LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD Eerrfe Blad Donderdag 16 Maart 1939 De wijziging in Midden-Europa Een Britsche stap te Berlijn De Hongaarsche troepen in de Sub-Karpathische Oekraine Frick naar Praag Bohemen en Moravie protectoraat in het Groot-Duitsche rijk Ook Slowakije vraagt bescherming van Duitschland Buitenland Stadsnieuivs Wolosjin verzoekt annexatie bij Roemenië Binnenland Vereenigde Staten BEURSOVERZICHT WIKI fililïlïIEN^; Naar de „Daily Express" bericht, heelt de Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Neville Henderson, opdracht ontvangen de Duit- sche regeering op de hoogte te stellen van de kraohtige afkeuring van de Britsche re geering van de bezetting van Tsjecho Slo wakije en van de miskenning naar letter en geest van de overeenkomst van Muen- chen. De Berlijnsche correspondent van de „Times" voorspelt, dat Hitier na zijn terug keer te Berlijn den Rijksdag bijeen zal roe pen en een verklaring zal afleggen, TSJECHISCHE VLUCHTELINGEN IN POLEN. In den afgeloopen nacht zijn bij Lawoczne talrijke Tsjechen over de grens gekomen. Eerst kwam een trein met 550 personen, meest ambtenaren, politie cn gendarmen en 160 vrouwen. Deze trein is naar Bohu- inin geleid, vanwaar hy door zal ryden naar Moravlë. Een wagon met wapens en munitie werd op Poolsch gebied achter ge laten. Verder zyn twee bataljons van het 36ste regiment infanterie op Poolsch gebied aangekomen. De Tsjechische grenswachten van Siankie en Uzok hebben hun post ver laten en hebben de Poolsche grens oveiv schreden, waarna zij werden ontwapend. Te Skole zyn tientallen journalisten aan gekomen. .fin SIROVY EN BERAN NAAR LONDEN GEVLUCHT? De bladen gelooven, dat de Tsjechische generaal Sirovy en de Tsjechische minister president Beran or.der de elf passagiers wa ren van het speciale vliegtuig uit Praag, dat Dinsdagavond op Croydon is geland. Voorts zouden zich leden der directie van de Skodafabrieken aan boord van 't vlieg tuig hebben bevonden met plannen, welke niet in andere handen mochten vallen. Dc Hongaarsche troepen in de sub- Karpathische Oekraine hebben hun op- marsch naar de Poolsche grens vol bracht door felle sneeuwstormen. In de bergen moesten zij tot het middel door de sneeuw waden. Zoodra de wachtende Polen aan de grens de eerste Hongaarsche patrouilles uit de sneeuw zagen opduiken, juichten zij deze hartelijk toe. Men verwacht dat de patrouilles spoedig gevolgd zullen worden door grootere afdee- lingen. Zij zijn op weg naar Lawoczne en Bianka waar Poolsche troepen zijn gecon centreerd om de Hongaren te begroeten. De rüksminlster van binnenlandsche za ken, Frlck, heeft zich op order van Hitler per vliegtuig naar Praag begeven, ter rege ling van de staatsrechtehjke vraagstukken in Bohemen en Moravië. Even voor half één verscheen Hitier op het balkon van de burcht, waarna duizenden te Praag wonende Duitschers hem minuten lang toejuichten. Tegen de Joden. Het D.NB, meldt uit Praag, dat alle nlet- arische leden van de Praagsche balie op dracht hebben gekregen hun practljk stop te zetten. te dienen en het nationale leven van Duit schers en Tsjechen te beveiligen, den vreae en de sociale welvaart van allen van voor deel te zyn, beschik ik namens het Duitsche rijk het volgende, dat geldt als grondslag voor de toekomstige samenleving der be woners van dit gebied: Artikel 1: De in Maart 1939 door de Duitsche troepen bezette dcelen van de vroegere Tsjecho-Slowaaksche repu bliek behooren van nu af aan tot het gebied van het Groot-Duitsche rijk en komen als „protectoraat Bohemen en Moravië" onder zijn bescherming. Voor zoover de verdediging van het rijk het noodfg' maakt, treft de Fuehrer voor afzonderlijke gedeelten van het gebied een afwijkende regeling. Artikel 2: De volks-Duitsche bewo ners van het protectoraat worden Duitsche staatsburgers en volgens de voorschriften van de wet op het rijks staatsburgerschap van September 1935 rijksstaatsburgers. Voor hen gelden daarom ook de bepalingen ter bescher ming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer. Zij staan onder Duitsche jurisdictie. De overige bewoners van Bohemen cn Moravië worden staats burgers van het protectoraat Bohemen en Moravië. Artikel 3: Het protectoraat Bohemen en Moravië is autonoom en bestuurt zichzelf. Het oefent de souvereine rechten, waarover het beschikt in het kader van het protectoraat, uit in overeenstemming met de politieke, mi litaire en economische belangen van het rijk. Deze souvereine rechten worden uitgeoefend door eigen organen en eigen autoriteiten met eigen amb tenaren. Artikel 4: het hoofd van het autonome bestuur van het protectoraat Bohemen en Moravië geniet de eererechten en de be scherming van een staatshoofd. Het hoofd van het protectoraat heeft voor de uit oefening van zijn ambt het vertrouwen van den Führer en rijkskanselier noodig. Artikel 5: als beschermer der rijksbelan gen benoemt de Führer een ryksprotector in Bohemen en Moravië. Zijn ambtszetel is Praag. De ryksprotector heef.t als vertegen woordiger van den Führer en als gevol machtigde der ryksregeering de taak zorg te dagen voor de eerbiediging der politieke richtsnoeren door den Führer gegeven. De leden der regeering van het protec toraat worden door den ryksprotector be vestigd. Deze bevestiging kan worden her roepen. De ryksprotector is bevöegd zich over alle maatregelen der regeering van het protectoraat te laten inlichten en haar raad te geven. Hij kan bezwaar maken tegen maatregelen .'die het rük kunnen be- nadeelen en de voor het algemeene welzijn noodige maatregelen treffen, indien door uitstel gevaar zou ontstaan. De afkondiging van wetten verordeningen en andere wet telijke voorschriften en de uitvoering van bestuursmaatregelen en gerechtelijke von nissen moeten worden opgeschort, wanneer de rijksprotector bezwaar maakt. Artikel 6: de tuitenlandsche aangelegen heden van het protectoraat, in het büzon- der de bescherming van zyn burgers in het tu'teniand worden door het rük behartigd. Het rijk zal de buitenlandsche aangelegen heden beheeren in overeenstemming met de gemeenschappelyke belangen. Het pro- tectc aat krijgt een vertegenwoordiger bU de riiksregeerlng met den ambtstitel van gezant. Artikel Het rijk verleent het protec toraat militaire bescherming. Ter uitoefe ning dezer bescherming legt het ryk ln het protectoraat garnizoenen en militaire eta blissementen. Voor de handhaving der bin nenlandsche veiligheid en orde kan het protectoraat eigen organen scheppen. Orga nisatie, sterkte, aantal en bewapening wor den door de ryksregeering vastgesteld. Artikel 8: Het ryk beeft de oramiddeliyke controle op verkeer, post, teleïoon en tele- graafbedrljf. Artikel 9: Het protectoraat behoort tot het tolgebied van het Duitsche ryk en staat onder het douanefoestuur van het ryk. Artikel 10: Wettig betaalmiddel ls naast de ryksmark bot nader order de kroon. De verhouding tusschen beide valuta's wordt bepaald door de ryksregeering. Artikel 11: Het ryk kan voor het protec toraat geldende wettelijke voorschriften uitvaardigen, voor zoover het gemeenschap- peiyk belang dat edscht. Voor zoover daar aan een gemeenschappelijke behoefte be staat, kan het rijk takken van bestuur ln eigen beheer nemen en de daarvoor noodige rijksorganen instellen. De ryksre geering kan de maatregelen nemen, die noodig zyn voor de handhaving van orde en veiligheid. Artikel 12: Het thans in Bohemen en Moravië geldende recht biyft van kracht voor zoover het niet in strijd ls met den zin van de overneming der bescherming door het Duitsche ryk. Artikel 13: De rijksminister van binnen landsche zaken vaardigt in overleg met de bevoegde rijksministers de wetteiyke en bestuursrvoorsohriften uit, die noodig zyn voor de tenuitvoerlegging en aanvulling van dit decreet. Het decreet is onderteekend door den Fuehrer, de ryksniinisters van binnenland sche en buitenlandsche zaken en den chef der rijkskanselarij. De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft het decreet van den Fuehrer, in opdracht van Hitler, door middel van den radio-omroep te Praag afgekondigd. AUTO-ONGELUK ONDER BORKEL. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is onder Borkel, nabij de Belgische grens een auto-ongeluk gebeurd, waabby twee personen zijn gewond. Twee Amsterdammers, de 33-jarige heer S. en de 23-jarige heer A., waren met een personenauto van Eindhoven naar een Bel gisch grensplaatsje gereden om daar uit te gaan en keerden ln den nacht terug. Toen zy op den gladden Luikerweg reden, meende de bestuurder, de heer Spreekmees ter, dat er Iemand voor de auto liep, iets wat op een misverstaan! berustte. Hij remde krachtig, slipte hierdoor en botste ln volle vaart tegen een boom. Beide Inzittenden werden door de voor ruit geslingerd. Zoo vond hen een Eind- hoVensch automobilist, die waarschijniyk op korten afstand van hen had gereden. Deze ontbood een dokter uit Valkenswaard, die spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig was De heer S. had het geheele gelaat bloe dend gewond. De heer A. was er erger aan toe. Hy klaagde over inwendige pijnen en had bovendien een gapende hoofdwonde. Per ziekenauto zijn beiden naar het zie kenhuis aan den Aalsterweg te Eindhoven overgebracht. Vanmorgen bleek hun toe stand bevredigend De auto ls geheel vernield. „DER S.A.-MANN" VERBODEN. Het orgaan van de S A. „Der S.A.-Mann" waarvan het laatste nummer in beslag ls genomen, ls op last van de politieke politie verboden. De redenen hiervoor zijn niet be kend. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. HITLER STEMT TOE. De Slowaaksche ministerpresident, dr. Tisso heeft het volgende telegram doen toekomen aan rijkskanselier Hitier: „In groot vertrouwen op u, den Fuehrer en rijkskanselier van het Groot,-Duitsche rijk, stelt de Slowaak- sche staat zich onder uw bescherming De Slowaaksche staat verboekt u deze bescherming op u te willen nemen". Hitier heeft hierop geantwoord: „Ik bevestig de ontvangst van uw telegram van gisteren en neem hierbij de be scherming over den Slowaakschen staat op mij". u. Het agentschap Rador bericht: De leden van de regeering van de onaf- hankeiyke sub-Karpathisohe Oekraine on der leiding van minister-president mgr. Wolosjin, zijn by Slghet op Roemeensch gebied aangekomen. By monde van deze regeering heeft de bevolking van de subkarpathische Oekraine de Roemeensche regeej-ing gevraagd de ge heele sub-Karpathische Oekraine te an- nexeeren Rador bericht verder dat terwyi mgr. Wolosjin zich naar het paleis van den Roe- theenschen aartsbisschop van Sighet be gaf, een vroegere onderofficier van het Oekrainsche leger gepoogd heeft hem aan te vallen. De aanvaller werd evenwel tijdig tegen gehouden en gearresteerd. Naar te New York vernomen wordt zal de Nederlandsche minister van koloniën, Ch. J. J. M. Weiter. dezen zomer een be zoek brengen aan de Golden Gate ten toonstelling te San Francisco alsmede aan de wereldtentoonstelling te New York. Daarna zal de minister een inspectie reis maken naar Nederlandsch-West Indië. STATUS DOOR HITLER VASTGESTELD. De Fuehrer en rijkskanselier Hitelr. heeft op den Burcht te Praag het volgende dCu creet over het protectoraat Bohemen en Moravië onderteekend: „De landen Bohemen en- Moravië hebben duizend jaar lang tot het gebied van het iI( i, Duitsche volk gehoord. Geweld en onver- MinïSlSr W©lt©r nOOT de stand hebben ze uit hun oude historische omgeving willekeurig losgescheurd en ten slotte door hen te voegen in de kunstmatige structuur van Tsjecho-Slowakye, een haard van voortdurerïüe onrust doen ontstaan. Van jaar tot jaar werd het gevaar, dat uit dit gebied, zooals reeds eenmaal in het ver leden gebeurd was, een nieuwe reusachtige bedreiging van den Europeeschen vrede zou ontstaan, grooter. Want het was den Tsjecho-Slowaakschen staat en zijn macht hebbers niet gelukt de samenleving der Volksgroepen, die in dezen staat willekeurig vereenigd waren, doeltreffend te organi- seeren en daardoor voor alle betreffende Partijen een belang by de handhaving van den gemeenschappelijken staat te doen ont staan. Deze staat heeft daardoor bewezen, lnnerlyk niet levensvatbaar te zijn en is dan ook thans aan werkelyke ontbinding [en slachtoffer gevallen. Het Duitsche ryk san echter in dit gebied, dat van zoo be slissend gewicht is voor zyn eigen rust en veiligheid, zoowel als voor de algemeene ''elvaart en den algemeenen vrede, geen Voortdurende ordeverstoringen dulden. Vroeg of Iaat moest het de ernstigste ge volgen hebben te dragen als de mogendheid, dio door geschiedenis en aardrijkskundige Wilg het meest belanghebbend was. Het dan ook in overeenstemming met het pbod van zelfbehoud, als het Duitsche ryk [osloten is, tot herstel der grondslagen van [an doeltreffende Midden-Europeesche orde beslissend in te grijpen en de maatregelen treffen, die daaruit voortvloeien, want [at heeft In zijn duizendjarig historisch varleden reeds bewezen, dat het, dank zli Ja grootte en de eigenschappen van het JJtutsche volk uitsluitend geroepen ls, deze Vaagstukken op te lossen. Bezield door den ernstigen wensch de ^rangen der op dit gebied wonende volken DE EERSTE KAMER VERGADERT. WUziging reglement van orde goedgekeurd. Alleen de N.S.B. stemde tegen. (Vergadering van heden) Aan de orde is het voorstel-Van Lanschot c.s. tot wyziging van het reglement van orde der Kamer. De heer Van Lanschot (R.K.) zegt het ln hooge mate te betreuren, dat de loop der omstandigheden genoopt heeft om deze wijzigingen voor te stellen. De feiten, die zich hebben voorgedaan, spreken voor zich zelf. Spr. constateert, dat het voorstel is overgenomen uit het reglement van orde der Tweede Kamer. Geen enkel lid, dat zich ordeiyk gedraagt, zal van de nieuwe bepa lingen eenige last ondervinden Spr. ontkent, dat de bevoegdheid om een Kamerlid van de vergadering uit te slui ten in strijd is met de Grondwet. Sinds 1880 bestaat deze bepaling reeds in Enge land. eveneens langen tijd in Frankrijk Spr. ontkent, dat de strafbepaling be treffende het verstoren van een vergade ring der Staten-Generaal op den voorzit ter toepasseüjk zal zyn. De heer yan Vessem (N.S.B.) ontkent, dat er aanleiding tot het voorstel bestond. Spr. verklaart, wèl ln de gelegenheid te zy'n gesteld, het voorstel te teekenen, doch dat hy heeft geweigerd de byeenkomst by te wonen, daar de oproeping tot bywonlng d6r vergadering niet door den voorzitter was geschied. Spr. acht den spoed, bij dit voorstel betracht, een betere zaak waardig en spreekt den wensch uit, dat de voor zitter aan de behandeling zal deelnemen, om spr.'s bezwaren door deskundige be antwoording weg te nemen. Spr. legt verband tusschen meenlngsver- schil tusschen den voorzitter en de natlo- naal-socialisten op Dinsdagmiddag j.l. en dit voorstel. De Voorzitter: Ik verzoek u den persoon van den voorzitter geheel buiten de dis cussie te laten. De heer Van Vessem: Ik bespreek slechts de functie van den voorzitter. Den spreker ls geen enkel geval bekend, waarin behoefte aan de nieuwe bepalingen zou zyn gebleken. Hy haalt tal van voorbeelden aan van gevallen, waarin de voorzitter aan de be staande bepalingen genoeg had. De Voorzitter: Ik kan die uitdrukkingen niet toelaten. De heer Van Vessem vraagt zich af, wat wel de oorzaak ls van het voorstel, Dit ls het volk wezensvreemd naar vorm en Inhoud. Het ls dictatoriaal. De N.S.B. protesteert ten scherpste tegen deze bepalingen. De afzonderlyke artikelen worden hierna z.hst. aangenomen. De heer Van Vessem (N.S.B.) vraagt het geheel voorstel ln stemming te brengen Het wordt aangenomen met 34 tegen 4 (N.S.B.)-stemmen. „Lichtende kleuren in bet Zcnnige Zuiden." Gisteravond hield de heer L. A. Duprée uit Nymegen een voordracht onder boven genoemde titel voor de Leidsche leden van de „N.R.V." De waarn. voorzitter heette de talryke aanwezigen hartelijk welkom, waar na de heer Duprée met een korte inleiding zijn reis begon. Vanuit Nymegen begon in September jl. de groote autotocht van 5000 K.M. naar Joego-Slavlë. Dalmatië, Venetië en de Dolomieten. Via Frankfort, Ulm, Augsburgi Muenche», Kuffstein, Zeil am See, Villach, Bled-split bracht spr. ons naar zyn vacantieoord Dubrovnik aan de Adriatische Zee. Prachtige opnamen in natuurlyke kleu ren met de Lelca en Agfa-Color-film opge nomen, ontlokten telkens uitroepen van bewondering. Elk beeld was een schlldery- tje op zich zelf; de interessante marktta- fereeltjes, het zonnebad aan de diepblauwe zee, het was alles kleurig en zonnig van het begin tot het eind. Na een verblijf van 14 dagen te Dubrovnik, ging de tocht ver der per boot naar Susak en vervolgens per auto verder via Triëst naar Venetië. Het San Marcopleln met de beroemde St. Pie- terkerk, eenige motieven van het prachtige beeldhouwwerk, begeleid door orgelspel op gramofoonplaten, het Dogenpaleis, de Brug der Zuchten en de pittoreske gondels wer den bewonderd. Nu gingen we weer huis waarts door de Dolomieten, de Brenner pas naar Innsbrück om met een mooie tegen- licht-opname van de Veluwe te besluiten. De heer Duprée deed zich kennen als een vlot spreker, maar ook als een goed foto graaf die met liefde voor de natuur het schoone weet uit te beelden. De vergevor derde kleurenfoto, de sublieme Leica-foto's en de toepasselyke gramofoonmuziek maakten den avond tot een intens genot. Een lang en hartelyk applaus was dan ook de dank van de aanwezigen waarby de voorzitter zich met waardeerende woorden aansloot en den heer Duprée een „tot weerziens" toeriep. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 81 cent per K.G. AMSTERDAM, 16 Maart. Overwegingen van financieelen of economi- schen aard worden op het oogenblik volkomen overschaduwd door de politiek. De bezetting van Bohemen en Moravië door de Duitsche troepen heeft allerwegen beroering veroorzaakt. De laatste dagen werd door de Europeesche beurzen een behoorlijk weerstandsvermogen aan den dag gelegd. Weliswaar bleven de poli tieke gebeurtenissen niet zonder invloed en be stond een gedrukte stemming, doch er viel geen werkelijke ongerustheid te bespeuren en alles bijeengenomen legde vooral de markt te Am sterdam een flinke veerkracht aan den dag. De in het Britsche parlement afgelegde ver klaringen door den premier Chamberlain en de uitlatingen van verscheidene Britsche volks vertegenwoordigers hebben doen uitkomen dat hetgeen zich in Oost-Duitschland afspeelt, hef tige repercussies heeft veroorzaakt. Voor zoover de toestand zich op het oogenblik laat beoor- deelen ziet het er niet naar uit. dat de jongste evenementen aanleiding zullen geven tot een internationale botsing, maar de toestand is toch weer sterk gespannen geraakt en onwillekeurig vraagt men zich af, wat de toekomst thans zal brengen. De beurs te New York heeft gisteren de Europeesche politieke evenementen beant woord door een scherpe daling. Ook in Wall- street betoonde men zich in de eerste helft van deze week vrij immuun voor hetgeen zich in Europa afspeelde, doch de jongste verwik kelingen hebben het gevoel van ongerustheid met betrekking tot de verhoudingen in ons oude werelddeel ook te New York weer naar boven doen komen. De gemoedsrust van de effectenbezitters ls weer verstoord. Gistermid dag viel, vooral te Londen kapitaalverplaatsing naar New York waar te nemen, doch zooals bekend behoeft er niet veel te gebeuren om kapitaalverschuiving in de richting van de Ver. Staten te voorschijn te roepen. Te Amsterdam was de wisselmarkt heden morgen vrij kalm gestemd. De Nederlandsche gulden kon zich ten opzichte van de toon aangevende buitenlandsche deviezen vrij goed handhaven. Voor dollars openbaarde zich weder om vraag. Het Nederlandsche egalisatiefonds aarselde echter niet tegen 1.88 3/8 dollasr af te geven. De middagbeurs. Zoo^ls verwacht kon worden, verkeerde de Amsterdamsche effectenbeurs onder invloed van de politieke strubbelingen, de scherpe da ling in New York en de zwakke tendenz te Londen, in reactie. Over de geheele linie moes ten nadeelige verschillen worden opgeteekend en verscheidene aandeelen kwamen niet onbe langrijk lager .te liggen. Van nervositeit kon echter ook thans niet gesproken worden. De inzinking sproot meer voort uit gebrek aan opnemingsvermogen, dan aan overweldigend aanbod, want de hoeveelheid aan de markt komend materiaal was niet omvangrijk. De stemming was dan ook niet gedecideerd flauw, maar de markt maakte toch allerminst een stevigen indruk. Nadat bij de opening vrijwel algemeen verscheidene procenten beneden de vorige koersen was gehandeld, viel een kleine verbetering te constateeren, maar reeds spoe dig zakten de koersen meerendeels weer in tot ongeveer het peil van de openings-noteering. De Amerikaansche markt was bepaald zwak gestemd en de bekende toonaangevende aan deelen werden over het algemeen beneden de Amerikaansche pariteiten verhandeld. Voor Londensche rekening was nogal wat materiaal aan de markt gekomen en het Ne derlandsche publiek ging op het vrij sterk verlaagde niveau, zij het dan ook schoorvoe tend, tot aankoop over. Alles bij elkander ech ter werden vrij belangrijke verliezen geleden. Anaconda's gaven daarbij nogal wat affaire te zien en ook in de Staalaandeelen ontwikkelde zich vrij veel beweging, meer in het' bijzon der in Bethlehem Steels en U. S. Steels. Van ds spoorwegaandeelen werden voornamelijk Illinois Central, Pennsylvania's en New-York Central vrij druk verhandeld. De locale markt had een kalm verloop. Ko ninklijken openden een achttal punten beneden het vorige slot. konden zich vervolgens lichte lijk herstellen, maar zakten later op den middag weer in. Van de Industrieelen zagen de Phillpsaan- deelen zich na diverse schommelingen een goede zestal punten ontgaan. De affaire was daarbij van bescheiden afmeting. Unilevers kre gen een verlies van eenige punten te boeken. Ook Aku s verkeerden in reactie. Hoewel van openlijken handel in Tabakken niets te be merken was. konden de Sumatra-aandeelen' zich niet onttrekken aan den invloed, uitgaande van de algemeene beurs-tendenz en zonder uitzondering kwamen lager noteeringen te voorschijn. Rubberfondsen werden op beschei den voet verhandeld. Amsterdam Rubbers be wogen zich binnen nauwe grenzen en daarbij een zevental punten onder het vorige niveau. De minder courante soorten werden lager ge noteerd. In Scheepvaartpapieren was weinig te doen. Ook hier kwamen lagere noteeringen tot stand. De affaire op de Suikermarkt bepaalde zich voornamelijk tot H.V.A.'s. Nadat aanvankelijk een tiental procenten beneden de vorige slot- prijzen was afgedaan, kon een kleine verbetering worden geconstateerd, die echter niet ten volle gehandhaafd bleef. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland sche staatspapieren waren aan den gedrukten kant. Brazilianen werden wederom in een open hoek verhandeld. Zoowel de dollarleening als de pondenobligatiën werden beneden de vorige prijzen genoteerd. Ook de obligatiën Chili ver keerden in reactie. De affaire in Fransche fond sen was minimaal. Voor zoover in de francs- obligatiën transacties tot stand kwamen, kwa men de noteeringen iets lager. De Duitsche markt was stil. doch over het geheel genomen prijshoudend. De obligatiën uit de Young-lee- ning zonder kettingverklaring werden niet on belangrijk hooger genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.82 5/8 <8.83 1/8); Berlijn 75.55 f75.55); Parijs 4.99 3/4 (4 99 3/4) Brussel 31.71 (31.75);, Zwitserland 42.80 <42.85); Ko penhagen 39.40 (39.42'/f); Stockholm 45.45 (45.47"/»)Oslo 44.35 (44.37*/t)New York 1.88 3/8 <1.88 3/8): Praag (6.45); Lire Bankpapier 5.80 (5.80). Prolongatie V»; Part disc. 1/3; Daggeld 14; Registermarken 30 7/8; Handelssperr- marken 81/4; Reismarken 48Bank papier 25. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 15 Maart. Coöp. Groenten- Fruit en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstr" Per 100 Kg.: Roode kooi 3.40—6.70: Sav kool 4 70—6.50: Boerenkool 9—11; Rapen 1—3 40' Prei 8.30-12.40; Kroten 1.101.30: ld. gekooki ,en 304-20: Peen 2.50—7.70: Andijvie 15—24; Witlof 10—26: Spinazie 1018 Per 100 stuks: Salade 4.80-10.90. Per 100 bos: Pleter- „"L,640-7'60'' Radys 3.10—4.70; Selderie 4 50 4.60; Raapstelen 0.70—1.40. BOSKOOP. 15 Maart. Coöp. Ver. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos: Briarclif 60; Aug, Noach 50—63; Butterfly 70—74. Diver sen: Azalea Mollustakken le srt. 1.902.30 2e srt. 0.90—1.40; Seringenbloemen 57—65; Cera- sus Hisakura <kers> le srt. 2.90—3.10 2e srt. 1.70—2.10; Mahoniablad 22; Rhododendron- bloemen 7090; id. Pink Pearl 5090; Prunus Trilobatakken 39; Sneuewballen 31—35; Forsy- hiatakken 1.20—1.40; Clematis Nelly Moser 13— 21; Genista 19—23. GOUDA, 16 Maart. Veemarkt Aanvoer 1673 stuks 25 Slachtvarkens, vette 23\624^, levend 2korting: 574 Mag. varkens 3545; 453 Bi^- Snn ibx14; Geld biÊgen 14—17; 4 Runderen 200250; 594 Nucht. kalveren 3 46; 7 Scha pen; 16 Bokken en geiten 2—6. Handel redelijk. Algemeene markt 82 paxt. kaas. le kwal. met R.M. 2425; 2e kwal. met R.M 22—23 Crisisaftrek 8.2 ct. Handel traag. 429 ponden Boter. Goeboter 70—75; Weiboter 65—70. Han del vlug. 198.000 eieren. Kippeneieren -3—S:45t Eendeneieren 2.502.80. Coöp. Z -H Eiervelling G A. (C.Z.H.E.) Aanvoer 170.000 Kippeneieren: 56 58 Kg 3 15— 3.20; 58/60 Kg. 3.20—3.30: 60 62 3.30—335: 62/70 Kg. 3.35—3.75; Bruine 58 62 Kg 3 25—4; Kleine eieren 3.10—3.15; 1000 Eendeneieren 2.50 —2.75. KATWIJK a. d. RIJN. 15 Maart Groenten- veiJing Roode kool 6.10—7.40; Gele kool 6— 7o0; Uien 4—4.25; Prei 12.50—12; Waspeen 1— 1 85; Kroten 5070; Knolselderie 1315 3 6.907.80. NAALDWIJK. 15 Maart. Bond Westland Dunsel 5—6; Spinazie 12—17; Witlof 18—22* Aardappelen 59—54; Poters 71; Postelein 52; Radijs 2.203.20; Kelen 0.701.10; Peterselie 5.50—6; Seldery 4.60—6: Sla 6.80—3.40; Peen 18; ^a^fr^er Ëieren 3.303.60; Schorseneeren 13.20—19 30; Prei 10 60—13.90; Spruiten 2.25* Andijvie 1.05. NAALDWIJK, 15 Maart, Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Spectrum 290—6.10: Salmon 2.90—6; Geel 3.304.50; Wit 2.905* Gemengd 3.90—6; Topsy 6.20—6,60; Gerbera 5.908.70; Calla 916: Amarillys 612; Nar cissen 8—12; Irissen 23—37; Vera 18—20; Clara Butt 26—29: Albino 39; Elisabeth 28—34; Pitt -0—26; Copland 16—23; Rose Copland 21—32; Freesia 12—19; Anemonen 1936; Lathyrus 2360; Sprengerie 27—37. NIEUWKOOP. 15 Maart, Eierenveiling. Aan voer 8000 stuks kippeneieren. Prijs f 2,60—3.30 per 100 stuks. RIJNSBURG, 15 Maart. Groentenveiling Aardappelen 60—80; Kroten 60—75; Waschpeen 1.10—1.60; Roode kool 5—6,50; Gele kool 5.50— 7: Uien 2.503 75; Knolselderie A 12—16 B 7 11: Witlof 18—22. TER AAR. 15 Maart. Centr. Veiling Spi na-^ 3164;. Witlof 21; Radijs 2 90—3.20; Pr^l 6; Raapstelerj 1.70—2. VOORSCHOTEN. 15 Maart. Veiling VP.V. Kippeneieren 2.70—3.50; Eendeneieren 2.60— 2.70; Ganzeneieren 7—8,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3