nv IDECO Nieuws uit de Filmwereld De Engelsche vloot voor alles gereed Deanna Durbin in „De Bakvisch" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Maart 1939 Vierde Blad No. 24226 ERKEND INSTALLATEUR 80ste Jaargang Tegen iedere denkbare combinatie opgewassen GEMENGD NIEUWS Sneeuwjacht veroorzaakt verkeersongeluk Het teit, dat in dit (inancieele jaar 43 oorlogsschepen bij de Engelsche marine zijn gevoegd en dat in 1939 nog zestig schepen gereed zullen komen, vormden met de onthulling, dat vér gaande methoden zijn uitgewerkt om dreigingen van duikbooten en vliegtui gen tegen de marine af te wenden, de voornaamste punten der redevoering, welke de Engelsche minister Shakes peare gisteren in het Lagerhuis heeft gehouden. Shakespeare zeide, dat in het nieuwe program zijn opgenomen t.wce snelvarende slagschepen van 40.000 ton, gewapend met 16 duims kanonnen Thans beschikt men over vijftien slag schepen, waarvan slechts drie datceren uit de jaren na den oorlog. Einde 1943 zal het aantal slagschepen 21 be dragen. In den loop van het jaar zullen de wer ven ongeveer 200 schepen moeten bouwen, ln het geheel 870.000 ton. Hieronder zijn begrepen negen slagschepen, zes vileg- kampschepen, 25 kruisers. 43 torpedojagers, 19 duikbooten en ettelijke kleinere vaar tuigen. In de jaren na den oorlog, toen ontwapend werd, hebben eenige groote wa penfabrieken de productie stopgezet. Men is echter de moeilijkheden te boven geko men en thans komt een nieuwe groote onderneming volledig in bedrijf. In drie Jaren is de productie van zwaar geschut vqrtwintigvoudigd. Voor zoover de productie betreft, van mijnen, torpedo's, dieptebommen verklaar de spreker, dat, wanneer hij het Huis zou verzekeren, dat voorzien is in de geschatte behoefte voor een eerste oorlogsjaar, hij te weinig zou zeggen. De bedreigingen uit de lucht hebben nieuwe defensie-problemen opgeworpen, doch de ondervinding heeft geleerd, dat een luchtaanval op zich zelf niet een natie tot onderwerping kan brengen. Indien wij ooit, aldus Shakespeare, de heerschappij ter zee zouden verlie zen, zouden wij den hongerdood onder oogen moeten zien. Wij gelooven, dat de Britsehe vloot thans zoo sterk is, dat wij met vertrouwen een directe uitda ging van eenige waarschijnlijke com binatie van strijdkrachten onder oogen kunnen zien. In de toekomst zal een dreiging met duikbooten niet zoo doeltreffend zijn als ln den laatsten oorlog. Met cijfers il lustreerde spreker het succes van het con- vooistelsel, dat tegen het einde van den oorlog werd toegepast. Hij deelde mede, dat als resultaat van een nauwe samenwerking gedurende twee jaren tusschen de admiraliteit en de scheepsbouwindustrie, Groot Brittannië ge reed zou zijn een convooi-organisatie di rect na het uitbreken van een oorlog te kunnen inrichten op alle scheepvaartrou tes. waar zulks noodig zou zijn. Wij hebben voldoende anti-duikbootge- schut in voorraad om aan alle te verwach ten eischen het hoofd te kunnen bieden. Meer dan 2000 stuks kunnen direct gereed worden gemaakt en binnen een redelijken tijd kunnen verdere groote aantallen daar aan worden toegevoegd. Verwacht wordt, dat tegen het einde van het jaar onge veer 1000 koopvaarders versterkte dekken zullen hebben, waar kanonnen op zullen kunnen worden geplaatst. 9000 officieren ter koopvaardij hebben reeds cursussen ge volgd in convooibescherming. Bij het uitbreken van een oorlog zal een groot aantal schepen direct worden over genomen om dienst te doen tegen duikboo ten. Er is reeds een voldoende voorraad oorlogsmateriaal voor gereed. Shakespeare zeide te gelooven, dat de Britsehe metho den voor de opsporing, verjaging en ver nietiging van duikbooten de beste ter we reld zijn Hij herinnerde er aan. dat ln Januari 1938 werd medegedeeld, dat, ten einde een einde te maken aan de zeeroo- very in de Middellandsche Zee. werd me degedeeld, dat iedere duikboot, welke in zekere gebieden zou duiken, tot zinken zou worden gebracht. „Sindsdien heeft zich geen geval van zeerooverij meer voorgedaan en ik laat den leden van het Huis over hieruit hun ge volgtrekkingen te maken. De derde bedreiging, waartegenover de marine zich geplaatst ziet, zijn de aanval len uit de lucht, doch moderne schepen kunnen een defensief vuur in zoodanigen omvang produceeren, zoowel op langen als op korten afstand, dat vliegtuigen tot zulk een hoogte zouden worden gedwongen, dat de trefmogelijkheid ernstig verminderd zou worden. De politiek was in de Britsehe schepen het meest moderne luchtafweer geschut te concentreeren, zoo mogelijk vèr- dragend en minder vèrdragend geschut. Bovendien gaven de defensieve wapenin gen der moderne oorlogsschepen bescher ming tegen granaatvuurbommen. Ten aanzien van torpedo's en mijnen zeide Shakespeare, dat verbeterde metho den voor de bescherming onder water zijn uitgewerkt om te voorkomen, dat een vi tale slag zou worden toegebracht onder den waterspiegel. Sprekende over den vooruit gang van het luchtwapen der marine sinds het van het ministerie van luchtvaart is overgegaan naar het ministerie van ma rine, zeide Shakespeare, dat de marine in de naaste toekomst alle vliegtuigen der eerste linie, met de directe reserves en het noodige geschut, zal overnemen voor een gespecialiseerde opleiding voor de ma rine. Het personeel van het marinelucht- wapen, met inbegrip van hen, die in op leiding zijn, is van ongeveer 3000 koppen in 1937 toegenomen tot ongeveer 6000. Contracten voor vliegtuigen en voor zes nieuwe vliegkampschepen, welke thans worden gebouwd en na 1940 in dienst wor den gesteld, zijn afgesloten en de produc tie is in vollen gang. Wat het personeel aangaat, in het laat ste jaar heeft de recruteering tot resultaat gehad, dat uit de 70.000 aanbiedingen 18.000 officieren en minderen zijn uitgekozen. Slechts op één punt bestaat een tekort, n.l. wat betreft de geschoolde arbeiders. Churchill zeide: Wij weten thans dat Duitschland in het tonnage van de duik booten volledige pariteit nastreeft. Ik ge loof verder niet ver bezijden de waarheid te zijn, als ik veronderstel dat deze booten reeds gereed zijn. Zij zijn eenigen tijd ge leden al in gedeelten afgebouwd, men zal thans alleen de deelen van deze schepen behoeven samen te voegen. Churchill zeide voorts geschrokken te zijn van het besluit van de admiraliteit om vijf slagschepen van de Royal sovereign, klasse met vijftien duims geschut af te voeren, een in '42, een in '43 en de rest waarschijnlijk in het volgende jaar. Shakespeare interrumpeerde hier en zeide, dat besloten is een schip af te voe ren in '42 en een in '43, doch dat nog geen beslissing is genomen ten aanzien van de rest. Zoo oud als deze schepen zijn, zette Churchill zijn betoog voort, zij kunnen toch nog goede diensten bewijzen. Duitschland zal spoedig vijf slagkruisers met achtduims geschut hebben, die superieur zijn aan ieder schip van onze vloot, uitgenomen dei slagschepen. In tijden van oorlog kunnen deze sche pen een groot gevaar beteekenen op onze handelswegen. Het eenige verweer is de handelsschepen van convooi te voorzien en daarvoor kunnen de oude slagschepen uit stekend dienen. Zij kunnen een zestig sche pen uit Australië. Zuid-Afrika of Zuid- Amerika brengen zonder iets te vreezen to hebben van welken kruiser ook. Wanneer wij de Royal Sovereigns hou den, zal Duitschland volgens het verdrag gemachtigd zijn nog twee slagschepen te bouwen, maar het zal veel beter zijn de Duitschers nog twee slagschepen te laten bouwen, wanneer zij dat willen. Ten eer ste, omdat het hen vier jaar zou kosten van 1942 af om het eerste schip te bouwen en omdat, ten goede of ten kwade, de afschu welijke bewapeningswedloop in een volko men andere positie zal verkeeren in 1946. Spr. hoopt, dat de zaak nog eens in over weging zal worden genomen en waarschuwt niet de fout te maken het land reeds aan wezige en noodige hulpbronnen te ontne men. Sprekende over de vlootstrategie zeide Churchill, dat het voornaamste doel der Duitsche vloot was de beheersching van de Oostzee te behouden, niet alleen om voorraden te krijgen uit Scandinavië en daar Invloed uit te oefenen, maar ook om te vermijden een weg open te laten voor een invasie van Rusland. Voor Enge land moet het voornaamste doel zijn de macht op de Middellandsche Zee. Er be hoort geen moeilijkheid te bestaan om die te verzekeren, zelfs, wanneer er een strijd mocht ontstaan van Engeland alleen met een der Middellandsche zeemogendheden. De superioriteit zal grooter zijn, wanneer de Britsehe en Pransche vloten in samen werking optreden. Oud-minister Duff Cooper zeide ook. dat de vervanging van de Royal Sovereign klasse in drie jaar t.ijd gereed moest zijn of anders moesten de schepen in de vaart gehouden worden, want binnen dien tijd zou er over oorlog of vrede beslist zijn. Er waren nog te veel schepen van 30 jaar bij de reserve en spreker, die nooit een bewon deraar was geweest van het Duitsch-Engel- sche vlootverdrag, meende nu toch wel te mogen zeggen, dat het woord van den Duit- schen rijkskanselier het papier niet waard was waarop het geschreven stond. Daarop werd een motie van labour be doeld als afkeuring der regeering verworpen Op 83-jarigen leeftijd vrij van rheumatische pijn. Na jaren vreeselijke pijnen te hebben geleden. Deze oude dame kreeg in 1931 rheumatiek en langzamerhand breidde dit zich over haar geheele lichaam uit. Toen begon zij Kruschen Salts te nemen en nu zendt zij ons dezen eigenhandig .geschreven brief: Sinds 1931 lijd ik aan rheumatische pijnen. Eerst kwam het in mijn beide armen en het werd steeds erger, tot het in de toppen van mijn vingers gekomen was. Toen kwam het in mijn en'kels en knieën en dat maakte mij langen tijd hulpeloos. Een vriendin raadde mij aan, Kruschen te gaan gebrui ken en ik vind dat het mij meer goed doet dan eenig ander middel. Ik schrijf dit zelf, hoewel ik bijna 84 jaar ben." Mevr. H De pijnen en stijfheid door rheumatiek worden bijna altijd veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts spoort Uw organen aan tot regelmatige, krachtige werking en helpt ze, het urinezuur en andere schadelijke afval stoffen volkomen te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 1163 (Ingez. Med.) AUTOBUS OP VRACHTWAGEN GEREDEN. Drie gewonden. Gisteravond is een D A B O.-bus van den dienst GroningenAssen, komende uit Groningen, op den rijksstraatweg te Ub- bena onder Vries op een stilstaande vracht auto gereden. Door een felle sneeuwjacht heeft de chauffeur van de bus welke vrijwel geheel bezet was, den vrachtwagen niet opge merkt. Tengevolge van de botsing werd de rechtervoorzijde vane de bus Ingedrukt, terwijl van de daar gezeten familie van der P. uit Assen, twee dochtertjes en de vader verwondingen opliepen. Van het jongste kind. een meisje van acht jaar. werd het rechteronderbeen af gerukt. het tienjarig dochtertje werd aan het gelaat gewond, terwijl de vader aan het rechterbeen werd gekwetst. Het jongste meisje is naar het Wilhelmina ziekenhuis te Assen overgebracht, waar men operatief moest ingrijpen. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. De beide andere gewonden konden, na verbonden te "zijn, naar huis worden ge bracht De overige passagiers kwamen met den schrik vrij evenals de chauffeur van de bus. Ook de vrachtauto werd beschadigd. BRAND IN EEN BEDDENMAGAZIJN TE AMSTERDAM. Consternatie in de Jodenbreestraat. In de Jodenbreestraat te Amsterdam, een dier drukke nauiwe straten in de oude en zoo dicht bebouwde binnenstad, ontstond gistermiddag groote consternatie, toen voorbijgangers ontdekten dat uit de ramen van de tweede verdieping van een in het perceel 5 tegenover het Rembrandtshuis ge vestigd beddenmagazijn zware en grauwe rookwolken een uitweg zochten. Vrijwel op hetzelfde moment arriveerde ter plaatse een motorspuit van de brandweer, want ln het gebouw zelf was het personeel reeds eenigen tijd druk bezig met het hardnekkig smeulende vuur in de hier opgeslagen de kens te blusschen. Ongeveer een halfuur voordat de eige naar. de heer J. H. Maarssen, de hulp van de brandweer inriep, had zijn personeel een smeulend vuur ontdekt op de tweede verdieping. De dekens, die hierdoor waren aangetast werden aan de achterzijde van het huis op een binnenplaats geworpen, waar het vuur met enkele emmers water werd gebluscht. Men was toen weer aan het werk gegaan, denkende dat het gevaar voorbij was. Nauwelijks een kwartier later echter bemerkte een loopjongen, dat we derom een aantal dekens op de tweede ver dieping in brand stond. Het vuur had zich reeds over de geheele oppervlakte van deze verdieping verspreid. Nu eerst waarschuwde de eigenaar de brandweer, die om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn met groot materiaal naar de Jodenbreestraat uitrukt». Met twee stralen, waarvan een over den ladderwagen, werd het vuur be streden. Brandwachts, beschermd door rookmaskers, verschaften zich toegang tot de tweede verdieping, vanwaar zij de smeu lende en rookende dekens op straat wier pen. Op deze doortastende wijze was men den brand na een kwartier geheel meester. De schade, welke niet onaanzienlijk is er lagen op straat een kleine honderd door brand of water vernielde dekens wordt door verzekering gedekt. Het tramverkeer door de Jodenbreestraat moest tijdelijk worden omgelegd. MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN. Gistermiddag is op den 's-Heerenweg te Egmond-Binnen een motorrijder, doordat de band van zijn voorwiel sprong, over den kop geslagen., In zorgwekkenden toestand ls de man naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. ELECTRO TECHN. BUREAU BREESTRAAT 121 - TEL. 2862 1152 (Iagez. Med.) STROOSCHUUR IN VLAMMEN. Vier millioen K.G. stroo verloren. Te Oude Pekela is gisteravond omstreeks halfnegen door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote stroosehuur van de stroocartonfabriek „Cere$". Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Ongeveer vier millioen K.G. stroo werden een prooi der vlammen. Door de gunstige windrichting liep de fa briek zelf geen gevaar. VERPLEEGSTER IN SLOOT VERDRONKEN. Misdaad in het spel? Zaterdagmorgen 11 Maart jl. werd uit een sloot loopende langs den middenweg van Her'oauw naar Wijnaldum (Fr.i, het lijk opgehaald van de 19-jarige mej. T. Hoekstra, verpleegster te Franeker. Op eenigen afstand van het lijk lag de fiets van het slachtoffer, het voorwiel in de sloot, wat het vermoeden wekte, dat zij in de duisternis te water was gereden en ver dronken. De justitie acht termen aanwezig een nader onderzoek te doen instellen. Ver schillende omstandigheden schijnen er op te wijzen, dat hier factoren aanwezig zijn, die ingrijpen van de Justitie wettigen. De Justitie heeft een sectie op het stoffelijk overschot gelast. Een voorbijganger schijnt den avond te voren een woordenwisseling te hebben ge hoord tusschen een man en een meisje, terwijl eenige oogenblikken later deze man hem in snelle vaart zou zijn voorbij gereden. Omtrent dit geheimzinnig verdrinkings- geval verkeert men in de omgeving van Franeker in begrijpelijke spanning, te meer, waar de politie tot nu toe geen in lichtingen kon verstrekken. (Tel.) KIND SPRONG PARDOES VOOR PASSEERENDE AUTO. Het vijf-jarig zoontje van den heer J. Oosterhof te Steenwijk is gistermiddag op den Eesveenschenweg bij de ouderlijke wo ning onder een personenauto geraakt en levensgevaarlijk gewond. Het kind zat achter op een melkwagen en sprong eraf, juist toen de auto, bestuurd door den heer V. uit Steenwijk, passeerde en het kind aanreed. Het jongetje werd twintig meter wegge slingerd en kwam in een sloot terecht, waaruit het bewusteloos en met zeer ern stige verwondingen werd opgehaald. Het kind is in hopeloozen toestand de ouderlijke woning binnengedragen. Den bestuurder treft geen schuld. ARBEIDER VERDRONKEN IN DE NIEUWE MAAS. Gisteravond te ongeveer half acht zijn twee arbeiders, die met een roeiboot vanaf een baggermolen, liggende in de Nieuwe Maas, zich naar den wal te Slikkerveer wilden begeven, door een motorboot over varen. De 24-jarige L Korporaal, wonende te Sliedrecht is daarbij verdronken, terwijl de ander den wal zwemmende kon berei ken. Het lijk ls nog niet gevonden. KIRSTEN HEIBERG. THEO LINGEN ALS REGISSEUR. Een opmerkelijke verschijning in de Duit sche filmindustrie is ongetwijfeld de ko miek Theo Lingen. Reeds jarenlang zien wij hem regelmatig op het doek verschijnen en er zullen slechts weinigen zijn, die hem in spel en mimiek niet kunnen uitteekenen. Een onlangs in Duitschland uitgegeven statistiek wees dan ook aan, dat Lingen in het grootst aantal films optreedt. Het meest opmerkelijke van dit feit ls echter, dat hij. hoe vaak wij hem reeds in zijn karakteristiek spel gezien hebben, steeds voldoet en nooit verveelt. Dit mag inder daad een groote prestatie genoemd wor den, als wij bedenken, dat er géén moei lijker en gevaarlijker beroep bij de film bestaat, dan dat van komiek. De woorden „afgezaagd" en „vervelend" hangen als het dreigend zwaard van Damocles boven zijn hoofd en is het publiek eenmaal op hem uitgekeken (de praktijk leert, dat 4 of 5 films hiervoor voldoende zijn), dan heeft hij als zoodanig afgedaan, tenzij hij een nieuwe koers inslaat. Theo Lingen nu is een komiek, die wel iswaar de filmwereld nog nooit op zijn kop zette, doch tot nu toe geniet hij nog altijd een groote populariteit bij een groot deal van het filmminnende publiek. Het wa£ dan ook een groote verrassing, toen hij plotseling verklaarde, dat hij langzamer hand „beu" van zichzelf werd en te ken nen gaf, dat hij zich in de toekomst aan de regie ging wijden. Inmiddels bleken zijn plannen reeds vasten vorm te hebben aangenomen, want binnen enkele weken bleek zijn scenario gereed te zijn. Vanzelf sprekend is het een klucht, waarmede hij zijn debuut als regisseur zal maken, waar in hij bovendien ook nog als acteur zal op treden, waaruit dus valt op te maken, dat hij met zijn verleden nog niet geheel wil brekea „Marguerite en de Derde" zal het stuk heeten, waarin de echte Weensche humor hoogtij zal vieren. In de rolbezetting tref fen wij, behalve Theo Lingen en Grete Wei- ser, louter Weeners aan, zooals Hans Holt, Hermann Thimig, Franz Schaftheitlln en voor de vrouwelijke hoofdrol de charmante Gusti Huber. Lingen is momenteel ln Weenen met de opnamen bezig. Ongetwijfeld zullen de vele Lingen-aan- hangers met groote belangstelling zijn eer ste schreden op het pad der regie volgen. HERBERT WILCO* VERFILMT HET LEVEN VAN KITCHENER. De belangstelling van de heele filmko lonie te Hollywood werd gewekt door de aankondiging, dat Herbert Wilcox, de be kende Engelsche productieleider naar Hol lywood kwam ter voltooiing van zijn plan nen voor een grootsche film over het le ven van Lord Kitchener en voor het kiezen van een ster voor de hoofdrol. „Kitchener of Khartoum" is de voorloo- pige titel van bedoelde film,, welke door RKO Radio Pictures zal worden uitge bracht. Door Major General Beith (Ian Hay), perschef van het Britsehe Ministerie van Oorlog, zal Wilcox dezelfde medewer king van de regeering ondervinden, als hem tijdens de verfilming van „Sixty Glo rious Years" werd verleend. Sir Robert Van Sittart, die het ma nuscript van „Sixty Glorious Years" ver zorgde, zal het scenario schrijven van ..Kitchener of Khartoum", welke film het avontuurlijke leven van den beroemden Engelschen militairen held getrouw zal weergeven. Wilcox regisseert de film zelf; de opnamen zijn vastgesteld op begin April. Anna Neagle speelt ook in deze film een hoofdrol. Deanna Durbin, het jeugdige Ameri- kaansche zang-sterretje, heeft zich reeds in veler harten een plaats weten te ver werven. Na de film „Three smart girls", „Honderd mannen en een Meisje" en „De Wildzang" is thans haar film „De Bakvisch" (That certain age) aan de beurt. Zij kon natuurlijk niet tot in den treure kinder- rollen blijven spelen: thans ontwierp men voor haar een bakvisschen scenario, dat haar frisch en ongekunsteld spel weer ten Hierboven een afbeelding van de Noor- sche actrice Kirsten Heiberg, een nieuwe figuur op het witte doek, in de U.F.A.- fllm „Franen Jür Golden Hill". volle recht doet wedervaren. Melvyn Douglas is haar ideaal, op wien zij verliefd raakt, maar met wien zij toch Melvyn Douglas is haar idool, op wien een desillusie en het is in de hierboven af gebeelde scène, waarin haar vader iJohn Holiday) voor het meisje troostrijke woor den tracht te vinden, nadat haar gebleken is, dat alles op een teleurstelling is uitge- loopen. In deze film speelt o.a. ook de be kende Jackie Cooper een hoofdrol.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13