I Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Donderdag 16 Haart 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN TAFELZILVER Stadsnieuws Dagbladreclame is niet te vervangen RECHTZAKEN Uit de Rijnstreek HAARLEMMERMEER. Koperen jubileum der Ver. „Ziekenzorg". De Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging te Hoofddorp en omstreken bestaat thans 12'/e Jaar, ter gelegenheid waarvan het bestuur een fraai gedenkboekje heeft samengesteld. Tijdens de ledenvergadering deelde de voorzitter, de heer D Treur, mede, dat de vereenlging voor verhoogd* uitgaven zal komen te staan, n.l. f, 15.— voor de specialistenvereeniglng voor ieder" opname en zoo noodig nog f. 15.—. De heer S. Zijp deelde schriftelijk mede. dat de boeken In orde zijn. De administra teur merkte op, dat verhooging van de contributie noodig zal zijn, daar de elschen der specialistenvereeniglng vast staan Dc hoeren D. Meyer, L. Tanls en P. Vorst werden in het bestuur herkozen. Dan komt de specialistenvergoeding ter sprake. Volgens de specialisten worden hun bemoeiingen in operaties onvoldoende ver goed. Voor elke opname zal f. 15.worden bijbetaald en voor elke extra specialist nogmaals f. 15.Besprekingen hierom trent zullen nog worden gehouden, Intus- schen werd besloten de contributie met 5 cent per maand te verhoogen. De heer Rosmalen vroeg of dit niet een kwestie voor de gemeente is. Ook werd gevraagd of deze zaak niet met het doktersfonds ge regeld kan worden. De heer Venema ant woordde, dat dit een bespreking waard is waarop de voorzitter de bijeenkomst sloot. LISSE. Vergadering der S. D. A. P. Met het oog op de naderende Statenver kiezingen vergaderde de S.DA P. in het ge bouw „De Vereeniglng", waar de heer H. van Woudenberg uit Leiden als spreker op trad Deze wees op het belangrijke werk, dat ook in de Staten kan worden gedaan op het gebied van de bestrijding der werk loosheid, openbare gezondeid. onderwijs e.d Dank zij de krachtige aandrang der Soc. Dem fractie ls b.v. de uitvoering van het wegenplan versneld en komt er duln- bebosschlng. Na gewezen te hebben op de politieke beteekenis der verkiezingen zeide spr., dat de kiezers thans ook de gelegen heid moeten aangrijpen, om door middel van hun stembiljet hun meening kenbaar te maken over het trage tempo der regee- rlngsmaatregelen, gelijk dit reeds ln de ver gadering van den H.K Partijraad tot uiting kwam. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De vergadering stond onder leiding van den heer Knetsch. NOORDWIJKERHOUT. De gezins-statistiek. In verband met de bekende circulaire lït de? minister van Binnenlandsche r*aKen neeft het bestuur van de wonins- bouwvereeniging alhier een statistiek doen omtrent de grootte der verschillende ge- maken omtrent de grootte der verschil lende gezinnen. 29 V, van het aantal gezinnen alhier. (327) bestaat uit minstens 7 leden. Eén gezin telt zelfs 18 leden. De bouwvereeniging is voornemens, alhier woningen te gaan bouwen voor werkelijk groote gezinnen. Ben brutale klant lichtte bij mej. de wed. Van Duin de winkellade, waarin ach ruim f. 18.aan kleingeld bevond. De bekende spreker Peter van Roo- ijen hield in hotel Gouwenberg, een leer zame en humoristische voordracht over: ,.Het wel en wee van het spreekgestoelte" Van gemeentewege zal kostelooze in enting en herinenting plaats hebben in de Herv. School op 28 Maart a.s. NOORDWIJK AAN ZEE. Vergadering Chr. Middenstandsvereeniging De Chr, Middenstandsvereeniging verga derde in het Vereenlglngsgebouw. Vele le den met hun dames waren aanwezig. De voorzitter, de heer J van Rooijen, opende na gemeenschappelijk gezang van Ps. 100 vers 1, 2 en 4 en het voorlezen van een gedeelte uit Gods Woord met gebed en welkomstwoord. Spr. herdacht met wee moed het verschelden van zijn voorganger den heer W. Planteer ln het afgeloopen laar. De penningmeester, de heer A, G v. Wen, bracht verslag uit van de financiën to werd door de kascommissie bij monde van den heer P. den Hollander dank ge bracht. Na de pauze waarin verversohingen wer den aangeboden, was de leiding ln handen van de feestcommissie, welke op uitsteken de wijze voor haar taak berekend bleek. Ernst en luim werd ten beste gegeven. In aardige tafereelen werden de werkzaamhe den en de verschillende vergaderingen uit het afgeloopen jaar uitgebeeld. De heer E. L de Wltt sprak een ernstig slotwoord, waarin hij op het doel der Ohr. Middenstandsvereeniging wees. Tenslotte Ong hij voor in dankgebed, na geimeen- aoiappelijk gezang. OEGSTGEEST. Waarschuwingslichten bij het Viaduct. Naar ons van bevoegde zijde is mede- Meeld zal de N.Z.H.T.M. krachtige mede- Werking verleenen voor de beperking van Jet aantal ongevallen op den Rijnzlcht- nabij het viaduct aldaar. Zooals bekend ls het bi> het afrijden '?B auto's langs de onderzijde van het J"aduct zeer moeilijk te bepalen of er een ['hm in aantocht is. Hierdoor zijn reeds van botsingen voorgekomen. Het is nu Je bedoeling om daar waarschuwingslich- *1 aan te brengen waardoor naar mag worden verwacht het aantal ongevallen «er zal verminderen. Daar op het gedeelte nieuwe Rijksweg [Jsschen de Postbrug en het Spoorweg- baduct geen parkeerstrooken zijn ge jokt, zal door de Rijkswaterstaat ook hierin worden voorzien. RIJNSBURG. Geref. Mannenvereeniglng „Calvijn". Deze vereeniging vergaderde in Corcordla. De voorzitter, de heer J. C. Gaal opende met een welkomstwoord tot de afgevaardig den van zusterverenigingen, kerkeraad en jeugdverenigingen. De secretaris, de heer C. v. d. Gugten bracht het jaarverslag u't, waa'.uit o.a. bleek, dat de vereniging 41 leden telt. De penningmeester de heer C. v. Kiaveren. gaf een overzicht van de fi nanciën. Er is een flink batig saldo. Daarop volgde een verslag van den bibliothecaris den heer C. de Hoog. De heer C. v. Egmond las een stukje voor getiteld „Het binnen huisje". Verschillende afgevaardigden voer den het woord. De heer A. Noort hield een Inleiding over Christelijk. Opvoeding", waarop een bespreking volgde. Voorts volgden bijdragen van de heeren L. P. v. Egmond J. Korbee en C. v. d. Gug ten. Ds. van der Loo sprak namens den kerkeraad en oudervereenging en sloot met gebed. Bijeenkomst E.H.B.O. Op inlt'atlef van de afd. Voorschoten van de E.HB.O. was een bijeenkomft be legd achter Avondrust" De doktoren Jon- I ker en van der Laan waren mede aanwezig. Als inleider trad op dr. van der S'oel van Voorschoten, na een Inleiding van den heer Overduin. Dr van der Stoel zet'e het nut en de noodzakelijkheid van de E HBO. uiteen, vooral ook met het oog op de luchtbescherming. Vooral voor Rijnsburg met een druk verkeer ls een afdeel'ng noodzakelijk. Na een dankwoord van den heer Overduin, werd besloten een afdeeling op te richten. Een commissie werd aan gewezen om de voorbereidende werkzaam heden te regelen waarna eenige leden van dc afd. Voorschoten verschillende demon straties gaven. SASSENHEIM. 12'/|-JARIG JUBILEUM DER PROT. ZIEKENVERPLEGING. Juweliers - Breestraat 95 Meest uitgebreide sorteering 1130 Nieuwste modellen (Ingez Med.) Huldiging van zuster Pijpers. Gisteren was het 12'/! Jaar geleden dat de Prot. Ziekenverpleging haar zegenrijk werk aanving. Zuster Pijpers was gedurende dien tijd als wijkverpleegster in functie. In dien tijd heeft zij zich hier vele vrien den gemaakt, wat niet te verwonderen valt want ln hoevele gezinnen heeft zuster Pij pers hulp verleend om het lijden der zieken te verzachten en hoevelen verleende zij hulp in de kliniek, eerst op het bovenhuis bij de Klapbrug en later in het wijkgebouw „Bethesda". Om half 3 vond ln het Wijkgebouw een intieme huldiging plaats door het bestuur. Daar de voorzitter ln het buitenland ver toefde, gaf dc heer A. den Haan op harte lijke wijze uiting aan de dankbaarheid je gens de jubileeiende zuster. Namens het bestuur werd haar een paar zilveren kandelaars aangeboden en namens de leden een fauteuiltje. Zuster Pijpers was zeer verrast door deze huldiging en de vele blijken van belang stelling en de bloemen, die zij reeds in den loop van den dag had ontvangen. Zij was voor alles zeer erkentelijk en dankte hier voor hartelijk. Na deze huldiging had er een druk be zochte receptie plaats, waar ook afgevaar digden van verschillende corporaties ver schenen. Candidatenlijst Chr. Hist. Kiesverecniging en Staatk. Geref. Partü- Zooals wij reeds berichten, hadden de Chr. Historische Kiesvereentging en de Staatk. Geref. Partij tot samenwerking bij de a.s. Gemeenteraadsverkiezing besloten en zouden de plaatsen 3, 6 en 9 bezet worden door candidaten van deze laatste partij. Thans is de lijst vastgesteld en luidt als volgt: 1. K. W. v. Breda, 2. G. Verschoor, 3. C. W. Oudshoom, 4. H. Dannijs Gzn., 5. J. Oudshoorn J.Pzn.. 6. D. Zandbergen, 7. C. D. v. Goeverden, 8. J. Oostenrijk, 9. H. van Reenen en 10. A. G. de Kwaasteniet. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Rlxje, d. van W. Boekes en M. Kleverkamp: Henrlca Josepha, d. van Chr. Verdegaal en C. P. Alkemade. Overleden: A. Dekker, 85 jaar, geh. met E. Franken. Loop der Bevolking. Gevestigd: K. van Leeuwen, Hoofdstraat 314; H. R. M. Wlsslnk. Hoofdstraat 346; J, B. Stee kers, Hoofdstraat 82; L. van Leeuwen, Hoofd straat 126. Vertrokken: J. W. Preenen. n. Haarlemmer meer, Abbenes, Hoofdweg 1571; H. J. OUJslagers, n. Wassenaar. Langstraat 91; J. van Winkel en gez.. n. Voorschoten, Papenlaan 86; J. van Egmond, naar Warmond. Padoxlaan 18; W. Builn en gezin, naar Lelden. DUlenburgstraat 4; J. M. D. Rombach. naar Groningen, Heeren- weg 17a. VOORHOUT. De Chr. Gemengde Zangver. „Voor- houtsch Gemengd Koor" hoopt deel te nemen aan het binnenkort te houden zangconcours. Het zal uitkomen in de vierde afdeeling. ZEVENHOVEN. kind door een rat aangevallen. Boven een deroogjes gebeten. Een kind van 4 maanden van den arbei der V. werd, toen het in de wieg lag door een rat aangevallen. Op het geschrei van de kleine snelde de moeder naar de wieg. en zag, dat de rat het kind boven een der oogjes gebeten had. Het beest was inmid dels reeds verdwenen. Dr. L. verleende de eerste hulp, waarna de kleine werd overgebracht naar het zie kenhuis te Leiden. De a.s. Raadsverkiezing. Door B. en W. is bepaald, dat Woensdag 14 Juni a.s. hier de verkiezing voor den gemeenteraad zal worden gehouden. nederlandsche bond van technici. De winning van het Leidsche drinkwater. De afdeeling Leiden van den Ned. Bond van Technici hield gisteravond in een der zaden van café restaurant „Centraal" een ledenvergadering. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte verkreeg de heer ir. P. C. Linden- bergh, directeur der NV. Leidsche Duin water Maatschappij het woord, die zich bereid verklaard had een causerie te hou den over de waterwinning van boven genoemde Maatschappij Spreker ving aan met een korte be schrijving van het waterwlnnlngsgebied, hetwelk zich bevindt in de duinen tus- sohen Katwijk aan Zee en het Wassenaar- sche Slag. Hierna werd met behulp van een aantal duidelijke teekenlngen de geologische gesteldheid van deze duinen uiteengezet. Vervolgens behandelde spreker de ver schillende manleren, waarop het water aan de duinen wordt onttrokken en schet ste uitvoerig de moeilijkheden, die daarbij moeten worden overwonnen. Uit een en ander bleek duidelijk hoe de jaarlijks be- noodlgde hoeveelheid water van ruim 3 mlllioen M3. als het ware aan de duinen moet worden ontworsteld. Het door de open kanalen, mammouth- pompen, draineerleidingen. draineerput- ten enz. verzamelde water komt uiteinde lijk ln een groot reservoir nabij den Wa tertoren te Katwijk bijeen Nu wordt algemeen verondersteld, dat het aan de duinen onttrokken water van zoodanige zuiverheid ls, dat het direct ge schikt zou zijn voor distributie aan de af nemers. Dat ls echter verre van waar. Aan de hand van een schematische voorstelling behandelt soreker de verschillende zuive ringsmethoden, als ontijzering, voor- en naflltratie, welke nog moeten worden toe gepast. alsvorens het product door de hoogedruk-pompen naar de verbruikers kan worden gevoerd. Duidelijk bleek uit dit alles welk een strijd geleverd moet worden om het ver zorgingsgebied, dat de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest. Valkenburg, Leiden en een gedeelte van Voorschoten omvat en totaal 120.000 Inwoners telt, blijvend van goed drinkwater te voorzien. Op deze met aandacht gevolgde lezing ontspon zich een geanimeerde bespreking en gedachtenwisseiing, waarbij spreker de verschillende vragen op technisch gebied tot volle tevredenheid wist te beantwoor den. Door een der leden werd nog de vraag gesteld hoe de winning, zuivering en distributie van het water zou plaats heb ben bij eventueele luchtaanvallen ln tijd van oorlog. Tot geruststelling van dezen vrager deelde Ir. Llndenbergh mede, dat alle mo gelijke reserves om storingen op te heffen aanwezig zijn. Hij noemde hier o.a. op pomping en zuivering op twee ver van elkaar verwijderde plaatsen en de aan wezigheid van een scherfvrije pompkelder. terwijl de watertorens desnoods geheel buiten bedrijf gesteld kunnen worden, zonder dat dit op den goeden gang van zaken invloed behoeft uit te oefenen. Tenslotte werden nog eenige inlichtin gen gevraagd over de leveringsvoorwaar den. Uit de korte uiteenzetting, welke spreker daarvan gaf, bleek duidelijk het voordeel, dat de consument heeft bij de sinds 1938 Ingevoerde nieuwe voorwaarden voor levering over den meter. Tot slot dankte de voorzitter den heer Llndenbergh voor zijn buitengewoon In teressante en duidelijke uiteenzetting van de waterwinningsmethoden der L. D M„ welke woorden met een hartelijk applaus door de aanwezigen werden onderstreept. Maatschappelijk Hulpbetoon, de heer Oostveen, waam. directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, de heer L. H. Jansen, placeur der Arbeidsbeurs, de heer Bysterveld, lid van het hoofdbestuur van den RX Bond „Sint Antonius". verschei dene patroons en andere belangstellenden. De heer de Haas besloot met het uitspre ken van den wensch, dat hetgeen door de cursisten za' worden gedemonstreerd, er toe zal bijdragen om allen na afloop van den cursus, een passenden werkkring te doen vinden De directeur van den cursus, de heer A. Th. Doove, die tevens onder richt geeft ln de menuleer, gaf vervolgens een toelichting op het werkprogramma, dat er geheel op ls ingesteld om de cur sisten te bekwamen in alle voorkomende restaurantwerkzaamheden. Dc cursus wordt gedurende drie maanden gegeven, n.l. op Dinsdag. Woensdag en Donderdag, telkens 5 uur. Er nemen 19 personen aan deel. Onder leiding van den leeraar in de ser- veerkunde. den heer A. Slijkhuis toonden de cursisten, die momenteel ln hun ne gende lesweek zijn, hun vorderingen op het gebied van tafeldekken en -dienen terwijl tot hesluit een eenvoudige lunch werd ge serveerd. waarbij de genoodlgden als gas ten fungeerden. Ongetwijfeld zal deze demonstratie den aanwezigen een goeden indruk hebben ge geven van het nuttige werk, dat de Her scholingscommissie verricht. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de geneeskun de, op proefschrift getiteld: „De insuline- glucose therapie bij leveraandoeningen mej. H. J M. van Panthaleon van Eek, ge boren te Rijswijk (Z.H.), Op uitnoodiging van het bestuur van de Vereeniging van Studenten in de theolo gische faculteiten in Nederland, zal prof. Karl Barth in besloten kring lezingen hou den over het onderwerp „Die Souveraeni- taet des Wortes Gottes in der Entscheidung des Glaubens". In Leiden zal prof. Barth Dinsdagavond spreken. Voor de vereeniging Lucas van Leyden hield dr Otto Benesch. gewezen conserva tor aan het Weensche prentenkabinet, gis teravond in het Prentenkabinet der Rijks universiteit te Leiden een druk bezochte lezing over Jeroen Bosch. HERSCHOLING VAN HOTEL- EN CAFÉ-PERSONEEL, Een openbare les. De Herscholingscommissie voor hotel-, café- en restaurantbedienden te dezer stede, welke met financieelen steun van rijk en gemeente voor de tweede maal al hier een cursus geeft aan werklooze kell- ners en ander hotel-bedrijfspersoneel, ter verhooging van hun vakbekwaamheid, had hedenmorgen ln „Royal" aan de Doeza- straat een openbare les georganiseerd. Dp voorzitter der commissie, de heer P. de Haas, sprak een kort inleidend woord, waarin hij in het bijzonder de genoodigden begroette. Onder hen bevonden zich mej. mr. dr. Hackstroh. ambtenaar aan het Departement voor Sociale Zaken, de heer G. P. E. Weyer, gedelegeerd lid van het gemeentebestuur, de heer mr. dr S. Roze- mond, directeur van den Gem, Dienst voor BELASTINGONTDUIKING. Drie maanden gevangenisstraf gevorderd. De 54-jarige J. N. J. R. moest zich heden ochtend voor de strafkamer van de Haag- sche rechtbank verantwoorden omdat hij ln de jaren 1936, 1937 en 1938 een groot gedeelte van zijn vermogen voor de 'belas ting verzwegen had. Bij elkaar bedroeg dit ongeveer f. 100.000, De rente van dit bedrag heeft hij bovendien voor de inkomsten belasting verzwegen. Het feit was aan het licht gekomen toen zijn vrouw overleed en hij een successie-memorie moest indienen. De notaris maakte hem opmerkzaam op de te lage aangifte en zoo kwam de zaak aan het rollen. Verdachte legde de volledige bekentenis af. De officier van justitie, mr. Rouffaer, zeide ln zijn requisitoir, dat men tegen woordig tegen belastingontduikers streng moet optreden. Dc eisch luidde drie maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. Bijdendljke. deelde in zijn pleidooi een en ander over de motieven mede, welke verdachte tot deze ontduiking hebben gebracht. Hij heeft in zijn beste jaren in Indië zeer hard gewerkt en toen hij om gezondheids reden moest repatrleeren. had hij een aar dig kapitaaltje bij elkaar om rustig te leven. Door de devaluatie en crisis was dit kapi taal evenwel geslonken en tot overmaat van ramp had een juridisch adviseur" hem aangeraden zijn vermogen voor de belasting te verzwijgen. Angst en domheid hebben hem toen tot deze daad gebracht. Hij is reeds zeer zwaar gestraft door de navordering van de belasting, waarvan het bedrag nog wel niet ls gefixeerd, doch die zeker zeer zwaar op hem zal drukken. In verband met. verdachtes gezondheids toestand drong pleiter er bij de rechtbank met klem op aan, verdachte geen gevan genisstraf op te leggen. het voorjaar, koop tijdig een pot 1092 (Ingez. Med.) AARLANDERVEEN. Vergadering der a. r. Kiesvereen. In het vergaderlokaal der Geref. Kerk kwam de A. R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" bijeen. Na opening door den heer A. van Doorn werd besloten den heer Bie- mont van Bleiswijk te verzoeken een rede te houden over de Prov. Statenverkiezing en den heer W. J. van den Brink van Al- phen aan den Rijn over „Gemeentepoli tiek", De penningmeester, de heer j. Be- zemer deed verslag van den stand der kas, welke sloot met een batig saldo van f. 11.91. De heer X J. van Harten werd als be stuurslid gekozen. Als candidaten voor den gemeenteraad werden gesteld de heeren B. van 't Riet en C. Verduin. De heer P. Ellens sprak over de a.s. Provinciale Sta tenverkiezing 1939, waarop een levendige gedachtenwisseling volgde. ALPHEN. Verkooping. Bij de ten overstaan van notaris H. G. Boks gehouden Openbare Verkooping in hotel „De vergulde wagen" werd het perceel Prinsenlaan 3 alhier in bod staande op f. 2200 afgemijnd op f. 1 door den heer van Arkel; de perceelen Pr. Hendrikstraat 3.a en 3 b ln bod staande op f6150 toegewezen aan den heer Booy qq. en het perceel Bloemweg 7 met Bloemweg in bod staande op f750 afgemijnd op f. 600 door den heer D. van Dien qq. alhier. Zilveren jubileum van de N.V. „Ds Vlijt". Vandaag Ls het 25 jaar geleden, dat de hier in de Rijnstreek alom bekende Stoom- houtzagerij en Schaverij „De Vlijt" N. V. dir. de heer D. van der Bijl werd opge richt. Aanvankelijk in 1914 door den heer Jetse Spreij die zich later om gezond heidsredenen uit het zakenleven moest terugtrekken op bescheiden voet opge richt en later in 1913 omgezet in een N.V. is dit bedrijf ontwikkeld. Het heeft zich dan ook een goede reputatie verworven. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de heer D. van der Bijl, reeds van de oprichting af het directeurschap heeft vervuld en dus aan de geheele ontwikkeling heeft mede- gearbeid. Ongetwijfeld is het dan ook voor den directeur als jubilaris eveneens een zeer gedenkwaardige dag. Naar deze ons mededeelde, werd vandaag niet ge werkt. Met het personeel heeft hij per autobus vanmorgen een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht gebracht, terwijl vanmiddag nog een feestelijke herdenking met het personeel zal plaats hebben ten huize van den oprichter, den heer Jetse Spreij. Aan de Modevakschool der Eerw. Zus ters slaagden voor het examen Costumière: Ans Ketel en Ali Redegeld en voor het examen Lingerie: Marie de Jager, Corrle Redegeld en Nellie van Dijk. Onze plaatsgenoot de heer G. van der Kant herdacht gisteren zijn 25-jarig jubileum als typograaf in dienstbetrekking bij de fa. A. C. de Haan alhier. De jubilaris werd door den heer A. C. de Haan en zijn. collega's hartelijk gecomplimenteerd, on der aanbieding van verschillende blijken van stoffelijke belangstelling. BOSKOOP. Geslaagde Zanguitvoering. Voor een goed gevulde zaal in „Flora" gaf het Ohr. Kinderkoor „Klein Hosanna", als mede het jeugd-dameskoor een zangavond, onder leiding van haar directeur den heer J. van Beek uit Woerden. Het met zorg gekozen programma weid keurig uitgevoerd, o.a. het nummer „Nacht- Sproken" van Annie Frank oogstte een warm applaus. Het geheel is dan ook uit stekend geslaagd. „Hosanna" kan met ge noegen op dezen avond terugzien, HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Geldleeningen - Het dankgebed - De restau ratie van den Dorpstoren. De Raad vergaderde. Burgemeester A. Warnaar opende met ambtsgebed. De voorzitter deelde mede, dat de steun regeling voor de spruiten-telers in orde is gekomen. Voorts, dat nadere besprekingen zijn gevoerd met belanghebbenden betref fende een weg door het Rietveld, en eenige bevrediging hebben gebracht. Een voorstel tot het aangaan van een geldleening groot f. 46500 werd besproken. Nadat de voorzitter deze leening had toe gelicht, werd besloten over te gaan een geld leening te sluiten van f. 22000 voor 3V>"'« voor 40 jaar bij de N.V. Gemeentecrediet, en een, groot f. 24500 bij de Coop. Raiffeis- sen Bank, eveneens voor 3'/i°/>. Een kasgeld- leening voor den tijd van 3 maanden groot f. 30.000 werd aangegaan tegen een rente van 3 1/4 Daarop volgde de vaststelling van de voorschotten aan de bijzondere scholen over het jaar 1939. Deze bedragen voor de Chr. school Rijndijk f. 1412.33: voor de R.K. school in de Oostbuurt f. 1504.06; voor de R.K. school in de Groenendijk f. 1634; voor de Chr. school op het Dorp f. 1694.46; voor de U.L.O. school op het Dorp f.600; voor de Herv. school op het Dorp f. 866,66; voor de R.K. school op het Dorp f. 1323.66. Daarna werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd, tot het verleenen van een premie voor verbetering van de woning C 120, hetgeen voor het Rijk f 58.50 en voor de gemeente f. 29.25 zal bedragen. In verband met een wijziging in de dienstplicht die van 5Vs maand tot 11 maanden is verlengd, moet een wijziging gebracht worden in het Ambtenarenregle ment, waartoe werd overgegaan. Dan kwam in behandeling een voorstel tot wijziging van het raadsbesluit betref fende de garantie dezer gemeente met be trekking tot het tentoonstellingsgebouw te Boskoop. De voorzitter deelde mede dat deze tentoonstellingen niet aan de verwachtingen hebben beantwoord en stelde voor om de aangenomen leening, die voor 25 jaar geldt, te stellen op 30 jaar, waardoor verkregen wordt, dat eén keer ln de 5 jaar geen af lossing en rente behoeft betaald te worden. De raad kan zich met dit voorstel vereeni gen. Een verzoek om vermindering van hon denbelasting wegens vertrek uit de ge meente, werd op voorstel van B. en W. af gewezen, waarna de pensioensgrondslagen ten behoeve van de beide gemeente-veld wachters moet worden herzien, waaraan de raad goedkeuring hechtte. Dan bracht de voorzitter in bespreking het punt ambtsgebed. Spreker was van oor deel dat daarin een wijziging wenschelljk is en deelde mede, dat b. en w. een concept hebben ontworpen. De voorzitter las daaroo het gewijzigde ambtsgebed voor, hetgeen de algemeene goedkeuring van den raad kan wegdragen. In verband hiermede meende de heer Scheel, dat ook het dankgebed aan het einde van elke raadsvergadering wel op zijn plaats zou zijn. De heer Loomans was van oordeel, dat een vergadering met ge bed begonnen, ook met dankgebed behoort te eindigen, welke meening ook de heer Goedhart was toegedaan. De voorzitter wilde, al heeft hij tegen het dankgebed eenige bezwaren, met b. en w. dit nog eens overwegen. Vervolgens schetste de voorzitter de restauratie van den dorps toren. Hij schetste den gevaarlijken toe stand waarin de toren verkeert. De kosten voor algeheele restauratie zijn begroot op f, 25000—f. 27000. Alleen voor hei- en grond werk zijn ongeveer f. 1100012000 benoo- digd. De voorzitter zeide deze restauratie be sproken te hebben met de Ver. voor Monu mentenzorg. waarbü hem gebleken is, dat uitzicht bestaat od subsidie voor dit belang rijke werk. B en W. stelden voor in principe tot restauratie te besluiten en vroegen den raad machtiging tot het aanvragen van subsidie. Zij wi'len deze zaak met Kerk voogden der Ned Herv. gemeente besore- ken. daar de restauratie ook eenlg verband houdt met de bouwplannen voor een nieuw kerkgebouw. Nadat verschillende leden aan de bespre king hadden deelgenomen, werd goedge vonden B. en W. te machtigen om voorloo- pige stapoen bij de Ver. voor Monumenten zorg te ondernemen, waarna de raad later n*g een beslissing kan nemen. Een voorstel tot wliziging van de begroo ting, dienst 1938, werd aangenomen. Na rondvraag ging men over in geheime zitting.' 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7