THEE doet je goed! 75-jarig schooljubileum te Woubrugge SCHUDT UW LEVER WAKKER De Jaarbeurs te Utrecht geopend Onze Pinksterreis naar Engeland LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 Maart 1939 Derde Blad No. 24224 PARLEMENTAIR OVERZICHT De nieuwe autosnelweg Rotterdam-Nijmegen Natrium verlichting van Rijkswegen 80ste Jaargang Prachtige dagen in liet vooruitzicht Vijf en vijftig gulden 50 cents per persoon RECHTZAKEN Gemeente-ontvanger voor de rechtbank Van de school met den bijbel Dagbladreclame is niet te vervangen Toenemende buitenlandsche belangstelling Gaven wij in ons Blad van gisteren tal van bijzonderheden over onze Paaschreis naar Italië, thans zullen wij ingevolge onze toezegging hetzelfde doen ten aanzien van het Pinkster-uitstapje, dat het American Express Reisbureau op ons verzoek speciaal voor onze abonné's heeft ontworpen. Engeland is een land, dat door zijn geïsoleerde ligging door de Hollanders aanmerkelijk minder druk bereisd wordt dan de direct aangrenzende sta ten: België en Duitschland, terwijl het —afgezien nog van de aantrekkelijk heid eener zeereis in toeristisch op zicht toch ontzaglijk veel bekoorlijks biedt. De hoofdstad van het Britsche rijk, Lon den, bevat een onnoemelijk aantal hoogst interessante bezienswaardigheden, waarvan men de voornaamste zal bezoeken. De af standen zijn er groot, doch comfortabel-in- gerichte slght-seeing-cars brengen de deelnemers, zonder dat zij zich behoeven in te spartnen, van de eene bezienswaardigheid naar de andere, terwijl ervaren gidsen hen opmerkzaam maken op alle bijzonderheden dienaangaande. Ook aan de huisvesting is alle aandacht besteed: er wordt gelogeei-d in het Impe rial-hotel op Russel-Square, waar men ver zekerd kan zijn van voortreffelijke maal tijden. Tijdens de bootreis slaapt men in eerste klasse, uitsluitend twee-persoons hutten; kortom in alle opzichten wordt den deelnemers een maximum comfort geboden bij een maximum aan beleve nissen tegen een minimum-prijs. Deze bedraagt namelijk slechts in welk bedrag alle reis- en logieskos ten. autotochten, entreegelden, fooien, enz. zijn inbegrepen. De totale uitgaven worden dus nog slechts vermeerderd met die voor dranken aan tafel (desgewenscht), zoomede die voor aankoop van ansichtkaarten, souvenirs, enz. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of zij, die tijdens de aanstaande Pinksterdagen tot ons reisgezelschap behooren, zullen een onvergetelijken indruk bewaren aan hun bezoek aan de Engelsche hoofdstad, even als dit het geval was bij hen, die in 1936 deze reis meemaakten. Volledigheidshalve laten wij hieronder in groote trekken het reisprogramma volgen: ZATERDAG 27 MEI: des avonds te circa halfnegen vertrek per trein van Leiden; in Den Haag overstappen in den trein naar Hoek van Holland. Na aankomst aldaar in schepen aan boord van de fraaie Harwich- boot, ZONDAG 28 Mei: aankomst des morgens te Harwich. In den trein naar Londen wordt het ontbijt gebruikt. Onmiddellijk na aankomst aan het Liverpool-Street-Station wordt een groote autotocht door de stad ge maakt, welke den geheelen dag in beslag neemt en die op een aangename wijze zal worden onderbroken door de gezamenlijke lunch in ons Imperial-Hotel, alwaar van zelfsprekend ook het diner wordt gebruikt. Een prettige afwisseling van den middag- tocht vormen verder nog een boottocht op de Theems en een rit per ondergrondsche tpoor; voor hen, die het nog nooit mee maakten een merkwaardige sensatie. 's Avonds is men volkomen vrij om op eigen gelegenheid de stad nog eens in te trekken. De meesten zullen er vermoedelijk wel de voorkeur aan geven niet als te laat te ruste te gaan, want den volgenden dag, MAANDAG 29 MEI wacht hun wederom een uitgebreid programma. 's Morgens wordt per auto een bezoek gebracht, o.a. aan de beroemde Tower, de bekende En gelsche staatsgevangenis, waar o.m. de Kroonjuweelen worden bewaard en door ons beziohtigd, terwijl in de middaguren o.m. een bezoek wordt gebracht aan het kasteel van de Engelsche Koninklijke Fa milie, Windsor Castle. Vanzelfsprekend vinden wij ook gelegen heid om het schilderachtige tafereel van het aflossen der koninklijke wacht voor Buckingham Palace gade te slaan. Het diner wordt niet in het hotel ge bruikt, doch in den trein naar Harwich, alwaar de boot gereed ligt om ons terug te brengen naar het vaderland. In den morgen van DINSDAG 30 MEI arriveeren wij wederom in Hoek van Holland, waarna de trein ons over het laatste traject naar Lelden ver voert. De aankomst alhier valt tusschen halfnegen en negen uur, zoodat de mees ten op den normalen tijd hun gewone werkzaamheden kunnen hervatten. Binnenkort zullen wij berichten wan neer de inschrijving voor deze unieke reis wordt opengesteld. Voorloopig heeft men aan het boven staande genoeg om in den familiekring deelname aan onze Pinksterreis naar Engeland ernstig te overwegen!!! Voor de rechtbank te Roermond stond gisteren terecht de gemeente-ontvanger van Tegelen, C. H. B., verdacht van verduiste ring van gemeentegelden. Het totale bedrag der verduisteringen bedroeg pl.m. 4500 gul den, doch ter vereenvoudiging der straf zaak had de officier alleen een verduiste ring van zeshonderd gulden in de dag vaarding opgenomen, zijnde het bedrag dat de gemeente-ontvanger op 16 Januari uit de kas had genomen, toen bij een accoun tantsonderzoek de malversaties ontdekt dreigden te worden. De verdachte had van deze zeshonderd gulden een gedeelte thuis achter gelaten en was met de rest in een aanval van radeloosheid de Belgische grens overgegaan. Na enkele dagen rondgezwor ven te hebben heeft hij zich bij de politie gemeld en een bedrag van plm. vierhonderd gulden teruggebracht. B. bekende de ten laste legging en gaf toe. van tijd tot tijd bedragen te hebben verduisterd. Dit gebeurde in de meeste ge vallen zoo, dat hij geldstortingen wel in de boeken verantwoordde, doch niet in de kas deponeerde. Als de kas gecontroleerd werd, leende hij elders Burgemeester Pesch, als getuige gehoord, was van meening, dat de fraude een ge volg was van een samenloop van moeilijke omstandigheden voor den ontvanger, waar hij niet boven uit kon komen. Van welbe wuste verduistering zou, volgens dezen ge tuige absoluut geen sprake zijn. Verdachte was in Tegelen zeer gezien, misschien was hij zelfs iets te goedig. De heer Pans, accountant, verklaarde dat B. langen tijd overbelast was geweest met werk. De officier van justitie, mr. Rieter, nam aan dat verzachtende omstandigheden aan wezig waren en eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden en verwees verder naar de gunstige rapporten van de vereeniging van katholieke gemeente ambtenaren, van de reclasseering en de gunstige publieke opinie in Tegelen. De ver dediger sloot zich daarbij aan. Uitspraak over veertien dagen. Gelijk wij reeds vermeldden wordt van 2024 Maart a.s. in diverse bijeenkomsten te Woubrugge het 75-jarig bestaan herdacht van de School met den Bijbel. Hierboven het Bestuur en het personeel van deze school. Den 4den April as. zal. zoo schrijft ons de A.N.W.B., door den Rijkswaterstaat te 'sGravenhaae weder een gedeelte worden aanbesteed van den nieuwen Rijksplanweg no. 15 RotterdamNijmegen, n.l. het ma ken van de aardebaan van het wegvak ten noorden van Gorinchem met bijkomende werken, alsmede van een gedeelte van den aldaar om te leggen Rijksweg no. 27 VianenGorinchem, welke als toegangsweg dient voor de ten westen van Gorinchem Op bijgaand kaartje van de K.N.A.C. zijn Rijkswegen en enkele bijzondere pun ten aangegeven waarop, voor zoover over eenstemming kan worden verkregen om rent den prijs van electrischen stroom, binnenkort zal worden overgegaan tot het aanbrengen van een natriumverlichting. Men zal zich herinneren, dat op den V:e:der. Wegverkeersdag, welke gehouden kerd ln November, dr. Ir. L. R. Wentholt namens den Minister reeds desbetreffende mededeelingen heeft gedaan. Als criterium zou gelden, dat op den te verlichten weg een etmaal-verkeer van 2400 motorrijtuigen zou plaats vinden, waarbij dan wegen met gescheiden banen niet voor verlichting in aanmerking zou den komen. In de kosten van verlichting van wegen met een minder druk verkeer zou het Rijk eventueel bijdragen naar een percentage van 10 tot 50 pet. te bouwen brug over de Merwede. Deze wegen zullen elkander kruisen door middel van een rond verkeersplein met een straal van 59 M. De aardebaan verkrijgt een normale kruinsbreedte van 31 M.. waarbij is gere kend op twee rijbanen elk breed 7.25 M gescheiden door een middenberm. Het geheele werk zal ongeveer twee jaren na den datum van aanvang moeten zijn voltooid. Eerste Kamer. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. (Van onzen parlementairen medewerker). Zoowaar heeft nu ook de Eerste Kamer een botsing met de N.S.B. gehad, zooals wij al ln het kort hebben gemeld. Toen de heer Van Bönninghausen het beleid van den Voorzitter in de vorige ver gadering critiseerde, en ondanks een waar schuwing critiseeren bleef, en de heer Van Vessem dit accompagneerde met interrup ties, schorste de Voorzitter de vergadering. De schorsing duurde 20 minuten; daarna hobbelde het debat weer voort. Tot reoht begrip wete men, dat in het Reglement van Orde der Eerste Kamer geen bepalingen voorkomen, die het recht geven een lid van het verder bijwonen der ver gadering uit te sluiten. Veel beteekende het incident overigens niet. Waarom sommige leden nu nog met alle geweld over Sociale Zaken wilden replicee- ren, begrijpen wij niet recht. De begrooting had de vorige week, na 's Ministers rede, aangenomen kunnen worden. De replieken die nu nog gehouden werden, hadden bitter weinig om het lijf, en uit 's Ministers du pliek stippen we alleen aan, dat er thans 72.000 arbeiders in werkverschaffing zijn opgenomen en dat de Regeering spoedig aan de Staten-Generaal mededeelingen zal aoen toekomen betrcilende het Werkfcnds. De begrooting werd aangenomen. DEELNEMING AAN DE TENTOON STELLING TE NEW-YORK. Bij het voorstel betreffende den post van een half millioen gulden voor deelneming ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" oit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Js vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten. U 0.75. 2412 angez. Med.) van Nederland aan de wereldtentoonstel ling te New-York, heeft de heer Wiardi Beekman het bekende conflict met de kun stenaars ter sprake gebracht en geprotes teerd tegen de wijze waarop ze behandeld: zijn. Minister Steenberghe stelde daartegen over, dat het hier een tentoonstelling met economische motieven betreft en dat den kunstenaars bij aesthetische vragen grooter invloed toekomt, maar dat ze toch niet alles te zeggen moeten hebben. Door hun hou ding meende de Minister hebben zij feitelijk zichzelf uitgeschakeld. De heer Van Vessem verzette zich tegen den post, omdat het hier een „kermisvermakelijk- heid" betreft, zonder economische voor- deelen. De roomsch-katholieke heer Van Voorst tot Voorst maakte van deze gelegenheid waarbij over Nederlands vertegenwoordi ging te New-York werd beslist gebruik, om er tegen te protesteeren, dat Nederland niet vertegenwoordigd was bij de kroning van den Paus. De Kamer heeft den post goedgekeurd. 7015 (Ing-ez. Med.) Gistermiddag is te Utrecht de veertigste Nederlandsche Jaarbeurs geopend. Op de gebruikelijke wijze heeft de secre taris-generaal, de heer Graadt van Rog gen, tijdens het traditioneele bezoek van de pers de jaarbeurs ingewijd. De heer Graadt van Roggen gaf als in leiding een overzicht van de 40 jaar, die verloopen zijn sinds de eerste Jaarbeurs werd gehouden. Over den huidigen toestand van het zakenleven en over de verwachtingen der naaste toekomst is weinig positiefs te zeggen. Vooral de export ziet bezorgd de toe komst tegemoet. Het is te hopen, dat de voorgestelde bemoeilijking van den im port zich niet op onzen export wreken zal, verhooging van kostenpeil kan de uitvoer niet meer dragen. Naast steun aan de in- heemsche nijverheid op de eigen markt, zullen maatregelen ter bevordering van den uitvoer niet ontbeerd kunnen worden. De tijden zijn voor het zakenleven zeker niet donkerder dan ze in de afgeloopen jaren al meermalen zijn geweest. Er zou den zelfs, meer dan vroeger, lichtpunten op te sommen zijn. Maar er is geen zeker heid. dat de lichtpunten van vandaag, morgen nog wel lichtpunten zullen zijn Wij gaan, gebukt onder zorgen, de toe komst tegemoet, maar in een verborgen hoekje van het nog altijd fel kloppende koopmanshart van het Nederlandsche volk brandt de sterke overtuiging, dat het nog wel zal losloopen, mits wij zelf, ieder onzer individueel, den moed maar niet verliezen, vasthouden aan het vertrouwen in de eigen volkskracht en standvastig blijven in den wil om wat wij nog kunnen doen, zoo goed mogelijk te doen De deelneming. De veertigste Jaarbeurs telt 2031 deel nemers (vorig jaar 2005) en heeft een ver huurde expositieruimte van 17.500 M2. (vorig jaar 17 300 M2>. Deze cijfers ver schillen niet veel van de vonge voorjaars- beurs. Kunnen ook niet veel verschillen, want de beschikbare ruimte is dezelfde ge bleven. De beschikbare plaatsruimte be gint intusschen een pijnlijk ondenverp te worden. Ditmaal was het gebrek aan plaatsruimte zeer lastig en aan uitbrei ding zal eerst begonnen kunnen worden, nadat de Schouwburg zal zijn verplaatst. Tegen alle verwachtingen in vertoont de buitenlandsche deelneming een tendens van verhoogde belangstelling. De buiten landsche handel met. Nederland is op velerlei gebied door de contingenteerings- maatregelen sterk gerantsoeneerd, de directe belangen bij deelneming aan de Nederlandsche jaarbeurs zijn daardoor ook zeer verminderd. Vier buitenlandsche textielfirma's heb ben zich van deelneming aan deze jaar beurs teruggetrokken onder uitdrukkelijke I mededeeling. dat dit verband hield met de aangekondigde tariefsherziening. Voor de ontplooiing van den internationalen kant heeft de Jaarbeurs momenteel den wind niet mee. Des te opmerkelijker is de grootere be langstelling in den vorm van de collec tieve inzendingen van België. Canada, Duitschland, Frankrijk en Marokko, Italië en Zwitserland, waarbij voor de eerste maal Luxemburg met tourisme. De collectieve inzending van de leden van den Bond Kunst in Industrie is uit plaatsgebrek sterk ineengedrongen. Voor de tweede maal wordt een voor- jaarsbeurs gehouden in de Beatrixhal. Ditmaal komt zij ten volle als machinehal tot haar recht. Uit tal van plaatsen zijn excursies van handels- en middenstandsvereenigingen aangekondigd, o.a. ook uit Belgisch Vlaan deren en Brussel. In verband hiermede wordt het door het Jaarbeursbestuur wel zeer betreurd, dat voor die gedeelten van ons eigen land, waarvoor een treinverbinding met Utrecht minder voor de hand liggend is bijv. Zeeuwsch Vlaanderen en Zuid West Fries land, het vervoer van Jaarbeursbezoekers oer autobus door de inspectie van het ver keer, tot in hoogste instantie toe gewei gerd is. Op 15 en 22 Maart zullen resp. een Ca- nadeesche en een Duitsche dag gehouden worden. Vrijdag 17 Maart zal ter Jaarbeurs Zwitserland in het middelpunt der be langstelling staan. Tenslotte bracht de heer Graadt van Roggen dank aan H. M. de Koningin, die reeds 40 jaar Beschermvrouwe van de Jaarbeurs is en deelde mede, dat Prins Bernhard in den loop der tweede Jaar beurs-week een bezoek aan Utrecht zal brengen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9