LAATSTE BERICHTEN De Situatie in Midden-Europa Lessen in doofheid LEfDSCH DAGBIAD Eerste Bled Woensdag 15 Maart 1939 Stads mieuws Binnenland Verscherping reg!emea! van orde der Eerste Kamer H.M. de Koningin in Den Haag terug Keuringsraad te Amsterdam misleid De Duitsche troepen in Praag Tekort te Doornspijk reeds 160.000 Buitenland Duitschland aanvaardt Hongarije's uitbreiding. Polen erkent Slowakije Britsche demarche te Berlijn De status van het Tsjechische gebied BEURSOVERZICHT De Leidsche afdeeling van den Leger des Heils Padvindersbond viert binnenkort haar 15-jarig bestaan. In die periode is gebleken, dat deze tak van jeugd-arbeid ln een grocte behoefte heeft voorzien. Vele jongens en meisjes hebben ln den loop dier laren op de meest practische wijze geleerd, hoe hun motto „Redden en dienen", het beste in practijk kan worden gebracht. Giootere bevoegdheden van den Voorzitter. VOORSTEL INGEDIEND. De leden der Eerst; Kamer, Van L an schot (R.K), De Zeeuw (S.DA.P), Diepenhorst, (A.R.I, De Savornin Lohman (C.H.), Gel derman (Lib.) en Van Embden (V.D.) heb ben een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde der Kamer. De er varing heeft volgens hen geleerd, dat de versterking van de bevoegdheden van den voorzitter noodlg is. Voorgesteld wordt aan het reglement zeven artikelen toe te voegen. De voornaamste bepalingen in deze arti kelen vervat zijn: Wanneer een spreker bij voortduring van het onderwerp in beraad slaging afwijkt, of wanneer hij voortdurend beleedlgende uitdrukkingen bezigt of de orde verstoort, dan kan de voorzitter hem het woord ontnemen. In de vergadering, waarin dit plaats heeft, mag het lid, wien het woord is ont nomen, aan de beraadslagingen over het voorstel in behandeling niet meer deel nemen. Verder kan de voorzitter een lid, dat zich schuldig heeft gemaakt aan bovengenoem de overtredingen, uitsluiten van de verdere bijwoning van de vergadering of van de vergaderingen, welke aanvangen op den dag, waarop de uitsluiting plaats heeft. De uitsluiting kan op voorstel van den voorzitter door de Kamer worden verlengd voor een bepaalden tijd. den verderen duur der zitting niet te boven gaande. Een lid, wien het recht op verdere bij woning der vergadering of een gedeelte daarvan is ontzegd, is verplicht het kamer gebouw onmiddellijk te verlaten. Met den nachtrein uit Spiesz is H.M. de Koningin vanmorgen met Haar gevolg te 10 38 op het station Staatsspoor te Den Haag gearriveerd. Van Utrecht af waren Haar wagens gekoppeld aan een speciale locomotief. Behalve de stationschef waren er geen autoriteiten ter begroet'ng aan wezig. Do Koningin heeft Haar intrek genomen in het paleis Noordeinde. Toen de auto van Hare Majesteit het plein voor het palels opzwenkte" heeft zich een klein incident voorgedaan. Een man trachtte op dat oogenblik de auto van de Koningin te bereiken. Hij werd evenwel door een brigadier van politie gegrepen. Bij onderzoek op het politiebureau bleel: hij een reserve-officier uit Rotterdam te zijn, die in verband met een militaire kwestie een verzoekschrift aan de Koningin wilde aanbieden. Na verhoor is hij op vrije voe ten gesteld. SCHEEPJE GEZONKEN TE GOES. Gisteravond om ongeveer zeven uur was men in den nieuwen havenkom te Goes bezig boomen te laden in het 58 ton groote scheepje Maria Aagje, schipper A Muller uit Dordrecht. Het schip lag wat schuin. Daarom wilde men een boom aan den an deren kant laten zakken. De boom zwaai de echter te ver door. waardoor de staal draad waaraan hij hing, knapte. De boom kwam daardoor op het schip terecht, dat toen zooveel water maakte, dat het in kor ten tijd zonk. De opvarenden konden zich redden. Verzekering dekt de schade. De schipper werd door de staaldraad aan de hand gewond en moest zich onder genees kundige behandeling stellen. 125-JARIG JUBILEUM VAN DE INSPECTIE DER ARTILLERIE. Donderdag 23 Maart a.s. zal het 125 jaar zijn geleden, dat de inspectie der artilierie werd opgericht. Dit jubileum zal op feestelijke wijze wor den gevierd. Des voormiddags zal luitenant-kolonel W. J. Rijkens toegevoegd aan den inspec teur der artillerie, in een der zalen van hotel Witlebrug te 'sGravenhage een cau serie houden over de geschiedenis van de Nederlandcche artillerie, welke zal worden bijgewoond door de brigade- en regiments commandanten der artillerie en een be perkt aantal genocdlgden. De causerie zal Practijken reeds 22 jaar aari den gang Geruimen tijd geleden ontdekte de Am sterdamsche recherche dat een groot aan tal jongemannen, dat voor den keurings raad ln de hoofdstad vcor den militairen dienst moest verschijnen, zich doof hield en ten onrechte werd afgekeurd. Hel bleek, dat het initiatief tot dit bedrog uitging vaneen 42-jarigen diamantbewerker, die de Jongens uitvoerige instructies en lessen gaf. Hij oefende voortdurend met zijn cliënten" die na de repetities precies wis ten wanneer zij tegen den keurenden arts moesten zeggen, of zij een geluid niet hoorden, of slechts flauw of tameliik dui delijk om zich doof voor te doen. De dia mantbewerker kreeg voor zijn bemoeiin gen pl.m. f. 300.per „patiënt", en tien tallen jongens hebben van zijn lessen ge bruik gemaakt en zijn op deze wijze afge keurd, zoodat zij niet behoefden t-e dienen. Tenslotte lichtte iemand de politie in. met het gevolg, dat tegen den diamantbewer ker en 24 jongemannen een vervolging werd ingesteld. Vandaag stonden de dia mantbewerker en één van de jongens, een 20-Jarlge kooDman, terecht voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank, ge presideerd door mr. J. Boon. Officier van Justitie was mr. H. A. Wassenbergh. Dc lessen. Bij de „lessen" die de diamantbewerker aan de jongens gaf, hield hij op verschil lede afstanden van hun ooren een tik kend horloge en een stemvork en sprak hij luisterend tot hen Tegelijkertijd in strueerde hij hen welke antwoorden zij i moesten geven bij het onderzoek van een specialist. Tenslotte trok de diamant werker naar een specialist. De diamantbe- we ker vertelde, dat de jongen last van *'in ooren had. dat hij aan een oor zelfs volkomen doof was en dat hij in zijn fa- m'lie doofheid veelvuldig voorkwam. jongen soeelde zijn rol goed en het tesultaat was. dat de dokter een verkla- [>n? afgaf, dat de jongen doof, althans ^Mboorend was. De verdediger van den koopman, Mr. Ko- kosky vroeg of er onderzocht is of er no? IIleei' menschen zich bezighouden met de practijken van den diamantbewerker. Inspecteur Heyink antwoordde: Daar is '"i uitvoerig onderzoek r>a-sr ingesteld, tiaar oen resultaat heeft dit onderzoek niet ™,ad. ofschoon het niet onwaarschijnlijk t dat nog ande'e menschen zich aan deze en schuld!» maken. De sDecieiist, dr. ten C. verklaarde, dat diamantbewerker meer dan eens mat logemannen mee was gekomen. De oudste 'Machte had o.a. verteld, dat er doofheid de familie voorkwam. Getuige had een groot aantal proeven met den Jongen ge nomen. De antwoorden waren van dien aard dat hij concludeerde tot doofheid aan het eene oor en hardhoorendheid aan het andere. President: En wie vroeg om het attest voor den keuringsraad? Getuige: Dat weet ik werkelijk niet meer Wel herinner ik rrje, dat ik een attest heb afgegeven;. President: En wie betaalde het consult? Getuige: Ik vermoed, dat de geleider het betaald heeft. President: En kon die doofheid, zooals u die constateerde genezen? Getuige: Onmogelijk, dat was een laby- rinth-doofheid. en hij zou dan ook onge twijfeld door den keuringsraad zijn afge keurd. Mr. Kokosky (tot getuige)Vond u het niet vreemd dat de diamantbewerker steeds weer met jongemannen bij u kwam om ge keurd te worden? Getuige: Dat is mij niet opgevallen. Er verliepen vele weken tusschen de bezoeken en ik let niet op de begeleiders, maar op de patiënten. En ik krijg per dag zooveel bezoekers De verdediger van den diamantbewerker Mr. van Westen (tot den dokter)Is het u niet bekend, dat er voor den keurings raad veel gesimuleerd wordt? Getuige: Ik geloof niet, dat dit zooveel voorkomt Reeds 22 jaar. President (tot den diamanthande laar) „Geeft U ioe, dat U er al 22 jaar werk van maakt om jongens voor den dienst afgekeurd te krijgen?" Verdachte gaf toe. dat hij voor dit geval f. 300.had gekregen. Ook gaf hij toe, dat nij dezen jongen tallooze lessen had moeten geven om den spe cialist voor den gek te houden. Hij was hardicersch geweest. Zijn andere cliën ten hadden „het kunstje" veel sneller te pakken gehad. President (tot den diamantbewerker): „Waarom ging u naar dr. ten C.? Verdachte: „Omdat ik er eens toevallig geweest was en toen ging het heel gemak kelijk". President: .En vroeg u een briefje voor den keuringsraad?" Verdacht,.Ja". De officier van Justitie Meld hierna zijn requisitoir. Wegens oplichting eischte hij tegen den jeugdigen koopman een jaar ge vangenisstraf en tegen den diamant bewerker vorderde hij twee en een half jaar. Men weet nog niet, wie benoemd zal werden tot stadhouder of commissaris voor dit gebied. De naam van Seys Inquart wordt genoemd. I De buitenlandsche legaties te Praag zul len consulaten worden, doch wanneer Slo wakije erkend zal worden, zullen daar diplomatieke vertegenwoordigers moeten worden benoemd. De Joden in Bchemen en Moravië zullen I zonder twijfel hetzelfde lot ondergaan als de Joden in Duitschland. Tisso bij den Fuehrer. De eerste Duitsche soldaten zijn te ne gen uur vanochtend de stad Praag binnen gerukt, een uur later gevolgd door de ge mechaniseerde afdeelingen. De troepen trokken door de hoofdstraten naar het Wenceslauspiein waar de meeste regeerings- gebouwen .staan, o.a. het ministerie van landsverdediging en het hoofdpostkantoor. Beide gebouwen werden onmiddellijk bezet. Ernstige incidenten hebben zich niet voorgedaan, wel mengden zich de vijandige kreten van de Tsjechen met het „heil" van de Duitschers Op sommige plaatsen zon gen de Tsjechen hun volkslied, toen de pantserwagens voorbijreden. GEEN DUITSCHE TROEPEN NAAR DE SUB-KARPATHISCHE OEKRAÏNE? De berichten dat Duitsche troepen op weg zouden zijn naar de sub-Karpathische Oekraine worden te Boedapest tegenge sproken. De opmarsch van de Hongaarsche troe pen verloopt naar wensch. Vanavond zal worden gevolgd door een gezamenlijken koffiemaaltijd. Des namiddags van 15.30 tot 17.30 wordt eveneens in het hotel Wittebrug een receptie gehouden doch" de officieren der artillerie, waarbij zal worden ontvangen door den inspecteur der artillerie en de tot deze inspectie behooretide officieren. D;s avonds zuilen df.officieren en oud officieren. die behooren of hebben behoord tot het jubileerende onderdeel, zich ver eenigen aan een korpsmaaltijd. MEDEDEELINGEN VAN DEN BURGEMEESTER IN DEN RAAD. Hedenmorgen heeft de raad der gemeente Doornspijk, onder voorzitterschap van den burgemeester den heer H. de Vries, in het openbaar vergaderd. Als belangrijkste punt stond op de agenda de benoeming van een tijdelitk ontvanger, in verband met de gepleegde malversaties, waarbij o.m. de gemeente ontvanger de heer P., betrokken zou zijn. Op herhaaldelijk aandringen van eenigs raadsleden gaf de voorzitter eenige inlich tingen over deze kwestie Spreker liet uitkomen, dat er ernstig ls gefraudeerd. Eenige beambten der gemeente hebben zich ernstig misdragen. ..Het duizelt mij. van de cijfers ln dit geval", zeide spr. Gisteren zijn er weer nieuwe tekorten ontdekt. Het feit is zeer enstig en het is heel goed mogelijk, dat er nog meer narig heid zal volgen. Verder wilde de voorzit ter zich over deze kwestie niet uitlaten, daar het ln het belang van het onderzoek niet gewenscht ls. Wij moeten rustig af wachten, aldus spr. tot het rapport over het onderzoek naar de tekorten is opge steld. Er ls hier zoo geraffineerd gewerkt, dat de verificateurs veel tijd noodig zullen hebben om de zaak te onderzoeken. Naar aanleiding van een schrijven van het centrale bureau voor verificaties en financieels adviezen der vereeniglng voor Nederlandsche gemeenten werd voorge steld, om den ontvanger P afgezien van de vraag van een eventueele strafrechter lijke verantwoordelijkheid, wegens onbe kwaamheid te ontslaan Daar een drietal raadsleden zich van stemming moesten onthouden, daar zij familie van den heer P. waren, gebeurde het. dat de stemming staakte met vier tegen vier. Er werd toen met zeven tegen een stem besloten,' de schorsing van den gemeente-ontvanger te continueeren. Verder werd hierna een tijdelijk ontvan ger benoemd en tevens een tijdelijke secre taris aangewezen. Naar wij verder nog vernemen hebben verificateurs aan bevoegde personen medegedeeld, dal het tekort reeds meer dan 160.000 gulden bedraagt. HET HUWELIJK VIN DEN KROONPRINS VAN IR*N VOLTROKKEN. Vanochtend is het huwelijkscontract tus schen den kroonprins van Iran met de zuster van kon:ng Faï'oefc van Eaypté, primes Fawzleh. geteekent. in het Abdine- paleis. Overeenkomstig de Mahommedaansche gewoonte was de bruid hier niet bij aan wezig. een belangrijk resultaat bereikt zijn en men verwacht dat binnen enkele uren Hongaar sche en Poolsohe troepen elkaar zullen be reiken. In gewoonlijk welingelichte Duitsche kringen te Boedapest verklaart men, dat Duitschland de actie van Honga rije goedkeurt en indien Duitsche troe pen op weg zijn naar de sub-Karpathi sche Oekraine, dan kan dit slechts één doel hebben, n.l. de Hongaren te hel pen, welker opmarsch men zeer lang zaam acht. Volgens het officieele Duitsche stand punt hebben de Tsjechen van hun recht tot zelfbeschikking gebruik ge maakt door Duitschland te vragen hun land in bescherming te nemen. Men is van meening, dat de arbitrale uitspraak van Weenen, waarbij de Tsjecho-Slowaaksche grenzen in het Oosten werden vastgesteld, door de ge beurtenissen achterhaald is. Daarom heeft Duitschland geen bezwaar tegen de inlijving der Karpathische Oekraine bij Hongarije. DUITSCHE TROEPEN IN SLOWAKIJE. De Duitsche generale staf heeft den Slo- waakschen minister van buitenlandsche zaken verzocht toe te staan dat Duitsche troepen de grens tusschen Moravië en Slo wakije bezetten, ter bescherming van den vleugel van de Duitsche troepen in Mora vië. Een gemengde Siowaaksch-Duitsche commissie is belast met het vaststellen van de voorwaarden der bezetting. Volgens het Slowaaksche persbureau zijn de Duitsche troepen zonder een beslissing van deze commissie af te wachten de grens bij Kra'lrovska ten Zuid-Oosten van Bra tislava overgetrokken. SIDOR ZAL VERMOEDELIJK AFTREDEN. Volgens inlichtingen uit goede bron zal de minister van binnenlandsche zaken van Slowakije. Karol Sidor. vandaag aftreden. Het schijnt, dat hij in Duitsche kringen geen persona grata meer is in verband met de houding, welke hij tijdens de crisis heeft aangenomen. Indien hij aftreedt, zal hij vermoedelijk worden ORgevolgd door den vice minister president Toeka. De Poolsche regeering heeft Slowakije officieel erkend. Reuter verneemt dat de Britsche regeering te Berlijn een demarche heeft ondernomen in verband met het bin nenrukken van Duitsche troepen in Tsjecho-SIowakije. Het is niet bekend of Frankrijk eenzelf den stap heeft gedaan, doch de Fransche ambassadeur Corbin heeft vanochtend een bezoek aan het Foreign Office gebracht, vermoedelijk om de laatste gebeurtenissen te bespreken. Officieel wordt medegedeeld, dat de be grooting voor marine, welke vandaag in het Lagerhuis zou worden behandeld, is uitgesteld tot morgen. Men verwacht, dat minister-president Chamberlain vanmiddag een uiteenzetting zal geven van den toe stand in Midden-Europa. Naar Reuter te Berlijn verneemt zal de status van het Tsjechische gebied nog minder onafhankelijk rijn dan die van een protectoraat. Het zal op de officieele kaarten voorkomen binnen de grenzen van Groot-Duitschland als twee autonome gebieden. Bohemen en Moravlc; beide gebieden zullen geen leger of eigen iinloma4;-,-e ■"er<~-en- woordiging hebben en de bewoners zullen Duitsche passen krijgen. Het hakenkruis zal de officieele vlag worden. DE TSJECHO-SLOWAAKSCHE LEGATIE TE LONDEN. Het personeel van de Tsjecho-Slowaak sche legatie te Londen heeft de documen ten van de legatie in veiligheid gebracht. Verscheidene leden van het personeel zijn met onbekende bestemming vertrokken. Op het oogenblik is er nog geen sprake van, dat de legatie gesloten zal worden, dit zal afhangen van de ontwikkeling van den toestand. Wel heeft men verklaard, dat de legatie niet langer Slowakije vertegen woordigt. AMSTERDAM, 15 Maart. De vraagstukken van financieelen en econo- mischen aard worden op het oogenblik op den achtergrond gedrongen door de gebeurtenissen in Oost-Europa. De toestand ontwikkelt zich met een verbijsterende snelheid; het is niet ge makkelijk zich een juiste voorstelling te vormen van hetgeen plaats grijpt en evenmin van de veranderingen die op de landkaart van Midden- Europa spoedig zullen moeten worden aange- teekend. In de financieele centra maakt men zich echter omtrent hetgeen zich rond Praag af speelt. niet bijster ongerust, omdat alles er op wijst, dat Frankrijk en Engeland zich afzijdig zullen houden, zoodat geen internationaal conflict te vreezen is. De politieke spanning is echter in ieder geval belangrijk toegenomen en vanzelfsprekend leidt dit tot behoedzaamheid met betrekking tot de fondsenmarkten. Centraal-Europa is reeds meer dan eens een haard van groote onrust geweest en de politieke verhoudingen zijn nog altijd verre van ideaal, zoodat indien van troepen verplaatsingen melding wordt gemaakt onwil lekeurig een gevoel van onbehaaglijkheid wordt gewekt. Dat de situatie echter niet te ernstig wordt opgevat blijkt wel hieruit, dat gisteren op de beurs te New York een goed prijshoudende stemming viel waar te nemen. Zooals bekend, is men tegenwoordig in het groote Amerika an - sche financieele centrum heden ten dage bij zonder vatbaar voor de politiek in Europa en in dit opzicht is het een bemoedigend verschijn sel dat Wallstreet op de berichten omtrent het geen zich thans in Bohemen en Moravië af speelt vrijwel niet heeft gereageerd. Het zaken- nieuws uil de Ver. Staten bevatte hedenmor gen niet veel bijzonders en gaf in hoofdzaak slechts een herhaling of een omschrijving van aangelegenheden, die reeds in den breede zijn behandeld. Wel echter blijkt, dat in de volks vertegenwoordiging nog altijd oppositie tegen de politiek van de regeering bestaat, en boven dien dat het economische herstel in de Ver. Staten maar zeer langzaam vordert. De middagbeurs. De Amsterdamsche effectenbeurs stond heden onmiskenbaar onder den invloed van de poli tieke gebeurtenissen in Centraal-Europa. De stemming was weliswaar niet flauw, doch de koersen kwamen over het algemeen iets lager te liggen, hetgeen grootendeels moest worden toegeschreven aan het groote gebrek aan af faire. Hoewel er hoegenaamd geen opwinding was omtrent hetgeen zich in Oostelijk Europa voltrekt, gevoelde niemand er iets voor om nieuwe engagementen op touw te zetten. De kleine verbetering in New-York werd te Amsterdam niet beantwoord. De koersen van de Amerikaansche fondsen waren ten opzichte van gisteren door elkander genomen, niet veel ver anderd. maar rekening houdende met de koersbeweging in Wallstreet vielen de noteerin gen toch geenszins mee. De affaire was daarbij van zeer geringe af metingen'en alles wees er op dat men hier te lande ook in Amerikaansche fondsen niets wenschte te ondernemen. Anaconda's werden nu en dan nog in een open hoek verhandeld. Ook Bethlehem Steels en U. S. Steels gaven bij wijlen eenige beweging te aanschouwen, terwijl enkele spoorwegshares geringe teekenen van aanwezigheid gaven, doch daarmede was alles gezegd. De gedrukte tendenz kwam in de eerste plaats tot uitdrukking in de Nederlandsche Staatsfond sen, waarvoor eenig aanbod bestond. Daar de kooplust ontbrak, moesten hier en daar kleine nadeelige verschillen worden opgeteekend. die overigens beperkt bleven tot, onderdeelen van Drocenten. In de Braziliaansche fondsen ging het weer tameliik levendig toe. De oude Fun ding Obligaties-Brazilië. welke in ponden lui den. wa^-en prijshoudend, doch de doüarsobü- getfps w»rde" wederom iets laeor afgedaan Ook de 6 pCt. dollarobligaties Chili waren aange boden. Fransche fondsen trokken nauwelijks belang stelling. De Duitsche markt was stil en aan don gedrukten kant. waarbij echter geen groote koersverschillen voorkwamen. In de ïnheemsche aandeelen was weinig te doen. Op de Rubberafdeeling kwamen Amster dam Rubber iets lager te liggen, waarbij het aantal stukken dat verhandeld werd gemakke lijk met de vingers kon worden afgeteld. Van de incouranten was onder dergelijke omstandig heden niets te bemerken. Tabakken waren verwaarloosd en vrijwel on veranderd. Op de petroleum afdeeling openden Koninklijken een kleinigheid lager en onder beürstijd bewogen die zich tusschen ?°or nauwe grenzen, loopende van 317 c: tot 318 Tabakken waren geheel verwaarloosd en werden tegen de koersen van gisteren gead viseerd. De affaire in Industrieplen was van zeer geringe orooorties I> PhihDs-aande«=>n openden iets lager, doch konden zich later her stellen tot ongeveer het peil van de vorige slot- noteering. Unilevers en Aku's waren vrijwel onveranderd. De handel in Sihkeraande-^n was onbeteekenend. HV A.'s weden onmiddel lijk eenige procenten lager afgedaan en rok^n later op den middag nos een kleinigheid in. Vorstenlanden en de overige incourante soorten waren aan den gedrukten kant De Scheenvaavt- mavkt was geheel verwaarloosd. De koersen ver schilden vrijwel niet bij die van gisteren. W1SSEI KOFKSRN. Londen 8 83 1/8 (8833 8): Begijn 7555 (75.57"i)Pavijs 4 99 3 4 (4 99 3/4); F -vel 31.75 (31 59»: Z- ite-land 42 85 '42 84 Ka pen"? gen 39 42' ?9 45»Ftocl'lio'm 45 47' i '45 50): Oslo 44 37' (44 49); New York 1.88 3 8 (1 88 3'8te P-??.g 6 45 (6.45) Lire Bankraniër 5.80 (5°0). ProlonTat'e Part cTs" i/8: Da?<7r'd 1/4; R?gjsfermn"ken 315 '6- vande'sw marken 8 7/16; Reismarken 487s; Bank papier 24 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3