Waar de Vrouw belang in stelt De eethoek LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 Maari (939 Vierde Blad Wat beteekenen de kleuren? 80sie Jaargang No. 24226 Interessante wereld, welker wetten we vaag vermoeden VETWORMPJES? RADOX Minnebrieven Intelligentie is erfelijk Practische en gezellige oonwinst in onze keuken Kleuren! Wie van ons heeft niet haar lievelingskleur, waartoe ze steeds weer terugkeert, omdat ze nu eenmaal voelt, dat die tint bij haar past, dat ze er zioh in ..thuisvoelt"? Het zullen er weinigen zijn. En de overweging behoeft lang niet altijd deze te zijn, dat die kleur goed past bij heur haren of gezicht; neen soms zou iets anders haar nóg beter staan, maar.... er is een rem. En we denken er dan maar niet verder over na en kiezen tóch maar weer onze kleur, die ons in kleeding zoowel als omgeving aangenaam omsluit en prettig aandoet. Onze kleur, waarom? Hebben kleuren een psychische of misschien wel een my stieke beteekenis? En kan het zijn, dat onze kleur ons in een bepaalde pe- n' !e van ons leven precies die soort va., zielekraoht, die troost, die rust of die energie geeft, waaraan het ons zonder onze kleur zou ontbreken? Herhaaldelijk heb ik vrouwen hooren vertellen, dat het inder daad zoo is. Ik herinner me een vriendin uil mijn jeugd, een uiterst fijnbesnaard overgevoelig type, die bij voorkeur in een dofgrijs mantelcostuum rondliep. „Want" zoo zei ze als we haar soms deze eentonigheid verweten „grijs eischt niets van me. Als ik blauw droeg, zou ik blijer, kinderlijker moeten zijn, als ik groen droeg, sterker en rustiger in roodbrr, ik moet er niet aan denken!" Dit was geen overspannen vrouw en geen fantaste, ze was zioh alleen maar iets reëeler dan de anderen bewust van het wezen der kleuren, de eischen. die ze stellen, den druk dien ze kunnen uitoefe nen Als we ons erin verdiepen, wat dan wel de beteekenis der kleuren is. dan komt de moderne psychologie purend uit lang vergeten bronnen van wijsheid ons te hulp. En als we zoo'n eenvoudig lijstje lezen, Ja. dan zeggen we: „natuurlijk, zoo is het ook! Kijkt u maar: Violet werkt in bijna alle gevallen scha delijk. Het verwekt treurige stemmingen, geeft aanleiding tot vage droomerij, kor tom: het brengt gevaren mee voor het geestelijk evenwicht. Indigo speelt een passieve rol in het kleurengamma. Het dient om de tè felle effecten van andere kleuren te verzachten. Neemt men er te veel van. dan ontstaat somberheid. Blauw is een „goede" kleur. Ze kalmeert, maakt rustig, verdrijft dwanggedachten en pijnlijke gevoelens. Groen werkt eveneens uitstekend. Zeer levendige vrouwen met neiging tot ruwheid zouden veel groen moeten dragen, evenals materialistische naturen. Geel verlevendigt en geneest. Zou zeer aan te raden zijn voor zwijgzame, verlegen naturen, voor neiging hebben tot het ver tellen van onwaarheden en tot knoeierij. Oranje is een nog „actievere" rechte sti mulans voor bedeesde beslultelooze, aarze lende naturen! Rood, de laatste tint van het spectrum, wordt gebrandmerkt als „gevaarlijk." Het maakt overmoedig, gepassionneerd en ruw. Heel aardig, zoo'n lijstje nietwaar? Je leest het, beschouwt het als een geslaagde bladvulling en gaat over tot de orde van den dag. We zullen echter voor ons zelf méér aan deze dingen hebben, als we trachten, er Iets dieper in door te dringen en ze te toetsen aan onze eigen ervaring. Is het heusoh waar, dat rood een „ge vaarlijke" kleur is? Er was eens dit voorbeeld is historisch een groot-industrieel, die zijn werkplaat sen. waar fotografische benoodigdheden ge maakt werden, met rood verlichtte. En na een poosje bleek, dat allen, die daar werk ten. nerveus en opgewonden werden met neiging tot opvliegendheid en onderlinge ruzietjes. Toen kreeg de chef het goede Idee, de roode lamipen, voor zoover moge lijk, door groene te vervangen. En als bij tooverslag werden de ruziënde werksters kalm, ordelijk, soepel en geschikt. Dit is geen exceptioneel geval. We weten alle maal, dat zonder de beroemde „roode lap" van den toreador de stier niet zoo doldrif tig zou zijn. En als wer ust en vrede zoe ken, gaan we dan niet bij voorkeur de bos- schen in waar het staren in het groene bladerdak juist dan mits onze onrust niet tè sterk was! zoo'n groote verkwik king kan zijn Nog meer voorbeelden? De warmroode gordijnen, fauteuilbekleeding en schilde rijen In theaters zijn er evenzeer als het jazz-orkest op bedacht het goedkoope enthousiasme van het publiek los te ma ken". De zeer moderne theaterbouwer ech ter. die het hebben moet van de diepere, meer bezonken, ook weer intellectueele ge voelens, kiest, voornamere tinten. Dit zegt, wanneer we de versobering van onze thea ter-interieurs in oogenschouw nemen, boek- deelen voor onze veranderde mentaliteit en er zou hierover ook in verband met de gedeeltelijke verlegging van onze belang stelling van tooneel naar film nog een interessante beschouwing te geven zijn. Maar dit zou ons te ver voeren. Wilt u liever nog een paar „trekjes" uit het dagelijksch leven? Waarom zijn de bureaux van notarissen, psychiaters, enz. met groen laken bekleed en waarom ver zamelen zich staatslieden om het groene laken? Is het niet omdat groen hèt kalmte- element vertegenwoordigt? En waarom dra gen in het buitenland de grond- en dok werkers hun treditioneele roode gordels Is het niet om den Indruk van lichaams kracht. te versterken? De kamers in mo derne sanatoria, die bestemd zijn voor ge deprimeerde patiënten, zijn rood behan gen, Het biljartlaken is groen, want men heeft rust en kalmte noodig om goed te Blikken. En zoo kan ieder, die eventjes nadenkt, nog tallooze voorbeelden noemen. Dit is niet alleen een aardige denksport, maar het werkt ook zeer verhelderend, omdat het ons een blik gunt in een geheel nieuwe wereld, die we vaag aanivoelen, maar weiks wetten we nog niet kennen. En toch zijn deze wetten even reëel als de andere na tuurwetten, die we gekend hebben van toen we op de schoolbanken zaten. En wanneer we dan nog een stapje ver der gaan en ons afvragen, waaróm dit alles zoo is, frappeeren ons stellig tal van aardige, neen méér dan aardige dingen. Is het bijv, niet buitengewoon logisch, dat een Jong idealistisch menscheniklnd zich thuis voelt in blauwe kleeddng en een omgeving, waarin de zacht-blauwe tinten domdnee- ren? Immers dat blauw doet denken aan een wolkenloozen hemel, aan de blauwe verten harer droomen! Doch voor een mate rialistisch persoontje, dat dieper verbon den is aan de goede dingen dezer aaide, is het blauw te „flauw en zoetsappig". En dus ontoereikend. Groen, de kleur, die het ge nezende geel én het opheffende blauw in zich draagt doet beter werk om haar vrij te maken en te kalmeeren.. Het is tevens de kleur der natuur, waar nergens een te veel gevonden wordt, maar alles matigheid en doelmatigheid! En is het ook niet frap pant. dat geel de kleur van het alles ontdekkende licht blijkbaar een gene zende werking uitoefent op tot knoeien ge neigde stervelingen? En zoo zou ik kunnen doorborduren op Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch water en binnen korten tijd zijn ze verdwenen. Bij apothekers cn erkende drogisten h f0.90 f per pak en f 0 15 per klein pakje 1097 (Ingez. Med ddt interessante stramien, doch ik laat het liever aan uzelf over. Alleen tot slot nog een paar wenken voor de practijk, die u al of niet met een kor reltje zout moogt nemen. Bent u te mager? Draag bij voorkeur geel endraagt een gele bril bij de maal tijden. Dit wekt de eetlust op en het zal u gemakkelijk vallen wat beter te eten. Bent u te dik? Dan zijn blauw en groen uw kleuren: ze oefenen een ordenende wer king uit op het heele gestel. Doet u veel aan sport? Draag rood, het geeft u lichaamskracht, energie en vroo- lijkheid. Moet u veel hersenarbeid verrichten? Draag blauw: het bevordert Immers uw mentaal evenwicht En wilt u heerlijk rustig slapen? Kies dan géén drukke gebloemde pyama. maar bij voorkeur een lichtblauwe. slaapt als een onsohuldig kind FELICITAS. Het gebeurde in Italië en het schijnt historisch te zijn. Een Jongeman, dien wij voor het gemak Ambrosio zullen noemen, had een groote voorliefde voor het vrouwe lijk geslacht, doch een hekel aan brief schrijven. Dat hij echter wel wist. dat vrouwen er meestal zeer op gesteld zijn teedere gevoelens zwart od wit te zien, redde hij zich op de volgende origineele wijze uit de impasse. Hli nam n.l. twee „verloofden" en besloot, beide dames met elkaar te laten correspondeeren. Als hij n.l. van vriendin no 1 een brief ontving, waarin stondLieveling, ik heb den heelen nacht voor het raam gezeten, naar de ster ren gekeken en aan jouw gedacht. En denk je ook weieens aan mij? enz. enz." dan antwoordde Ambros'o niet. maar deed den brief in een nieuwe envelop en tikte hieroD het adres van vriendin no. 2. En na tuurlijk kreeg hij den volgenden morgen direct het antwoord: .liefste, wat heerlijk, dat je den heelen nacht naar de sterren gekeken en aan me gedacht hebt. Ik denk ook voortdurend aan jou! Je bent geen oogenblik uit mijn gedachten enz. enz." Dezen brief stok Ambrosio in een nieuw couvert, tikte het adres van vriendin no. 1 erop en deed hem op de bus. Het was erg gemakkelijk op die manier: de beide meisjes waren overgelukkig en het kostte Ambrosio alleen maar abnormaal Volgens een zoo juist gepubliceerd onder zoek van dr. Feinöhl te Stuttgart die een statistiek van 2675 echtparen met 10.071 kinderen samenstelde, zou intelligentie zeer stellig erfelijk zijn. Volgens de lijst van dr. Feinöhl zijn. als beide ouders intellectueel slecht begaafd zijn 5.4 °/o der kinderen goed 34 4 "/o middel matig en 60.1 slecht begaafd. Als daaren tegen de beide ouders goed begaafd zijn, zijn 71.5 der kinderen goed. 25.4 °/o mid delmatig en 3 0 o slecht begaafd. Natuurlijk kan ook een intelligent mensch z.g. „be dekte" (recessive) factoren bezitten, die het mogelijk maken, dat zijn nakomeling schap minder begaafd is. En dus komen bij uitzondering uit intelligente ouders weieens domme kinderen voort. Ook komt het om gekeerde voor. Indien echter alle kinde ren van een ouderpaar intelligent zijn, is dit een bewijs, dat er geen recessive facto ren aanwezig zijn. En als dus beide ouders uit een begaafd gezin stammen, kan met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid worden verwacht, dat hun kinde ren allemaal intelligent zullen zijn, hoe wel allemaal weer op een verschillende manier. veel pcrstzegels en verder geen hoofd breken. Kwam er eens een zin in een brief voor, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de brief niet aan een vrouw was ge richt (bijv.: voor je verjaardag krijg je een mooie pijp van me. of: wanneer laat je nu je snor staan?) dan redd? Ambrosio zich eruit door te zeggen, dat hij dit expres deed om zijn verloofde niet in ongelegen heid te brengen, voor het geval een vreemde eens den brief zou vinden. Kortom het liep alles op rolletjes, tot dathet tusschen Ambrosio en vriendin no. 1 tot een breuk kwam. En den volgen den dag schreef ze hem: ..Tusschen ons is alles uit. Stuur me direct mijn brieven terug! Wat moest Ambrosio nu beginnen. Alle brieven van vriendin no. 1 bevonden zich in handen van vriendin no. 2. Hij dacht een poos diep na. En toen nam hij zuchtend eeen nieuwe enveloppe en tikte haar adres. Den volgenden morgen ontving mending no. 2 als eene donder slag uit helderen hemel! de mededee- ling: ..Tusschen ons is all es uit. Stuur me direct mijn brieven terug." Om den laatsten wensch van zijn eene verloofde te vervul len. was Ambrosio wel gedwongen de an dere den bons te geven. Zondag: Groentesoep Varkensoesters Tuinboonen uit de bus Aardaopelen Rabarber met vanillevla Maandag: Roastbeaf Gedroogde appelen Aardappelen Havermoutpap Dinsdag Tomatensoep Koud vleesch Brusselsch lof Aardappelen Banaan Woensdag: Saucijsjes De eethoek is ontdekt en gaat veld win nen. En geen wonder, want wat bespaart hij de „huisvrouw zonder hulp" enorm veel ka-achten aan heen en weer geloop met schalen en wat niet al. Nog niet eens ge sproken van de meerdere kans op breken der spullen, die zooveel reisjes te maken hebben dloor het huis Daarom is het goed hierop even het licht te laten vallen en eens te kijken, wat er zooal aan outillage voor een dergeüjken hoek noodig is. Ten eerste dan natuurlijk de ruimte: onmiddellijk zullen er nu wel stemmen op gaan van: .mijn keuken is er veel te klein voor!" Maar is dat wel zoo? Want heusch er gaan nog steeds veel makke schapen in één hok en met wat goeden, wil is er veel te schipperen. Het aantal aanzittenden is een tweede belangrijk punt want daarvan hangt de grootte der tafel af Is de ruimte indrrdaad klein en kan er dus lastig den heelen dag een tafel staan dan valt dit bezwaar onmiddellijk weg door een opklap bare plank aan één der muren, die de lastige sta-ln-den-weg geheel kan vervan gen. Zoowel wat oppervlak als model be treft, kan deze aan de behoefte van het aantal aanzittenden tegemoetkomen. Want het staat niet alleen erg aardig, doch het wint bovendien nog enkele plaatsen uit. wanneer we het uiteinde, dat met één of twee scharnierende pooten op den grond komt te staan, niet recht maken, doch halfrond. De breedte wordt als die van een normale eettafel. Is het gezin klein, dan is een halve cirkel ook erg practisch. ter- wel deze ronde vormen nog het groote voordeel hebben, dat men zich in de be perkte ruimte niet stoot aan lastige tafel hoeken. Vooral met kinderen voorkomt dit veel narigheid En de zitplaatsen bij een dergelijk opklapbaar meubilair? Voor zoo ver mogelijk od dezelfde wijze; de zoo ver kregen bank zonder leuning kan echter alleen maar toegepast worden langs een rechten kant van de geïmproviseerde tafel. Aan het ronde uiteinde of aan den halven cirkel voldoen eenvoudige tabouretjes het meest. Zij kunnen handig ergens onder geschoven worden en staan dan overdag j niet in den weg. Maar r.u de ideale toestand bi] een ruime keuken die royaal plaats biedt voor zoo'n I gezellig hoekje; waarin men zelfs nog op zijn gemak kan napraten en waarvan moe der overdag nog pleizier beleeft, wanneer de kinderen onder haar toezicht moeten spelen of huiswerk maken. Zij kan dan ongestoord haar 'gang gaan. terwijl de kin deren toch In een prettige omgeving zijn. Voor zoo'n hoek nu bestaan vele wegen, die naar Rome leiden. Met enkele factoren houden we echter wel rekening want het mag er bijvoorbeeld niet tochten of te dicht bij de kookplaats zijn En liefst moet het eigenlijk zoo zijn dat de geheele ver dere keuken door een enkel frisch gordijn een leuk beschilderd houten scherm of een kast aan het oog onttrokken kan worden, hetgeen wanneer het inderdaad een ..hoek" is ook gemakkelijk kan. In het dan bovendien nog bii een raam. dan treft dat wel heel prachtig, we kunnen de tafel er onder schuiven, zoodat we altijd den uit kijk naar buiten en goed licht hebben, óf wel een ruimte voor één of meer zitplaatsen openhouden. En wat nog weer gezelliger is en ook erg practisch: we kunnen een vas ten bank laten timmeren, waarvoor we VTOolijke zit- en rugkussens maken. De ruimte er onder kan dan nog goed benut worden voor berging van poetsartikelen, emmers, e.d. Hetzelfde is toe te passen bij een zijmuur. Bij voorkeur moet de eethoek werkelijk een hoek zijn want dan is hij het gezel ligst en het best van de keuken te separee- ren. Dit vergemakkelijkt tevens het onder houd. Een hooge servieskast welke met de open zijde naar de keuken en met den achterkant naar den hoek staat, kan ons nog van veel nut zijn. Ten eerste sluit zij den hoek af. ten tweede kan er aan de dichte zijde een zitbank getimmerd wor den en last not least kunnen we er alle tafelbenoodigdheden in onderbrengen. En dit laatste Is wel een zeer groot voordeel; nooit meer geloop, ook na de vaatwassche- rij. want alle stukken kunnen meteen op geborgen worden. In een lade reserveeren we een plaatsje voor het zilver en het tafellinnen en hebben dan alles bij de hand. Een eethoek biedt ons verder nog meeT arbeidsbesparing: de tafelbenoodigdheden moeten natuurlijk keurig in orde zijn. doch mogen hierbij vee] vereenvoudigd worden. Zoo bijvoorbeeld het zilver: de goede spul letjes worden gereserveerd voor de nette" eetpartijen in de kamer, voor het dage lijksch gebruik in onzen hoek schaffen we ons een voordeelige uitrusting aan, die wel stevig is, doch geen onderhoud behoeft. Wij kennen op dit gebied vele fabrikaten, zoodat we zeker voor het uitgetrokken be drag zullen slagen. En dan het tafelgoed! Zouden we voor onzen eethoek maar niet meteen van ons degelijke tafellaken overspringen op het Amerikaansche dekken met kleine kleedjes onder de borden? Dat spaart weer een groot stuk in de wasch uit en de kleine kleedjes zijn heel wat beter te hanteeren. terwijl zij bovendien minder vuil worden. Wordt er gemorst, dan komt dit doorgaans op het tafelblad te liggen: daarom bedek ken we dat met een stuk vroolijk gekleurd linoleum, dat gemakkelijk schoon te maken is. Kleedjes en tafelbedekking kiezen we in een gezellige kleurcombinatie, liefst uitsluitend bij die der overige inrichting. De vingerdoekjes mogen van hetzelfde ge kleurde materiaal zijn als de kleedjes, echter blii we bii de servetten ouder - wetsch en houden die in wit. Tenslotte noe dit: we zorgen ervoor dat er altiid bloemen staan. Want de eethoek moet tevens een prettig rustpunt voor de huisvrouw zijn waarin zij eens even kan uitblazen van de alledaagsohe beslomme ringen. NORA HANA. Stamppot van raapsteelties Beschuit met bessensap Donderdag: Duitsche biefstuk Aardappelen Bieten Caxamelvla Vrijdag: Gebakken eieren Spinazie Botersaus Aardappelen Broodschotel Zaterdag: Spinaziesoep Macaroni met ham en kaas Sinaasappel VEGETARISCHE MENU'S. 1. Broodjes met 3. Aardappelsoep eierragoüt Stamppot van rauwe spinazie Vruchtengruel 2. Gebakken kaas- plakken met bruine boter Kropsla Aardappelen Deensche rijst schotel met croutons Gekookte rijst met champignon- ragout Citroenvla 4. Spinaziesoep Bloemkool met kaassaus Gekookte aard appelen Havermout- koekjes RECEPTEN. Roomsoezen <20 a 24 groote soezen) Benoodigdheden voor het deeg: 3 d.L. water. 150 gr. bloem. 125 gr. boter, 5 groot® eieren, zout. Voor het vulsel: 3/4 L. melk, vanille, 4 eidooiers. 150 gr. suiker. 80 gr. bloem. zout. U kunt inplaats hiervan ook 3 di. slag room gebruiken. Bereiding: Het water met de boter en het zout aan de kook brengen, alle bloem tegelijk toevoegen op het vuur en flink roeren tot het deeg gelijkmatig is en als een bal van de pan loslaat. De massa even laten bekoelen. Daarna één voor één de eieren erdoor roeren. Het deeg moet zoo dik zijn dat een kleine hoeveelheid ervan als een balletje van de lepel valt. Een bak plaat met boter insmeren en kleine bergjes deeg plm. 4 c.M. van elkaar, er op leggen. De soezen in een vrij warmen oven gaar en lichtbruin bakken plm. 'It uur. De eerste 10 min. niet In den oven kijken daar het deeg dan neer kan slaan en de soezen plat worden. De soezen zijn gaar. als ze heel licht en bros aanvoelen en van het blik loslaten. Als ze koud zijn voorzichtig opensnijden aan den zijkant en vullen met behulp van een spuitzakje met spuitje. Daarna dik met poedersuiker bestrooien. Vult men de soezen met slagroom, dan klopt men deze met een paar lepels poeder suiker stijf. Van de gele banketbakkersroom volgt hieronder het recept: Gele room. Bereiding: De melk met het opengesne den stokje vanille lang laten trekken. De eidooiers met de suiker uitroeren, de bloem er bijdoen en voorzichtig aanmengen met de warme melk. Alles terugdoen in het pannetje en de vla onder goed roeren 5 minuten door laten kóken, zoodat de bloem zeker gaar is. De vla moet dik zijn. De vanille er uit nemen en onder af en toe roeren laten bekoelen. Kaassoesjes (20 a 24 kleine soesjes), Benoodigdheden: 1 di. water, 50 gr. bloem. 40 gr. boter. 2 eieren, zout. Voor het vulsel: 100 gr. boter. plm. 100 gr. oude geraspte kaas, bij voorkeur Gruyère, cayennepeper. Bereiding van de soezen als in het eerste recept. Met een theelepel kleine bergjes op het bakblik leggen tbaktijd plm. 20 minu ten). Voor de kaasboter de boter tot room roeren en de zeer fijngeraspte kaas hiermee vermengen. Op smaak afmaken met cayennepeper. De soesjes pas vullen als ze heelemaal koud zijn. Ansjovisboter en zalmbober kan men ook gebruiken om de soesjes te vullen. Ansjovisboter. Benoodigdheden: 100 gr. boter, 40 gr. schoongemaakte ansjovis. Bereiding: De ansjovis plm. 1 uur in waler en melk laten staan, ze schoonmaken en de filets goed uit laten lekken. Deze door de zeef wrijven en de puree bij de tot room geroerde boter doen. Zalmboter. Benoodigdheden: 100 gr. boter, 40 gr. gerookte zalm Bereiding: de zalm door de zeef wrij ven en deze puree vermengen met de tot room geroerde boter. Deze botersoorten kunnen ook gegeven worden op nette stukjes geroosterd brood, of gebru kt bij het maken van sandwiches. Wil men deze zoete soezen bedekken met glazuur, dan volgt hieronder het recept: Benoodigdheden: plm. 100 gr. poeder suiker 1 e wit. een paar druppels citroen sap of essence. Bereiding: De poedersuiker zeven en met het eiwit en het sap of de essence roeren tot het glimmend is. Het glazuur moet zoo dik zijn. dat het nog even over de soezen uitloopt. Een stukje geconfijte kers op het glazuur leggen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13