im Voor- en nadeelen Duitschland's verovering van DAMPO LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 17 Maart 1939 KERK- EK 5CH00LNIEUWS DE VUURSLAG ^T\\ a \\VM x \w vi v^ \N 111 \v/ o: m mm VRAGENRUBRIEK Eerst voordeel, later nadeel UW KINDJE VERKOUDEN Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruijne. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. Oldeman van Delft. Gemeente Gods: Voorm. 10 uur, paster Perkins. Tweetal te Krmpen R. Kok te Veenendaal en H. Ligtenberg te Lisse. HERST. EV. LUTH. KERK. Bedankt voor Enkhuizen W. P. ten Rouwe- laar te Zwolle. 1151 (Ingez. Med.) G. V. te L. Wij raden U aan dit werk over te laten aan een behanger. Dergelijk werk zult U zelf niet kunnen doen. o- Voortaan zullen Tsjechië en Slowakije deel uitmaken van het economische stelsel van Duitschland en het onmlddelijke ge volg hiervan zal zijn, dat de spanning op het Duitsche economische leven wordt ver minderd, aldus „Fin. News". Duitschland, zoo vervolgt het blad, zal de controle verkrijgen over ongeveer 60 millloen pond sterling aan goud, bui- tenlandsche deviezen en realiseerbare activa. Tevens krijgt het de beschikking over een groote hoeveelheid Tsjechisch oorlogsmate riaal, de controle over de Industrie en over een reserve aan arbeidskrachten. Op den langen duur zal dit misschien anders wor den. Tsjecho-Slowakije was een groot in- voerland Misschien zouden juist daarom zijn behoeften een krachtigen druk uitoefe nen op Duitschlands meest kwetsbare plek: zijn hulpbronnen voor buitenlandsche de viezen. De militaire bezetting van Tsjecho-Slo wakije door Duitschland zal ongetwijfeld gevolgd worden door de inlijving van dit land in het economische stelsel van het Derde Rijk. Onlangs reeds hebben de Duit- schers druk uitgeoefend op Praag, vrijwillig toe te stemmen in een munt- en tolunie met het Duitsche Rijk. Zij zullen waar schijnlijk niet aarzelen thans hun militaire kracht in te zetten om economische voor- 1170 deelen te behalen. Wat zal dan het econo mische gevolg zijn van Duitschlands jong ste annexatie op zijn eigen economische positie? Om deze vraag te beantwoorden, moet men onderscheid maken tusschen het on middellijke gevolg en het gevolg op den langen duur. Het eerste gewin. Op het eerste oog wint Duitschland on getwijfeld ontzanglljk veel. Het is geen ge- helm, dat het Duitsche economische stelsel de laatste vier maanden aan ernstige en snel toenemende spanningen, deels veroor zaakt door den onbevredlgenden buiten- landschen deviezentoestand en deels door de buitengewoon groote elschen die aan de productie- en arbeidscapaciteit van het land worden gesteld, was blootgesteld. In beide opzichten beteekent de annexatie van Tsjecho-Slowakije voor Duitschland een belangrijke en onmiddellijke hulp. Gedurende verscheidene maanden heeft Duitschland goud en buitenlandsche devie zen verloren tot een bedrag van meer dan 5 millioen pond sterling per maand. Deze afvloeiing kon korten tijd gehandhaafd worden .doch zou. bij aanhouding, weldra ernstige gevolgen gehad hebben voor de Duitsche mogelijkheid tot Invoer van de essentieele grondstoffen en levensmiddelen. Indien Duitschland de effectieve controle verkrijgt over het Tsjechische betaalmid del, zal Duitschland den voorraad goud, bui tenlandsche deviezen en realiseerbare bui tenlandsche activa ten bedrage van bijna 60 millioen pond sterling In beslag nemen, een som groot genoeg om Duitschlands ver lies aan deviezen in de eerstkomende 12 maanden te compenseeren. Eveneens zal Duitschland voordeel trek ken uit et feit, dat het in staat is beslag te leggen op de Tsjechische arbeidsreserves, welke nog aanzienlijk zullen toenemen door de demobilisatie van een groot aantal troe pen. Tenslotte zal Duitschlands militaire kracht aanzienlijk sterker worden door de toevoeging van groote hoeveelheden prima oorlogsmateriaal, varieerend van vliegtui gen tot alle soorten artillerie, toebehoorend aan het Tsjechische leger. Nog grooter zul len voor Duitschland de voordeelen zijn uit het bezit van een van 's werelds grootste en meest efficiënte bewapenlngslndustrleën. Gevolgen op den duur. Doch tegenover deze onmiddellijke voor deelen, staan een aantal factoren, die op den langen duur Duitschlands economische structuur zullen verzwakken. Tsjecho Slo wakije is 'n sterk geïndustrialiseerd land en hoewel 't zichzelf van levensmiddelen kan voorzien en een houtoverschot heeft, bezit het nauwelijks een eigen blnnen- landsche grondstofbron. Tsjecho-Slowakije Is daarom afhan kelijk van een vrij grooten invoer, welks hooge peil gehandhaafd kon worden door uitvoer op groote schaal. Een ding Is wel zeker, dat een door Duitschland gecontroleerd Tsjecho-Slowakije ten groot deel van zijn uitvoerhandel ssl verliezen. Met andere woorden, Tsjecho- Slowakije zal, voor zoover het de Duit sche deviezenpositie betreft, meer en meer tot een last worden. De goudvoorraad in Londen. In sommige Londensche bankkringen gaf men gisteren te kennen, dat de goudvoor raad van de Tsjecho-Slowaaksche Nationale Bank, welke voorraad thans in Londen wordt bewaard, niet aan Duitschland mag worden uitgeleverd. Men herinnerde aan het feit, dat toen Duitschland een jaar ge leden Oostenrijk inlijfde, de Engelsche auto riteiten aan de Duitsche regeering al het goud en sterllng-tegoed van de Oostenrljk- sche Nationale Bank dat toen bij de Engel sche bank was ondergebracht hebben over gedragen. In het huidige geval echter, zoo redeneert men .zouden de Britsche autori teiten gemachtigd kunnen worden het be zit van de Tsjecho-Slowaaksche Nationale Bank te bewaren, totdat Tsjecho-Slowakije zijn vrijheid zal hebben herkregen. Het achterhouden van dit bezit te Lon den zou eveneens een garantie kunnen vor men tegen een in gebreke blijven van Duitschland wat betreft het handhaven van den dienst op de Tsjechische buiten landsche ieeningen. den hond op den boezelaar van de heks. Maar toen hij al het zilvergeld in de kist zag, smeet hij al zijn kaper weg en vulde zijn zak en zijn ransel met enkel zilver.... Want zoo'n hond had hij nog nooit gezien. Maar toen hij hem een poosje had aangekeken, dacht hij: „Nu is het ge noeg", pakte hem ap, zette hem op den grond en deed de kdst open. al het zilver weg, dat hij in zijn zakken en in zón ransel had, en nam er goud voor in de plaats. Al zijn zakken, rijn ransel zijn sjako en zijn laarzen werden gevuld, tot bil haast niet meer voort kon. Nu had hij pas geld I PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 19 MAART. Benthuizen Ned. Herv. Kerk Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Klusener. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Gronloh. Geref Gemeente: Voorm. 9 en nam. 6 uur, leesdienst. EvangelisatiekringNam. halfzeven, de heer L. de Graaf van Alphen a. d. Rijn. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Stehouwer van Alphen: nam. 6 uur de heer Van der Endt van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. W. Zuurdeeg van Hoorn. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk. Hoofd dorp: Voorm. halftien en nam. 7 uur. ds. Salverda. AalsmeerderwegVoorm. halftien en nam. halfdrie. de heer Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. halftien en nam. halfdrie, de heer Brörens. Lijnden: Voorm 10 uur. de heer P. v. d. Berg; nam. halfdrie (H.D.), ds Salverda. Badhoevedorp: Voorm. 10 uur. ds. Ouwehand: nam. 7 uur, ds. Kalkman van A'dam. Hazerswoude Ned. Herv Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur, ds. Doornenbal van Woubrugge. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. v. d. Windt. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uui, ds. H. Meijering. Koudekerk Neü Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. van Binsbergen; nam. halfzeven, ds. Streeder van Leiderdorp. Leiderdorp Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Streeder: nam. halfzeven, ds. F. G. van Binsbergen uit Koudekerk. Kinderkerk (Kerklaan 2): Voorm. halfelf, de heer R. v. d. Hoek. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam, halfzeven, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. A. J. van Wijn gaarden. Geref. Kerk: Voorm. halftien (H.A.» en nam. halfzeven (dankz.) ds. Speelman uit Nieuwveen. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, cand. v. d. Linden (Amsterdam). Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. half zeven, de heer v. Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur, ds. Hoogenhuijze van A'dam; nam. 6 uur, ds. Oldeman van Santpoort. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. drie uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. drie uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. halftdee, ds. B. J. Geerling van Oude-Wetering. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer Zweitzer, cand. te Amsterdam. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. van Noort, Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10,15 u. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, J. Streef land; nam. 5 uur. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vrfjz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk) Voorm. halfelf. ds. Boersema. Ds. G. W. MELCHERS. Zondag 26 Maart a.s. viert de bekende em. predikant der Ned. Herv. Kerk, het oud-lid der Tweede Kamer, ds. G. W. Mel- chers te Hello, zijn 70sten verjaardag. Ds. Melchers werd 26 Maart 1869 te Am sterdam geboren. Zijn vader was daar ouderling van de Ned. Herv. Gem. in de woelige dagen van de Doleantie van 1886. In 1894 wera hij candiaaat in Noord-Hol land en 19 Aug van dat jaar verbond hij zich te Zuid-Scharwoude aan zijn eerste gemeente. Een week nadien werd in ons land de S.D.A.P. opgericht en ds. Melchers sloot zich daarbij direct aan. In 1899 leg de hij zijn ambt neer en vestigde zich met terwoon te Huizum, waar hij optrad als propagandist van de S.D.A.P. Hij nam de redactie van „Arm Friesland" op zich, welk blad later met „De Strijd" van wijlen den heer Schaper samensmolt in de Volks- strijd. In 19C1 werd ds. Melchers voor de S.D.A.P. gekozen tot lid van de Tweede Kamer in het oude kiesdistrict Leeuwar den. alsook tot lid van den gemeenteraad van Leeuwarden, waarheen hij inmiddels verhuisd was. In Febr. 1902 verhuisde ds. Melchers naar Den Haag en met Nehemla de Lieme stichtte hfj de Centrale Arbei- dersverzekerings- en Depositobank. In 1905 stelde hij zich niet meer voor de Kamer beschikbaar. Met zijn broer richtte hij een handelsvennootschap op. waarvan hi.i ook directeur werd. In dien tijd gaf hij ook den stoot tot de oorichting van de Vereeniglng van fabrikanten van en han delaars in kunstmest- en voedingsstoffen, welke in samenwerking met de proefsta tions en de koopers de algemeene han- delsvoorwaarden ontwierp, waardoor het handelsverkeer op hooger peil gebracht werd. Ook in Alkmaar bracht de S.D.A.P. hem in den gemeenteraad, waarvan hij echter maar een jaar deel uitmaakte In 1908 ving ds. Melchers zijn theolo gische studie weer aan, stelde zich op nieuw in de Ned. Herv. Kerk beroeobaar en verbond zich 23 Aug. 1908 aan de ge meente van Ursum (N.H.). In Mei 1910 nam hij het beroep aan naar Purmerend. welke standplaats hij reeds 6 Aug. 1911 met Almelo verwisselde. 7 Sept. 1919 deed hij zijn intrede te Warga. welke gemeente hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat dat hem 15 April 1934 eervol verleend werd, waarop hij zich metterwoon te Heilo vestigde. Ds. J. H. E. WESTERMAN HOLSTEIN. De nestor der Ned. Herv. predikanten te Apeldoorn, ds. J. H. E. Westerman Hol- stein, is voornemens tegen Sept. a.s. eer vol emeritaat aan te vragen na een diensttijd van bijkans 40 jaar. Henrinus Jacobus Engelinus Westerman Holstein werd 4 Juli 1974 te Tiel geboren. Zijn vader was directeur van het telegraaf kantoor te Dordrecht. Ds. Westerman Hol stein bracht de gymnasia te Dordrecht en te Lelden en studeerde aan de Rijks uni versiteit te Leiden, waar vooral prof. dr. J. H. Gunning een stempel op hem gezet heeft. Na eerst als hulpprediker te Ant werpen werkzaam te zijn geweest werd ds. Westerman Holstein in 1899 candidaat in Zuid-Holland om 19 Nov. van dat jaar door zijn zwager, wijlen minister ds. A. S. Talma, toen te Arnhem, te Herwijntn in zijn eerste gemeente te worden bevestigd waar hij zijn ambt aanvaardde sprekende over 2 Cor. 5 20. In 1903 vertrok ds. Westerman naar Waardenburg, welke standplaats hij 4 Sept. 1910 met zijn tegen woordige verwisselde, na vooraf te zijn bevestigd, door prof. dr. W. J. Aalders van Groningen, toen te Beesd. Wrijf dan keel, rug en bontje In met Dampo.Wonderlijk zooals dèt helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. (Xngez. Med.) a I CoprrtfM P. I. 8. Boi 6 Cop«nKoj«n Zoowaar daar zat de hond met oogen zoo groot als mo- lensteenen! „Je moet niet zoo naar mij kijken", zei de sol daat, „je mocht eens pijn aan je oogen krijgen" en hij zette Toen ging hij in de derde kamer, Maar dat was nu heusch griezelig! De hond, die daar zat, had wezenlijk twee oogen zoo groot als de Ronde Toren en ze draaiden als raderen in zijn kop rond. „Goeden avond", zei de soldaat en salueerde. Lieve hemel wat een goud! Daar kon hij heel Kopenhagen voor koopen, alle marsepeinen varkens van de banketbakkers, alle tinnen soldaten, zweepen en hobbelpaarden van de heele wereld! Dat was nog eens wat! En de soldaat gooide Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Elzinga van Gouda: nam. zes uur de heer de Pater van Haastrecht. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Smidt. Oud-Geref. Gemeente: Voorm, halftien en nam. zes uur, ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. Wassenaar Gebouw v. Chr. Belangen (Schoolstraat): Voorm. 10,05 uur, geen opgave; nab. halfzes, ds. Honder. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur ds. Honders. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10,35 uur. mej. ds. W. S. Wiardie Beekman van Den Haag. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref, Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. zeven uur, dr. K. H. Boersema van Leiden. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. geen dienst; nam. halfzeven, ds. G. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer Breederveld, cand. te Leiden. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. halfzeven ds. Versluys. Geref. Gemeente: Voorm. halftien en -nam. halfzeven, leesdienst, Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. halftien leesdienst; nam. halfzeven, ds. v. d. Graaf van Schoonhoven. Vereen, van Vrijz. Hervormden: Geen dienst. Zoetervoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, cis. Pop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Zwaan. Rem. (Geref.» Gemeente: Voorm. kwart voor tien. mej. ds Günther. GEREF. GEMEENTEN. Kon. Paketv. Mij. STRAAT SOENDA, naar Java. was 15 Maart 12 uur 'smiddags op 9 gr. 35 min. Z.B. en 1 gr. 33 min. W.L. BANJOEWANGI, naar Java, was 16 Maart 12 uur 's middags op 36 gr. 20 min. NB. en 7 gr. 15 min. W.L. Kon. Ned. Stoomb. Mij. FAUNA, 15 Maart van Setubal naar Algiers IRENE. 16 Maart van R'dam te Lissabon VULCANUS. Middl. Zee naar Adam, pass. 16 Maart v.m. Gibraltar ACHILLES, naar R'dam, was 16 Maart 12 uur 's middags 232 mijlen Z.W. van Ouessant HELDER, 16 Maart van Curacao naar Cristobal MEROPE, naar A'dam, pass. 16 Maart nam. 3 uur Ouessant ULYSSES, 16 Maart van Thessaloniki naar Izmir AMAZONE, 15 Maart van New York naar W. Indië. Mij. Oceaan PHRONTIS, 16 Maart van Hamburg te A'daAi. Mij. Nederland TJIKANDI. 16 Maart van A'dam naar Kidjang. Holland-Afrika Lijn NIJKERK. 16 Maart n.m. 2 uur van R'dam te Hamburg. Holland-Australië Lijn GAASTERKERK, uitreis. 16 Maart te Melbourne. Rott. Lloyd SITOEBONDO, uitreis, 16 Maart nam. 4 uur van Safaga KOTA BAROE, 16 Maart van R'dam te Batavia. Kon. Holl. Lloyd WATERLAND. 17 Maart nam. 7 uur van B. Aires te IJmuiden verw. CERES, 16 Maart van Hamburg te Bremen. Diverse Stoom vaartberichten WILLEMS- PLEIN, naar Narvik, pass. 16 Maart Udsire NOORDPLEIN, 16 Maart van Hamburg te Antwerpen MIDSLAND. 15 Maart van R'dam te Blyth SCHOKLAND. 15 Maart van R'dam op de Tyne IJSSEL, naar Havre, was 15 Maart 1 uur 25 nam. 600 mijlen W. van Valentla JONGE ANTHONY. 15 Maart van Malta naar Londen PRINS MAURITS, 15 Maart van Jaffa naar Londen PRINS WILLEM VAN ORANJE, naar Glasgow, pass. 15 Maart Finisterre GOUWE naar Havre, pass. 16 Maart Finisterre Groenlo, 15 Maart van R'dam te Casablanca.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10