har nas wil jagen en den ontkiehienden bond staat wil zien groeien. Te Boedapest is men eenigszins ongerust. Men weet. dat men zijn succes in de Oekraine dankt aan de passieve houding van Duitschland. Verder is men verbaasd over de annexatie door Duitschland en men maakt zich zorg over de verdere plannen van dit land. Indien Slowakije een protec toraat van Duitschland moet blijven, ver onderstelt men. dat Duitschland dit land noodig heeft als een „garnizoen van vrij- scharen", welke op een gegeven oogenblik kunnen optreden. Men verwacht dat Hon garije nog zware dingen te wachten staan. De Britsche pers blijft fel commentaar leveren op het optreden van Duitschland. De Dally Telegraph schrijft over de ver dere bedoelingen van de nationaal-socia- listen, dat Hitier geheel Europa afhankelijk wil maken van het nationaal-socialistische Duitschland. De Times schrijft dat niemand thans meer vertrouwen kan stellen in het woord van de nationaal-socialistische regeering, haar politiek blijkt meer en meer gericht op uit breiding, brutale overheersching van an dere landen met als enkel doel de vergroo ting van de macht van Duitschland. De Paris Solr schrijft: „Men zegt. dat Hitier de wederoprichting van het heilige keizerrijk zal gaan afkondigen. Wat denken daarvan alle volkeren, die het gekend heb ben en die zijn laars hebben vevc-'d' De Polen, de Hongaren, de Kroaten? Zij zullen spoedig begrijpen, dat het „dy namisme" thans „roof" beteekent. Men voelt het reeds ln Memel en Dantzig. Morgen het Voor het geheele land: Tempe ratuur om het vriespunt. Meest zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenis. Krachtige tot matige Noordoostelijke wind. Hedenmorgen is aan alle posten geseind: „WEEST OP UW HOEDE" vervolgde inneming van Bohemen moet de reveille blazen voor alle volkeren, die nog ln de vrijheid gelooven. Engeland moet begrijpen, dat Duitschland geslaagd ls omdat het een talrijk leger heeft. Om eens „neen" te kunnen antwoor den aan Duitschland, moet Frankrijk vol doende materiaal en Engeland voldoende troepen hebben. Ieder zijn plicht." Gallus schrijft onder het opschrift „de wet van de Jungle" in de Intransigeant: „wat rampspoedig ls, is juist, dat Muenchen niet meer bestaat. Alle regelen der bescha ving storten ln, alles wat internationaal recht was, verdwijnt. Hitier doet wat hem belieft en dat is al. Tot hoe lang? Het is niet mogelijk, dat de wereld buigt voor het brutale geweld en lang de wet van de jungle aanvaardt. Onze plicht ls duidelijk: niet terugvallen ln onze twisten en dagelijks sterker worden. Zonder dat zou onze beurt eerder komen, dan men denkt." Bernus schrijft in het Journal des Debats: „Hitier heeft een misdaad begaan, die de verontwaardiging en den afschuw wekt in het geheele deel van de wereld, dat be schaafd gebleven is. Thans moet het noo- dige worden gedaan, opdat Hitler en Musso lini niet in de verleiding kunnen komen elders een of andere onderneming te pro- beeren, die een oorlog zou ontketenen. Te dien einde moeten Parijs en Londen als eersten regel voor hun optreden hebben om r.ooit het minste belang te hechten aan ge ruststellende beloften en verklaringen, die afgelegd zullen worden, hetzij door Hitier, hetzij door Mussolini. De tweede regel is, dat geen enkele concessie meer mag worden gedaan or^jer bedriegelijke voorwendselen van kalmeering aan Duitschland en zijn deelgenoot." In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda, dat de gebeurtenissen in het Donaubekken slechts een uiting van de beginselen van zelfbeschikking zijn. Sedert Muenchen wa ren Bohemen Moravië voorbestemd in de economische en politieke sfeer van Duitsch land getrokken te worden. Roethenië. dat aan Hongarije terugvalt, zal het natuur lijke afzetgebied van vroeger terugkrijgen, terwijl, aldus Gayda, Hongarije door de ge meenschappelijke grens met Polen nuttige elementen voor het in evenwicht houden zijner internationale positie zal bezitten. De nieuwe versterking van Groot-Duitsch- land versterkt tevens de spil. De „Deutsche Allgemelne ZÏeitung" wijst erop, dat de Fuehrer, door de oprichting der protectoraten Bohemen en Moravië, thans voor de derde maal in twaalf maan-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1