Uit de Rijnstreek [EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag t5 Maart 1939 DE VUURSIAG bestuurslid werd herkozen de heer H. Ma tten. In de vacature S. J. Schuten werd gekozen de heer P. F. Vergeer. In den Raad van toezicht werd gekozen de heer Th. R. de Vroomen. Na vaststelling der zittingsuren van den kassier, werd de vraag gesteld of voor cre- dieten en voorschotten tot verlaging der rente zou kunnen worden overgegaan. Het bestuur achtte dit momenteel niet ge- wenscht; het moet de beschikking houden over liquide middelen. Toegezegd werd ech ter te zullen doen wat mogelijk is. Hierna volgde sluiting. WASSENAAR. Ernstig ongeluk. Op den Rijksstraatweg reed met groote vaart mej. J. Th. N. uit Den Haag ln haar auto. Doordat zij bij de Rust en Vreugdlaan te ver naar rechts uitweek, kwam zij in den berm van den weg terecht, waardoor de auto over den kop sloeg. Mej. N. werd zeer ernstig gewond terwijl haar auto zoo goed als vernield werd. Dr. Hubbeltng en dr. Weerenbeck verleenden de eerste hulp, waarna zij per ziekenauto is overgebracht naar Bronovo te Den Haag. Jaarvergadering IVassenaarsche Middenstandsvereeniging. In het gebouw Centraal vergaderde de IVassenaarsche Middenstandsvereeniging. De vergadering werd geopend door den voorzitter, die in het bijzonder welkom heette den vertegenwoordiger van W.V.V., den heer P. Verboom. Het verslag van den penningmeester gaf aan inkomsten f. 692,96, aan uitgaven 1.686,51, batig slot van f. 6.45. Het voorstel van het bestuur om de con tributie van f. 5 te verhoogen tot f. 6.50 werd goedgekeurd. De begrooting werd hierop vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven f. 627,50 De voorzitter stelde zioh wegens drukke bezigheden niet meer herkiesbaar. Besloten werd ln deze vacature op een 6poedig te houden ledenvergadering te voorzien, daar men thans niet tot een be slissing kon komen. Tenslotte volgde een gezellig feestelijk samenzijn. Vergadering „Wassenaar en Omstreken". In het Wapen van Leiden vergaderde de tuinbouwvereeniging „Wassenaar en Om streken" onder voorzitterschap van den heer P. Zegwaard. Na een welkomstwoord werden de notulen van den secretaris, den heer C. van der Salm, voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen was een dankbetuiging der afd. Wassenaar van de Ver. voor Oud-leer lingen der Tulnbouwcursussen voor het mogen gebruiken van de projectielantaarn. Voorts waren Ingekomen twee opstellen onder motto; het eene over het forceeren van bolgewassen op de buitenplaats en ln huis en het andere behandelende den kweek van Euphorbtaceën. Hierna hield de heer J. van Egmond een inleiding over „Het gebruik van klimplan ten in kleine tuinen", waarna een gedach- tenwisseling volgde. Tot leden der jury om het ingezondenc te keuren, werden benoemd de heeren W. C. van Zetten, J. Weekhout en C. van Fulpen. In de jury, om de ingezonden opstellen aan een oordeel te onderwerpen, werden benoemd de heeren C. van der Salm, D. A. de Rooij en G. Verlint. De uitslag van de keuring was: voor prijsvraag „De schoonste Azalea In- dica" C. van der Salm 1ste pr., 30 punten, met lof der jury; voor prijsvraag: „3 Primula's in pot ge kweekt": 1ste pr. J. Hermsen met 27p.; 2de pr P. Zegwaard met 26'/t punt; voor prijsvraag „De schoonste in bloei ge- t'okken heester": 1ste pr. W. van Tol met 28'/i p.; 2de pr. P. Kelderman met 24 p. Voor het puntenstelsel verwierf de heer De Rooij met 2 goudrenet-appelen 10 p. en met een vaas Cornus Mas 9 punten. De heer De Rooy deelde mede. dat hij de goudrenetten en andere vruchten zoo glad en gaaf weet te bewaren ln fijn turfmolm. Hierop werd gestemd over twee nieuwe leden, die met alg. stemmen werden aan genomen. Hierop werd behandeld een voor stel van eenige leden omtrent de bevorde ring van aansluiting bij de afd. Wassenaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. Velen vorden hierover het woord, zonder dat tot een omschreven oplossing was te geraken. Tenslotte trokken de voorstellers hun voorstel in. met dien verstande, dat uit beide vereenigingen een commissie zou worden gevormd, die t.z.t. een rapport aan de vereenigingen zal uitbrengen, waarna de leden zullen beslissen of- en hoe een even- tueele fusie of samenwerking mogelijk zal olijken. Hiema sluiting. ALPHEN. PROVINCIALE STIERENKEURING. ZOETERWOUDE. Motorvaartuig gelicht. Het motorvaartuig van de Wed. Krogt alhier, dat door overbelasting met balen gedroogde pulp ln den Rijn gezonken was, is hedenmorgen met behulp van een kraan- vaartuig van Gebr. Tijssen, scheejjmakers te Lelden, weer gelicht, zoodat de vaart ter plaatse weer veilig is. De zoetemelk is thans weer verlaagd met 1 cent per liter en gebracht op 12 cent. .Hallo, spreek ik met het kantoor voor echtscheidingen?" Groninger Zwartblaar Veeslag. Gistermorgen werd onder groote belang stelling de voorjaarastierenkeuring van het Groninger Zwartblaar veeslag gehouden Evenals vorig jaar vond deze plaats op het terrein gelegen bij 's-Molenaarsbrug. daar toe welwillend afgestaan door den heer H. H. v- d. Kloot Meijburg. De accomodatie van het terrein was op prima wijze ver zorgd door het gemeentepersoneel. Alhoe- wel Iets minder dan het vorige jaar waaraan het erge mond- en klauwzeer zeker niet vreemd was bleek het aantal aangevoerde stieren toch zeer bevredigend Een verheugend feit was het, dat ln de klasse 1-Jarige stieren de 4 hoogst geplaat sten, stieren zijn welke in Zuid-Holland gefokt werden, dus géén import. Een dui delijk bewijs dat men op den goeden weg is. Jury-leden waren de heeren; A- Louter, Voorburg en W. F. Bruut, Bodegraven. De uitslagen der bekroningen waren als volgt: KI 1-jarige stieren: le pr. Bernhard 15989 R. v. J„ eig.-fokker J. A. Wolmerstett, Alphen a. d. Rijn; 2c prijs Elza's Aginus 16324 R. v. J. eig.-fokker G. den Hertog. Alphen a. d Rijn: 2e pr. Bernhard 16182 R. v. J. eig.-fokker M. v. Zwieten, Alphen a. d. Rijn; 2e pr. Amor 17079 R. v. J„ idem; 3e pr. N. 134 D. niet verder vermeld in catalogus; 3e pr Nico 17081 R. v. J., eig- fokker G. Eikelenboom, Rijnzaterwoude: 3e prijs Frederik 3245 R. v. J. eig. C, Kwaker- naak; fokkers: Gebrs Zwanenburg, Bode graven; 3e pr. Frans 2906/E.B. eig-fokker G den Hertog. Alphen a. d Rijn; 3e pr Marinus 3254 R. v. J., eig.-fokker J H Verburg, Bodegraven; 3e prijs Lubbert 17057 R. v. J. eig. J. v. d. Akker Alphen a. d. Rijn. fokker H. Poli Oxwerd Gr.; Eer volle vermelding: Bart 408 K.B. eig. fokker H. Blijleven, Nieuwkoop; Ferdinand 17328 R. v. J. idem; Prins 1998 R. v. J. eig. P. v. Rijn Ter Aar, fokker S. J. Visser Rijnzater woude; Hertog 16270 R. v. J. eig. P J- v. d. Eljk, Benthuizen, fokker stal v. d. Kloot Meijburg, Alphen a. d. Rijn; Coen 33742 R. v. J. eig. C. den Hertog, Alphen a. d Rijn. fokker Tj. Bouwman. Uithuizermeeden; Koning 1646 K B eig. M. Visser, Alphen a. d. Rijn, fokker J, M. v- Egmond, Alphen a. d Rijn. KI 2-jarige stieren: 2e prijs Kobus 1628 S.. eigenaars N. v. Zwieten en M. v. Gaaien Hazerswcude, fokker- J. Buining Nordhom; 2e prijs Julius 1707 S. eig stal v d. Kloot Meijburg, Alphen a. d. Rijn, fokker H. Poll Oxwerd Gr.; 3e prijs (vlgs. volgorde catalo gus): Frainco 1709 S. eig. H. Voorbij, Alphen a. d. Rijn, fokker Gebrs. Leber Bedum; Marinus 1722 S. eig. A Hoogstraten, Ter Aar. fokker Th. P. Poll, Nordhorn; Rein- dert 1701 S. eig. J. Wassenaar, Alphen a. d. Rijn. fokker M. de Boer Bedum: Aldert 14436 R. v. J., eig. A. Roest, Leiderdorp, fokker Th P. Poll. Oldehoeve; Joost 1706 S. eig. W. C. v. d. Vis. Alphen a d. Rijn. fok ker J. Dijlcsveld Leens; Wiebren 1671S. eig. G. Eikelenboom, Rijnzaterwoude, fok kers S. K. Wiersma, Niehoven; Willem 3134 R. v. J. eig.-fokker wed. G. v. d. Linden. Nleuwerbrug a d. Rijn; Eervolle vermel ding: Mikado 1705 S„ eig. G v. Dorp, Ha- zerswoude, fokker J. v. Slochteren, Zuid hom; Adriaan 15763 R. v. J„ eig. N. C. Kaptein, Hazerswoude. fokker J. v. Zijl, Bedum; Melndert 14768 R v. J„ eig. W. Korver, Nieuwkoop, fokker H. Poll, Oxwerd; Jonathan 1661 S., eig- A. Jogebreur. Nleu werbrug a. d. Rijn. fokker Y. Werkman, Breede Warffund KI. 3-jarige stieren: le prijs Klaas 1512 S. eig. M. v. Zwieten, Alphen a. d. Rijn, fokker H. Poll, Nordhom; Robert 1572S, Gebrs- Zwanenburg. Bodegraven, fokker S. C Siet- sema, Middelsum: 2e pr. Maarten 1496 S eig. Jac. Noordam, Woubrugge. fokker H. Poll, Oxwerd; 2e prijs Janus 1604 S.. eig.- fokker G. den Hertog, Alphen a. d. Rijn; 3e prijs Kapitein 1535 S-, eig. J. D v. d. Akker, Alphen a. d. Rijn. fokker E. Bolhuis, Zeerijp; 3e prijs Wiert 1503 S„ eig. H. Los. Zwammerdam, fokker E. J. Ankema, Zuid- hom: Eervolle vermelding: Alfred 1504 S. eig. H. Blijleven, Nieuwkoop, fokker Tj. A. Poll. Noordhom. Ki Oude stieren: le prijs Albertus 1310 S. eig. L v. Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, fokker H. Poll. Oxwerd Een woord van lof voor deze 5 jarige stier, die er na een ernstige mond- en klauwzeer weer zoo puik voor staat; 2e prijs Rikus 1437 S,. eig. Th. Hart veld, Ter Aar, fokker Gebrs Huizinga. Lop- persum; 2e prijs President 1477 S eig. J. M. v Egmond. Alphen a. d. Rijn, fokker D. C. Vegter. Zeerijp JAARVERGADERING COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Netto winst f. 5183,73. In hotel „De Vergulde Wagen" werd de J aarlij kscihe algemeene ledenvergadering gehouden van de Coop. Boerenleenbank. De rekening en balans werden onveran derd goedgekeurd. De heer B. Lemkes werd als bestuurslid herkozen, terwijl ln de va cature wegens het overlijden van den heer M- A. Hoogendijk voorzien werd door de benoeming van den heer J. Habben Jan sen; tot lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer J. H. de Wit, terwijl tot lid der financieele commissie werd be noemd de heer C. J. v. d. Bijl Wzn Aam het verzorgde jaarverslag van den kassier, den heer Liefhebber, ontleenen wij dat het afgeloopen jaar vooral voor den landbouw niet zoo gunstig was als het vorig boekjaar. Het bedrijfsresultaat bleef vrijwel gelijk aan dat var het vorige boek jaar, terwijl de omzet belangrijk vermeer derde. Ofschoon men steeds van behoor lijke credletaanvragein was voorzien, blijft de groote geldruimte voor de bank nog een punt. van voortdurende zorg. Tijdens de politieke crisis van September JJ. hadden opvragingen uit angst niet op noemens waardige schaal plaats. Een bewijs dus, dat men de bank veilig en solide acht. Het saldo-tegoed aan inleggers bleef vrijwel gelijk aan dat van het vorige boekjaar. De effectenportefeullle Is eerder inge krompen dan uitgebreid. Het overtollige geld wordt gestort bij de Centr. Bank. tegen een slechts zeer geringe rentevergoeding. Omdat de omzetten weer behoorlijk zijn toegenomen, blijven de winsten voor een groot deel op peil. Het bestuur zal voor het komende jaar trachten de te vergoeden rente te handhaven, ofschoon te verwach ten is, dat over enkele maanden groote bedragen op de Ned geldmarkt zullen '/rij komen uit schatkistbiljetten van den Ned. Staat. Het tegoed bij de Centrale Bank ls iets hooger dan het vorige jaar: ook de geheele liquiditeit was iets hooger. Rekening-cou rant-gelden bleven vrijwel onveranderd. Per 31 December 1938 bedroeg het saldo direct voorhanden zijnde middelen f. 241 633,79 of wel ruim 24"/o van het totaal belegd bedrag. Over het geheel was door crediteuren bij onze bank per 31 Dec. belegd een bedrag van f. 988.500,51 t.o 1937 f. 1 009051,98. alzoo een minder inge legd kapitaal van f. 20.551,47. De uit staande credieten liepen dit jaar terug van f. 838 663.96 tot f. 786.710 92. Hoofdzakelijk is dit een gevolg van tijdelijk verleende credleten, dus z.g. crediet op korten ter mijn, dat voor 31 Dcember van het vorig jaar werd terugbetaald. De netto-winst bdraagt f. 5183,73. Voorgesteld werd deze winst bij te schrijven op de reserve dwbieusc debiteuren bedraagt dan f. 14,617,72. terwijl de rekening kantoorgebouwen met safé- lnrichtlng is opgenomen voor een bedrag van f. 7000,De gewone reserve en reserve voor koersverschillen op effecten totaal bedragende f. 50.000 blijft onveranderd De bedoeling ls de rekening dubleuse debiteu ren steeds te versterken. De winst is dus vrijwel gelijk aan het vorigs jaar. Ofschoon het steeds moeilijker wordt tijdelijke be legging te vinden voor onze liquiditeit, voorzien wij toch. wanneer de tijden niet spoedig veranderen, een inkrimping van ons winstsaldo. De omzet bedroeg totaal f. 7,498.762,37 of f. 587.308,28 meer dan het vorige jaar Het aantal handelingen 14.022 tegen 13,998 ln 1937. Het aantal leden nam van 366 toe tot 376. De dekking der credie- ten is over het algemeen goed te noemen, terwijl de verplichtingen van debiteuren, behoudens een enkele uitzondering goed is te noemen- Tenslotte herdacht de kassier in zijn verslag ook het verscheiden van den heer Hoogendijk, die als bestuurslid voor deze instelling veel heeft gedaan. BOSKOOP. Vergadering A.R. Kiesvcreeniging. In de ledenvergadering der A.R Kies- vereeniging .Nederland en Oranje" werd na breedvoerige bespreking een voorstel der Staatkundig Geref. Kiesvereeniging aanvaard, om bij de a.s. gemeenteraads verkiezing de lij6ten der beide partijen samen te voegen. De A.R. Kiesvereeniging wees als haar candidaten aan de heeren D. Veerman Jr.. H. Haring, aftr., C. Grootendorst aftr. en W. Mesman Dz.. welk getal binnenkort zal worden aangevuld. Ook de verbinding der lijsten zal later geregeld worden. Begrafenis van wijlen den heer J. K. W. Klaassen. Gistermiddag, had op de Alg. Begraaf plaats onder enorm groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van wijlen den heer J. K W. Klaassen ln leven hotelhouder alhier De lijkauto. was bedekt met een groot aantal bloemstukken en kransen, terwijl achter den stoet medekwam een onafzien bare rü van vrienden benevens denotaties van verschillende vereenig ngen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer J. H. van Straaten van Nes. als vriend, den heer Eygen'tein uit Noord- wijk aan Zee. namens het oud- en .egen- woordig personeel en tot Slot door den heer van den Heuvelen uit Gouda namens de afd. Rotterdam van Horecaf" Nadat levende bloemen in de groeve waren gestrooid dankte mevr. de Wed. W. van Aken-Klaassen dochter van den over ledene. in ontroerende woorden allen voor de te'ocnde en groote belangstelling. Zilveren jubileum van den heer J. Zwartendijk. Er heeft zich een comité gevormd met den burgemeester als voorzitter, om op 17 April e.k. den heer J. Zwartendijk, hoofd van den Planten-Ziektenkundlgen Dienst te huldigen in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum. Gezien, de groote en vele verdiensten, van den heer Zwartendijk. vooral voor den tuinwlntercursus, waarvan hij het hoofd is. zal het den as. jubilaris zeker niet aar. veel belangstelling ont breken. HAZERSWOUDE. Vergadering Chr. Oranjevereeniging. De Chr. Oranjevereeniging vergaderde in het Oude Raadhuis. De voorzitter, de heer B. Offringa opende, na het zingen van het lste coupiet van het „Wilhelmus", met ge bed en het lezen van een gedeelte der H. Schrift. De secr., de heer M. Jansen las de uit gebreide notulen en bracht een keurig ver zorgd jaarverslag uit, waarin een dankba re toon werd beluisterd. De rekening van den penningmeester, den heer H. Pels, ver meldt aan inkomsten f407.81'/- en aan uitgaven f. 459.47'/r, nadeelig slot f. 51.66 De financieele commissie bestaande uit de heeren J. van Hoff en J Blijleven, ver klaarde alles in goede orde. waarna deze rekening werd vastgesteld. De voorzitter dankte den secretaris-penningmeester en de commissie, voor al den arbeid aan de vereenging besteed. Van het oud-bestuurslid, den heer C. Pa- tijn, was een schrijven ingekomen, waarin hij dankte voor zijn benoeming tot eerelid der vereeniging en van den heer D. de Bruyn IJzn.. die van de oprichting af be stuurslid is geweest, maar met het oog op zijn hoogen leeftijd voor een herbenoeming niet in aanmerking wenscht te komen. Op voorstel van het bestuur werd ook deze als eere-lid benoemd. De per aftr. leden, de heeren G Weyen- berg en H Pels werden herkozen, in de vacature de Bruijn werd voorzien door de benoeming van den heer G. Drexhage. Tot afgevaardigden naar den bondsdag, die dit Jaar te Gouda zal gehouden word- aen, werden benoemd de heeren W. J. Dek ker en A. Böhmer. en tot plaatsvervangers, de heeren N. van den Bosch Azn. en Joh. de Bruin. De heer H. Pels gaf een keurig verslag van de Bondsvergadering gehouden te Hil versum. Daarna werden de a.s. feestdagen bespro ken Besloten werd op 30 April a.s. een sa menkomst te houden in het gymnastiek lokaal, waar de eigen film zal worden ver toond. en waarbij de beide plaatselijke pre dikanten verzooht zullen worden het woord te voeren. Op den verjaardag van H. M. de Konin gin op 31 Aug, zullen de heeren G. Drex hage en A. Böhmer een paar feestavonden organiseeren. In de plaats van den heer J. C. Gaarkeuken, dié het vorige jaar tot vaandeldrager werd benoemd, doch daar voor nu reeds bedankt heeft, zonder actief werkzaam te zijn geweest, werd benoemd de heer S. Sikma. Na het zingen van het 2e couplet van het Wilhelmus, volgde sluiting en eindigde ds. Heuzenveldt met dankgebed. NIEUWKOOP. Een goede vangst. De visscher P. V. heeft in den Zuideind- schen Polder een snoek gevangen van 22 pond! Copyright P I. 8. Bot 6 Copenhogen „Je krijgt mijn blauw geruiten boezelaar mee en die kan je uitspreiden op den vloer; dan loop Je gauw naar den, hond, pakt hem beet en zet hem op mijn boezelaar. Je doet de kist open en je neemt net zooveel geldstukken als je wilt. Ze zijn allemaal van koper, maar als je liever zilver hebt, dan moet Je In de volgende kamer gaan.... Daar zit een hond met oogen zoo .groot als molensteenen. Maar daar maal je niet om; zet hem maar op mijn boezelaar en neem jij je geld. Maai wil je enkel goud hebben, dan moet je de derde kamer in. De hond, die daar op de geldkist zit, heef", twee oogen, die elk zoo groot zijn als de Ronde Toren. Ik verzeker je, dat is nog eens een hond! Maar daar maal Je alweer niet om: zet hem maar op mijn boezelaar, dan doet hij Je niets, en neem dan uit de kist zooveel goud als je maar wilt. „Dat was nog zoo gek niet", zei de soldaat. „Maar wat moet ik jou geven, ouwe heks? Want jij wil toch zeker ook wel wat hebben?"Heen", zei de heks, „geen cent wil ik er van hebben. Alleen den ouden vuurslag moet je voor mij mee brengen: dien heeft mijn grootmoeder vergeten, Lo.u zij er het laatst geweest is"Doe het touw maar om mijn lijf", zei de soldaat. .Hier is het", zei de heks, „en daar heb je mijn blauw geruiten boezelaar." Z—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7